Tarieven openbaar vervoer op 1 oktober omhoog Regering in structuurschema Verkeer en Vervoer: lil Feyenoord direct op de televisie 24 IPRINZESSI Songfestival niet naar Nederland Oltmans gehoord door commissie diepvrieskip topk HtBehop spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs - vinyl „Mijn vader nog niet echt vrij en veilig" kijkned.119.50uur Kaper Spaans toestel Zürich overmeesterd Kamer beslist nog niet over behandeling huurprijzenwet Duinen in aanbouw Klasse justitie? WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR 1JMUIDEN Kennedy-onderzoek VS: Bekebrede-Barneveld D AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Het woord is aan B. en W. Beverwijk verontrust over luchtverontreiniging in IJmondgebied VELLINGA ASSURANTIËN gevolm. agent alle verzekeringen door lid te worden van de UHMWffHfuuufmmu/UHmffn Gegijzelde passagiers vrij (Van onze Haagse redacteur) Viktor Sjtern: 2 4 9 Economie 13 14 Beurs 15 Kunst 19, 21 Af en toe regen pagina 7 L. Nieuwstr. 9 - Pegasusstr. 56 ■9 -»1 KLEVERLAAN 192 pers, leningen hypotheken •k woningbemiddeling Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, STROET-VIVO EXTRA All koffer 2000 gram 6.95 Omo koffer 2000 gram5.95 Jif flacon 1-59 Vivo Cola of Drink literfles 79 ct WANT ‘lekkerekip komT\ UtT BARNEVELD J 28-jarige overleden WOENSDAG 16 MAART 1977 67e jaargang nummer 113 htoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden ktgiro 273107, postbus 1 8, IJmuiden redactie: 15389, na kantoortijd 02208- r I. adm. en adv. ichten bezorging: teldagen van 17-1 7.30 uur: Tel. 10519 01 Santpoort: 023 - 32 43 41. Radio en televisie 17 17 NV IJmuider Courant Losse nummers 70 ct p. jaar f 154,70 p. post f 200, f 39 35 p kwartaal p post f52 bij vooruitbetaling f 13.65 p mnd fdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie: Mr H C (Van onze RTV-redactie) Nieuwe snelweg door de Haarlemmermeer (Van onze parlementsredactie) (Van onze RTV-redactie) (Zie verdei de plaatseljjke pagina’s) (Zie verder pag. 3) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) 8 Strips Sport Jeremy Taylor: Wacht tot morgen, dan zal uw leed vermoeid raken en ter ruste gaan. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In een brief aan Ge deputeerde Staten hebben burgemeester en wethouders van Beverwijk hun ern stige verontrusting uitgesproken over de luchtverontreiniging in de IJmond, die herhaaldelijk de maximaal toelaatbare normen overschrijdt. Haarlem - Tel. 258411 De 19 overgebleven gegijzelde passa giers konden het vliegtuig toen verlaten na 36 uur van heen-en-weer vliegen door het Westeuropese luchtruim. Daar- Tel. 15437 en 16450 18.30-19 uur en op WASHINGTON (AUP). De Neder landse journalist Willem Olttnans heeft gisteren twee uur gesproken met een stafmedewerker van een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den die de moord op John Kennedy onderzoekt. De medewerker, Robert Tan nenbaum, zei na afloop slechts dat Olt mans „enige unieke en gevoelige infor matie heeft verschaft die nader onder zoek zal vergen”. HILVERSUM De NOS zal van avond via Nederland 1 een rechtstreeks televisieverslag uitzenden van de voet balwedstrijd RWDM tegen Feyenoord in het toernooi om de Europa Cup 3. Dc wedstrijd begint om 20.00 uur. In de rust is er een uitzending van politieke partijen. Om vijf over tien volgen jour naal en reclame. Den Haag Vandaag, Panoramiek, Studio Sport, Sprekershoek en het late journaal komen daarna. De regering houdt echter vast aan een nieuw traject door de Haarlemmermeer. Want verder noordelijk moet ongeveer ter hoogte