BEBOUWING VELSERBROEK GAAT NIET DOOR overleden Na drie uur onderhandelen in Washington: GEEN EUTHANASIE IN MARINEHOSPITAAL H 36 s Desiree terstal Oud-premier Schermerhorn GENIET) I ISi t interieurs b.v Onwaarachtig l fc let woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 11 ferd holzhaus mode voor jou See B morns before you buy Spaanse gevangenen zouden vandaag amnestie krijgen „Martinshof” Enkele zonnige perioden Aantal pagina’s vandaag: ■'WW-" k. 1 pdl I i F ■MB (Van een onzer verslaggevers) Resultaat onderzoek: (Van onze redactie buitenland) 1 verlovingsringen 2 •r IMf HAARLEM Hoofddorp zal in de jaren tachtig helemaal vastgroeien aan Haarlem en Heemstede. Tussen Haarlem en Hoofddorp is volgens be rekeningen van de provincie Noord-Holland nog plaats voor 15.000 wo ningen extra. Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen OBE VAN DER KLEI perfouingsrlngen MI Hapje schildpad Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendor v KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 ij f». muider Courant Losse nummers 70 ct. bij vooruitbetaling f!3.65p mnd Iloofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie Mr II C van der Mije Abonnement GS willen de Meer volbouwen tussen Haarlem en Hoofddorp 1 GEGIJZELDEN VRIJ voorzichtig en onpersoonlijk te reageren. (ADVERTENTIES) ADVERTENTIE .-)• f 39 35 p kwartaal p post f 52,-), p. jaar f 154,70 negen zijn) zijn voor verhoor over gebracht naar een rechtbank. (ook grote maten) Naast de bouwplaats tussen Haarlem en Hoofddorp hebben Gedeputeerde Sta- De opluchting na het niet 'langer in levensgevaar verkeren staat duidelijk te lezen •op het gelaat van een niet nader geïdentifi ceerde man (links) die om helsd wordt door Joseph Yeldell, een der onder handelaars die in Washington contact had met de terroristen. De onbekende man werd gisteravond vrijgelaten uit het bestuurs gebouw van het District Columbia. toezicht op de Volksgezondheid onder zocht d'1 zaak op de medische aspecten. Uit het maandenlange onderzoek, dat nu is afgerond, kwam geen enkel strafbaar feit naar voren, zodat er ook geen straf vervolging zal plaatsvinden. JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk Wagenweg 1, 3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. van de nieuwe progressieve mannenmode in ’n blitse boetiek De top-dertig, ’n koele cola en ’n eindeloze variatie aan broeken, hemden (army en caky), pilot- shirts, pullovers. oranjestraat 73 De gehele kollektie. Quin tilianus Als echtgenoten niet gelukkig samen kunnen leven, moesten ze toch proberen althans rustig sa men te leven. MADRID (Reuter). De Spaanse re gering heeft aangekondigd vandaag een koninklijke amnestie te zullen verlenen aan de meeste van de 200 politieke gevangenen. De oppositie had dit geëist als voorwaarde voor haar deelname aan de komende verkiezingen. Volgens de Spaanse kranten zou alleen voor de vijftien gevangenen die zijn veroordeeld wegens politieke moorden deze amnestie niet gelden. Zij zouden de keus krijgen hun straftijd uit te zitten of in balling schap in het butenland te gaan. Het meisje op de foto schijnt zich eqp hapje schildpad best te laten smaken. Schijnt, want in werkelijkheid wordt het diertje niet uit zijn schild gelicht. Toch hoort schildpad bij het ontbijt in 't Cypress Gardens Motel aan het Mulwalameer in Yarrawanga in Australië. Maar in plaats van op het bord, lopen de schildpad den onder de tafel rond, klaar om de ontbijtresten te verorbe ren. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 stelveen en Uithoorn) en de Velser- broekpolder (ten noorden van Haarlem) komen niet voor woningbouw in aan merking. GS vinden de landschapsaan- tasting, die door bebouwing van beide polders teweeg zou worden gebracht, te groot. OVERVEEN. In het Marinehospi- taal in Overveen is niets gebleken van enig strafbaar feit. Dit is het resultaat van een uitgebreid onderzoek, dat werd ingesteld naar aanleiding van een aan klacht die in augustus 1976 werd gedaan door een 43-jarige verpleegster van het ziekenhuis. Zij beschuldigde een inter nist ervan, dat deze al- vier jaar lang ernstig zieke patiënten ongevraagd zou hebben gedood, met onder meer hoge doseringen verdovende middelen. De aanklacht werd namens haar ingediend door de Utrechtse advocaat mr. P. W. Smits, juridisch adviseur van het Neder lands Artsen Verbond. Uit de drie terreinen, die als extra woningbouwmogelijkheid ten zuiden van het Noordzeekanaal worden genoemd in de dezer dagen verschenen rijks-verste- delijkingsnota, hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de „lokatie” noordelijke Haarlemmermeer