Hoornvliestransplantatie na oplopen ernstig oogletsel Agenda J b b Fokker erkent slechte verkoop vliegtuigen E r Aanhangwagen I I I I I I Q10/ 02/O Q10/ 04/o Q10/ 04/O I I i i gestolen: strop 18.000 gulden I I I I I I I I I I 730/ f 4/0 710/ f 4/0 Thuis in de wereld, thuis in de buurt,thuis in huis. Beverwijkse Courant Een lezer van de Umuider Courant of Beverwijkse Courant weet wat er aan de hand is in de wereld. /paarbank wart nadariand LEZERS vergelijk onze verhoogde rente Prima! Al het nieuws uit eigen stad, dorp en omgeving en uit de rest van de wereld elke dag uit de eerste hand. SPAARDEPOSITO 2 jaar vast Vrij voor aankoop eigen woning SPAARDEPOSITO 3 jaar vast Vrij voor aankoop eigen woning SPAARDEPOSITO 4 jaar vast Vrij voor aankoop eigen woning SPAARDEPOSITO 5 jaar vast Vrij voor aankoop eigen woning SPAARBILJET AAN TOONDER SPAARBILJET AAN TOONDER spaarspecialisten sinds 1817 tl J DINSDAG 8 MAART 1977 IJMOND 6 D 4 Schoonm aakregels SUCCES VOOR Verdraagzaamheid Duo aangehouden Naam Adres Plaats aankruisen wat gewenst wordt. 5 jaar vast (rente op rente) Per biljet stort u f 673,-, na afloop van de termijn ontvangt u f 1000,- Hokje zwart maken en de bon in open envelop zonder postzegel sturen naar Damiate Pers, Antwoordnummer 416, Haarlem. U maakt dan eerst twee weken gratis kennis met de krant en ontvangt daarna nog eens een korting van twee weken op uw abonnementsgeld. U krijgt de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant dus X (Van een onzer verslaggevers) ZAANDIJK/HAARLEM De 29-jarige Gitta Stam-Holkamp, echtge note van de een jaar oudere Zaandijkse vleesgrossier Hans Stam én moe der van de zesjarige Astrid en driejarige Hans, wordt sinds enkele weken met ernstig oogletsel in het Academisch Ziekenhuis in Leiden verpleegd. Oorzaak hiervan wordt gezocht in een paar „zachte” contactlenzen. Deze werden in 1975 voor-850 gekocht bij een Haarlems filiaal van een in Den Haag gevestigd instituut voor contactlenzen. SCHAAKCLUB 2 2 jaar vast (rente op rente) Per biljet stort u f 873.-, na afloop van de termijn ontvangt u f 1000,- Heemskerk Wijk aan Zee In en om Haarlem Beverwijk „Dit is heel erg” na achtervolging Velsen-IJmuiden Velsen-Noord Noteer ons daarom voor een jaarabonnement [2 kwartaalabonnement EZ op de Umuider Courant of de Beverwijkse Courant)* F Trieste gevolgen na infectie onder „zachte” contactlens brandweer 39111, «n ADVERTENTIE iel M. C. FAHRENFORT-MEUFFELS, Overveen 1 gei op m< op we de VO' wi 1 ir. de va Ra int en de wi. 1 me ge ter wi dit op he' S hei de tig de jac dei bei va: ge’ bei br; zei 1 fie mt Jo: de sot eei ter on N4ir»»> nc'HI iMcnwvitw aan de energiecrisis en de daarop vol gende wereldwijde malaise. De leiding van het Nederlands-Duitse concern in Dusseldorp ontkent evenwel dat hierover tussen de Duitsers en de Nederlanders zoveel onenigheid zou zijn ontstaan dat het voortbestaan van het concern in het geding is. De uitslag van de onderlinge schaak- compe title luidt: Molkenboer - v. d. Lely 1-0, Bardak- Hoogeland 1-0, Janssen-mw. Andreae 0-1, mw. Nol-Z. Krnjic 0-1, Booy-Kals- hoven Vs-1/», Lubert-v. d. Steeg 1-0, Den Heijer-Fagel 1-0. Wolters-van Buuren 1-0, Blankman-Reddingius 0-1, G. Boon- stra-Hollaar 1-0, Hessels-De Hen Vs-1/», Kerkhoven-Suhojic 0-1, v. Reyendam- T. Boonstra Vs-’/s, W. v. d. Laan-Smit 0-1, Hagen-Rakhorst 0-1. BEVERWIJK Zowel het eerste als het derde team van de Beverwijkse schaakclub Pat Mat heeft dit weekeinde winst geboekt. Het derde team versloeg de Pion-2 uit Wormerveer. De voorlopi ge uitslag luidt 4’/»-21/» met voordeel voor Tamarit in zijn afgebroken partij