BRITTEN EN CANADEZEN WILLEN ONDERZOEK DOOR VN NAAR MENSENRECHTEN IN OEGANDA politiek weekeinde Ecologen werpen zich in Parijse verkiezingsstrijd Amin wijst Anglicaanse bisschop uit IZVESTIA: „AMERIKAANSE achtergrond België wacht druk DIPLOMATEN AGENTEN CIA” s Sovjet-Unie laat dissident vrij NIEUWE WET OP GRONDBEZIT TOCH VEILIG DOOR RHODES1SCH PARLEMENT NA ONTSLAG TWEE MINISTERS: in gevaar door kritiek op Moskou Jeruzalem in het wit Enige kans Ook kritiek op enkele correspondenten Merkwaardig Ontspanning niet Afgewend Op de hak ^■1 ZATERDAG 5 MAART 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 3 II 1 (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) SALISBURY. (Reuter)— Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de uiterste rechtervleugel van zijn Frontpartij gisteren in het stof doen bijten doordat hij de omstreden nieuwe wet op het grondbezit veilig door het parlement wist te loodsen. Dit gebeurde met de kleinst mogelijke meerderheid 44 van de 66 stemmen. Desondanks menen waarnemers dat Smith zijn positie hiermee aanzienlijk heeft ver sterkt. ij ta in il- in BRUSSEL. Na een dag van stakingen gaat België een week einde van koortsachtig politiek overleg tegemoet. Koning Boude- wijn verleende gisteren ontslag aan de twee ministers van de link se Waalse taalpartij Ras$emble- ment Wallon, waardoor het kabi net van premier Leo Tindemans niet langer over een meerderheid in het parlement beschikt. ia na kleine parlementaire zege I IAN SMITH (Van n e e n s De nu geamendeerde „Land Tenure Act" geeft de zwarten het recht zich vrij wel overal in Rhodesië te vestigen en diend. De commissie heeft deze week vier dagen achter gesloten deuren gedebatteerd over de kwestie- Oeganda. Daarbij was besloten de zaak tot volgend jaar aan te houden. De Britten en Canadezen dron gen echter aan op een openbaar debat. De Britse ontwerp-rësolutie stelt voor dat er een vijf man sterke commissie ad hoe naar Oeganda wordt gestuurd „voor een onderzoek ter plaatse op basis van mondelinge getuigeverklaringen.” De Britten willen dat deze commissie de „volledi ge steun” krijgt van de Oegandese regering en zich „volledig vrij” in het land moet kunnen bewegen. De Canadese ontwerp-resolutie is specifieker. Zij eist De geamendeerde wet brengt het exclu sief blanke grondbezit terug tot minder dan een half percent van de 39 miljoen hectare die Rhodesië beslaat. Daarbij kwam nog, dat de blanken de profitabele percelen (landbouw, delfstof fen) in exclusief beheer hadden, terwijl de zwarten het met de „woeste gronden” moesten stellen. Het heeft er dagen lang naar uitgezien, dat Smith zijn wet niet door het parlement een „onafhankelijk internationaal onderzoek naar de dood van aartsbisschop Loewoem en anderen." De Anglikaanse aartsbisschop en twee uit de gratie geraakte Oegandese ministers kwamen onlangs vlak na hun arrestatie om. Volgens de lezing van Amin stierven zij bij een auto-ongeluk, maar aan dat ver haal is vrijwel nergens geloof gehecht. De Britten hebben vorige week achter gesloten deuren tever geefs gelobbied met een vrijwel identiek voorstel als nu in stemming komt. De VN-commissie voor de mensenrechten telt 32 leden, waaronder 19 uit de Derde Wereld. Die meerderheid is in staat elk onder zoek naar vermeende wanpraktijken in Oeganda om Aanvankelijk kondigden twaalf van de zestien zwarte MB’s aan dat zij zich zou den onthouden omdat de wet niets aan de feitelijke situatie in het land zou veran deren. De nieuwe „Land Tenure Act” moet nu nog naar de Senaat, alvorens zij van kracht kan worden. Ook in het Hogerhuis is een tweederde meerderheid vereist, maar volgens waarnemers is die al op voorhand zeker. elkaar achterin de zaal. Volgens waarne mers moet het nog worden afgewacht of deze groep onderling hecht genoeg is om als zodanig in de oppositie te gaan. e grond te pachten. De oude wet verdeelde al het land fifty-fifty tussen de 270.000 blanken en