Rotterdam leent vijf Russische Rembrandts OVERLEG IN CONFECTIE-INDUSTRIE VASTGELOPEN Chileen wordt Haarlemmermeer eist uitspraak van minister over stations Klacht Oltmans 36 afgewezen artendor Desiree Overwegend positieve reacties op de brief van generaal Gitz Grondwater wordt even duur EN/STA als leidingwater niet uitgewezen Jongeren mogen vroeg kranten blijven bezorgen Arts bij elke dronken arrestant Aandacht voor meubel Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER»COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ALS ONDERDEEL VAN LENINGRAD-WEEK het individu In Amsterdam: „Martinshof” Zonnige perioden AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Wegens belediging Ill' 4 verlovingsringen LEOLUX ZITGROEPEN pagina 6 B: Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker TIFFANY CLUB SPAARNE 78 DEBBY met o.a Angelino 19 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL 14652 OBE VAN DER KLEI JUWELIER uerlopingsringen 11 u I I „Not amused” III’ JI I I I J 11 Jmuider Courant Bertrand Rusnell: Losse nummers 70 et. f 39 35 p kwartaal p post f 52,- p. jaar f 154,70 p. post f 200. - bij vooruitbetaling fl 3.65 p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie Mr II C van der Mije Abonnement I Een gedeelte van de „Saskia” van Rembrandt. Principe-akkoord in metaal een (Van de streekredaktie) Zie verder regionale pagina (ADVERTENTIES) 2 ADVERTENTIE Zat.avond 24.00 uur optreden van 13 6 6 15 21 21 23 De werkgevers voerden de niet roos kleurige situatie in de confectie-indu- strie aan als argument voor hun houding. Partijen zijn tiit elkaargegaan zonder een nieuwe datum voor overleg af te spreken. De werkgeversonderhandelaars zullen nog bekijken of er eventueel toch nog wat mogelijkheden zijn en in dat geval zullen ze de vakbonden uitnodigen voor een volgend gesprek. Zij die het beste gifgas bezitten zullen de ethiek van de toekomst bepalen. Breestraat 2a - Beverwijk DEN HAAG (ANP) Werkgevers en werknemers in de Raad van Overleg in de Metaalindustrie hebben in de afgelopen nacht een principe- akkoord bereikt over een collectieve arbeidsovereenkomst voor de metaal industrie. Dit heeft de fungerende voorzitter van de ROM, de heer W. Wamsteeker, op een gezamenlijke persconferentie van werkgevers en werknemers om kwart voor twee vanmorgen meegedeeld. In de confectie- industrie daarentegen is het overleg mislukt. Bij Unilever is ook nog geen resultaat geboekt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De commandant van het Eerste Legerkorps, de luitenant-ge- neraal E. Gitz, heeft „overwegend gun stige reacties” gekregen op zijn brief aan zijn ondercommandanten over de vooral uiterlijke discipline in het legerkorps. De generaal komt over drie weken vermoe delijk met een nieuwe brief, waarin hij zal ingaan op de reacties die zijn eerste, omstreden brief heeft opgeleverd. In die vorige week bekend geworden maar overigens al in januari verstuurde brief drong Gitz bij zijn ondercomman danten aan op het nemen van harde maatregelen, teneinde de uiterlijke disci pline in de krijgsmacht te verbeteren. Zaken als gepoetste schoenen, vouwen in de broek, geschoren gezichten en een behoorlijk tenue zijn volgens die brief zaken „die afgedwongen mogen worden”. De legerkorps-commandant werd over dit schrijven door minister Stemerdink van Defensie op zijn vingers getikt. Gitz stuurde daarop een vervolgbrief, waarin hij zijn eerste schrijven als een „discus siestuk” bestempelde, alhoewel erin stond dat de maatregelen binnen acht weken genomen moesten worden. Officieel heet Verwachting van het KNMI tot zaterdagavond: het dat Stemerdink het niet juist vond dat Gitz een briefaan zijn ondercom mandanten schreef, terwijl het gaat om zaken die de hele krijgsmacht betreffen. Feit is dat de minister het in het geheel niet eens is met de zienswijze van de generaal, die op 1 mei met pensioen gaat. In defensiekringen