Leven in januari 0,8 pet duurder Transatlantisch Kabinet in Madrid maakt amnestie bekend vliegen duurder Levenslang voor acht Noordieren Regering wil boetes voor alle strafbare feiten Minder lood Prof. P. J. Bonman overleden in benzine 36 Songfestival in ander land? 4 Gasongeluk in Dusseldorp L L Neemt uzelf hetrisiko? /paarbank mart nedarland VAN DER VOOREN’S BROOD. maar dat is lekker, IIP WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Film MOERDIJKBRUG VANDAAG TOCH AFGESLOTEN AGENDA pagina 7 Aantal pagina’s vandaag: Kabinet wil voor 25 mei huurprijzenwet nog in Kamer behandelen Het woord is aan... VANDAAG IN „Mohammed” mag weer draaien ■I Roel van Duyn Han Berger Hf?' Draagkracht uk 2 Schietende kip 2, 13 17 Gunstiger Indira Gandhi Wisselvallig flü.(MK),-? f20.000,-? f 100.000.-? of meer? Voorkom dat u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, uw huis, uw auto enz. Een goed advies: O^' Jmuider Courant G. B. Shaw: Losse nummers 70 ct. f 39 35 p kwartaal p post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,- bij vooruitbetaling f 13.65 p mnd Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie Mr II C van der Mije Abonnement Dimitri Frenkel Frank Hartpatiënten gaan door Japan en de geluksbonen wsn. Vrijlating of verkorting van straffen in Spanje Prijs (ADVERTENTIES) over HUIZEN (Van onze correspondent) en (Waarin opgenomen „Erbij”). 3 Den 3 6 7 9 11 Radio en televisie 11 E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container 15, Sport wegens mogelijke stakingsacties 4 Achtergrond Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Kunst Weerrapporten Binnen- en buitenland Strips Economie die niet rechtstreeks betrokken zijn bij ge weld tegen personen zullen worden vrijgelaten. MADRID (UPI) De Spaanse regering heeft gisteren bekendge maakt dat zij de politieke gevan- genen zal vrijlaten of hun vonnis sen zal verzachten. Er zijn nog 170 politieke gevangenen. sancties, waarin dit wordt geregeld, voor advies naar de Raad van State te sturen. DEN HAAG (ANP). Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met de bepaling dat het loodgehalte in benzine niet hoger mag zijn dan 0.4 gram per liter. Dit is na afloop van het kabinetsberaad meege deeld. Het verbod geldt ook voor een hoger benzeengehalte dan 7,5 volume-procenten of benzine waarin een andere metallisch anti-klopmiddel dan een loodverbinding is toegevoegd. Op het ogenblik bedraagt het loodgehalte nog 0,6 gram per liter. De nieuwe norm betekent een vermindering van de luchtverontreiniging door lood met dertig percent. De regeling geldt voor alle soorten benzine ongeacht het octaangetal. Vrijheid betekent verantwoorde lijkheid. Daarom zijn de meeste mensen er zo bang voor. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 UdNBM, Onmiddellijk nadat de schoten waren gelost slaagde de in opper ste verwarring geraakte kip erin zich te bevrijden. Het dier dook vervolgens het struweel in en liet zich lange tijd niet zien. Zij, die veroordeeld zijn wegens het doden, verwonden of ontvoeren om politieke redenen, zullen hun straffen wiet een vierde deel bekort zien. Het wetsontwerp geeft verder de Offi cier van Justitie de bevoegdheid over te gaan tot een transactie voor alle straf bare feiten, behalve bij een delict waar op meer straf staat dan maximaal' zes jaar gevangenis. Ook wat de feitelijke toeneming van de prijsontwikkeling over langere ter mijn betreft zijn de cijfers gunstiger dan een jaar geleden. De prijsstijging tussen oktober 1976 en februari 1977 is „slechts” 0,6 procent. Vorig jaar was de stijging in februari ten opzichte van januari 0,9 procent; in maart ten opzich te van februari 1,5 procent. Bedacht dient te worden dat de verhoging van de medische tarieven nog niet in de huidige prijsindex is