de zes miljoen zwarten. t i i ?r <- m ;n le it s ie ie n a m PARIJS. Terwijl de echte politici proberen elkaar in het troebele water van de verkiezingen de ene vis na de andere af te vangen, wordt de strijd rond de Parijse gemeenteraadsverkie zingen opgevrolijkt door de kandidaten van de Partij voor de Milieuhygiëne. Het is de partij van de ecologen, die nu al kan rekenen op 12 percent van de uitgebrachte stemmen. En de ecologen maken zowel de verdeelde regerings partij als de oppositie schichtig. Smith beschouwt deze nieuwe wet als een hefboom, die hem in staat moet stellen tot een regeling van het Rhodesische pro bleem met de zwarten die hij „gematigd” noemt. De blanke premier wil via een „interne” regeling komen tot een meer- derheidsbewind van zwart en blank. Hij weigert na het echec van de Geneefse conferentie verder te praten met de leiders van de diverse nationalistische bewegingen die een guerrilla tegen zijn bewind voeren. GENÈVE. (UPI)Groot-Brittannië en Canada willen dat de VN een commissie van onderzoek naar Oeganda stuurt voor een onderzoek ter plaatse naar de vermeende moordpartijen in die Oostafrikaanse staat. De Oegandese dictator Idi Amin wordt er dpor een groeiend deel van de publieke wereldopinie van verdacht dat hij tegenstanders van zijn regiem syste matisch uit de weg laat ruimen. De VN-commissie voor de mensenrechten vergadert momenteel in Genève. De Britse en Canadese delegaties hebben gisteren allebei een eigen ontwerpresolutie geschre ven, waarin wordt aangedrongen op een onderzoek naar de situatie in Oeganda. Deze twee resoluties zullen volgende week bij de commissie worden inge- zou krijgen. Tegenstanders binnen zijn eigen Frontpartij bedienden zich van het argument dat de wet desastreuze gevol gen zou hebben voor (blanke) veiligheids situatie in het land. Positie Ian Smith verstevigd WASHINGTON/MOSKOU. (UPI/AFP /Reuter/DPA) De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, acht de oost-west ontspanning niet in gevaar gebracht door de kritiek van Washington op de behandeling van dissidenten in de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen. Als op 13 maart de eerste' ronde van deze Parijse verkiezingen aanbreekt (maar de verkiezingen vinden net zo goed in de meeste andere Franse gemeenten op dezelfde dag plaats), zul len aller ogen op de ecologen gericht zijn. De marge tussen de beide rege ringskandidaten D’Ornano en Chirac enerzijds, en tussen hen en de oppositie kandidaten van de communistische en de socialistische partij anderzijds, is zo smal dat het wel eenszou kunnen gebeu ren dat de ecologen die groep tot de winnende maken, waarbij zij zich in de NAIROBI. (UPI)De Anglicaanse bis schop van Karamoja in Oost-Oeganda, Brian Herd, is gisteren aangehouden en overgebracht naar Kampala. Hij zou van daag op een vliegtuig met bestemming Engeland worden gezet. Zijn vrouw blijft achter. Twaalf parlementsleden van de Front partij, onder wie ook Smith' rechterhand Ted Sutton-Pryce, kondigden aan dat zij tegen zouden stemmen. Smith’ enige kans op de vereiste tweederde meerder heid kwam daardoor te liggen bij de zestien zwarte parlementsleden, voor de helft gekozen, voor de andere helft benoemd. De Izvestia publiceerde een „open brief van een Joodse arts” die goed ingevoerd zou zijn in de dissidentenkolonie, S. L. Lipavski. Lipavski heeft, aldus het blad, Joseph Pressel, eerste secretaris van de Amerikaanse ambassade, en Melvin Levitski, een diplomaat die de Sovjet- Unie in 1975 verliet, aangewezen als „ver tegenwoordigers van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst”. Pressel is MOSKOU (UPI). De Izvestia, de spreekbuis van het Kremlin, heeft giste ren twee Amerikaanse diplomaten, van wie de een de Sovjet-Unie in 1975 verliet en de ander met ziekteverlof is in West- Duitsland, „agenten van de CIA” genoemd. Bij hun werk hebben zij zich volgens het dagblad laten helpen door Joodse