Zwemmer in Nederland op eenzame hoogte HENK ELZERMAN WIL SCHITTEREN OP E. K. •i SPORIEF Moeilijkheden over aan- en verkopen Verlies van handbalteam Nederlandse deelnemers Overwinning van Larsen Feyenoord nog niet akkoord nieuwe Nederlandse voetbal heeft betere dagen gekend r toco-lotto met Willem II r prijsstijging aan de mislukte oogst in Brazilië. Nieuwe Revu ging na hoe de hoge koffieprijzen worden vastgesteld. Wie profiteert van de schandalige prijsopdrijving? Deze week in een sterk blad. In één jaar tijd is de prijs van een pak koffie bijna verdubbeld. Voor een half pond roodmerk koffie moet de huisvrouw f 4,64 uit de portemonnee toveren. En het staat vast dat de koffieprijs in de komende weken opnieuw zal worden verhoogd. De arme boer in de ontwikkelingslanden wordt er zeker niet rijker van.Die moet nog steeds voor een riks per dag aan het werk. De koffiebranders wijten de Wankele basis Amerika Talrijk Geslepen 'Bi VRIJDAG 4 MAART 19 7 7 SPORT (Door Piet Teeling) Hoogtepunt 30 r- N M, N S, L- IE B- c- I- T- N r- K- ii- J Hl -A ?n 6 Rappel heeft ernstig conflict met Brugge (Van onze sportredactie) 9 9 9 9 „RWDM speelde een intelligente wedstrijd”, aldus „Le Soir”, (ADVERTENTIE) DE KOFFIEDRINKER IS DE PINEUT. te relaties met het clubbestuur, en erop gewezen dat het zo niet langer kan. Eén van de exponenten van het door bondscoach Bert Sitters gevoerde beleid om die kloof met de rest van Europa te verkleinen, is Henk Elzerman. De zoon van de Haagse ploeg-arts verraste tijdens de Speedo World Meet in Amersfoort - een maand geleden - vriend en vijand. Op de 1500 meter realiseerde hij een tijd van 16.14,85, een race die zo’n 23 seconden sneller was dan vorig jaar om deze tijd. „Het komt door de intensieve training in de voorbereiding op de Olympische Spe len van Montreal. Als je nagaat dat ik deze winter maar twee uur per dag heb kunnen trainen, dan mag ik toch terecht erg optimistisch zijn ais je bedenkt dat ik binnenkort weer vier uur per dag in actie kom”, stelt de 18-jarige atheneumleer ling. BREMEN. Langzaam krabbelt het Nederlandse heren-zwemmen voort. De kloof tussen de dames- en heren-top wordt langzamerhand kleiner. De tijden dat de nationale dames-top met Ada Kok en Hansje Bunschoten en later Wijda Mazereeuw en Enith Brigitha de prestaties van de heren overschaduwden, lijken voorbij. Lijken, want de aansluiting met de wereldtop is nog ver weg. De nationale heren-ploeg is bezig aan het inlopen, ofschoon pas bij de Europese kampioenschappen in Zweden, in augustus, zal blijken of er daadwerkelijke vooruitgang te bespieden is. Als je dan aan de top van het zwemmen in Nederland staat en je hebt de Olympische een keer meegemaakt, dan wil je hogerop. De Europese kampioenschappen kun je daarom beschouwen als een stapje hoge rop. Zou ik bijvoorbeeld in Zweden in de roos schieten, ik bedoel: een goede klasse ring kunnen maken, dan is de volgende stap de wereldkampioenschappen. Aan de andere kant zou het mij niet zo veel uitmaken als ik de limiet voor de Europe se dit jaar niet zou halen. Het zou veel erger zijn geweest als je de limiet voor de Spelen had gemist. Kijk maar naar mijn broer Hans. Gaat naar Amerika om daar te trainen en te studeren, komt dan met een enorme hoeveelheid zelfvertrouwen terug, maar haalt tijdens de selectiewed strijden in Rotterdam toch net op tienden BRUSSEL. Het gelijkspel (2-2) dat Club Brugge woensdagavond in Düssel dorf Borussia Mönchengladbach in de Europese beker voor landskampioenen afdwong, heeft een schaduwzijde gekre