eventueel wijken en clan dit noq achtergrond voor beroepsvaart „Recreatievaart moet Wet ondernemingsraden: tweespalt dreigt Geen directe steun Amsterdam aan witkar Nieuwe partij op Aruba voor slachtoffers Libanon Kunstledematen te* „OVERHEID GEEFT GELD NIET, ONDANKS TOEZEGGINGEN-' SCHAAL 1:600 Ontwerp-structuurschema vaarwegen: Tuchtcollege geeft arts waarschuwing I DINSDAG 2 MAART I 5 19 7 7 BINNEN. EN BUITENLAND DEN HAAG. Er is geld nodig om de noodsituatie in de Neder landse hartchirurgie op te lossen. Maar de overheid geeft dat geld niet, ondanks toezeggingen. Dank zij een klein aantal chirurgen, cardiologen en verpleegkundigen is het aantal open hartoperaties in weinig jaren van 1100 per jaar tot (1976) 2300 gestegen. Maar die weinige mensen lopen er wel mee op hun tenen. Er moet nu echt wat gebeuren om de hartchirurgie op peil te brengen. Paus heeft griep Doodgeschoten Dertigste kind Ontevreden patiënt Stakingen NEDERLANDS HULPPROGRAMMA Een eeuw Weer horen? (Van onze parlementsredactie) Owen naar Afrika Meer motorfietsen Ruzie ‘Akkoord? Massa-arrestatie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het wetsont werp „ondernemingsraden nieuwe stijl” komt deze week in de Tweede Kamer aan de orde. Een van de vier „maatschappij- hervormende” voorstellen, die het kabinet-Den Uyl op de val reep van zijn bestaan wil bin nenhalen. Bedoeling: de onder nemingsraden meer bevoegdhe den te geven en wat zelfstandi ger te maken. Verwachting: er is wel een meerderheid voor te vin den, zij het dat er om bepaalde onderdelen toch wel slag za] worden geleverd. 5 «KB lorJi het xx/eer] Vooruitzichten voor donderdag: Wisselvallig. WEERRAPPORTEN d. WOENSDAG 16 MAART L-'Ü X B. en W. hebben ingestemd met het verzoek van de vereniging om nog tien witkarstalions in de binnenstad te mogen aanleggen. Omdat het tot dusver voornamelijk de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging is geweest die op parlement en regering druk uitoefende om wensen vervuld te krijgen, wilden de cardiologen nu ook wel’ eens in het openbaar een noodkreet sla ken. Wegens de grote wachtlijsten en de beperkte capaciteit hebben zij zich una- l.bew. l.bew onbew. l.bew. l.bew. onbew. h.bew. h.bew. onbew. zw.bew zw.bew. 1 bew. onbew. zw.bew. onbew. l.bew. regen onbew. zw.bew onbew. onbew. onbew. h.bew. zw bew. 1 bew. onbew. h.bew onbew. sneeuw h.bew. geh.bew. l.bew regen zw.bew h.bew onbew regen zw bew l.bew 0 0 In het wilde weg opleiden is onmogelijk, want omdat er geen officiële assistent- plaatsen zijn, kunnen er geen salarissen aan op te leiden artsen worden betaald. Wie wil er op dat niveau nog zonder sala ris worden opgeleid? Bovendien heeft de overheid de academische ziekenuizen die daarvoor in aanmerking komen, nog steeds niet de beloofde gelden verstrekt om de hartchirurgische capaciteit tot 250 per jaar op te voeren, laat staan tot de gewenste aantallen van 400 a 450 per centrum, die Hendriks en Klein hebben genoemd mem achter de start van „hartluchtbrug- gen” als die naar Houston (Texas, VS) gesteld Hoeveel mensen in Libanon ledematen hebben verloren is niet precies bekend. Er zijn schattingen die lopen van 600 tot 1000. Door de Nederlandse hulp zullen 362 geamputeerden aan kunst ledematen worden geholpen. Dit project, waaraan 12 Nederland se revalidatiecentra meehelpen, zal ongeveer 900.000 gulden kosten. De instrumentmakers van de centra zullen het benodigde werk zoveel mogelijk ’s avonds doen, opdat het orthopedische werk voor de Nederlandse invaliden niet in het gedrang komt Het project wordt in coördinatie met het Internationale Rode Kruis uitgevoerd en het ministerie van