VELEN GEBRUIKEN Handelsmissie naar Nigeria HUURSUBSIDIE NIET achtergrond beurs deze week Prijsverloop De unieke Ford Fiesta Ghia als hoofdprijs Kar te Is maken koffie steeds duurder HOOFDFONDSEN KLEURLOOS Ook op wereldmarkt overaanbod :en Spaarresultaten verschillend 7.5 et 99 ian len De exklusieve Ford fiesta Ghia als geweldige hoofdprijs. 020-804804 035-49147 Staatssecretaris Van Dam: EIND PRIJSSTIJGINGEN NOG LANG NIET IN ZICHT ■H I 12 ZATERDAG 5 MAART 19 7 7 13 ECONOMIE een miljoen gulden aan prijzen I! aktic lenwrang Onveranderd aantal faillissementen Geen daling A 8 BRUSSEL (AP). West- Europa krijgt binnenkort te kampen met een nieuw soort voedseloverschot, een probleem waartegen in de Verenigde Sta ten al maatregelen zijn genomen: een overschot aan suiker. De negen lidstaten van de Europese Gemeenschap hebben al een overschot aan rundvlees van meer dan anderhalf miljoen ton en een voorraad zuivelprodukten die het eigen gebruik ver te boven gaat. Deze voedingsstof fen zijn gekocht tegen prijzen die flink boven de wereldwaarden uitstijgen om het inkomen van de Westeuropese boerenbevol king op peil te houden. een miljoen gulden aan prijzen (Van onze redactie economie) DEN HAAG-AMSTERDAM. Het lijkt erop dat de „koffiekar- tels” bezig zijn ons dagelijkse kopje (elk gewenst veelvoud daarvan zelf in te vullen) steeds maar duurder te maken. Deze narigheid duurt al enkele jaren, nadat nachtvorst Brazilië’s oogst beschadigde. Zowel dat land als Columbia, Paraguay, Nicaragua, Guatemala en Angola krijgen nu OPEC-achtige neigingen. Ze heb ben trouwens al een soort kartel in de ICO, de internationale kof- fieorganisatie. Branders en han delaren in ons land werken prak tisch als kartel en laden de ver denkingen op zich een boontje van de hausse mee te pikken. wacht ook op Uw telefoontje of kom even langs in hilversum... we zijn het hele weekend open! (ADVERTENTIE) GROOT SUIKEROVERSCHOT IN DE EEG VERWACHT (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i 100 p.w rarlberg »n van RK in in wij ieve te >f 023- Een woordvoerder zei dat de commissie een overeenkomst nastreeft waarmee sui kerproducerende landen gedwongen wor den hun voorraden van de markt te nemen als de prijs wordt verlaagd. Maar de commissie zal met een maximumgrens voor de export niet akkoord gaan. De vorige internationale onderhande- lingen over suiker zijn volledig mislukt, ten dele doordat de EEG een maximum grens wilde waar andere landen zich niet mee konden verenigen. (Van een medewerker) AMSTERDAM. Deze week was het voor Wall Street weer het bekende onze kere gescharrel, waardoor ook de hoofd fondsen onze beurs een kleurloos aanzien gaven. Alleen de lokale markt zag zich in Amsterdam op een vastere ondergrond geplaatst, waardoor hier de index gesta dig kon oplopen. Dit laatste werd in de hand gewerkt door de teruggekeerde sociale rust, alsmede door een aantal zeer positieve bedrijfsberichten. Daarbij gaf de rente duidelijk te kennen de lichte stijging van de afgelopen weken te willen beëindigen. De obligatiemarkt werd vaster, en na het mislukken van de 8,5 percent-lening van de Waterschapsbank werd een zelfde soort lening van Mees en Hope, tegen echter een kortere looptijd, een groot suc ces. Dit bracht de twee grote hypotheek banken ertoe de afgifte van de 8,75 percent-pandbrieven tegen 100 percent stop te zetten en daarvoor de verkoop van 8,5-percent-brieven tegen eveneens 100 percent in de plaats te stellen. Kortom: een zekere ontspanning op de kapitaal markt viel duidelijk waar te nemen, waar door de beursondergrond enigermate werd versterkt. Internationaal kon het Damrak echter maar weinig aanknopingspunten vinden. Er gebeurde overal te weinig om zich druk over te maken. Het nieuwe jaar is nog maar twee maanden oud en levert daar door nog te weinig inzicht in het economi sche beloop. Daarbij komt dat de Verenig de Staten nog