E Zeven ton voor werkloze vrouwen Noord-Holland Meerderheid nu tegen uitbreiding ultracentrifuge BIJNA 200 ROEMEENSE ONDERNEMINGEN GETROFFEN 99 Haring visserij bedreigd met vangverbod Senaat akkoord met invoering van zomertijd 20 1 p inbraakpreventie bv f Het schaarse goed i Het woord is aan NIPO-enquête Almelo: Ambulancechauffeur Aantal pagina’s vandaag: Carter verwacht grote stap naar vrede in Midden-Oosten AGENDA pagina 6 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Gebr. Hermans b.v. 4 tm 13 maart Hogere middag- temperaturen kan gaan optreden als verpleegkundige IB I OPLEIDING IN LEIDEN eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 P S Telefoonbeantwoorders perspex lichtbakken neon lichtreklames s AMSTERDAM raï AMSTERDAM (ANP) Medio februari was 51 percent van de door het NIPO ondervraagde Nederlanders tegen uitbreiding van het ultracentrifugeproject in Almelo. In december vorig jaar ont moette het onderzoekbureau nog 37 tegenstanders op 47 voorstan ders van uitbreiding. Het percentage voorstanders daalde van 47 naar 36 en het percentage „geen mening” van 16 naar 13, zo heeft het NIPO gisteren gemeld. De fabriek helemaal sluiten heeft nu de instemming van 39 per cent, in december vorig jaar van 27 percent. Dit verschil van twaalf procent komt volgens het NIPO neer op circa één miljoen méér fabriekssluiters. Het is een statistisch betekenisvol verschil. Vóór het laten doorwerken van de, bestaande fabriek sprak zich midden februari nog 48 percent uit, in december 60. Heroïnespel Urn u ide r Courant William f 39.35 p kwartaal p post f 52, p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. bij vooruitbetaling 1 13,65p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H C van der Mlje Abonnement (Van onze Haagse redacteur) f I I zeker vijf jaar achterop (Van onze redactie buitenland) Stt i (ADVERTENTIES) Boekarest de 2 3, 1, IV 9SI ADVERTENTIE Groentjes 8, 10 4 3 President Jimmy Carter en de Israëlische premier Rabin. CENTRALE ^VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN Naast de kosten die sloop en herbouw met zich brengen, loopt de bedrijfsscha de als gevolg van het sluiten van fabrie ken en kantoren in de miljoenen. (Zie verder pag. 4). KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. PATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft 700.000 gulden uitgetrokken ter bestrijding van de werkloos heid onder de vrouwen in Noord-Holland. Overheidsorganen en instellingen zonder winstoogmerk kunnen een aanvraag om subsidie uit deze pot indienen wanneer zij via het arbeidsbu reau vrouwen van 23 tot 60 jaar aan willen trekken voor expe rimentele werkgelegenheidsprojecten. Voor deze regeling is in totaal 10 miljoen gulden uitgetrokken; daarvan wordt 7 mil joen verdeeld over regionale en plaatselijke projecten. winkels die er op het oog -*':j nadere beschouwing toch zoveel scheu ren te vertonen, dat slopen noodzakelijk is. Willebrordstr. 10-12, IJmuiden, tel. 11324 en 18754. DEN HAAG ((ANP) Zonder hoof delijke stemming is de Eerste Kamer vanmorgen akkoord gegaan met de in voering op zondag 3 april van de zomer tijd. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Geopend van 10-17en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- Achtergrond Plaatselijk Nieuws 5, 6, Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Doel van de projecten is om vrouwen die (weer) duurzaam in het arbeidsproces willen worden opgenomen, een betere uitgangspositie te verschaffen. Gedacht wordt met name ook aan functies op middelbaar en hoger niveau en verder zowel aan fulltime- als aan parttime-dienstverband. De regeling is tot stand gekomen op basis van suggesties die de Regionale Coördinatie-colleges voor Openbare Werken (RCOW’s) op ver zoek van het ministerie van Sociale Zaken hebben ingediend. (Zie verder pagina Economie) Verwacht wordt dat de eerste cursis ten per 1 januari 1979 kunnen worden ingezet. De bedoeling is dat door deze gespecialiseerde krachten, verpleegkun digen voor wie dit soort werkzaam heden vaak een inbreuk is op hun dagtaak niet uit hun werk behoeven te worden gehaald en de hulpverlening sneller kan worden uitgevoerd. (Zie verder plaatselijke pagina). Verwachting van het KNMI tot woensdagavond sloopt en herbouwd. Kantoren, flatge bouwen en winkels die er op het oog goed van af zijn gekomen, blijken bij WASHINGTON (Reuter). President Carter heeft bij de ontvangst van pre mier Rabin van Israel gisteren gezegd dat hij dit jaar een grote stap naar duurzame vrede in het Midden-Oosten verwacht. Hij zei dat Israel „verdedig bare grenzen” nodig heeft. Rabin is in Washington voor besprekingen met de VS over eventuele