Haarlemse Voorjaarsbeurs t/m 20 maart Exclusieve expositie toont geschiedenis van de fiets Auto’s parkeren bij honkbalstadion Nederlandse Federatie van Verple eghuizen stelt in brief: I 95 STAATSSECRETARIS ERKENT CEVAREN VOOR WEIDEVOGELS 8 8 Een mens is geen machine I' o 1 Jsk r 8 45.000 BEZOEKERS IN KENNEMER SPORTHAL VERWACHT IRK H, 4 DINSDAG 1 5 MAART 1977 REGIO Fietsen (Van een onzer verslaggevers) Adres: Ónmogelijk Verdwijnen Plaats: Sturen naar Sociale Zaken, Postbus 51, Den Haag. 1 Continuïteit Ontmoetingsplaats Graag ontvang ik gratis het boekje ’’Mens en Werk” Naam: HAARLEM Het rijk discri mineert de particuliere bejaarden tehuizen en de provincie voert een dusdanig beleid, dat deze tehuizen worden geliquideerd. Dat is de mening van de Nederlandse Fede ratie van Verpleeghuizen, waarvan men Provinciale Staten op de hoogte heeft gebracht. Het bestuur van de Federatie hoopt op een om buiging van het beleid, zodat de bij haar aangesloten bejaardentehui zen een betere toekomst tegemoet kunnen gaan. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Loco-burgemeester de heer P. W. Voskuilen heeft in de Kennemer Sporthal de drieëndertigste en grootste ooit in Haarlem gehouden Voorjaarsbeurs geopend, door de onthulling van een historische fiets uit de unieke verzameling van de Duitser Gerd Volke. Een selectie daaruit is hier tentoongesteld. Er nemen 130 standhouders deel aan deze voorjaarsbeurs, waarbij opmerkelijk veel bedrijven uit Haarlem en de regio. De organisatoren rekenen op 45.000 bezoekers en die komen dan volgens de vorig jaar gehouden steekproeven uit het gebied tussen Alk maar en Sassenheim. Problemen? Vraag gerust advies aan de Arbeidsinspectie. DEN HAAG Het ministerie van CRM heeft geen enkele moeite met de noodkreet van Contact Milieubescherming Noord-Holland over de drei gende uitsterving van de weidevogels kemphaan tureluur en watersnip. Staatssecretaris Meijer staat achter het standpunt van de milieugroep cat unieke broedgebieden in Noord-Holland vernietigd dreigen te worden, wanneer alle nieuwbouw- en ruilverkavelingsplannen uitgevoerd worden. -''SRI F :''M ADVERTENTIE IM al De Federatie maakt aan de hand van Tien dagen lang zal de Kennemer De vereniging „De Natuurvrienden” heeft in de sporthal een expositie met tropische vissen ingericht, waarvoor zeker grote belangstelling zal bestaan. Het is een voorproefje van de wereldtentoonstelling die in juli in Leiden wordt gehouden. „Enerzijds vereist het college van Ge deputeerde staten dus terecht een aoede accommodatie, anderzijds maakt het het onmogelijk dat deze voorzieningen wor den getroffen. Het argument, dat een forse investering onaanvaardbaar is, ae- DE STUWENDE KRACHT achter deze beurs is de heer J. van Zijp, die na al die jaren de organisatie nog steeds als een hobby beschouwt. Hij heeft vijf zaken in Leiden, waar hij ook gemeenteraadslid is, verder is hij voorzitter van het centraal bureau voor de rijwielhandel en heeft daarnaast nog twee bestuur lijke funkties. Na de oorlog is hij met een paar middenstanders begonnen met het houden van beurzen. Eerst in een restaurantzaaltje en later in de Groen- oordhal in Leiden, die viermaal zo groot is dan de Kennemer Sporthal. De firma, bestaande uit 5 mensen, heeft de naam „Leidato” meegekregen. Voor deze 33-ste Haarlemse Voorjaarsbeurs was een budget van 400.000,beschik baar (waarvan 60.000,voor reclame), dat toereikend is als er zoals vorig jaar vijf en veertigduizend bezoekers komen. Valt het tegen, dan moet geld uit de reservepot gehaald worden die in de loop der jaren gekweekt is. Het publiek kan kennis maken met een grote collectie fietsen van 1817 tot heden. Deze fiets is precies honderd jaar oud en de eerste die fabrieksmatig kon worden vervaardigd. Toen trok de gemeente haar toezeg ging mee te werken in, met als argu