dissidenten in de Sovjet-Unie. Warm ingepakte kinderen maken in Jeruzalem wat onwennig kennis met een voor hen vreemd natuurver schijnsel. Jeruza lem werd in de nacht van donder dag op vrijdag ver rast door zware sneeuwval. De regering in Moskou beschouwt de ontmoeting van de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter met Boekovski als een „demonstratieve inmenging” in de bin nenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie. Dit blijkt uit meldingen van het Russiche persagentschap Tass van gisteren groepen die tegen atoomkracht hadden geprotesteerd Een van hun voornaam ste woordvoerders is Alain Hervé. die bovenaan de lijst van zijn groep staat in het zesde arrondissement (Odeon Tui nen van het Luxembourg, Institut de France). Hervé is de uitgever van het ecologische tijdschrift „Sauvage”, dat verschijnt bij de „Nouvel Observateur”, het weekblad dat de Socialistische Partij steunt. Maar juist met de socialistische kandidaat Georges Sarre, heeft Hervé het ’t meest aan de stok. Sarre heeft openlijk van zijn onrust getuigd over het effect van de ecologen beweging, natuurlijk uit angst dat zij zich in de tweede ronde bijvoorbeeld bij de officiële regeringskandidaat, de minister van Industrie en burgemeester van Deauville, D’Ornano, zou aanslui ten Dit zou de redding van D’Ornano kunnen betekenen in zijn bijna gelijkop- gaande strijd tegen de gaullistische tegenkandidaat, oud-premier Chirac. De critici van het a-politieke karakter van de ecologen stellen met enige onrust dat je geen stad kunt besturen als je programma cirkelt rond het opwerpen van richels in de straten, zodat de auto’s met ziekteverlof in de Bondsrepubliek Een zegsman van de Amerikaanse ambassade verklaarde desgevraagd alleen dat men het artikel in de Izvestia aan het lezen en bestuderen was. Niet alleen beschuldigde de Izvestia de twee Amerikanen, het blad dat het standpunt van het Kremlin weergeeft, schreef ook dat er enkele Amerikaanse corresponden ten in de Sovjet-Unie zijn, „van wie bekend is dat zij veelvuldig contact heb ben met dissidente joden”. Deze corres pondenten worden echter niet beschul digd van werk voor de CIA „Ik zou er graag op willen wijzen dat vijanden van het socialisme en de Sovjet- Unie het zogenaamde probleem van de mensenrechten in de Sovjet-Unie uitbui ten in het belang van het imperialisme en de internationale reactie”, aldus de brief van Lipavski in de Izvestia. De brief was gericht aan het presidium van de opper ste Sovjet. Lipavski schreef dat hij had besloten „in het openbaar” af te zien van zijn besluit om te vragen om toestemming naar Israël te mogen emigreren, „omdat ik geloof dat de Sovjet-Unie mijn vader land is”. Drie Russische joden die er door Lipavski van worden beschuldigd met de twee Amerikaanse diplomaten spionage- activiteit te hebben bedreven, zijn David Azbel, Alexander Lerner en Vitali Roebin. Azbel en Roebin zijn intussen geëmi greerd naar Israël. De Izvestia schreef dat Lerner had geprobeerd aan „geheime gegevens" te komen over Russische fir ma’s werkzaam voor de Russische defen sie, om buitenlandse bedrijven ertoe te brengen geen technisch materiaal meer aan Moskou te leveren. In een begeleidend artikel in het blad werden op uitgebreide wijze correspondenten in Moskou van het Amerikaanse persbureau The Associated Press en van het nieuwsmagazine News week aangevallen. Zij zouden vorig jaar met de CIA heb ben samengewerkt. Het artikel in de Izvestia is de krachtigste tegenaanval die de Sovjet-Unie tot nu toe heeft onderno men in de affaire rond de mensënrechten en de verklaring van Helsinki. worden verdeeld, moet het kabinet- Tindemans in elk geval worden aange past. Dat kan door twee Vlaamse minis ters te degraderen tot staatssecretaris, dan wel twee Franstalige bewindslieden aan te trekken. De Brusselse liberalen zouden naar verluidt wel bereid zijn twee ministers te leveren. Tindemans wordt verweten dat