M. J. Vergouw Voor O.R.-werk is Van Gelder nog net leuk bedrijf 1 Rotterdam Vernielingen in Met naar twee scholen in met kluchten Santpoort-Zuid Van 2 tot en met 9 juli STICHTING SANTPOORT WIL INFORMATIE OVER BOUWPLAN Man slaat ,buur’ met ijzeren staaf „Sjot” start „MODEFLITSJES TWINTIGSTE ZOMERKAMP VOOR IJMUIDENSE JEUGD de „Neus" GEKOZEN VOORZITTER” BIJNA VEERTIG JAAR BIJ BEDRIJF Inbraak in café Kort IJmondnieuw Automobilist raakte auto en rijbewijs kwijt KOFFIECONCERT MODE-INFORMATIE Geen vertrouwen in welstandcommissie Activiteiten van Bejaardenbond NIEUWE VOORJAARSKOLLEKTIE aan Kennemerlaan Bromfietser ernstig gewond na botsing IN DORPSKERK Voorlichting Samvro over kankeronderzoek MAANDAG 1 4 MAART 19 77 IJMUIDEN.* VELSEN Gekozen Slachtoffer in ziekenhuis a WOENSDAG 16 MAART A.S. Kampraad geshowd. Het prettige hiervan is, dat u veei SHOWTIJDEN: Hartelijk welkom dus in onze zaak MODEHUIS PLEIN 1945 no. 1 - IJMUIDEN krijgt en tevens de geshowde modellen meteen zelf kunt passen. GEEN zitplaatsen dus, WEL vrij entree en onder het genot van een kopje koffie. bij uitzondering zijn wij op deze dag tussen de middag gesloten van 13.00-14.00 uur. s morgens van 10.00 - 12.30 uur s middags van 14.00 - 16.30 uur een de In onze zaak wordt u, door beroepsmannequins de (Van een onze verslaggevers) IJMUIDEN Vooral de eerste dagen hebben sommige kinderen last van heimwee. Ze missen Cali- mero en de Berepoot. Mama is er ’s avonds niet om hen in bed lek ker toe te stoppen. De vertrouwde omgeving zijn zij kwijt. Maar het is juist deze groep die aan het einde van de kampweek snikkend naar huis terugkeert omdat de vakantie al voorbij is. En het volgende jaar staan zij te trappelen om mee te mogen. - Veertig jaar VELSEN-NOORD Sinds 1960 draait M. J. Vergouw uit Velsen- Noord al mee in de Centrale On dernemingsraad van Van Gelder Papier en vanaf de start van aparte ondernemingsraad in vestging Velsen-Noord is hij de gekozen’ voorzitter van die onder nemingsraad. Met zijn 61 jaar is Vergouw een man, die voor zijn eigen mening uitkomt en dat in overduidelijke bewoordingen vaak laat merken ook. Hij heeft groot respect voor de nu overgeplaatste directeur A. H. Stomp, maar laat zich door de directie niet inpakken en net zo min laat hij zich door de vakbond gebruiken. V II M. J. VERGOUW j <310 ADVERTENTIE Blijkens een mededeling van B. en W. zullen deze aan de in de omgeving te stellen eisen van welstand moeten vol doen. Het bestuur van de Stichting Sant poort wenst in het overleg over dit bouwnlan betrokken te worden. In een brief aan B. en W. stelt het vast: „De ervaring ten aanzien van de huizenbouw aan de Duinweg heeft ons vertrouwen in het oordeel van de welstandscommissie, naar u bekend is, ernstig geschokt”. Het feestuur wijst op de doelstelling van de stichting: bescherming van het landelijk milieu, het dorpskarakter en het natuur schoon van Santpoort. Aan de hand van deze doelstelling acht het zijn plicht en „Onze ondernemingsraad is heel wat anders dan bij Hoogovens” vertelt hij. 4 '8 Hij de IJMUIDEN De Algemene Bond van Bedaarden afdeling IJmuiden organiseert binnenkort een kienmiddag en een drie tal bustochten. en toch is het een echte doordouwer”, aldus Vergouw, die duidelijk laat blij ken, dat het hem wel spijt, dat directeur Stomp moet vertrekken. vrijding twee jaar voor de Binnenlandse Strijdkrachten. „Dat heb ik twee jaar gedaan en toen ben ik daar weer uitge stapt”, vertelt hij nu, „en dat werd wel hoog tijd ook, want zo militaristisch was ik ook weer niet”. van een van 20 aan „Dit is net nog een leuk bedrijf; het is nog overzichtelijk en je ontmoet je