ment dat de contunïteit van de onder neming onvoldoende was gewaarborgd. Volgens de Federatie slaat dat nergens op, zoon Van der Meulen is thans in opleiding om zijn vader te kunnen op volgen. deze wil alle gewenste overeen komsten met de gemeente treffen. De provincie en ook het ministerie gingen niet akkoord met de plannen. „Ogen schijnlijk geschiedt de afwijzing thans woordvoerder van het ministerie. Staats secretaris Meijers probeert te redden wat er nog te redden is door de instel ling van reservaten of de subsidiëring van aankopen van reservaten door bij voorbeeld het Noordhollands Landschap. Zo wil men onder meer komen tot de uitbreiding van de Eilandspolder. op andere gronden, namelijk dat de Garden Wing als bejaardenoord niet ge schikt zou zijn, dan wel dat de prijs te hoog zou zijn, doch deze argumenten houden volstrekt geen steek. De werke lijke weigeringsgrond van minister en gedeputeerde staten kan alleen gelegen zijn bij het feit dat de heer Van der Meulen het verzorgingshuis persoonlijk leidt”. Dat is niet in het belang van de bejaarde bewoners, vindt de Federatie, want deze verzorgingshuizen bieden plaats aan een „tussen-categorie” bejaar den: niet gezond genoeg voor een nor maal bejaardenoord en niet ziek genoeg voor een verpleeghuis of een tehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden. En juist voor die tussengroep mensen bieden de particuliere verzorgingstehuizen de beste oplossing. Vandaar dat directeur mr. H. van Beekhuizen provinciale staten ver zoekt deze zaak nog eens goed te bekij ken en het beleid in deze om te buigen, zodat er geen koude sanering meer hoeft plaats te vinden. Sporthal een ontmoetingsplaats zijn voor ondernemende middenstanders en dui zenden consumenten, die zij voor hun produkten enthousiast willen maken. Miljoenen worden er omgezet en dat is nog maar het begin, want velen stellen de koopbeslissing uit tot een later tijd stip en dat zou best kunnen betekenen, dat talrijke ondernemers in de regio indirect profiteren van het verkoopsti- mulerende effect van deze voorjaara- beurs. VAN ZIJP IS geen man van paniek. „We hoeven er niet van te leven”, ver klaarde hij bij een glas pils in de sporthal, waar ondertussen vierhonderd men sen in touw zijn om het publiek te ontvangen. Als de beurs straks voorbij is zullen de deelnemers een paar miljoen gulden hebben binnengehaald en begint Van Zijp alweer te denken aan de opzet van de volgende expositie in Leiden. „Je zult je wel afvragen waar ik de tijd vandaan haal”, fluistert hij, terwijl hij met een map volgeschreven papieren wegloopt en poolshoogte bij de stands gaat nemen. „Weet je wat zo leuk is, de verstandhouding tussen de deelnemers is altijd zo goed”, besluit Van Zijp. let op de panden, is even onjuist als discriminerend”. De Federatie voert daarbij aan dat als er geen maatregelen mogen worden genomen ten aapzien van brandveiligheid en ten nutte van de verzorging, het college van G. S. een in eigen ogen onvolkomen toestand laat voortbestaan. Het probleem van Van der Meulen is geen op zichzelf staande zaak, meent de Federatie. De overheid roept dat de particuliere tehuizen niet voldoen aan de eisen, maar zorgt er aan de andere kant voor dat voorzieningen om wel aan die eisen te voldoen niet kunnen worden getroffen. „Dit alles leidt ertoe, dat de verzorgingshuizen sucessievelijk gedwon gen worden te verdwijnen”. ..Er is natuurlijk al verschrikkelijk veel verloren gegaan. Het Oostzijderveld is sterk ingekrompen en het Westzijde- veld is praktisch verdwenen. Dat zijn erg trieste zkaen”, aldus de CRM-woord- voerder. Het is voor staatssecretaris Meij- een concreet voorbeeld duidelijk, wat er zoal fout is aan het provinciale beleid. Men merkt daarbij op, dat dit voorbeeld er maar een is uit een reeks van vele. Het voorbeeld handelt over het verzor