verwerkt. Daarvoor komt binnenkort een nacorrectie, die voor ex tra stijging zal zorgen. De stijging tussen januari en februari zat voornamelijk in de levensmiddelen en kleding en schoeisel (verdwijnen van het effect van de januari-uitverkoop). Het CBS noteerde prijsstijgingen voor brood, Het is nog niet direct bekend hoeveel gevangenen zullen worden vrijgelaten. De grote meerderheid van hen wordt beschuldigd van of is veroordeeld we- Van origine was deze in Batavia gebo ren geleerde econoom en historicus. Zijn proefschrift kreeg de titel „Rotterdam en het Duitse achterland in de jaren 1831- 185L”. In zijn bestudering van de socio logie voelde prof. Bouman zich verwant aan de ideeën van Max Weber. Tot de vele werken die het Nederlandse volk van hen. heeft leren kennen behoren „Revolutie der eenzamen” (dat een best seller werd), „Vijfstromenland”, „Van renaissance tot wereldoorlog”, „Samenle ving in puin”, .Johan Maurits van Nas sau de Braziliaan” „In de ban der ge schiedenis”, „Volk i n beweging” (over het „onbegrepen Amerika”) en studie boeken als „Sociale spanningen” en ^So ciologie, begrippen en problemen”. In India worden donderdag ver kiezingen gehouden. Indira Gandhi doet alle mogelijke moeite om zich staande te houden in de moeilijkhe den, die op haar afkomen. Haar Con grespartij is gesplitst. Indira worden allerlei corrupte zaken verweten. Ze heeft India in een ijzeren greep gekregen door de staat van beleg. Tijdens de verkiezingsstrijd echter is er geen perscensuur. Nu hoort men van zaken, die niet bekend waren. Fraai is het allemaal niet. Max Snij ders doet een en ander uit de doeken. Het kabinet is volgens premier Den Uyl geschrokken van de mededeling van Kamervoorzitter Vondeling, dat overwo gen wordt de Huurpijzenwet niet meer voor de verkiezingen te behandelen. „Het kabinet vindt dat onbegrijpelijk”, aldus Den Uyl op zijn wekelijkse pers conferentie. Grote bekendheid ook genoot zijn ver slag van de februaristaking in 1943. Prof. Bouman wordt volgens de wens van de familie in alle stilte gecremeerd. Opklaringen, plaatselijk een bui en aanvankelijk nog hier en daar enkele mistbanken. Overwegend matige wind tussen zuid en zuid west. Maximum temperaturen on geveer 11 graden. Aan het einde van een kabinets vergadering die negen uur duurde werd bekendgemaakt dat twee de creten waren aanvaard. Politieke gevangenen, (Van onze redactie Economie) DEN HAAG De kosten van levensonderhoud zijn in januari met 0,8 percent gestegen. Dit betekende de eerste stijging van het prijsindex cijfer van enige betekenis sedert het najaar 1976. De toeneming viel te verwachten, zeker na de daling in januari van 0,3 percent. Zij stemt ook overeen met minister Lubbers’ (Economische Zaken) prognose: een stijging van 2,5 percent in de periode tot ongeveer 1 april. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet - Uyl vindt, dat de Huurprijzenwet van staatssecretaris Van Dam (Volkshuisves ting) voor de verkiezingen van 25 mei door de Tweede Kamer moet worden behandeld. MAKELAARDIJ VERZEKERINGEN koek, gebak, verse groenten, chocolade, koffie, thee, vlees en vleeswaren, melk en melkprodukten. Daarentegen daalden de prijzen van aardappelen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering wil het mogelijk maken, dat voor alle strafbare feiten geldboetes worden opgelegd. Zil wil daarmee bereiken, dat vooral de korte vrijheidsstraffen worden terugge- drongen. De ministerraad heeft gisteren besloten een wetsontwerp vermogens- Als de rechter een boete van meer dan 500 gulden oplegt, zal hij moeten aangeven hoe hij met de draagkracht van de veroordeelde rekening heeft ge houden. DEN HAAG (ANP). —In tegenstel ling tor eerdere berichten zal de Moer- dijkbrug volgens een mededeling van het ministerie van Verkeer en