Buitenlandse Zaken verwacht daarom niet op politieke moeilijkheden te zullen stui ten. Samen met het Internationale Rode Kruis bekostigt Neder land voorts de nazorg voor de aan prothesen geholpen invaliden, waarvoor veertien fysiotherapeuten en vier bewegingstherapeu ten zullen worden geworven. De orthopedische hulp gaat naar alle Libanese bevolkingsgroepen. De prothesen zullen worden DEN HAAG (ANP). Ongeveer vijf miljoen gulden heeft minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking beschikbaar gesteld voor een nieuw noodhulpprogramma voor de door de burgeroorlog getroffen burgerbevolking van Libanon. Dit pro gramma omvat onder meer de verschaffing van kunstledema ten aan geamputeerde Libanezen en de aankoop van een com pleet ziekenhuis om de armste slachtoffers aan gratis zieken huisbedden te helpen. Paus Paulus VI heeft al weer (of nog) griep. Al zijn ontvangsten voor gisteren heeft hij moeten afzeggen. Vorige week dinsdag werd de hoogwaardigheidsbekle der geveld door griep, waarvan hij zondag voldoende hersteld was om zijn gebruike lijke zegen aan de pelgrims op het St Pietersplein te geven. De burgemeester van de Filippijnse stad Luzon, Gerardo David, is gisternacht doodgeschoten, volgens de politie door „communistische rebellen". Het is de eer ste moord op een plaatselijk bestuurder sinds de afkondiging van de staat van beleg. Voor die tijd waren vier burge meesters vermoord. Keizer Bokassa I van het Centraal Afri kaans Keizerrijk heeft gisteren al zijn onderdanen een vrije dag gegeven. Dit omdat hij iedereen mee wilde laten delen in de vreugde om de geboorte van zijn dertigste kind, een zoon. Een Spanjaard die ontevreden was over een ondergane neusoperatie heeft giste ren twaalf schoten afgevuurd op een plas tisch chirurg en verpleegster in het zie kenhuis Los Nardos te Madrid. Beiden kwamen om het leven. De patiënt ver wondde een tweede verpleegster levens gevaarlijk. De man vluchtte in een auto, waarmee hij later verongelukte. AMSTERDAM (ANP) B. en W. van Amsterdam kunnen geen rechtstreekse financiële steun geven aan het witkar- experiment in de hoofdstad. Wél zijn zij bereid met de coöperatieve Vereniging Witkar te overleggen op welke wijze gel delijke steun aan het ministerie van Ver keer en Waterstaat zal worden gevraagd. Dertigduizend arbeiders bij de Griekse telefoon- en telegraafdienst hebben giste ren een staking van drie dagen afgekon- digd. Ook de chauffeurs van de Atheense stadsbussen zijn in staking gegaan, even als de 70.000 arbeiders in de textielindus trie. 1 1 11 10 u ii ii 10 10 11 9 1) 9 19 20 12 14 11 13 10 16 17 17 11 9 15 23 21 12 16 4 12 17 1 2 17 8 aangemeten in het centrum van de Palestijnse Rode Halve Maan in Beiroet, het ziekenhuis van de Amerikaanse universiteit in Beiroet, het medisch centrum Beit Chebab en het Rode Kruis Centrum in Tripoli. Deze centra krijgen verder in totaal 900.000 gulden financiële hulp voor de aanschaf van materiaal. In Tripoli zal een nieuw atelier worden opgezet, zodat het noorde lijk deel van Libanon voor deze hulp niet meer afhankelijk zal zijn van Beiroet. 