AMERIKANEN BELDEN MET JIMMY CARTER l ROEMENIË DOET VIA VN BEROEP OP BUITENLAND Verschil van mening over financiële hulp lange tijd breekpunt Prins Xavier in ziekenhuis POLITIEK HANDVEST GEREED VOOR AFRO-ARABISCHE TOP „Optreden Van der Stoel inmenging zonder precedent DUURDER OF NIET? TSJECHOSLOWAAKS PARTIJBLAD: BROOD. VLEES, VIS TAFELEN Surinaamse minister wil niet aftreden ■Hi rnH 2 MAANDAG 7 MAART 19 7 7 3 BINNEN- EN BUITENLAND us Geschil nou (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. Naar schatting 9,5 miljoen Amerikanen hebben zaterdag middag geprobeerd met president Carter te telefoneren tijdens twee uur recht streeks per radio uitgezonden gesprekken waarvoor een speciaal kostenloos tele foonnummer was vrijgemaakt. e t t i t Griezelig rs CIA „Het gebeurde toont aan”, aldus het blad, „hoe enige leden van westelijke regeringen bij lange na niet baas in eigen huis zijn, maar een werktuig van de voorvechters van de koude oorlog en in opdracht van de CIA handelen.” >g af ng lg (vervolg van pag. 1) De Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Manea Ma- - covescu, heeft de Amerikaanse ambassadeur in Boekarest gister avond verzocht om medicijnen en hulpgoederen. Het „rampenbu reau” van de Verenigde Naties in Genève deelde gisteravond mee, dat Roemenië om hulp uit het buitenland heeft verzocht. Het verzoek was ingediend door het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken bij een VN-vertegenwoordiger in Boekarest. Het door de aardbeving getroffen land heeft met name gevraagd om ziekenhuisuitrusting, toestellen om de stevigheid van gebouwen vast te stellen, ambulances en gedroogde melk door Nico Scheepmaker CAIRO (DPA, AFP). De ministers van Buitenlandse Zaken van 60 Afrikaanse en Ara bische landen hebben gisteren te Cairo in beginsel overeenstem ming bereikt aangaande een gemeenschappelijk politiek handvest voor onderlinge samen werking in de toekomst Deze „verklaring van Cairo” zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de Afro-Arabische topconfe rentie (van staatshoofden en regeringsleiders) die vandaag in de Egyptische hoofdstad begint. Slecht water I Wat de internationale kwesties betrof stonden de l Felle kritiek Ceaucescu op bouwtechnische staat flats CEAUCESCU i Roemeense militairen hielden zich zowel gisteren als zaterdag in groten getale bezig met reddingswerkzaamheden in het Hieruit blijkt al. dat de Afrikaanse „vij- In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de prins is ver klaard. dat Xaviers zenuwen hem par ten gespeeld hebben in verband met valse berichten, dat hij een week lang gevangen is gehouden door zijn ultra rechtse zoon Sixtus. Xavier heeft het ontvoeringsbericht in een verklaring van zaterdagavond tegengesproken t j i t j i i De aardbeving met een kracht van 7.2 op de schaal van Richter, een van de zwaarste die in Europa ooit werd geregi streerd. heeft het oude stadsdeel van Boe karest volkomen vernield. Torenhoge flats gingen tegen de grond. Op circa 70 kilometer ten noorden van Boekarest, in de omgeving van Ploesti, werd het indu striële hart van Roemenië grote schade toegebracht. Olieraffinaderijen werden onherstelbaar verwoest. De Roemeense economie heeft als gevolg van de ramp een enorme klap gekregen. Het was, zoals gespreksleider Walter Cronkite zei, „een historische gebeurtenis” omdat nooit eerder een president van de Verenigde Staten zich zo recht- Het bericht was vrijdag in Madrid gelanceerd door de Socialistische Car- listische Partij, waarvan Xaviers zoon Karel Hugo, de echtgenoot van prinses Irene, de leider is. Volgens het bericht had Sixtus zijn vader ontvoerd om hem te beletten, kritiek te oefenen op recente politieke verklaringen van Sixtus vrachtwagens extra brood aan. De drink- watersituatie is echter slechter dan aan vankelijk werd aangenomen. De