hij een precedent heeft geschapen door de kabi netsvergadering van gisteren te laten doorgaan, terwijl er meer Vlaamse dan Waalse ministers aan deelnamen. De pre mier wees op de praktische oplossing die de regering voor dit probleem had gevon den: zodra onderwerpen besproken wer den waarover alleen ministers mogen oor delen, verlieten twee Vlaamse ministers het beraad om het grondwettelijk voorge schreven taalevenwicht te herstellen. Deze futiliteiten doen merkwaardig aan in een land dat evenals vorige week vrijdag werd geconfronteerd met uitge breide stakingsacties, die op touw waren gezet dooi'de christelijke en de socialisti sche vakcentrale. De bussen en trams bleven ditmaal in vrijwel het gehele land in de garages uit protest tegen het uitblij ven van de cao voor overheidspersoneel. Stakingen in de provincies Oost- Vlaanderen en Luxemburg tegen het sociaal-economische beleid van de rege ring hadden de verwachte omvang. Alleen de voorgenomen treinstaking van vier uur in Oost-Vlaanderen werd een mislukking, voornamelijk om technische redenen, zoals de vakbondsleiders zeiden. Of ook de komende vrijdagen van deze maand nog zal worden gestaakt, zoals in de opzet van de vakcentrales lag, is mede afhankelijk van de uitkomst van het poli tiek overleg over de regeringscrisis. De regering ontketende echter een furieus lobby-offensief aan de vooravond van de stemming en met resultaat, want twee potentiële blancostemmefs in het zwarte kamp, Joel Mahlangu en Micah Bhebe, herzagen hun standpunt. Smith moest alle zeilen bijzetten om aan zijn 44 stemmen te komen. Twee blanke parlementsleden, die allebei herstellen van een hartaanval, werden van hun ziek bed geplukt om mee te kunnen stemmen. Toen minister van Mijnbouw Ian, Dillon en Jack Christie, deze laatste in een rol stoel, hun entree maakten in het parle ment klonken er stormen van bijval op. De twaalf blanke „rebellen” zaten bij Volgens kerkelijke kringen in Nairobi hebben de Oegandese autoriteiten Brian Herd paspoort-onregelmatigheden ver weten. tweede ronde - een week later - gelieven aan te sluiten Maar liefst 109 kandidaten van de Eco logenpartij staan in alle Parijse arron dissementen aangetreden. En zij beschouwen deze verkiezingen (zoals de anderen doen) allerminst als een soort politiek voorspel tot de parlementaire verkiezingen van volgend jaar. Hen gaat het om de ernst; niet om het spel van politici en hun particuliere ambities Zo kan men de filosofie vertalen van deze strijders voor groen en bloemen, schone autoloze straten, een forelrijke Seine, door geen knalpot verstoorde rust Herd, enige blanke bisschop in Oegan da, heeft orilangs zijn naam gezet onder een brief van Anglicaanse bisschoppen aan president Amin, waarin zij er zich over beklagen dat in Oeganda „de wet van het geweer” heerst en Amins soldaten stelselmatig Oegandese burgers ver moorden. Op zijn persconferentie van gisteren zei Vance dat Washington met deze kritiek zal doorgaan. „Zorg voor de mensenrech ten is een van de fundamentele waarden in ons land en zal als een rode draad door onze buitenlandse, politiek lopen”, zei Vance. Hij erkende dat deze politiek (steunbetuigingen voor Sacharov en ande re dissidenten, een ontvangst op het Witte Huis van Boekovski) in Moskou een serie negatieve reacties heeft losgemaakt. Desondanks was Vance niet beducht voor een remmende werking op belangrijke Amerikaans-Russische besprekingen, zoals het SALT-2 ontwapeningsoverleg. Vance gaat eind maart naar Moskou om te proberen dit overleg uit zijn huidige impasse te krijgen. mapunt dat de ecologen hoog opnemen, en dat is de kwestie van de atoomcentra- les. Hier ligt ook de steen waarover met name de socialistische partij zich een breuk gevallen is, welke breuk zelfs nu onder de drang van de komende verkie zingen niet geheeld kon worden. De ecologen wenden zich vierkant van de socialisten en hun leider Mitter rand af omdat dezen - naar