TT sluizen ®b havens onbezorgd amusement Haven In de Vishal I^KEUR B.V.>| BOUWMARKT f 30.000 glaskruimels Gispen FLUg_ 'm'j |0- 'I I y siegers haarlem „Inpakken en wegwezen”: WAND- en VLOERTEGELS en PLAVUIZEN voor Jt WANDELEN Zwangere eend petri interieur Woningen monument wederopbouw Wistudatwij gratis uwgordijnen op maat maken, ook velours. Cursusavonden van Santpoortse kerken X 1 KANTOORMEUBELEN soms onnodig flauw „behr-1600-paneel” <1 Carillonklanken „Theater van de Lach” KOUDENHORN 54 7 6 IJMOND VRIJDAG MAART 4 19 7 7 zaterdags van tel. 023-321212 Exclusieve collectie A X T VS NIEUW! CHILI CONCARNA 5.00 en het resultaat, volmaakte binnenhuis architectuur van de beste handwerkkwaliteit RESTAURANT Grote Houtstraat 21 voor woonkamer, slaapkamer en hal; toegepast in onze behr-studio T IU T een perfect passende individuele kompositie f Openingstijden: dagelijks van 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur Wj ij I ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haarlems Gordijnenhuis uur: JAN VAN DAM ADVERTENTIE 19- 17.30 21.00 ADVERTENTIE ADVERTENTIE een gen ior- rtin ival >en- ‘ker laag pel: eer de ater van LI en door Xervice, Islands, Constance, za. ltsu 37) 17.15 men uur; lur. iter- weg 12.30 sste- rden n de i de toe leeft enig Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gesloten 'wo 0”. ea- Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat uur, ..De uur: 10.15 )uel en u.: 24 Voor 'n juist advies inzake de inrichting van uw kantoor u: rij. len u: De nieuwe slepers van Wijmuller „Typhoon” en „Tempest’' zijn bepaald moeders mooiste niet. De op brute kracht gebouwde boten bieden aan vankelijk een wat verbijsterende aanblik en een Amerikaan liet zich op de off-shore conferentie in Hous ton bij het zien van een afbeelding van deze sleper de woorden: „What a pregnant ducky” ontvallen, hegeen zoveel betekent als: „Wat een zwan gere eend”. Zwanger of niet, Wijs muller kan tevrden zijn met de bo ten, sterk zijn ze in ieder geval. Huid, 'age- beh. Cen- 30-12 ‘n. idag, 10009. niets valt te halen zullen de winkel- eigenaars er zelf voor moeten op draaien. Toch nog maar eens goed de „kleine lettertjes” van de polissen doorlezen. In de kerk De Hoeksteen te Sant- poort-Zuid zal aandacht worden gewijd aan oude en nieuwe kerkliederen, met medewerking van de koordirigent van de kathedraal St. Bavo te Haarlem, Jan Valkestijn. Vrijdag aangekomen: Iggesund, Igge sund, Zaandam; Wep Nor R.dam; Lavo- niiat, Glascow; Astrid Brammen, Dor drecht; Marlies Gunness; Prinses Mar griet, Noordzee; Kennix, Rochester, IJ- muiden; ille d”, 1. Zijlweg 36-38 - Haarlem Telefoon 023-316399 K T De gemeente Velsen telt nog vier echte noodwoningen als laatste herin nering aan de oorlogsjaren en de we deropbouw, die na de bevrijding op gang kwam. Het zijn vier woningen op de hoek van de Eksterlaan en de Meeuwenlaan in IJmuiden, die daar nu al meer dan dertig jaar „tijdelijk” staan en de eerstkomende jaren ook nog niet zullen hoeven te wijken voor nieuwbouw. Voor de bewoners zijn het knusse huisjes met een flink stuk tuin eromheen. Van buiten bie den de woningen een wat vreemde aanblik in deze tijd, waarin aan het woongenot hoge eisen worden gesteld en de ene na-oorlogse woning na de andere gerenoveerd wordt. De woninkjes zijn bijna schilder achtig gelegen in hun groen tuinen, waardoor de witgeschilderde beton nen wanden doen denken, dat men met vakantiebungalows te maken heeft. Niets