Coopman „gekroond s Uitslagen Informatie. met Baskische pet Joop Zoetemelk in Parijs-Nice ver achterop F VLAAMSE LEEUW EUROPEES KAMPIOEN RECORD EN BRONS OP EK-INDOOR I MAANDAG 1 4 MAART I 0 7 7 SPORT Bewondering (Door Peter Heerkens) Aspirantenrecord Tegenvallers Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Teleurstellingen Informatie, nuchter en objectief over aardgas en zijn toepassingen. In 12 brochures. Voor u, als u vragen of problemen hebt. Unieke prestaties i Ruud Wielart (Van onze sportredactie) PIETER MUL Enith Brigitha zwom drie wereldtijden eigen Ook de vier andere Nederlandse deel nemers (Boogman, de broers Ruijter en Leliveld) in San Sebastian speelden geen rol van betekenis. De zes lopers bleken niet gewend aan het vele duw- en trek- werk dat de indooratletiek nu eenmaal eigen is. Jan Willem Boogman kwam in zijn serie zelfs ten val. Een protest van ploegleider Grewer had wel tot gevolg dat de loper, die de Utrechter deed strui kelen werd gediskwalificeerd maar de op het moment van de valpartij in twee- Oost-Duitsland ontging een zekere gouden medaille bij het hoogspringen dames. Wereldrecordhoudster Rosema rie Ackermann vorige week in Berlijn goed voor 1,95 m blesseerde zich bij het inspringen en reikte niet verder dan de negende plaats met 1,80 meter. De titel ging naar de Italiaanse Sarah Sime- oni, die in Montreal tweede werd achter Rosemarie Ackermann. Simeoni sprong 1,92 meter. Een verrassing bij de heren was de onttroning van de Engelsman Geoff Capes bij het kogelstoten. De Engelse politieman, die voor de derde maal Europees indoorkampioen had willen worden, werd verslagen door de 28- jarige IJslandse buschauffeur Hrein Halldorsson, die een afstand haalde van 20.59 nieter. Capes weet zijn falen later aan het feit dat honderden Baskische demonstranten het programma zondag morgen ruim een uur ophielden met een demonstratie in het sportpaleis van San Sebastian. De Amsterdamse, die in Montreal voor het eerst geconfronteerd werd met de gripstart, trekt daar, nu haar vereniging het IJ de startblokken heeft aangepast, enorm veel profijt van. Dat bleek dan ook wel op de kortste vrije-slagafstand toen Enith een tijd liet noteren van 55.30 sec. ROMANS. In zijn hebzucht is Freddy Maertens eindelijk eens tot de orde geroepen. Toen hij zaterdag in een massasprint zijn vierde ritzege tijdens Parijs-Nice boekte, werd nog ernstig rekening gehouden met een heerschappij die tot aan de laatste dag zou duren. Maar Gerrie Knetemann brak die heerschappij. In een vlammende finale jakkerde de Westbrabander naar de overwinning in de derde etappe door zijn mede-vluchter Domingo Perurena te verslaan. Die triomf bracht hem bovendien via de bonificatie op een derde plaats in het algemeen klassement, achter Maertens en Thureau. weten te verbeteren, kwam ditmaal uit op een tijd van 4.16.54. Het was de derde maal dat ze genoegen moest nemen met een tweede plaats. Op de 200 m-vrij kwam Annelies niet verder dan een tijd van 2.09.96, bijna 5 sec. achter Enith, en op de Bngttha zwempak In de Nederlandse hoek waar het er vrolijker aan toe was gegaan, glorieerde Gerrie Knetemann, die in de finale van de derde étappe samen met ploeggenoot Henk Lubberding in een kleine kopgroep (Perurena, Huysmans, Willem Peeyers, Lieven Malfait en Van den Broucke) terecht was gekomen. Knetemann: „Lub berding heeft de zaak geweldig goed voor bereid. Hij zat steeds het tempo hoog te houden, zodat ik me kon prepareren op de eindsprint”. Een de debuterende prof over zijn opvallende rol: „Op het moment dat Knetemann demarreerde, deed ik net of ik meeging, ik kneep ineens in mijn remmen en het gat was gevallen” Coopman, een jaar geleden nog op ver nederende wijze als stootzak fungerend voor Muhammed Ali, kon zich vervolgens uitleven. De bijna 9000 Belgen scandeer den „Sjanpjer, Sjanpjer” en te midden Om Merckx te controleren, stuurde Maertens zijn trouwe knecht Michael Pol lentier op pad, toch vertrouwde hij de De steenhouwer uit Izegem Europees kampioen. Joe Bugner, die zijn titel niet wilde verdedigen (zei de Europese Boks Unie), zal er wat schamper om lachen. Terecht. Jean Pierre Coopman haalt het niet bij de kwaliteiten van de Brit. De Belg is een goedmoedige man, de managers- met-relaties hebben van hem een kampi oen gemaakt. Totdat zij een nieuwe favo riet hebben gevonden. Maertens dwong met die actie voor de zoveelste keer bewondering af. Want wie op kop van het peloton een gat van 100 meter in de finale kan dichtrijden en in een ruk kan doorstoten, is een grote. In het enthousiasme daarover sloot wed strijdleider Jacques Anquetil (vijf keer winnaar van deze wedstrijd) een wed strijd op champagne-basis, dat Maertens in alle etappes eerste zou worden. Die stelling hield maar één dag stand; toen maakte Knetemann er een einde aan met een inspanning die hem niet alleen per soonlijk succes bracht, maar de hele équi pe, want die nestelde zich erdoor aan de kop van het ploegenklassement. In de straten van Saint Etienne bemoei de Raas zich andermaal met de strijd voorin. „Bij het ontstaan van een kop- groepje zag ik Priem aarzelen. Ik heb hem een zet gegeven en geroepen dat hij door moest zetten”. Priem deed dat voorbeel dig, kreeg met de finish in zicht aanslui ting en was gezien zijn printkwaliteiten favoriet voor de overwinning. „Maar toen kwam Maertens ineens”, klaagde Priem na afloop. „Net een raket. Klats-boem. Er was geen houden aan. „De hele situatie rondom de badpakke novereenkomst heeft haar geladen”, zo verklaarde trainster Wil Storm na afloop. „Zij heeft hiervoor getraind. Ze wilde zich opnieuw bewijzen, omdat er inmiddels binnen de zwembond ook het. een en ander was gezegd. Enith heeft zich dat aangetrokken. Daarom hebben we de laatste weken ook eigenlijk alleen maar de sprinttraining onder de loep gfenomen. Haar tijd vorige week in Bremen op de 200 m-vrije slag sterkte haar vertrouwen. Uit dat zelfvertrouwen heeft ze moed geput om hier, in haar eigen trainingsbad de haar zo vertrouwde omgeving, opnieuw zo hard te gaan”, aldus Wil Storm. Hard was Enith Brigitha, de 21-jarige Amsterdamse, inderdaad gegaan. Óp de 200 m-vrije slag, zaterdagmiddag, had ze SAN SEBASTIAN. Hoogspringer Ruud Wielart heeft de Nederlandse eer bij de achtste Europese indoorkampi oenschappen atletiek in het roerige Spaanse San Sebastian op een geweldi ge manier hooggehouden. Met 2.22 m eiste de 23-jarige Hoofddorper de bron zen plak voor zich op. Dit betekende een verbetering van zijn eigen nationale indoorrecord. In februari van dit jaar sprong de 1.95 m lange Wielart in Keu len 2.18 m. Buiten is hij nooit hoger gekomen dan 2.20 m. Europees kampi oen werd de Pool Jacek Wszola met 