gen. Clubtrainer Ernst Happel, die ooit Feyenoord naar het Europees kampioen schap en de wereldbeker voerde, heeft na de wedstrijd zijn hart gelucht over zijn (Van onze sportredactie) TILBURG. Feyenoord heeft met Frans Janssen, de spitsspeler van Willem II, volledige overeenstemming bereikt over een transfer naar de Rotterdamse ploeg, maar op financieel gebied moet nog het een en ander tussen Willem II en Feyenoord worden geregeld. Met de transfer is een bedrag van ongeveer 500.000 gulden gemoeid. Door dit resultaat eindigde Nederland als vierde in zijn groep en speelt de ploeg zaterdag ook in Linz tegen Frank rijk om de zevende plaats. De finale zal gaan tussen Oost-Duitsland en Zweden, dat Tsjechoslowakije toch wel verrassend met 24-21 versloeg. is d. Daarom ziet de 18-jarige Hagenaar zich zelf toch wel een redelijk seizoen draaien. Met als hoogtepunt de Europese kampi oenschappen in Zweden. „Het Nederlands heren-zwemmen stelde op de Olympische Spelen niet zo erg veel voor. Ook al was de finaleplaats die we veroverden op de 4 x 200 meter estafette boven verwachting. it- ej. 0- N er e I- P. <1. ar 'e RBUIJ Voorlopig staat Henk Elzerman nog op eenzame hoogte in de Nederlandse zwem- wereld bij de heren. Zeker waar het de. conditie-afstanden 400, 800 en 1500 meter vrije slag betreft. Zijn nationale records op deze afstanden bewijzen dat. Dit jaar wil hij zich met name op de 400 meter vrij laten gelden. Zijn tijd van 4.01,6 kon hij in Amersfoort op drie seconden benaderen. Het uitgangspunt blijft echter 3.56 rond. „Pas dan ga je eigenlijk een beetje meetel len in de internationale zwemwereld”, zo stelt Elzerman, „want voorlopig komen we er nog niet helemaal aan te pas. Ten opzichte van drie jaar geleden zijn we echter een enorm stuk vooruit gegaan. En dat is toch ook al positief”. Vooruitgang of geen vooruitgang, Henk Elzerman geeft zich nog vier jaar om in het internationale zwemgeweld iets te bereiken. „Ik heb Montreal ervaren als een enorme gebeur tenis en daarom wil ik Moskou ook graag meemaken. Daar zien we wel verder”. I „Voorzichtig in de eerste helft, zoals altijd in uitwedstrijden. Daarna ging de ploeg wanneer de kansen zich voordeden resoluut in het offensief”. „De Gazet van Antwerpen” meent dat Feyenoord „geen blijk gaf van veel zelfvertrouwen en men vraagt zich tevens af hoe Boskov de Feyenoord-trainer deze ontmoeting voor zijn equipe als een formaliteit kon beschouwen”. Tevens is deze krant van oordeel dat „Feyenoord op het middenveld een speler als Van Hanegem mist, die in staat zou zijn ruimte voor zijn medespelers te creëren”, „Het Neder landse voetbal heeft betere dagen gekend”, stelt „Het Laatste Nieuws”, die bovendien Nico de Bree als sluitstuk van de defensie van RWDM prijst. „Het Volk” ziet de 0-0 als „een gelijkspel, dat de overwinning waard is”J terwijl „Les Sports” de weg naar de halve finales voor de ploeg van Piet de Visser al open ziet. „La dernière Heure” tenslotte is ook tevreden, maar beweert dat RWD Molenbeek zijn kansen op de overwinning heeft laten liggen. Na Montreal heeft Henk Elzerman gedwongen gas terug moeten nemen. In de voorbereiding na de Olympische Spe len stelde hij het zwemmen boven zijn school. Daarmee verspeelde hij een jaar, want ook al was het mogelijk naar het eindexamenjaar over te gaan. Hij prefe reerde om te doubleren. „Als ik wel was overgegaan zou zijn, zou ik dit jaar een wankele basis hebben gehad en toch niet geslaagd zijn voor het eindexamen. Daar om ben ik blij dat ik het over mocht doen. Dit