Volle om vang van Franse volgende week bekend pas Golf van protesten in Spanje Basken verstoorden BLOEDIGE INCIDENTEN IN ITALIAANSE STEDEN Vrouw na acht Woordvoerder Charta '77 gisteren overleden gemeenteraadsverkiezingen dagen gered in Boekarest atletiek-evenement Professor Patocka ging met open ogen gevaar tegemoet i ■Ml Rif LIEFDESBRIEF Onbekende schoot negen mensen neer OMGANG Buspassagiers omgekomen Demonstratie- verbod in Rome Beursbezoekers bij Oostduitse grens teruggestuurd Sneeuwstormen in VS: 16 doden MAANDAG MAART 1 4 19 7 7 3 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) 1 t :s J t t I Bologna is het echter gisteravond toch weer tot nieuwe botsingen tussen demonstranten en de poli tie gekomen, nadat de politie de plaatselijke universiteit met pant serwagens had bezet. De betogers gooiden benzinebommen en de politie vuurde traangasgranaten op hen af. 1 ig le re tg öt •n le a- in g ROME. Na bloedige inciden ten in verschillende Italiaanse steden op zaterdag waarbij 15 mensen onder wie 10 politie mannen ernstig gewond raak ten, heeft het Italiaanse ministe rie van binnenlandse zaken alle openbare manifestaties in Rome tot nader order verboden. In M o -hun eerste ronden van afgc- vooruitgang van de linkse oppositie te zien geven die hen Jacques Chirac (Vervolg van pagina I Terwijl de Franse gemeenteraadsverkiezingen in lopen zondag een over de vijltig-procent-streep brengt, maken de beide regeringskandidaten in Parijs zich op om volgende week in de tweede ronde de strijd tegen de oppo sitie in de hoofdstad te winnen. 1 rrijfël door Nico Scheepmaker De politie in Rome heeft gisteren in alle f 1 S t. r- ■n 1 i i Ook in Madrid werd gedemonstreerd, voor een vrouwengevangenis. Daar eisten de betogers de vrijlating van alle politieke gevangenen. De golf van protesten kwam daags na de bekendmaking van de regering-Suarez om politieke gevangenen vrij te laten of hun vonnissen te verzachten. De regering nam dit besluit na afloop van een negen uren durende vergadering. Mogelijk is een transistorradio haar redding geworden, zo verneemt men in Boekarest. De vrouw had het toestel ste vig in haar handen geklemd toen de red dingsploegen haar aantroffen. Via de radio kon zij de reddings- en opruimings werkzaamheden voortdurend volgen wat haar steeds weer nieuwe moed gaf vol te houden. keinen, zich tot de parlementsverkiezin gen van volgend jaar de wet zou moeten laten voorschrijven door de man die hij niet geschikt achtte om zijn eerste minis ter te zijn. Het zal echter tot volgende week zondag duren voor de volle omvang van deze stemming-in-twee-fasen geheel bekend zal zijn. Het protest van de studenten is vooral gericht tegen het plan tot hervorming van het hoger onderwijs van de Christen democratische minister van onderwijs, Franco Maria Malfatti; en tevens tegen de bezuinigingspolitiek van de regering en de ongunstige vooruitzichten voor afgestu deerde academici. De betogingen kregen een grimmig karakter door de dood van Francesco Lorusso die in Bolpgna door een kogel van de politie getroffen werd. nenlandse zaken, Francesco Cossiga, ver klaarde dat het geweld met voorbedachte rade was gepleegd. In het centrum van Rome dwongen de demonstranten, met gasmaskers op en zwaaiend met stokken, vele voertuigen tot stoppen, trokken de inzittenden hardhan dig naar buiten en wierpen de voertuigen omver, zo meldden ooggetuigen. De jaarlijkse Stille Omgang had in de nacht de afgelopen zaterdag op zondag in Amsterdam, in verband met de drastisch gestegen koffieprijzen, zijn beginpunt bij de Heilige Stede en zijn eindpunt op de Lauriergracht nummer 37. wachten op de minister, hij ging met open ogen het gevaar tegemoet „Ik ben 37 jaar hoogleraar geweest, slechts tien jaar daar van heb ik kunnen doceren mijn beróep kunnen uitoefenen De overige 27 jaar is dat verhinderd, eerst door de nazi’s, later door de stalinisten, toen weer door de mensen die na Dubcek aan de macht kwamen Ik heb besloten de laatste perio de van mijn leven te wijden aan deze zaak, de