Enquête Haarlemse Kamer van Koophandel geeft prognose voor 1977 Agenda I I I I Beverwijkse Courant Thuis in de wereld, thuis in de buurt,thuis in huis. sport-camping shop en zentveld van breemen presenteren U Zeevisserij Olietankers Openbaar vervoer Postcode Wij willen bij blijven met het wereldnieuws en ook weten wat er in de buurt aan de hand is. Wat staat er op het programma deze week? Het antwoord staat in deze krant. Want deze krant besteedt volop aandacht aan het culturele leven. Toneel. Concerten. Cabaret Films. Tentoonstellingen. Dat is een abonnement waard. Om bij te blijven. Goed bij. Investeringen o Véél plezier bij uw Redpoint winkelier! Onder glas En wat hebt u? MAART 4 1977 IJMOND 6 (Van een onzer verslaggevers) O r» Noteer ons daarom voor een Naam Adres, Plaats o- Pi De bon in open envelop zonder postzegel sturen naar Damiate Pers B.V, Antwoordnummer 416, Haarlem. U maakt dan eerst twee weken gratis kennis met de krant en ontvangt daarna nog eens een korting van twee weken op uw abonnementsgeld. 1 U krijgt de UmuiderCourant of de Beverwijkse Courant dus 4 weken gratis. t DE SHOW WORDT GEHOUDEN OP: vrijdag 4 t/m zaterdag 12 maart (bah. zondag) van 9.00 tot 18.00 uur. v n W 0 A G TENTEN, KAMPEERARTIKELEN EN AUTO’S HAARLEM Slechts zeven percent van de in de regio gevestigde land- en tuinbouwbedrijven rekenen op een zodanige winstontwikkeling in 1977 dat tenminste de geldontwaarding gecompenseerd kan worden. Dit blijkt uit de resultaten van een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken gehouden enquête. Betwijfeld wordt of de ondernemers een te pessimistisch toekomstbeeld hebben gegeven. De prognose die in 1975 voor 1976 is opgesteld, bleek namelijk weinig af te wijken van de werke lijke ontwikkeling. Alleen de winstontwikkeling verliep iets gunstiger dan was voorspeld. Velsen-IJmuiden In en om Haarlem jaarabonnement a f 154,70 kwartaalabonnement a f 39,35)* op de IJmuiderCourant/Beverwijkse Courant)* de krant die de zaken in het juiste licht bekijkt. 55 Tuinbouw en zeevisserijbedrijven in de regio verwachten geen herstel van zorgelijke situatie ADVERTENTIE de het s i H» LEZERS M. UDO DE HAES, Haarlem A. DE NIET, IJmuiden 1* doorhalen wat niet gewenst wordt. 1 1 l A 1 5 C 5 1 1 1 1 1 s 1 alvast een zonnig voor proefje van uw vakantie JAN DE WINDSTRAAT 2 - BEVERWIJK 1 J v I t 1 2 C I za. 23.45 r. T J c c S i i G r s s NC-UC NcnirvuM tenten en auto’s in één show! ming (kassen). Het is niet verwonderlijk dat de ondernemers In deze tak van de primaire bedrijvigheid weinig enthousi asme voor de ontwikkelingen kunnen opbrengen. Vooral over de winst is men zeer slecht te spreken. Er was wel een betere geldomzet bij de grote onderne mingen, maar dat heeft niet tot een relatief hogere winst geleid dan bij de kleine bedrijven. De loonkostenontwik keling wordt als belangrijkste remmende factor aangegeven. 19 en 18 j. za. 13.30 u.: in de visserij tevreden is met de investe- ringsontwikkeling. Dit kan worden verklaard uit het feit dat men, gezien de ontwikkelingen in het verleden en de sombere verwachtingen voor de toe komst, geen enkele behoefte meer heeft aan additionele investeringen van enig formaat. De slechte rendementspositie is uit de aard der zaak niet zonder invloed geble ven op de ontwikkeling van de investe ringen. Driekwart van de visserijbedrij ven deden vorig jaar geen of zeer gerin ge investeringen, maar dat is toch altijd nog een verbetering ten opzichte van 1975, toen dat 86 percent bedroeg. Vast gesteld kan worden dat deze ontwikke ling in het Haarlemse distrikt ongunsti ger is dan in de rest van Nederland. Maar het mag niet onvermeld blijven- dat een groot deel van de ondernemers De praktijk van de eerste rit was echter iets anders. De chauffeur wist te vertellen dat op dit traject