Ontwikkelingslanden op gang brengen 2 NMB Zes jaar voor heroïnesmokkel De NMB denkt met u mee. Probeer ’t. Tijdens verkiezingen deze week in India: ’De NMB geeft me er een visie bij die heel wat meer waard is dan alleen maar geld ”Een bank die alleen geld geeft, geeft me te weinig? f rJ Keuringsdiensten landbouwgewassen in Emmeloord Prof. Odell: Geld voor oliewinning Waterconferentie van VN geopend DINSDAG MAART I 5 11 1977 BINNEN- EN BUITENLAND 10 •ff Zakenman Onaardig Reserves NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van onze speciale medewerker, Max Snijders) AMETHI. Zijn vrienden zien hem als de leider van de nieuwe generatie die nog nauwelijks bij de politiek is betrokken. Hij heeft, zeggen zij, het jeugdcon- gres weer tot een actieve bewe ging gemaakt, hij heeft de gewoonte ingevoerd om kiezers tot in de kleinste dorpen op te zoeken, hij heeft bij Delhi indus triële bedrijven helpen ontwikke len en hij heeft een eigen vijfpun- tenprogramma. Ik heb een bank altijd alleen als financier gezien. Ook deze keer stapte ik puur voor geld bij 'n bank binnen om m’n verbouwing te laten financieren. Maar die man van de NMB bleek m'n branche goed te kennen. Na bestudering van mijn plannen, vroeg hij zich af of mijn huidige vestigingssituatie die verbouwings- kosten wel waard was. Hij rekende me voor dat ik met een iets grotere investering in een nieuw pand met een betere indeling en met meer m2een veel hogere omzet kon realiseren. Hij maakte me er bovendien op attent dat er teveel geld vastzat in m’n debiteurenbestand en hoe ik dat kon veranderen. Dit gesprek was de aanleiding voor mijn tweede vestiging. De oude vestiging is gebleven zoals hij was. In de nieuwe zet ik inmiddels tweemaal zoveel om als in de oude. Dat was me met een verbouwing alleen nooit gelukt. Ik denk zelfs al aan een derde zaak. In gezamenlijk overleg met de NMB werd een aflossingsschema vastgesteld, waaraan ik op redelijke wijze kan voldoen, vooral gezien de toenemende rentabiliteit. Nu zie ik m’n bank behalve als financier ook als adviseur die kreatieve oplossingen helpt vinden voorde problemen van zijn klanten.Voor mij is de NMB zó’n bank. Praat ook eens met de NMB. Sanjay Gandhi meest omstreden kandidaat IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) VEG 1IIKW— t ;g De fusie is er een in een serie die vooral de laatste zeven jaar bij het keuringswe- zen voor landbouwgewassen heeft plaats gevonden. De twee keuringsdiensten con centreren zich voornamelijk op de poot- aardappelen en in mindere mate op de groenvoedergewassen en zaaizaden. Het totale keuringsgebied voor de pootaard- appelen bedraagt na de fusie, welke op 1 mei van kracht wordt, 22.300 ha. Nadat de nieuwbouw in de Noordoost- polder gereed is, zal het bestaande kan toor te Alkmaar met het zaaizaadlabora- torium worden opgeheven en verplaatst naar Emmeloord. Het aardappellaborato- rium te Slootdorp in de Wieringermeer zal voorlopig blijven bestaan. De voorzitter van de waterconferentie, de Argentijnse minister van Watervoor ziening Luis Jauregui, zei dat elke dag 25.000 mensen sterven aan ziekten die het gevolg zijn van watertekorten. Als er geen maatregelen worden genomen zal de watercrisis in het jaar 2000 even ernstig zijn als nu de energiecrisis. Sanjay’s oude schoolkameraden zijn met hem meegekomen naar Amethi om zijn campagne te ondersteunen. Jongens uit zeer welgestelde families die in hun smetteloos witte dhoti’s uit een andere wereld lijken te komen. Ook de filmster Dilip Kumar zal voor Sanjay pleiten. De secretaris-generaal van de conferen tie, de Soedanees Yania Abdel Mageed, bracht onder de aandacht dat tweederde van de mensheid niet beschikt over goed drinkwater. Het centrale verkiezingscomité van de Congrespartij heeft beloofd, dat als de partij wint, ze het geld zal voteren om al die plannen uit te voeren. En toch is nog maar zeer de vraag of Sanjay het zal halen. De dorpsbewoners komen maar in tamelijk beperkte aantallen naar zijn redevoeringen luisteren. Hij loopt van deur naar deur en brengt met gevouwen handen de Indiase groet, die wordt beant woord zonder dat er een woord wordt gewisseld. De mensen zijn door die bezoe ken wel vereerd. Maar ook hier rust „nas- bandi”, het sterilisatieprogramma, waar van hij een van de belangrijkste propa gandisten was, als een zware hypotheek op zijn politieke kansen. Het officiële doel voor de hele deelstaat was 400.000 gevallen, maar de staatsrege ring heeft geprobeerd een goede beurt te maken door te