uitgeko zen. De beide andere terreinen, die in de verstedelijkingsnota werden genoemd de Bovenkerkerpolder (tussen Am- rij gezet. En de problemen die door die ontwikkelingen zijn veroorzaakt (zoals milieuverontreiniging, verkeersopstop pingen, natuur- en landschapsaantasting) worden vervolgens onder de loep geno men. De NORON moet als uitgangspunt dienen voor de streekplannen in Noord- Holland. De Noordhollandse bevolking, gemeen ten. instanties en aktiegroepen kunnen in een inspraakprocedure hun commen taar geven op de nota. In september zullen hoorzittingen worden gehouden. In november willen Gedeputeerde Staten hun uiteindelijke voorstel aan de Staten voorleggen. Provinciale Staten moeten dan in december over het stuk beslissen, dat dan richtinggevend wordt voor de ruimtelijke ordening van de provincie. GS hebben de beleidsschets uit de nota gelicht en eerder openbaar ge maakt. in verband met de behandeling van de Verstedelijkingsnota in de vaste Tweede-Kamer-commissie voor de volkshuisvesting en de ruimtelijke orde ning. De kamercommissie kan de Noord hollandse beleidsschets zo nog betrekken in haar beschouwingen. Hoewel GS dus ten zuiden van het Noordzeekanaal een extra bouwplaats hebben aangewezen, houdt het college vast aan het tot nog toe gevoerde „over- loop-beleid”. Dat beleid voorziet zoals bekend in de huisvesting van het teveel aan woningzoekenden uit het zuiden van de provincie in de noordelij ke groeikernen Alkmaar, Hoorn en Pur- merend. Volgens de beleidsschets behoeft dit beleid een „aanvulling” met moge lijkheden tot een beperkte uitbouw van de Randstad. Het ontmoedigende is, dat zo’n minis- I ter dit zelf nooit zal toegeven. De ma nier waarop hij zich de vertegenwoordi ger van het verzetsfront Fretilin (Oost- Timor) van het lijf hield, was op-en-top de manier waarop een diplomaat rea geert die bang is in het nauw te raken: het ontvangen van en spreken met een man van het Oost-Timorese verzet zou een soort erkenning van dit verzet bete kend hebben, aldus het ontzaglijk for meel en onpersoonlijk dooddoenertje van de minister. Van een minister die nota bene korte tijd geleden op het grondgebied van een, diplomatiek ge sproken, bevriende staat afgevaardigden van het Tsjechoslowaakse verzet ont ving, bemoedigde en morele steun toe zegde. Was dat geen erkenning? Daar komt nog bij dat Oost-Timor door Indonesië wederrechtelijk is bezet met geweld van wapenen, zodat iedere willekeurige Timorees méér recht op erkenning heeft als vertegenwoordiging van de bevolking dan het bewind in Djakarta. Oost-Timor is veroverd, er zijn aanwijzingen van een afschuwelijke terreur en massale moordpartijen door de binnengevallen Indonesische troepen. Minister Van der Stoel reageert zoals het de diplomaat betaamt: koeltjes, af standelijk, formeel. Wel zal hij de ver onderstelde schending van mensenrech ten op Timor in Djakarta ter sprake brengen, maar de regering heeft nog geen duidelijke aanwijzingen. Geen woord over de invasie, de verovering, de wederrechtelijke bezetting, de geweldda dige uitbreiding van het Indonesische territoir. Zelfs al gedroegen de Indonesi sche troepen zich in Oost-Timor als engelen, dan nog waren de mensenrech ten daar volledig geschonden. Minister Van der Stoel kan niet anders, vanwege de Nederlandse belangen. Maar waarom moet de diplomatie altijd zo onwaarach tig zijn? HAARLEM (ANP). Prof. ir. W. Schermerhorn is gisteren op 82-jarige leeftijd in Haarlem overleden. Zijn cre_- matie zal in alle stilte gebeuren.. Wel heeft de familie bekend gemaakt dat het bij zetten van zijn as in Stompetoren op nog te bepalen datum het karakter van een openbare plechtigheid zal hebben. Prof. dr. Drees zei getroffen te zijn door het plotseling overlijden van prof. Schermerhorn, juist nu er een boek over deze staatsman staat te verschijnen, waaraan hij ook een bijdrage heeft gele verd. Als regeerder heeft hij zeer plezie rig gewerkt, aldus dr. Drees, die zich herinnert hoe groot de belangstelling van de bevolking was voor de wekelijk se radiotoespraak „Op de brug” van prof. Schermerhorn. (Zie necrologie op pagina 6) ten nog een gebied tussen Heemskerk en Uitgeest aangewezen voor extra woning bouw. Voor de opvang van de Zaanse woningbehoefte, kozen GS voor woning bouw in Houtveld-Noord, aansluitend aan het plan Havezathe bij Koog, afron ding van Rooswijk, en in een aantal gaten in het stedelijk gebied. Een en ander is te lezen in de „be leidsschets voor de jaren tachtig”, die GS vandaag voor publicatie hebben vrij gegeven. De beleidsschets is het belang rijkste hoofdstuk van de ontwerp-nota over de ruimtelijke