jaar staat mijn school bovenaan en komt het zwemmen op de tweede plaats”. Henk Elzerman weet echter ook, dat hij zich weinig kan permitteren. Hoewel hij volgens zijn eigen zeggen nog steeds pro fijt trekt uit de intensieve voorbereiding van vorig seizoen, weet hij echter ook dat hij straks, na de winterkampioenschap- pen, er flink tegenaan zal moeten gaan, wil hij zijn voorsprong in Nederland behouden. „De wedstrijden in Amersfoort waren in feite te vroeg in het seizoen. Je zit midden in de voorbereidingsperiode en je eerste piek in dit na-olympisch jaar ligt rond de winterkampioenschappen. Maar de score in Amersfoort heeft me hoop gegeven en zelfvertrouwen. Ik ben er toen van uitgegaan dat ik rond de 16.20 zou kunnen komen, maar ik zat er zes volle seconden onder op de 1500 meter”. ME van seconden de limiet voor Montreal niet. Enorm sneu, maar zo is het nu een maal”, aldus Henk Elzerman. DEN HAAG. De cijfers van de lotto en toto zijn: lotto 9: le prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 307.516, ontvangen. 2e prijs: 16 winnaars, die elk bruto 10.982 ontvangen. 3e prijs: 244 win naars, die elk bruto 1080 ontvangen. 4e prijs: 10.766 winnaars, die elk 34 ontvangen. 5e prijs: 9819 winnaars, die elk 34 ontvangen. Toto no. 9: le prijs: 8 winnaars, die elk bruto f 17.043 ontvangen. 2e prijs: 420 winnaars, die elk 202 ontv. 3e prijs: 5354 winnaars, die elk 22 ontvangen. Het discussiepunt vormt een som van 80.000 gulden, die de Tilburgse eerste- divisievereniging meer wil ontvangen dan Feyenoord wenst te betalen, aldus Leo Maas, vice-voorzitter van Willem II. Een oom van Frans Janssen, die als zaakwaar nemer voor zijn voetballende neef optreedt, noemt het verschil tussen vraag en aanbod van beide verenigingen echter 230.000 gulden. Kritiek op Feyenoord Henk Elzerman: „Het Nederlandse herenzwemmen stelde op de Olympische Spelen niet zo veel voor. LINZ. Een danig uitgedund Neder lands zaalhandbalteam leed tegen Ijs land een ingecalculeerde maar te hoog uitgevallen, 20-26-nederlaag. De terugge keerde coach George van Noesel wilde tegen de dynamisch spelende IJslanders het Nederlandse prestige nog wat oppoet sen, maar in die opzet slaagde Oranje toch niet helemaal. Voor doelman Wim Pik was de wetenschap dat hij de enige overgebleven doelman is, een te zware belasting. Pas halverwege het eerste deel nadat hij een strafworp had gestopt herstelde de zwaar gebouwde Arn hemmer zich enigszins. Zoals het hele Nederlandse team trouwens sterke en zwakke momenten afwisselde. „Ik leg geen enkele verklaring aan de pers meer af, zolang er geen openhartig gesprek heeft plaatsgevonden tussen het bestuur van Club Brugge en mijzelf”, aldus Happel. „Ik wil absoluut weten wel ke weg Club in de toekomst wil inslaan. Er zijn op sportief niveau en over de aan kooppolitiek talrijke misverstanden ont- De 18-jarige zwemmer van ZIAN- Vitesse heeft zichzelf voorgenomen om pas in het uiterste geval, wanneer hij merkt dat hij in eigen omgeving niet meer vooruit komt, ook naar Amerika te vertrekken. „Ik zit nu nog gewoon op school. Het komende jaar zie ik geen problemen wat het combineren van school en training aangaat. Over een jaar, wanneer ik ga studeren, kan het wel eens moeilijker komen te liggen, maar dat zien we dan wel. Het liefst blijf ik echter gewoon in Nederland”. ROTTERDAM. Na 86 zetten heeft Larsen zijn derde partij tegen Portisch gewonnen. De stand in deze kandidaten match om het wereldkampioenschap schaken is daardoor l'A-l’/z geworden. Er worden in principe nog