Universiteit in Westerse media opkopen met Arabisch geld Vandaag gesprek van regering met fracties over grondpolitiek VS overwogen gebruik van centrum in kernwapens 20 Stankgolfje in Rijnmond I SPOfiTB Geen sociaal Beverwijk Rome gesloten Pt* k A Helsinki hier Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN r': Aboe Daoed Vrij zacht AGENDA pagina 6 Aantal pagina’s vandaag: In Korea-oorlog ■■i (Van onze redactie buitenland) VHHMWWH/HHfHmmWfffffmtf. I. 4 Hondsdolheid 2 3 7 10 10 11 BRILJANT IKH Sport 13, 14,15, 16, 17, 18, 19 MM Umuider Courant N o v a lis: f 39.35 p kwartaal p post f52,-), p.jaarf 154,70 p. post f 200,-). Losse nummers 70 ct. Hulpverleningsacties voor Roemenië komen op gang bij RKE ADVERTENTIE door de 6 Beurs 12 ADVERTENTIE Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. Strips Kunst verspreid omtrent Inkoop Verkoop ken welke hulp geboden wordt aan de slachtoffers van de zware aard beving die Roemenië vrijdagavond trof. Een van de vele flatgebouwen in de binnenstad van Boekarest die aardbeving grotenaeels werden vernield. Co Stout (tweede van links) wordt gelukgewenst door zijn teamge noten Hans Driesen, Kees Kerkhof en Gerard Staats (v.l.n.r.), nadat hij Telstar aan het winnende doelpunt heeft geholpen in de streek- derby tegen Haarlem. De beminde is het middelpunt van een paradijs. RVC nog ME JOHANNESBURG (ANP). Volgens een voormalig officier van de Russische geheime dienst KGB, Alexei Mjagkov, werken er in Zuid-Afrika op dit mo ment 200 a 300 opgeleide agenten van deze dienst. In heel Afrika zouden naar schatting zo’n 5000 KGB’ers werkzaam zijn. Mjagkov verklaarde dit op een parti culier bezoek aan Zuid-Afrika. Volgens'Mjagkow hebben de voorna melijk zwarte KGB’ers in Zuid-Afrika opdracht om met behulp van militante zwarten onrust te zaaien onder de niet- blanke bevolkingsgroepen van het land. Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: DEN HAAG (ANP). Vandaag gaan regering en fractievoorzitters van CDA en PvdA proberen een compromis te bereiken over de grondpolitiek. Bij dat gesprek zullen ook de woordvoerders van de fracties over de grondpolitiek aanwezig zijn. Voor het CDA is dat de KVP-er De Bekker en voor de PvdA de heer Wierenga. Namens de regering zal de KVP-minister Van Agt (Justitie) aan het gesprek deelnemen. CDA en PvdA kwamen afgelopen week tijdens de eerste ronde van het Kamerdebat over de twee grondpolitieke 4e sportpagina Veel gelijke spelen in eerste klas van de HVB In dit interview veroordeelde de Pa lestijnse leider het „verkeerd gebruik” van geld, afkomstig uit Arabische olie- verkopen. „Wij zouden er, bijvoorbeeld, een bepaald aantal nieuwsmedia van kunnen kopen. Iedereen die miljarden in de Verenigde Staten investeert, kan ge makkelijk Time of Newsweek opkopen”' aldus Daoed. Een goed voorbeeld van dergelijke praktijken noemde hij „de” zionisten, die volgens hem „het” nieuws in de VS zouden hebben „opgekocht en gemonopoliseerd”. en vrijwilligers werken samen bij de opruimingswerkzaamheden. Westduitse deskundigen hebben van daag een aardbeving waargenomen in het gebied tussen Limburg en Wetzlar in de deelstaat Hessen. De aardbeving had een kracht van vier op de schaal van Richter, aldus het meetkundig instituut van de Keulse universiteit. Tot dusver is nog niets gemeld over schade aan gebouwen, maar op sommi ge plaatsen zijn planken uit kasten ge vallen en zijn ruiten gesprongen. (Zie verder pag. 3). ROTTERDAM (ANP) Volkomen onverwacht voor de milieudeskundigen van het openbaar lichaam Rijnmond heeft het gebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg tussen Schiedam en Hoek van Holland gistermorgen te ma ken gekregen met