van Roelofarendsveen op Rijksweg 4 een nieuwe aftakking ko men, die net als in de oude plannen nl|rraplo6f Verwachting van het KNMI tot donderdagavond dwars door de Haarlemmermeer, even wijdig aan de snelweg naar Amsterdam, zal lopen. Ruwweg via Nieuw-Vennep en Hoofddorp zal dit tracé ongeveer bij Badhoevedorp op de snelweg van Haar lem naar Amstelveen uitkomen. van der Mije Abonnement Veel bewolking met af en toe regen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minima omstreeks 8 graden, maxima morgen ongeveer 11 graden. (Door onze redactie buitenland) ZÜRICH De Italiaanse vlieg- tuigkaper Luciano Porcari, die maandagavond een Boeing-727 van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia op een vlucht van Barcelona naar Mallorca overmeesterde, is vanochtend in Zürich gearresteerd. Viktor Sjtern kwam gisteravond van uit Israel (waar hij tegenwoordig woont) op Schiphol aan in verband met het Sjtern-tribunaal dat volgende week in Amsterdam wordt gehouden. Viktor Sjtern hoorde op Schiphol het nieuws van de vrijlating van zijn vader, nieuws dat hem totaal verraste. Hij probeerde gisteravond telefonisch contact met zijn vader of moeder te krijgen. De zoon van de indertijd tot acht jaar opsluiting in een werkkamp veroordeel de medicus kreeg gisteravond nog con tact met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, dat toezegde hem zo snel mogelijk te laten weten of zijn vader een uitreisvisum heeft aange vraagd. De Nederlandse ambassade be hartigt de belangen van Israel in de Sov- j et-Unie. DEN HAAG De regering is teruggekomen op het plan om Rijksweg 16 komend vanuit Noord-Brabant direct door te trekken langs de Kager- plas en via de Haarlemmermeer (net oostelijk van Hillegom) naar de nieuw aan te leggen tunnel in de buurt van de Velser tunnel. Ten noorden van het Noordzeekanaal had die nieuwe autosnelweg vervolgens aan moeten sluiten op de bestaande weg Haarlem-Alkmaar. Om het befaamde groene hart van de Randstad nog enigszins te sparen, wil men de nieuwe weg nu ter hoogte van de Den Haag aan laten sluiten op de bestaande snelweg Amsterdam-Den Haag (Rijksweg 4). HILVERSUM De NOS zal de organisatie van het Eurovisie-songfestival niet van de Britse omroeporganisatie BBC overnemen. De vakbond Mercurius heeft gis teren, na overleg met de zusterorganisatie in Engeland, het festival tot .besmet werk’ verklaard. Daarop zag de NOS definitief af van de organisatie van het evenement, omdat toestemming van de vakbonden als eerste voorwaarde was gesteld voor over name van het Songfestival. In de loop van gisteren werd ook duidelijk dat geen enkel ander land bereid was in principe de organisatie van het Eurovisie Songfestival op zich te nemen. „Het moet nu wel zeer waarschijnlijk worden geacht dat het Eurovisie Songfestival dit jaar definitief niet doorgaat”, aldus een NOS-functionaris. (Zie verder RTV-pagina) AMSTERDAM (ANP). „Zo lang mijn vader de Russische grenzen niet is gepasseerd is hij nog niet echt vrij en veilig”. Dit zei gisteravond in Amster dam de 35-jarige Viktor Sjtern, zoon van de gisteren door de Russische auto riteiten vrijgelaten joodse medicus dr. Mikhail Sjtern. DEN HAAG (ANP). Minister Westerterp van Verkeer en Water staat heeft dinsdagmiddag op zijn persconferentie over het structuur schema Verkeer en Vervoer ook nog meegedeeld dat per 1 oktober de tarieven van het openbaar vervoer „met niet meer dan gemiddeld 5 pet zullen worden verhoogd”. Oorspron kelijk zat het er volgens de bewinds man in dat de prijzen voor kaartjes voor trein, tram en bus met rond 6 Met deze