Water staat voor alle verkeer gestremd zijn van vanmorgen helf negen tot morgen ochtend rond negen uur. Deze strem ming is noodzakelijk om het zesde, hon derd meter lange, brugdeel te verwisse len voor de toekomstige twee maal zo brede Moerdijkbrug. Door een snelle verandering in de weersomstandigheden is het toch mogelijk gebleken het nieuwe brugdeel dit weekend in te varen. Voor de weggebruikers zijn genum merde omleidingsroutes aangegeven op oranje borden. (Van onze verkeersredacteur) AMSTELVEEN. Op de Noordatlan- tische route gaan de vliegtarieven per 1 april met gemiddeld 5>4 percent omhoog. Het retour met een geldigheid van 22 tot 45 dagen in het hoogseizoen (juli tot en met september) wordt 11,2 procent duurder. Sommige tarieven blijven onge wijzigd. Op het zogenoemde apex-tarief (het laagste, maar lang tevoren betaald) komt in augustus bovendien een toeslag van 66 gulden per passagier. Economische zaken en de Rijkslucht- vaardienst hadden deze ta-riefverhoging wat het verkeer vanuit Nederland be treft al eerder goedgekeurd, maar er is pas bekendheid aan gegeven na de Ame rikaanse overheid (CAB) de meeste ver hogingen heeft goedgekeurd. Nieuw is dat in het vervolg nog hoogseizoenen- of piektarieven voor de maanden juli tot en met september worden berekend en voor de rest van het jaar een basistarief. De zogenoemde schoudertarieven, voor de perioden voorafgaand en volgend op het hoogseizoen, zijn vervallen. BELFAST (Reuter). Acht leden van de protestante para-militaire organisatie Ulster Volunteer Force zijn gisteren door een ^rechtbank in Belfast wegens geweldsmisdrijven in Noord-Ierland tot levenslange gevangenisstraffen veroor deeld. Achttien andere leden van de illegale organisatie kregen gevangenis straffen van acht tot twintig jaar. Toen de vonnissen bekend werden ge maakt braken gevechten uit tussen poli tiemannen en de beklaagden. De Noordieren waren beschuldigd van vier moorden, drie pogingen tot moord en het plegen van bomaanslagen en gewapende roofovervallen in het graaf schap Antrim. Belangrijk is dat het tempo van de prijsstijgingen een daling blijft vertonen. Vergelijkingen van de twaalf-maandge- middelden tonen een stijgingstendens aan van 8,5 tussen maart 1976 en febru ari 1977. Een jaar tevoren was dit per centage nog 10 en sedertdien is deze „inflatiegraad” steeds gezakt. Vergelij king tussen februari 1976 en februari 1977 toont een niveauverschil van 7,3 aan. DÜSSELDORF (DPA). Een gason geluk in de Westduitse plaats Domagen (Noordrijn-Westfalen) bij het chemie concern Bayer heeft gisteren tot groot alarm geleid. Door nog onbekende oor zaak ontsnapte chloorwaterstof uit een systeem. Enkele bedrijfsmedewerkers raakten daarbij licht gewond. Volgens de politie spoot de brandweer water in de gaswolk die veranderde in zoutzuur. Voor de bevolking was er geen gevaar, zo werd gezegd. gesproken Korte Kleverlaan 14 Bloemendaat Tel. 250090 Lid NBM/MCC GRONINGEN In het Academisch Ziekenhuis in Groningen is op 74-jarige leeftijd de oud-hoogleraar dr. P. J. Bou man uit Groningen overleden. Hij was naar het ziekenhuis gebracht uit de serviceflat Eper Veste in Epe, waar hij de laatste jaren woonde. Toen vertrok prof. Bouman naar het rustig Epe om nog een aantal boeken te schrijven. Roel van Duyn, ex-kabouter en ex- PPR-man, ex-wethouder van Amsterdam, heeft zich uit de hoofd stad teruggetrokken. Hij vindt het allemaal niets meer in de benauwe nis van de Amsterdamse veste. Hij woont nu met zijn geliefde op het Groningse platteland. Het bevalt hem daar uitstekend. spaarspecialisten sinds 1817 Han Berger, de jonge trainer van FC Utrecht, voelt soms de drang om de doelpalen op te vreten. Hij is kei hard voor zijn spe lers. Aan persoon lijke zorgen van de voetballers heeft hij geen boodschap. Alleen