een smog-achtige si tuatie. Bij de milieudienst van Rijn mond kwamen meer dan 100 klachten binnen over een „benauwde, prikkelen de olie-achtige luchtVolgens de des kundigen wordt deze veroorzaakt door het windstille, mistige weer, waardoor de industriedampen niet kunnen ver waaien. In de loop van de dag kwam verbetering in de situatie. TUNIS. (UPI) De Palestijnse leider Aboe Daoed vindt dat met geld van Arabische olie Westerse nieuwsmedia opgekocht zouden moeten worden en in dienst gesteld van „de Palestijnse zaak tegen Israel”. Daoed verklaarde dit in een gisteren gepubliceerd interview met het Tunesische weekblad Dialogue. BOEKAREST/DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis zal vandaag na overleg met het inter nationale hoofdkwartier van de organisatie in Genève bekendma- offers onder de puinhopen vandaan ge haald. In de Bulgaarse stad Svitsjov zijn bij de aardschok van vrijdag zeker 26 doden gevallen. De Bulgaarse radio meldde gis teravond dat Svitsjtov een van de zwaarst getroffen steden in Bulgarije was. Er waren 31 gewonden geteld. Een flatgebouw van acht verdiepingen was volledig ingestort, evenals een kantoor gebouw van twintig etages. De Bulgaarse radio meldde voorts ma teriële schade in de plaatsen Nikopol, Razgrad, Devnia en Rousse. Militairen wetsontwerpen lijnrecht tegenover el kaar te staan op enkele essentiële pun ten. Wat betreft de vergoeding die bij onteigening moet worden betaald, koos het CDA voor de zogenaamde verkeers- waarde, dat is de vrije marktwaarde, zij het met enkele correcties. De PvdA daarentegen hield vast aan de waarde op basis van het gebruik dat er op het moment van onteigening van wordt ge maakt, de gebruikswaarde genoemd. De socialisten zitten daarmee op de lijn van de regeringsvoorstellen die ook van de gebruikswaarde uitgaan. Ook bij het wetsontwerp dat gemeenten een voor keursrecht wil geven, toonden de frac ties wezenlijke verschillen. Het is de bedoeling dat het kabinet morgen bij elkaar komt om over de resultaten van het gesprek te spreken. Zowel in PvdA- als in CDA-kring bestaat de indruk dat de politieke wil om uit het conflict over de grondpolitiek te komen, nog steeds in voldoende mate aanwezig is. (Van een onzer verslaggeefsters) v BEVERWIJK Het plan voor een sociaal centrum naast „De Nieuwe Slof,- waarin zich allerlei hulp- en dienstver lenende instanties zouden kunnen vesti gen, is niet haalbaar gebleken. Dit heeft de werkgroep meegedeeld die op initia tief van de BSCR de taak kreeg om te onderzoeken of in Beverwijk een derge lijk centrum gerealiseerd zou kunnen worden. De werkgroep heeft zijn werk zaamheden, na overleg met de besturen van de instellingen die in eerste instantie belangstelling toonden, gestaakt. Inmiddels hebben enkele instellingen afgehaakt, zoals de Stichting Onderwijs begeleidingsdienst Midden-Kennemer- land en de Districts Schoolartsendienst Midden-Kennemerland. Voorts bleek de Interesse van de Algemene Reclasserings Vereniging Alkmaar-Haarlem zich, in tegenstelling tot aanvankelijke plannen, te willen beperken tot spreekuurruimte. De werkgroep is thans van mening, dat de basis om vërder te werken aan de realisering van een sociaal centrum te smal is geworden. De thans gestrande besprekingen over een sociaal centrum hebben in die zin een positief effect gehad dat de grote betekenis van een nauwe samenwerking tussen instellingen op het gebied van de maatschappelijke dienstverlening en de geestelijke gezondheidszorg duidelijk gebleken is. Aan de besturen van de instellingen die bij het overleg betrok ken zijn geweest is daarom door de werkgroep geadviseerd die mogelijkhe den van samenwerking verder te onder zoeken, speciaal waar het gaat om de eigenlijke dienstverlening. le sportpagina: "Haarlem-trainer Barry Hug hes na nederlaag tegen Telstar: „de mentaliteit is zwak”. Nog steeds vormcrisis bij Feyenoord waar Budding voor Boskov de enige positieve ver rassing was. 2e sportpagina: Ivic wil nog niet over kam pioenskansen van Ajax praten. 