hervattingen van de vredesconferentie in Genève. Leiders van Egypte. Jordanië, Saoedi- Arabië en Syrië hebben eveneens uitno digingen van minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance aanvaard. Functio narissen van zijn ministerie konden niet zeggen of Carters uitdrukking „verdedig bare grenzen” een verandering van de Amerikaanse politiek betekent De president sprak 90 minuten met Rabin en noemde deze „een oude vriend van mij en een oude vriend van de VS” Rabin zal ook de Israëlische wapenbe- hoeften ter sprake brengen en onder meer de Israëlische wens, de Kfir-jacht- bommenwerpers aan Ecuador te verko pen. De VS hebber, dh verboden omdat het vliegtuig een Amerikaanse motor heeft. LEIDEN/VELSEN. Sinds enige maanden zit een vijftigtal ambulance chauffeurs éénmaal per week in de lesbanken van het academisch zieken huis in Leiden. Zij volgen een opleiding die twee jaar duurt en die hen in het bezit stelt van een staatsdiploma. Deze officiële „ambulancebegeleiders” zijn ge rechtigd om in plaats van de verpleeg kundige assistentie te verlenen bij het vervoer van zieken en slachtoffers. (Jok veertien chauffeurs van de gebroeders Kloosterhuis uit IJmuiden volgen deze opleiding. Wij bewijzen dagelijks in de keiharde praktijk inbrekers en vandalen daadwerkelijk buiten te kunnen houden Bel voor dokumentatie Of stuur deze bon, of lege enveloppe, met achterop uw naam en adres naar A Antwoordnr. 7830. Amsterdam, Geregistreerd T B B S. Showroom Lijnbaansgracht 296-297, Tel. 020-244444*. Droog weer met zonnige perioden, maar morgen later op de dag meer bewolking, matige zuide lijke wind. Minimumtempera turen omstreeks 4 graden. Maxi ma van 12 graden op de Wadden tot 17 graden in het zuidoosten van het land. Shakespeare Het is de waan van veiligheid, die mensen ten verderve leidt. Zowel vanuit de Kamer als door staatssecretaris Polak (Binnenlandse Za ken) werd betreurd dat West-Duitsland niet tegelijk met Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Spanje de klok verzet. De staatssecretaris erkende dat hierdoor moeilijkheden kunnen ont staan, zeker wat betreft het pendelver keer en het vervoer van en naar West- Duitsland. Het ligt in de bedoeling dat volgend jaar de zomertijd ook in West- Duitsland zal worden ingevoerd. „Economische ontwikkeling De ambulancebegeleiders krijgen uit voerig onderricht in het herkennen van ziekteverschijnselen en uiteenlopende soorten van letsel. Hun taak is er speci aal op gericht in alle gevallen eerste hulp te kunnen verlenen in de vorm van het kunnen stellen van diagnoses en dienovereenkomstig te handelen. Onder de puinhopen in worden nog steeds overlevenden van de aardbeving van vrijdagavond gevonden. Op deze foto wordt een serveerster ge red uit de resten van een restaurant in de Roemeense hoofdstad. Reddingsploegen aan het werk in de industriestad Ploiesti, zo’n 100 kilometer ten- noorden van de hoofdstad Boekarest. 9 Kunst13 Radio en televisie 15 Strips 15 Beurs 16 Economie 17 Sport 18, 19 De onderzoekingen naar de haring- stand door de visserij landen worden door Nederland geleid. Maar ook de Scandinavische landen, Rusland West-Duitsland, Frankrijk, Schotland en Engeland nemen deel aan het onderzoek dat wordt uitgevoerd met het onderzoekvaartuig Trident. De achteruitgang van de haring- stand is reeds gedurende de laatste vijf jaar een zaak die de betrokken landen sterk verontrust. Een door de overheid vastgestelde quotering lijkt niet het gewenste resultaat op te leveren. Jaarlijks loopt de jaarklasse van het jonge broed terug. Behalve een aantal klimatologische omstandigheden die de haringstand beïnvloeden is het met name de mo derne vangstmethode die het onmoge lijk maakt dat de haringstand zich herstelt. Met elektronische appara tuur slaagt men er in de laatste scholen haring op te sporen en in de vangnetten te brengen. Een ontwik keling waaraan men nu definitief een halt lijkt te moeten toeroepen wil men de haring niet volledig uitroeien. Het Roemeense persbureau Agerpress heeft gisteravond een nieuwe voorlopige balans opgemaakt van de slachtoffers en de schade tengevolge van de aardbe- vingsramp in Roemenië. Er zijn tot dusver 1034 doden geteld, van wie 810 in de Roemeense hoofdstad en 224 daarbuiten. Het aantal gewonden bedraagt 6185. Bijna tweehonderd ondernemingen zijn getroffen. De activiteit van de in dustrie in talrijke sectoren wordt ver lamd door breuk van water-, gas- en elektrische leidingen en door verwoes ting van transformatoren. Volgens het Roemeense persbureau is overigens ook de landbouw ernstig ge troffen. Veel vee is omgekomen onder het puin van gebouwen waarin het was ondergebracht. Maar dankzij de