99 Mecking „geeft” zege aan Poloegajevski sportpuntiq] PORTISCH STAAT ER ZEER GUNSTIG VOOR Budding naar Feyenoord BARRY HUGHES: HAARLEM HEEFT KWALITEIT GENOEG VOOR EERSTE ZES De gier kan op de tribune komen zitten if ilijifc BRIGITHA ZWEMT IN BREMEN !S I H ZATERDAG 5 MAART SPORT 19 7 7 15 - door Piet Teeling r Doodsteek Mentaliteit - (Van onze sportredactie) HAARLEM. Alsof hij op een stampend schip zijn evenwicht probeert te bewaren, zo zwaait Barry Hughes heen en weer van het ene op het andere been. „Geweldig was dat, je zag die hele Bunnik- tribune tekeer gaan toen wij die bloemen naar ze gooiden. Ze wisten niet wat ze zagen toen we daar op ze afkwamen. Eerst deinsden ze terug en daarna begonnen ze te applaudiseren. Iedereen schoot overeind. Toen FC Utrecht zelf het veld oprende wisten ze niet wat er gebeurde. Ze kregen geen ovatie. ,,Ik kan niet terug'’ Hughes: „Ik ben nog maar twee spelers af van een goed eredivisieteam AN Henk Elzerman record 1500 m Bent Larsen: verjaardag nermoedelijk met met tnomj gevierd „Ik praat niet achter de rug van spelers om, maar feit is dat mijn vleugelmensen BREMEN. Henk Elzerman doorbrak gisteravond in het Zentral Bad van Bremen de traditie. Gewoonlijk bevat het voorprogramma van een internationaal zwemgala met een 800 en een 1500 meter vrije slag op het rooster weinig spectaculair werk. Henk Elzerman bracht de toeschouwers in Bremen gisteravond echter op de banken. Want juist op de meest eentonige afstand (de 1500 meter vrije slag) zorgde de 18-jarige Hagenaar voor een nieuw Nederlands record. Voor hem bleven de chronometers staan op 15.41,38, hetgeen een verbetering betekende van zijn tijd in Montreal met 10 seconden. Het eiste die tweede goal, het wilde de doodsteek. Wij wonnen met 2-1. Die moti vatie kwam voor een belangrijk deel van het publiek. Daarom zeg ik: publiek het is ook jullie schuld dat het minder gaat. En dan kom ik weer terug op de Engelse situatie.” Feyenoord meldde zich pas- afgelopen zondag op de Wageningse berg, maar schrok aanvankelijk nogal hevig van de hoge vergoedingssom (bijna een half mil joen gulden) De besprekingen werden dan ook afgebroken „Je hebt, wel gelijk als je zegt dat het zo niet dóór kan gaan. Twee punten, en even zoveel doelpunten in de laatste negen duels. Als we zo blijven voetballen dan degradeer je mooi wel. Maar ik ben ervan overtuigd dat dat dit jaar niet hoeft. Twee jaar geleden had ik veel minder vertrou wen in het elftal dat uiteindelijk degra deerde. Daar werd ik ook agressief van, ja („als ik jullie zie ruik ik stront”, wist de Ajax zal op 6 juni in Tel Aviv uitkomen tegen het Israëlische all-star voetbalteam. De wedstrijd wordt georganiseerd door het dag blad Achronot, dat in Israel de verkiezing van de voetballer van het jaar verzorgt. Prof wielrenner Perurena (Spa) won de der de etappe van de Ronde van de Levant. De Zweed Johansson behoudt de leiding in het algemeen klassement. oefenmeester uit Wales toen te melden). Wat wil je, ik had nog nooit een degradatie meegemaakt. Overigens is die gang naar de eerste divisie toen financieel gezien wel de redding van de club geweest. Je behield dezelfde spelers en hoefde minder salaris te betalen. „Maar het seizoen daarna is wel het meest zenuwachtige geweest dat ik ooit heb meegemaakt. Je moest meteen weer promoveren. Maar voor een club als Haarlem is het elk jaar mogelijk dat het degradeert, daar moet je rekening mee houden. De gier kan op de tribune komen zitten. Met 26 punten degradeer je echter niet. Als we daar in de buurt komen in de ontmoetingen met Telstar, Go Ahead (uit) en Feyenoord dan halen we ook de dertig. Weet ik zeker en dan gaan we aan het slot PSV en Eindhoven hier even oprollen. De jongens