autori teiten raden het volk aan het water eerst tien minuten te koken. Dit in verband met infectiegevaar. Vanuit het noord westen van Roemenië wordt mineraal water naar Boekarest gebracht. Het is niet verwonderlijk dat Carter zich met een opmerkelijk gemak onderhield met de burgerij, want hij heeft tijdens bijna twee jaar van politieke cam pagnes niets anders gedaan. Wel opmerkelijk is het dat de problemen waarmee de Amerikahen bij hun president aankwamen van een ander kaliber zijn, dan die waarover doorgaans dagbladkolommen wor den volgeschreven. streeks tot het Amerikaanse volk heeft gewend, zelfs al zijn uiteindelijk slechts 42 van de 9,5 miljoen inderdaad doorverbonden met het ovale kantoor in het Witte Huis. PRAAG (DPA). Het Tsjechoslowaakse partijblad „Rude Pravo” heeft zaterdag het optreden van minister Van der Stoel tijdens zijn bezoek aan Praag in de afgelopen week een „inmen ging zonder precedent” genoemd. and” (Zuid-Afrika en Rhodesië) in de ver klaring over één kam wordt geschoren met die van de Arabische landen (Israel). betrekkingen met Cuba en de onvoorspelbare gedra gingen van Amin in Oeganda op de voorgrond. Verder roerden de vragenstellers vooral binnenland se problemen aan, van koffieprijzen tot Carters par don voor degenen die met het oog op de Vietnam de dienstplicht hebben ontdoken. Nieuws bevatten de antwoorden van Carter nau welijks. Hij bevestigde dat de VS geen voorwaarden zullen stellen aan besprekingen met Cuba over de normalisering van de betrekkingen, maar de eisen die hij stelt aan Cuba voordat die normalisering tot stand kan komen, zijn niet mis en hebben onder meer Een ernstig verschil van mening over de financiële hulp van de Arabische lan den aan Afrika kon gisteren op het nip pertje worden bijgelegd De Afrikaanse landen hadden ondermeer vanwege de hogere olieprijzen een Arabische injec tie geëist van 5,5 miljard gulden over de komende vijf jaar. gewaarschuwd, omdat hun activiteit in strijd is met de Tsjechos lowaakse wet. Dit is een daad die geen precedent heeft en indruist tegen alle internationale gedragsregels en de hoffelijk heid die een gast tegenover het gastland in acht moet nemen”, aldus het partijorgaan. betrekking op de politieke gevangenen op Castro's eilandstaat. Er waren opmerkelijk veel mensen bij die Carter bedankten voor een uitnodiging om zijn inhuldiging bij te wonen. En voor degenen die van Carter niet meteen antwoord konden krijgen, was er de belofte dat iemand van de presidentiële staf binnen een w’eek zou terugbellen om het probleem door te praten. Een van de gesprekspartners, een 56-jarige domi nee, was van de kans om rechtstreeks met het staats hoofd te spreken kennelijk zo ondersteboven, dat hij na afloop een hartaanval kreeg en twee uur later overleed. De Arabische landen vonden dat een veel te hoog bedrag, omdat de Afrikanen maar heel weinig olie zouden afnemen en dus ook weinig last zouden hebben van de gestegen prijzen Want die tijd had hij wel degelijk mee gemaakt, hoewel hij zich ook herinnerde dat de mensen eigenlijk geen geld hadden om klompen te kopen, maar dat deson danks alle gezinsleden, en dat waren er heel wat, bij het thuiskomen hun klompen buiten voor het huis onder het bankje zetten waarop vader en moeder ’s avonds bij mooi weer voor het huis zaten, en dat ze nooit gestolen werden, ook al stonden ze daar de hele nacht voor het grijpen. Zijn opmerking dat het brood van tien cent van vroeger in de praktijk duurder was omdat de mensen die tien cent niet hadden, werd de volgende dag meteen bevestigd door een artikel op de voorpagi na van The Sunday Times, getiteld „Hoe slecht hebben we het eigenlijk?”