n Daders van schietpartij Commissie uit waardering aangehouden voor bouwplan van filiaal [J Lust rum feest week voor leerlingen en docenten 1 tal Nieuwe sleepboot „Tempest van Wijsmuller in IJmuiden gedoopt ft 99 f 5 5 VVV-DIRECTEUR STEUNT BURGEMEESTER REEHORST JCHTHUS COLLEGE BESTAAT VIJF JAAR Bibliotheek in Santpoort Zusterschip van onlangs in dienst GEMEENTE BEZOEKT 443 GEZINNEN DIEFSTAL UIT Kort IJmondnieuw I 1 KLEEDKAMERS gekomen „Typhoon" Bevolking vraagt om maatregelen tegen zigeuners X» ijt W lO 4 IJMUIDEN - VELSEN MAART V R IJ D A G 4 19 77 (Van een onzer verslaggevers) Enquête arbeidssituatie Toekomst li Z± BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? rt VAN RIXEL zo’n drukker I A Voetballers verbouwen eigen accommodatie 1 Wit ff r? o iSsT i faciliteiten uitbreiden een op mit ADVERTENTIE i id ir. ,y.-. - ster” mevrouw T. Goldman van Sitteren, begeleid door directeur J. F. Wijsmuller. if Alle leerlingen krijgen de gelegenheid deel te nemen aan een uitgebreid scala van handvaardigheden (weven, branden, stempelen, leraren portretteren) terwijl er tussen de bedrijven door films wor den vertoond. Er zal een theesoos zijn, een koffieconcert en een strip-o-theek. Om twee uur zullen veertig leerlingen Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden op en l be- [anen april eslis- fepu- ippe- >eleid vies- eheel van n de g n >taal de van hun 42 i de pleit dien ring 7RR ling ge dij k les kan de •en de id, ■en een fis- 120 op aar de ie- er- er- de de liet het VELSEN. Uit niet afgesloten kleed kamers van de voetbalvereniging IJmui den zijn donderdagavond tijdens de trai ning 3 portemonnee’s weggenomen uit kledingstukken. Van de daders ontbreekt ieder spoor. er iv >1. n, le le ag dd fa, rs ag or sring Igen. esor- rden n de het 1 39 ond- or 1 ibte- per- itens Dat ndat i om VELSEN. „Ik wil er helemaal geen doekjes om winden en ’t maar ronduit zeggen: IJmuiden heeft veel te weinig accommodatie voor de verblljfsrecrean- ten. Uit economisch gezichtspunt gezien is het zeker de moeite waard deze vorm van toerisme te bevorderen. Het is ar beidsintensief en brengt veel geld in het laatje. Maar dan moet er in deze ge meente wel iets gebeuren”. nieuwe filiaal dat zal verrijzen aan het Burgemeester Weertsplantsoen is door de gemeentelijke architect H. Peters een ruwe schets gemaakt. De steeds toenemende belangstelling maakt het nodig de kantine te vergroten, de keukeu uit te breiden en de toilet- voorziening te moderniseren. Om de toch al belangrijke kosten zoveel mogelijk te beperken is een be roep op de leden gedaan bij alle werk zaamheden zelf de handen uit de mou wen te steken. In de tweede helft van april gaat de actie van start. den, Amsterdam, Den Haag. Alkmaar en zelfs naar Antwerpen. Vooi de docenten, leden van besturen, ouderraden en het niet onderwijzende deel van het perso neel is er vrijdagavond de mogelijkheid om deel te nemen aan een gezellige ball-romodancing op de tonen van „The- sound Specials.” Con-rector A. H. Van Kilsdonk heeft het druk gehad met de voorbereidingen. Aan de vooravond van de feestweek merkt hij op dat hij wel veel zaken heeft gestimuleerd maar dat er nooit zo’n daverend programma zou zijn geko men als niet op alle fronten zo intensief was meegewerkt. Over het symbool van het klavertje vier dat als een soort etiket is aange bracht op alleswat met dit eerste lus trum te maken heeft, verklaart hij: ,,We hebben twee afdelingen in Driehuis en twee afdelingen in IJmuiden. Als het waren