mensenrechtenDie laatste periode is erg kort geweest n e n ir n g n It n e i e ■t t g n P it n )t o Z i 6 1 g e is 1 a n e t- 1- it d De betogers verlieten het stadion pas na langdurige onderhandelingen met de poli tie, die zich ten slotte terugtrok om de demonstranten gelegenheid te geven zich te verwijderen. De betogers werden naar buiten gebracht door de voorzitter van de Internationale Amateur-Atletiek Federa tie, ir. Ad Paulen, en door de Engelsman Gold, voorzitter van de Europese afdeling daarvan. „De kampioenschappen moeten doorgaan”, zo verklaarde Gold. Daarop trokken de betogers naar het hoofdbu reau van de Guardia Civil. De demonstra tie verliep verder vreedzaam. Intussen is tijdens deze gemeenteraads verkiezingen de enorme opmars duidelijk geworden van de ecologen, de mannen van de milieuhygiëne. Ook in Parijs was gisteravond zonder definitieve cijfers al duidelijk dat zij uit de gemeenteraden niet meer weg te denken zullen zijn. Op dat moment kon echter nog niet worden vast gesteld in hoeverre zij de doorslag zullen kunnen geven in de uiteindelijke winst van de ene of de andere partij, door zich MONTREAL (UPI). Een onbekende is zaterdagavond het café La Gaite in het noorden van de Canadese stad Montreal binnengelopen en begon daar in het wilde weg te schieten. Vier mensen werden daardoor gedood en vijf gewond. De schutter liep daarna weg. De politie heeft geen idee wie de man was en waarom hij het gedaan heeft. Terwijl de terreinwinst van de socialis ten van Francois Mitterrand evident is, doen de communisten ondanks eigen bescheiden terreinwinst alles om zich mede te zonnen in de winst van hun part ners in het „gemeenschappelijk pro gram”. In steden waar zij in afspraak met de socialisten lijstaanvoerder zijn op gemeenschappelijke lijsten, zagen zij kans het burgemeesterschap te verwer ven. zuiver op de stemmenwinst van de socialistische partner. Vooral deze laatste uitspraak pleit sterk voor de nieuwe visie van Toon Hermans, maar waar maak ik mij eigenlijk druk over? Wat is immers een naam? Het ding dat nu roos heet zou, als het een andere naam had, even liefelijk geuren. Of niet soms? Shaw or Shakespeare, one pot wet! „Mijnheer, uw brief in goede orde ont vangen. Het was weliswaar de eerste lief desbrief waar ik 1.25 voor moest beta len, maar ik geef toe dat de liefde niet van één kant kan komen. Omdat u mij een ouderwetse minnaar lijkt (ik tutoyeerde altijd in mijn liefdesbrieven), houd ik het ook maar op „U”, te meer omdat ik niet kan zeggen in alle opzichten gelukkig te zijn geweest met uw „love letter”. Het leek wel een onheilsbode: „Hoe prins Bern- hard zijn doofheid verbergt” (ik las eerst, per ongeluk, „doofpot”); „waarom ik niet meer wil leven” (een radeloze Sylvia Kris tel en ongetwijfeld ook een radeloze Henk van der Meyden, want Sylvia staat bij de „vaste medewerkers” vermeld en die raak je niet graag kwijt); „Udo Jurgens nam mij m’n jeugd af” (een KLM-stewardess); „Vrouwtje Van Agt verkoopt haar mooie jurken” (een CDA-echtgenote) en „Onze prinsessen dansen als indianen en stop pen Christina’s Jorge in de kookpot” (geheimen van onze keukenprinsessen). NEW YORK (AFP). De laatste 48 uur is het midden van de Verenigde Staten getroffen door zware sneeuwstormen die aan minstens zestien mensen het leven hebben gekost. Het merendeel der slach toffers stierf in ingesneeuwde auto’s. In de zwaarst getroffen staten, Colorado, Kansas en Nebraska, was het zicht zo slecht dat verkeer praktisch niet mogelijk was. Vele automobilisten moesten dooi de politie worden bevrijd Intussen is gisteren bekend geworden dat de moordenaars van de vijf advocaten in de Spaanse hoofdstad zijn gepakt. Het zijn vijf mannen en een vrouw. Twee van hen worden direct verantwoordelijk geacht voor de moordpartij. De advocaten werden op 24 januari in hun kantoor neergeschoten. Vele duizenden studenten uit geheel Ita lië trokken zaterdag door de straten van Rome en andere grote Italiaanse steden uit protest tegen het doodschieten van een linkse student, vrijdag