altijd bezig worden gehou den met het likken van de wonden die de uiterst strenge winter het economische gedwongen werden melkpoeder te gebrui ken ter vervanging van soja, het belang rijkste exportprodukt van de V.S. Nog eens 400.000 ton melkpoeder za, door de gemeenschap aan de veevoeder bedrijven worden verkocht tegen prijzen die concurreren met de prijs voor soja, en die een heel stuk lager liggen dan de prijs leven heeft toegebracht. Ook de nieuwe regering van dat land verkeert nog in de sfeer van aftasting en positiebepaling. De enige die voortdurend luidruchtig van zich laat horen en daarbij alsmaar waar schuwt tegen het hernieuwde inflatiege- vaar, is de president van de Verenigde Centrale Banken van dat land. Daarbij valt het op, dat zowel op de geld- als de kapitaalmarkt de rente in de VS stijgend is. Op de laatste meer dan op de geld markt, zodat de bewegingen op het bank- rentefront al geruime tijd stil liggen. Maar de obligatie-index van Wall Street zakte deze week al flink beneden de 91, nadat hij in januari nog boven de 93 was begonnen. Deze ontwikkeling maakte Wall Street kopschuw, zodat een eerder in de week doorgevoerd koersherstel de volgende dag weer werd ondermijnd en door een reactie werd afgebroken. Naast de serie die de regeringen van de negen lidstaten in eerste instantie voor de suiker hebben moeten betalen. Dit soort subsidiëring zal zeker protesten uitlokken van Washing ton. Toenemende overschotten zouden wel eens kunnen leiden tot een crisis in de landbouwpolitiek van de EEG Krachtens het prijsbeleid geldt een „meldingstermijn”' van een maand. Ook volgens de prijsbeschikking moeten de branders cijfers van grondstoffeninkoop prijzen overleggen. Hun aanvraag komt neer op (BTW inbegrepen) een verhoging van ongeveer 47 cent. Vandaar dus het noemen van de twee kwartjes. Woensdag 9 maart verschijnt een delegatie van de koffiebranders bij hoge ambtenaren van Economische Zaken. Het gesprek zal gaan over de algemene koffieprijssituatie. Na die datum moet het ministerie beslis sen Verwacht kan worden dat spoedig na het overleg opnieuw een aanvraag zal worden ingediend voor een volgende ver hoging. Een ander overleg staat ook in de belangstelling, vooral bij de koffiehande laren. De grote produktielanden willen in de eerste helft van deze maand in Londen een gesprek hebben met de grote verbrui- kerslanden om meer begrip te wekken voor de grote prijsstijgingen. Hoge ver wachtingen koesteren de handelaren niet. Maar het is nog nooit eerder voorgekomen dat het initiatief voor een overleg over de prijzen is uitgegaan van de produktielan den en daarom rekent men op iets meer dan een simpele argumentatie. Een extra vergadering in Londen enkel en alleen om uit te leggen waarom koffie zo duur is geworden, zou op de verbruikerslanden wel eens kunnen werken als een douche. De Amerikanen, de grootste koffiedrin kers van de wereld, voeren een boycotac tie tegen het verbruik Brazilië en Colum bia zeggen weliswaar zich daar niet zo ongerust over te maken, maar hun voor uit een bewonersonderzoek in twaalf gemeenten blijkt dat veel huurders bang zijn na verloop van tijd ineens zonder huursubsidie verder te moeten. Van Dam zegt in zijn brief aan de Kamer de moge lijkheid te onderzoeken om de individuele huursubsidie in de wet vast te leggen. Uit het onderzoek is voorts gebleken dat er te veel tijd zit tussen het aanvragen en uitbe talen van subsidie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Bijna 100.000 huurders in ons land komen in aanmerking voor individuele huursubsidie maar maken er geen gebruik van. Dit schrijft staatsse cretaris Marcel van Dam (Volkshuisves ting) in een brief aan de Tweede Kamer waarin hij de uitkomsten toelicht van een studie die door het Research Insti tuut voor Woningbouw is gehouden. Van Dam wijst erop dat een behoorlijke versnelling kan plaatsvinden wanneer