Antwerpen dit jaar Rubens-pelgrimsoord vlammende barok Roger Avermaete maakt een mens van schilder-diplomaat De meester van de door Jan van Lieshout Het Rubens-atelier BAN VAN OVERDREVEN VERERING DOORBROKEN Rubenssuite Carrière in Antwerpen Italiaanse studiereis Rubens als diplomaat 1 IN 1568 NAM wethouder Jan Rubens uit Antwerpen de vlucht voor de troepen van Alva. Van huis uit was de welbespraakte Antwerpse advocaat katholiek. Sinds kort verdedigde hij echter de leer van Calvijn, waardoor hij gevaar liep door de Spanjaarden te worden vervolgd. De Inquisitie kende geen genade. Ketters werden gemarteld en onthoofd. In Keulen werd Jan Rubens behalve secretaris ook de minnaar van Anna van Saksen, de tweede vrouw van Willem van Oranje. Jan werd op heterdaad betrapt en in Dillenburg in een kerker geworpen. Stond op overspel de doodstraf, Maria Pijpelinckz, de vergevingsgezinde vrouw van Rubens, kreeg na lang praten en veel geschrijf haar berouwvolle echtgenoot op borgtocht vrij. Johannes en Maria vestigden zich in Siegen, waar op 28 juni 1577, daags voor Petrus en Paulus hun zesde kind, Peter Paul geboren werd. De jongen was nog geen tien toen zijn inmiddels gegratieerde vader overleed. Met drie kinderen keerde moeder Rubens terug naarAntwerpen. waar zij zich verzoende met de katholieke De meester van de vlammende barokkerk .1 Peter Paul Rubens was ongetwijfeld een geniaal schilder, een heel grote in de Barok. Maar je moet zijn werk wel in de tijd plaatsen, al vormde het anderszins weer een uitzondering op wat anderen in die tijd deden. Zijn voorliefde voor het in oneindige herhaling schilderen van iets te dikke vrouwen, die hij met een zinnelijk oog beziet, heeft zijn verering in Belgiè nooit in de weg gestaan. Men is daar uitbundiger dan in ons koelere (of meer hypocritische) noorden, waar men wel eens smalend over de „vleeswinkels” van Rubens spreekt. Voor wie nu Rubens in de juiste propor ties wil zien, is er een uitmuntend en zeer prachtlievend boek uitgekomen. Het is ..Rubens en zijn tijd" van Roger Avermae te. De originele tekst is Frans, de Neder- Zelfportret op ionge leeftijd geschilderd Roger Avermaete stelt terecht dat grootheid van een man als Rubens kost dan ook 357. In ons land is prijzig. Belgen zijn kunstlievender daar loopt zo’n boek goed Inderdaad, die waarheid schaadt de nagedachtenis niet. Integendeel. Rubens komt zeer menselijk over en dat is veel prettiger dan de verheerlijking, die een kunstenaar van zijn publiek verwijderd' houdt. Hij schilderde klassieke, historische zowel als religieuze onderwerpen. Rubens had de gave alle extatische geestestoe standen te belichamen. Op zijn jachttafe relen ontbraken de exotische dieren niet Met verblindende virtuositeit schilderde Rubens vrouwen. Hij had een voorliefde Luttele dagen tevoren was de bruide gom aangesteld tot hofschilder van aarts hertog Albert en aartshertogin Isabella. Wel had hij volgehouden dat hij in Ant werpen moest kunnen blijven wonen. Hij was het leven aan het hof beu; wilde dichter bij de burgerij staan, van wie hij meer opdrachten verwachtte dan van het hof. Rubens was ook diplomaat, veelal in dienst van de aartshertogen Albert en Isabella van Habsburg als filiaalhouders, van de Spaanse vorsten. Hij onderhandel de onder meer over de mogelijkheid van een vrede tussen ons land, het zijne en Spanje. Hij was als diplomaat niet kies keurig, maar dat was in een tijd als de zijne volkomen natuurlijk Heel Europa In die verwachting werd hij niet teleur gesteld. Onder meer gaf het kerkbestuur van de St. Walpurgiskerk in Antwerpen de opdracht tot „De Kruisoprichting” en het Kloveniersgilde, waarvan burgemees ter Nicolaas Rockox de hoofdman was, de opdracht tot „De Kruisafneming”; triptie ken welke nu prijken in de O.L. Vrouwe- kathedraal in Antwerpen. De faam van deze en andere altaarstukken, die vlam den van barok, vertakte vlug en ver. Van daar dat Rubens in 1615 van de Pfalts- graaf Wolfgang-Wilhelm van Neuburg de opdracht kreeg om voor de Jezuïetenkerk van Neuburg „Het Laatste Oordeel” te schilderen. Vele buitenlandse opdrachten volgden was in oorlog, de kansen wisselden vaak en dan moest telkens van standpunt wor den veranderd Rubens bleef zijn Spaanse opdrachtgevers echter trouw, dat moet worden toegegeven, ook al is die trouw hem door velen weer ten nadele aangere kend. omdat die als collaboratie werd gezien Rubens was een diplomaat van het tweede plan, omdat hij niet van adellijke afkomst was. Hij moest de weg bereiden voor échte hovelingen, die met de eer gingen stijken als Rubens (soms) de ijzers uit het vuur had gesleept In dienst, tij dens zijn jeugd, als hofschilder van Itali aanse edelen, later van de aartshertogen, had hij wel geleerd op zijn tellen te passen Avermaete schildert Rubens als een man zonder politieke idealen, een diplo maat die het alleen te doen was om ver sterking van zijn ego Rubens vond zich- voor mollige en blonde dames. De mees ten schilderde hij molliger en blonder dan ze waren. Hun opaalkleurige huid zag zacht als zijde. DE OFFICIËLE VERERING die men de nagedachtenis van Peter Paul Rubens toedraagt is vaak buiten proporties geweest. Kunsthistorici van naam heb ben volgehouden dat hij in Antwerpen is geboren, om daarmee aan zijn vaderstad extra eer te bewijzen. Anderen hebben getracht te bewijzen dat hij een bastaard- Oranje zou zijn geweest, een halfbroer van prins Maurits. Maar toen hij in Sie gen werd geboren was de verhouding van zijn vader met Anna van Saksen, de twee de vrouw van prins Willem van Oranje, allang achter de rug. Zie daarvoor het verhaal hierboven. Rubens zou,page zijn geweest in zijn jeugd en dat als opstapje hebben gebruikt voor zijn diplomatieke loopbaan. Hij wordt afgeschilderd als geniaal in vele opzichten, beminnelijk, een vader voor zijn leerlingen, enzovoort. Uitvoerig doet de schrijver uit de doe ken hoe de „fabriek” van Rubens werkte. Want dat was het, het Rubens-atelier. De penseelstreek, de grootse composities, de vloeiende en dungeschilderde kleuren, het is allemaal typisch Rubens. Anderzijds werkten in zijn atelier tallozen aan zijn werken mee, zij het onder een zeer strenge supervisie. Schildersals Jan (Fluwelen) Bruegel, Frans Snyders, Antoon van Dijck. Cornelis en Paul de Vos, Jan Wil- dens, Lucas van lilden, later Erasmus Quellinus, Jan Cossiers, Cornelis Schut. Jan van Eyck en vele anderen werkten hard mee om de honderden en honderden bestellingen van vorsten, kerken en rijk aards de deur uit te krijgen. Maar het was een eerlijke zaak in die tijd en er werd door Rubens vrij over gecorrespondeerd of hij al dan niet zélf veel aan de schilde rijen had gewerkt. Dan was er ook nog zijn prentenhandel, want veel schilderijen Op de concerten, die speciaal voor het Rubensjaar zijn geprogrammeerd. ken uit de eerste helft van de zeven tiende eeuw toegezegd. In het leerlin genatelier van het Rubenshuis ver zorgt de stad Antwerpen een expositie van muziekdrukken en prenten, die illustratief zijn voor de muziekuitvoe ringen in de tijd van Rubens. aan op een adellijke dame, maar Rubens, die 53 was, verkoos de hand van Hélène Fourment, de 16-jarige dochter van zijn oude vriend en buurman Daniel Four ment. Deze zijde- en tapijtenkoopman had vier zoons en zeven dochters Suzanne, de oudste, was door Rubens en Van Dijck veelvuldig geportretteerd. Ook Hélène, de jongste, had voor Rubens reeds gepo seerd. Zij was tien toen zij model stond voor Maria in „De Opvoeding van Maria”. Op 6 december 1630 trouwde Rubens zijn mariaal model. Dit tweede huwelijk leidde voor Rubens de terugkeer naar de natuur in. Hij schil derde meer landschappen dan ooit tevo; ren; wist zich geïnspireerd door de rustie ke omgeving van het landgoed „De Steen", dat hij in 1635 in Elewijt bij Mechelen had gekocht. Daarnaast bleef hij op ongeëvenaarde wijze de bloeiende schoonheid van de vrouw „bezingen" Voor veel doeken stond Hélène Fourment model. Zij schonk Rubens vijf kinderen, van wie Constancia-Albertina bijna negen maanden na zijn dood werd geboren. Op 30 mei 1640 overleed Rubens in zijn huis te Antwerpen Een kleine 2000 wer ken vol vlammende barok liet hij na. Een monumentale prestatie, een monumentale herdenking waardig. Kinderportret hij schilderde voor de Jezuïetenkerk van Genua, waar bankiers tot zijn opdrachtge vers behoorden. Van een gefortuneerde Genuees kreeg Rubens ook de vererende opdracht voor de pasgebouwde kerk van de Oratorianen. de Santa-Maria-in- Vallicella in Rome, het belangrijkste altaarstuk te schilderen. Wie schétst zijn teleurstelling toen bij plaatsing van het doek het reflecterend licht paus Gregorius de Grote en St.