Werkloosheid bestrijden door invoering betaalde vrije tijd J 1 Hobby Boy Emmerij wil leer- en. werkhokken afschaffen Met koffer op karwei K f Brei-klavarskribo REVOLUTIONAIRE KNOOP u Houten tegels Informatie 20 I door Fred Sanders 0 0 0 O I aan <ten, ig :ie omslaan recht verdraaide steek i EU r „Vijftien jaar geleden ging ik weg uit Nederland. In die tijd had iedereen de mond vol over de techniek, de automatisering. Fantas tisch, machines nemen het werk over, iedereen hoeft steeds minder te werken, eindelijk krijgen de mensen tijd om interessante dingen te doen. Nu, na vijftien jaar, kom ik terug en de zaak is volkomen omgeslagen, paniek, men wil de technologie gaan terugdringen. En waarom eigenlijk? Omdat iedereen zo graag zo veel mogelijk uren wil werken? Het lijkt wel alsof iedereen plotseling is geobsedeerd door werk en werkloosheid, zelfs als het inkomen behouden zou blijven Het is duidelijk dat het aanbod op de arbeidsmarkt (dus de werkloos heid) vermindert als men mensen m staat stelt in een door hen zelf te kiezen periode van hun leven nog eens wat te gaan leren, of iets ander nuttigs te doen. Maar het is ook duidelijk dat zoiets geld kost. „Natuurlijk kost dat geld”, zegt Emmerij. „Maar wat dacht je dat de Het is nauwelijks na te gaan in welke mate de mensen geneigd zul len zijn gebruik te maken van hun vrije keuzemogelijkheid ook via enquêtes is dat moeilijk na te gaan, omdat men zich nog moeilijk kan voorstellen hoe men zich zal opstel- len in een totaal nieuwe situatie. Daardoor is het zeer moeilijk de kosten te schatten. „Maar goed. Stel, het komt duur der uit, als je de mensen volledig vrij laat. Dan kun je een systeem invoeren, waarbij iedereen recht heeft op een bepaald aantal jaren onderwijs, die hij kan opnemen wanneer hij wil meteen als hij 16 tot 17 jaar is, of later. Wie meer jaren wil moet betalen of pensioen- jaren inleveren, zodat hij ofwel lan ger moet doorwerken, ofwel een lager pensioen krijgt” Het plan is niet geheel verenig baar met de carrièremaatschappij voor- en achterkant averecht breien I I Louis Emmerij, joviaal, ontspan nen en vlot formulerend, maar ver vuld van de zendingsdrang van iemand die meent het antwoord gevonden te hebben, heeft wel enig begrip voor de alom te signaleren paniekreacties op het werkloos heidsvraagstuk. „Jarenlang heeft men rechtdoor gelopen op de weg van technologische ontwikkeling, industriële groei. Nu staan we aan het einde van die weg, maar een mens wil altijd rechtdoor, of hij loopt terug en gaat een kleinschali ge boerderij beginnen, lekker in de ijzige kou op het land werken. Als je. zodra je merkt dat je op de oude weg niet verder kunt, even onder een boom gaat zitten, aan iets anders denken, dan ontdek je soms een heel nieuw pad, dat beter is”. Volgens Emmerij bestaat er ook voor het werkgelegenheidsvraag stuk een dergelijke oplossing, een weg die alleen in het oog springt wanneer men niet redeneert vol gens de oude, gladgeschuurde scha- blonen van het arbeidsmarktbeleid, maar de ogen opent voor andere mogelijkheden. Óp een dergelijke manier gepresenteerd lijkt het bij na alsof Louis Emmerij het Neder landse publiek aan het Zen Boed dhisme wil hebben, maar in feite is „zijn” oplossing in één zin weer te geven: verminder het aanbod van arbeidskrachten door een doorbre king van het hokkensysteem, waar in het leven van de mensen is opge deeld. Die hokken: van 0 tot ongeveer 20 jaar opleiding, van 20 tot 65 jaar werken, van 65 jaar tot de sterf dag: pensioen. De wanden van de hokken zijn bijkans ondoordring baar wie eenmaal zijn opleiding heeft afgesloten en aan het werk is gegaan, moet en zal doorwerken tot zijn pensioen of. tot het moment dat hij werkloos wordt, overbodig. Maar waarom zou men het aanbod aan werkkrachten niet verkleinen, door mensen die daar zin in hebben de gelegenheid te geven iets anders te gaan doen, studeren bijvoor beeld? Ook iemand die 40 jaar is kan gemotiveerd zijn om een studie aan te vatten. Hij maakt