de aanvraag via de verhuurder verloopt, die het subsidiebedrag direct op de huur in mindering kan brengen. In het jaar 1976- ’77 hebben 200.000 huurders van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Van Dam overweegt de uitkeringen in het kader van de zogenoemde huurgewenningsbijdrage over een groter aantal jaren te spreiden en de bedragen te verhogen. DEN HAAG (ANP). Er zijn in het afgelopen jaar ongeveer evenveel faillis sementen uitgesproken als in het jaar daarvoor, namelijk 3.387 tegen 3.368, aldus het CBS. De meeste faillissementen komen voor in de handel. In 1976 waren dat er 998. In de landbouw kwamen 51 faillissementen voor, in de industrie (zonder bouw) 630, in de bouwnijverheid 597, in het vervoer 222 en in de dienstverlening 674 Maar de Brazilianen zeggen dat de importeurs in de Verenigde Staten mede schuldig zijn aan de duurte. Zodra de importeurs hoorden over de vorstsehade. hebben ze onmiddellijk extra voorraden laten vervallen en alleen het subsidiebe drag aan een maximum te verbinden. Loslaten van de maximumgrens zal vol gens Van Dam een toename van het aan tal duurdere huurwoningen tot gevolg hebben. aangelegd en door hun grotere aankopen de prijzen opgedreven. ’65 p.w w Dertien procent van de subsidieontvan- jers betaalt nog altijd één-vijfde deel van het inkomen aan huur. Van Dam voelt er niets voor om de maximum huurgrens te Berichten uit de koffielanden geven weinig hoop op een spoedige daling van de noteringen op de wereldmarkt. Vooral het nieuws uit het grootste koffieland Brazilië wijst eerder op een verder stij ging. Het Braziliaanse Koffie Instituut, een overheidsinstelling die de aankoop van koffie bij de boeren en de export in handen heeft, zegt dat de voorraad weer op peil moet worden gebracht via een vermindering van de uitvoer. De koffiebranders ontkennen dit, maar Konsumenten Kontakt wil binnenkort in een brochure bewijzen dat de beschuldi ging op waarheid berust. Douwe Egberts verkoopt ongeveer 62 percent van de tota le omzet in Nederland, Van Nelle 17 per cent en Niemeijer 7 percent. De winkel prijzen zijn in Nederland in twee jaar tijd ongeveer verdubbeld. tet z'n •anden aschik- n enten anbie- leden lendaz IVR.- k Tel. 5/6 -9/) rt 9/7 vt 7 -23/1 va 16/1 ire-sur- Isort, 6 idingen en nog Vrij Uit i Rabo- itations iperso- iden U i zater- /eere- agom srgoe- Sötze. arlem 140 p.w 54 p.w Costs )/7va De Spaarnbank voor de Stad Amster dam voegde 14,1 mln. aan haar obligo toe tegen 18,8 mln. vorig jaar. Dit was echter aanmerkelijk beter dan januari toen het Overschot 3,9 mln. bedroeg. De Europese Gemeenschap heeft moei lijkheden met de Verenigde Staten over de wijze waarop geprobeerd wordt het enorme overschot aan melkpoeder van bijna een miljoen ton weg te werken. Het overschot is al van 1,2 miljoen ton tot bijna een miljoen geslonken doordat Westeuropese veevoederbedrijven De Europese commissie heeft bekend gemaakt dat zij deel wil nemen aan besprekingen over een internationale sui- kerovereenkomst, die op 18 april in Gene ve zullen beginnen. Wat de Brazilianen over de Amerikaan se importeurs zeggen, concludeert Kon sumenten Kontakt nog iets scherper en uitgebreider over de Nederlandse koffie branders. Volgens de consumentenorga nisatie hebben de koffiebranders in ons land eveneens enorme hoeveelheden gehamsterd, toen bekend werd dat de noteringen zouden oplopen. Zelf hebben zij hun prijzen naar de mening van de organisatie bijzonder snel opgevoerd, waardoor zij extra winst hebben gemaakt ten koste van het publiek. Het gemiddelde prijsverloop sedert de doorwerking van de „schaarste” door het Braziliaanse nachtvorstef- fect was als volgt. 