mensen nog veel. Er is dacht ik ook een heel andere relatie tussen de bedrijfslei ding en de OR. De contacten zijn ver- IJMUIDEN. In een café aan de Kennemerlaan is vrijdagnacht ingebro ken. Door bij de achterdeur een ruit te vernielen wist de dader, een 21-jarige inwoner van IJmuiden, binnen te ko men. Hij nam een pick-up mee. Dankzij een vrij duidelijk signalement, dat de politie kreeg van iemand, die de man gezien bad, kon de dader dezelfde nacht van zijn bed worden gelicht. De pick-up werd in zijn woning aangetroffen. IJMUIDEN. Op het Stationsplein in Oud-IJmuiden is zondagavond om kwart voor elf een bromfietser bewusteloos op het wegdek achter een daar geparkeerde vrachtwagen aangetroffen. De achttien jarige bromfietser in het Zeewegzieken- huis opgenomen met een schedelbasis- fractuur en een verbrijzelde knie. Waar schijnlijk is de bromfietser met volle vaart tegen de geparkeerde vrachtwagen aangereden. Een vreemd transport lag zaterdag rond hel middaguur te wachten om de Noordersluis in IJmuiden te passeren. Het was het voorschip van het nieuwe containerschip „Houtman” van Nedlloyd, dat met vier sleepboten onderweg ging om in Rotterdam zijn achterste weder helft te ontmoeten. Het voorschip is gebouwd bij de NDSM in Amsterdam, terwijl het achterschip bij Verolme op Rozenburg van stapel was gelopen. In Rotterdam zullen beide delen samenge voegd worden tot een compleet en nor maler ogend vaartuig. IJMUIDEN. Een 29-jarige bewoner van de Lange Nieuwstraat in IJmuiden heeft vrijdagmiddag om kwart over vier zijn buurman met een ijzeren staaf op zijn hoofd geslagen. Het slachtoffer is met een zware hersenschudding in het Zeewegziekenhuis opgenomen. Aanlei ding voor deze mishandeling was het feit, dat de buurman de vrouw van de 29-jarige man beledigd had. De man, die de klap heeft uigedeeld is aangehouden en zaterdagmorgen weer in vrijheid ge steld, nadat er tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. door Jene Meilof (orgel en clavecimbel), Albert Meilof (dwarsfluit) en Adri Vis ser (violoncello). Het programma ver meldt werken van Bach en Pachelbel. Het concert begint om half twaalf. De toegang is vrij. Behalve het Zomerkamp is er voor de kinderen van zeven tot twaalf jaar met Pinksteren een kampeerweekeinde. Het Naaldenveld in Aerdenhout fungeert als bivak. Dit kamp is ideaal voor kinderen die voor het eerst van hun leven in een tentje kruipen.En als ’t bevalt, kunnen ze later deelnemen aan het grote Zo merkamp. Tenslotte organiseert de Jeugd- en Kampeercommissie jaarlijks nog een derde kamp in ret najaar. Hieraan kan iedereen meedoen vanaf veertien jaar. De organisatie van de kampeerweek is in handen van een dertigtal, merendeels gediplomeerde, kampleiders. De gemid delde leeftijd van de leiding is 23 jaar. Zij komen in januari al bijeen om de eerste voorbereidingen te treffen.Voor de vakantieweek stellen zij een program ma samen waarin sport en spel de boventoon voeren. Zo worden de dagen gevuld met speurtochten, volksdansen en een kampvuur. Als het regent worden de kinderen ondergebracht in een cir custent die dient als dagverblijf. Om te voorkomen dat de kinderen worden op geslokt in de massa, slapen zij in vier- persoonstentjes. Elk groepje van vier be schikt over een lid van de leiding bij wie kan worden aangeklopt als er pro blemen zijn. De toneelavond begint met de klucht „Toby of geen Toby”, geschreven door Wim Halve. De titels van de beide andere opvoeringen .Stoeipoes gevraagd” en .De Vrouwenhater” verraden al dat het hier ook gaat om komische verwik kelingen. Voor de muzikale intermezzo’s zorgt het accordeonduo ,De