Driekamp in Sporthal r Boomplantdag bij Rooswijk Peuters willen leuk speelgoed Engelsen te gast bij IJmond-MTS Garnalenvisserij gaf in 1975 betere resultaten te zien 7 STERK voor beter schoenwerk i i i i t; i Jeugd van Oud-IJmuiden gaf visie op nieuwe Willemsplein PW I Tinoccfiïo hardstikkeleuk hardstikkegoed hippe net use hoen lurhtenledei maten 28 42 V SA I I tl r fl r Tv donderdag 4 ne MIN1-EXPOSITIE IN BUURTHUIS DE BRULBOEI 1 1 Bankwerker gewond bij Hoogovens „ZOMERGOED” AAN FLARDEN IN ZEEWIJK HI jh kS 1 7 MAART 1 9,7 7 IJMUIDEN-VELSEN 5 (Van een onzer verslaggevers) Opperboomkweker Goede ideeën let op het merk! Begonia VELSEN Ze staan altijd in de schaduw van het dagelijks gebeu ren in de gemeente Velsen. Hun werkterrein ligt ook wat aan de rand van de bebouwde kom. Zel den of nooit staan ze in het mid delpunt van de belangstelling. Toch geniet het publiek dagelijks van de resultaten van hun gezwoeg. Want zij zorgen voor een beetje kleur en geur in de verpauperde wijken, tussen de huizenhoge flats en de grauwe industrieterreinen. Het zijn de zeven kwekers van de ge- meentelijke kwekerij in Santpoort. 1 3|L Wx Wx Wx Wx ADVERTENTIE IJmuiden De pun ae wedstrijd voor ,dcec,. Umuiden - Kennemerlaan 95 Lange Nieuwstr 797 Santpoort, Hootdatraat 152 opstel- en tekenwedstrijd is uitgeschre ven. IJMUIDEN. De Sportbond IJmui den organiseert zaterdag 19 maart een zogenoemde ..Driekamp voor de Jeugd.” Circa vierhonderd jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot 12 jaar zullen aan de gymnastiekwedstrijd deelnemen, die gehouden wordt in de Sporthal „Zee wijk” in IJmuiden. Zelfs een echte bananenboom gedijt in de koesterende warmte in een van de kassen van de gemeentelijke kwekerij. iy’s vey eau lan de >or- a in Sijn nny rort had stro en gen lan- zal een ?hts Een aait dan net het ital het verfraaiing Santpoort. loop flink Olt- nde J de ime i 31 t de tan- ijke laar die ira- irei- ssie ver ban del igd de ver- idat ters llen sek- and it in ),75. gul- i. 22 drie dat ste- ant- :ho- ich- ■ten de is het mi en- IOS- >nd ld vli- die en, op >or- in ige- IJMUIDEN Als het aan de jeugd van Oud-IJmuiden lag, werd het nieuwe Willemsplein één grote speelplaats. Dat bleek duidelijk uit de vele tekeningen en ook opstellen, die de leerlingen van de Comité-school, de Claraschool en de Moerbergschool hebben ingezonden voor de wedstrijd, die de Werkgroep Willems plein beeft uitgeroepen. Een keur van allerlei tekeningen en opstellen was het resultaat van deze oproep en ze bevatten ook veel suggesties, die beslist de moeite waard zijn. Ga ze nu passen bij een weerloos doelwit van de vernielende jeugd. Twellaar blijft er nuchter onder. Hij weet dat er jaarlijks voor duizenden guldens schade wordt toegebracht aan het openbaar groen. Een paar dagen geleden zag hij ’t nog met eigen ogen. In september zal voor de eerste keer een uitwisseling plaatshebben met een MTS in het Duitse Osnabrück. De Duit se leerlingen zullen een week in landse gezinnen verblijven; de groep zal bedrijven bezoeken en enige lessen vol gen. Bij hun tegenbezoek werken de leerlingen van de IJmond-MTS een soortgelijk programma af. SANTPOORT. De IJmond-MTS in Santpoort heeft deze week Engelse leer lingen te gast in het kader van het uitwisselingsprogramma. Leerlingen lo geren bij hun Hollandse gastheren. Het is de vierde keer dat er een uitwisseling tot stand is gekomen met het college in Derby en King’s Lynn. Op 25 maart