- Domitella bijna onzichtbaar maakte? Vandaar dat Rubens het stuk terugnam en op leisteen een nieuw altaarstuk schil derde. Het doek, dat hij zelf het mooiste vond van wat zijn bezige hand tot dan toe had geschapen, probeerde hij de hertog van Mantua te verkopen, maar deze had geen interesse. Vandaar dat Rubens het doek meenam, toen hij zich eind 1608 naar Antwerpen spoedde, omdat zijn moeder ernstig ziek was. Bij aankomst bleek zij reeds begraven in de St.-Michielsabdij, aan wie Rubens het altaarstuk schonk om boven de graftombe van zijn moeder te hangen. Het warme welkom van zijn oude vrien den onder de Antwerpse schilders, van de de waarheid moet kunnen velen, zonder dat het zijn reputatie schaadt. Om die reden breekt hij definitief met de legendevor ming en vertelt uitvoerig en bloemrijk in een romantische trant wie Rubens werke lijk was Om aan de overstelpende vraag te kun nen voldoen, deed Rubens een beroep op zijn medewerkers. Zo liet hij Jan Brue ghel, de zoon van Pieter de boerenschil der, de landschappen en de stillevens van bloemen en fruit „invullen” en schilderde Frans Snijders vele dieren voor hem. Ook penseelde de begenadigde portrettist Antoon van Dijck aan de Wapper, waar Rubens een huis had gekocht en een fors atelier aanbouwde. Voor dit atelier ont wierp hij een Genuese gevel, compleet met klassiek beeldhouwwerk en ingegra veerde Romeinse regelen Daar aan de Wapper werden zijn kinde ren Clara-Serena, Albert en Nikolaas geboren. Van hen zowel als Isabel maakte Rubens prachtige portretten wie Jan Brueghel „Pietro Pauolo” Rubens installeerde tot lid van de broederschap der Romanisten, zowel als het aantrekke lijke aanbod van aartshertog Albert en aartshertogin Isabella om hofschilder te worden, waren van invloed op zijn beslis sing om niet naar Italië terug te keren Doorslaggevend was de interventie van Cupido. Tijdens de bruiloft van zijn oude re broer Philip was Peter Paul verliefd geraakt op Isabella Brant, de welgescha pen dochter van een Antwerpse advocaat. Op 3 oktober 1609 was Isabella zelf de stralende bruid landse van J. J. L. van Overloop. Er is ook een Duitse editie van verschenen De uit gave is van Arcade in Brussel, in ons land vertegenwoordigd door F. Hauser in Heemstede. Het is uiteraard zeer royaal in kleur en zwart wit geïllustreerd, maar het dat en stelling gehouden. Tevens wordt daar een Rubensprijs ten doop gehouden, die aan een modern kunstenaar zal worden toegekend. „Rubens in Italië" is het thema, dat het Walraf-Riehartz-museum in Keu len koos voor zijn bijdrage aan het Rubensjaar. In Florence wordt een ..Ommagio a Rubens” gebracht. Geëx poseerd worden werken van Rubens en Vlaamse meesters. Genua richt een educatieve tentoonstelling in. „Alber tina,’ in Wenen en het Louvre in Parijs komen met tekeningen van Rubens, terwijl in „Le Grand Palais” van Parijs een overzicht wordt gegeven van „De eeuw van Rubens in de Fran se publieke collecties”. Het British Museum in Londen wijdt een tentoon stelling aan tekeningen en olieverf- schetsen van Rubens. Het Hermitage museum in Leningrad zal zijn thema nog bepalen. juweel. Vandaar dat de provincie Ant werpen een kleine, maar ongemeen rijke collectie somptueuze sieraden samenbrengt in het Provinciaal Dia mantmuseum aan de Jezusstraat. Ook tekent de provincie Antwerpen voor een expositie in „Het Sterckhof", het provinciaal museum voor kunst ambachten, waar mannequins de mode uit de tijd van Rubens