3e sportpagina Wereldrecord van Enith Bri- githa op 200 meter vrije slag. Freddy Maertens luidt een nieuw wielertijdperk in. Tom Pryce: 72e Formule I- coureur die verongelukte. ROME. (DPA) Vandaag is de uni versiteit van Rome met haar ruim 130.000 studenten voor minstens een week gesloten. Zaterdag was een studen tenprotest uitgelopen op een straatge vecht met de politie. Acht mensen raak ten daarbij gewond, onder wie vijf poli tiemannen. De rector-magnificus heeft de studen ten opgeroepen bij te dragen aan herstel van de rust en het studieklimaat aan de universiteit. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 5, 6, Modejournaal Radio en tv 5e sportpagina EDO had het tegen moeilijker dan verwacht: geen periode-titel. 6e sportpagina: Strandloop van AAC trok in IJmuiden 7000 deelnemers 7e sportpagina Aanpassingsproblemen hockeyers van Bloemendaal Vannacht hier en daar regen en minimum temperaturen om streeks 6 graden. Overdag droog weer met zonnige perioden. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind, draaiend naar zuidwest. Maxima van 10 graden aan zee tot 15 graden in het zuidoosten van het land. MAANDAG 7 MAART 1977 67e jaargang nummer 105 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Italië, Nederland en België, drie lan den die door middel van de Europese Verdragen op alle mogelijke manieren plechtige dingen hebben afgesproken en zichzelf samen met de andere zes Euro pese landen beschouwen als de baker mat en vesting van .de beste waarden van Europese cultuur die drie landen maken zich op het ogenblik schuldig aan gescharrel met mensen dat eigenlijk nergens op lijkt. Of ja, het lijkt wel ergens op: wat zij met asielvragende vluchtelingen doen, lijkt op het Oudhol landse kaartspelletje „Zwartepieten”. De regels van dat spel zal iedereen wel kennen. Het heeft, net als alle andere kaartspelletjes, tot doel op winst te komen door anderen tersluiks een hak te zetten. De „Zwarte Piet” is de kaart die niemand wil en aan anderen wordt toegespeeld, maar die anderen zijii ook niet van gisteren en spelen de besmette kaart weer terug. Twee Chileense vluchtelingen zijn via sluikwegen eindelijk in het gastvrije en veilige Nederland gekomen .Het Neder landse ministerie van Justitie kon niet vaststellen dat zij inderdaad politieke vluchtelingen waren. Hadden zij een of ficiële brief van de fascistische junta van Chili moeten overleggen? De twee vluchtelingen werden uitgewezen, werden in België neergekwakt, raakten in een Antwerpse gevangenis, kwamen gedwon gen terecht in een vliegtuig naar Milaan, werden door de Italianen geweigerd en naar Brussel teruggezonden, en beland den tenslotte weer op Nederlands gebied doordat zij door de Belgen bij Roosen daal over de grens werden gejaagd. In Rotterdam meldden zij zich weer braaf jes bij de vreemdelingenpolitie en nu kan het spelletje opnieuw beginnen. Het zal allemaal wel volkomen wette lijk en formeel geoorloofd zijn wat het departement van het duo Van Agt-Zee- valking met deze mensen uitspookt, maar het is moreel in ieder geval in strijd met de meest elementaire opvat tingen van gastvrijheid, menselijke waardigheid en naastenliefde. Als de wetten dit gehaspel, dit gesol dekken, deugen die wetten niet, evenmin als de wetten van de Chileense junta of de Sovjetrussische dwingelandij deugen. Natuurlijk