gingshuis Huize Clifford aan de De Lai- ressestraat in Amsterdam, waar thans 110 bejaarden worden verzorgd en ver pleegd. De plaatsing van deze bejaarden geschiedt meestal door de gemeente, de verzorgingskosten worden betaald via de bijstandswet. Huize Clifford en eigenaar H. van der Meulen staan bij de gemeente Amster dam, zo meldt de Federatie. Huize Clif ford is echter oorspronkelijk niet als verzorgingshuis gebouwd, zodat een aan tal noodzakelijke voorzieningen (nog) ontbreekt. Van der Meulen heeft al herhaaldelijk getracht verbeteringen aan te brengen door verbouwingen. Daarvoor kreeg hij echter geen vergunning van de provincie. Met als argument dat de toe komstwaarde van deze inrichting als verzorginghuis beperkt is, zodat een for se investering niet aanvaardbaar werd geacht. i. De beurs is t/m 20 maart dagelijks ge opend van 13-17 uur en van 19-22.30 uur. De laatste dag tot 18 uur. Het totale tentoonstellingsterrein is uitge breid met aangebouwde verwarmde hal len tot vijfduizend vierkante meter. Daardoor blijft er niet veel parkeer ruimte over. In samenwerking met de politie is echter een regeling getroffen dat auto’s bij het honkbalstadion ge plaatst kunnen worden. Daarvandaan wordt met duidelijke richtingborden aangegeven hoe de bezoekers via een „wandelpromenade” de beurs moeten be reiken. de zondagen, maandag- dinsdag- en donderdagavonden. Wie het dus allemaal rustig wil bekijken, doet er goed aan de beurs ’s middags of op woensdag- vrij dag- en zaterdagavonden te bezoeken. Ter onderbreking van de vermoeiende wandeling langs de stands kan de bezoe ker terecht in het restaurant, de bar en cafetaria, maar ook poffertjeskraam, suikerspin en n twee geluidskamers. Trouwens ook de vogels, vissen en man nequins (voor geïnteresseerden: maten In een brief wijt de Federatie de moeilijkheden vooral aan het provinciaal bestuur. De staatssecretaris van CRM mag, blijkens een recente uitspraak van CRM, alleen maar letten op de maxi mum capaciteit van het otale aantal bejaardenoorden in en de spreiding over een provincie. Het college van ge deputeerde staten is verantwoordelijk voor het beleid ten aanzien van de persoonlijk-geleide bejaardenoorden, of, zoas de Federatie ze noemt, verzorgings huizen. Daarop is Van der Meulen in be roep gegaan tegen beide afwijzende beslissingen. Op 4 januari 1977 heeft de Raad van State de weigering van de minister vernietigd. Dat was voor Van der Meulen aanleiding G. S. te vragen nu ook hun standpunt te wijzigen, deze weigerden dat. Daarom moet Van der Meulen nu de uitspraak op zijn beroep afwachten en dat kan nog wel een paar maanden duren. Met als gevolg dat als er een voor Van der Meulen gunstige uitsnraak komt Garden Wings inmiddels wel aan een ander verkocht zal zijn, de koop-optie is verlonen. De collectie fietsen van de heer Volke uit Düsseldorf die hier wordt getoond, is uniek in de wereld en nog niet eerder in Nederland tentoongesteld. Op alle exem plaren, uit de periode van 1817 tot 1977, zijn poppen geplaatst, gekleed op de wijze die in het betreffende jaar mode was. Een van de oudste exemplaren (met paardezadel) is in kopievorm aan wezig en daarvoor is al zestigduizend gulden geboden. De verzameling is voor een ton verzekerd. er geen punt dat de vogelpopulaties in het Noordhollandse weidegebied beter beschermd moeten worden. Het gaat er echter om hoe sterk hij zich hiervoo kan maken in de discussies met vooral de bewindslieden van landbouw en volkshuisvesting, die verantwoorde! i zijn voor de ruilverkavelingen en de woningbouw, de twee voornaamste be dreigingen van de weidevogelgebieden. Bovendien is natuurbescherming kos* baar en dat maakt uitvoering van de plannen in een tijd van bezuinigingen niet gemakkelijker. Voorlichtingstands zijn ingericht door de politie, spoorwegen, Radio Veronica, Wereld