hebben de kwaliteit, maar de mouwen moeten wel worden opgestroopt. wist dal hel kon. Bij hel keerpunt van de 800 meter had ik de Zweed en de Hongaar van mijn lijf geschud en hoefde ik alleen maar de Joegoslaaf te volgen.” Petnic werd uiteindelijk winnaar. Het xti- mst „Ik weet zeker dat we al zonder meer 20 procent beter spelen als het stadion vol is. Je ziet die mensen rennen, je hoort het lawaai in de kleedkamer. Die wedstrijd hier tegen AZ hebben wij gewonnen door het publiek. Zij voetbalden beter, kwa men met 1-0 voor. Haarlem maakte gelijk en ik als coach wilde al wat terughouden der gaan spelen. Maar het publiek bracht ons dat laatste kwartier over de streep. „Ik heb die jongens allang geleden ver teld dat dit Haarlem genoeg kwaliteit heeft om bij dë eerste zes te eindigen. Maar het is ook een kwestie van mentali teit. Echt waar, ik ben maar twee spelers af van een goed eredivisieteam. Yuri Ban- hoffer van PEC is veel te duur en bij 30 ige rm :ht ike ir- .an als les ik :rs >r- H- ke en op ;te en >n. a- k- ie ap sn ■ie ie Ondanks het feit dat Enith Brigitha vandaag en morgen in Bremen aan de start zal verschijnen op de 100, 200 en 400 meter vrije slag, alsmede de 200 meter wisselslag en de 100 meter vlinderslag, is zij teleurgesteld in de houding van de KNZB. De Amsterdamse mag dat zeker zijn, gezien het feit dat zij door de zwem- Wageningen heb ik geïnformeerd naar Stanley Bish. Dat was een poging in het wilde weg, maar ik dacht: toch maar pro beren. Ik heb er niks van gehoord. Bish is een goeie frommelaar, zorgt voor veel onrust en pakt z’n goaltjes. Als je die twee erbij zou hebben. .Maar ook zonder hen moet het kunnen. Nogmaals, die mentali- teitskwestie. Kijk naar Twente, staat al een hele tijd onder ons hoewel de kwaliteit groter is.” Tegen de jongens heb ik gezegd: kom nou gauw terug en sla dat publiek om de oren. Vergeet niet dat we 21 punten heb ben gehaald. Dat hebben we gedaan met goed, intelligent voetbal. De ellende is dat we al zo snel veel punten hebben verza meld, maar tegelijkertijd is dat prachtig. Haarlem op de vierde plaats in de eredivi sie, wie had dat ooit meegemaakt? De Kip en De Winkel uit vorm zijn. Alle goals moeten praktisch van Van den Berg komen. De produktiviteit van die andere twee is heel gering. En die heb ik heel lang vertrouwen gegeven, ik heb ze wekenlang opgesteld, terwijl ze niet goed waren. Maar na zo’n tijd moet je toch wat probe ren. Dat is zondag bij Utrecht goed uitge pakt door De Geer en Caljouw als hun vervangers te laten optreden. Maar je neemt natuurlijk een gok, twee vleugels tegelijk veranderen.” We hadden in het begin het geluk ook wat mee, toegegeven bijvoorbeeld in de wedstrijd tegen Sparta. Daarom moet je ook rekening houden met tegenslag, over een heel seizoen genomen houdt dat elkaar wel in evenwicht. Ik wil niet over pech zeuren, dan krijg je dat gelul van iedere trainer over blessures en zo. Maar bij ons is het wegvallen van Van den Berg, nu van Rob Boersma (niet dat zijn vervan ger Dortmundt het overigens minder doet in het doel) toch een tik.” Vrijdag bleek het management van de Rotterdamse club bereid op de eisen van de Zuidveluwse eerstedivisieclub in te gaan Er kon toen echter geen contract worden getekend, omdat Richard Bud ding zijn wensen niet ingewilligd zag Te elfder ure werd toch overeenstemming bereikt was afgeschreven. Daardoor kwam haar naam geen enkele maal voor in het pro gramma van dit 20e internationale zwemgala in Bremen en moest ZPA- trainer Peter de Visser zich in alle onmo gelijke bochten wringen om Enith alsnog op de startblokken te krijgen. Nee, die Bunnik-zijde is iets fantas tisch. Als ik daar trainer was geweest had ik ze door dik en dun