zullen er opnieuw vragen in de Kamer worden gesteld. Natuurlijk zal meneer Zeevalking zich weer volledig kunnen verantwoorden. Natuurlijk treft de vreemdelingenpolitie geen enkele schuld. Het praktische resultaat echter van al die onschuld en al die wetsijver is, dat er met mensen wordt gesmeten alsof het hete aardappelen zijn. Het hoogste gebod van de Europese bescha ving is: zorg dat je je vingers niet brandt. Er is zoiets als heilige verontwaardi ging. Welnu, hier doet zich een staaltje van demo-bureaucratische ontaarding voor dat om wraak roept. Het wordt tijd voor een ethisch reveil voor politici en ambtenaren die zich „overheid” noemen: Laten zij proberen wat meer mens te worden, wat menselijker te handelen. Dan kunnen zij' straks misschien met wat meer recht naar Praag reizen om daar aan te dringen op een „menselijker regime”. Voorlopig worden ook in West- Europa de akkoorden van Helsinki niet naar de letter, maar naar de geest met de voeten getreden. Hoofdredactie: Jos I.. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie Mr II C van der Mije Abonnement bij vooruitbetaling f 13.65p mnd ®NOG ONZEKERHEID OVER AANTAL SLACHTOFFERS De hondsdolheid die in het zuiden van Tanzania is uitgebro ken. doet zich nu ook voor in de hoofdstad Dar Es Salaam en be dreigt geheel Tanzania, zo heeft het regeringsdagblad Daily News vandaag bericht. De regering van Tanzania deelt entstof voor het immuun maken van dieren en kogels voor het afschieten van straathonden uit. Ook zijn bro chures gedrukt en waarin het publiek hondsdolheid wordt voorgelicht. Volgens de Daily News zijn sinds 28 februari ruim 300 loslopende honden in Dar Es Salaam dood geschoten. Het Nederlandsë Rode Kruis, dat za terdag reeds 50.000 gulden voor hulp verlening ter beschikking stelde, heeft vanmiddag besloten rampengiro 777 open te stellen voor giften van de Nederlandse bevolking. Vanuit alle delen van de wereld is inmiddels hulp aangeboden. De Britse regering heeft Roemenië beloofd medi camenten en medische apparatuur te zenden ter waarde van 90.000 gulden. Het eerste vliegtuig met materiaal ver trekt morgenochtend. Er heerst nog on zekerheid over het aantal slchtoffers van de aardbeving. Medische kringen in Boekarest houden rekening me', meer dan 4000 dotten. Het aantal gewonden zou eveneens in de duizenden lopen. Naar schatting 80.000 mensen zijn dak loos geworden. Latere berichten spreken over ten minste 330 doden in Bulgarije. De Roemeense regering blijft voorals nog erg voorzichtig met het doen van haar opgaven. De jongste officiële be richten spreken van 580 doden en 3214 gewonden. Woordvoerders van zieken huizen in Boekarest noemden gistera vond echter al een aantal van 2000 doden. Alleen in Boekarest zijn de afge lopen nacht al enkele honderden slacht- WASHINTON (DPA) De Amerikaanse generale staf heeft tij dens de Korea-oorlog van 1930 tot 1953 het gebruik van de kernbom overwogen maar vond geen geschikte strategische doelen voor een kernaan- val. Dit blijkt uit documenten van de Amerikaanse Senaat, die gisteren in Washington gepubliceerd werden. Volgens de documenten bespraken de militairen bovendien een blokkade van „Rood China” en luchtaanvallen op het Chinese vasteland, hoewel dit tot deelneming van de Sowjet-Unie aan een oorlog had kunnen leiden. Wij hebben het tactisch gebruik van kernbommen vaak besproken, zo verklaarde de toenmalige voorzitter van de verenigde commissie van chefs van stavën, generaal Omar Bradley, aldus de documenten, in een besloten vergadering van de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen op 10 februari 1953. tl -g* .WW R "l

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1