werkzaamheden moet uiter lijk in de jaren ’90 worden begonnen. Het plan om tussen Haarlem en het Rottepolderplein (de nieuwe kruising bij Halfweg) nog een stukje snelweg te trekken vlak langs de Haarlemmerliede, heeft men laten varen. Wel moet er toch ten oosten van Velsen een nieuwe afslag komen om het verkeer door de tweede aan te leggen Velser tunnel te kunnen leiden. In een nog latere fase houdt het rijk de mogelijkheid open voor de aan leg van de snelweg van Badhoevedorp direct noordelijk naar Koog aan de Zaan, via een nieuwe aan te leggen tunnel onder het Noordzeekanaal in de buurt van de Hemspoortunnel. Dit blijkt uit het structuurschema Verkeer en Vervoer, dat gisteren door minister Westerterp aan de Tweede Ka mer werd aangeboden, daarin worden de plannen van de regering op lange ter mijn voor de ontwikkeling van ’t hoofd wegennet en de spoorwegen aangege ven. In vergelijking met de plannen uit 1968 zijn er in totaal 20 wegen, waaron der dus de oude versie van Rijksweg 16, geschrapt. Ook de snelweg van Aalsmeer naar Vinkeveen behoort tot de projecten die niet meer op de lijst voorkomen. Wanneer het parlement na afloop van de uitgebreide voorlichtings- en inspraak procedure zijn goedkeuring aan het nieuwe structuurschema heeft gehecht, kunnen deze wegen definitief uit de bestemmings- en streekplannen worderi gestreept. De wegen die in de fase 1 (Van nu tot in de jaren ’90) nog wel aangelegd moeten worden, moeten wel al in de bestemmings- en streekplannen worden opgenomen. De lange termijnplannen, zo als die door Westerterp werden gepresen teerd (kosten 13,5 miljard gulden) passen in de plannen vooi’ de ruimtelijke orde ning van ons land, zoals die onder meer in de verstedelijkingsnota zijn neerge legd. In dat kader mag het niet verwon derlijk heten dat de regering toch de aanleg van een nieuwe snelweg door de Haarlemmermeer wil realiseren. Als uit vloeisel van de Verstedelijkingsnota heb ben Gedeputeerde. Staten immers beslo ten om tot een maximum van 15.000 huizen tussen Haarlem en Hoofddorp te gaan bouwen. En ook voor die nieuwe bewoners moeten er aan- en afvoerwe- gen aangelegd worden. DEN HAAG. De Tweede Kamer zal pas over twe weken beslissen of de huurprijzenwetten van staatssecretaris Van Dam nog voor de verkiezingen be handeld kunnen worden. De Kamer zal dan ook bekijken of er weflicht extra vergaderdagen moeten worden inge voegd. De Kamer besloot gisteren op voorstel van Kamervoorzitter Vondeling om eerst het verloop van de grondpoli- tiek en het wetsontwerp ondernemings raden af te wachtenj De Tweede Kamer is in grote tijdnood gekomen doordat de behandeling van de grondpolitiek ernstig is vertraagd. Het wetsontwerp Vermogensaanwasdeling (VAD) is om die reden al verschoven naar dé periode van twee weken die de Kamer tussen Pasen en de verkiezingen van 25 mei nog bijeenkomt. De Huur prijzenwet dreigde daardoor van de agenda te worden afgevoerd, wat bij het kabinet op grote bezwaren bleek te stui ten. Premier Den Uyl heeft gisteren in een /VVD Antwoorder 1877 Den Haag (geen postzegel) tel 070-614121 ERICA VERKERK-TERPSTRA spreekt 17 maart om 20 00 uur in EHBO- gebouw, Herenweg 88a. Heemstede naast Bavokerk over „De liberale vonk in het kruitvat van Den Uyl". De brief is gebaseerd op metingen, die door de provinciale dienst voor milieu hygiëne in het 2e, 3e en 4e kwartaal van 1975 en het le kwartaal van vorig jaar zijn verricht. In Beverwijk zijn in die periode vaak de normen van stikstof- dioxyde. standaardrook en stof over schreden. „Gedeputeerde Staten kunnen maatre gelen nemen om de ernstige verontreini ging in het IJmondgebied terug te drin gen”, aldus burgemeester A. Hubers. „Ik denk met name aan het afgeven van revisie- en hinderwetvergunningen met beperkende voorwaarden. Metingen zijn nuttig, maar dan zullen we er met z’n allen iets aan moeten doen om de ver ontreiniging terug te dringen en er voor moeten zorgen dat in ieder geval de richtlijnen en grensvoorwaarden niet worden overschreden”. 