Wellicht honderden doden Zware aardschok in Roemenië Schoonvader van prinses Irene ontvoerd Regering achter i handelwijze Van der Stoel 32 Soares bezoekt Nederland Patocka opgenomen r in ziekenhuis Maak neer rente., op uw geld VAN DER VOOREN BAKT ZE EXTRA BRUIN! h nubzpQQfbank J -uua/t nederiand Mensen op Timor Het woord is aan k WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Van Boven Rubens KABINET PRAAT MET KAMERFRACTIES VAN PvdA EN CDA TAXI! Hartklachten na Plaatselijk bui Actie Eendracht bracht AGENDA VANDAAG IN Charta 77 21 miljoen op Praag: Geen contact meer met dissidenten „onaangenaam verhoor” Aantal pagina’s vandaag: Let a.s. woensdag op onze aankondiging in dit blad Ml Jan Janssen teleurgesteld Betaalde vrije tijd voorgesteld Jan Boots weg WHHiH/affnmmufffUHHaff/Hi (Van onze parlementsredactie) Onheil innwmmmmmmwm/mmm, E. H. C. O. b.v. I IV I A r 2 3 3 Laat het overschrijven naar een Spaarselektrekening die een zeer hoge rente geeft. Uw geld blijft dagelijks beschikbaar. U betaalt slechts 1% van opgenomen bedragen. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 pagina 7 4, 12, 20 spaarspecialisten sinds 1817 9 6 10 Dure duif - - 'V IJmuider Courant f 39 35 p kwartaal p post f52,-), p.jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. bij vooruitbetaling f 13.65p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H C van der Mije Abonnement (Van onze redactie buitenland) Meningsverschil grondpolitiek onderwerp van druk overleg Timor, ADVERTENTIE ADVERTENTIE de levering (Waarin opgenomen „Erbij”). ‘1 ADVERTENTIE Groentjes Weersverwachting tot morgen avond: de het en Peter Paul Rubens staat dit jaar in het middelpunt van de beeldende kunst. Vierhonderd jaar geleden werd deze meester van de barokke schilderkunst geboren. Antwerpen heeft zich opgemaakt om dat groots te herdenken. De kunstredactie heeft uitgebreide informatie over Rubens en de herdenking. voorstel gesproken, aldus Den Uyl. De premier zei dat de regering ook geen toe zegging kan doen met betrekking tot het PvdA-verzoek om een regeling voor de zogeheten „negatieve ontwikkelingsscha- de” (compensatie voor waardeverminde ring van grond). „Als de progresieve regeringspartijen en het CDA geen overeenstemming be reiken met betrekking tot de regerings voorstellen over de grondpolitiek dan valt daar veel onheil van te verwach ten”, zo zei PvdA-fractievoorzitter Van Thijn gisteravond. PRAAG. Jari Patocka, de woord voerder van Charta’77, die dinsdag in het nieuws kwam door zijn veelbespro- „Van der Stoel moest afwegen wat te doen toen hij met Patocka geconfron teerd werd. Daarbij gold ook de vraag wat er zou gebeuren als hij het niet had gedaan”, aldus de premier. BOEKAREST Roemenië is gister avond getroffen door een zware aard beving. Volgens een lid van de Oosten rijkse ambassade zijn er honderden do den. Vele gebouwen liggen in puin. Be halve Boekarest, dat zwaar is getroffen, is er ook grote schade in de industriestad Brasov en in de steden Buzau en Foc sani. President Ceausescu heeft in heel het land de noodtoestand afgekondigd. DEN HAAG (ANP). Volgende week woensdag en donderdag brengt premier Soares van Portugal een bezoek aan ons land. On het Catshuis zal hij door pre mier Den Uyl worden ontvangen. De reis van minister Max van der Stoel naar Praag heeft heel wat los gemaakt. De mensen van Charta 77, die niets anders willen dan het nale ven van de rechten van de mens, zijn blij dat een westerse diplomaat zich officieel voor hen heeft ingespannen. Fred Sanders geeft een analyse van dat bezoek. Dick Verkijk, die een uur werd ondervraagd door de geheime politie, vertelt in Erbij hoe dat in zijn werk is gegaan. (Van onze correspondent) SOESTDIJK. De stichting „Het zei lend zeeschip” is er voor een aantal jaren van verzekerd de gaffelschoener „De Eendracht” in de vaart te kunnen houden. Dat is het resultaat van de nationale