tegen Janssen. Het eerste versloeg Kijk Uit uit IJmuiden met 6-4. Hans Stam, die zijn vrouw elke avond in het ziekenhuis in Leiden bezoekt: „We kochten de contactlenzen in Haarlem en daarna waren er, tot voor een paar maanden, bij Gitta nooit moeilijkheden. Toen kreeg ze echter last van zere ogen. We dachten aanvankelijk dat het in verband stond met de griep, waar ze op dat moment last van had. Maar de pijn bleef. Oogdruppels, voorgeschreven door de huisarts, verlichtten de pijn wat. Kort daarop werd het echter nog erger. Uiteindelijk riep dokter D. van Wijk, onze huisarts, de hulp in van dr. K. van Walbeek, de oogspecialist van het Julia- naziekenhuis in Zaandam”. HAARLEM. Een aanhangwagen, die werd gebruikt door de Nederlandse Spoorwegen en die geparkeerd stond aan de zuidzijde van de Westelijke Randweg ter hoogte van Haarlem Hoog, is tijdens het weekeinde verdwenen. de cliënten echter steeds schriftelijk op. ,Het was voor ons ook een kleine moei te geweest om iedere maand te komen Dus die bewering van de heer Met? klopt niet”. Om een beter begrip te krijgen van „zachte” contactlezen, belden we mei enkele verkoopadressen. Over het alge meen was men uiterst zorgvuldig met het kiezen van de juiste bewoording en over de zaehte contactlens. Er zijn vele soorten, die steeds andere schoonmaak- regels hebben. Algemeen kan worden gezegd, dat de „zachte” contactlens in tegenstelling tot de „harde”, een beweeglijk, poreus en vloeistof absorberend lense is van een zeer speciale plosticsoort. Bacteriën kun nen kunnen er volgens de door ons gebelde specialisten niet in doordringen, omdat het grootste „gat” in het materi aal altijd nog veel kleiner is dan de kleinste bacterie. Bacteriën gedijen wel in „vuil” (eiwit), dat bij onjuist schoonmaken van de lenzen ontstaat. Ook dient de vloeistof, die zich in een dun laagje tussen hoorn vlies en contactlens bevindt, steeds te worden ververst om zuurstof naar het hoornvlies toe te voeren .Door de bewe gingen van het oog bij knipperen, pompt de zachte contactlens ook lucht (en dus zuurstof) naar het hoornvlies. Bij infectie wordt dan ook, volgens de gebelde instituten, gedacht aan vervui ling van de zachte contactlens door onjuist schoonmaken, mogelijk als ge volg van verkeerde voorlichting. Deze achtte onmiddellijke opneming in zijn ziekenhuis noodzakelijk. In het ziekenhuis werd ernstige aantasting van het hoornvlies aan beide ogen geconsta teerd. Vrijwel dezelfde dag werd Gitta overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Daar worden ingrij pende oogoperaties verricht. De operatie op Gitta zal waarschijnlijk deze week worden uitgevoerd. „Dan zal op een oog hoornvliestrans plantatie worden toegepast”, vertelt Hans Stam. „Hopelijk gaat dat goed, want nu kan ze alleen nog licht en donker onderscheiden. Naar mijn me ning heeft het bij het bureau, waar wij de lenzen kochten, behoorlijk aan na zorg ontbroken. Een aantal essentiële gegevens is niet verstrekt en ook de instructies waarmee Gitta naar huis kwam waren niet goed. Er is tegen haar gezegd, dat ze de lenzen dag en nacht kon inhouden. Van anderen hoor je weer heel andere verhalen” Dr. K. van Walbeek, oogspecialist van het Julianaziekenhuis, die Gitta Stam Hoever kan men gaan in verdraag zaamheid, „tolerantie” met een mooi woord. Al gauw roept men „discrimina tie”, zo gauw men aanmerking maakt op de gedragingen van anders denkenden en zich anders gedragende landgenoten. Welnu, ik waag het erop kritiek te leveren op in mijn land levende mensen, die zich niet gedragen als landgenoten. Ronduit gezegd ik heb het over die mensen, die