16 dieren lag en dagen tvoeri- ier nr 21 januari ’76 - 2,78 1 mei ’76 2,98 21 juni ’76 3.39 20 augustus ’76 3,86 25 oktober ’76 4,23 17 december ’76 - 4,40 9 februari '77 - 4,64 En binnenkort wellicht f 5.14, 5.64 en 6,14? Te winnen In de Nationale Puzzelactie tbr Nationaal Ponda Batei Leven 2/7, v.a a ƒ390 i 393 n Gardt 165 p.w omieten 145 p.» 2/7va ’65 p.w Hoe groot die voorraad is, staat niet vast en officiële cijfers hierover worden met enig wantrouwen bekeken. Ondanks de vroegere koffie-overeenkomsten is er geen enkele controle op de voorraden en ook van de prijsafspraken is niets terecht gekomen. In twee jaar tijd is de prijs op de Londense markt gestegen van 800 tot 3000 pond per ton 7. 360 5/8, va. I, 25/6 sen hel i andere /akantie kanto- met de men die O kunt iterdags AMSTERDAM (ANP). De resultaten van de grote spaarbanken in Nederland hebben in februari een sterk wisselend beeld getoond. Een aantal instellingen zoals onder meer de RPS en de Spaar bank in Rotterdam verantwoordden gevoelig lagere overschotten terwijl daarentegen sommige andere banken zoals bijvoorbeeld de Nutsspaarbank in Den Haag en de Spaarbank Limburg flink omhoog schoten. LITER PER 100 km Geen voor de internationale beurzen spectaculaire gebeurtenissen dus. En geen grote veranderingen. Potentiële hui zenkopers in ons land hebben echter kans dat de pas verhoogde hypotheekrente weer spoedig ongedaan wordt gemaakt. De grote verrassing die de beurs deze week aandeelhouders opleverde, bleef ook nu grotendeels binnen de sector van de uitgevers. Volgens de onderzoekers zijn er 110.000 huurders in ons land die wel in aanmer king komen voor huursubsidie, maar er geen gebruik van maken. Van Dam noemt dit aantal te hoog. Hij houdt het op 90.000 huurders. De staatssecretaris merkt ove- K rigens nog op dat veel aanvragers voor subsidie hun salaris onderschatten. Alleen al in het jaar 1975-’76 vroegen ruim 28.000 huurders subsidie aan die daar op grond van hun inkomen geen recht op hadden. Die 28.000 waren al wel de „gemeentelijke zeef” gepasseerd 0/9, v.i 0/9. va 90 p.w 445 300 00 p.w w Bij de Rijkspostspaarbank werd een overschot geboekt van maar 38 mln tegen 190 mln. in dezelfde maand van vorig jaar. De Spaarbank te Rotterdam deed het evenmin best met een overschot van 10,1 mln. wat 8,7 mln. minder was dan vorig jaar. Ook de Nutsspaarbank West-Nederland boekte minder overschot dan vorig jaar: 9,6 mln. tegen f 10.2 mln. Naar aanleiding van de berichten dat koffie per half pond bij ons 1,50 meer moet gaan kosten, is ook in Nederland de koffiediscussie weer opgelaaid. De consu mentenorganisaties blijven stellen dat de koffiebranders en handelaren (vaak is dat hetzelfde) te veel verdienen doordat ze op de kostenstijgingen vooruitlopen. De vol gende prijsverhoging zal niet voor eind maart ingaan, de prijs wordt dan onge veer 2,50 hoger dan begin 1976. De koffiehandelaren denken aan verho gingen in drie fasen, elk van ongeveer twee kwartjes Vooral die derde fase hang wel af van het verdere prijsverloop op de Londense termijn markt, waar inmiddels (termijn)noteringen van ruim 2000 per 1000 kilo zijn bereikt De laatste prijsver hoging in ons land dateert van 9 februari Eind februari hebben de branders een volgende verhoging aangevraagd, zij moe ten daarmee in ieder geval een maand wachten Veel Europeanen menen dat het boeren bedrijf beschermd moet worden als tradi tionele levenswijze. Bovendien maken de boeren in West-Europa een belangrijk deel uit van de stemgerechtigde bevol king. Overschotten aan wijn, fruit en olijfolie vormen ook problemen. Op kosten van de Westeuropese belastingbetalers worden miljoenen liters wijn gedistilleerd om mdustrie-alcohol van te maken, en wor den duizenden kilo’s fruit en groenten „van de markt gehaald” om vernietigd te worden. Nu blijkt dat we met een overschot aan suiker zitten van misschien wel drie mil joen ton, en dat terwijl het wereldsuiker- overschot ook constand toeneemt. De negen lidstaten van de EEG produceren op zijn minst elf miljoen ton, en hebben zich verplicht nog eens 1,3 miljoen ton in te voeren vanuit vooral