negen partijen gespeeld tenzij één van beide grootmees ters eerder de voor de overwinning beno digde 6V2 punt heeft gescoord. De tweede zitting van de woensdag afgebroken partij begon een half uur later dan gepland in verband met een lunchpauzeconcert in de Doelen te Rotterdam, waar deze match gehouden wordt. De strijd heeft daarna nog ruim vijf uur geduurd. Het was niet zeker dat Larsen bij het beste tegenspel had kunnen winnen en ook achteraf twij felde de Deense grootmeester daaraan. Hij wist de positie in het vreselijk moeilij ke toreneindspel van zijn tegenstander echter steeds onder druk te houden en tenslotte een duidelijk gewonnen positie te bereiken. Met „une petite combinaison” sloot Larsen de partij af. Dat betekende voor hem niet slechts het wegwerken van zijn punt achterstand maar ook een goed begin van zijn verjaardag, die vandaag (4 maart) is. BREMEN. De Nederlandse deel nemers voor de internationale zwem wedstrijden die vandaag, zaterdag en zondag in Bremen worden gehouden, zijn bij de dames: Enith Brigitha, Wij da Mazereeuw en Diane Edelijn. Bij de heren zwemmen Henk Elzerman, André in ’t Veld en René van der Kuil. De ploeg staat onder leiding van Peter de Visser. BRUSSEL. De algemene conclusie van de Belgische kran ten, na de eerste wedstrijd tussen Feyenoord en RWD Molenbeek in de Kuip in Rotterdam, is dat de Brusselse ploeg zich een gunstige uitgangspositie heeft verworven voor het bereiken van de halve finales in het toernooi om de UEFA-beker. Volgens „Het Nieuwsblad” was RWDM „slechts de eerste helft in gevaar, maar kon daarna in de tweede helft een teleurstellend Feyenoord de meeste doelkansen afdwingen. Molenbeek dankt dit resultaat aan de wilskracht, waarmee het in de eerste helft de druk van Feyenoord opving. Later gaf de ploeg blijk van kunde in diverse uitstekende counters.” Samen met „La Libre Belgique” is het nieuwsblad van mening dat unstige uitslag voor RWDM het resultaat is van collectiviteit ..olenbeek voetbalde in de Kuip als een vastberaden ploeg onder de leuze één voor allen en allen voor één.” staan”. De Oqstenrijker heeft zijn woor den kracht bijgezet door woensdagavond niet samen met de spelers en het bestuur mee terug te reizen naar Brugge. Ingewijden in het Belgische voetbal weten dat Happels wensen over het aan- en verkoopbeleid van Club Brugge slechts zelden worden ingewilligd. Het uit talrijke leden bestaande bestuur van Club gaat meestal zijn eigen gangetje. Zo heeft het in 1976 tegen Happels advies in toch de aanvaller van Derby County, Roger Davies, aangetrokken. Nu blijkt dat het bestuur de door Happel afgeteste uitgeweken Hongaarse voetballers Ku en Alapi voorlopig nog een poosje in een Brugs hotel wil houden. Het zit Happel vooral dwars dat de burgemeester van Brugge, de heer Van Maele, tijdens de onlangs gespeelde wed strijd tegen Club Luik een boodschapper met een briefje naar de trainersbank stuurde met het verzoek één van de spe lers te vervangen. Happel wachtte sedert dien een gunstige gelegenheid af om zijn gal te spuwen. Hij heeft die woensdag avond gekregen na het sensationele gelij ke spel, waarover heel België praat. De geslepen Happel heeft bij Borussia weer eens bewezen dat hij één van de beste trainers ter wereld is. Zijn reactie heeft het Brugse bestuur in ieder geval hevig geschokt. Het heeft bekendgemaakt dat er zeker een gesprek met de trainer moet plaatsvinden. Ernst Happel: Niet met spelers en bestuur teruggereisd uit Duitsland.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31