wordt overigens ook niet uitgesloten geacht dat in plaats van een persoonlijke brief van luite- nant-generaal Gitz een brief van de defensieleiding zal komen, waarin nader op de problemen rond discipline en ge zag zal worden ingegaan. Die brief zou dan geschreven kunnen worden door generaal Van der Slikke, die evenals Gitz op 1 mei met pensioen gaat. 24 25 31, 33 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, Medische diensten Schrijvende lezers Amsterdam Film Radio en tv Strips Puzzel Beurs Economie Sport Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Het principe-akkoord in de metaal kwam bijna twaalf uur nadat gistermid dag de derde onderhandelingsvergade- ring van de ROM was begonnen. Per 1 januari 1977 is een arbeiddvoorwaarden- verbetering van één percent overeenge komen, waarvan 0,6 percent als recht streekse loonsverhoging en 0,4 percent voor het op 1 juli te beginnen experi ment met het op vrijwillige basis ver vroegd met pensioen gaan door 64- en 63-jarige werknemers in de metaalin- de Kagertocht onder uitdrukkelijke voorwaarde dat in Hoofddorp en Nieuw Vennep halteplaatsen zouden komen. De minister koos ook voor de Kagertocht zonder zich over de stations uit te spre ken. Een deputatie van het college gaat naar den Haag om bij de minister op een snelle beslissing aan de dringen. Los van dit initatief nam de raad don derdagmiddag een motie aan waarin staat dat zij pas een uitspraak wil doen over het bestemmingsplan Schiphollijn als duidelijkheid bestaat over de stati ons. Het overleg over een cao voor de confectieindustrie is gisteren mislukt. Volgens een woordvoerder van de indu striebond NVV boden de vertegenwoordi gers van de werkgevers alleen de prijs compensatie, zonder „vloer” voor de laagst betaalden, en geen reële verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. Dat was voor de vakbonden onaanvaardbaar. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft de gedachte geuit dat binnen en kele jaren mogelijk de pensioengerech tigde leeftijd zou kunnen worden ver laagd van 65 naar 64. In bepaalde be drijfstakken leeft de wens deze tendens tot verlaging van de pensioenleeftijd in het sociale beleid in te bouwen, zodat in de loop van de komende jaren gekoerst kan worden naar een algemene pensio- neringsleeftijd van 60 jaar. Om misverstand te voorkomen: niet overal ligt die pensioenleeftijd op 65. Minister Boersma gaat uit van de AOW-regeling, die inderdaad op 65 jaar is gefixeerd, maar in de praktijk vari eert die leeftijd nogal. Bij de N.V. Philips bijvoorbeeld wordt al van oudsher op 60 jaar gepensioneerd. Bij politie en leger liggen de leeftijden lager dan in het particuliere bedrijfsleven. Het motief is in veel gevallen, dat de geëiste prestaties zwaarder zijn waardoor een eerdere pensionering in het belang van de ge zondheid der betrokkenen noodzakelijk is. In het particuliere bedrijfsleven is de reden van de variatie meestal te vinden in de mate waarin de werkgever bereid en in staat is geweest hogere reserverin gen voor het eigen pensioenfonds te doen of hogere lasten te aanvaarden bij de afsluiting van pensioenverzekeringen. Er zijn dus al heel wat werknemers die profiteren van een betere sociale situatie in hun werkkring en op jongere leeftijd met werken kunnen ophouden. Het merkwaardige is echter, dat niet over de hele linie bij de werknemers een duidelijke „honger naar pensione ring” kan worden geconstateerd. Soms zou men het een sociaal voorrecht kun nen noemen, wanneer mensen in staat gesteld worden zo lang mogelijk aan het werk te blijven. Hier treedt de individu ele menselijke factor op de voorgrond, samenhangend met de vraag of mensen met plezier en ambitie een beroep uitoe fenen en zo lang mogelijk het gevoel willen hebben „mee te draaien” in de maatschappelijke machine, of dat zij alleen maar werken om te kunnen leven en hun arbeid ondergaan als een zware last. De