vertrekken drie klassen van de IJmond- MTS op tegenbezoek. IJMUIDEN De peuterspeelzaal van het buurthuis De Brulboei heeft een groot gebrek aan speelgoed. De kinderen zitten te springen om fietsjes, karren, treintjes, blokken en puzzels. De garnalenvisserij sloegen om van een nog positief resul taat in 1974 naar een negatief resultaat in 1975. Het netto-overschot gemiddeld per garnalenschip was in 1975 met 2.100,- ■aanzienlijk beter dan in het voorafgaan de jaar toen het tekort werd berekend op gemiddeld 5.300,-. Als gevolg van de hogere besommingen stegen de inkomens van de opvarenden met gemiddeld bijna 40 procent in vergelijking met 1974. IJMUIDEN Een 30-jarige bank werker uit IJmuiden is woensdagoch tend bij Hoogovens bekneld geraakt tus sen een tweetal trekrollen. Met verwon dingen aan Zijn rechterarm is hij opge nomen in het Zeeweg Ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde bij de hardings- wals van koudbandwalserij 1. De bank werker verrichtte montagewerkzaamhe- den aan het w.alstuig. DEN HAAG heeft in 1975 een aanzienlijk beter re sultaat te zien gegeven dan het jaar ervoor. De aanvoerwaarde van de garna lenvisserij is opgelopen tot 25,5 miljoen gulden. Dit blijkt uit een rapport, dat het Landbouw Economisch Instituut heeft gepubliceerd over de garnalenvis serij in 1975. Ondanks het grote aantal wordt elk opgroeiend plantje met de meeste zorg omringd. Want voor de zeven gemeente lijke kwekers geldt het parool dat een begonia, om eens iets te noemen, moet pronken in het openbare groen. Die gemeentelijke begonia wordt in de kwe kerij in vijf maanden grootgebracht. Na het zaaien in januari begint het verspe nen. oftewel het uit elkaar zetten, een maand later. Dit herhaalt zich in maart, en april nog een keer waarna de begonia al zo sterk is dat hij zijn laatste weken mag doorbrengen in een verwarmde bak, buiten op het terrein. Eind mei krijgt de begonia dan zijn definitieve plekje er gens in de gemeente Velsen. Voor deze plant, waarvan Twellaar er zo’n 5000 aflevert, wordt meestal uitgekeken naar een. schaduwrijk perkje, omdat de bego nia nu eenmaal niet erg gesteld is op veel zonlicht. De deelnemers komen uit op drie toestellen. De meisjes doen een oefening op de evenwichtsbalk. langemat en een vrije oefening op muziek. De jongens tonen hun lenigheid op de lange mat. de brug ongelijk en de kast. Alle inzendingen zijn beoordeeld door een deskundige jury, bestaande uit jeugd ambtenaar G. Kwakkel, wijkagent Tiets, voorzitter G. Mettes van het Wijk- comité Oud-IJmuiden en werkgroeplid P. van Buuren. Zij hebben grote moeite gehad om de vijf prijzen, die beschik baar waren, toe te kennen, maar kwa men na langdurig beTaad tot de conclu sie, dat de volgende vijf kinderen ervoor het meest in aanmerking kwamen: Jac ques Pietersen van de vierde klas van de Moerbergschool, Carlos Houtenbos. 6de klas Claraschool, Peter Arends. 6de klas Comitéschool, Ursula Schouten vierde klas Comitéschool met tekeningen en het opstel van Irma Ros van de zesde klas Comité-school. De werkgroep Willemsplein is ont staan uit een verzoek van het wijkcomi- té Oud-IJmuiden om eens wat ideeen over het plein gestalte te geven. De groep bestaande uit mej. F. Gouda, mevr R. Elskamp, M. Petersen en de heer P. van Buuren heeft het idee gekregen om ook de jeugd erbij in te schakelen met als gevolg, dat er op de drie scholen een Wie gebruikt speelgoed wil afstaan, kan dit afgeven bij’ het