zullen showen. Door verschillende Europese musea zijn authentieke kledingstuk De eens zo bloeiende stad aan de Schelde bood een troosteloze aanblik Bij een bloedig beleg was de bevolking tot 45.000 zielen gehalveerd. Veel huizen waren tot puin verbrijzeld, gebrandschat en geplunderd. De handel kwijnde doordat de Hollanders de Scheldemond geblokkeerd hielden. Samen met Balthasar Moretus, het kleinzoontje van de beroem de drukker Christoffel Plantijn, ging Peter Paul Rubens naar school. Veel ook stak Rubens op in de drukkerij, waarover zijn schoolvriendje later de scepter zwaaide en voor wie hij titelpagi na’s en illustraties ontwierp voor de boeken die bij Plantijn werden gedrukt Rubens was schat- en schatrijk en woonde tenslotte in een burgerlijk paleis je aan de Wapper, het Rubenshuis. dat er nu in gerestaureerde staat nog van getuigt. Hij bezat meer dan driehonderd meesterwerken van de grootsten uit zijn tijd en vorige eeuwen Voeg daarbij een grote verzameling echte klassieke Romeinse beelden en ongetelde andere schatten, dan heb je tevens het beeld van de kunstverzamelaar die hij was. NIET ALLEEN in Antwerpen, ook elders in Europa worden dit jaar Rubenstentoonstellingen gehouden bij gelegenheid van de herdenking van de geboortedag in 1577 van de grootmeester der barok. In het Duitse Siegen, de geboorteplaats van Peter Paul Rubens, wordt een fototentoon- Zijn talent kwam echter pas tot ontlui king toen de meester in Italië was. In mei 1600 was de schilder naar het zuiden afge- voor titelpagina’s en ter illustratie van boeken, die in de Plantijndrukke- rij werden uitgegeven in de tijd dat Rubens’ schoolvriend Balthasar More tus er directeur was. Rechtswerken die van de persen van Plantijn kwa men, zullen worden geëxposeerd in het gerechtsgebouw aan de Britse Lei, waar de Antwerpse magistratuur op 15 oktober het 100-jarig bestaan van het gebouw van het Gerechtshof uit de Sinjorenstad herdenkt. De Koninklijke Geneeskundige Kring in Antwerpen grijpt het Rubensjaar aan om in het Genees herenhuis aan de Louizastraat de schijnwerpers te richten op de genees kunde uit de tijd van Rubens. Die stond op een hoog peil. In diezelfde tijd kwam in Antwerpen de piepjonge diamantslijpkunst tot bloei; groeide het gebruik van het diamant in een Doordat kort na Rubens' schooltijd het familiefortuintje fiks moest worden aan gesproken om zuster Blandina een bruids schat te kunnen meegeven, werd Peter Paul page in dienst van Marguerita de Lalcing-d’Arenberg de gravin van Ligne. In die tijd de voorpost van een politieke loopbaan. Page Peter Paul wilde echter schilder worden. Daarover liet hij in de correspondentie met zijn moeder geen twijfel bestaan. Na enige tijd stemde ook zij ermee in, dat Peter Paul bij Tobias Verhaecht in de leer ging. Hij leerde er verven malen en mengen, doeken span nen, paletten en penselen reinigen. Meer stak hij op bij Adam van Noort en bij Otto van Veen, die behoorden tot de „Romantisten”, schilders die in Italië had den gestudeerd en waren bezield van de humanistische ideeën van de Renaissan ce. Op zijn 21e werd Peter Paul als mees ter opgenomen in het Sint Lukas-gilde van schilders. ling in het Museum voor Schone Kun sten zijn er in Antwerpen nog talrijke nevenexposities. Zo wordt in het Hes senhuis aan de Falconrui ter introduc tie of ter begeleiding van de grote Rubensexpositie een didactische ten toonstelling ingericht waar door mid del van kleurenfoto’s, kaarten en tekstpanelen facetten uit het leven en oeuvre van Rubens worden uitge beeld. Evenals de Onze-Lieve-Vrouwe kathedraal, waar onder meer „De Kruisoprichting” en „De Kruisafne ming” hangen, zal ook de gerestau reerde St. Jacobskerk, waar Rubens begraven ligt, van eind april tot medio september dagelijks te bezichtigen zijn. In het museum Plantijn-Moretus aan de Vrijdagmarkt wordt Rubens als boekillustrator belicht. Onder meer zullen daar tekeningen worden werden door graveurs gereproduceerd ten dienste van Rubens, die ze her en der verkocht zullen onder meer werken worden