Is minder waar, vertelt directeur R. van Wetter van de Wo ningstichting. „Het zijn volwaardige woningen met een woonkamer, drie slaapkamers, een keuken, douche en een berging. Ze gijn wel wat lager gebouwd dan de huidige normen voor plafondhoogte, maar zijn van binnen bepaald geen noodwoningen”. Hij vertelt hoe hij na zijn huwelijk in IJmuiden nog in een van deze wonin gen zijn wittebroodsweken heeft doorgebracht. „In de meest door de oorlog getroffen gebieden werd de VELSEN. Het bekende amateurto- neelgezelschap „De Plankenters” uit Naarden komt de eer toe enige jaren geleden Peter Yeldhams blijspel „Birds v de komedie dikwijls volkomen betrokken. Donderdag vertrokken: Inger, IJmui den, Londonderry; Murell, Dundalk; Elan, IJmuiden, Dondenderry; Holsten- tor, Velsen, Cont Plat; Plisha, Hamburg; Bulkenliner, Hamburg; Tor Scandinavia, Gothenburg; Canopus, Kotkia; Glenlyon, Londen; Altair, Rotterdam; Bomma, Antwerpen; Eva Maria c, Hamburg; Al- oimist Berlin, Birkenhead; Nassauborg, Delfzijl; Robert Ld, Cardiff; Rakens IJ muiden, Rotterdam; Elka Kahrs, IJmui den, Rotterdam; Anda, Kopenhagen, IJ muiden; Ulla Tholstrup, Arklow IJmui den; De burgerij van Velsen kan weer rustig slapen. De man die enige nach ten achtereen voor de nodige onrust zorgde door spiegelruiten met behulp van klinkers aan diggelen te gooien is aangehouden. Vroom en Dreesmann modemagazijn Nederland, de Rabo bank (allen in IJmuiden) en de Kijk- grijp in Santpoort moesten er aan geloven. Een week glasgerinkel was goed voor een stapel glaskruimels waarvan de waarde nihil maar de vervanging het slordige bedrag van 30.000 be loopt. Dit is dan de pure glasschade. Ook aan de etalage-inventaris werd de nodige schade toegebracht. Ruw geschat goed voor 10 mille, ’t Was in Velsen wat je noemt de week van de glaskruimels. Over de verzekeringspenningen be stond bij enige slachtoffers nog geen duidelijk beeld. De premie voor de verzekering van dit soort ramen is exorbitant hoog. Als bij de dader SANTPOORT ‘De samtmwerkende kerken van Santpoort houden op de don derdagen 10 en 17 maart een cursus „Komt nu met zang” onder leiding van ds. G. J. Rijks en pastor Chr. Wüst. permanente huizen die nog na die tijd gebouwd zijn, moesten inmiddels een renovatie ondergaan om bij de tijd te blijven. De witgeschilderde huisjes in IJmiden vormen nu een monument voor de wederopbouw, die - na de oorlog in ons land met zoveel succes ter hand is genomen. ZO SUMMIER naverteld lijkt het blijspel weinig verrassend, maar dit zou toch een volkomen onjuiste conclusie zijn. Want de handeling bestaat uit een logische en originele aaneenschakeling van hoogst amusante tafereeltjes, waar bij door de auteur een handig gebruik werd gemaakt van de steeds wisselende situaties. Bovendien schreef hij een op merkelijk spitse dialoog. Donderdag aangekomen: Mosel, IJ muiden, Harlingen; Bomma. Oslo; Reia Ann, GR Yarmouth; Borussia, Bilbao; Ulla Tholstrup, Arklow; Tor Sandinavia, Gothenburg; Meridian 1, Velsen, Fowey; Hybnik, Rotterdam; Olympic De Fender, Immingham; Gloria Siderum, Ortona; Medina, Londen; Dart, Grimsby; Brinda, IJmuliden, Poole; Nes Cargo, Knarrovik; Aardenburgh, Atnwerpen; Corfoes, Ips wich; Agau, Rotterdam; INMIDDELS HEEFT John Lan ting in dit manco voorzien, door het blijspel voor zijn gezelschap het „Theater van de Lach” als een soort jubileumstuk te bestemmen. Dit ensemble Viert thans immers zijn eerste lustrum en hoewel het gedurende dit bestaan