Natuurfonds en ANWB. De overige ruimte wordt ingenomen door het particuliere bedrijfsleven, dat de meest uiteenlopende produkten naar de beurs heeft gebracht. De woninginrich ting is goed vertegenwoordigd, maar daarnaast ook kunstnijverheid, lederwa ren, radio-apparatuur, boeken, planten, bamboe-artikelen en hobbymaterialen WW» MMW „Provincie en rijk liquideren particuliere bejaardenoorden Evenals vorig jaar is er een grote verscheidenheid aan artikelen geëxpo seerd, wat niet alleen voor de standhou ders van zakeUjk belang is, maar ook voor de bezoekers die immers graag vele produkten willen zien. Voor de achtste keer is er ook een modeshow van voor- jaans- en zomerkleding voor jong en oud. Voor de jongeren vooral folklore, army- en safari-look. Als voorproefje op de wereldtentoonstelling die in juli in Leiden wordt gehouden, zijn op deze beurs ook prachtige tropische en Noord- zee-vissen en koralen te zien van „De Natuurvrienden”. Door de „Gekleurde zanger” worden exotische vogels ge toond. Voor het verschaffen van alle gewenste informaties over deze hobby zijn steeds leden van beide verenigingen aanwezig. van 36 tot 44 en vier shows per dag) kunnen zittend bewonderd worden. Het grote voordeel van de beurs ten opzichte van winkels vinden de organi satoren dat de geïnteresseerden in een ruimte een grote hoeveelheid produkten kunnen bekijken en daar vakkundig worden voorgelicht, zonder dat een in- druk van koopverplichting wordt ge- k wekt. Bij het publiek bestaat namelijk nog altijd een drempelvrees om zonder koopbedoeling een zaak binnen te stap pen. Welk effect de beurs uiteindelijk op het koopgedrag van de bezoeker heeft, kunnen zij nauwelijks aangeven. Dat in toenemende mate het belang van deze Haarlemse Voorjaarsbeurs wordt inge zien, kan wellicht blijken uit het groei ende betalende bezoekersaantal dat in 1974 nog 28.000 was en vorig jaar al 45.000. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Kinderen en 65-plussers betalen half geld. aan bod. Zelfs is er een elektronische „waarzegster” op de beurs aanwezig. Geen tentoonstelling waar erg veel nieu we produkten worden getoond, maar meer een gezelligheidsbeurs, waar een breed publiek ideeën kan opdoen voor de verbouwing of inrichting van een huls, de nieuwe mode kan zien en wel licht tot het besluit komt te gaan fietsen of een aquarium of volière te gaan inrichten. De grootste drukte wordt verwacht op Daarnaast is de investering in financieel opzicht vrijwel altijd toelaatbaar, omdat zo’n investering (die over een lange pe riode wordt afgeschreven) de verzor- gingsprijs slechts gering zou verhogen. De verzorgingsprijs blijft dan nog aanmer kelijk lager dan die van bestuurlijk geleide verzorgings huizen, merkt de Fe deratie op. Bovendien worden de voor zieningen beter en dat rechtvaardigt een geringe verhoging wel. Van der Meulen had al heel wat voorbereidend werk verricht voor de geplande verbouwing, maar legde zich neer bij het oordeel van G. S. In de loop van 1975 vernam hij dat het Hilton- hotel plannen had dependance Garden Wing aan het Deysselhofplantsoen te verkopen. Gebouwd als een luxe hotel en heel goed bruikbaar als verzorgings tehuis voor bejaarden. De afdeling be- iaardenzorg van de gemeente Amster dam zegde van der Meulen desgevraagd steun toe Garden Wing als bejaarden oord te exploiteren. Garden Wing zou een prima oplossing bieden voor de 110 beiaarden uit Huize Clifford: het is er vlakbij, de brandveiligheid is er beter gewaarborgd, de verezorgings- en verple- singsmogelijkheden ziin er beter. Met Hilton werd in principe overeenstem ming bereikt over de koopprijs. „Of dat binnen de tien jaar zal gebeu- maar zeker is natuurlijk dat die puur in ren, zoals men schrijft weet ik niet, de verdrukking komen”, aldus een

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9