geen 10 ritten kaarten werden verkocht. Alleen vijfdaagse trajectkaarten voor het be drag van 40,50. Een tegenvaller van bijna 100 pet. Bij nader bestuderen ech ter moeten deze vijf dagen wel even op elkaar volgen. Bij tussenliggende vrije dagen zou deze kaart dus niet bruikbaar zijn. Bij navraag zegt de eerste chauffeur dat deze periode niet bindend is en hij geen geld wil teruggeven. Een ander op dezelfde dienst zegt dat deze regeling wel wordt aangehouden. Volgens de eer ste chauffeur komen we dus voor 8,06 De strijd tussen namen en cijfers ligt in onze samenleving steeds meer in het voordeel van de getallen. Snelwegen hebben al lang geen namen meer, maar een code: „Tussen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome”, heet nu E9. Aan merkelijk eenvoudiger, maar tegelijker tijd ook wat kaler en armoediger. Ook bij de bestelling van grammofoonplaten of boeken heb je meer kans op een vlotte foutloze bediening als je b.v. zegt: „ISBN 90 297 0476 4” in plaats van „Solzjenitsyn, een geloofsgetuige van de ze tijd, door Niels Nielsen, uitgegeven bij Voorhoeve, Den Haag Deze opmars van de getallen vanuit het gebied waar ze thuis horen (name lijk bij rekenmachines, bankkantoren, belasting- en statistiekbureau’s), naar het niet in getallen te vangen dagelijks leven is nu weer duidelijk geworden uit de brief die aan alle adressen in Neder land werd verstuurd door drs. Ph. Leen man, directeur-generaal der PTT. Waar Duitsland ons eerst „voor” was met het nummeren van de steden, steken wij op onze beurt onze oosterburen weer de loef af door niet alleen de wijken te nummeren, maar zelfs de straten of ge deelten daarvan te coderen. Als U mij een brief schrijft en als volgt adresseert: Dit dienstverlenende apparaat zou je kunnen vergelijken met de nepverpak- kingen zoals Koning Klant deze de laat ste tijd op de TV toont. Hier volgt een arvaring van juffrouw Spohuor. Pas ge leden zijn we verhuisd van Haarlem naar Lisse, terwijl één van de familieleden dit jaar nog een school in Amsterdam moet afmaken. Dus: voor het verhuizen even geïnformeerd naar vervoer. Twintig me ter van het huis een station, maar he laas buiten gebruik. Kortste verbinding: met fiets of brommer (met bus vanuit Lisse onbereikbaar) naar de Kaag (9 km) en daar de sneldienst naar A’dam. Kosten volgens telefonische informatie N. Z. H. 20,60 voor 10 ritten. Dit zou redelijk te doen zijn. Doordat zich ook de zeevisserij in het district van de Kamer van Koophandel bevindt, is de primaire sector van veel belangen voor de regio. De verwachtingen voor 1977 zijn bij deze branche uitermate somber, zeker wat het netto-bedrijfsre- sultaat betreft. Het merendeel van de bedrijven rekent nog op een verslechte ring van de winstontwikkeling ten op zichte van vorig jaar. Het visserijcom- Het is niet opzienbarend dat de rende mentsbeoordeling even pessimistisch is. Niet minder dan 65 percent van de land en tuinbouwbedrijven vindt die onvol doende. Een percentage dat het hoogste van alle bedrijfstakken. Van een wezen lijke verbetering ten opzichte van 1975 is dan ook geen sprake. Bekijken we de investeringsontwikkeling dan komt zeer duidelijk naar voren- dat dan de tuin bouw, met name die onder glas, een investeringsintensieve branche is, het is een „must”. Ondanks sterk tegenvallende winsten moet worden geïnvesteerd om te kunnen blijven voortbestaan. Bij 83 per cent van de investerende bedrijven was dat echter noodzakelijk voor vervanging. Over het algemeen investeerden voorna melijk grote bedrijven, wat ook landelijk de tendens is. Uit de gegevens kan worden afgeleid dat in 1976 slechts de allernoodzakelijkste investeringen wer den gedaan. plex vormt een belangrijke bron van werkgelegenheid in de IJmond, niet al leen voor direkte arbeidsplaatsen op de terreinen van