Industrieel onderscheiden S Winst van Ned. Credietbank kwart hoger Veel Nederlandse bedrijven op de Leipziger Messe Shell-belangen in Qatar geheel in handen van staat Met Sabena naar Canada Voorjaarsbeurs Winkel’77 Oliegeld voor industrie ontwikkelingslanden Frankrijk moet vooral inflatie aanpakken Relatie '77 Nog geen advies over binnenscheepvaart Nederlandse bouwers kunnen aan de slag in Oost-Duitsland I) 2 meer dan een miljoen gulden aan prijzen Ondernemers zijn niet blij met plan voor investeringsrekening j n MAART 19 7 7 VRIJDAG 4 ECONOMIE 25 24. AANBEVELING OESO: Sabena, the hard-working airline. UTRECHT MAART MAART MAART MAART 3—r u I ALMELO (ANP). Het textielconcern Nijverdal-ten Cate is in beginsel gereedgekomen met het reeds eerder aangekondigde reorga nisatieplan. Gerekend vanaf 1 januari 1977 zullen in verschillende fasen circa 900 arbeidsplaatsen verloren gaan zowel in de direct produktieve sfeer als in de indirecte en overhead sectoren, zo heeft het concern bekendgemaakt. BRUSSEL (ANP) De situatie op de Europese staalmarkt is in de eerste maanden van dit jaar niet verbeterd. Het ziet er ook niet naar uit dat zo’n verbetering in de komende maanden zal intreden. Begin dit jaar was de staalproduktie in de EEG nog kleiner dan de produktie in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Het aantal bestellingen (20,1 miljoen ton) is nauwelijks groter dan op het diepte punt van de crisis in de zomer van 1975. Als de volledig produktiecapaciteit gebruikt zou worden, zou er voor nog nauwelijks twee tot drie weken werk zijn in de staalsector. i 1 w.. rj Inkrimping Nijverdal-ten Cate sen (ADVERTENTIES) 1- *65 en Belgian world airlines (ADVERTENTIE) WOENSDAG DONDERDAG DINSDAG MAANDAG zo 6 t/m do 10 maart irenehal openingstijden: dagelijks van 9-18 uur Aan de op 15 april te houden jaarverga dering zal worden voorgesteld, het divi dend te brengen van ƒ3,60 op ƒ4 per aandeel, hetzij geheel in contanten, hetzij naar keuze 2 in contanten plus 1 in agio-aandelen. ROTTERDAM (ANP). De adviescom missie binnen de scheepvaart, die gisteren bijeenkwam om een uitspraak te doen over de na de halvering van het aantal los en laaddagen al dan niet verlaging van de vrachtprijs, heeft haar advies opgeschort. Eerst wil men van de staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat nadere informatie. De binnenschippers hadden per 1 maart jongstleden harde acties aangekondigd, als niet aan hun eis tot het terugbrengen van het aantal los- en laaddagen van twee maal vier tot tweemaal twee zöu worden voldaan. Vlak voor het aflopen van het ultimatum liet de staatssecretaris weten, dat dit voor 1 april zou geschieden. Daar op schortten de schippers hun acties op. Aan de eis tot verlaging van de los- en laaddagen verbonden de schippers, dat de vrachtprijs hetzelfde moest blijven. Hier tegen verzetten zich de verladers die wel de laad- en losdagen willen terugbrengen, maar tevens verlaging van de vrachtprijs willen. In de komende weken zal de com missie nader advies uitbrengen DEN HAAG (ANP) Frankrijk moet vergaande maatregelen nemen om de omvang van de inflatie duurzaam te ver minderen. Hqt secretariaat van de OESO beveelt dit Frankrijk aan in een versche nen rapport over de economische vooruit zichten voor Frankrijk in 1977. Ook is het nodig, dat er meer continuïteit komt in het Franse economische beleid, want de ervaringen van de laatste jaren hebben geleerd, dat er ernstige onevenwichtighe den in de Franse economie ontstaan door de plotselinge