Nederhorst wil Buitenlanders verstoren vergadering van B. en W. OVERLEG WEER OPGESCHORT B en W Haarlem Looduitworp verder beperken 28 Bodemvissen sprongen tussen pieren boven water uit 1 in beroep tegen sluiting school lerersnnp meer geld voor Roemenië ie H/'n Aanrijding 1 Het woord is aar« WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Huisvestingsbeleid in Haarlem aan de kaak gesteld wnmmfmmmmmmmmmn. De kassa MILIEU-ORGANISATIES: Koffiediefstal Mogelijk acute vergiftiging door lozing Minder zacht Aantal pagina’s vandaag: AGENDA pagina 6 KOOIJMAN SANITAIR B.V. 4t/ml3maart ie .s BMI I GROENE PEPER GEHAKT 4,78 ijven m e- er ;de ke- m- A.L.C. 4 15 Strips 17 Foto/Film TOTALE OPHEFFINGS UITVERKOOP KORTINGEN TOT 70% Dames- en Heren Kledingmagazijn Plein 1945-52 IJmuiden - Tel. 14397 eldwijd etd. SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. - AMSTERDAM rai H# ‘Apeldoorn&Zn |g|y HAARLEM 56 muider Courant Mark Twain: Losse nummers 70 ct. f 39 35 p kwartaal p post f52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,- bij vooruitbetaling f 1 3.65 p mnd 4 (Van een onzer verslaggevers) i i (Zie ook pag. 3). I i ADVERTENTIE die De Keurslagerspecial van de week 500 gram ADVERTENTIE (ADVERTENTIES) 1 Weerrapporten 2 Kunst 13 Toerisme 17 Radio en televisie Modejournaal 19 19 Weg en wiel 19 20 Beurs Economie 21 23, 25 Sport ADVERTENTIE ni|rraplasi i]oofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr H C van der Mije Abonnement Verwachting van het KNMI tot donderdagavond zijde verwijt men de progressieve frac ties een halsstarrige houding, vooral om dat men vindt dat de christen-democra- tische voorstellen niet zo ver afliggen van die van de progressieven. In PvdA- kringen echter wil men alleen maar een goed wetsontwerp, zo zegt men, en geen Ieder mens is een maan, met een donkere kant, die nooit iemand te zien krijgt. Groentjes 24, 26, 27 DEN Eerste Het (PvdA» Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f4,- Binnen- en buitenland 2, 3, Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Het RIVO werd ’s middags gewaar schuwd door een echtpaar, dat op de Zuidpier wandelde en de vreemd sprin gende vissen waarnam. Direkt is men watermonsters gaan nemen en heeft men de vissen geobserveerd. Dr. P. Ha gel van het RIVO vertelt, dat de meeste Burgemeester en wethouders van tiaarlem werden dinsdagmiddag verrast in hun weke lijks beraad. Ongeveer zestig buitenlandse werknemers drongen met medewerkers van Release het stadhuis binnen om het huisves tingsbeleid voor buitenlanders aan te klagen. ’s-GRAVELAND De Stichtnig Natuur en Milieu en de Stichting Gelderse Mi lieufederatie hebben de Raad van State gevraagd de grenswaarde voor de lood uitworp van Billiton te herzien. Welis waar heeft Billiton besloten enkele lood- ovens buiten bedrijf te stellen, maar deze ziijn niet de enige bronnen van de looduitworp. Ook gedeputeerde Staten van Gelder land hebben om herziening verzocht. Dit verzoek komt op 17 maart bij de Raad van State in behandeling. Natuur en Milieu en de Gelderse Milieufederatie wil- vissen nog niet dood waren, zodat het niet ging om afval van een vissersschip. Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11 len hun verzoeken in dezelfde zitting aan de orde gesteld zien. Inmiddels heeft het gemeentebestuur van Arnhem besloten het onderzoek naar lood in het bloed bij kinderen uit te breiden. Niet alleen twee- en driejarige kinderen uit de wijk ’t Broek zullen worden onderzocht, maar alle kinderen van twee tot zeven jaar die wonen in een straal van ongeveer een kilometer rond Billiton. Later kunnen ook anderen zich laten onderzoeken. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door het Rijksin- stituut voor de Volksgezondheid. Naar zijn gevoel is er iets in het water geloosd, dat de bodemvissen naar de oppervlakte deed vluchten en het even wichtsorgaan van de vissen volledig ver stoorde. Een oorzaak heeft men echter nog niet kunnen vinden. Onderzoek van Rijkswaterstaat, die het waterbeheer heeft, wees uit dat zowel het zuurstofge halte als de zuurgraad van het water in orde waren. Bij het RIVO gaan de gedachten uit naar een vergiftiging door een chemische stof. Vermoedelijk is het verschijnsel, dat we hebben waargeno men maar het topje van de ijsberg”, aldus dr. Hagel, „omdat dode bodemvis niet boven komt drijven en er dus een kans is, dat er op de bodem veel vis is doodgegaan en slechts een enkeling naar de oppervlakte is gevlucht. wetsontwerp waar nog allerlei proble men over kunnen ontstaan. Het kabinetsberaad zal wellicht mor gen weer worden voortgezet. Vanavond zouden de betrokken bewindslieden (Van Agt, Van der Stee, Gruijters) en premier Den Uyl overleg voeren met de woord voerders en de fractievoorzitters van de PvdA en CDA-fracties in de Tweede Kamer. Dat overleg kon pas vanavond plaatsvinden, omdat Premier Den Uyl vandaag de Portugese premier Soares moet ontvangen. PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn deed vanmorgen nog een dringend be roep op zijn CDA-collega’s om geen crisis te veroorzaken. „Laten we nu gewoon onder het wetsontwerp zoals het er ligt (gebruikswaarde „plus”) onze handtekening zetten en dan in de ko- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het Haarlemse colle ge van burgemeester en wethouders vecht tot in hoogste instantie voor het behoud van het gymnasium van de Lo- rentz-scholengemeenschap. Na de beslis sing van staatssecretaris De Jong (onder wijs en wetenschappen» om de gymnasi ale afdeling van het Lorentz te sluiten, tekende het gemeentebestuur daartegen beroep aan bij de Kroon. Volgende week donderdag zal de Raad van State (die hierover advies uit moet brengen) deze zaak mondeling behandelen. (Van onz^ parlemehtsredactie) DEN HAAG Het kabinet is ook vanmorgen niet uit de problemen rond de grondpolitiek gekomen. Na ongeveer drie uur vergaderen door het vrijwel voltallige kabinet werden de beraadslagingen^ opnieuw geschorst en werd in de Tweede Kamer medegedeeld dat het debat over de grond politiek opnieuw zou moeten worden uitgesteld, evenals dat gistermiddag is gebeurd. Het is een hoogst twijfelachtige zaak geworden of de regering nog deze week in de Tweede Kamer haar antwoord over de problemen rond de grondpolitiek zal kunnen geven. De problemen spitsen zich toe op de verschillende wensen van de socialisten en de christen-democraten. Minister Van Agt van Justitie heeft gisteravond een compromisvoorstel geformuleerd dat vanmorgen in het kabinet werd bespro ken. Dit compromis, dat vrijwel volledig overeenkomst met de wensen van het CDA, werd echter door de progressieve fracties onaanvaardbaar genoemd. Uit die kring noemt men de voorstellen van Van Agt „rammelend en onvolle dig”. Toch werd uit kringen van het kabi net vernomen dat onder de ministers, zoals dat in Haagse termen heet, de „politieke wil” om eruit te komen wel aanwezig is. Van christen-democratische De staatssecretaris staat op he<t stand punt dat het gymnasium moet verdwij nen omdat ef te weinig leerlingen op zitten. Sinds ’73 wordt de opleiding al door minder dan het voorgeschreven mi nimum, namelijk gemiddeld twaalf leer lingen per klas, bezocht. B. en W. voeren aan datdoor het wegvallen van het Lorentz-gymnasium een onaanvaardbare lacune in de onderwijsvoorzieningen in het stadsdeel Haarlem-Noord zal ont staan. De staatssecretaris acht het moge lijk dat de leerlingen uit Haarlem-Noord het Stedelijk Gymnasium, dat in het centrum ligt, bezoeken. De staatssecreta ris is van zins de school niet ineens geheel te sluiten, doch geen nieuwe eerste klassen meer te laten vormen, zodat in het begin van de jaren tachtig de laatste zesde klas van het gymnasium het Lorentz verlaat. I spaame 34-hoek damstraat tei320077 tetterstekstbordenperspex signs - vinyl HAARLEM Medewerkers van Release zijn dinsdagmiddag samen met ongeveer vijftig buiten landse werknemers binnengedrongen in de zaal van het stadhuis, waar burgemeester en wethou ders op dat moment in vergadering bijeen waren. Directe aanleiding voor deze verrassingsactie is het feit dat er op dit moment in Haarlem tiental len Turken en Marokkanen bij gebrek aan enig onderdak moeten slapen in het station, in parken en in auto’s. Volgens Release doet de gemeente te weinig om deze mensen te huisvesten. Meer dan honderd buitenlanders waren dinsdag rond vier uur naar de Grote Markt gekomen om voorbijgangers pamfletten uit te reiken. Stadhuis bodes werden voorbijgelopen toen de helft van de groep van twee kanten de trappen opklom naar de B. en W.