vier-in-één. Vier afdelingen met elk circa 500 leerlingen is een ideale situatie. Toch horen we bij elkaar. We gaan zogezegd de eerste vijf jaar met z’n vieren vieren.” Een woord van dank richtte de direc teur tot allen, die aan de tot standko- ming van de beide slepers hadden mee gewerkt en ook aan de scheepswerf Van der Giessen-De Noord, die een goed stuk In zijn rede ging mr. J. F. Wijsmuller, directeur van het bedrijf even in op de traditie van de doop. Hij vertelde, dat de onzekerheden, die de nieuwe Tempert op haar loopbaan zullen begeleiden nauwe- lijk minder zijn als in de eerste jaren van de zeesleepvaart. Directeur Wijs muller wees er met nadruk op, dat het bedrijf een toekomst ziet voor de Tem pest en het al eerder in de vaart geko men zusterschip Typhoon, die gebouwd zijn om onder de meest barre weersom standigheden en op de verst verwijderde plekken op de aardbol sleep- en ber gingswerk van allerlei objecten uit te voeren. Objecten, zoals constructes voor olie- en gaswinning op zee, boorei landen, pijpenleggers, die vooral behoef te hebben aan slepers, die ook ankers kunnen behandelen. Hij was er vrijwel zeker van dat de beide nieuwe Wijsmul- lerboten de beste zijn op het gebied van „anchorhandling”. tegelijk oog heeft voor de problemen die een grote massa recreanten veroorzaakt. „De wensen van de recreatieconsument sla ik hoog aan. Om een voorbeeld te noemen: Gezien de vraag naar staan plaatsen voor een tentje of een caravan, zou je moeten overwegen dit soort ac commodatie uit te breiden. Ook is er behoefte aan een vast stekkie voor de caravan. Maar je dient je wel af te vragen of zo’n permanent dorp strookt met de omgeving. Staat het economisch gewin in verhouding: tot de milieuver vuiling die zo’n object zeker tot gevolg heeft”, zo stelt hij ietwat filosoferend. De komende zomermaanden kan Toonen met zijn charmante assistentes zijn lol op. Want dit jaar vallen de bouwvakantie en de vakanties van de Duitsers samen. De eerste helft van juli belooft een gekkenhuis te worden aan de Nederlandse kust en zeker ook in IJmuiden. „Voor de kampeeraccommo- datie zijn wenu al bezig met een verwijssysteem. Dit systeem zal gelden voor de hele kuststrook. Ja, het zal echt een heel moeilijk seizoen worden”, ver zucht Toonen. werk heeft afgeleverd. Een bijzonder dankwoord had hij voor Lloyd’s Regis ter, een bureau, dat zich al te zeer bewust is gebleken van het feit, dat beide schepen bedoeld zijn de waarde volste objecten te slepen. Woensdag gaan alle eerste- en twee- de-klassers een rallye rijden. Het sym bool ..klavertje vier”, dat is uitgekozen voor alle festiviteiten, zal hierbij een belangrijke rol gaan spelen. De andere klassen zullen elkaar op deze dag, die grotendeels in het teken van de sport staat ontmoeten in volleybalcompetities. Donderdag de tiende is leerlingendag. Het was mevrouw T. Goldman-van Sitteren, echtgenote van het hoofd engi neering, drilling en production van Shell, die de officiële plechtigheid ver richtte. Met een klapje met een bijl sloeg zij het touw door, waaraan de traditionale fles champagne hing, die daarop met een forse klap tegen de scheephuid stuksloeg. Na afloop van de korte plechtigheid werd een groot gezel schap genodigden ontvangen in het nieu we magazijn van bureau Wijsmuller. IJMUIDEN. De nieuwe zeesleep- boot „Tempest”, die aan de Wijsmuller- vloot is toegevoegd, heeft aan de kade voor het hoofdkantoor van het IJmui- dens zeesleep en bergingsbedrijf haar officiële doop