verdedigd. Het bestuur heeft het daar helemaal verkeerd aangepakt door te zeggen: dat is allemaal tuig. Natuurlijk, die gasten met die ket tingen en zo moeten ze in de gevangenis flikkeren. Maar die anderen zijn op de goede weg. Zingen, sjaals, vlaggen ze zorgen zo voor de juiste sfeer.” Björn Borg versloeg in drie sets de Engels man John Lloyd (0-6, 6-2, 6-4) en bereikte daar door de kwartfinales van de open Amerikaanse indoor tenniskampioenschappen in Memphis. In het internationale tennistoernooi van San Francisco bereikte Betty Stöve met haar Ameri kaanse partner Rosemary Casals de volgende ronde van het dubbelspel (dames) door een overwinning op het Zuidafrikaanse/Amerikaan- se duo Boshoff/Shaw. Chris Evert versloeg in hetzelfde toernooi haar Amerikaanse landgeno te Harter 6-1, 6-0 In de kwartfinale van dit damesenkelspel komt zij tegen Betty Stöve uit „Ik vind het wel een beetje vreemd,” zegt Enith, „maar ik wil er niet te veel waarde aan hechten. In ieder geval kan ik zwemmen, en dat is voor mij belangrijk genoeg.” Dat laatste heeft de Amsterdam se vrije slag-zwemster dan te danken aan een compromis tussen de KNZB en haar advocaat, mr. Jonker, ook al schijnt de zaak daarmee nog niet opgelost te zijn. Enith: „Die oplossing is er nog niet hele maal, en daar wacht ik dus voorlopig op. Maar omdat het hier invitatiewedstrijden zijn, waarbij niet de bond zwemsters heeft aangewezen maar de invitatie op naam plaatsvond, kan ik hier starten.” Enith Brigitha zal dus toch zwemmen. De Amsterdamse wil vandaag en morgen laten zien wat ze waard is, ook al heeft ze een spier in haar nek geforceerd. ROTTERDAM. De vierde schaakpar tij Larsen-Portisch is gisteravond afge broken in een gunstige stelling voor de witspeler Portisch. Larsen had zich voor zijn verjaardag een beter geschenk voor kunnen stellen. Vandaag wordt de partij uitgespeeld. Als Portisch wint neemt hij voor de tweede maal in deze match de leiding. Na een incidentrijke start van de match was er op dit gebied weinig te melden, of het moest zijn dat er wederom niet in de bestemde ruimte werd gespeeld. Ditmaal was de grote zaal van De Doelen de uitver koren ambiance. Tussen de muziekstan daards op het grote podium werkten Lar sen en Portisch hun partij af. De partij, een damegambiet, was tot aan de tiende zet gelijk aan de tweede partij. Portisch koos nu een agressievere opzet met de lange rokade. Een heftig counte rende Larsen legde met een loperoffer de witte koningsveste open. Hij liet dit geweld volgen door een paardoffer op d7. Of dit alles correct was is zeer de vraag. Portisch nam al het geboden materiaal aan en verdedigde zich met een ongeloof lijke nauwkeurigheid. Met voorlopig een paard voor tegen twee pionnen zal het Portisch en zijn secondant Forintos nog wel wat avondwerk kosten om de winst- weg te vinden. In Luzern verloor Mecking zijn afge broken partij tegen Poloegajevski. Dit werd algemeen verwacht, maar de manier waarop Poloegajevski zijn voor deel in winst omzette gaf enige verba zing. Mecking bood namelijk geen enkele tegenstand en had eigenlijk zichzelf de tweede zitting wel kunnen besparen. In Reykjavik was er een beslissende ontknoping in de derde ontmoeting. Spasski won en heeft dus nu de leiding met 2-1De partij had een vreemd verloop. Na de opening kon Hort op een lictjt positioneel voordeel bogen en dat hield hij ook vast. De tijdnood werd hem als in zovele gevallen noodlottig Vooral toen Spasski een kwaliteit offerde, waardoor matbeelden ontstonden Op de 39e zet viel de vlag van Hort waardoor hij de partij dus reglementair verloor; de stelling was toch al onhoudbaar. Kortsnoj en Petrosjan hadden een vrije dag gisteren en spelen vandaag hun derde partij. Kortsnoj