aanstoot geven in ons ge dragspatroon. En,handelen in strijd met de heersende vzet. Indien een westerling b.v. Saoedi-Arabië binnengaat, mag hij geen bijbel- geen worst of een fles jenever bij zich hebben. Hij doet dat dan ook niet. Waarom staat onze rechter dan wel toe, dat een Turk een schaap in de lift mee naar boven neemt, het onder veel gekerm van het dier, langzaam vermoordt, de ingewanden door de W. C. spoelt. Er bestaat in ons land een wet, die huisslachtingen verbiedt, ook al we gens de hygiëne. Men zal misschien roepen, ja maar, dat doen ze uit gods dienstige overwegingen. Ik noem hier het woord „flauwekul” Géén god staat martelingen toe. Het is al erg genoeg, dat moderne joden zich van „kosher” geslacht vlees voorzien. De ware reden is, dat „kosher vlees” lekkerder is). Moet men daarom, de barmhartigheid verlie zen? En de wet overtreden? HAARLEM. De politie heeft van nacht omstreeks vier uur een 28-jarige en een 22-jarige buitenlander aangehou den op verdenking van autodiefstal. De mannen gedroegen zich vreemd en reden snel weg in een auto toen de politie een stopteken gaf. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. Dinsdag 20 u. ,,20.000 mijlen onder zee”. DIVERSEN WOENSDAG 9 MAART Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend vanaf 7 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend van 14-17 uur. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45. Volwas senen 14-17.30 en 19-21 uur. Bachschool-jeugd 14.30-17 u. Beneluxlaan; volw. 2-5.30 en 7-9 u Jeugd 2-5.30 u. Alarmnummers: Politie 32121,mllieuklachten 96.000. DIVERSEN Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4A, woensdag volwassenen 14.30-17.30 'en 19-21 uur. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonplein) woe. 20.15 u. (Première) Pantomime Theater Rob van Reijn: „Don Quichotte” van Miguel de Cer- vantes. Toneelschuur II (Smedestraat 23) woe. 2.30 u. Lunchvoorstelling. Toneelgroep Centrum: „De behandeling” van Vonne van der Meer. MUZIEK Concertgebouw (Lange Begijnstraat 13) 20.1J u.:Concert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o. 1. v. Yoav Talmi. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „Marathon Man”, 18 j. woe. 13.30 u.: „Dik Trom knapt ’t op”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.i ..One flew over the cukoo’s nest”, 14 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 2?.15 u.: „Helden onder spervuur”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14. 19 en 21.30 u.: „Two minute warning” 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30 en 20 u.: „1900 (I)”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: „Een stille liefde”, ?4 j. woe. 14 u.: „Dik Trom en het circus”, a. 1. haar teen. Niet vastgesteld is- of dat de oorzaak van het oogletsel is geweest. Wel lis zeker, dat zich in de zachte contactlezen van mevrouw Stam dooi infectie een bacterie heeft ontwikkeld. Deze bacterie heeft het hoornvlies van de ogen aangetast. De zachte contactlens bestaat nog niet zo lang. Er is niet zo veel over bekend. Wat mevrouw Stam is overkomen komt sporadisch voor”. .Me vrouw dr. Kok-van Alphen van het Academisch Ziekenhuis en ik zijn van plan op deze zaak in medische vakbla den terug te komen”, aldus dr. Van Walbeek. naar Leiden lietb rengen. ,Het ergste in dit geval vind ik persoonlijk, dat mensen die zelf niet afgestudeerd medicus-speci- alist zijn, dergelijke zaken als het ver kopen van contactlenzen voor hun ver antwoording willen nemen. Het Oogheelkundig Gezelschap, de vereniging van Nederlandse oogspecialis ten, heeft al jarenlang strijd gevoerd tegen