overheid kan in deze aangelegeheid niet te veel met uniformiteit werken. De menselijke psyche, de individuele factor van welzijn en de aandacht voor de waarde van persoonlijke ervaring moe ten een hoog woord blijven meespreken. Er zijn twee factoren die voorop moeten staan in het sociale beleid ten aanzien van pensionering: ten eerste aandacht voor de lichamelijke conditie van de betrokkene in samenhang met de soort werk die hij verricht, ten tweede de verkleining van de afstand tussen loon en pensioen. Deze aangelegenheid vereist bovenal een zeer nadrukkelijke persoon lijke begeleiding per individu. De mens is geen massaprodukt, ook al willen sommige maatschappelijke stelsels dat van hem maken. AMSTERDAM (ANP). De Raad voor de Journalistiek heeft een klacht van de zich door een recensie beledigd gevoelende journalist W. Oltmans ver worpen, overigens zonder een uitspraak te doen over de juistheid van de omstre den kritiek en de daarbij gebezigde kwalificatie ten aanzien van Oltmans. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem (Van onze parlements redactie) Den HAAG Bedrijven die nu tegen vaak lage kosten zuiver water aan de grond onttrokken ten behoeve van hun produktieproces, zullen in de toekomst voor dat grondwater evenveel moeten gaan betalen als voor het normale lei dingwater. Met deze maatregel moet het onttrekken van grondwater in de toe komst worden beperkt. Dat is de strekking van een amende ment van het PPR-Kamerlid van Kuijen, dat 'de Tweede Kamer gisteren aannam bij de stemmingen over de nieuwe grondwaterwet van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Die hogere prijs voor grondwater zal worden bereikt door aan die bedrijven een heffing op te leggen die even groot is als het prijsverschil tussen grondwa ter en gewoon leidingwater. Minister Westerterp had de Tweede Kamer de aanneming van het amendement afgera den, maar de Kamer steunde het PPR- voorstel met 53 tegen 47 stemmen. Voorstanders waren alle progressieve partijen. Vooral omdat aan de zijde van de tegenstemmers, VVD en CDA, veel leden afwezig waren, kon het voorstel toch worden aangenomen. Minister Westerterp liet de Kamer weten de maatregel „op een nader te bepalen tijd” te zullen uitvoeren, waar door het nog allerminst vaststaat dat de heffingen op grondwater ook op korte termijn zullen worden ingesteid. Volgens de grondwaterwet wordt het grondwaterbeheer in handen gelegd van de provincies, die na het opmaken van een provinciaal plan op grond daarvan het vergunningenbeleid zullen voeren. TILBURG. De 25-jarige Chileense student Guillermo Alvarez Pizarro, die eergisteren was ondergedoken omdat hij uit Nederland uitgewezen dreigde te worden, mag voorlopig in ons land blij ven. Maandag had de Tilburgse politie Alvarez gearresteerd, maar dezelfde avond weer vrijgelaten. Argument voor zijn aanhouding was volgens de politie de afwijzing van Alvarez’ verzoek van eind 1976 om als politiek vluchteling door het ministerie van Justitie te wor den erkend. Ofschoon Alvarez direct beroep aante kende tegen deze afwijzing, bleef het arrestatiebevel tegen hem gehandhaafd. Zijn vrijlating bleek op een misverstand te berusten. Toen de Tilburgse politie hem opnieuw wilde arresteren, was Al varez inmiddels ondergedoken. Dat Alvarez voorlopig in Nederland mag blijven is het resultaat van de intensieve bemoeienissen van zijn advo caat, mr. A. van de Reijt uit Tilburg. Hij kreeg bij zijn werk steun van be- stuursinstanties van de Katholieke Ho geschool Tilburg, waar Alvarez sinds enige maanden sociologie studeert. De advocaat en de KHT hebben gedaan gekregen dat Alvarez de gelegenheid wordt geboden een hernieuwd verzoek om politiek asiel in te dienen. De behan deling van dat soort verzoeken kan vijf a acht maanden duren. Alvarez meent hiervoor in aanmerking te komen omdat hij in Chili door het regime van Pino chet niet met rust gelaten werd. Hij zegt daar