heeft dan wit De moed en durf van de 18-jarige Hage naar werden daarmee beloond. Drie weken geleden, tijdens de Speedo World Meet in Amersfoort, was hij ook al de smaakmaker van het voorprogramma op de vrijdagavond geweest door 23 secon den sneller te gaan dan vorig jaar tijdens diezelfde wedstrijden. Toen ook leverde het hem geen nieuw Nederlands record op, maar een derde plaats achter de Engelsen Parker en Sparks. Zijn vreugde in Amersfoort was er een maand geleden - bond van de deelnemerslijst in Bremen niet minder om, maar in Bremen werd de zoon van de Haagse ploegarts het middel punt van 'de feestvreugde. Van alle kanten werd hij gefeliciteerd met zijn prestatie. Want ook al is het Zentral Bad in Bremen dan een 25 meter- bad, een tijd van 15.41,38 blijft een enorme prestatie. Zelf zei hij daarover: „Tijdens de training ging het uitstekend. Samen met ploegleider Peter de Visser heb ik toen een schema opgesteld, waarin we samen uitkwamen op een tijd van 15.48 rond. Die tijd zou al een verbetering van mijn eigen nationale record met 5 secon den geweest zijn. Maar ik ben er ruim schoots onder gebleven en daar ben ik blij om,” aldus Henk Elzerman zelf. In een regelmatig tempo zette Henk Elzerman de achtervolging in op de supersnel gestarte (59.15 sec. over de eer ste 100 meter) Joegoslaaf Borut Petric. Al na 400 meter bleek hij voor te liggen op zijn eigen schema, al volgden de Montreal- finalist Zoltan Wladar uit Hongarije en de Zweed Gary Andersson de Hagenaar uit stekend „Op dat moment moest ik ver snellen,” vertelde Elzerman, „omdat ik heeft vlak voor het sluiten van de transfer markt Richard Budding van Wageningen gekocht. Het contract met de 19-jarige Renkumer, die zowel op het middenveld als in de aanvalslinie ingezet kan wor den, is vrijdagavond in Rotterdam gete kend Ook AZ’67. Roda JC, PSV en NEC hadden belangstelling voor het Gelderse talent. Het Nederlandse tafeltennisteam is er in geslaagd om na tien jaar de weg terug te vinden naar de Europese superdivisie. Van der Helm, Van Slobbe en Bettine Vriesekoop verpletter den onder leiding van coach Schoofs België met 7-0. „Natuurlijk, het was gewoon een profes sionele fout van Kees de Vries dat weten we. Maar belangrijk was dat we weer 89,5 minuut goed hebben lopen voet ballen. Je kan wel zeggen, wat zielig nou dat het zo moest lopen ja het is zielig, maar daar moet je jezelf weer overheen wringen. Continueer die goeie speeltrant. En dat moet zondag tegen Telstar blijken.” Barry Hughes in zijn element, de relatie tussen voetbalclub en publiek. Zijn doch ter zal nog even moeten wachten voor ze van school wordt gehaald. Nederlands markantste oefenmeester geniet na van zijn jongste stunt. „Toen ik dat de jongens vertelde, zag je die gezichten al: o god, Hughes heeft weer wat. Maar het idee was erg goed, dat zei Mr. Kernkamp van Utrecht ook. De naam die de Bunnik-zijde heeft, de rellen die we in de wedstrijd in Haarlem hadden nee, dat bloemen gooi en was daarom uitstekend. Het zo'u hele maal fraai geweest zijn als we met 2 of 3-0 daar hadden gewonnen.” Met een klap terug in de werkelijkheid, of zeg maar een dreun, want die uiteindelijke nederlaag in de laatste minuut kwam hard aan. „Kijk, onze start was dit jaar natuur lijk prachtig. Overwinningen op Ajax, Sparta, Utrecht en dan komt het publiek wel. Maar ze laten je zo gauw zakken zoals ze ook snel weer terug zijn, daar ben ik van overtuigd. Verleden week op de training kon ik al merken dat het weer terugkwam, deze week ging het ook prima. De jongens zijn inderdaad de spirit kwijt geraakt. In het begin hebben ze goed verdiend, erg goed zelfs. Per gewonnen wedstrijd 500 gulden, ga maar na. En dan zeg ik: ik bijt erin, dat geef ik niet