het Staatsvissershavenbe- drijf, maar ook door de neerslag van dit complex in de vorm van een groot aantal afhankelijke ondernemingen. IJ muiden is nog steeds de belangrijkste aanvoerhaven van zeevis in ons land. In 1976 was er wel sprake van een verbetering van het netto-bedrijfsresul- taat. Opmerkelijk is echter dat veel minder bedrijven dan in 1975 een reële toename van de geldomzet meldden. Omdat veel minder ondernemingen hun winst in absolute zin zagen dalen dan in 1975, kan toch van een tendens tot herstel worden gesproken. De verhou ding tussen omzet en winst is daardoor iets genormaliseerd. Uit de enquête komt duidelijk naar voren dat naast het pro bleem van de overbevissing en de konti- gentering ook de exploitatiekosten sterk rijn gestegen, zonder dat daar een even redige stijging van inkomsten tegenover stond. Evenals in 1975 is zeventig per cent van de ondernemers in de visserij van mening dat 1976 onvoldoende rende ment heeft gegeven op het geïnvesteerde kapitaal. Ondanks de wat minder nega tieve ontwikkeling van omzet en winst. De enquête-uitkomsten zijn niet van dien aard dat de visserij in het Haarlemse distrikt er in 1976 aanmerkelijk beter voor is komen te staan. Thuis in de schouwburg Uit de reactie van Robert Schoonder- gang zou ik gaarne een zin willen pak ken om daar even lekker op door te drammen. Deze luidt als volgt: De 180.000 tons olietankers, kunnen volgens het loodswezen vrijwel nooit gebruik maken van de voor hen gegraven haven. En we zouden daar aan toe kunnen voegen: Op internationaal niveau had er allang een regeling móeten rijn die ver biedt, dat er schepen van een dergelijke omvang wonden gebouwd. Dit om te voorkomen, dat bij rampen miljoenen liters olie in zee Stromen en op den duur al het leven op de zeeën zouden kunnen vernietigen. Toen ik laatst langs het strand wandelde, was mijn hond aan het stoeien met een zwarte vogel. Daar dat dier dat spelletje kennelijk helemaal niet leuk vond, ben ik terug gegaan en heb de vogel opgepakt. Het zat helemaal onder zwarte blubber. Thuis heb ik ge probeerd het beest onder een warme douche schoon te sproeien. Hij vond het zeker erg lekker, want dat dier begon enorm met zijn vleugels te klapperen en toen werd het in die douchecel een enorme rotzooi. Om echtscheiding te voorkomen ben ik er maar mee gestopt en heb het Kerbert-asiel gebeld. Wat die er van gemaakt hebben, weet ik niet. Nu zullen er wel mensen zijn die zeggen: Man maak je toch niet zo druk om dat beest. Je had hem beter de nek om kun nen draaien. Maar daar gaat het niet om. Bij een dergelijke confrontatie voel je toch de enorme dreiging, waar ook zeer deskundige mensen zich ernstige zorgen over maken. Vóór ons wordt geprobeerd het bouwen van kerncentrales tegen te gaan, omdat het gevaarlijk lijkt. En ach ter je sluipt een ander gevaar onzichtbaar steeds naderbij. Tot dat er ineens iets levends voor je ligt en je met de neus op de feiten wordt gedrukt. Samen bijeen in de 1000 m2 grote showroom van Zentveld en van Breemen aan de Jan de Windstraat te Beverwijk. Tenten in meer dan 25 verschillende modellen variërend in uitvoering en prijs Van lichtgewicht trekkerstenten tot luxe bunga lows, allemaal zo opgesteld, dat U een duidelijk inzicht heeft in alle mogelijkheden van een tent. Naast deze tentencollectie, volop ruimte voor alles op het gebied van kampeerartikelen. Vraag onze gratis documentatiemap met alle informatie over het kamperen. Veelzijdigheid in tenten, veelzijdigheid in auto's. Op deze kampeershow tussen al het kampeergenot, de gehele collectie van Slmca, Chrysler, Matra, Plymouth en Dodge modellen. Tevens keuze uit 50 ANWB gekeurde occasions schap) wordt bedreven. Registratie is daardoor slechts voor 'een deel van de ondernemingen noodzakelijk. Dit brengt met zich