deze lacune in de wet. Iedereen, die op het idee komt, kan namelijk contactlezen verkopen. Het is een Vrij beroep”. Mevrouw dr. C. C. Kok-van Alphen, oogspecialiste van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, is met de voorbereidingen voor een hoornvlies transplantatie bezig. ,Het is moeilijk te zeggen, of de verkoper van de contactlezen een fout heeft gemaakt. Een oogarts die een patiënt contactlenzen aanmeet drukt deze op het hart zo gauw als iets niet lekker zit of pijn doet, terug te komen. Ook is het verplicht terug te komen, als waar ook op het lichaam een infectie ontstaat. Mevrouw Stam had een wondje aan BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Dinsdag 19 en 21.15 uur: „Da kanonnen van Navarone”. 20 u. „Hang en High”. Luxor Theater, Breestraat. Dinsdag 19 21.15 uur. „De rode boekanier”. TENTOONSTELLINGEN Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Tot en met 19 maart expositie Friese kunstenaars, geopend tijdens de normale openingsuren var de bibliotheek. De Nieuwe Slof Kerkstraat. Expositie wand- SCHIPHOL Fokker geeft toe dat de verkoop van zijn vliegtuigen niet naar wens verloopt, maar schrijft dit toe Commentaar van directeur H. Metz van het Haagse contactlenzen-instituut .Onze gedachten gaan allereerst uit naar mevrouw Stam. Dit is heel erg. Verder is de zaak nog te pril om er dieper op in te gaan. Voor ons althans. Waar de schuldvraag ligt weten we niet. Onderzoek moet nog volgen. Via ons Haarlemse filiaal heeft mevrouw Stam in 1975 deze lenzen gekocht. Normaal kwam ze eens in de drie maanden bij ons ter controle. Dit in verband met de afstand Zaandijk-Haarlem, want nor maal vragen wij onze cliënten jteeds om de maand terug te komen. De laatste keren heeft mevrouw Stam zich niet gehouden aan dé driemaandelijke con trole. De zaak zal in ieder geval worden onderzocht”. Volgens Hans Stam roep het instituut Fokker produceert op Schiphol de F- 27 Friendship en de F-28 Fellowship. In Bremen vervaardigt VFW (Vereinigte Flugzeug Werke) het tweemotorige straalvliegtuig VFW-614, dat opvalt doordat de motoren bovenop de vleugels zijn gemonteerd. Daarnaast worden in Bremen rompdelen gebouwd en beproefd van de Europese Airbus A 300, voor welk vliegtuig door Fokker op Schiphol vleugeldelen worden gemaakt. De Airbus wordt geassembleerd in Toulouse, Frankrijk. Terwijl de Airbus namens de vijf deelnemende landen vanuit Toulouse wordt verkocht, worden de verkoopacti- viteiten van de drie Fokker-FVW-pro- dukten ondernomen vanuit Amsterdam. De ongunstige resultaten tot dusver met de VFW-614 hebben in Duitsland tot de veronderstelling geleid dat de Nederlan ders hun verkoopaandacht vooral op de Friendship en de Fellowship richten, ten koste van de VFW-614. Het zou zelfs tot een verbreking van de relatie tussen VFW en Fokker kunnen leiden. Fokker ontkent dat. Gesteld wordt dat de energiecrisis „wereldwijd tot vermin derde groei van het luchtverkeer heeft geleid en als gevolg daarvan ook tot stagnatie in de verkoop van nieuwe vliegtuigen”. Het concern zegt geenszins van plan te zijn de produktie van de VFW-614 of van de Nederlandse vlieg tuigen te staken”. Berichten waarin dat wordt gesuggereerd, zoals in het Duitse blad Der Spiegel, worden tendentieus en boosaardig genoemd. kleden en kleinplastieken. Dag. geopend 9-22 uur. beh. zo. Apha Soos, Moensstraat. Tot en met 13 maart tentoonstelling werk van Ewout van Santen en Gerard Hali, geopend van dinsdag tot en met zondag van 20-24 uur. Kennemer Oudheidkamer, Huize Scheijbeek, Velserweg. Geopend op woensdag van 14-16.30 uur en op donderdag van 