. Michael Jones rekent de Engelse lezers daarin voor, hoeveel minuten zij in 1950 voor allerlei zaken moesten werken en hoeveel minuten in 1976. Als maatstaf is daarbij het gemiddelde loon van een handarbei der met twee kinderen genomen, en dus de tijd die hij daarvoor in 1950, en in 1976 moest werken. Welnu, voor een liter melk moest men in 1950 nog 17 minuten werken en in 1976 nog maar 10 minuten. Voor 5 gallon (22 liter) benzine werkte je 308 minuten in 1950, en 212 minuten in 1976. Het porto op vijf brieven vereiste in 1950 nog 21 minu ten arbeid, en in 1976 nog maar 19 minu ten. Je werkte voor 20 sigaretten 66 minu ten in 1950 en 24 minuten in 1976. Een glas bier vereiste toen 23 minuten arbeid en nu nog maar 12 minuten, en voor een fles whisky hoef je nu nog maar 209 minuten te werken tegen 659 minuten in 1950. Voor een half pond thee werkte je een kwart eeuw geleden 33 minuten, nu nog maar 15 minuten. En de weekhuur van een huis met drie slaapkamers kostte in 1950 nog 312 minuten arbeid, en in 1976 nog maar 266 minuten 1 U ziet het, alles is in fejte goedkoper geworden. Hoho, was dat maar waar, want om met het brood te beginnen: een groot brood, niet ingepakt en niet gesne den, kost nu 11 minuten werktijd in Enge land tegen 9 minuten in 1950. De aardap pelen zijn sterk in prijs gestegen: 35 minu ten in 1950, en 86 minuten in 1976! Voor anderhalf pond biefstuk werk je nu 215 minuten tegen vroeger (althans in 1950) 128 minuten. Een kilo verse kabeljauwfi let vereist nu 79 minuten arbeid tegen 60 minuten in 1950, en voor een telegram van 12 woorden moet je nu 89 minuten werken tegen slechts 25 minuten in 1950 Minister Soemita pleegde gisteren over leg met het hoofdbestuur van de KTIPI (Kaum Tani Persatuan Indonesia), de par tij waarvan hij voorzitter is. Nic Rossoga van het Roemeense toeris tenbureau Carpati vertelde op Schiphol: „Het was ontzettend griezelig. Ik zat met mijn vrouw en kinderen te eten, toen ineens het hele gebouw begon te trillen. Het leek eindeloos te duren. Het waren echter maar drie minuten. Het licht viel uit en het leek of de wereld verging. Het is een wonder dat ons huis is blijven staan.” ier- een bo- og- iwe jke, en. idi- :en iet en ck de de en lie id, w. ;er- Ital tin- Zij iat 1US ins de ste Ier ng ?ht en ij- :se De en de ht te( ge- ing ren an Le ak in. |W an an ge an w is IT, e- diq leze lan- t de r te niet ze en ak Daarom was het vanzelfsprekend dat president Gustav Husak mr. Van der Stoel niet had ontvangen. Tsjecho-Slowakije staat niemand toe om zich onder de dekmantel van diplomatieke activiteit in zijn binnenlandse aangelegenheden te mengen, aldus „Rude Pravo”. Het blad voegt hieraan toe, dat ontmoetingen van vertegen woordigers van socialistische landen bij bezoeken aan een weste lijk land met communistische leiders daar een andere zaak zijn. In die gevallen wordt alleen gesproken met partijen en vertegen woordigers die daar niet buiten de wet staan, zo besluit het Tsjechoslowaakse partijblad. Uiteindelijk vonden de twee blokken elkaar met een compromis waarin de Ara bieren weliswaar hulp toezegden, maar zich op geen enkel concreet bedrag vast legden. Alleen de Afrikaanse bevrijdings bewegingen kregen een tastbare belofte: ca. 12,5 miljoen dollar aan Arabisch geld. In Boekarest zijn volgens de eerste gegevens bijna duizend woningen ver woest. Duizenden personen zijn voorlopig in hotels en appartementen onderge bracht PARIJS (DPI) Prins Xavier van Bourbon Parma, de 88-jarige patri arch van de Spaanse Carlistische dynastie, is gisteren in het Ameri kaanse ziekenhuis in Parijs opgeno men voor een korte rustperiode. Het compromis richt zich op „riieuwe vormen” van economische samenwer king, alsmede een geïntensiveerd handels verkeer tussen de Arabische en Afrikaan se landen. Verder zullen de al bestaande Arabische financieringsinstituten voor Afrika op een hoger plan worden gebracht. Volgens Arabische statistieken hebben de Afrikaanse landen tot en met 1974 bijna 1,2 miljard dollar