mee dat de enquêteresultaten niet per definitie representatief zijn voor de branche als totaliteit, maar wel een goed inzicht geven in met name de tuinbouw. Het bloemencomplex van Aals meer en omgeving vormt de kern van de in 1976 geftoudert enquête, aangevuld met bloembollenkwekerijen op geest gronden achter de duinenrij en groente- kwekerijen, al dan niet onder glas. De aanwezigheid van de veilingen in Aals meer, Beverwijk en Haarlem illustreren de belangrijkheid van deze branche in de regio. Vooral de bloemen- en plan- tenveiling in Aalsmeer omzet vijfhon derd miljoen gulden in 1976) geeft dat aan. Ten aanzien van het netto-bedrijfs- resultaat was er in 1976 sprake van een gering herstel in Nederland, waarbij Haarlem ëh omgeving duidelijk achter bleef De ontwikkeling van de winst in de regio kan als zorgelijk worden omschre ven. Deze teleurstellende gang van za ken voor wat de geldomzet betreft wij ten de ondernemers voornamelijk aan de slechte ontwikkeling van de verkoop prijzen veelal in combinatie met de warme en droge zomer van 1976. Als belangrijkste reden voor de stagnerende winstontwikkeling noemt men echter de sterke stijging van de bedrijfskosten, voornamelijk die van lonen en verwar- Voor 1977 zal derhalve rekening moe ten worden gehouden met een verder gaande verslechtering van de netto be drijfsresultaten. Het meest beducht zijn de ondernemers voor de ontwikkelingen aan het (loon) kostenfront in combinatie met de daarbij geen gelijke tred hou dende verkoopprijzen. Ook de investe- ringsgeneigdheid zal naar, verwachting dit jaar aan de geringe kant zijn. In dit weinig positieve totaalbeeld van de land en tuinbouwvormen, zeker wat winsverwachting betreft, de grote be drijven een lichtpuntje, aangezien een kwart van deze ondernemingen dit jaar toch nog een reële toename van netto-bedrijfsresultaat verwacht. (naam, hoe lang nog overigens?), 2011 VP 60 dan schijnt deze aan te komen. Ja sterker nog, wanneer U het niet doet dan maakt U in de toekomst een aardige kans, dat hij niet of vertraagd aankomt, omdat de postverdeelmachine deze brief als onverteerbaar uitspuugt, waarna hij op de hoop „moeilijke gevallen’' kómt te liggen. Iedereen die veel met adresseren te maken heeft zal weer een groot deel van zijn verstandelijke vermogens en van zijn geheugen moeten gaan reserve ren voor letters en cijfers, waardoor weer een stukje menselijk bewustzijn door codering en computertechniek in beslag wordt genomen. Dit stuk bewust zijn staat dan helaas niet meer ter beschikking voor andere, meer levend- menselijke voorstellings- en bewust- zijnsgebieden. En hier zijn we mijns inziens bij het kernpunt aangekomen: de reken- en co deringstechniek is overal daar gerecht vaardigd, waar zij het domme denk werk” van de mens uit handen - of liever uit hoofden - neemt, zodat het mensenverstand voor specifiek menselij ke, bewuste denkwijzen vrij blijft. Nu zien we dat dit ideaal langzamerhand op slinkse en gecamoufleerde wijze in zijn tegendeel is ontaard, namelijk dat 'het „gezonde verstand” ‘steeds meer in beslag wordt genomen door de methodes en de gevolgen van de computertechniek, in plaats van juist daarvan bevrijd en ont last te worden. Langzaam maar zeker sluipen „nutti ge”, maar tevens afstompenae en geest dodende coderingssystemen op stations straten, wegen en enveloppen via onze zintuigen ons bewustzijn binnen. Be wustzijn over dit feit te hebben en te houden blijkt een steeds moellijker wor dende opgave te zijn, maar een opgave die bewustzijnsreddend is. per dag van De Kaag naar A'dam maar dan moeten we nog wel even vermelden of we man of vrouw zijn en geen handtekening vergeten te zetten op het kaartje. Volgens de tweede chauf feur moeten we 9,75 per dag rekenen (236 pet van eerstgenoemd bedrag). Voor dat geld moeten