in Bologna, tijdens botsingen met de politie. In Rome en het eveneens door communisten geleide Bologna richtten de demonstranten zater dag barricaden op en bekogelden de poli tie met molotov-cocktails. In beide steden staken zij ook restaurants in brand. De president kan in deze situatie echter steunen op zijn nieuwe eerste minister Barre, die niet alleen de positie van de president heeft weten te versterken, maar die tevens als alternatief van Chirac bezig is zichzelf een stevige plaats te verschaf fen in de hiërarchie in het regeringskamp. Deze positie maakt hem de aangewezen man om in de parlementsverkiezingen de aanvoerder te zijn van de regeringspartij en. In deze kandidatuur zal hij nu volgens de woorden van zijn voorganger Chirac gisteravond voor de televisie gesproken een tegenstander op zijn weg vinden. Het staat dan ook nu al vast dat na de tweede ronde van deze gemeenteraads verkiezingen volgende week zondag in het regeringskamp de spanning danig zal toe nemen. vroegte uitvoerig gezocht naar wapens die tijdens het weekeinde uit een wapen win kel waren gestolen. Honderden studenten werden uit autobussen van het openbaar vervoer en particuliere auto’s gehaald. Zij werden tegen de muren in het historische centrum van Rome geplaatst waar zij gefouilleerd werden. Tientallen studenten werden met de handen boven het hoofd voor ondervraging naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Volgens de politie zijn er meer dan 100 arrestaties verricht. De minister van bin- De Romeinse politie vuurde honderden traangasgranaten af toen de demonstran ten, in schattingen variërend van 30.000 tot 50.000. naar het hoofdkwartier van de christen democratische partij op de Piaz za Gesu wilden gaan. Volgens de politie werden talrijke arrestaties verricht. Demonstraties werden ook gemeld vanuit Turijn en Milaan. Het is de derde amnestieverlening sinds de dood van Franco, zestien maanden geleden. Er is niet bekendgemaakt hoe veel gevangenen er zullen worden vrijge laten. Er zijn in totaal 170 politieke gevan genen. De meesten van hen worden BOEKAREST (DPA). Acht dagen na de zware aardbeving is zaterdag in de Roemeense hoofstad Boekarest een vrouw nog levend uit de puinhopen van een ingestorte woning geborgen. Volgens het Roemeense persbureau Agerpres ging het om een 58-jarige vrouw die nog volle dig bij bewustzijn was toen ze door de reddingsploegen werd bevrijd. Na een eerste medische behandeling ter plaatse is ze naar een ziekenhuis overgebracht. Prof dr Jan Patocka, (Foto NRC/Han- delsblad Vincent Mentzel) Henk van der Meyden heeft me een liefdesbrief geschreven, althans dat schrijft hij achter op het nieuwe weekblad „Privé”: „En dit is ook eigenlijk een lief desbrief, van mij aan u”. Het lijkt me niet meer dan beleefd dat ik in zo’n geval even terugschrijf: Personenauto's en een bus staan dwars op een brug in Rome. Studen ten hadden de voertuigen als bar ricade gebruikt tijdens rellen met de politie. Tsjecho-Slowakije menen zich te moeten verdedigen tegen vermeende anti socialistische invloeden. Met name het optreden tegen jongelui die belangstelling toonden voor popmuziek was bij hem in het verkeerde keelgat geschoten: er waren gevangenisstraffen gevallen van één tot anderhalf jaar. „Als pedagoog kon ik me daar niet mee verenigen”, vertelde prof Patocka ons. De brief die hij over deze zaak schreef aan het bewind was voor Patocka zijn eerste stap in de Tsjechoslo- waakse protestbeweging. Hij was zich ervan bewust dat zijn han delwijze hem in conflict zou brengen met het bewind. Ook al deed en doet de groep Charta ’77 niets dat in strijd is met de wetten van Tsjecho-Slowakije, er bestaat in dat land een grondwetsartikel dat stelt dat de Communistische Partij het laatste beslissende woord heeft in de beoordeling van wat politiek goed en kwaad is Op grond van dat artikel kan iedereen die zich in het openbaar keert tegen handelin gen die plaatsvinden onder verantwoor delijkheid van het regime ervan worden beschuldigd staatsgevaarlijke activiteiten