gekregen. Afgelopen zaterdag kocht ik bij bakker Bandstra in Pingjum zijn Friese Oranje- koek, die internationale faam geniet (dankzij vrienden uit het buitenland, die ik zijn oranjekoek met graagte voorzet). We hadden het over prijzen. Hij vertelde dat een klant wat geschrokken gerea geerd had op een stijging met twee cent van de broodprijs, maar dat hij zich toen opeens gerealiseerd had dat alles betrek kelijk is. „Weetu wanneer het brood duur was?", heeft hij toen gezegd. ..toen het tien cent kostte en de mensen het niet betalen konden' „Van der Stoels optreden was een belediging voor het Tsje choslowaakse volk, dat in tienduizenden resoluties zijn neen tegen de opstellers en ondertekenaars van het anti-socialistische pamflet „Charta 77” heeft uitgesproken. Tientallen jaren waren wij er getuige van, hoe de vertegenwoordigers van Nederland zich tegenover de volkeren van de Nederlandse koloniën hebben, gedragen. Nu heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken ons in Praag met deze manieren geconfronteerd, toen hij Tsjecho-Slowakije als een kolonie wilde behandelen.” Volgens „Rude Pravo” was bij het overleg tussen minister Van der Stoel en zijn Tsjechoslowaakse ambtgenoot Bohuslav Chnoupek gebleken, dat „op enige begrijpelijke verschillen na” de standpunten ten aanzien van de meeste vraagstukken dezelf de waren of zeer dicht bij elkaar lagen. Zonder precedent was het echter dat de Nederlandse minister een van de „politieke avonturiers”, de woordvoerder van de ondertekenaars van de „Charta 77”, Jan Patocka, had ontvangen. „Hij moest weten, wie hij ontving. Het moest hem bekend zijn dat Patocka en Hajek door de procureur-generaal waren Kernpunt van het handvest is de „gemeenschappelijke strijd voor de onaf hankelijkheid". Veroordeeld wordt net kolonialisme in al zijn verschijningsvor men, tweedracht van raciale of religieuze aard en het zionisme. In het zwaar geteisterde oude centrum van Boekarest worden alle panden momenteel onderzocht op bewoonbaar heid. Westerse waarnemers voorspellen nu al dat zeker 20.000 woningen dermate beschadigd zijn dat ze nimmer meer bewoond kunnen worden. Naast de hoofdstad Boekarest werden ook de gebieden Prahova; Dolj, Telèöf1- man, Ilfov en Vaslui zwaar getroffen. Het epicentrum van de beving lag in Vrancea, een dun bevolkt gebied in de Karpaten, zo’n 200 kilometer ten noorden van Boe karest. Een groep van 94 Nederlandse vakan tiegangers, die honderd kilometer van Boekarest een wintersportvakantie door brachten, is gisteren op Schiphol terugge keerd. Uit verklaringen van de groep is gebleken dat geen Nederlanders bij de aardbeving gewond zijn geraakt. Een 30- jarige Bussumse vertelde dat de groep in paniek het' hotel uitrende toen de grond plotseling begon te trillen. Via radio en televisie kwamen de Nederlanders er pas goed achter wat zich op luttele kilometers van hen vandaar^had afgespeeld Het handvest keert zich tegen „de voort durende militaire agressie alsmede de politieke en economische manoeuvres van de twee racistische staten (Z-Afrika en Rhodesië) tegen de souvereine staten Angola. Botswana, Lesotho. Mozambique en Zambia. De as Pretoria-Salisbury, zegt de verklaring, keert zich in die politiek niet alleen tegen de Afrikaanse „frontsta- ten”, maar ook tegen de Arabische wereld De getroffen bevolking heeft geen gebrek aan voedsel. De winkels verkopen normaal door. Het leger voert met Handhaving van een economisch embargo tegen de drie onder één noemer gebrachte landen wordt „noodzakelijk" geacht teneinde hun „isolement te accen tueren” Ethiopië had een „volledig olie- embargo" geëist plus „het verbreken van de contracten met de (olie)maatschappij- en die de bevoorrading van Zuid-Afrika, Rhodesië en Israel mogehjk maken" Een amendement van die strekking haalde het echter niet in de