buurthuis. Ka naalstraat 228 in IJmuiden of even bel len: 10652. bloembakken. Onder leiding van chef bloemisterij R. Twellaar worden dit jaar maar liefst 50.000 stuks éénjarige zomer- planten „afgeleverd”, zoals hij ’t noemt. Afleveren betekent ovor Twellaar gereed voor de plantsoenen, perken en bloem bakken. Die enorme levering staat bin nenkort weer te gebeuren. Dan worden de diverse groenvoorzieningen, die ver spreid liggen tussep Santpoort-Zuid en Velsen-Noord, volgezet met de welbe kende margrieten, dahlia’s, geraniums en afrikaantjes in verschillende soorten en kleuren.. Waarmee nog maar een zeer kleine greep is gedaan uit de verschei denheid aan planten in de kwekerij. Volgens de heer B. W. Beskers, hoofd Groenvoorziening, gaan de gedachten voor de boomfeestdag volgend jaar uit naar aanplant in Oud-IJmuiden in de omgeving van het Willemsplein. De opperboomkweker van de gemeen te is L. de Rooy. Op dezelfde kwekerij In Santpoort houdt hij een oogje in het zeil op de honderden bomen en duizen den struiken die hun eerste levensjaren slijten onder zijn hoede.. Gemiddeld blij ven de bomen drie jaar op de kweker! i. Een periode waarin dit jonge bos zich krachtig kan ontwikkelen. De wortelvor- ming is gezond door de zandgrond. En de intensieve verzorging brengt iedere boom in topconditie. De belangrijkste soorten van de gemeentelijke kwekerij zijn iepen, populieren, esdoorns, essen en kastanjebomen. De meeste bomen en heesters zijn gekweekt met zaad dat in de natuur gevonden is. Zo wordt in de duinen het zaad van de duindoorns ver zameld. Dat zaad geeft de garantie voor de allerbeste duindoornstruiken. Nee. te klagen heeft het groeibestand niet zolang het te gast is bij de gemeente lijke kwekerij. De zware tijd komt later als het groen zijn bestemming beeft gekregen. Dan is de jonge aanplant veelal der jaren worden Zo wordt bij het uitzetten van het plantenarsenaal steeds gelet op de eigen schappen van de plant en de situering van de groenvoorziening. De meeste moeite heeft Twellaar met Zeewijk waar het zomergoed na een paar dagen aan flarden is gewaald. Daarom is beslo ten voortaan botanische rozen, duindorns en sterke heesttrs in deze Wijk te plaat sen. Iels r de ang wil lag- BS- ord de aar een zijn De resultaten daarvan zijn in de bo venzaal van het .buurthuis De Brulboei tentoongesteld en zullen vanmiddag nog te zien zijn. De vijf prijswinnaars kregen van de heer Kwakkel een boek aangebo den, terwijl de andere deelnemertjes Konden genieten van enkele films en een traktatie kregen. VELSEN-NOORD. De jaarlijkse Boomfeestdag is dit jnar ven betekenis geworden voor de voetbal- en handbal vereniging KIC. Het sportpark Rooswijk was namelijk de plaats van handeling. Door het beschikbaar stellen van uit gebreide documentatie aan de deelne- ive i.,e oaslsschole.t met hun zesdeklas- se-leerlingen, ruim honderd in getal, i." n de kinderen geïnformeerd door de afdeling Groenvoorziening. In een door veel vlaggen omzoomd terrein rond de KIC-gebouwen wees wethouder J. W. Mei 'er, geassisteerd door de hoofden van dienst van Groenvoorziening, Openbare Werken en Snore. op de achtergronden van de .boomfeestdag. Hij herinnerde er '..cn i' staan op een plaats die vroeger tot het mooiste natuurgebied werd gere ken c: fr.-a.e'pr.rk Rooswijk, dat door de industrie gelijk met het even mooie r t-urgebied Breesaap werd opgeslokt. Daarom was deze plek uitgekozen om daar 25 grote. 