ontwikkelingen in Noord-Holland (NORON), die binnenkort verschijnt. In die nota worden de ont wikkelingen op het gebied van de ruim telijke ordening in de provincie op een De vrijlating van de gegijzelden is het resultaat van onderhandelingen die wa ren geregeld door de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance en waaraan werd deelgenomen door de ambassadeurs van Iran, Egypte en Pakistan, de leider van de overvallers Hamaas Abdoel Khaalis en het hoofd van de politie in Washington, Maurice Cullinane. De onderhandelingen, die drie uur duurden, waren de eerste sinds de gijze ling woensdagmiddag begon. Daarvoor hadden de overvallers, leden van de Opklaringen, maar ook plaatse lijk een bui. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 6 graden, maxima morgen omstreeks 11 graden. WASHINGTON Aan de drie gijzelingen in de Amerikaanse hoofdstad Washington is vanmor gen een einde gekomen. De 125 mensen die gevangen werden ge houden, zijn om 8.00 uur Neder landse tijd vrijgelaten. Hoewel zij in redelijk goede gezondheid ble ken te verkeren, werden de gegij zelden voor onderzoek overge bracht naar een ziekenhuis. De overvallers (het zouden er in totaal Minister Van der Stoel is bij zijn kruistocht voor de mensenrechten nu toch wel door de mand gevallen. Hij is gestruikeld over de kwestie Oost-Timor, maar dat is puur een coïncidentie. Het had ook een andere situatie elders op de wereld kunnen zijn, waarin duidelijk sprake was van inbreuk op de mensen rechten, maar waar andere Nederlandse belangen de minister zouden hebben be let consequent door te gaan volgens de „Praagselijn”. Een minister van Buiten landse Zaken heeft nu eenmaal de re gels der diplomatie te volgen en moet rekening houden met alle belangen van zijn land ten opzichte van de buitenwe reld. Hij is geen actievoerder, geen avant-gardist, geen demonstrant, geen idealistisch wereldhervormer die slechts zijn geweten volgt en alle consequenties daarvan vrijelijk kan accepteren. Hij is een functionaris die sterk gebonden blijft aan het beleid van zijn regering, een diplomatiek opportunist die zijn spontaniteit thuis moet laten en de formaliteiten in acht heeft te nemen. De ene keer past het in de hem opgelegde taktiek om net te doen alsof hij spontaan, ongebonden en volgens zijn persoonlijke geweten kan handelen. De andere keer past het beter om formeel, Hoofdofficier van Justitie mr. J. L. Andrea uit Haarlem deelde ons vanmor gen mee, dat het onderzoek werd geleid door de rijksrecherche. Medewerking werd verleend door de marinerecherche, de gemeentepolitie van Bloemendaal en de Koninklijke Marechaussee. Het Staats- VRIJDAG 1 MAART 1977, 67e jaargang nummer 109 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 2731 07, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 Schrijvende lezers 6 Medische diensten 6 Amsterdam15 Radio en televisie 21 Kunst 23 Modejournaal 25 Beurs 26 Economie 27 Sport 31, 33 orthodoxe Islamitische Hanafi-groep, slechts telefonisch en door middel van radio-vraaggesprekken contact gehad met de buitenwereld. Zij dreigden bij die gelegenheden hun gijzelaars te doden als niet aan hun eisen tegemoet zou worden gekomen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken had minister Vance de drie ambassadeurs verzocht hun medewer king te verlenen, nadat de Hanafi-groep om een samenkomst had verzocht. De onderhandelingen wenden gevoerd in het b’Nai b’Rith-gebouw, het hoofd kwartier van de Amerikaans-joodse or ganisatie, waar ook bijna alle gegijzel den werden vastgehouden. Tijdens de gijzelingsacties, die in to taal veertig, uur duurden, werd één man, een radio-verslaggever, doodgeschoten en raakten acht mensen gewond. Na de vrijlating, die werd bekendgemaakt door burgemeester Walter Washington („dit is een mooie dag”), begonnen in Washing ton de kerkklokken te luiden en toeter den automobilisten. Het enige succes dat de overvallers behaald hebben, is dë inwilliging van een van de drie eisen, namelijk dat de film „Mohammed, boodschapper van God” niet meer vertoond zou worden. Een rechter heeft vanmiddag in Washington de vrijlating zonder borg stelling gelast van Hamaas Abdoel Kha- dis. De leider van de Hanafi-islamieten had schriftelijk zijn woord gegeven zich ter beschikking te houden van de justi tie. De vrijlating zonder borg zou een voorwaarde zijn geweest voor het onge deerd vrijlaten van de gegijzelden. De andere gjjzelhouders die bij de acties in Washington betrokken waren zouden la ter vandaag worden voorgeleid. I van de nieuwe progressieve I 'W. ..ïL-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1