2.25 m. Voor Wielart beslikt geen schande om van hem te verliezen. De Pool werd vorig jaar in Montreal Olympisch kam pioen met ook al 2.25 m. Hij is verder in het bezit van het Europees record out door met 2.29 m. SLOEG TOE de beste wereldtijd, die ze een week gele den in Bremen had laten noteren, verbe terd. In Bremen was Enith uitgekomen op een tijd van 1.58.54, waarmee ze de Oost- duitse Barbara Krause had verslagen. In Amsterdam-Oost knabbelde Entih van die tijd nog eens 0.68 sec. af, om uiteinde lijk op een tijd van 1.57.86 te finishen. Op de sprintafstand rolde er voor de Amsterdamse opnieuw een wereldtijd uit. Had Kornelia Ender ooit eens in een 25 meter-bad een tijd van 55.35 sec. neerge zet, voor Enith betekende dit een stimu lans om er eens flink tegenaan te gaan. Met op de achtergrond de tweestrijd met de Oostduitse meisjes op de vrije slag, ging Enith Brigitha met lange slagen naar een nieuwe wereldtijd op de 100 meter vrij. De steenhouwer uit Izegem zag zater dagavond eindelijk zijn hartewens in ver vulling gaan, hij, en niemand andere, offi cieel de beste Europese bokser bij de zwaargewichten. Maar wat kreeg de Vla ming die titel op eenvoudige wijze in han den gespeeld. De niet overmatig met boks talen! gezegende Coopman (30 jaar) was zo superieur aan José Manuel Ibar, beter bekend als Urtain, dat een paar korte series al voldoende waren geweest om te triomferen. In de vierde ronde van het treffen ging Urtain neer, en zijn helpers wisten niet hoe snel de gele handdoek in de ring geworpen moest worden. Arbiter Carabellesci uit Italië telde echter al. en daarom was er geen sprake van opgave, maar van knock-out. Een roemloos einde voor een man die Voor de Nederlandse vertegenwoordi ging in deze wedstrijd werd met het suc ces van Knetemann de grens van uitersten bereikt. Want naast deze grote vreugde was er ook veel verdriet in het weekeinde van Parijs-Nice. Zoals bijvoorbeeld voor Jan Aling en Jos Schipper, die met hun collega’s van de ploeg, waarvan oud- renner Romain Deloof leider is, op onno zele wijze uit de race verdwenen. Ze wachtten in startplaats Saint Trivier ver geefs op hun materiaalwagen, omdat de chauffeur naar een gelijknamig dorp tien tallen kilometers verderop was gereden Cees Bal en André Gevers op 19.45. Hun enige excuus was dat de finale over zo’n lastig (klimmend) parkoers ging. Ze vlo gen daar bij gebrek aan macht uit de wielen. Ploegleider Lelanque van een ontgoochelde Cees Bal: „In het belang van de ploeg heeft hij zijn werk vandaag goed gedaan. Teon de koers lastig werd, kreeg hij last van die vorige inspannin gen. Ik ben niet ontevreden over hem". Dat Enith Brigitha momenteel in een uitstekende vorm yerkeert, bleek ook wel uit de snelste wereldtijd die de Amster damse op de klokken bracht in het gevecht om de 400 m-vrije slag, om daar mee haar trilogie te voltooien. Vorige week in Bremen had Enith de slag om de eerste 100 meter verloren van Barbara Krause, die daarmee revanche nam voor de eerste nederlagen op de 100 en 200 meter, toen ze als tweede achter Enith was geëindigd. Ook toen kwam de Oostduitse uit op een wereldtijd van 4.09.77 en bleef Enith hangen op een tijd van 4.10.90. Dit maal opende Enith sneller dan vorige week, trok daar ook profijt van, en eindig de ruim 6 sec. voor Annelies Maas in de supersnelle tijd van 