wijzigingen, die werden gebracht in de op beheersing van de vraag naar goederen en diensten gerichte econo mische politiek. Het zwaartepunt van de nieuwe organi satie ligt op het vormen van kleine, flexi bele eenheden onder leiding van manage- De Europese Commissie heeft dat gisteren in Brussel meege deeld. De commissie heeft dan ook besloten om het zogenoemde „anti-crisismechanisme” dat voor de staalsector werd ontworpen, tot 1 juli van dit jaar van kracht te laten blijven. openingstijden: zo 6 maart 10-18 uur overige dagen 9-18 uur mentteams, waarin de desbetreffende produktie- en marketingfuncties worden gebundeld. Deze eenheden zullen zich met gespecialiseerde artikelpakketten richten op de afgebakende markten. De commissie wil dan ook dat in die komende maanden produktie en leveringen strikt beperkt blijven tot de Europese behoefte, die geraamd wordt op 30 miljoen ton. In het eerste kwartaal was die behoefte 29,65 miljoen ton. De produktie in het tweede kwartaal zal niet meer dan 32,7 miljoen ton mogen bedragen bij een uitvoer van 6 miljoen ton en een import van 2,5 miljoen ton. Vooral de importbeperking is, volgens de Commissie, een van de wezenlijke elementen in het streven naar hernieuwd marktevenwicht en herstel van de staalprijs binnen de EEG Door dit alles is de werkgelegenheid in de staalsector nog verslechterd. Eind vorig jaar waren er in de staalsector ongeveer evenveel gedeeltelijk werklozen als in de moeilijkste periode van de recessie. De Commissie verwacht voor de maanden april, mei en juni geen verbetering van deze situatie. In het tweede kwartaal van dit jaar zullen nog steeds 150.000 werknemers in de staalsec tor gedeeltelijk werkloos zijn In de eerste maanden van dit jaar is slechts 60 pet van de produktiecapaciteit benut. De staalprijzen op de Europese markt zijn nog steeds uitzonderlijk laag. Ook de exportprijzen zijn nog verder teruggelopen. De staalexport van de Gemeenschap ligt nu op ongeveer 2 miljoen ton per maand. De invoer blijft relatief hoog (ongeveer 1,1 miljoen-ton per maand). Die import maakt een zeer belangrijk deel (10,89 pet) van het nog steeds stagnerende interne verbruik van de EEG uit. openingstijden: zo 6 maart 10-18 uur ma/di 10-21 uur overige dagen 9-18 uur WENEN (Reuter). De Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) heeft 142,3 miljoen dollar beschikbaar gesteld tot de financiering van industrialiserings- projecten in 38 ontwikkelingslanden. Jn de vergadering van de ministers van financiën van de dertien OPEC-leden die de afgelopen dagen in Wenen is gehouden is hiertoe besloten. Voor welke projecten geld zal worden gegeven is nog niet vastgesteld. Voor leningscontracten worden gesloten zal daarover beraadslaagd worden met de landen die hulp krijgen. Een deel van het geld wordt misschien bestemd voor pro jecten die al aan de gang zijn en die gefinancierd worden door internationale hulporganisaties. Verplaatsing en samenvoeging van pro- duktieafdelingen binnen het concern zal onder meer noodzakelijk zijn om na inkrimping van de produktiecapaciteit efficiënt te kunnen werken. Zo zullen de spinnerijen binnen het concern in zodanig organisatorisch verband worden opge steld, dat de mogelijkheid aanwezig is om in te haken op eventuele plannen op natio nale schaal. Vooralsnog wordt geen slui ting van bedrijven voorzien. Hierbij moet echter worden opgemerkt dat de noodzakelijke inkrimping van de veredelingscapaciteit nog onderwerp van studie en overleg met verschillende over