activiteit van de bevolking kunnen talrijke industriële bedrijven hun bedrijvigheid weer her vatten, aldus Agerpress. De binnenstad van Boekarest zal voor een zeer groot deel moeten worden ge- Naar eerst nu is bekend ge worden heeft de Eindhovense politie zaterdagmiddag twee ver kenners aangehouden terwijl zij ’n heroïnespel speelden. Een mo toragent zag dat in de binnen stad, vlak bij een plaats waar geregeld heroïne wordt verhan deld, zakjes met wit poeder on der zeven jongens werden ver deeld. Toen de jongens de agent zagen aankomen zetten zij het op een lopen. Door tussenkomst van een inmiddels gealarmeerde politiepatrouille konden er ten slotte 2 worden aangehouden. Pas toen bleek dat het een groep verkenners was, die een hero- inespel speelde. In de zakjes bleek basterdsuiker te zitten. De twee leiders van 22 en 29 jaar zijn door de politie ernstig on derhouden. Politiewoordvoerder P. Gaanderse zei gistermiddag zich niet aan de indruk te kun nen onttrekken dat „het uittesten van de politie” een onderdeel van het spel vormde. DINSDAG 8 MAART 1977 67e jaargang nummer 106 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. cn adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Vandaag moeten ministers van CDA- en van PvdA-zijde het eens wor den over de formulering van het wetsontwerp „grondpolitiek”, dat een van de hete hangijzers vormt voor de samenwerking in de coalitie. Het compromis is in de maak en niemand twijfelt eraan dat het klaar zal komen, want geen van beide partijen kan zich nu veroorloven ’n crisissituatie te bevorderen. Het is volstrekt niet in ’t algemeen belang dat dergelijke uiterst belangrijke wetontwerpen op deze gefor ceerde manier tot stand komen, maar het is niet anders: de partijen knutselen reeds aan hun toekomstige formatie- akkoord en zijn bereid te goochelen met hun principes om zichzelf als regerende partijen op de been te houden. Eén van de gunstige gevolgen van deze situatie is, dat niemand volledig zijn eigen zin kan doordrijven. Noch de politici van het CDA, noch die van de socialistische kant wagen ’t openhar tig en standvastig op te komen voor dat gene wat zij eigenlijk onder de titel „grondpolitiek” zouden willen doordrij ven. Een socialistisch grondbeleid, dat iedere speculatie van grondeigenaren en elke poging tot opdrijving van de prijzen van beschikbare bouwgrond zou moeten voorkomen, is onmogelijk te verwezen lijken. Over dat punt zijn de socialisten al geruime tijd heen. Een vrije grond handel zoals die tot grote schande van deze samenleving op dit ogenblik ook op de huizenmarkt bestaat en die een klei ne minderheid in staat stelt al jarenlang een soort windhandel te voeren in het schaarse artikel, kan ook niet meer wet telijk ongemoeid worden gelaten. Maar tussen die twee uitersten ligt het com promis waarover nu ten aanzien van te onteigenen grond hevig wordt gevochten. Het CDA voert de strijd onder het motto dat grondeigenaren door de nieu we wettelijke regeling geen schade mo gen lijden. De socialisten vinden eigenlijk dat „schade” in dit verband „minder winst” zou moeten heten, maar zijn bereid de prijsbepaling van te onteigenen grond boven de ge bruikswaarde te laten uitkomen, mits het verband tussen de gebruikswaarde en de vrije-marktwaarde niet volkomen wordt losgelaten. In feite woedt de strijd wel op een ideologisch terrein, namelijk daar waar de politke vraag van het socialistische dirigisme of het liberale privérecht aan de orde komt. Het kabinet Den Uyl heeft door zijn confessionele minderheid nooit de top van de staatsbemoeiing kunnen bereiken. Een goede zaak, als tenminste maatschappelijke uitwassen wèl in eendrachtige samenwerking kun nen worden aangepakt. Helaas is dat op ’t gebied van de onroerend goed-handel, waar de uitwassen tot onvoorstelbare hoogte stegen, nooit gelukt. Ook nu zal er weer zodanig moeten worden geschip perd, dat de uitwassen ongrijpbaar blij ven. BOEKAREST. „Onze economische ontwikkeling is zeker vijf jaar teruggezet. Roemenië is een ontwikkelingsland. We hoopten dat h'et dat in 1985 niet meer zou zijn. Dat moment is nu tenminste vijf jaar verder weg”. Dat vertelde gisteren een ambtenaar van het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken. IJMUIDEN. In de Deense hoofdstad Kopenhagen zal morgen een begin worden gemaakt met een spoedconferentie waaraan biologen uit negen Europese landen zullen deelnemen. Deze afgevaardigden zul len zich ernstig beraden over maatre gelen om de haring voor uitsterven te behoeden. Zelfs wordt overwogen om de regeringen het advies te geven de haringvangst voor een paar jaar te verbieden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1