4.09.31. De Wageningse, die vrijdagavond nog het nationaal record op de 800 m had met 0.26 sec. tot 2.25.14 en op de 100 m verbeterde hij de tijd van Hans Elzerman tot 1.07.42. Voor het derde herenrecord van de nationale winterkampioenschap- pen tekende André in ’t Veld. Hij evenaar de op de 100 m-vrije slag zijn tijd van 52.71, die hij vorige week in Bremen had gezwommen. Daarmee behaalde hij slechts één wintertitel, hetgeen voldeed aan zijn verwachtingen, omdat de motiva tie ontbrak bij deze wedstrijden. PIET TEELING (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Met een resoluut gebaar zette José Manuel Ibar Azpiazu een gigantische Baskische pet op het hoofd van Jean Pierre Coopman. De Spaanse krachtpatser kroonde zo op eigen wijze de Vlaamse zwaargewicht- bokser tot kampioen van Europa. Het Antwerpse sportpaleis daverde van de toejuichingen, en de goedmoedige „Sjanpjer” liet zich door een enthousiaste schare volgelingen in de ring beknuf- felen. 100 m-vrij had de Wageningse moeten toezien dat Ineke Ran haar op de laatste 25 meter bijna was voorgebleven. Anne lies en Ineke tikten evenwel gelijktijdig aan in een tijd van 57.86, hetgeen voor het meisje uit Badhoevedorp een nieuw Nederlands aspirantenrecord betekende. Van de elf records die het afgelopen weekeinde in het Sportfondsenbad in Amsterdam-Oost werden verbeterd, nam schoolslagzwemmer Roald Hond er twee voor z’n rekening. Op de 200 m verbeterde hij het oude record van Robin Woutering (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Enith Brigitha verkeert in een supervorm. Haar tijden op de drie vrijeslag-nummers die ze de afgelopen dagen tijdens de winterkampioenschappen in Amsterdam zwom, onderstreepten dat nog eens nadrukkelijk. Was Enith vorige week tijdens de internationale wedstrijden in Bremen al met de beste tijd ter wereld ooit in een 25 meter-bad gezwommen uit het water gestapt na haar race op de 200 m-vrije slag, dit weekeinde herhaalde ze die prestatie nog eens en voegde daar ook een wereldtijd op de 100 m-vrije slag en de 400 m-vrije slag aan toe. Toch waren die drie supertijden, rechtgevend op evenzovele nationale titels, en de winst op de 200 m-vlinderslag alsmede de twee estafettenummers, in de ploeg van het IJ niet van doorslaggevende betekenis in het eindoordeel van Enith Brigitha zelf. Ruud Wielart is maar liefst zes uur in touw geweest alvorens hij zijn felbegeer de medaille in ontvangst mocht nemen. Hij begon op 2.10 m, 'toen 2.13 m en vervolgens 2.16 m. Deze hoogten haalde hij in zijn eerste poging. Pas op 2.19 m dreigde het even mis te gaan toen hij twee maal afsprong. Hij slaagde in zijn derde poging. Er waren toen nog tien van de 20 springers over. Ruud Wielart haalde de 2.22 als eerste. Hij schreeuwde het hierna uit van geluk en rende met opgeheven armen door de arena. Zijn concentratie was hiermee verdwenen. Een dolgelukkige Wielart even later: „Het klinkt misschien wat opgeblazen, maar ik ben blijer met 2.22 m dan met die derde plaats. Natuurlijk had ik nooit gedacht derde te zullen worden. Er waren ten slotte tal van springers bij die dit seizoen hoger hebben gesprongen dan ik. Niettemin had ik wel verwacht bij de eerste zes te komen. Na mijn geslaagde poging op 2.22 m dacht ik onmiddellijk aan een medaille. Toch ben ik niet zo heel verbaasd. Het lag gewoon in de lijn der