ministersconferentie Ook een tweede Ethiopisch amendement werd weggestemd. Dat amendement was in algemene bewoordingen gesteld, maar duidelijk gericht tegen het Eritrees Bevrijdingsfront (ELF) dat vecht voor onafhankelijkheid van de Ethiopische Rode Zeeprovincie. Het ELF krijgt finan ciële1 steun van enkele Arabische landen i zwaar getroffen Boekarest (foto rechts). In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado vluchtten vele mensen in paniek de straat op na de beving van vrijdagavond, die in vrijwel geheel Oost-Europa voelbaar was (foto links). Om zoveel mogelijk elektriciteit te be sparen, blijven de trolleybussen voorlopig buiten bedrijf. Enkele elektriciteitscentra les zijn door de aardbeving vernield. Ver wacht wordt dat de elektriciteitsvoorzie ning vandaag weer normaal zal zijn. Werd het stadsbeeld in Boekarest zater dag de gehele dag bepaald door ziekenwa gens, gisteren overheersten de bulldozers, die met grote voorzichtigheid in de puin hopen naar overlevenden groeven. In de resten van volkomen verwoeste panden werden gisteren nog levenden gevonden. Via de radio werd de bevolking opgeroe- le. Langs de dakrand van de Reynolds-tri- bune van het Ajax-Stadion staat links „Henk Nieuwkoop zal je nooit belazeren" en een eindje verderop „Bela Meubelen”. Nieuwkoop (zou dat zijn echte naam zijn, hij zal toch niet Duurkoop heten?) doet in tapijten, zoals u waarschijnlijk weet. Opeens zag ik waarin ik MEUBELEN bij Bela moest vertalen om even een sterke tekst als van Nieuwkoop te krijgen: Tafe len Het klinkt iets netter, vind ik: „belata- telen" in plaats van „belazeren” Zo moet er nu ook langer gewerkt wor den voor steenkool, voor treinkaartjes en voor de aflossing op de hypotheek. Als je de hele waslijst van deze regeringsstudie optelt, blijkt dat er in 1976 voor alles bij elkaar 3092 minuten gewerkt moest wor den tegen 3562 minuien in 1950. Het is dus sterk overdreven on? te zeggen dat „vroe ger alles goedkoper was”, al valt het wel op dat op de melk na de essentiële dingen (brood, aardappelen, vlees, vis) volgens deze berekening duurder zijn geworden. .Het zou me echter niet verbazen als een zelfde berekening waarin de huidige prij zen in arbeidstijd vergeleken werden met die van voor de oorlog, nog gunstiger voor deze tijd zou uitpakken. Een soortgelijke politiek van Israel jegens Egypte, Jordanië en Syrië de Arabische „frontstaten” wordt in gelij kluidende bewoordingen veroordeeld PARAMARIBO (SNA) - De Suri naamse minister van-Landbouw, Veeteelt en Visserij, Soemita, treedt niet af. Pre mier Arron had hem de afgelopen week gevraagd dit te doen, omdat de bewinds man ervan wordt verdacht steekpennin gen te hebben aangenomen bij de uitgifte van landbouwgronden in het district Nic- kerie. Over deze zaak is door de politie rapport uitgebracht aan premier Arron trijfel De Roemeense autoriteiten spreken vol lof over de wijze waarop de bevolking de aardbeving en de gevolgen daarvan heeft opgevangen. De bevolking en het leger kwamen vrijdagnacht direct in actie Geen moment heeft er paniek geheerst, zo zeggen de autoriteiten. Zaterdagmorgen waren overal in Boekarest veldhospitalen al in vol bedrijf. Premier Nicolae Ceauce- scu. die onmiddellijk de noodtoestand pen helpen bij het identificeren van de afkondigde, brak een Afrikaanse reis af lijken om de reddings- en herstelwerkzaamhe den te coördineren Het Roemeense persbureau Agerpres meldt dat Ceaucescu ernstige kritiek heeft geuit op de bouwtechnische staat van vele flats die vrijdagavond als kaar tenhuizen ineenstortten en waarbij vele mensen het leven verloren. De president sprak van een slechte kwaliteit van de bouwwerken en hij vroeg om een onder zoek „opdat de schuldigen op de meest strenge wijze verantwoordelijk kunnen worden gesteld."

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3