verscheidene malen gearresteerd en gemarteld te zijn, omdat hij tijdens het bewind van Allende actief zou zijn ge weest in de studentenbeweging. HOOFDDORP Burgemeester en wethouders van de Haarlemmermeer willen geen vergunningen meer afgeven voor de verdere aanleg van de Schiphol- spoorlijn zolang minister Westerterp wacht met een beslissing over de stati ons in Hoofddorp en Nieuw Vennep. De werkzaamheden aan de spoorlijn hebben het punt bereikt waarop defini tief gekozen moet worden tussen het tracé langs de Kagertocht en een tracé zo dicht mogelijk bij rijksweg 4. De raad Haarlemmeermeer heeft zich in 1975 uitgesproken voor het tracé langs De aanbidding Van de magiërs. De meeste schilderijen die nu in de Hermitage hangen, werden in de 18e eeuw in opdracht van tsarina Katharina de grote uit verschillende kunstcollecties in Europa aangekocht. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. Vijf schilderijen van Rembrandt, een werk van Frans Hals en nog negen andere schilderijen van 17de eeuwse Nederlandse meesters uit de Hermitage in Leningrad worden begin volgend jaar tentoongesteld in museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam. Van de vijf Rembrandts zijn slechts twee schilderijen eerder in ons land te zien geweest, namelijk op de grote Rembrandt-expositie in 1956. De toezegging van de Russen is het resultaat van een reis die een delegatie onder leiding van de Rotterdamse wet houder Riezenkamp vorige maand naar de Sovjet-Unie heeft gemaakt. De tentoonstelling in Boymans maakt deel uit van een Leningradweek die eind februari-begin maart in Rotterdam wordt gehouden. Als tegenprestatie zal Rotterdam in 1979 een soortgelijke week in Leningrad verzorgen. Dan staan een tentoonstelling van 17de en 19de eeuwse Nederlandse schilderkunst uit het mu seum en een foto-expositie op het pro gramma. Wethouder Riezenkamp noemt de re sultaten van zijn reis naar de Sovjet- Unie „sensationeel”. Volgens hem mocht de degelatie de mooiste schilderijen uit kiezen. De vijf Rembrandts die naar Rotterdam komen zijn: Saskia (1634), De oude vresw (1654), Portret van een ge leerde (1631), ^*vid en Uriah (1665) en pen. De Amsterdamse politie wil op deze manier een herhaling voorkomen van de zaak Ferry Groot, die op 9 januari in een Amsterdamse politiecel overleed. De 17-jarige Ferry was opgepakt wegens vermeende dronkenschap. In werkelijk heid had hij ernstig hersenletsel opgelo pen bij een vechtpartij. op 0,4 perreent) die begroting te boven zouden gaan. Verder is overeengekomen dat er op 1 juli een loonsverhoging zal worden ge geven van driekwart percent. De vloer in de vakantietoeslag zal worden verhoogd van 1678 tot 1761. Werknemers en werkgevers hebben gisteren alsnog in beginsel overeenstem ming bereikt over een nieuwe cao voor de ongeveer 65.000 werknemers in het bankbedrijf. De werknemers krijgen een werkelijke loonsverhoging van één per cent per 1 januari en één van een half percent per 1 juli. De vakantietoeslag wordt medio 1977 verhoogd tot acht percent. De werkgeversvereniging voor het bankbedrijf heeft dit meegedeeld. De werknemers krijgen ook de automati sche prijscompensatie en de toeslag van dertig gulden (die van vorig jaar juli dateert) wordt in de lonen verwerkt. Deze had vorige zomer een klacht ingediend tegen drs. L. van Vlijmen, hoofdredacteur van de Brabant Pers, wegens diens bespreking in zijn blad van klagers boek „USSR 1976-1990”. De klacht betrof de volgende zinsne den uit de kritiek: .zich journalist noemende Willem Oltmans” .het Sovjet-systeem dat door Oltmans zo wordt verheerlijkt” „men krijgt bijna de indruk, dat Oltmans bewust liegt”. „Het lijkt er op dat hij ook niet over het begin van enige algemene ontwikkeling beschikt.” „Soms begint men zelfs aan kwade trouw te geloven’’. „Oltmans be hoort niet tot de door Elsevier niet met name genoemde KGB-agenten in Neder land. Daarvoor is hij te