een plaats vrij voor iemand anders, die nu werkloos is en hij verrijkt zijn eigen leven, door zijn studie Emmerij: „die paniek van nu, over de werkloosheid, is natuurlijk wel te verklaren. Zelfs als je een halfjaar 80 procent, twee jaar 75 procent en dan het minimumloon krijgt, dan loop je nog wel met een etiket op je kop: werkloos. Maar wanneer je zegt: die man is niet werkloos, die heeft zich voor een paar jaar teruggetrokken en als hij terugkomt is hij beter geschikt (voor de arbeidsmarkt), dan klinkt dat, heel anders” het blok klemt, een nogal veel voorkomend euvel Dit glijlager is bestand tegen vocht, houdt altijd dezelfde afmetingen. De prijs is 9.90. beeld voor het vastmaken van een boot aan de kant in een sluis dan kan men het uiteinde van het touw twee keer door het touw steken en vervolgens in de holte vastzetten. Eenvoudig maar afdoende. De trekkracht is drie ton en het Nylon Splice Cord heeft een breekpunt van anderhalve ton. Waar moet de maatschappij heen met al die afgestudeerden Sylglas (Mauritsstraat 1, Haar lem) heeft zich faam verworven door zijn dichtingsmateriaal (standaardtape, watervaste tape en uitlaattape). Tot nu toe waren er slechts vrij brede stroken ver krijgbaar. Van de zelfklevende, waterafdichtende band met een geperst-aluminium voorzijde is nu een viertal breedtes verkrijg baar: 25, 50, 75 en 100 mm voor de resp. prijzen van 7,10, 14,20, 21,30 en 28,40. De rol len zijn acht meter lang. Dit materiaal is vooral geschikt voor afdichtingen die in het gezicht liggen. Men kan het zowel onge schilderd als geschilderd gebrui ken. De caravan-dakgoottape heeft men bij Sylglas nu ook in kortere afmetingen: er zit twee meter op een rol. Een andere nieuwigheid bij Sylglas: men heeft stickers voor het opsieren van keukens, badkamers enz. in de afmetingen 10 bij 20 centime ter of 15 x 15, de afmetingen dus van de normale tegeltjes. Er zijn diverse dessins. (10 stuks 5,95). Wie zijn huis een oplichtend nummerbord wil geven kan ook bij Sylglas terecht. De cijfers zijn in reliëf aangebracht op een ondergrond van mat-zwart- acryl. De platina-kleurige parel- reflectie werkt bij het geringste licht. De uitvoering is weerbe stendig. maanden, daarna wordt het paleis geschikt gemaakt om weer door het hof te worden gebruikt) is gevestigd. Vanuit - van („Het huidige werkloosheid kost? En de uitkeringen bij ziekte, ziekte die soms wordt veroorzaakt door span ningen, ontevredenheid over de werksituatie of angst voor werk loosheid? Ik ben bezig een bereke ning te maken, dat moet nog verder worden uitgewerkt. De grote vraag is natuurlijk hoeveel mensen van een dergelijke mogelijkheid gebruik zullen maken. Ik denk, dat het net zo zal gaan als met snoep, na de oorlog. Tijdens de oorlog en kort erna kon je 1 ons snoep per week krijgen. Dat at je ook op. Later, toen het snoepgoed van de bon ging, was er eerst een rush op de snoepwin kels, maar korte tijd later taalde je niet meer naar snoep, at je ook geen ons per week meer”. „Op die manier bouw je een pla fond in, voor de kosten. Maar ik betwijfel of het nodig zou zijn. Net als met die snoepjes, ik ben niet zo bang dat iedereen onmiddellijk met vakantie gaat, als het mag, dat ver veelt toch. Bovendien: iemand die niet gemotiveerd is om te gaan stu deren, die goed zit waar hij zit, op zijn werk, die zal ook heus niet jaloers zijn op de collega naast hem die ermee ophoudt en wel aan de studie gaat. Als iedereen weet dat de mogelijkheid er is, ook voor hem (of haar), dan is er ook geen reden om jaloers te worden op iemand die er gebruik van maakt”. Wat niet wegneemt dat Louis Emmerij en zijn (nog schaarse) medestanders nog heel wat weer standen zullen moeten overwinnen voordat het plan werkelijkheid kan worden. Enkele problemen: Voor kleinbehuisden en voor degenen, die hun gereedschap mee willen nemen, is een kist met een „duidelijk overzicht” van de spullen een eerste vereiste. Je kunt zo’n gereedschapskist zelf maken natuurlijk - en dat is