verwachtingen. Het klinkt' weer erg opgeblazen, maar toch is het zo. Ik ben veel sterker dan vorig jaar”. Ruud Wielart imponeerde in San Sebas tian vah die geluidsorgie klopte het hoofd van Urtain heen en weer tussen de vuisten van de steenhouwer De Bask wankelde, een helper klom de ring al in. maar de conster natie daarover bleek ten onrechte, want y het gongetje had wel degelijk geklonken. Urtains oerkracht was als sneeuw voor de zon verdwenen, en zijn helpers hadden meer tijd nodig dan de reglementaire minuut om hun „beschermeling" over eind te krijgen. Niet voor lang echter, want na een roffel van Coopman raakte hij uit zijn evenwicht. De Spanjaard draaide om zijn as en moest het machtige lijf met een ongecontroleerde zwaai inde ringtouwen rust geven. Het leek alsof een flatgebouw instortte. Amechtig hijgde Urtain uit, terwijl Coopman in vervoe ring door de knieën zonk en het canvas kuste. Gerrie Knetemann rukte op naar de derde plaats in het algemeen klassement Nadat Knetemann vrij moeiteloos de hem achterna gekomen Perurena had ver slagen, was de Nederlandse inbreng in de finales van het weekeinde compleet geworden. Eerder namelijk schitterde het werd niet getroffen door het woeste geweld van zijn opponent. Een combinatie in de tweede ronde dwong Urtain (98 kg) al tot hangen en duwen. De volgende fase van drie minuten begon de 33-jarige Bask met een verwoed offensief. Het was de moed van een aangeslagen atleet, die met een toevalstreffer hoopte zijn betere tegenstander te verpletteren. Coopman (met 89 kg in topconditie) zag het even duister in, zoals hij later verklaarde, maar ving de razende serie op. Urtain had toen al zijn laatste munitie verschoten. Ruud Wielart AV Haarlem is de eerste atleet die bij de Europese indoorkam pioenschappen op het erepodium terechtkwam. In 1975 veroverde Anne- mieke Bouma bij het hoogspringen ook een derde plaats. Daarvoor won Wilma van Gooi-Van der Berg een bronzen medaille op de 60 m. Dat gebeurde in 1970. Lia Louer was in 1967 de eerste Nederlandse die een plak voor zich opeiste, en wel op de 400 m waar ze tweede werd. de positie lopende Boógman werd niet gerehabiliteerd. Bij de achtste Europese indoorkampi oenschappen waren de Oostduitsers weer het sterkst. De Oostduitse ploeg veroverde vier gouden medailles en ver beterde twee officieuze wereld indoorre- cords. Maritta Koch Won de 400 meter dames in 51,4 seconden, nadat zij in de series haar wereldrecord met 51,57 reeds had geëvenaard. Het tweede record kwam op naam van Thomas Munkelt, die de 60 meter horden won in 7,62 seconden. De Engelse Katrine-Jane Colebrook egaliseerde op de 800 meter dames het wereldrecord met een tijd van 2 minuten en 1.1 seconde. Bij de serie tegenvallers in de Neder landse kolonie stond de naam van Joop Zoetemelk voorop. Hij arriveerde zater dag met een achterstand van 13.23 in St. Etienne, waar hij in het gezelschap was van onder andere Hennie Kuiper, Fedor den Hertog, Jan van Katwijk, Theo Smit, Aad van der Hoek, Bert Pronk en Luis Ocana. Tijdens een duivelse tocht door het departement Rhone en Loire, waar de koets een spektakel goed maakte wat tevoren werd gemist, was Zoetemelk sim pelweg uit de wielen gereden. Dat dat een diep teleurstellende ervaring was, wenste Zoetemelk niet te beamen. „Waarom?”, riep hij, „ik heb toch aangekondigd dat ■door