inzamelingsactie, die de afgelo pen anderhalf jaar is gehouden en 1,2 miljoen gulden heeftopgebracht. PRAAG (AFP) De Tsjechoslowaak- se veiligheidsdienst heeft maatregelen getroffen om te verhinderen dat journa listen nog contact opnemen met bepaal de ondertekenaars van Charta ’77, het befaamde document over de mensen rechten in Tsjecho-Slowakije. Waarnemers in Praag menen dat de hardere maatregelen zijn ingegeven door de „haviken” in de communistische par tij. Hun positie zou zijn versterkt door het onderhoud dat Charta-ondertekenaar Jan Patocka had met minister Van der Stoel. Sinds de publikatie van Charta hebben de autoriteiten nogal wisselvallig gerea geerd. Waarnemers leiden daar uit af dat binnen de partij verschil van me ning bestaat over de beste methode om de dissidenten tot zwijgen te brengen. Premier Den Uyl zei gisteravond na het kabinetsberaad dat minister Van der Stoel „niet voor een promille” verweten mag worden dat Patocka nu in het ziekenhuis ligt. DEN HAAG. In Dfen Haag wordt dit weekeinde druk overlegd tus sen de regering en de woordvoerders van de regeringspartijen in het debat in de Tweede Kamer over de grondpolitiek. Bedoeling van dit overleg is de meningsverschillen op te lossen die tussen de PvdA en het CDA zijn gerezen over dit belangrijke hervormingsvoorstel. ken gesprek met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken in Praag, is gisteren opgenomen in een Praags zie kenhuis. Hij zou hartklachten hebben. Houston De raakte over kwijt de Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Kerkdiensten Kunst Radio en televisie 11 Strips11 Economie 13 Sport14, 15 van de CDA-opvattingen over redelijke samenwerking met de progressieven. Het vasthouden van het CDA aan de ver- keerswaarde van de grond is in de ogen van Van Thijn in strijd met de bij de kabinetsformatie gemaakte afspraken. MADRID (AFP). De 88-jarige prins Xavier de Bourbon Parma, vader van Carlistenleider prins Carlos Hugo en schoonvader van prinses Irene, is vol gens de Carlistische partij afdeling in Madrid een week geleden spoorloos ver dwenen uit zijn Parijse woning. Volgens de Carlisten zou de hoogbe jaarde prins zijn ontvoerd door een an dere zoon, prins Sixtus. Deze leidt een ultra-rechtse afsplitsing van de Carlis tische beweging die zich onder Carlos Hugo heeft omgevormd tot een partij voor „socialistisch zelfbestuur”. G. K. Chesterton: Er zijn geen interessante of on interessante dingen, er zijn slechts geïnteresseerde of onge ïnteresseerde mensen. Na de ineenstorting van het fascistisch regime in Portugal is ook het Portugese imperium - althans wat er nog van over was - onder de hamer gekomen. In Angola had dat aanvankelijk een bittere burgeroorlog tot gevolg, die in korte tijd door de socialistische MPLA-beweging werd gewonnen dank zij aanmerkelijke steun van de Sovjet-Unie en Cuba. Men kan een zekere parallel trekken tussen de situatie in Angola en die in Timor, met dit verschil dat de Cubaanse troepen in Angola niet op landwinst voor Fidel Castro uit waren, terwijl de Indonesische actie op Timor duidelijk een tendens tot gebiedsuitbreiding van de Indonesische republiek vertoonde. Het is niet duidelijk waarom de Indonesische actie op Timor, die is uitgevoerd met tanks, artillerie en gevechtsvliegtuigen, niet meteen tot een volledig succes heeft geleid. In ieder geval bestaat er op Timor nog steeds een onafhankelijk heidsbeweging die niet alleen gewapend verzet biedt maar zelfs over enig terri toir beschikt. De „onafhankelijke rege ring van Timor”, steunend op het bevrij- dingsfront Fretilin, zoekt sympathie in de wereld en heeft ook in Nederland relaties gelegd met anti-Indonesische elementen in en buiten het politieke veld. Vandaar dat in de Tweede Kamer protesten opklonken tegen een voorge nomen levering van korvetten aan Indo nesië in het kader van militaire leveran- tieafspraken tussen beide landen. De verschillen