weg, voor geen miljoen. „Uiteraard weet ik ook wel dat die niet naast de Nederlande is te stellen. De zaal- sporten zijn hier populairder. De traditie van naar het voetballen gaan is daar veel sterker. Een vrouw zegt daar niet: zou je wel gaan, het regent. Nee, bij haar thuis heeft ze ook meegemaakt dat haar vader naar het voetballen ging. Zoals ik met mijn vader ging en die weer met de zijne. Als het nationale team van Nederland verliest wordt er gezegd: dat is jammer, zij waren beter. Maar Manchester is mijn club en die ga ik aanmoedigen, wat heb ik met die nationale ploeg te maken? „Ik ben blij’ met die nieuwe overdekte tribune, natuurlijk, maar we zijn er nog niet. Je moet je niet neerleggen bij de huidige situatie in het betaalde voetbal, want anders gaat het als een nachtkaars uit, echt, daar ben ik bang voor. Daarom heb ik bewondering voor mensen die ideeën realiseren waardoor de belangstel ling toeneemt. Al die uitnodigingen die ik krijg vopr spreekbeurten, openingen, tv- programma’s is niet alleen persoonlijke publiciteit voor Hughes, nee, dat is ook voor de club belangrijk. Ik ben de vent die in de gelegenheid is naar buiten duidelijk te maken wat Haarlem is. Ik loop altijd op dat hele riskante touwtje. Hoge bomen, hé. Als je resultaten minder zijn zeggen ze: zou je je niet wat rustiger houden. Maar ja, ik kan niet meer terug.” En voor mensen die willen investeren in de club is publiciteit de norm. Ik ken een miljonair die geeft de pompbediende geen kwartje. Maar er zijn er ook die bij AZ enorm veel hebben gedaan aan het aan trekken van spelers en het opknappen van de accommodatie. Het enige wat me van die club tegenvalt is de jeugdopleiding. Wat is daar nu uitgekomen? Bij Ajax en Feyenoord is dat onderdeel een grof schandaal. Maar goed, dat is mijn zaak niet. De continuïteit van mijn club, daar gaat het om. Ik heb er een paar talentjes bij als die zich zo blijven ontwikkelen dan kan de vereniging daar later zijn voordeel van hebben. Want de uitschieters kun je toch niet vasthouden. En als je daarnaast een beetje link op de transfer markt kijkt, dan is het mogelijk routine in je ploeg te krijgen. Want zonder die oude re spelers gaat het niet. Daar heb je er altijd een stuk of zes van nodig.” PIETER MUL De voetballers die betrokken waren bij het Westduitse ,,Bundesliga”-omkoopschandaal mogen van het hoofdbestuur van de Westduitse voetbalbond weer in het nationale team spelen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord En ja, wat kan een club nu van mij eisen? Niet degraderen, ja dat kan je eisen, maar je moet in staat gesteld wor den goed te voetballen. De club heeft geen geld voor grote investeringen, nou dan moet er niet gezeurd worden en dat doet het bestuur van Haarlem ook niet. Ze hebben mij aangesteld als bedrijfsleider en als zodanig heb ik geen zorgen voor de naaste toekomst. Maar wel voor over twee jaar als mijn contract afloopt. Als ik dan weg zou gaan dan wil ik wat achterlaten. Samen met de trainers Meg de Jongh, Jan Fransz en Cees Duyndam heb ik nu vier jeugdselecties tussen de 10 en 20 jaar opgezet. Daar moet de club over een jaar of vier de eerste vruchten van kunnen plukken.” „En ik hoop vurig vier lichtmasten te kunnen achterlaten. Want kunstlicht scheelt vijf punten, ben ik van overtuigd. Ik heb met Jacques Visschers van NAC gesproken. Een club die in het zelfde schuitje zit als wij. Daar was er op zondag middag meêstal ook weinig aan, het publiek liet het afweten. Sinds zij op zater dagavond spelen is die wedstrijd een hap pening geworden, een carnaval. Je schijt nu in je broek als je naar Breda moet. Zoiets moet in Haarlem ook gebeuren.”

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15