de prestatie telt. Jaap Otten volgde de ambitieuze Utrechter. gens misdaden van geweld en velen van hen zijn Basken. Ondanks een krachtige campagne van linksen en Basken tot volledige amnestie weigerde de regering van premie Suarez te worden gedwongen tot vrijlating of belofte tot vrijlating van alle gevange nen. Zulk een stap zou protesten van politiek rechts hebben uitgelokt en zou sterke reacties hebben kunnen veroorza ken van conservatieve leger- en politie leiders, zo zeiden kringen uit de omge ving van de regering. De regering deelde verder mee dat-zij bijzonderheden had besproken van de kieswet die de eerste vrije verkiezingen in Spanje in 41 jaar tijd zal regeren. Zij zal na een speciale kabinetszitting op dinsdag daarover mededelingen doen. - gezond joh! Prof. Bouman wordt door sommigen beschouwd als de grondlegger van de Nederlandse sooiologie. Hij introduceerde het vak vlak na de oorlog an de universiteit van Groningen, waarbij hij in de jaren zestig rector magnificus was. Tot 1968 is hij hier hoogleraar geweest. f In het wetsontwerp wordt verder voorgesteld een algemene regeling van zes boete-categorieën voor overtredingen en misdrijven, oplopend van maximaal 500, tot maximaal 1 miljoen. Deze boetes komen in de plaats van de nu bestaande maximumstraffen, zoals die per strafbaar feit in de wetgeving wor den vermeld. De minimumboete zal van vijftig cent op vijf gulden worden ge bracht. De rechter krijgt in het alge meen de mogelijkheid schuldig te ver klaren zonder oplegging van straf. Persbureau Reuter meldt, dat voor de derde dag deze week gisteren onlusten zijn uitgebroken in de stad San Sebasti an in Baskenland. Honderden mensen demonstreerden tegen de moord van de guardia civil op twee leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA eerder deze week. De politie sloeg fel op de betogers in. ZATERDAG 12 MAART 1977 67e jaargang nummer 110 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Een kip heeft' in de Noorditali- aanse plaats Sarzana vier men sen met schoten verwond, zo heeft de plaatselijke politie mee gedeeld. In de tuin van de land bouwer Francesco Cortes! raakte het rondscharrelende beest ver ward in de trekkers van een dubbelloopsgeweer dat op de grond lag en haalde die over in een paniekerige poging zich te bevrijden. Cortesi, zijn vrouw en twee zoons, die zich vlakbij de plaats bevonden waar de kip haar moeizame strijd uitvocht, werden door hagelkorrels ge raakt. Zij werden niet ernstig gewond. Wat laatstgenoemde gevallen be treft, heeft de regering zich het recht voorbehouden elk individueel geval te bestuderen, teneinde de straf eventueel verder te verzach ten. De regering zei te hopen dat deze nieuwe amnestie - de derde sedert de dood van de dictator Franco 16 maanden geleden - zou leiden tot een „ware ver zoening” en er toe zou bijdragen ,,fle huidige spanningen en problemen te overwinnen”. LONDEN (Reuter). Het Eurovisie songfestival, dat op 2 april in de Britse hoo(dstad Londen zou worden gehouden, zal rnogelijk in een ander land plaats vinden wegens mogelijke stakingsacties vari^de cameralieden. De cameralieden willen hogere lonen. Zij Rebben geweigerd te garanderen dat zij fiij het songfestival niet zullen sta ken* De BBC heeft laten weten nu geen uiWjptding van het gebeuren te kunnen garanderen. NEW YORK (Reuter). De vertoning van de film „Mohammed, boodschapper van God’ is vandaag in de Amerikaanse bioscopen hervat. De vertoning van de film werd don derdag gestaakt na een eis daartoe van de Hanafi-moslims die twee dagen in Washington meer dan honderd mensen in drie gebouwen gijzelden. De eisers stelden dat de film een schending bete kende van de Mohammedaanse gods dienstige beginselen. •52

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1