te bedrijven Prof Patocka wist dat alles, ook toen hij zich zo krachtig in de schijnwerpers en in het vizier van de veiligheidspolitie zette, door een bezoek te brengen aan minister Van der Stoel Maar, zoals hij ons vertelde, tijdens het Tragischer verliep het in Bilbao, 30 kilo meter ten zuidwesten van San Sebastian. Daar namen onbekende schutters een auto onder vuur, waarin drie politiemannen-in-burger zaten met hun verloofdes. Een van de politiemannen werd dodelijk getroffen. (Van onze correspondent) MADRID - Honderden Baskische natio nalisten hebben gisteren in San Sebastian de Europese indooratletiekkampioen- schappen, waaraan ook Nederlanders deelnemen, verstoord. Zij bezetten het stadion, dat omsingeld was door honder den tot de tanden gewapende leden van de oproerpolitie, die in elf bussen en jeeps waren aangevoerd. In het stadion schreeuwden de Baskische nationalisten, onder wie veel vrouwen, om de vrijlating van alle Baskische gevangenen en eisten voorts algehele amnestie. beschuldigd van of zijn veroordeeld wegens misdaden en geweld, en velen van hen zijn Basken. Het is leuk dat die goeie ouwe tijd nu weer terugkomt. Nog leuker is, dat de onthullingen in uw weekblad niet beperkt blijven tot de „jet-set” en tot datgene wat een goede vriendin van ons bondig pleegt samen te vatten met „jong geluk op Dra- kenstein”. Want meteen al in het eerste het beste stuk in het eerste het beste nummer onthult onze eerste en beste toneelclown Toon Hermans dat de meest geciteerde uitspraak („What’s in a name?”) van de beroemdste schrijver aller tijden (William Shakespeare), niet van deze Shakespeare is, zoals we sinds het ontstaan van „Romeo en Julia” in 1595 geneigd waren te denken, maar van George Bernard Shaw, die als ik goed ben ingelicht gemid deld zo’n eeuw of drie later dan Shake speare leefde. Ik voorspel dat deze onthul ling van Toon Hermans, die blijkbaar het historische fiat kreeg van de beide hoofd redacteuren Henk van der Meyden en Willem Smitt, alsmede van eindredacteur Rien Menke, van de redactie showbusi ness of de redactie koninklijk huis, society en algemene reportage en van de bureau redactie, groot opzien zal baren in de hele wereld! Ik zelf twijfel weliswaar nog steeds, maar zei George Bernard Shaw niet: „Alle grote waarheden beginnen als ketterijen”? En was het ook niet diezelfde Shaw die zei: „Met Homerus als enige uitzondering, is er geen enkele schrijver van importantie, zelfs Sir Walter Scott niet, die ik in staat ben zo volkomen te verachten als ik Shakespeare veracht wanneer ik mijn geest afweeg tegen de zijne”? In de reeks televisie-uitzendingen die de Franse kijkers zondagavond in een uit bundige overvloed van uitslagen en com mentaren door de betrokkenen op de hoogte hielden, verklaarde de waarschijn lijk verslagen kandidaat d’Ornano dat het vanzelfsprekend was dat de regerings meerderheid zich ,nu aaneen diende te sluiten om de linkse oppositie in Parijs volgende week te verslaan. Minister d’Ornano liet ook weten dat het burgemeesterschap diende te worden behaald door degene die in de eerste ron de de meeste stemmen op zich verenigd zou hebben. En dit is zijn tegenstander Chirac. Gaullistenleider Chirac die weigert om in een zelfde studio met d’Ornano op te treden, repliceerde met een verbeten gezicht dat hij zich kandidaat voor het burgemeesterschap had gesteld omdat de regeringsgroep zich niet duidelijk en krachtig genoeg in zijn regeringstaak tegenover het „linkse gevaar” had opge steld. Wanneer het er om ging het regerings kamp te versterken tzo ging oud- premier Chirac voort dan zou hij, als de winnaar van de Parijse verkiezingen én als leider van het nieuwe gaullistisch reveil de natuurlijke keus zijn om de lei ding van de verkiezingsactie van volgend jaar op zich te nemen. Een dergelijke houding houdt in dat president Giscard, als de exponent van de kleine partij der onafhankelijke republi- HAMBURG (DPA) Oostduitse grens wachten hebben zaterdag meer dan 70 mensen zonder opgaaf van redenen terug gestuurd die de