mijn wijze van voorbereiding zoiets kon gebeuren. Ik wist dat ik de goede conditie nog niet had en vandaag is dat bewezen. Over een maand, dan zal het anders zijn Berusting ook bij Hennie Kuiper, die pas kort voor het vertrek naar Parijs uit het ziekbed was geklauterd na daar dagenlang met 39 graden koorts in gele gen te hebben. Kuiper: „Er zit nog te veel antibiotica in mijn lijf. Het had geen zin me te forceren. Ik wilde me niet kapot rijden, en gezien al die omstandigheden vind ik het geen ramp wat er gebeurde”. Ook Theo Smit had zijn troost bij dat vervelende moment in Saint Etienne. „Mijn knie”, zei hij over zijn grote zorg, „houdt zich goed. Beter dan ik verwacht te, .maar er zal binnenkort toch wel een onderzoek nodig zijn. Door al dat getob met die blessure ben ik mijn zelfvertrou wen kwijtgeraakt en dat nekt me in deze étappe”. Met nog meer achterstand dan deze renners zaterdag, arriveerden zondag Katwijk (Ned.) z.t., 14. Leman (Bel) z.t., 15. Mazzantini (Ita) z.t. De overige Nederlanders zaten in het grote peloton met dezelfde tijd als Sercu, met uitzondering van Fedor den Hertog (op 6.04) en Theo Smit (op 9.27). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Maer tens (Bel) 14 uur, 05 min. en 55 sec., 3. Thurau (Wdl) 14.06.04, 3. Knetemann (Ned) 14.06.13, 4. Raas (Ned) 14.06.16, 5. Vanden Broucke (Bel) 14.06.24, 6. Merckx (Bel) 14.06.26, 7. Thevenet (Fra) 14.06.27, 8. Salm (Zwi) z.t., 9. Hinault (Fra) 14.06.28, 10. Laurant (Fra) z.t., J2. Schuiten (Ned.) z.t., 13. Priem (Ned.) 14.06.33, 18. Lubberding (Ned) 14.06.37, 24. Poulidor (Fra) 14.06.45, 36. Van Impe (Bel) 14.06.55, 69. Van den Hoek (Ned) 14.20.10, 70. Ocana (Spa) 14.20.11, 71. Zoetemelk (Ned.) 14.20.13, 73. Pronk (Ned) 14.20.16, 75. Kuiper (Ned) 14.20.26, 81. Piet van Katwijk (Ned) 14.20.31, 91. Den Hertog (Ned) 14.26.04, 95. Bal (Ned) 14.26.45, 104. Smit (Ned) 14.29.46, 113. Gevers (Ned) 14.39.57, 116 en laatste Szozda (Pol) 14.53.43. BERGKLASSEMENT: 1. Laurent (Fra) 16 pnt, 2. Thurau (Wdl) 10, 3. Willem Peeters, Ludo Peeters en Pollentier (Allen België) 6 pnt. PLOEGENKLASSEMENT: 1. TI Raleigh 42 uur 19 minuten en 7 seconden, 2. Flandria 42.19.15, 3. Peugeot 42.19.24, 4. Frisol 42.19.29, 5. Fiat 42.19.47. Uitslag van de tweede rit van St. Trivier naar St. Etienne over 174 kilometer: 1. Maer tens (Bel) 3 uur 42 minuten en 8 seconden, met tijdsverg. 3.42.02, 2. Priem (Ned.) 2.42.08, met tijdsverg. 3.42.05, 3. Wesemael (Bel) 3.42.08, met tijdsverg. 3.42.07, 4. Teirlinck (Bel) 3.42.08, 5. Guttierez (Fra), 6. Van den Broucke (Bel), 7. Rouxel (Fra), 8. Verbeeck (Bel), 9. Quilten (Fra), 10 Demeijer (Bel), 28. Thevenet (Fra), 30. Merckx, 33. Poulidor (Fra), 42. Raas (Ned), 45. Schuiten (Ned), 49. Lubberding (Ned), 54. Knetemann (Ned, 55. Bal (Ned.), 60. Smit (Ned.) allen zelfde tijd als Teirlinck, 75. in 3.55.31 ex-aequo Zoetemelk (Ned) en Kuiper (Ned). Derde rit over 195 kilometer van Saint Etienne naar Romans: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 4 uur, 49 minuten en 28 seconden (met tijdverg. 4.49.22), 2. Domingo Perurena (Spa) z.t. (met tijdverg. 4.49.25), 3. Willem Peeters (Bel) op 2 sec. (met tijdverg. 