heidsinstanties is. Dit betreft met name de N.S.B. Finishing te Nijverdal en de T.S.B. Finishing te Goor. Zoals al gemeld heeft de OPEC steun beloofd aan het UNCTAD-fonds van zes miljard dollar voor stabilisering van de prijzen van grondstoffen uit de ontwikke lingslanden. De grootte van de bijdrage is nog niet bepaald. Er is 2,5 miljoen dollar uitgetrokken voor landen die nog niet op de lijst van de OPEC van landen met betalingsmoeilijk heden voorkwamen, namelijk voor de Komoren, Guinee, Grenada, Sao Tome en Principe, de Maladiven en de Seychellen. AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Credietbank NV heefteen bevredi gend 1976 gehad, zowel wat betreft de winstontwikkeling als het zakenvolume. Het geconsolideerde balanstotaal steeg vorig jaar van 6,1 tot 6,7 miljard. De winst voor voorzieningen, belastingen en reserveringen ging omhoog met ongeveer 24 pet van 31,4 mln tot 39 mln. Het voor verdeling beschikbare saldo nam toe met circa 26 pet, aldus de bank. De stabilisatiepolitiek, die de Franse regering nu volgt, brengt onmiskenbaar zware sociale en economische kosten mee, maar als zij erin slaagt het inflatoire gedrag en de inflatoire verwachtingen te beteugelen, dan zal zij de grondslagen leggen voor een evenwichtiger economi sche groei. Overigens gelooft het OESO-secreta- riaat wel, dat de huidige op intoming van de inflatie en verkleining van het beta lingsbalanstekort gerichte stabilisatiepo litiek dit jaar „enig” succes zal hebben. Er zijn echter ongunstige ontwikkelingen, die maken, dat dit beleid in 1977 slechts ten dele zal slagen Wat de bedrijfsinvesteringen betreft, die de Franse regering met haar stabilisa tiepolitiek wil aanmoedigen, is het te vre zen, dat de bedrijven een afwachtende houding zullen aannemen, voor een deel omdat er nog veel ongebruikte produktie capaciteit is en ook omdat men geen ver trouwen heeft in de economische vooruit zichten op korte termijn. De handelsba- lans zal waarschijnlijk verbeteren, onder meer doordat de uitvoer blijft groeien, maar de OESO betwijfelt het toch of de verbetering voldoende zal zijn om de eco- Van de socialistische landen is de Sovjet-Unie de grootste inzender met een collectie ve expositie, die 12.000 vierkante meter beslaat. In totaal nemen exposanten uit zestig landen deel aan de Leipziger Messe, die bezoekers uit 100 landen verwacht. Het aantal ontwikkelingslanden, dat aan de beurs deelneemt, wordt ieder jaar groter; het zijn er dit jaar ongeveer twintig. Nieuwkomers zijn o.a. Indonesië, Iran, Mozambique en de Filippijnen. Zoltan Merszei, president-directeur van de Dow Chemical Company, is gisteren benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd uitgereikt door minister Lubbers van Economische Zaken (rechts) De heer Merszei kreeg de hoge onderscheiding voor zijn verdiensten voor de Nederlandse economie. DEN HAAG (ANP). Ongeveer negentig Nederlandse bedrijven nemen deel aan de Leipziger Messe, die van 13 tot 20 maart wordt gehouden. Gezamenlijk nemen zij 3150 vierkante meter expositieruimte (v.j. 3050) in beslag. De Nederlandse inzending behoort tot de grootste uit de niet-socialistische landen De OESO verwacht, dat de Franse industriële produktie dit jaar slechts met 3 percent zal stijgen tegen 9 percent in 1976, dat de export met 7,25 percent zal groeien (vorig jaar 10,75 percent) en dat de bedrijfsinvesteringen met 2,25 percent zullen toenemen (vorig jaar 3,75 percent). Deze ramingen zijn minder optimistisch dan die van de Franse regering zelf. Dit komt onder meer doordat de OESO uit gaat van een minder grote groei van de wereldhandel in 1977 dan de Franse rege ring aanneemt. Er wordt al door een westers land in de DDR gebouwd: een Zweeds aannemers bedrijf bouwt op het ogenblik een hfttel in Oost-Berlijn. 