17 19 23 zzw zw zw 1 3 8 7 8 5 2 4 1 4 11 0 0 0.5 0 4 6 7 0.3 0 0 1 4 0 0 0 0.5 0 II 04 0 0 6 0 0 5 4 4 3 2 4 4 5 3 5 4 2 12 6 4 4 5 3 0 2 8 2 5 2 3 8 4 2 9 -1 5 8 1 2 9 7 11 6 zzw zw zw zw zw zzw o nnw o zzw zo zzw wzw wzw w.st ono no z wzw w.st. nw w.st. wzw nnw w.st. w.st. no zw wnw o zzO n z zzw CB Volgens de wethouder kan de gemeente geen financiële steun geven omdat de wil kar als een vorm van openbaar vervoer moet worden beschouwd en gezien de regeling met het rijk getroffen voor de overneming van de tekorten van het open baar vervoer kunnen daarvoor geen gel den meer op de gemeente-begroting wor den uitgetrokken aldus Treumann. Dit deelde wethouder Treumann gister middag mee in de raadscommissie voor Verkeer en Vervoer. Behandeld werd een ontwerpbrief van het gemeentebestuur aan de vereniging. Hierin geven B. en W. onder meer uiting aan hun twijfel over de mogelijkheid in de naaste toekomst tot een kostendekkende exploitatie van de witkarren te komen. Die twijfel bleek door vele commissieleden te worden gedeeld. Het CPN-raadslid Clerx noemde het witkar-experiment zelfs een „flop". dë eigen werknemers door de eigen ver tegenwoordigers ten opzichte van de ondernemingsleiding. En de ander hecht meer belang aan het overleg, het geza- - Dat blijkt uit het ontwerp-structuur schema vaarwegen, dat minister Wester- terp (Verkeer en Waterstaat) mede namens zijn collega Gruijters (Ruimtelij ke Ordening) gisteren heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. Het schema geeft De cardiologen zijn niet tegen het ope nen van nieuwe hartcentra, zoals in het Catharinaziekenhuis Eindhoven. Maar zij kunnen niet functioneren, omdat er onvol doende geschoolde mensen zijn om die centra te bemannen. Vooral het tekort aan verpleegkundigen is ook groot. Voor wat de opleiding betreft, hebben de universi taire instellingen nu weer te maken met een vacaturestop, die staatssecretaris Klein heeft ingesteld. Dat maakt het nog moeilijken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Op bepaalde wateren zal de recreatievaart in de toekomst moe ten worden beperkt als de beroepsvaart er uit een oogpunt van veiligheid te veel hinder van zou ondervinden. Waar moge lijk zal dan de recreatievaart langs paral lelroutes worden gemaakt. Zon- en maanstanden Zon op 6.53 uur onder 18.48 uur Maan op 5.01 uur onder 15.15 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 1.18 uur en 13.44 uur Laagwater 9.05 uur en 21.44 uur Aantal uren zon; 1 tot 7; minimum tempera tuur omstreeks 5 graden; maximum tempera tuur omstreeks 11 graden; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent; kans op een geheel droog etmaal' 40 percent. Maar de cardiologen zien liever dal de hartpatiënten m eigen land kunnen wor den geholpen. Zij blijven onverkort bij hun schatting van 6000 operaties per jaar. Die mening staat tegenover de visie van de staatssecretarissen Hendriks en Klem (Onderwijs). De bewindslieden spreken over 4500 operaties in 1980. Maar onder de kunnen huidige omstandigheden zal dit laatste cijfer zelfs niet worden gehaald, aldus de cardiologen tegenover de kamercom missie. Sedert 1971 zijn de cardiologen bezig hun nood te bepleiten. „Zeven jaar is m dit vak een eeuw”, aldus prof. Nieveen. „En m die tijd is de behoefte aan hartchirurgie alleen maar toegenomen”Op vragen van uit de commissie gaf hij toe dat de sprei- diijg van cardiologen over het land onvol doende is. Er is een groot tekort aan cardiologen, maar dat komt neer op een tekort aan opleidingsmogelijkheden. „Er staan genoeg artsen te dringen voor een opleiding, maar het kan niet" Weer in binnen- en buitenland Kleine elektroden, aangebracht diep in de oren, zouden doven misschien horend kunnen maken. Dat zegt dr. Robert Schindler van de Califonische Universi teit in San Francisco. De gebruikelijke apparaten kunnen geheel doven niet hel pen, omdat die slechts geluiden verster ken. De elektroden daarentegen zouden de geluiden direct over kunnen brengen op de gehoorzenuwen, die ze doorgeeft aan de hersenen. De dieren waarbij de elektroden zijn ingebracht waren doof maar kunnen weer op grote afstand gelui den horen. Cardiologen bezorgd over hartchirurgie een opsomming van de behoefte aan vaar wegen tot het jaar 2000 en vermeldt op welke punten in het land in de komende jaren verbeteringen moeten worden aan gebracht. De bewindslieden zijn tot de slotsom gekomen dat het bestaande net van vaar wegen tot 2000 voldoende is voor de ont sluiting van alle delen van het land. Nieu we vaarwegen hoeven niet te worden gegraven, wellicht met uitzondering van een nieuw kanaal tussen Maas en Waal en een verbinding tussen het Belgische Albertkanaal en de Maas ten noorden van Maastricht. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istaboel Tel-Aviv Tunis De Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, zal omstreeks mid den april Afrika bezoeken, zo is van offi ciële zijde in Londen meegedeeld. De minister, die niet naar Rhodesië zal gaan, gaat besprekingen voeren in Zambia, Zuid-Afrika, Botswana, Mozambique, Tanzania en Nigeria. B>j de PvdA meent men dat deze ver andering neerkomt op een uitholling van de ondernemingsraadsbevoegdheden De socialisten zijn niet tegen een ander CDA-amendement, dat ertoe strekt om de Voorzitter van de ondernemingsraad en de directeur beurtelings de leiding van de „overlegvergadering" te geven. WD en DS’70 zullen pogingen doen het overlegkarakter wat te versterken, maar of hun streven succes zal hebben moet worden betwijfeld. DEN HAAG (ANP). Het Centraal Medisch Tuchtcollege in Den Haag heeft een arts, die zich onjuist over een fysio therapeut heeft uitgelaten, een officiële waarschuwing gegeven, daarmee de beslissing in eerste aanleg van het Medisch Tuchtcollege bevestigend. De beslissing is gepubliceerd in de Staats courant. ORANJESTAD (ANP). De voormali ge tweede man van de MEP-partij van Betico Croes, Watty Vos, heeft met twee andere ex-MEP-leden een nieuwe Aru baanse politieke partij opgericht, de Reformistanan Uni Pa Bienestar di Aru ba - afgekort RUBA. Vos verliet de MEP, de partij die op 25 maart een referendum wil houden over de onafhankelijkheid van het Antilliaanse eiland, na felle onenig heid met Croes. „Het is afgelopen met de one-man show van Croes op Aruba” ver klaarde Vos in een toespraak bij de oprichtingsvergadering van zijn partij. „De MEP heeft teleurgesteld en het volk is moe om tegen het slechte beleid van deze partij en haar regering aan te kijken” Met Vos zullen ex-Gedeputeerde Del- wyn Gomez en de oud-fraktieleider van de MEP in de Arubaanse Eilandsraad, Ralph Richardson, de statuten van de nieuwe partij opstellen. De organisatoren zeggen voorstanders te zijn van een planmatige, rustige voorbereiding op de onafhanke lijkheid van Aruba. Vorig jaar zijn in ons land bijna 17.000 motorfietsen verkocht. Tweeduizend daarvan waren wedstrijdmachines. De laatste jaren is de omzet van motorfietsen aanzienlijk gestegen. In 1967 werden er 4.358 motorfietsen gekocht, dat waren er al 3000 meer zeven jaar later, in 1974. menlijk belaad van werknemersafge- vaardigden met de directie over onder werpen, die voor de gehele onderneming Van belang zijn Dit dualisme deed zich in 1973 ook in de Sociaal-Economische Raad voor, die dan öok niet met een unaniem advies aan de regering kon komen. In arren moede heeft de regering toen maai' getracht të hinken, op de beide benen zowel vertegenwoordiging als overleg Zij poogde daarmee in de opzet van de ondernemingsraad-nieuwe stijl zowel de PvdA als het CDA tevreden te stellen. Dat is niet bijster gelukt, beide partijen zijn weinig enthousiast over de opzet. Maar alle betrokken polici herinneren zich terdege dat de vormgeving pas tot stand is gekomen nadat het kabinet er flink over had geruzied. Ruim een jaar geleden