internationale beurs in Leipzig wilden bezoeken De meeslen van hen waren vroegere inwoners van da DDR Michel d’Ornano voor deze of gene uit te spreken. Tot nu toe hebben de ecologen nog niet onthuld voor wie zij hun aanhangers in de tweede ronde zullen adviseren te stemmen. nomen. Afgelopen vrijdag werd bekend dat prof. Patocka een hersenbloeding had gehad en dat zijn toestand ernstig was. Gisteren kwam het nieuws dat hij was overleden. Minister Van der St oel zei gisteren „met droefenis” te hebben gehoord van de dood van Jan Patocka. Van der Stoel omschreef de 69-jarige filosoof als „een strijder voor de menselijke vrijheden. Hij zal ongetwijfeld door de vrije wereld wor den herdacht als een man die opgekomen is voor de waarden zoals die zijn aangege ven in de Slotakte van Helsinki en ook in deze akte zijn onderschreven”. „Charta ’77 verliest een van zijn woord voerders, maar ze hebben er nog meer. Hun idealen werden niet alleen door Patocka uitgedragen”, aldus minister Van der Stoel. Patocka was aanvankelijk de minst bekende van de drie woordvoerders van Charta ’77. De beide anderen, de oud- ministers Jiri Hajek en Frantisec Kriegel, politici die het stalinisme in Tsjecho- Slowakije hadden overleefd en hadden meegewerkt aan de Praagse Lente van 1968, waren in binnen- en buitenland meer bekend Patocka, zo vertelde hij ons kort voor zijn gesprek met minister Van der Stoel, was in de Charta-beweging terechtgeko men uit verontwaardiging over onrecht en willekeur waarmee de machthebbers in Met dat laatste verhaal luidt u, dunkt mij, een nieuwe maar stokoude periode in de Nederlandse boulevardjournalistiek in. We krijgen de indroevige inside-story voorgeschoteld hoe onze middelbare prin sessen en prinsen, verkleed als indianen, rond een bordkartonnen pot dansten waarin Jorge opgesloten zat, een en al vrolijkheid dus, maar natuurlijk was er geen foto voorhanden en daarom hebt gij Eppo Doeve gevraagd deze onvergetelijke scène zo natuurgetrouw mogelijk na te tekenen. Daarmee hebt ge de tekenaar weer in zijn oude functie hersteld. Vroe ger, voordat de fotografie was uitgevon den, werden aardbevingen, moordaansla gen, vulkanuitbarstingen, scheepsrampen en dat soort calamiteiten in „De Holland- sche illustratie” en dergelijke bladen immers ook altijd door tekenaars gere construeerd, zodat je er donder op kon zeggen dat het zo in ieder geval niet gebeurd was... (Van onze speciale medewerker Fred San ders DEN HAAG. Prof. dr. Jan Patocka, de bijna 70-jarige Tsjechoslowaakse filo soof en woordvoerder van de beweging Charta ’77, is gisteren in een ziekenhuis in Praag overleden. Op dinsdag 1 maart maakte prof. Patocka gebruik van hel officiële bezoek van minister Van der Stoel aan Praag om met de Nederlandse minister een kort gesprek te hebben over de doelstellingen van Charta ’77 Daarbij had Patocka er sterk de nadruk op gelegd dat deze beweging, waarvan de aanhan gers in Tsjecho-Slowakije worden ver volgd, niets in de zin heeft dat in strijd is met de wetten van het land. Charta ’77 vraagt het regime alleen dat het de eigen grondwet, het Handvest van de Verenigde Naties, de verdragen over de mensenrech ten en de Slotakte van de Europese Veilig- heidsconferentie in Helsinki - alle onder tekend door Tsjecho-Slowakije - naleeft. Ongeveer op het moment dat minister Van der Stoel Praag verliet, woensdag middag 2 maart, werd prof Patocka door leden van de veiligheidspolitie StB meege nomen voor een langdurig verhoor, dat de volgende dag werd voortgezet. Vervol gens bleek dat deze verhoren door de professor zelf omschreven als „zeer onaangenaam te veel hadden gevergd van zijn wankele gezondheid Hij werd met hartklachten m een ziekenhuis opge- ANKARA (DPA) Bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto met zwavel zijn zaterdag in Babaeski ten, wes ten van Istanboel 35 mensen verbrand De twee voertuigen vlogen dadelijk na de aanrijding in brand Niemand van de inzittenden heeft het ongeluk overleefd >5? 1 -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3