Carinto’s”. SANTPOORT. Zondagmorgen maart wordt in de Hervormde Kerk de Burgemeester Enschedélaan te Sant- poort-Noord een koffieconcert gegeven ook zijn recht zo vroeg mogelijk inzage van de bouwplannen te vragen en erop aan te dringen van de voor de plannen gestelde welvaartseisen op de hoogte te worden gebracht. Het bestuur van de Stichting Sant poort heeft B. en W. in een tweede brief om een gesprek op korte termijn ge vraagd over de plannen voor de Duin weg en omgeving in Santpoort-Zuid. Het ste t er prijs op kennis te nemen van de te verwachten ontwikkeling van deze omgeving, die grondslag zou zijn geweest bij de beoordeling door B. en W. van het bouwplan en vermoedelijk tevens bij het gunstig advies dat de welstandscommis sie heeft gegeven. Een beetje doorfilosoferend over die OR zegt hij: „In het overleg heb je vier fasen: harmonie, maar daar geloof ik niet in; een coalitie; een confrontatie en een conflict. Het liefst zie ik een coali tie. Ik ga een conflict nooit uit de weg, maar het is het laatste, dat je moet doen en het is met directeur Stomp gelukkig nooit nodig geweest. Het zat wel eens tegen een conflict aan bij de problemen in dit- bedrijf, maar altijd weer riep hij -- De arts mevrouw D. A. V. M. Lampe- Hintzen zal op deze bijeenkomst, die - wordt gehouden op maandag 21 maart - in de Petrazaal aan de Spaarnestraat in IJmuiden het nut van het onderzoek toelichten. De avond begint om 8 uur. De toegang is gratis. Er zal ruimschoots gelegenheid bestaan tot het stellen van vragen. SANTPOORT. De pas opgerichte amateurtoneelgroep „Sjot” geeft vrijdag 25 maart om acht uur ’s avonds haar allereerste voorstelling. Het optreden heeft plaats in zaal Zomerlust in Sant poort. Het programma bestaat uit een drietal eenacters, geregisseerd door Her man Peekei. Voor meer informatie en opgave van deelnemers kan mep. zich wenden tot Ineke en Hans Wijdoogen, Satumus- straat 31, telefoon: 18691; Marjolijn Be tel, Bonifaciusstraat 1, telefoon: 22343; Co Timmers, Raadstraat 38, telefoon 12724 en Lydia van der Heide, Bloem- straat 8, telefoon: 13613. schrikkelijk kort. Binnen de ruimte van de wet op de ondernemingsraden functi oneren we hier verdraaid goed en we krijgen van de directie ook enorm veel medewerking om te werken en te doen, wat de wet voorschrijft en liefst nog een stapje daaroverheen”. VELSEN. Voorafgaande aan SANTPOORT. De politie heeft zon dagnacht een 23-jarige automobilist uit Santpoort aangehouden op de Broekber- genlaan. Dat gebeurde om ongeveer vier uur. De man bleek onder invloed te zijn en omdat het niet de eerste keer was, nam de politie zijn rijbewijs af. Een uur later werd de man echter opnieuw in zijn auto aangetroffen, waarop de politie ook de auto in beslag heeft genomen. In 1947 was Vergouw weer terug bij zijn oude baas Van Gelder. „Ik ben een jongen, die graag zijn bek opentrekt”, zegt hij en het gevolg was, dat hij in 1966 in de ondernemingsraad terecht kwam. „Als man van de onderhouds ploeg kwam je overal in het bedrijf en ontmoette je veel mensen en als je dan ook nog je mond durft open te doen, dan zit je gauw in de OR”. De kienmiddag wordt woensag 23 maart gehouden in het gebouw De Ab eel, Abelenstraat 1 in IJmuiden. Het spel begint om twee uur. De busreizen worden in april gemaakt. Als data zijn gekozen 4. 