-kamer. „Dit heb ik van mijn leven nog nooit meegemaakt”, riep een nijdige loco-bur- gemeester Voskuilen. Hij verzocht de indringers Vriéndelijk maar met klem de vergaderzaal te ver- Vannacht plaatselijk regen, mor gen overdag droog weer met zonnige perioden. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige naar zuidwest draaiende wind. Mini mum temperaturen ^ongeveer 6 graden, maxima morgen om streeks 12 graden. Kabinet opnieuw vastgelo op problemen grondpolitiek Jostgiro 273107, postbus 18, IJmuiden el. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- i577 'el. adm. en adv. 'lel. 15437 en 16450 lachten bezorging: 18.30-19 uur en op iaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 Lor Santpoort: 023 - 32 43 41. HAAG/BOEKAREST. Kamerlid Nederhorst heeft gisteren in schriftelijke vragen aan de minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Pronk (Ontwikkelingssamen werking) geopperd Roemenië „een veel voud” te schenken van de 500.000 gulden die Nederland beschikbaar heeft gesteld om de gevolgen van de aardbeving in dat land te bestrijden. De socialist vraagt de bewindslieden of het half miljoen „bij nader inzien niet een erg zuinig gebaar” is. De voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer betuigden gisteren in een telegram de Roemeense staatsraad „diep medeleven” van de Nederlandse Staten- Generaal met de slachtoffers van de ramp. De duizenden Roemenen die dak loos zijn geworden na de zware aardbe ving van afgelopen vrijdag,mogen op kosten van de staat tien dagen op va kantie om bij te komen. Zij zullen in de nieuwe accommodaties in de vakantie- centra worden ondergebracht, zo meldt het officiële Roemeense persbureau Agerpress. IJMUIDEN. Een mogelijk acute vergiftiging van het water tussen de pieren van IJmuiden heeft talloze bo demvissen naar de oppervlakte gejaagd en op het strand gedreven, waar ze een willoze prooi van zeevogels werden. Het vreemde verschijnsel van boven het wa ter uitspringende bodemvissen deed zich dinsdagmiddag rond een uur of half vier voor en werd na verloop van twee uur steeds minder. De Studiedienst van Rijkswaterstaat en het RIVO onderzoe ken beide de oorzaak van dit vreemde verschijnsel. mende jaren verder praten over die negatieve ontwikkelingsschade”, zo zei hij. Ook al heeft minister Van Agt, nota bene eerste ondertekenaar is van ’t door de CDA-fracties bestreden wets ontwerp, nu een compromis aan zijn collega’s voorgelegd, de verwachting in Den Haag was dat de crisissfeer hiermee allerminst is afgewend. Politici uit krin gen rond Den Uyl stelden gisteravond dat de premier de huidige problemen als d,e moeilijkste ziet uit de hele kabinets periode. Het nieuwe kabinetsberaad van van morgen was nodig omdat de regering gisteren niet uit de problemen was ge komen. Na een kort overleg van de meest betrokken ministers had minister Van Agt de opdracht gekregen een com promis op te stellen. Daarvoor moest gisteren het aanvankelijk geplande ant woord van de regering in de Tweede Kamer naar vandaag worden uitgesteld. Gisteravond heeft nog op hoog niveau overleg plaatsgevonden. De betrokken bewindslieden Van Agt, en Van der Stee (CDA, Landbouw) overlegden gister avond met de fractievoorzitters Andries- sen en Van Thijn (PvdA) en via de telefoon met premier Den Uyl. In Den Haag werd gisteravond gesteld dat mi nister Van Agt andermaal een uitstel zou vragen indien er binnen het kabinet geen overeenstemming te bereiken valt. Van Agt wil alleen met een door het hele kabinet aanvaard compromis naar de Tweede Kamer gaan. Minister Pronk (Ontwikkelingssamen werking) lijkt een integer man met hoog gestemde idealen, die het hem toever trouwde stuk regeringsbeleid zo objectief mogelijk probeert uit te voeren.. Zo ob jectief mogelijk betekent: niet helemaal pbjectief, omdat dat niet tot de mense lijke mogelijkheden behoort. Hij is soci alist, progressief in velerlei opzicht, jong en ideologisch zeer beginselvast. Vandaar dat hij kennelijk extra zijn best doet zo min mogelijk voorkeuren of vooroorde len in zijn toewijzingsbeleid van ontwik kelingsgelden te laten meespelen. Dat kan soms erg moeilijk zijn. Zo lijkt het bijna niet te verkroppen dat Nederlands ontwikkelingsgeld nog steeds naar Oeganda gaat, waar het verdwijnt in zaken en zakken die geen duizend Pronks zouden kunnen controleren. En nu heeft de minister bijvoorbeeld ook nog zijn hand in het vuur moeten ste ken ten gunste van Suriname. „Er is geen enkele mogelijkheid tot corruptie in Suriname met Nederlands ontwikke lingsgeld,” aldus minister Pronk op wan trouwende vragen uit de Kamer. Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn ■gasten. Minister Pronk heeft blijkbaar een onwankelbaar vertrouwen in de Su- ■rinaamse bewindslieden en ambtenaren. ■Maar zijn woorden zullen wel met een ■korreltje realistisch zout moeten worden ■genomen. Waarschijnlijk heeft hij be- ■doeld „corruptie op grote schaal” of „corruptie op groter schaal dan men normaliter moet verwachten”. Er is na- ■melijk geen enkel ontwikkelingsland dat whet binnenstromende geld tot en met de laatste stuiver precies gebruikt voor het doel waarmee het gegeven wordt. Een bepaald percentage, dat men bijna sta- tistisch zou kunnen vaststellen, vloeit I onherroepelijk af naar handige lieden die persoonlijk weten te profiteren van de kassa. Dat is altijd zo geweest en dat zal altijd wel zo blijven. Hetzelfde ge- beurt immers ook altijd met opbreng- sten van inzamelingsacties, met hulpgoe- Wderen bij rampen of grote giften in noodsituaties. En het gebeurt niet alleen in ontwikkelingslanden, maar overal ■waar een enigszins vrije maatschappelij ke structuur de eerlijkheid en verant- I woordelijkheid van mensen tot uitgangs- 1 punt heeft gemaakt. Misschien zal het in een streng geordende, op onvrijheid ‘gebaseerde samenleving als die in Roe menië niet gebeuren, niet omdat de mensen daar eerlijker zijn, maar omdat er vrijwel geen kans is om oneerlijk te wezen.... Minister Pronk mag zeer tevreden zijn als de indrukwekkende sommen die naar Suriname gaan, voor nagenoeg honderd procent worden aangewend in strikt algemeen landsbelang. Misschien bedoelt hij dat ook wel te zeggen. Een feit is echter dat de aanpak en voortgang van Surinaamse ontwikkelingsprojecten bij zonder traag verlopen en het sterk ver pauperde, noodlijdende volksdeel nog steeds weinig of niets gemerkt heeft van de welvaart die de onafhankelijke rege ring van Suriname heeft beloofd. Minis ter Pronk is bij al zijn goede eigenschap pen, blijkbaar ook nog uiterst geduldig. Koffie is al zo’n kostbaar goed, dat het naast het plegen van bankovervallen en het leeghalen van juwelierszaken ook al lonend blijkt in een supermarkt in te breken en koffie buit te maken. Dat gebeurde gisteren in Eist, waar inbrekers 1000 pakken kof fie meenamen uit een super markt. Behalve die koffie stalen zij nog grote hoeveelheden rook artikelen. De inbrekers vervoer den hun buit in lege melkkrat- ten, die in de zaak stonden. laten, omdat er sprake was van huisvredebreuk. „Niet lullen, huizen vullen”, was het antwoord in spreekkoor. Voskuilen dreigde hulp van de politie in te roepen wanneer de zaal niet na de derde waarschuwing ontruimd was. De groep eiste van het college van B. en W. dat zij ter plaatse een petitie in ontvangst zou nemen over het door de gemeente gevoerde huisvestings beleid. Voskuilen vond dat dit in de Gravenzaal moest gebeuren. Na de derde waarschuwing toon de de groep zich bereid naar de Gravenzaal te gaan, omdat ook de politie inmiddels op het toneel was verschenen. WOENSDAG 9 MAART 1977 I 67e jaargang nummer 107 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden ^Jostgiro 273107, r 3 Wils CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF jfll.^lsTEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 - 244827 V i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1