dom”. In zijn klacht noemt Oltmans deze mededelingen grievend, beledigend en in strijd met zijn goede eer en naam als journalist. De recensent heeft zich tegenover de raad verweerd met het argument, dat Oltmans veel onjuistheden en onzin in het boek heeft neergelegd. „Het is van groot belang, dat er in ons land voor lichting wordt gegeven over de Sovjet- Unie”. aldus drs. Van Vlümen. Minister Boersma van Sociale Zaken had de afgelopen dagen bij de verdedi ging van het voorstel er op aangedron gen om het bezorgen van krakten door jongeren eerst om zeven uur te laten beginnen. In het jongerenstatuut staat namelijk dat jeugdigen in het algemeen ’s avonds en ’s nachts tot zeven uur ’s morgens geen arbeid mogen verrichten. Voor krantenbezorgers wilde de be windsman geen uitzondering maken. DEN HAAG (ANP). Jeugdige och- tendbladbezorgers zullen vanaf zes uur des morgens hun krantenwijk mogen blijven ingaan. Dit heeft de Tweede Kamer van i ming over arbeidswet nemen. Vannacht plaatselijk een bui. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog met zonnige pe rioden. Tot overwegend matig afnemende, naar west tot zuid west krimpende wind. Minimum temperaturen rond 5 graden, maxima morgen ongeveer 9 graden. gistermiddag met meerderheid stemmen besloten bij de eindstem- het regeringsvoorstel in de een jongerenstatuut op te Volgens de werkgevers is ook overeen stemming bereikt over een aantal zaken in de secundaire sfeer en in de pensi- oensfeer. Het akkoord voorziet ook in een rege ling voor de pensioenen. In het bankbe drijf zijn wel goede pensioenregelingen, maar er zijn, ook pensioenregelingen die de toets der kritiek niet kunnen doorstaan. Er is thans een zodanige re geling getroffen dat de cao een mini mum regeling bevat, waaraan de pensi oenen in de banken tenminste zullen moeten voldoen. De industriebonden FNV hebben een cao afgesloten voor de vierduizend werknemers bij de suikerfabrieken CSM en Suikeruoie. De cao geldt tot 31 maart 1978 voor het gehele personeel en zal in fases worden ingevoerd. De werknemers krijgen per 1 januari een initiële loons verhoging van 1,5 percent er per 1 juli een verhoging van 0,6 percent. Op jaar basis is dat 1,8 percent, aldus een woordvoerder van de bonden. Ook in de zakken- en kartonindustrie is het tot een akkoord gekomen. O verenkomsten zijn ook bereikt voor Océ van der Grinten, Heineken, de na tuursteenindustrie en het schildersbe drijf. Tijdens veiligheiscontrole in een restaurant in Auckland in Nieuw-Zeeland heeft een jonge Nieuwzeelandse politieagente de handtas doorzocht van koningin Elisabeth van Groot-Brittannië. De agente frommelde tussen de spullen in de tas die zij staande op de grond gevonden had, toen haar soeverein binnenkwam. De agente putte zich uit in veront schuldigingen, maar de koningin was volgens welingelichte 'krin gen „not amused”. Het incident had plaats op een ontvangst ter ere van Elisabeth én haar man prins Philip die vorige week in Auckland werd gegeven. VRIJDAG 4 MAART 1977 67e jaargang nummer 103 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. lel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politieagenten hebben gisteren van de korpsleiding officieel opdracht gekregen voortaan elke arrestant, die wegens dronkenschap in een cel wordt opgesloten, te laten onderzoeken door een GG en GD-arts. Tot nu toe werd niet in alle gevallen een arts opgeroe- dustrie, die een bepaald aantal jaren in deze bedrijfstak werkzaam zijn. Deze experimentele periode zal op 1 januari 1979 worden omgezet in een definitief vervroegd pensioneren van werknemers in de genoemde leeftijdsklassen. Overleg met minister Boersma van Soc. Zaken heeft er in de voorbije nacht toe geleid dat de minister zich bereid heeft verklaard de overheid garant te laten staan voor het geval de begrote kosten van het experiment (nu begroot

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1