overal op een zaalbezetting van vrijwel honderd per cent aanspraak mocht maken, werd Lanting toch in véle kritieken het spelen van louter grove kluchten verweten. Ik kan natuurlijk niet beoordelen of hij uiteindelijk voor dergelijke verwijten door de knieën is gegaan, maar in ieder geval staat het vast dat er met de keuze van dit stuk sprake is van een kentering ten goede. AAN VROLIJKE bijval heeft het overigens in Velsen de gehele avond allerminst ontbroken en dit succes zal zich ongetwijfeld in Haarlem herhalen, wanneer het stuk zaterdagavond in de Stadsschouwburg wordt opgevoerd. de gemeente. Enkele bewoners heb ben met toestemming de woningen meer aan hun eisen aangepast door een van de slaapkamers bij de woon ruimte te betrekken of de berging bij de keuken. De heer Van Wetter ziet dan ook geen enkele noodzaak om de woningen binnen kort af te breken. Momenteel krijgen alleen de daken een onderhoudsbeurt en wordt de eterniet dakbedekking voorzien van een rubberoid-laag met grit. De wo ninkjes aan de Eksterlaan en Meeu wenlaan zijn de laatste van de 150 noodwoningen, die na de oorlog in Velsen gebouwd zijn. In Velsen- Noord zijn de noodwoningen na enige tijd afgebroken om ruimte te bieden aan PEN en Hoogovens. Twee zoge naamde Zweedse noodwoningen zijn toen aan de slopershamer ontsnapt en hebben al jaren hun dienst bewezen als kleedlokalen op sportpark. Roos- wijk in Velsen-Noord. Meer dan der tig jaar is zeker voor noodwonin- een respectabele leeftijd. Veel V (Van een medewerker) AAN DE DONDERDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 40 kg. tong; 1 kist tarbot en griet; 46 kisten kabel jauw; 45 kisten wijting; 24 kisten schol; 36 kisten schar; 13 kisten varia. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg.: Grote tong 10,76; grootmid- del tong 12,68; kleinmiddeltong 14,35; tong een en twee 14,67. Per 40 kg.: Tarbot 296; griet 224-212; kabeljauw een 116-108; kabeljauw twee 162-132; kabel jauw drie 190-130; kabeljauw vier 144- 132; kabeljauw vijf 134; wijting drie 118-57; schar 81-50; bot 27-22; schol drie 114-104; schol vier 114-77; steenbolk 55. DE BESOMMINGEN WAREN :UK 23 4.000, UK 25, 440, UK 200 790, UK 135 en UK 145 1.100, VD 19 f 1.100, IJM 18 1.400, MM 27 3.700. on a wing” voor Nederland te hebben ontdekt, om het hier vervolgens met groot succes als „De Lokvogels” op te voeren. Bij het bekijken van een der voorstellingen verwonderde het mij al dat het beroepstoneel deze geestige ko medie zo lang over het hoofd heeft gezien, want vooral in de amusements sector worden er dikwijls beduidend slechtere stukken gespeeld. VELSEN. Het programma, dat door beiaardier H. de Ligt zaterdag van vier tot vijf uur op het stadhuiscarillön van Velsen ten gehore zal worden gebracht luidt als volgt: 1. Preludium 'in C, Stef Nees. 2. a. De klokken van Haarlem (canon) b. Komt vrienden in het ronde. 3. Lied, variaties, fugato en Koraal, W. Vogel. 4. Improvisatie, H. de Ligt. 5. Variaties over een Fries volksliedje, P. Post. 6. a. Gavotte en Nusette, F. Timmer mans, b. Dansje. 7. Sonate in C. dur, (aus: „Der getreue Musikmeister”), G. Ph. Telemann. 