nog een leuk karwei ook - of je kunt er kant en klaar aanschaffen. Amtor (Steurendaal 66 Den Haag) heeft een zogeheten kluskist - een al bestaande naam, want Skil voerde die al enige tijd - op de markt gebracht. Er kan door een slimme indeling veel materiaal in opgeborgen worden en dan ook overzich telijk. Dank zij een dubbele bodem. De Kluskist is gemaakt van multiplex. De verschillende delen zijn aan elkaar gelijmd met twee componentenlijm en daarna geniet. De kist is zo sterk, dat je er op kunt staan en het dus als opstapje kunt gebruiken. De inwendige afmetingen van de Kluskist bedragen 50 bij 40 bij 16 cm. In de bodem en in het deksel is gaatjesboard aangebracht, waarop het gereed schap middels bijgeleverde klemmen kan worden vastgedrukt. In het midden is een uit twee delen bestaande uitneembare plaat aangebracht, waarop eveneens gereedschap kan worden bevestigd De adviesprijs is f 79,59 Wie eens wat anders wil dan een betonnen of stenen tegel kan zich houten tegels aanschaffen. Bergenco (Frankhuisweg 12A, Zwolle) produceert een hard houten tegel van 50 bij 50 cm. De prijs was aanvankelijk in ver houding tot de andere concurre rende produkten aan de hoge kant. Men heeft een nieuw pro cédé ontwikkeld, waardoor het houten exemplaar goedkoper is geworden en het de strijd kan aanbinden met de vanouds bekende soorten. De houten tegels zijn licht van gewicht, erg gemakkelijk om te leggen en ze zien er aantrekkelijk uit. Ze zijn geïmpregneerd. Het is overigens wel verstandig om ze toch nog te lakken De vooruitgang houdt niet stil bij het handwerkmandje. Het volgende toont dat aan. Er zijn heel wat breiboeken, van allerlei slag en soort, met en zonder patronen. Maar kijk, nu is er ook al een hiëroglyfenschrift voor breisters. De in Feldkirch wonende Maria Natter heeft een symbolentaal uitgedacht, waarmee ze alle steken en patronen op simpele wijze kan noteren. En die al even simpel dor breisters waar ook ter wereld kunnen worden vertaald in wollen vesten, hansoppen, dassen en tassen. Maria hoopt dan ook dat haar vondst zoiets als het esperanto voor breien wordt. Ingrid Nijkerk-Pieters heeft ABC der Strickmuster vertaald en zo ligt er een boekje „ABC van het breien” voor ons. Elk steeksymbool wordt duidelijk uitgelegd en voorgedaan (via foto’s). Als dat gebeurt is krijg je in het door Canteeleer uitgegeven boekje (prijs 24.50) symbool- patronen plus dat patroon in fotografische natura Je zou eigenlijk ook kunnen spreken van een brei-klavarskribo Simpel, maar daarom zo’n pri ma vondst, is het vastzetten van nylonkoord, nylontouw, dat uit Engeland geïmporteerd wordt door Went handelsonderneming, postbus 155, Schagen. Normaal moet men touw vastzetten met stevige knopen dan wel door middel van splitsen en vervol gens inwerken. Een Engelse ingenieur, die in zijn vrije tijd een verwoed watersportbeoefe- naar is, peinsde erover om een handige en gemakkelijke manier van bevestigen zonder knopen of splitsen te krijgen. Hij vond het door een zesdelig gevlochten nylon-touw te maken van 14 mm. dat van binnen „hol” is. Een rondgeweven touw dus. Het uiteinde van het touw, dat door smelting een stompje is, kan nu gewoon door de buitenkant van het touw in de holte gestopt wor den Als men nu aan de lus trekt, wordt het uiteinde vanzelf vast getrokken. Wil men een extra zekerheid hebben bijvoor- wie zijn arbeidsplaats verlaat kan moeilijk verwachten dat zijn stoel enkele jaren wordt warmge- houden, zodat hij, gesterkt door zijn studie, de draad weer kan opnemen. Het lijkt nauwelijks mogelijk de totale vrijheid van keuze tussen stu die en werk geleidelijk in te voeren, per sector van overheid en bedrijfs leven de verhoudingen op de arbeidsmarkt zouden al gauw wor den scheefgetrokken. ^HHiiiiHHiiiHiiiiHmiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiminiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimiiiii.£ gaten voor bankpennen. Kr zit een klem aan en een mini- aambeeld voor metaalbewer king. Allerlei apparatuur kan er aan vast gekoppeld worden. Behalve als werkbank is de Hobby Boy ook te gebruiken als tafel om te naaien, te schrijven of knutselen. Uitgebracht door Nooitgedagt-Eegracht 12-IJlst. De prijs is 295. Dezelfde firma heeft ook een verbeterde versie van het aloude kruishout gemaakt. Men vindt daarin namelijk een kunststof glijlager. die voorkomt dat de maatlat in zullen er nog mensen overblijven voor, de „lagere” baantjes? Toch lijkt het idee van Emmerij de moeite van nadere uitwerking waard de aantrekkelijkheid van een oplossing van het werkloos heidsvraagstuk, gepaard gaande met groter vrijheid en meer per soonlijke ontplooiingskansen, is groot. Emmerij: „Het is een „positive sum game”: we worden er aan bei de kanten beter van En vergeet niet, er is al een ontwikkeling gaan de in deze richting. Zie het succes van de moedermavo’s. In Zweden worden er ook steeds meer moge lijkheden geschapen voor mensen die op latere leeftijd aan de studie willen gaan De spontane trends gaan al in deze richting We moeten begrijpen dat een oplossing van het werkgelegenheidsprobleem. die ervan uitgaat dat de vraag naar arbeidskrachten moet groeien, niet meer mogelijk is” de vroegere slaapkamer koningin Wilhelmina i schijnt dat op de plaats waar wij hier zitten te praten Juliana geboren is”) lanceert hij zijn provocerende, dikwijls origine- le en in elk geval hoogst actuele ideeën over de oplossing van het werkgelegenheidsvraagstuk in een post-industriële maatschap- pij, in Nederland dus. ^imiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW Wereld Werkgelegenheidsconfe rentie in juni 1976 werd het rap port door vertegenwoordigers van werkgeves- en werknemers organisaties uit arme en rijke landen overgenomen. Emmerij: „Daarmee was een fase in mijn werk afgesloten, de fase van onderzoek. Het leek mij een goede gedachte op dat moment weg te gaan. Terug naar het land waar ik vandaan kom. Ik wil dicht bij het besluit- vormingsproces zitten. Dat kan niet in een internationale orga- nisatie, daarvoor moet je terug naar je eigen land”. Zo kwam Louis Emmerij terecht in het Haagse Paleis Noordeinde, waar het Institute for Social Studies (nog enkele Louis Emmerij (43 jaar) is sinds de herfst van 1976 rector van het Institute for Social Stu dies in Den Haag, een instelling die zich met name bezighoudt met onderwijs aan studenten uit ontwikkelingslanden. Na studie in Parijs en aan twee Amerikaanse universiteiten (Columbia en John Hopkins) trad hij in 1963 in dienst bij de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke- E ling (OESO) in Parijs, waarin de rijke geïndustrialiseerde landen samenwerken, voornamelijk op economisch terrein. Emmerij hield zich daar bezig met pro- blemen van onderwijs en werk- gelegenheid. Van 1970 tot 1976 was hij directeur van het wereld werk- geiegenheidsprogram van het Internationale Arbeids Bureau (IAO) in Genève, een van de gespecialiseerde organisaties van de Verenigde Naties. Dat werk vond zijn afsluiting in het rapport Employment, Growth and Basic Needs, waarin voor de arme landen een ontwikke- lingsstrategie werd aanbevolen die zich in de eerste plaats richt op het verschaffen van de belangrijkste levensbehoeften (voedsel, huisvesting, gezond heidszorg, onderwijs). Op de Een stevige werkbank is in een hobbyruimte natuurlijk een eer ste vereiste. Natuurlijk kun je er zelf een maken, helemaal op maat en met alle vernuftighe den, die je je maar denken kunt. Je kunt ook eens in een goede winkel voor doe-het-zelvers gaan rondneuzen. Een nieuwe aan winst op het gebied van pasklare werkbanken is de Hobby Boy van Nooitgedagt. Om misver standen te voorkomen: het gaat hier om een „vaste” tafel, dus geen opklapbaar of meeneemat- tribuut. De Hobby Boy ziet er klein uit, maar men kan er veel mee en op doen. Hij neemt 60 bij 72 cm vloeroppervlak in, heeft twee grote voortangen, een weg- draaibare zijtang en zestien St-2fc

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21