streven naar 1,5 miljoen. Dat heeft tot zoveej dwangmaatregelen geleid dat de verantwoordelijke staatsmi nister tenslotte is overgeplaatst - nadat toch 900.000 gevallen waren geregistreerd. Volgens Samachar werden op de jeep vijf schoten afgevuurd, maar ontkwam Sanjay Gandhi „als door een wonder”. Maar hij is elders al uitgejouwd. Wie niet komt, is mevrouw Gandhi zelf, want dat zou te veel afbreuk doen aan het beeld van „politicus op eigen benen” dat San jay probeert op te bouwen. Dat Sanjay Gandhi meer bekendheid heeft verworven door zijn zakelijke acti viteiten dan door zijn politieke visie, vinden zijn medewerkers geen bezwaar. „Misschien is het wel waar dat hij som mige orders gemakkelijker heeft gekre gen omdat hij de zoon is van de premier”, zegt er een, „maar daar kun je weinig aan doen”. Na de mislukking van de autofabriek die hij van de grond zou helpen en die nu is opgekocht door de eigenaar van het grootste conglomeraat van ondernemin gen dat India kent, K. K. Birla, blijkt Sanjay zich vooral te hebben toegelegd op agentschappen van buitenlandse onder nemingen. En het is in dat kader, dat er ernstige beschuldigingen lopen over zijn praktij ken. De ene zaak, die al „het Watergate van India” is genoemd, betreft een order voor de aankoop van 24 vrachtwagens door een semi-overheidsorgaan in de buurt van Bombay. De bestelling ging naar de firma Maruti, waarvan Sanjay directeur is, ondanks het feit dat zijn inschrijving tweemaal zo hoog was als die van- de volgende reflectant. Volgens de beschuldiging, geuit door een kandidaat van de Janatapartij, zou deze beslissing na „ministeriële tussen komst” zijn genomen. Dan is er een kwes tie van de leverantie van een aantal kleine vliegtuigen, zowel aan particuliere onder nemingen als aan staatsbedrijven. Maruti overreedde de kopers om Pipercubs te nemen in plaats van twee concurrerende merken, volgens het verhaal was het winstpercentage over die Pipers 25 pro cent en dat over de andere vliegtuigen 15. Dat is misschien nog „zaken-doen” maar de Pipercubs blijken niet te voldoen aan de voorschriften van de Indiase luchtin spectie. Over Sanjay’s karakter worden in dit land vol vriendelijke mensen de meest onaardige dingen verteld. Veel kans om vast te stellen wat daar wel of niet van waar is, bestaat er niet, want de kandi daat is vrijwel ontoegankelijk voor de pers. Hij heeft alleen een interview gege ven aan de door de Staat beheerste tv. „Veel te druk”, zeggen zijn schoolkame raden. Als Indira Gandhi de verkiezingen verliest en dat is ondanks alle verdiensten die ze voor het land heeft gehad niet uitgesloten, zal dat niet alleen te wijten zijn aan de afkondiging van de noodtoe stand en de duur daarvan, maar zeker ook aan het optreden van haar jongste zoon die zo graag de Nehroe’s zou willen zien als de Kennedy’s van India, maar die het in zich heeft de Nixon te worden van dit land. Indira Gandhi, voor wie het optreden van haar gekritiseerde zoon de nodige politieke consequenties kan hebben. Volgens Odell, die als hoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam is ver bonden, kunnen hiermee twee vliegen in één klap worden geslagen: dé macht van de OPEC-landen en de monopoliepositie van de grote oliemaatschappijen kunnen worden doorbroken. „Het gekke is”, aldus Odell, „dat deze hulp nog nergens wordt gegeven. Kennelijk denkt men automa tisch dat dit nu eenmaal het terrein is van de oliemaatschappijen. Maar die zijn onaanvaardbaar voor een groot aantal Derde-Wereldlanden. En zo gebeurt er niets.” Van Odell is bekend dat hij de wereld voorraden olie en gas vele malen hoger schat dan via de oliemaatschappijen bekend wordt gemaakt. Hetzelfde geldt voor de gasvoorraden op het continentale plat, die volgens Odell nog in zeer recente amerikaanse studies veel hoger worden aangeslagen dan in officiële publikaties. Zowel prof. Odell als zijn collega Tin bergen zeiden te twijfelen aan de echte schaarste van een aantal grondstoffen. Het kwaad was toen al geschied en geen enkele verkiezingscampagne kan dat nog uitwissen. „Tien dagen geleden”, zegt een van zijn vrienden, „dachten we dat de zaak er hier kansloos voorstond, maar nu geloven we weer dat hij nog een kans heeft”. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I van per r. CD i o Prof. Tinbergen voerde aan dat er geen schaarste aan metalen behoeft te worden gevreesd, wanneer tijdig kan worden overgegaan op zonne- en kernfusie- energie. Dit nog afgezien van de enorme voorrraden ijzer, mangaan, kobalt en nik kel, die zich in de oceanen bevinden. Ook de winning in de aardbodem (nu nog niet verder dan een paar duizendmeter) zou nog verder kunnen worden ontwikkeld. In theorie bestaat de mogelijkheid tot 16 kilometer diep grondstoffen te winnen. Tinbergen: „Stel u dan eens voor wat de theoretische reserves zijn.”. Het district dat de 30-jarige zoon van de minister-president heeft uitgekozen om zijn intrede te maken in de politiek, is nog armer dan de rest van dit toch al arme deel van de landbouwstaat Oetar Pra desh. Dat wordt door zijn aanhangers als een belangrijke verdienste gezien. En het geeft de kandidaat ook de kans veel te beloven. Hij heeft een uitvoerig program ma opgesteld van elektrificatie, wegen aanleg, verbetering van het onderwijs en van de veestapel, het aantrekken van industrie. BREDA (ANP). De rechtbank te Bre da heeft gisteren twee Chinezen uit Singa pore wegens het invoeren van 18,4 kilo heroïne veroordeeld tot ieder zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. De Officier van Justitie had acht jaar met aftrek geëist. De koeriers waren op 26 november per taxi op weg van Brussel naar Amsterdam. Zij liepen bij Wernhout tegen de lamp, omdat de douane er achter was gekomen, dat heroïne vanuit Singa pore via Scandinavië per vliegtuig naar Brussel werd gebracht en vandaar per taxi naar Amsterdam. De twee verdach ten ontkenden geweten te hebben dat in de vier koffers die zij bij zich hadden, heroïne was gestopt in de dubbele bodems. De rechtbank ging er van uit dat zij, gezien de omstandigheden, geweten moeten hebben dat zij drugs smokkelden. Een van hun suggereert zelfs dat de verkiezingen in Oetar Pradesh en het aan grenzende Bihar nog een week of twee zullen worden uitgesteld, omdat geleide lijk de kansen voor het congres beter zouden worden: een grondwettelijke onmogelijkheid maar tekenend voor de oprechtheid waarmee het groepje zegt de democratie aan te hangen. ROTTERDAM. De Engelse olie- econoom dr. Peter Odell vindt dat de olieverbruikende landen aan ontwikke lingslanden in Azië, Latijns-Amerika en Afrika geld moeten geven om de winning van olie en gas in die landen op gang te brengen. Volgens hem is dit zowel in het belang van de verbruikende landen als van de ontwikkelingslanden. Prof. Odell zei dit tijdens een forumbij eenkomst over grondstoffenproblema- tiek, die gisteren in de Erasmus Universi teit is gehouden. Aan de discussie deden verder mee prof. J. Tinbergen, prof H. C. Bos, ir. I.B. Warmenhoven, grondstoffen deskundige van Unilever, en drs. J. Pronk, minister van ontwikkelingssamen werking. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllll Zondagavond is in het noorden van India geschoten op de jeep waarin de zoon van Indira Gandhi een verkiezingsreis maakte, zo heeft het Indiase persbureau Samachar bekendgemaakt. Het incident had plaats in het kiesdis trict Amethi, waar Sanjay Gandhi kandi daat van de Congrespartij van zijn moe der in de parlementsverkiezingen van deze week is. Prof. Tinbergen bepleitte nog maar weer eens „de rigoureuze herverdeling op internationaal niveau”, om de ernstigste crisis die op dit moment bestaat, het voed seltekort, aan te pakken. De Unilever- topman Warmenhoven onderschreef dat in feite door te zeggen dat alleen ingrijpen in het prijsniveau van landbouwgrond stoffen de ontwikkelingslanden niet kan helpen. Minister Pronk toonde zich in alle opzichten somber. Met de internationale afspraken die aan de voet van alle maatre gelen voor de grondstoffenproblemen die nen te staan, „zijn we sinds 1973 nog geen stap verder gekomen”. DEN HAAG (ANP). In Emmeloord zal de nieuwe vestigingsplaats met labora torium komen van de keuringsdiensten van landbouwgewassen van Noord- Holland en de Noordoostpolder en Flevo land. Dit is besloten na een overeenkomst tot fusie van de twee keuringsdiensten, waartoe vorige week vrijdag is besloten. Dit werd gisteren op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim vroeg de deelnemers aan de wereldwater- conferentie hun daden af te stemmen op de omvang van de uitdaging. Als we niet op tot dusver ongeëvenaarde wijze samenwerken dreigt er in de toekomst een crisis in de watervoorziening, aldus Wald- heidm. MAR DEL PLATA (UPI/AFP). Temidden van strenge veiligheidsmaat regelen heeft de Argentijnse president Jorge Videla gisteren de VN- waterconferentie in Mar del Plata geo pend. Het afgelopen jaar zijn drie moord aanslagen gepleegd op Videla.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11