18, en 25 april. Doel van de tocht is Diepenheim waar gedineerd wordt. De kosten bedragen 22,50 per persoon. Kaarten, zowel voor de kienmiddag als voor de busreizen, zijn verkrijgbaar bij mevrouw Kolk, Zeewujkplein 392; mevrouw Martens, Rijnstraat 39; de heer Anepool, Reggestraat 44 en de heer Van der Heide, Lierstraat 15. SANTPOORT. Het bestuur van de Stichting Santpoort heeft bij het college van burgemeester en wethouders aange drongen op overleg inzake een bouwplan voor de Pastorieweg te Santpoort-Noord op de plaats van de buiten gebruik gestelde Pniël-kapel. Eerder had de stichting B. en W. de suggestie gegeven het Santpoortse filiaal van de Openbare Bibliotheek in het gebouw onder te brengen. Deze suggestie werd door het college van de hand gewezen. De Jeugd- en Kampeercommissie van de IJmuidense Sportbond organiseert de ze zomer voor de twintigste keer een jeugdkamp. Jaarlijks nemen zo’n hon derd kinderen in de leeftijd van 9 tot 16 jaar deel aan het kamp, dat een week duurt. Dit jaar is gekozen voor de pe riode van 2 tot en met 9 juli. De tenten zullen worden opgeslagen op een cam ping in Balkbrug, een plaatsje in Over ijssel. De kampeerweek was vroeger met na me bedoeld voor kinderen uit de minder draagkrachtige gezinnen. Families die zich de luxe van een vakantie niet kon den permitteren. Tegenwoordig gaan de meeste kinderen twee keer op vakantie; een weekje met hun leeftijdsgenootjes kamperen en een reisje met hun ouders. Jonge Kerk. De Jonge Kerk Santpoort houdt zondag 20 maart bijeenkomst in het Koetshuis Spaarnberg aan de Wüsteiaan. aanvang elf uur. SANTPOORT. In het weekend is er ingebroken in de pedagogische academie „Da Costa” en in de Brederodeschool in Santpoort-Zuid. Wat er wordt vermist is nog niet bekend, maar er is in beide scho len grote schade aangericht. Deuren zijn ingetrapt, ramen stukgeslagen en kast deuren losgerukt. Vrijdagnacht is er in gebroken in een woning aan de Cremer- straat in Santpoort. De dader wist bin nen te komen door de sponninglijstjes van een ruit in de voordeur te verwijde ren en zo de deur te openen. Uit een afgesloten nachtkastje op de slaapkamer is 1000 verdwenen. - '->V Vergouw zit al de nodige jaartjes bij Van Gelder. „Op 2 december zit ik veertig jaar bij de baas”, vertelt hij, „en toch hou ik wel van verandering”. Zijn ouders waren uit de Zaan gekomen, toen zijn vader bij Van Gelder in dienst trad. Ze kwamen te wonen in de Eendracht- straat, waar de jonge Vergouw geboren werd. „Mijn vader zei altijd tegen me: „Jongen, je kan beter een klein basie zijn dan een grote knecht” en zo pro beerde ik een vak te leren en had ik in die tijd heel wat kleine baasjes”. Het waren echter de crisisjaren en toen Vergouw in 1937 kon helpen bij de trad hij in dienst van Van Gelder. Toen de bouw gereed was, kreeg hij met de rest van ’t werkvolk weer ontslag. In '38 kon men hem echter weer gebruiken en kwam hij weer terug bij Van Gelder. Hij werd uitgeleend aan Hoogovens en maakte daar de oorlogsjaren mee. Ver gouw kwam in het verzet terecht en werkte bij de wederopbouw na de be- de tweede fase van het baarmoederhalskan- keronderzoek, dat gehouden zal worden in de week van 28 maart tot 4 april, belegt de vrouwenraad „Samvro-Velsen” een voorlichtingsavond. verse groenen vullen dagelijks de honge rige maagjes. De ouders wier kinderen voor de eer ste keer meegaan, willen altijd graag weten aan wie ze hun spruiten toever trouwen. Daarom beleggen de kamplei ders een paar weken van tevoren een ouderavond. De kinderen zelf worden vlak voor het vertrek in de sfeer ge bracht met de kampkrant die bol staat van leuke wetenswaardigheden en tips. De kosten van het Zomerkamp bedra gen 80. De werkelijke kosten per kind liggen echter op 1Ï0. Bovendien is er geld nodig om oude tenten te vernieu wen en kampeeruitrusting aan te schaf fen. De organisatoren proberen het te kort te dekken door een loterij, een rommelmarkt en een kienavond. Verder