80 kleinere bomen en bijna 400 heesters en struiken te plan er.. ie tevens oesc,terming geven legen harde wind. Onder gejuich van de jeugd plantte wethouder Meijer de eerste es die met bld.uw-gele gemeen', ekleuren was ver sierd. Als herinnering ontvingen de Ir. L. P. Krijgerschool, de Del Court van De nog niet eerder behaalde aanvoer waarde was een gevolg van de hogere afslagprijzen voor consumptiegarnalen en het toegenomen aantal kotters, dat de garnalenvisserij als hoofdbedrijf heeft uitgeoefend. De prijs voor consumptie garnalen steeg met ruim 28 procent, terwijl het aantal garnalenschepen met zeventien toenam tot een totaal van 173 eind 1975. De bedrijfsresultaten verbeterden in 1975 voor de kotters uit de Noordelijke havens, met uitzondering van de schepen met Zoutkamp als thuishaven. De resul taten van de garnalenschepen uit de Zuidelijke havens bleven negatief of Behalve zomerplarjten verzorgt Twel laar ook de potplanten en de snijbloe men. De potplanten dienen ter opsiering van gemeentelijke kantoren en scholen terwijl de snijbloemen de feestelijke tint vormën tijdens officiële gemeentelijke plechtigheden, zoals recepties en jubilea. Druk doende is hij momenteel met het kweken van een select groepje afri- kaantjes dat speciaaal bedoeld is ter omlijsting van de lintjesregen op 29 april in de Burgerzaal. Kwekerij van Velsen geeft kleur en geur aan stadsbeeld uwe Willemsplein, samen met de jury voor een van de fraaie tekeningen, die het resultaat waren. De Driekamp begint zaterdag om 10 uur ’s morgens en duurt tot 1 uur ’s middags. De prijsuitreiking heeft plaats om kwart voor vier. Krimpenschool en de St. Josephschool een mooi herinnerinqsvaantje en boven dien een plakje beukehout met opschrift „nationale boomfeestdag 1977” en een fraaie kleine lineaal met dezelfde in scriptie. In de KIC-kantine werden de kinderen onthaald en ontvingen na af loop van de zeer vlot verlopen plantdag nog een sinaasappel. Jeugdambtenaar G. Kwakkel, die woensdagmidadg om drie uur in buurt huis De Brulboei de prijzen uitreikte, zei in een leuk praatje, dat hij veel waardering had voor de ideeën van de prijswinnaars, vooral ook omdat ze niet alleen op de wensen van de jeugd had den gelet, maar ook aandacht hadden voor bejaarden, het milieu en dieren. Bij de tekeningen kwam dat duidelijk tot uiting in het intekenen van bankjes voor bejaarden, een hondentoilet en de nodige prullenbakken. De heer Kwakkel zei blij te zijn, dat de werkgroep Willemsplein over zulke actieve kinderen beschikte, gezien de v*le goede ideeën, die er gelanceerd waren. Hoewel natuurlijk niet alle ideeën uitvoerbaar waren, ge loofde de jeugdambtenaar, dat in een opzet van het plan voor het Willems plein zeker met een aantal suggesties rekening gehouden kon worden. In de loop der jaren kon de „productie” flink worden opgevoerd dankzij de bouw van enkele monumen tale kassen en een rits verwarmde Aan de Willemsbeekweg in waren de takken van jonge bomen, af gebroken en de boombanden doorgesne den. „Je reinste vandalisme. Daar was duidelijk opzet in het spel”, constateert Twellaar somber. Die kwekerij ligt ingeklemd tussen de Hofgeesterweg én Rijksweg 9 op een van de oudste tuinbouwgronden in deze contreien. Vlak na de oorlog besloot de gemeente op dit terrein- groto twee- enecnhalve hectare, bomen, planten en struiken te kweken ten behoeve van de van IJmuiden, Velsen en I -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5