6.90 370.00 ■d 100.00*- 0,66 14,00 Het gezaghebbende blad „Middle East Economie Survey” wist vorige maand evenwel te melden dat Shell een schade loosstelling van bijna zestig miljoen gul den zou ontvangen, alsmede vijftien dol larcent per barrel (37,5 cent per 159 liter) wegens beheer en exploitatie van de olie velden voor de kust zo 6 t/m do 10 maart beatrixgebouw gebruiksgoederen vakbeurs voor etalage- en winkelinrichting ZONDAG 67 8910 MAART In het kader van de hulp die de OPEC arme landen geeft die met een tekort op hun betalingsbalans kampen als gevolg van de olieprijsverhogingen heeft de ministerraad twee miljoen dollar beschik baar gesteld voor Benin en 6,55 miljoen dollar voor Mozambique. Tot nu toe heb ben 42 landen samen 192,6 miljoen dollar gekregen. De maatregelen zijn noodzakelijk om uit de verliesgevende situatie te geraken, waarin iedere maand uitstel aanzienlijke extra kosten veroorzaakt. Het concern begroot een jaar na deze reorganisatie weer een positief rendement te maken. werkers. Het zal deze maand met verte genwoordigers van het personeel van alle betrokken concernonderdelen worden besproken, opdat zoveel mogelijk reke ning kan worden gehouden met de inbreng uit de bedrijven. Tevens zal dit plan worden voorgelegd aan de vakorga nisaties en de centrale ondernemings raad. Daarna zal per 1 april het definitieve plan worden vastgesteld. Qatar bezat reeds zestig percent van Shell Qatar, de voormalige eigenaresse van de olievelden. Met de besluiten wordt een overeenkomst geratificeerd voor de overneming van de overige veertig per cent door de staat. Die overeenkomst is 9 februari gesloten. Over de voorwaarden van de overneming is niets meegedeeld. Naast de afslanking en reorganisatie zal een aantal activiteiten worden uitgebreid. Hiertoe behoren onder meer uitbreiding van Thiokol-ten Cate te Nijverdal, een nieuw badstofproject te Winterswijk, een speciaal project voor beschermende bedrijfskledingstoffen en het zelf ter hand nemen van de produktie van de windsur fer te Almelo, alsmede verdere expansie van de produktie van jachtzeildoek en een project voor de installatie van pneumati sche weefmachines te Oldenzaal. Over dit laatste project vindt nog overleg plaats met het ministerie van Economische Zaken. i GXL Morris y. 73 BMW m bj jj 70 Fin sco na Simca H100 S 76. De huidige basisplannen vormen een voorkeursplan samengesteld 'door een werkgroep bestaande uit concernmede- AMSTERDAM (ANP). Tachtig per cent van de ondernemers loopt niet warm voor het wetsontwerp investeringsreke ning dat enkele weken geleden is inge diend. Deze ondernemers menen dat de huidige investeringsregeling aan de te stellen eisen voldoet. Dit is de belangrijk ste conclusie uit een enquête van het blad Beleggings Expres. Enkele saillante punten uit het onder zoek zijn verder: de door de regering nagestreefde sturing van de investeringen lijkt kansloos; de maatregelen om investe ringen buiten de randstad te stimuleren hebben bij 9 van de 10 ondernemers geen invloed. De enquête is gehouden onder vooraan- staande, vooral ter beurze genoteerde ondernemingen. 