tekregen. Donderdagmid dag even voor half twee liet een door dringend geloei van scheepshoorns ho ren, dat de doopplechtigheid met succes was voltooid en kon het schip met ere de naam „Tempest” dragen. De gegevens die de enquêteurs, die zich zullen legitimeren met en door de gemeente verstrekt legitimatiebewijs, worden verzameld en onder meer ver geleken met zelfde soort gegevens, die werden verkregen in 1960, 1968, 1973 en 1975. Ook zullen de cijfers worden ver geleken met soortgelijke cijfers uit ande re landen van de Europese Gemeenschap. De informatie is volstrekt vertrouwe lijk en zal uitsluitend worden gebruikt voor het maken van statistieken. Namen van de 443 „slachtoffers” zullen niet op de enquêteformulieren worden vermeld. VELSEN. Met burgemeeester drs. J. Reehorst zoekt de commissaris van politie J. van Buurden momenteel naar een oplossing voor de overlast die de bewoners van de Spaarndammerpolder ondervinden van zigeuners. Inwoners die behoren tot de belangen groepering van de bewoners van de Spaarndammerpolder hebben hun ver ontrusting over het toenemende aantal diefstallen den opdringerige aanwezig heid van de zigeuners schriftelijk onder de aandacht van de gemeentelijke over heid gebracht. Naast hun verontrusting zijn zij van mening dat de leefbaarheid en het woonklimaat door het ondervon den ongemak ernstig worden aangetast. DRIEHUIS. De voetbalvereniging Velsen heeft een bouwcommissie ge vormd om de sportaccommodatie in Driehuis op korte termijn te verbeteren. lingen zullen drie een-acters opvoeren. Deze theaterproduktie zal ook woensdag- VELSEN Van acht tot elf en donderdagavond worden herhaald. maart zullen bij het Ichthus Col lege in Driehuis en IJmuiden de schriften en leerboeken gesloten blijven. De school met zijn 1816 leerlingen en 110 docenten ver deeld over de vier nederzettingen gaan op uitbundige wijze feest vie ren. Ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van de onderwijsin richting die in 1972 tot stand kwam door een fusie van het Gym nasium Paulinium in Driehuis en het Prins Bernhardcollege in IJmuiden heeft het lustrum- comité een programma in elkaar gezet dat vier dagen lang zal zor gen voor de nodige spanning en jolijt. Een opzienbarend begin van de lus- trumfestiviteiten is zonder twijfel de gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen twee teams die zijn geformeerd uit do centen en leden van de technische staf van de afdelingen Driehuis en IJmuiden. De speler met het meest opzienbarende dan wel origineelste kostuum ontvangt een prijs. De leerlingen zijn de juryle den. Op een uiterst originele manier zullen zij in het bezit komen van hun (juryrapporten”. Uit de groep leerlingen die de grootste eensluitende uitslag heeft worden vier prijzen verloot. Rondvluch ten boven Nederland in een KLM-lucht- vaartbus. Aan die rondvlucht die op 28 mei wordt gehouden zullen 44 leer lingen deelnemen. Het enige wat zij er voor hebben te doen is deelnemen aan het wedstrijdelement dat als een rode draad door alle festiviteiten loopt. Dinsdagavond wordt in de Stads schouwburg een toneelprogramma voor het voetlicht gebracht. Docenten en leer- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Bestuurscommissie van de Openbare Bibliotheek van Velsen heeft donderdagavond tijdens een verga dering haar waardering uitgesproken ever het plan voor de bouw van het bibliotheekfiliaal in Santpoort. Voor het Dat is de reactie van Velsens VVV- directeur A. Toonen op de uitlatingen van burgemeester