1. Een andere koers, een beter kabinet9 De VVD is het enig duidelijke alternatief. 2. De VVD is een volkspartij! Van de VVD-kiezers verdient de helft minder dan 30.000 gulden. Is 30% vak bondslid. Is 20% zelfstandige. Is de helft jonger dan 35. Kijk vanavond maar en steun ons: In Callantsoog wordt door Rijkswaterstaat hard gewerkt aan het aanbrengen van een nieuwe duinenrij ter verbetering van de kustbeveiliging van het dorp. In oktober van het vorig jaar zijn de werkzaamheden begonnen en omstreeks Pinksteren hoopt men klaar te zijn. In totaal zal dan 300.000 kubieke meter zand zijn aangevoerd. procent omhoog zouden moeten. Met deze verhoging van gemiddeld 5 pro cent blijft de overheid onder de te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud voor dit jaar. Een uitzondering wordt gemaakt voor de openbaar vervoer-tarieven voor het gewest Amsterdam. In verband met de indienststelling van de metro in Amsterdam wordt daar het gehele tarievenpakket herzien, zo is tijdens de persconferentie meegedeeld. In het dorp Vilcabamba in het zogeheten „dal van het lange leven” in Ecuador is de ,>op één na oudste man ter wereld”, José Gabriel Erazo Rengel, overleden. De 128 jaar oud geworden Er azo was op 29 april 1849 geboren Hij kreeg negen kinderen. 30 kleinkinderen en 28 achterklein kinderen. Tot het einde van zijn leven heeft hij actieve belang stelling getoond voor het fami liebedrijf. Onder zijn vrienden waren een paar honderdjarigen. Vilcabamba in het dal van het lange leven heeft de laatste ja ren naam gemaakt als herstel lingsoord voor hartpatiënten. Men stelde wetenschappelijk vast dat de klimatologische omstan digheden ter plaatse voor hartlij ders en mensen op leeftijd er ideaal waren. In het Zuidspaanse dorp Torre Pacheco bij Murcia is Spanje’s oudste inwoners overleden: de 114-jarige mevrouw Gregoria Aparicio Martinez. Dit meldt het Spaanse blad „Ya”! Mevrouw Martinez is nooit ziek geweest en laat 113 nakomenlingen na. Ze stierf aan een hersenbloeding. bij werden de luchthaven van Abidjan (Ivoorkust), Sevilla, Turijn, Rome, Zürich en Warschau aangedaan. Vanochtend vroeg steeg de Boeing-727 op van'het vliegveld van Warschau en na uren treuzelen besloot de kaper daar op naar Turijn te vliegen. Hij kwam echter niet verder dan Zürich, waar aanvankelijk zou worden getankt. Vlak na de landing bestormden zwaar gewapende Zwitserse politiemannen het toestel. Daarbij schoot Porcari een poli tieman in het been. Kort na de landing had de kaper nog een passagier en een lid van de beman ning vrijgelaten. Het was de bedoeling om een in West-Duitsland werkende broer van de kaper per helikopter naar Zürich te brengen om Porcari te bewe gen zich over te geven. Toen de Zwitserse onderhandelingen begonnen, had Porcari aangeboden de resterende passagiers te ruilen voor een verse bemanning van zeven man. Porca ri werd overmeesterd direct nadat de passagiers het toestel hadden verlaten.. Toen de gijzeling begon waren er 29 passagiers aan boord. Porcari liet het toestel landen in Abidjan waar hij eiste dat zijn driejarig dochtertje, dat onder hoede was van zijn ex-vriendin, aan hem wérd