ontvangt de Jeugd- en Kampeercommis sie een bescheiden subsidie. Gespreksavond. In koffiebar De Toorts aan de Hoofdstraat in Santpoort wordt zaterdag 19 maart een gespreksa vond gehouden over het onderwerp „Je zus heeft u nodig”. De bijeenkomst be gint om half negen. De verwachting bestaat dat op korte termijn een plan zal worden ingediend om aan de Pastorieweg driemaal twee aaneengesloten woningen te bouwen. „Niet dat alles bij Van Gelder pais en vree is. Je zit nu eenmaal in een kapita listisch systeem, waarin de productiecij fers belangrijker zijn dan de sociale verhoudingen”, aldus Vergouw. voegde daaraan toe, dat veel van directie afhangt en die geeft de OR bij Van Gelder in Velsen-Noord wel de ruimte om het werk zo goed mogelijk te doen. „Maar je zit natuurlijk altijd met een blokkade van een brok informatie, die je eruit moet zuigen. En zo wordt je toch soms met feiten geconfronteerd, die plotseling uit de hemel komen vallen”. De plaatselijke directie in Velsen-Noord wil de heer Vergouw daar geen verwij ten over maken. „Wij weten soms meer dan de plaatselijke directeur. En die krijgt zelf zo nu en dan ook verrassin gen, zoals nu zijn overplaatsing. Direc teur Stomp is een enorm fijne vent. Hij bouw van de nieuwe papiermachine 18. zal nooit een moeilijke beslissing nemen voordat hij die heel goed doordacht had De roep om inspraak werd ook bij dit jonge kampeervolk gehoord. Sinds enke le jaren bestaat er een kampraad met vertegenwoordigers uit alle tenten. Da gelijks rond het middaguur komt de raad bijeen om de grieven te spuien tegenover de leiding. De klachtenregen loopt uiteen van de thee die niet zoet genoeg is tot de bedtijd die te vroeg is. Maar er zijn ook serieuze wensen. Zoals van de oudere kinderen (12 tot 16 jaar) die een disco-avond willen. Tijdens de vakantie wordt veel aan dacht besteed aan de maaltijden. Een vakkundige keukenploeg van vier man draagt zorg voor voedzame menu’s. Maar liefst 36 broden, veel melk, fruit en Een extra attractie vormt An ja met haar Sprekende Pop. De nieuwe toneelgroep is voortgeko men uit de Santpoortse Jeugd Operette. Zij bestaat uit jonge studerende mensen die ontspanning vinden in het amateur toneel. Behalve het plezier dat de ac teurs beleven aan de repetities, zullen zij regelmatig voorstellingen verzorgen. Wie zich bij de groep wil aansluiten, kan zich aanmelden bij spelleider Herman Peekei, Overbildtweg 42, Santpoort; tele foon: 023-377098. dan de OR bijeen om toch tot een oplossing te komen”. „De mensen zijn zich veel kritischer gaan opstellen”, zegt Vergouw, „en daar ben ik ook wel gelukkig mee, maar anderzijds kunnen we enkel eten als die machines draaien. De Ondernemingsraad is van en voor de onderneming. Maar de leden worden via de vakbonden gekozen en vaak probeert de vakbond je ook te gebruiken, zoals bijvoorbeeld voor con trole op de CAO’s. Maar dat is onze taak als ondernemingsraad niet; dat is juist de taak van de vakbonden. Daar word ik wel eens een beetje kriegel van, vooral als je dan kritiek krijgt van je eigen mensen”. Als gekozen voorzitter is Vergouw de woordvoerder van de ondernemingsraad van Van Gelder in Velsen-Noord. De „gekozen voorzitter” is een functie, die bij Van Gelder gecreëerd is naast de benoemde voorzitter, de directeur. Pra ten met hem over zijn werk in de OR is natuurlijk ook een beetje praten over de problemen waarmee Van Gelder te kampen heeft. En op een vraag over de toekomst voor de vestiging Velsen-Noord zegt hij diplomatiek: „Gezien de mij gegeven informatie hoef ik nog niet zwartgallig te zijn”. W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5