8. Rondeau, Matthias van den Gheijn. Jansstraat 53 Telefoon 32 75 74 en 32 23 79 DONDERDAGAVOND werd dit blij spel ook in de Velsense schouwburg op gevoerd. Regisseur Alexander Doré heeft in de Muchtspelsfeer betrokken. Alsof dit blijspel op zichzelf niet komisch genoeg zou zijn. Door deze opvatting werden de spelers meermalen tot nogal flauwe grapjes verleid, waarvan de manipulaties met de rolstoel tamelijk óverdreven, zo niet grof kunnen worden genoemd. Dat neemt niet weg dat het publiek zich over het algemeen weer kostelijk heeft geamuseerd. Het ensemble, nu alweer vijf jaar gespecialiseerd in dit soort lachwerk, wordt opnieuw met veel bra- vour aangevoerd door John Lanting als de sympathieke meester-oplichter, om hierbij in Marjan Berk en Carry Tefsen twee utierst bekwame assistentes te ont moeten. Zij spelen met de nodige flair en charme de belde toffe en door de wol geverfde meiden. Simone Dresens, Floris van Spronsen, Ferd Hugas en Ed van Gils mogen zich in verschillende grappi ge typeringen laten bekijken, waarvan de Turkse kelner en de pseudo Japanse detective voor de grootste lachsalvo’s garant staan. WANT YELDHAM heeft voor zijn blijspel - nu „inpakken en wegwezen” genoemd- een oorspronkelijke intrige verzonnen, gebaseerd op twee even charmante als verdorven jonge vrouwen, die zich met allerlei geraffineerde op lichterijen een luxe leventje kunnen verschaffen. Alles gaat goed, tot zij in een van de slachtoffers een onbetwistba- rem eester moeten erkennen, door wiens sluwheid zij volkomen worden ovendon- derd. Na een hoogst vermakelijke strijd om de macht, die in de grootste hotels van de vijf wereldsteden moet worden uitgevochten, besluiten zij tenslotte hun kwalijke praktijken beter gezamenlijk te kunnen voortzetten. Alleen moet de nieuwe meester nog beloven zich ook op het gebied van de liefde zusterlijk te laten delen. financiële moeilijkheden kwam te verke ren. Met de Klaas Wijker IJM. 85 moest de Jacoba IJM.21 in juni 1950 uit de vaart genomen worden en is twee jaar blijven liggen. Toch is de trawler weer in de vaart gekomen en dat was op 4 augustus 1952 onder schipper Ph. Glas. De naam veranderde in Gelria IJM.21 toebehorende aan de Zeevisserij Mij. Limburgia onder directie van de heer M. M. Weimar. Tot 1956 is-de Gelria vrijwel onafgebroken in de vaart gebleven. Na in juni van de laatste reis te zijn binnenge- komen sleepte de Titan de trawler op 16 juli 1956 haar de sloperij, maar het slopen wérd nog enige jaren uitgesteld. De Stoomviss'cherij Mij. Mercurius had belangstelling voor het schip en weer was het de Titan van Wijsmuller, die het naar IJmuiden terugbracht. De ketel en de machine waren intussen verwij derd want het was de bedoeling er een motor in te plaatsen. Daar is ’t nimmer van gekomen. Na eerst in de Haringha- ven te hebben gelegen werd de Gelria in september 1958 naar Spaarndam ge bracht en. daar is de trawler blijven liggen totapril '63.,Op 19 april van dit jaar maakte de Titan weer vast op de 33 jaar oude trawler en verliet toen voor goed IJmuiden. ARIE VAN DER VEER. 1 De wandelliefhebbers van Zee- en Duinwijk staat weer een heerlijke wandeling te wachten. Woensdag kunnen de wandelschoenen weer worden aangedaan om op weg te gaan naar het Burg. Rijkerspark in Santpoort, dat zich voorbereidt op het voorpjaar. Iedere liefhebber kan zich die middag naar het verzamelpunt bij de Hema aan de Lange Nieuwstraat spoeden, waar men om half twee van start gaat. Het is geen bijzonderheid dat voor de visserij bestemde schepen bij het loods wezen terecht zijn gekomen. Aan het begin van de jaren twintig werden drie in aanbouw zijnde stoomtrawlers als loodsboot afgebouwd en stonden hier bekend als Spica, Triton en Wega. Van schepen, die tijdens de tweede wereld- oorlag als stoom- en