heerste er zelfs een crisissfeer om die reden. Maar de storm werd bedwongen en het resultaat dat naar In de komende tien jaar moet wel een flink aantal verbeteringswerken worden aangepakt. Aangenomen mag worden dat deze werkzaamheden over een aantal jaren verspreid op de achtereenvolgende begrotingen van Verkeer en Waterstaat zullen verschijnen. Bovenaan het overzicht staat verbete ring van de Waalbocht bij Nijmegen en verdieping van de Waal. Ook bij Boxmeer, in de Maas, moeten bochten worden ver beterd. Deze werkzaamheden worden afhankelijk gesteld van de aanleg van de autosnelweg die het Nederlandse wegen net verbindt met de zogenaamde Links- rheinische Strasse in West-Duitsland. Onder aan te brengen verbeteringen: de Èem moet worden vergroot, zodat het te zijner tijd met bijkomende voorzieningen voor schepen tot duizend ton mogelijk zal zijn Amersfoort te bereiken. In de omge ving van Dordrecht zijn omvangrijke werkzaamheden noodzakelijk, moet de spoorbrug bij Gouda worden verhoogd, moet bij Amsterdam het kanaal „om de west” worden aangelegd en moet in Den Helder de Koopvaardersschutsluis wor den vervangen. Voor de werkzaamheden die tot 1985 voor uitvoering in aanmerking komen, worden de kosten geraamd op anderhalf miljard gulden, op prijsbasis 1976. In Tripoli heeft Nederland een particulier ziekenhuis voor de somma van 2,5 miljoen gulden gekocht om de mensen die het niet kunnen betalen te helpen. Er is in die stad een tekort van ongeveer 500 gratis ziekenhuisbedden voor de meest behoefti- gen. Wel is er in deze stad een aantal particuliere ziekenhuizen, waar vroeger Arabische rijken werden verpleegd, die groten deels leeg staan. De eigenaars willen er graag van af, omdat zij zich liever elders willen vestigen. Het ziekenhuis wordt de Libanese regering gratis aangeboden onder de voorwaarde, dat de hulp in dit ziekenhuis gratis is. Het ziekenhuis biedt plaats aan 105 patiënten. Aan particuliere organisaties in Libanon wordt voorts 439.000 gulden bijgedragen De totale hulp, die Nederland sedert het begin van de oorlogs handelingen in Libanon aan de burgerbevolking heeft verstrekt, komt door dit nieuwe programma op veertien miljoen gulden buiten kwam heette nog steeds „onder nemingsraad". Deze term blijft gehand haafd, maar de regering geeft wel toe dat het in feite om een „personeelsraad” gaat. De directeur, die tot dusver voor zitter is, komt er straks niet meer aan te pas. De ondernemingsraad zal volgens het voorste] uitsluitend door gekozen perso neelsleden worden samengesteld en zelf zijn voorzitter uit zijn midden kiezen. Maar zönder overleg kan het toch ook weer niet en daarom is vöórzien in een „overlegvergadering”. Ten minste zes maal per jaar moet die worden gehou den en daarvan is dan de directeur voor zitter. In andere gevallen dat er overleg moet worden gevoerd'over zaken die in de wet staan voorgeschreven, heeft ook de directeur de leiding In weer andere gevallen als er toch gezamenlijk moet, worden vergaderd heeft de voorzitter van de onderne mingsraad de leiding. Dit is de ingewik keldheid, die vaak kenmerkend is voor een compromis. In deze overlegvergade ring kunnen zowel de leden van de ondernemingsraad als de directeur besluiten nemen, maar zij kunnen dat ook gezamenlijk doen. Van deze opzet nu verwachten vele betrokkenen geen hei], maar wel verscherping van tegen stellingen binnen de ondernemingen. De werkgevers hebben er geen goed woord voor over. Bij de vakbeweging is De Zuidafrikaanse politie heeft het afgelopen weekeinde bijna 900 Afrikanen gearresteerd in een hotelcomplex in Wol- huter bij Johannesburg, zo heeft een poli tiewoordvoerder