tussen beide partijen spitsten zich donderdag in de Kamer toe op de som die voor de onteigening van grond moet worden betaald. Het CDA wil daarbij uitgaan van de „verkeers- waarde” (wat men ervoor wil betalen), terwijl de progressieven, evenals de re gering, de gebruikswaarde als uitgangs punt hanteren. Minister-president Den Uyl zei gister avond op zijn wekelijkse persconferen tie dat het overleg met de woordvoer ders en eventueel zélfs met de fractie voorzitters van de regeringspartijen no dig is om een akkoord te bereiken. Wat het standpunt van de regering is, wilde de premier niet zeggen; dat zal pas dinsdag in de Tweede Kamer bekend worden gemaakt. Wel liet Den Uyl dui delijk merken dat de regering de voor stellen van het CDA niet de juiste vindt. De regering zal in elk geval niet voordat dinsdag het Kamerdebat over de grondpolitiek wordt voortgezet met een wijzigingsvoorstel komen. In het kabinet is niet over een eventueel compromis- ontwikkelingsschade), maar die moet men nu niet aangrijpen om de huidige wetsontwerpen te torpederen. Die zaken kunnen later in een nieuw wetsontwerp geregeld worden. De progressieve drie nodigen het CDA dartoe uit op grond Het bezoek houdt verband met het Portugese verlangen toe te treden tot de Europese Gemeenschap, een wens die door de Nederlandse regering wordt ge steund. De Portugese premier bezoekt ook andere Europese hoofdsteden. Patocka werd donderdag tien uur lang door de politie verhoord. De 70-jarige filosoof werd donderdagavond om 22.30 uur vrijgelaten, nadat hij ver boord was over het onderhoud met Van der Stoel. Zijn familie deelde mee dat hij een slechte nacht had doorgemaakt en dat hij gistermorgen naar een zieken huis was overgebracht. Patocka heeft zijn familieleden verteld dat hij op een „onaangename manier” werd verhoord.. Volgens goed ingelichte kringen zou de politie woensdag een uitreisvisum voor West-Duitsland aan Patocka hebben overhandigd. De Charta-voorman heeft dit evenwel geweigerd en gezegd dat hij in zijn vaderland wil blijven. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaarde gisteravond dat vooralsnog enige terughoudendheid zal worden be tracht bij het leveren van commentaar op de recente berichten betreffende Pa tocka. Het epicentrum van de beving, die gevoeld werd in Joego-Slavië, Honga rije, Italië, Griekenland, Oostenrijk en de Sovjet-Unie, werd door het geofysisch instituut te Straatsburg geplaatst in de buurt van de stad Vrancea. De beving, die door het instituut als „zeer sterk” werd gekwalificeerd, had een sterkte van zeven op de Richterschaal. Boekarest ligt in seismisch actief ge bied, 500 kilometer ten noordoosten van de Joegoslavische stad Skopje, die in juli 1963 door een aardbeving werd ver woest. De Griekse politie heeft bekendge maakt dat Saloni'ki en andere steden in het noorden van het land de aardbeving voelden. In Rome en Napels in Italië schrokken de mensen van lichte aard schokken. Brandweer en politie kregen tal van telefoontjes, waarin om uitleg werd gevraagd. Radio-Boekarest meldde dat de ver bindingen binnen Roemenië zijn ver broken en dat water- en elektriciteits voorziening zijn afgesneden. Een woord voerder van de Roemeense ambassade in Wenen zei dat alle telefoon- en telex- verkeer tussen Boekarest en West- Europa is verbroken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering heeft zich gisteren tijdens het wekelijkse kabinets beraad unaniem opgesteld achter de handelwijze van minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken in Praag. Vol gens premier Den Uyl heeft het kabinet „zich wei kunnen vinden” in de opstel ling die Van der Stoel in Praag heeft gedemonstreerd. Van het westen uit meer bewol king en in de middag en avond vooral in het noorden kans op neerslag. Toenemende krachtige tot harde wind. Morgen zonnige perioden en plaatselijk een bui. Maximumtemperaturen 10 tot 12 graden. De