motortrawler op stapel waren gezet kwamen er later beschikbaar voor het loodswezen. Wat dee schoomschepen betreft waren dat de Arcturus en de Markab, terwijl er één, de Zierikzee, als tonnenlegger in de vaart kwam. Dit waren schepen van de zg. „Holland” klasse. Wat de motorschepen betreft behorende tot de zg. „Burg” klas se werden vier ten behoeve van de visserij verbouwd en drie, de Algol, Deneb en Rigel zijn als motorloodsboot dienst gaan doen. In andere landen heeft men eveneens trawlers verbouwd om in de loodsdienst gebruikt te worden en wat Engeland betreft willen we er aan één deze week aandacht besteden. We zien het schip op de foto en de naam luidde Lionheart. wederopbouw snel ter hand genomen, maar ook voor de ambtenaren van Het bureau Wederopbouw moesten er woningen komen. In Engeland zijn toen een aantal semi-permanente wo ningen aangekocht, zogenaamde „May-Crete „woningen, die bestonden uit betonplaten. In Den Bosch Deven ter en, Arnhem werden duizend van deze woningen als dienstwoning neer gezet en ook in IJmuiden kwamen er toen vier. Omdat ik toendertijd ook bij het bureau werkte, het huidige Volkshuisvesting, kreeg ik ook zo’n woning toegewezen”. De woningen moeten in die tijd uiterst moderne geweest zijn. Van buiten beton, zijn ze inwendig hele maal geïsoleerd met glaswolvezel met binnenwanden van board, in de zo mer koel en in de winter redelijk warm te houden. Toen de wederop bouw ten einde liep zijn de woningen in IJmuiden, dat toen al met gebrek aan woonruimte kampte, niet afgebroken, maar overgedragen aan Het was in het jaar 1930 in de maand juni dat ditzelfde schip nieuw als stoom trawler werd opgeleverd door de werf van Smith’s Dock Company je Stockton on Tees aan de Consolidated Fisheries, directeur Sir John Marsden Bart, te Grimsby onder de naam Lionheart GY. 222. De trawler had toen een bruto inhoud van 367 ton, was 43,15 m lang, 7,75 m breed en 4-11 m diep. De voort- stuwiingsinstallatie bestond uit een kolen gestookte Schotse ketel met een 3 cil. trimple expansie machine, fabrikaat Smith’s Doek, vermogen 700 pk. Ook in Engeland werden in de jaren 1929-1940 trawlers bij tientallen gevor derd om dienst te doen voor de Royal Navy. De meeste werden verbouwd tot minesweeper De Lionheart moest in 1940 eveneens de visserij beëindigen in IJmuiden maar alvorens ter visserij vaartuig kwam in dienst van de Corpo ration of the Trinity House en werd verbouwd tot stoomloodsboot. De naam bleef onveranderd en heeft tot na de oorlog in dienst van het Britsé loodswe zen gevaren. De Lionheart werd in 1948 te koop aangeboden en dat het schip weer in de visserij terugkeerde is te danken aan de N. V. Visserij Mij. De Daad te IJmuiden want door deze rede rij onder directie van de heer F. J. F. Erenst, werd de loodsboot aangekocht. Op 7 augustus 1948 arriveerde het schip in IJmuiden maar aloverens ter visserij te gaan moest het geheel als stoomtraw ler worden verbouwd en deze werk zaamheden werden in IJmuiden verricht. De naam Jacoba IJM. 21 werd er aan gegeven en toen het vaartuig in juni 1949 bedrijfsklaar voor de visserij was werd een fraaie stoomtrawler aan de IJmuider vloot toegevoegd. Op 8 juni 1949 ging de Jacoba naar zee onder schipper Joh. Blok. Een teleurstelling was evenwel dat de rederij in 1950 in Vrijdag vertrokken: Titan Cont. Plat, IJmuiden; Samos Haifa, Corvus, Ipswich; Noordzee;Ares, West Indie. u

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7