Reehorst, onlangs ge daan in een commissievergadering. De burgemeester wilde de werkgelegenheid bevorderen door de recreatie, met name voor de mensen van buiten, aantrekke lijker te maken. In die gedachtengang kan Toonen zich wel vinden. „De werk gelegenheid dankt deze regio voorname lijk aan de industrie en in mindere mate aan de visserij. Een zekere differentiatie door ook te mikken op de recreatie als werkgeglegenheidsobject maakt de wer kende bevolking minder kwetsbaar”. Zoals gezegd, de verblijfsrecreatie zal pas echt tot ontwikkeling kunnen ko men, als IJmuiden beschikt over facili teiten. Momenteel is dat minimaal. Er zijn slechts vier hotels, twee campings en een beperkte accommodatie bij parti culieren. Van de huidige stroom ver- blijfstoeristen in het hoogseizoen moet al een aanzienlijk deel teleurgesteld wor den. Vooral kampeerders kloppen tever geefs aan in IJmuiden. Zij hebben veelal geen plaatsje gereserveerd en moeten dan ook weer onverrichterzake rechts omkeert maken. Toonen hoopt dat het plan-Zeebad snel ter hand wordt genomen. „Maar mijn geduld wordt wel op de proef gesteld. Toen ik hier veertien jaar gele den kwam bestond er al een plan- Zeebad. En nu is er nog niks”. Wat men in IJmuiden ook zal onder nemen, de stad zal nooit uitgroeien tot Zandvoortse taferelen in IJmuiden VVV-directeur A. ToOnen ziet dat voor lopig nog niet zo zitten. „Toerisme bevorderen en grootmeester Jan Hein Donner ontmoe ten in een simultaan schaakwedstrijd. De laatste dag gaan de leerlingen op reis. Naar alle windstreken zullen ze uitzwerven om het recreatieve te combi neren met het een stuk leerzaam bezig zijn. Groepen gaan naar Enkhuizen, Lei- Na de doopplechtigheid begaf het gezelschap zich van de boot naar het magazijn van bureau Wijsmuller, met voorop „doop- VELSEN. In samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat de gemeente een enquête houden die bedoeld is een beeld te krijgen van de huidige arbeidssituatie in Velsen. Hiervoor zullen 443 gezinnen gedurende de maanden maart, april of mei bezoek ontvangen van gemeentelijke enquêteurs. Gespreksavond. In het gebouw De Toorts aan de Hoofdstraait te Santpoort wordt zaterdag een gesprekavond gehou den met als onderwerp: „Wat is een christen?” De bijeenkomst begint om half negen. Het globale plan werd gisteravond met behulp van een maquette en teke ningen toegelicht door de heer A. J. Jansen, ambtenaar van de afdeling Openbare Werken van de gemeente. Aan de hand van deze hulpmiddelen toonde hij de commissie hoe het complex in drie parten is opgedeeld. Het belangrijk ste gedeelte is bestemd voor de biblio theek. Daarnaast krijgt de vereniging Fglison een expositieruimte. Boven de bibliotheekruimte komen drie woningen. Tegen dit laatste had de commissie in het velleden bezwaar aangetekend. Maar met het gisteren gepresenteerde ontwerp kon iedereen zich verenigen. Vastgesteld werd dat het filiaal niet geschaad werd met de drie woningen. Voorzitter W. van Eijk noemde de bouw van deze wonin gen een gerechtvaardigde wens van het gemeentebestuur. Hij omschreef het ont werp van de architect als een knap stukje werk. Het filiaal in 'Santpoort krijgt een oppervlakte van 720 m2. Aan de plant- soenzijde krijgt het gebouw grote ruiten die als etalage kunnen dienen. In de bibliotheek moeten 23.000 boeken wor den ondergebracht. De opzet van het complex is speels. Koepels in het dak geven de zon volop de gelegenheid bin nen te dringen. Nadeel is dat rondom het gebouw weinig mogelijkheden