gisteren bekendge maakt. Aan de operatie is deelgenomen door 600 700 politieagenten. Na de aan houdingen zijn 447 mensen in staat van beschuldiging gesteld wegens een reeks uiteenlopende delicten. Met deze schriftelijke uitlatingen, onder meer gedaan aan het ziekenfonds van de vrouw, haalde de revalidatie-arts zich de boosheid van de fysiotherapeut op de hals. Deze diende tegen hem een klacht in. Aldus een delegatie van de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie, die gisteren de voortgezette hoorzitting van de vaste Tweede-Kamercommissie volksgezond heid over de beide fundamentele wetsont werpen van staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) had aangegrepen om haar nood te klagen. Onder leiding van de Groninger hoogleraar Nieveen vroegen deze artsen zich af of er soms moet wor den gewacht op de nieuwe wetten om eindelijk op een behoorlijke manier de behoeften aan operaties te dekken. Het voorstel wil de wet van 1971 wijzi gen, omdat de inzichten in medezeggen schapsverhoudingen (het woord „bedrijfsdemocratie” wordt tegenwoor dig ook veel gebruikt) snel zijn veran derd. De nog jonge wet dient dus te worden „bijgesteld” in de visie van dit kabinet.'Nu is een ondernemingsraad een orgaan met twee benen: dat van de vertegenwoordiging der werknemers in een bedrijf en dat van het overleg van die werknemers met de leiding. Dit voert meteen tot de kern van de tegenstellingen, die op dit vlak altijd aanleiding geven tot tweespalt. Want de een legt de nadruk op de vertegenwoor diging, dus de belangenbehartiging voor Blijkens de uitspraak had de fysiothera peut een vrouw met onder meer ernstige aandoeningen aan de knieën behandeld en haar vervolgens naar een neuroloog laten doorverwijzen. Via deze en een orthopedisch chirurg was de vrouw uiteindelijk gekomen bij een revalidatie arts, die over de fysiotherapeutische behandeling onder meer schreef dat het resultaat van die behandeling nihil was. De arts veronderstelde ook dat die niets helpende behandeling een jaar lang was voortgezet en dat dit mede het gevolg was van een volgens hem laakbare situatie in de gezondheidszorg „waarbij sommige lieden elkaar het balletje kunnen toespe len zonder dat van de vereiste balcon- trole sprake is”. het vooral het CNV, die dit stelsel niet passend vindt in zijn gedachte van „gezamenlijk ondernemingsbestuur”. De WD is er vierkant op tegen, de FNV daarentegen voor, met de progressieve partijen. Het progressieve deel van de vakbeweging beschouwt deze opzet, samen met PvdA en verwante partijen, zelfs als een minimum, zou eigenlijk verder willen gaan. Het ziet ernaar uit dat het CDA niet over deze opzet zal vallen en dat er dus op deze punten een „akkoord” van een kamermeerderheid te' verwachten is. We] zal worden getracht door amender ingen nog wat zaken in de marge te wijzigen, maar of dat zal lukken is voor sommige kwesties zeer te betwijfelen. CDA-woordvoerder Roolvink wil bij voorbeeld de bepaling schrappen dat een ondernemer twee weken moet wach ten met het uitvoeren van een besluit, waarover het advies van de onderne mingsraad anders luidde dan zijn voor nemen. So S'S gS gE ■eg di >'S S3 g2 4 van Het maakt j J De Centrale Werk plaats Instructie- middelen van het Nederlandse leger heeft een kopie gebouwd van een maquette Maastricht, origineel deel uit van de grootste verzame ling maquettes ter wereld. Lodewijk XIV is ermee begonnen: hij gaf als eerste opdracht tot het maken van maquettes op schaal 1:600 van alle toenmalige Franse vestingste den. Deze traditie werd voortgezet door Napoleon III.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2