gemenebest- landen in het Caraïbische gebied. Waar schijnlijk zal niet meer dan 9,5 miljoen ton nodig zijn voor eigen gebruik. Volgens akkoorden tussen landen van de EEG moet uit gezamenlijke fondsen ongeveer elf dollarcent per pond aan sub sidie worden betaald om een produkt bui ten de lidstaten te kunnen verkopen. Onder een dergelijke regeling gaat het de belastingbetalers in West-Europa meer dan 600 miljoen dollar kosten om drie miljoen ton suiker weg te werken. Wie het overschot moet kopen is nog niet duidelijk. De Verenigde Staten heb ben nooit veel suiker afgenomen van Europese landen, hoewel zij het elders in gigantische hoeveelheden inkopen. De Amerikaanse minister van landbouw, Bob Bergland, die uit een streek komt waar suiker verbouwd wordt, wil de invoer van tussen de 4,6 en 4,8 miljoen ton verlagen tot 4,2 miljoen. Hiermee wordt het probleem van het wereldsuikerover- schot nog nijpender, waardoor de Ver enigde Staten eigenlijk juist weer meer dan tevoren zouden moeten aankopen. De ellende begon in juli 1975, toen de vorst meer dan de helft van de struiken in Brazilië vernielde. De leveranties uit Angola stagneerden door de burgeroorlog en Columbia en Oost-Afrika hadden te lijden van slechte oogsten. Het koffie- instituut in Brazilië wordt min of meer beschuldigd van manipulaties via de exportbelasting om de prijzen nog verder op te schroeven. 7 - 16/1 p 16/7 p 25/6 a. 54! 9/7. V.) app va ars app 6 pers inosse lantiema 261 p» - 30/1 in de n wij h 2 00 Ghia brede lichtgewicht metalen velgen en 155 SR 12 staalgordel radiaalbanden voor een nog betere wegligging. Uitgerust met o a gelaagde voorruit, oprolbare 3-punts veiligheidsgordels achterruitverwarming met een sproeier/wisser installatie op de derde deur Deze unieke auto kunt u winnen y Om onze aktie nog grootser te maken, hebben wij een unieke finale-prijs De Ford Fiesta Ghia, het meest luxueuze mödel van deze nieuwe Ford serie Met een sterke soepele motor van 45 DIN pk Met zeef luxueuze bekleding binnenin Perfekt gevormde stoelen en veilige hoofd steunen Daarnaast biedt de Fiesta Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar voor het Nationaal Fonds Be ter Leven Om te trim men of om boodschappen te doen Voor school, va kantie en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500,—. Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven stel vooi’ het Londense overleg bewijst het tegendeel. Wanneer in Londen bereikt kan worden dat verdere prijsstijgingen worden afgeremd, is het overleg voor de verbruikers al volledig geslaagd ongunstige uitkomsten over de voor de strenge winter getroffen januari-maand, stelde zich deze week ook nog, het enorme tekort op de handelsbalans over die maand van niet minder dan 1,6 miljard dollar, terwijl het algemene conjunctuur cijfer, dat vele belangrijke economische gegevens omvat, een flinke daling ver toonde. Toch lag de dollar deze week minder flauw dan de vorige, omdat enerzijds de wat hogere rente het kapitaal op de Ame rikaanse banken vasthoudt, terwijl ander zijds in Zwitserland belangrijke kapitalen uit de Zwitserse munt in dollars werden omgezet. Wintersportliefhebbers die deze week naar de Alpen zijn getrokken, had den daardoor het voordeeltje van een goedkopere Zwitserse munt tot beneden de gulden. Maar deze ontwikkeling werd op de internationale valutamarkten toch eerder als een incident gezien Onder leiding van de oud- burgemeester van Rotterdam, de heer Thomassen, is giste ren een Nederland se handelsmissie voor een reis van veertien dagen door Nigeria naar Lagos vertrokken. V.l.n.r.: I. G. Rueb (voorzit ter van het bestuur van het NCH), Soji Williams (ambassa deur van Nigeria), W Thomassen (voorzitter van de Netherlands Engi neering and Con struction Mission) en drs. F. C. Ver schoor (directeur Bouwcentrum Rot terdam).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13