be staan voor groenvoorziening. Het nieuwe bibliotheekfililaal, waar van de bouwkosten nog niet bekend zijn, zal zich voornamelijk richten op de bevolking van Santpoort-Noord en - Zuid, ongeveer 12.000 mensen. De Bestuurscommissie nam tijdens haar vergadering afscheid van drie le den, de heer J. Bergsma en de dames C. T. R. Lith-de Wit en A. Schutte-van Pel. Voorzitter Van Eijk dankte het drietal voor zijn inzet. Zij hebben respectieve lijk 23, 13 en zes jaar in de commissie zitting gehad. een badplaats van allure zoals Zand- voort. Toonen: „Ik wil niet pessimistisch zijn doch je moet erkennen dat IJmui den wat in een uithoek ligt. Het ligt bovendien met de bebouwing niet pal achter het strand zoals in Zandvoort. En dat is ook nadelig. De badgast wil nu eenmaal graag even het dorp inlopen om een bal gehakt te eten. Of terrasje een pilsje drinken”. Ook het) beroemde „Zimmer frühstück” m plaatsen als Katwijk en Zandvoort zal volgens de VVV-directeur niet zo’n hoge vlucht nemen in IJmui den. „Trouwens, je kunt je afvragen of zoiets wenselijk is in een gemeente als IJmuiden waar nog zoveel woningnood heerst. Want ook met dat aspect moet je rekening houden”. Het aantal particulie ren dat in het verleden woonruimte afstond aan de toerist, wordt steeds geringer. Toonen vermoedt dat dit een welvaartsverschijnsel is. „Veel IJmuade naren hebben dat extraatje niet meer zo hard nodig”, zo gelooft hij. Toonen is geen uitgesproken toeristen lokker. Hij is een WV-directeur die de belangen van de toerist behartigt en HAARLEM. De Haarlemse politie heeft donderdag twee Haarlemse broers, respectievelijk 53 en 41 jaar oud, aange houden omdat zij eerder die dag een veertigjarige Velsenaar zouden hebben neergeschoten, die met vier kogels in zijn lichaam moest worden opgenomen in het Elisabeth Gasthuis. S In tegenstelling tot wat de politie gisteren vermoedde, ontstond de scher mutseling niet doordat de Velsenaar door het tweetal werd klemgereden, maar kregen de drie ruzie toen zij elkaar ontmoetten bij een autohandel aan de Amsterdamsevaart. De 53-jarige nam zoals hij later tegenover de politie bekende de Velsenaar onder handen. Deze wist te ontvluchten en de jongere van de twee Haarlemmers ging hem achterna en loste zes a zeven schoten, waarvan er vier in arm, borst, heup en been van de Velsenaar drongen. De gewonde man slaagde er in de Gedempte Oostersingelgracht op te vluchten. Zijn achtervolger kon hem niet achternagaan door het drukke ver keer ter plaatse. De broers kozen het hazepad in hun auto. Vele getuigen na men het kentekennummer op, waardoor het tweetal vrij spoedig kon worden aangehouden. De 41-jarige Haarlemmer heeft inmiddels bekend de schoten te hebben gelost. De Velsenaar, wiens toe stand zich gisteren zeer kritiek liet aan zien, is inmiddels buiten levensgevaar. Mevrouw Goldman kreeg als herinne ring aan de doop een kleine attentie aangeboden. Zij op haar beurt bood een fraaie prent aan voor bemanning en schip aan kapitein J. C. de Grote van de „Tempest”. Na de traditionele dronk op een behouden vaart keerde het hele gezelschap naar het schip terug om een proefvaart tussen de pieren te ma ken. De harde wind maakte het wat moeilijk om zich buiten de pieren te begeven. De Tempest is overigens dins dagmiddag om half een al door de werf in Alblosserdam overgedragen aan Wijs muller. Voor de toekomst overweegt Wijsmuller nog twee sleepboten in aan bouw te nemen. A j ak» W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5