4.49.29), 4. Jean- Luc van den Broucke (Bel) z.t., 5. Jos Huys mans (Bel) z.t., 6. Leo Malfait (Bel) z.t., 7. Maurice le Guilloux (Fra) z.t., 8. Henk Lub berding (Ned.) z.t., 9. Patrick Sercu (Bel) op 8 sec., 10. Wesemael (Bel) z.t., 13. Piet van Het zilver was voor de Oostduitser Rolf Beilschmidt die evenals Ruud Wie lart 2.22 m haalde. De Oostduitser werd echter als tweede geklasseerd omdat hij minder foutsprongen had dan onze land genoot. Beilschmidt haalde 2.19 m in zijn eerste poging en Wielart in zijn derde. Het mocht de pret niet drukken in het Nederlandse kamp. Voor het eerst sinds jaren mocht een medaillewinnaar begroet worden. op topniveau De middenafstand-lopers Evert Hoving en Klaas Lok stelden teleur. Evert Hoving werd in de serie 1500 m met een achtste plaats in 3.47.9 min. uitgeschakeld voor de finale. Omdat hij op deze afstand achtste stond op de Europese ranglijst voor dit seizoen met 3.43.4 werd van hem wel het een en ander verwacht. Voor unieke prestaties zorgden de Russen Valeri Borzov en Viktor Sane- jev. Borzov, de Olympische 100 en 200 meter kampioen van München, die in Montreal met een bronzen medaille op de korte sprint teleurstelde, blijkt nog degelijk mee te tellen. De Rus won de 60 meter in 6,59 seconden en werd daarmee voor de zevende maal Europees indoor kampioen. Alleen in 1973, toen de titel strijd in het sportpaleis Ahoy’ in Rotter dam werd gehouden, nam Borzov niet d^el. Viktor Sanejev werd voor de zesde maal Europees indoorkampioen hink- stapsprong. De Rus zegevierde met 16,65 meter. Het was de.minste prestatie in de acht jaar Europese kampioenschappen op dit nummer. Het was de tweede keer dat Sanejev drie maal achtereen kampi oen werd. Van 1970 t/m 1972 was hij kampioen, daarna gingen de titels naar de Roemeen Corbu (1973) en de Pool Joachimowski (1974). In 1975 en 1976 toonde Sanejev zich weer de sterkste. situatie niet. Heuvel-op, heuvel-af ging Maertens toen persoonlijk in de achtervol ging, met Thurau in zijn wiel. Als laatste man sloot, na een schitterende inspan ning, Jan Raas aan bij deze sterke leiders- groep. De coupe mislukte. „Ik denk”, zei Raas later, „dat we het wel gered hadden wanneer op dat moment het parkoers lastiger was geweest”. twee korte perioden Europees titelhouder was geweest (in 1970 en ’71) en nog één keer door promotors naar een topgevecht werd gebracht. Urtains verschijning in de Belgische havenstad was zowel impone rend als ontluisterend. Met schouders als stootblokken, het hoofd direct daarop geplant, leek de Bask in zijn eentje in staat een hele horde booswichten de baas te kunnen blijven. Ontluisterend echter was de royale afmeting van de buik, die bewees dat Urtains tijd als atleet ergens in de pre-historie moet zijn geweest. Bewe gen kon het levende blok beton nauwe lijks, met zijn armen maaien des te beter. Moeiteloos kon Coopman al in de eerste ronde zijn'vuisten tegen het hoofd van de Spanjaard laten dreunen. Dekken deed Urtain bijna niet. Zijn Belgische collega tussen de touwen deed dat zorgvuldig, en Zeeuwse tandem Raas-Priem. Dat gebeurde in een etappe die qua strijd kon wedijveren met een van de betere ritten uit een Tour de France. Hoogtepunt van die slag: een solo van Eddy Merckx, die zijn spectaculaire aanval op Maertens later toelichtte met: „Ik dacht, als we allemaal blijven zitten waar we zitten, dan dragen we hem. weer in een fauteuil naar de meet. Ik vond het tijd om te coun teren”. KNETEMANN in en in

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15