rechten van de mens moeten ook door een andere diplomaat uit Neder land verdedigd wor den. Dr. Theo C. van Boven is de nieuwe directeur van de afdeling van de Vere nigde Naties, die zich bezig houdt met de mensenrechten. Een subtiele baan, waar bij geduld wordt ver- eist. Bert Brevoord sprak met Theo van Boven over zijn nieu we baan. Richard" Mersch, bekend co- lombofiel in het Belgische Stree bij de Franse grens, heeft 161 duiven uit zijn kot verkocht. Hij kreeg er in totaal 3.657.000 frank voor. Pronkstuk onder de ver kochte duiven was Saint-Vin- cent, die 732.000 frank opbracht en voortaan deel uitmaakt van de til van de Brusselaar Roger Timmermans. Saint-Vincent is van uitstekende familie. Zijn grootvader was „Julius II”, die Mersch op de Olympiade van Brussel in 1971 een gouden me daille opleverde. Julius II had toen aan 17.191 kilometer al 43 prijzen overgehouden. Alle adel dom van deze tak zit ’m in de elf veren aan elke vleugel. Op de veiling waarop meneer Timmer mans Saint-Vincent verwierf, is heftig geboden tussen Belgen en Japanners. In België zijn ongeveer 120.000 colombofielen en tegen de negen miljoen duiven, bijna evenveel als Belgen. De regering, met name de minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel, is niet warmgelopen voor een mogelijke staking van militaire leveranties aan In donesië, Ofschoon er weinig valt in te brengen tegen het argument dat Neder land geen ander land met militaire goe deren mag steunen, als dat land zich aan agressie schuldig maakt. In Portugees Timor, het oostelijke deel van het eiland dat tot dan toe door Indonesië ongemoeid was gelaten, ont brandde een strijd tussen onafhankelijk heidsbewegingen en pro-Indonesische elementen. Deze laatsten kregen steun in doorslaggevende vorm! Indonesische troepen pleegden een invasie en verover? den belangrijke steunpunten in voorma lig Portugees Timor. '-’i' Isabel Rodriguez stond wel even raar te kijken toen een (niet be stelde) taxi par does haar woning in de Amerikaan se stad binnenreed, chauffeur 1 macht stuur schoof voorgevel van het huis achteloos terzijde. ZATERDAG 5 MAART 1977 67e jaargang nummer 104 Kantoor: Lange iNieuwstraat 42 iIJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 vooi" Santpoort: 023 - 32 43 41 Het CDA is met de confrontatie be gonnen, aldus Van Thijn. „Het heeft de nu voorliggende wetsontwerpen in een hoek geslingerd en daarmee zijn eigen lijsttrekker Van Agt aan de hoogste boom opgehangen”. De PvdA, zo vervolgde hij, erkent dat er nog diverse kwesties moeten worden geregeld (o.a. de zogeheten negatieve De premier zei dat de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije „terecht veel aan dacht hebben gekregen”. De premier zei de opvatting van Van der Stoel te steu nen dat geen sprake was van inmenging in binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije „maar wel het ter discussie stellen van de naleving van de mensenrechten, zoals die in .Helsinki wa ren overeengekomen.” De Tsjechoslowaakse televisie heeft gisteren de ontmoeting tussen Van der Stoel en professor Jan Patocka betiteld als precedent van een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Tsje cho-Slowakije”. Natuurlijk maakt de levering van korvetten aan Indonesië deel uit van een verderstrekkende overeenkomst tussen beide landen op het gebied van de handeisbetrekkingen en de ontwikke lingshulp. Het ziet er naar uit dat het Fretilin al evenmin op officiële Neder landse sympathie mag rekenen als het Molukse verzet tegen Djakarta. De rela ties met Indonesië worden belangrijker geacht dan principes over mensenrech ten op Timor, Ceram of Ambon. Dat kan terecht zijn, maar deze situatie toont, wel aan dat een regering voorzich tig moet zijn met het uitdragen van morele principes, omdat zij zich niet kan veroorloven in alle situaties consequent te zijn.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1