160,00 19,60 ,81,50 47,00 119.00 90,00 105.30 1.85b 177,00 39.00 7,10 - 119,00 48.10 76,00 149,00 64,00 73,50 55.60 58,50 39,00 92,50 189,00b 131,70 146,50 27,10 125,20 78,70 179,00 63,50 69,50 54,00 66,00 58.50 52,60 707,00 50.80e 77,00 81,80 68.50 33,30 24,40 147.60 33.50 I 61,70 88,30 83,00 60.50 2,10b 195,00 137,00 146,00 85,50 207,00 68,30 85.50 1 165,50 154,50 34.50 188,00 82,20 97,00 69,50 37,50 100,10 I 110,00 90,00 71.80 215,50 33,70 151,50 252,00 172,10 72,00 45,00 63,80 310,00 186,00 100,00 461,00e kost 900 arbeidsplaatsen DOHA (Reuter). De emir van het oliestaatje Qatar, sjeik Chalifa bin Hamad al-Thani, heft besluiten uitgevaar digd waarmee hij de overneming beyes- tigt van het belang van de Koninklijke- Shell Groep in de olievelden voor de kust en goedkeuring verleent voor de stichting van een Shell-maatschappij voor de ont ginning van die reserves voor rekening van de staat. De basisplannen omvatten, uitgaande van een analyse van de marktbehoefte voor de jaren 1977, 1978 en 1979, ëen verdere capaciteitsvermindering in de spinnerijen, de weverijen en de finishing sector. Daarnaast zal de organisatie- opbouw van het concern worden gewij zigd, waardoor de bedrijven van het con cern een slagvaardiger opstelling ten opzichte van de veranderde markt innemen. Het geld zal beschikbaar worden gesteld in de vorm van renteloze leningen met een looptijd van twintig jaar. Het is afkomstig uit het fonds van 1,6 miljard dollar dat de OPEC voor ontwikkelings hulp bijeen heeft gebracht. Het fonds is vooral bedoeld om de gevolgen van de drastische olieprijsverhogingen voor de arme landen te verzachten. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie retourbiljettcn voor 2 personen naar Canada De waarde van deze prijs bedraagt ca 4 000,Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor het zelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen. Aangeboden door de Nationale Puzzelaktie t b v de Stichting .Beter Leven”, in samenwerking met de Belgische Luchtlijnen Dit anti-crisismechanisme trad in werking op 1 januari van dit jaar. Het houdt onder meer in dat de Europese staalbedrijven hun produktie vrijwillig beperken tot een door de commissie aangege ven peil. Dat geldt ook voor de leveringen. De staalbedrijven hebben zich daar tot dusverre voor 90 pet aan gehouden, aldus de commissie. Enige tijd geleden besloot de organisa tie al 435 miljoen dollar bij te dragen aan het Internationale Fonds voor Agrarische Ontwikkeling van de Verenigde Naties. nomie werkelijk te stimuleren'en om de betalingsbalans in evenwicht te brengen. Niettemin is te verwachten, dat de beta lingsbalans dit jaar een „gezonde” verbe tering te zien zal geven, vooral als het streven naar beperking van de olie-invoer slaagt DEN HAAG (ANP). De DDR zou het op prijs stellen als Nederlandse aanne mers zich zouden willen belasten met de uitvoering van bouwwerken in dit land. Dit heeft de handelsattaché van de Oost- duitse ambassade, de heer H. Schwennek, medegedeeld op een persconferentie over de Leipziger Messe. De DDR heeft een nijpend tekort aan arbeidskrachten, dat volgens de heer Schwennek ongeveer anderhalf miljoen bedraagt. Daardoor blijven tal van bouwwerken liggen. Er is veel te bouwen: hotels in Thüringen en aan de Oostzeekust, industriegebouwen en ziekenhuizen en Nederlandse aanne mers zijn zeer welkom. Zij moeten dan wel zelf hun arbeidskrachten mee brengen ma 7 t/m do 10 maart beatrixgebouw-parterre beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen, premiums Nog steeds geen opleving op Europese staalmarkt

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25