hun woor den - „het atomaire produktie-apparaat wensen over te nemen zoals het bestaat, om dan louter de opbrengst in andere kanalen te voeren. De partij heeft niet de bedoeling het mechanisme zelf om te vormen De socialisten willen het huidi ge nucleaire programma gewoon voort zetten. Ze willen doorgaan met het aan bidden van wat groot is, van de enorme opbrengst, zoals dat al een eeuw lang door de partijen van rechts gebeurt”. De ecologen die dezer dagen de politici zo zenuwachtig maken, stammen voor namelijk uit de beweging „Friends of the Earth”, de beweging die tijdens de presidentsverkiezingen van 1974 op touw was gezet, en een aantal splinter- politieke redenen de pan-Afrikaanse eenheid bij voorbeeld tegen te houden. Inmiddels nam de commissie gisteren een resolutie aan, waarin Zuid- Afrika wordt beschuldigd van „flagrante” schendin gen der mensenrechten. De stemverhouding was 28 voor, één tegen de Verenigde Staten bij drie onthoudingen: Engeland, Italië en West-Duitsland. De resolutie eist de vrijlating van alle politieke gevan genen en veroordeelt „de slachtpartijen van de Zuid- afrikaanse politie in Soweto”, evenals „de aktivitei- ten van alle landen die de huidige situatie in Namibië, Zimbabwe (Rhodesië) en Zuid-Afrika in stand helpen houden.” Een tweede, eenstemmig aangenomen, resolutie vraagt om een studie naar de behandeling van politieke gevangenen in Zuid-Afrika MOSKOU. (AFP)De Russische dissi dent Vladimir Borisov is gisteren vrijgela ten uit de psychiatrische inrichting te Leningrad waar hij meer dan twee maan den heeft vertoefd, zo is van dissidenten vernomen. Borisov heeft in een telefoon gesprek meegedeeld dat hij „onvoorwaar delijk” in vrijheid is gesteld In Joego-Slavië circuleren al enkele dagen geruchten dat op korte termijn een amnestie afgekondigd zal worden, waar door een groot aantal van de politieke gevangenen in het land op vrije voeten zal komen Dit is gisteren gezegd in welinge lichte kringen in de Joegoslavische hoofd stad. Voorts worden wijzigingen verwacht van een aantal wetten, die handelen over de vervolging van mensen voor politieke overtredingen, zo werd gezegd op de statige Parijse pleinen, en witte fietsen, het experiment dat in Amster dam begon en nu met succes al is nage volgd in het ecologenparadijs La Rochelle. Maar er is een belangrijker program- niet harder dan vijf kilometer per uur kunnen rijden. De ecologen hebben ech ter meerdere pausen, waaronder E. F. Schumacher en diens beroemde boek „Small is beautiful" en daarmee komen ze alweer een eind verder. Wat niet wegneemt dat het satirische weekblad „Le Canard Enchainé” de ecologen deze week een beetje op de hak neemt door een geheim programma af te drukken, zogenaamd van president Giscard, die zich ook al aan de ecologo- mania verslingerd zou hebben. Giscard wil voor alle Fransen: mini maal 30 hectaren voor een tweede villa, forelrijke rivieren plus waterval voor wie ver van de zee wonen, privé-strand en -haven voor wie wel aan de zee woont, zwembaden met zoet en zout water, een aantal dienstknechten dat overeenkomt met de oppervlakte van het huis, doch minimaal zeven, en gratis transport naar het golfterrein. Maar grappen of geen grappen: de politici kunnen van de ecologen niet meer slapen. En daar was het hen ook om te doen. De Belgische regeringsleider, die zich volgens sommigen niet geheel aan de regels van de grondwet heeft gehouden, herhaalde dat hij dinsdag bekend zal maken of hij met een minderheidskabinet za] doorgaan, of de regeringscoalitie, die bestaat uit katholieken en liberalen','~uitge- breid wordt of dat hij met zijn ploeg aftreedt en het op nieuwe verkiezingen zal laten aankomen. Tindemans’ eigen partij, de CVP, is vóór de vervroegde gang naar de stembus. Omdat de Belgische grondwet voor schrijft dat het aantal ministersposten gelijk over Vlamingen en Walen moet onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3