teruggegeven. Dit gebeurde en hij kreeg tevens eén losgeld van 350.000. Na de landing in Turijn gisteren, eiste Porcari zijn zesjarig dochtertje Consuela op van zijn ex-vrouw, die dit echter weigerde. Porcari was aanvankelijk van plan om de piloot opdracht te geven naar Moskou te vliegen, waar hij zich zou willen overgeven. De Spaanse ambassa deur in Moskou had de Russische rege ring al geVraagd indien nodig de lucht haven open te stellen voor het gekaapte vliegtuig. brief een dringend beroep op de Kamer gedaan de Huurprijzenwet alsnog te be handelen. Het wachten is echter op de Memorie van Antwoord van minister Van Agt op een onderdeel van de voor stellen: een betere huurbescherming in het Burgerlijk Wetboek. Wordt in Nederland klasse justitie be dreven? Voor zover de meningen van deskundigen daarover als uitgangspunt m’oeten worden genomen, is het woord „klassejustitie” voor geconstateerde af wijkingen van de rechtsgang in dat opzicht te zwaar. Men leest immers in dat woord welbewust gepleegde, opzette lijke rechtsongelijkheid voor bepaalde groepen, waarbij stelselmatige discrimi natie voor laag-geklasseerden schering en inslag is. Natuurlijk moet dan ook nog duidelijk zijn wat justitie eigenlijk verstaat onder „laag-geklasseerden”. Zijn dat mensen met lagere dan gemiddelde inkomens? Zijn het mensen met alleen maar lagere schoolopleiding? Of discrimineert justitie degenen die met wat minder dan gemid delde intelligentie zijn bedeeld? In de rapporten en de daaromheen ontstane discussie wordt de gediscrimineerd! groep tamelijk vaag omschreven, maar men krijgt de indruk dat het hier gaat om mensen die, afgezien van hun inko men of opleiding, weinig kaas gegeten hebben van juridische aangelegenheden I en niet in staat of niet handig genoeg 1 zijn om zich te verzekeren van goede I rechtsbijstand en/of zwaarder worden aangepakt. De indruk bestaat dat er zeker iets schort aan de rechtvaardige rechtsbede ling, maar dat het gevallen van onwille keurige en onbewuste discriminatie be treft, die voortkomen uit onberedeneerde en niet bewust tot uiting komende voor oordelen, uit gemakzucht, uit gevoelens I van superioriteit of uit wat al te traditio nele opvattingen bij personen in justitië le functies. Laakbaar, maar niet beho- I rende tot een systeem en zeker niet algemeen voorkomend Een van de belangrijkste tekortkomin gen van ons rechtsbestel is ongetwijfeld de moeilijke toegankelijkheid tot rechts hulp voor mensen die „de weg niet weten” en bovendien niet over ruime financiële middelen beschikken. In dat opzicht is er de laatste jaren wel iets, maar lang niet alles verbeterd. De ge compliceerdheid van de wetgeving en de vaak zielloze, formele toepassing van regels, die bovendien nog voor een leek van onbegrijpelijke inhoud en strekking zijn, even voedsel aan de indruk dat sommige groepen er heel wat slechter bij justitie afkomen dan beter gesitueer den pf juridisch beter geschoolden Overigens dreigt aan de horizon een nieuw gevaar voor „klassejustitie” in de vorm van een voorgenomen overschake ling van gevangenisstraffen op geldboe- I tes Straf in de vorm van geldboetes 1 drukt zwaarder, naarmate de schuldige over minder financiën beschikt. Zou het zo zijn, dat in de toekomst het misdrijf met geld kan worden betaald, dan komt men pas goed in een situatie dat inko men en vermogen bepalend worden voor het strafeffect, zodat de zeer welgestel- den practisch ongestraft blijven. Recht mag toch niet voor geld te koop zijn? ’iiiii/iini//iiii/iiiiiiiiii/n/iii/iiin

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1