uit gevoerd van Rubens’ tijdgenoot Clau dio Monteverdi en werken van Baeh en Handel. Ook staat de Rubenscanta- te van Peter Benoit op het repertoire en zal de Rubenssuite worden uitge voerd, die speciaal voor het Rubens jaar werd gecomponeerd. Met zeventiende-eeuw'se muziek zal ook het openluchtspel worden opgeluis terd, dat zal worden opgevoerd voor de gevel van de St. Carolus Borro- meuskerk, die grotendeels door Rubens werd ontworpen. zakt. Hij bestudeerde er de beelden uit de oudheid en de meesterwerken van de Ita liaanse kunstenaars uit de Renaissance Sterk beïnvloed werd hij door Titiaan, de vermaardste Venetiaan, die schitterend werkte met kleur en verblufte door ver beeldingskracht. Niet minder dan dertig werken van Titiaan kopieerde Rubens. De pracht en praal der kopieën ontgin gen Vincenzo Gonzaga, de hertog van Mantua, niet. Hij liet Rubens meer beroemde schilderijen kopiëren. Ook gaf hij opdrachten voor portretten van mooie vrouwen, die in zijn Galerij der Schoonhe den werden bijgezet. Zelfs in Spanje schilderde „Pietro Pau olo” vrouwen voor de „hertogelijke harem”. In de lente van het jaar 1603 moet Rubens de koning van Spanje een relatie geschenk brengen: een rijtuig met zes paarden, nieuwe vuurwapenen, kostbare parfums en.. een aantal schilderijen. Tijdens zijn verblijf in Spanje portretteer de Rubens ook de graaf van Lerma, een gunsteling van de koning. Het ruiterpor- tret compositorisch van een hoge moei lijkheidsgraad hielp Rubens’ reputatie in het zadel. Naam als schilder van religieuze thema ta vestigde hij met „De Besnijdenis”, die iiiiiimiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Rubens bewoog zich onder edelen en intellectuelen, bisschoppen en prelaten, vorsten en diplomaten Vandaar dat aartshertog Albert en aartshertogin Isa bella hun relatierijke hofschilder ook diplomatieke opdrachten gaven. Zo knoopte Rubens in de noordelijke Neder landen vredesonderhandelingen aan met de Staatsen en had hij een actief aandeel in de vredesonderhandelingen tussen Engeland en Spanje. Ondanks alle waardering, weelde en welstand bleven teleurstellingen het scheppend genie niet gespaard. Zijn doch tertje Clara-Serena stierf toen ze 12 was. Drie jaar later verloor Rubens Isabella, met wie hij 17 jaar de beddekoets had gedeeld. In 1630, van vredesonderhandelingen terug uit Engeland, verlangde Peter Paul weer naar een vrouw Vrienden drongen Portret van Markiezin Bngida Spinola Doria (detail) zelf enorm belangrijk in vele opzichten en hij wilde dat den volke tonen. Hij was gewoon een beminnelijke egoïstische mens, die andere mensen scherp doorzag en diplomatiek bleef uit zeer verstandelij ke overwegingen Rubens wilde beroemd en schatrijk zijn, enorme/ioorzetter die dat ook dank zij hardwerken en een scherp verstand allemaal bereikte. Daarnaast was hij een levensgenieter, die op zijn 53ste jaar. na het overlijden van Isabelle Brant, huwde met Hélène, de 16- jarige dochter van zijn vriend Fourment omdat zegt Avermaete het „een lek ker brok was". Rubens was dol op vrou wen, en verheerlijkte ze zeer vleselijk in de duizenden gestalten, die hij onder het mom van mythologische of religieuze alle gorieën aan de man bracht Rubens was in staat om aan veel wensen van zijn opdrachtgevers tegemoet te komen, want geld is geld Maar hij weigerde om zijn vrouwen minder zinnelij-k op het doek te zetten als hij deed. Dat was vermoedelijk de enige „geloofsbelijdenis” althans zo schetst Avermaete het van een geniaal kunstenaar, die verder met van alles diplomatie bedreef als het maar diende om zijn drang naar macht en invloed te dienen. Dat hij dat overigens deed op een uiterst hoffelijke en stoïcijnse manier, waarbij hij tal van goede kunstenaars aan zijn „particuliere hof” een naam van gewicht wist te bezorgen omdat ze tot zijn atelier behoorden, strekt hem overigens tot de eer. die Avermaete hem ook gaarne gunt. Avermaete heeft van Rubens een mens gemaakt en dat strekt ook hem tot eer I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 18