we dan nog steeds eerst 9 km naar de halte. Ik geloof dat juffrouw Spoor toch vlugger, goedkoper en gerieflijker per auto naar A’dam reist. En voor het huis razen zo om de vijf minuten de treinen nog steeds het station voorbij. Bedankt Nederlandse Spoorwegen (want deze blijken verantwoordelijk te zijn voor de abnormaal kostbare situa tie), dienstverlenen is zeker uw patent. M. ROELEVELD, Lisse In het distrikt van de Haarlemse Ka mer van Koophandel is in de land- en tuinbouwbranche het bloemencomplex oververtegenwoordigd. Dit is mede een gevolg van het feit dat inschrijving in het handelsregister pas gebeurt als de agra- gische onderneming in een juridisch ka der (bijvoorbeeld naamloze vennoop- BIOSCOPEN Clt:, vrijdag, zaterdag en zondag 20 uur: „Spartacus”. Stadsschouwburg Velsen: Zaterdag 20 uur: „Battle of Britain” (de Slag om Engeland). TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuld, stijlkamers en oude geruiksvoorwerpen. Dage lijks geopend van 10-12 en 14-17 uur (beh. maandag). Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen. Geopend dag. 9.30-12 en 16-17 uur. Zaterdags en zondags gesloten. Stadhuis Velsen. Alle werkdagen (maandag, t.m. vr. te bezichtigen van 10-12 u„ tel. 190000. DIVERSEN Alarmnummer. Politie 19033, Ongevallen dienst 15400, Brandweer Santpoort 370750. Voor Velsen-Nrd. en IJmuiden 20750. Centrale Bibliotheek, Plein 1945 vrijdag 19- 21.30 uur. Zaterdag 10.00-12.30 uur. Jeugd- en Tienerbibliotheek. Willemsbeekweg vrijdag: 15.30-17.30 uur. Zaterdag 10.00-12.30 uur. Bibliotheek Zeewljkplein, Vrijdag 14.30-17.30 Zaterdag 10.00-12.30 uur. Badhuis: Snell iusstraat: Vrijdag 13.00-21.00 uur, Zaterdag 9-12.30 uur en 1-16 uur. Velserbad: Vrijdag vrij zwemmen 16.00-17.15 uur en 19.30-20.45 uur. Zaterdag vrij zwemmen 10.30-11.30, 12.15-13.15, 13,30-14.30 14.45-15.45 Uur; zwemles volwassenen; zaterdag 15.45-16.45 uur. Instructiebad Zeewijk: Vrij zwemmen zater dag 0.45-12.00 uur. Stadsschouwburg, Velsen: Aanvang 20.15 uur. Kinderkoor De Jonge Stem met musical „De dochter van de sheik”. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) 20.15 u. Leer lingen van het Trtniteitslyceum,Keés, de jongen”. Za. 20.15 u. John Lantlng’s Theater van de Lach: „Inpakken en weg wezen” van Peter Yeldman. Toneelschuur I (Smedesstraat 23) Vandaag en morgen 20.30 u. Toneelgroep De Appel: j „De storm”, van William Shakespeare. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (Ingang Oude Groen markt 23) za. 19.15 u.Concert door het Urker Mannenkoor en Jan Bonefaas, orgel. Concertgebouw (Ltmge Begijnstraat 13) 20.15 u. Louis van Dijk eh Jules de Corte: „Duel op twee vleugels”. Concertzaal Kadens (Smedestraat 31) za. 20.16 u: Zolderconcert door het Muramatsu Flultkwintet. Haarlemse Jazz Club (Groot Heiligland 37) 22 u. Jam-sessions. At the Jazzcorner (Spaarne 104) 22 u: Tenor saxofonist Sandy Mosse en het trio Martin Haak. za. 22.30 u: Dixieland met de „Revival Jazz Band.” BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 21.30 u.Marathon Man”, 1° j. z?. 1 „Dik Trom knapt ’t op”, a. 1. vrij, en za. 24 u: „Twins of Dracula”, 18 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u: „One flew over the cuckoo’s nest”, 14 j. vrij, en za. 23.30 u.: „Scorpio” 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.„Helden onder spervuur”, 18 j. vrij, en za. 23.45 u: „Tarzoon", 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.30 u.: „Two minute warning” 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14,30 en 20 u: „1900(1)”, 18 j. en za. 24 u: Jonathan Livingston Sea gull", 18 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u. „Een stille liefde”, 14 j. vrij, en za. 23.45 u; „Deep end”, 18 j. za. 14 u.,.Dlk Trom en het circus”, a. 1. e

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6