19.30-21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbes laan 23, Beverwijk, tel. 25120. DIVERSEN WOENSDAG 9 MAART Hulpdienst Help een Handje, Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend vanaf 7 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44: vol wassenen 10-12.30 u. 14-17.30 en 10-21 uur. speel-O-theek. Leentje Beer 19-21 uur, jeugd 14-17.30 uur; Kingford Smithstraat 110a: Jeugd 14.30-17.30 uur. Alarmnummers; politie en brandweer 25555 milieuklachten 96000. BIOSCOPEN City, dinsdag en woensdag 20 uur „Sparta- cus”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend dag. 11-12 en 14-17 u. Maandag gesloten. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks vanaf 9.30- ?2 en 14-16 uur. Stadhuis, bezichtiging op werkdagen tussen 10-12 uur. DIVERSEN Alarmnummers, Politie 19033, Ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-90.000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Interkerk. Stichting voor gezinsverzorging. Spreekuur dagelijks van 6-10 uur. Velserduin- weg 52. Tel. 113830. Sociaal Advies Bureau. Spreekuren woens dag Wit-Gele Kruis, Zeeweg 20, 9-10 uur Bureau Petrakerk, Spaarnestraat 8 11-12 uur Openbare Bibliotheek, Plein 1945K; Woens* dag 14.30-77.30 en 19.00-21.30 uur. Bibliotheek Zeewljkplein: Woensdag 14.30- 17.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg: Woensdag van 14.30-17.30 uur. Velserbad: Dinsdag vrij zwemmen 20.00-21.30 uur. Woensdag vrij zwemmen: 6.45-8.00, 13.30, 14.30, 14.45-15.45 en 21.30-22.30 uur. Zwemles volwassenen 7.00-7.30 uur; dames vrij zwem men 9,40-10.45 uur; zwemles dames *B: 10.50- l?.30 uur. Instructiebad Zeewijk: Woensdag moeder en Kind 9.45-10.30 uur. Speeltuiiy in Veilige Haven: Geopend woensdagmiddag van 13.00-16.30 uur. Sociëteit Asterix Geopen woensdagavond vanaf 20.00 uur. Dienstencentrum Zee en Duinwijk, Zeewijk- plein 260, Woensdag 10-12 uur kreatief bezig zijn. 14.30-16.30 uur dansen oude moderne en volksdansen. Stichting Dienstverlening Bejaarden. Abe lenstraat 1 IJmuiden van 9.00-10.00 uur. Tele foon 12464 én 18445. De Meerpaal, Wijkerstraatweg, Velsen-noord, aanvang 20 uur Lezing over het werk in een sociale werkplaats. N.C.V.B. afd. Velsen-noord. Noord. DIVERSEN Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg. Dinsdag alle leeftijden 19-21.30 uur, woensdag 14.30-17.30 uur. De aanhangwagen, waarbij een com pressor hoort, stond met een ketting en ha agslot vast. De wagen heeft een waar de van 18.000. gulden. Een 63-jarige Haarlemmer is maandag on®treeks kwart over vijf aangehouden in een filiaal van Albert Heijn aan het Soendaplein op verdenking van diefstal. De man had twee panty’s en twee pak- kei lekkerbekjes in zijn bezit. Hij be kende tien keer eerder in het filiaal te hebben gestolen. In totaal heeft hij voor 111 gulden aan goederen weggenomen. Na een achtervolging kwamen zij te recht op de Hofmanweg, waar ze wer den aangehouden, omdat ze niet verder konden rijden en ze te voet het hazepad kozen. Bij nader onderzoek bleek de auto in Amsterdam gestolen te zijn. De mannen beweren uit San Francisco en Brussel afkomstig te zijn. Een dertigjarige Santpoorter heeft maandag omstreeks zes uur ’s avonds een bekeuring gekregen omdat hij was betrokken bij een aanrijding op de Vlaamseweg. De automobilist bleek on der invloed te zijn. Een 37-jarige Haarlemmer die van nacht omstreeks een uur met een auto met gedoofde lichten over de Gedempte Voldersgracht reed, is eveneens bekeurd. Hij bleek alcohol houdende dranken te hebben gedronken, terwijl hij ook vali um gebruikte. D

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6