Onderzoek van oud-Sanptoorter wijst uit: Haven HERTA, EEN BIJNA- HERDER VVB organiseert ^kwispd- F door kla verjasdrive n. L - J IJMUIDEN Luxor BEVERWIJK Kennemer Theater Vijf films van Joris Ivens in Filmhuis Heemskerk Dameskapsalon Jean Pierót Jean Pierot Mode Coiffures W; Stadsschouwburg City Theater 6 1 7 IJMOND DONDERDAG MAART 19 7 7 V Weldoenster Oude stijl J lil if n r„ jyg - CAFÉ „DE HALVE MAAN’’ Onderzoek Bij Olga von Gotsch hoort geen „umlaut rin ■ren che Toch Wüste was mevrouw een Films b ofe -'r C' NAAM: Herta LEEFTIJD: 6 Maanden RAS: Duitse herder (beetje b"">a"d) SOORT: Teef Vergoeding: 60 INLICHTINGEN: 02550-15744 s in door „nog ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) r rol. ip weekblad „De Prins”. Een foto van Olga von Gotsch uit het en Hofstede. Olga van eeuw met ingeworteld ontzag tegenop keek. met de eerbied van de onderda nen voor een koning. KWISPELdoor sehrgft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heerenduin- weg 8 op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon in Want geweest. en feestdagen is het asiel dagelijks ge opend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. Zaterdags van 9 tot 11 uur. haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 VELSEN-NOORD De voetbalver eniging VVB houdt vrijdagavond in sa menwerking met de hondbalvereniging IJmond een grote open klaverjasdrive. De strijd om vele mooie prijzen wordt gestreden in paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk en begint om acht uur ’s avonds. I wil hij zijn rivalen chanteren om zo een greep te doen naar het leiderschap van de SS. Margarita speelt vervolgens enige heimelijk gemaakte opnames in handen van de superieuren van de Gruppenfüh- rer die zich geplaatst ziet voor het excutiepeloton. Het zondagmiddagmati- nee in City wordt gevuld met de film De Stalen Vuisten Hap Kido”. 1924: baronesse bewoonster zeer veel Zoals ook de dienstbode ondervond die na lapg sparen een mooie hoed had gekocht. Ze droeg deze toen alle arbeiders met hun vrouwen en kinde ren tegen kerst naar Spaarnberg gin gen, net als andere jaren; het echt paar Wüste stelde prijs op handha ving van deze traditie. Mevrouw Wüste zag de hoed. Direct na kerst moest de man van de dienstbode op Spaarnberg komen. Zijn vrouw hoef de zich niet meer te melden, hoorde hij. Ze had het te hoog in haar bol. Freienwalde Emma Straatnaambordjes van de Olga von Gotschlaan, boven, zoals ze al sinds jaar en dag op de hoek van de straat prijken en onder, zoals het dan toch gespeld blijkt te moeten worden. HEEMSKERK - Vrijdagavond worden in het Filmhuis Heemskerk in buurthuis De Zandkraai in de Handelslraat vijf korte films van de cineast Joris Ivens gedraaid. In de nachtvoorsteiling van Kennemer draait '.Pikant gevrij in een Alpenwei”; in de zondagmatinee „Sjors, sjimmie en de gorilla”. Dat die „Umlaut” verspilde moeite is werd ontdekt door mr. L. F. de Groot te Haarlem, een oud-Santpoor- ter die zeer geïnteresseerd is in verle den en heden van zijn geboortedorp. Hij trof op twee oorkonden en twee gedenkstenen de naam Von Gotsch aan, dus zonder „Umlaut”. Een van die oorkonden werd in 1913 gebraakt, „als'eene blijvende herinnerihg aan de Verlossing in 1813” bij het planten van een onafhankelijkheidsboom op het terrein van Spaarnberg, vlakbij de Wüstelaan. Tot de ondertekenaars behoorde de vader van mr. De Groot, de man die ereburger van de ge meente Velsen zou worden: dokter A. Onze medewerker Jan van Baarsel heeft er in zijn vorig jaar bij uitge verij Cornegge verschenen boekje ..Spiegel van Santpoort” aan herin- nerd dat de buitenplaatsen werden bewoond door families waar het „ge wone volk” nog in het begin van deze In de Stadsschouwburg wordt tijdens het weekeinde een Indrukwekkende oor logsfilm vertoond over de strijd tussen de Amerikaanse en Japanse marine, ge titeld „De Slag om de Pacific”. De cen trale figuur in deze film is kapitein-ter- zee Torrey die tijdens de bommenregen op Pearl Harbour op stoutmoedige wijze een deel van de armada weet te redden. Ondanks dit heldhaftige karwei wordt Torrey gedegradeerd omdat hij te veel risico heeft genomen. Hij moet genoegen nemen met een kantoorbaantje.’ Met lede ogen ziet hij toe hoe het Amerikaanse tegenoffensief gestalte krijgt. Tenslotte wordt Torrey in ere hersteld en als admiraal belast met de uitvoering van Operatie Skyhook. Een opdracht waar mee de miskende kapitein zich waar kan maken. In voortdurende staat van oorlog ver keren zondagmiddag ook Tom (de poes) en Jerry (de muis). Een kostelijke te kenfilm voor de kinderen, onder de naam „Tom en Jerry Festival." SANTPOORT Waarschijnlijk zal niemand er een nacht minder om slapen maar een feit is dat op een aantal Santpoortse straatnaambordjes een „Umlaut” staat die er helemaal niet thuishoort. De vrouwe van Spaarnberg, het vroeger zo riante buitengoed in het lommerrijke Santpoort, had als meisjesnaam niet Olga von Gotsch, maar Olga von Gotsch. Een andere spelling dus dan wat ge hanteerd werd toen een taan naar haar werd vernoemd. Een andere uitspraak ook. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Velsen heeft bij de ingekomen stukken een brief aangetroffen waarin wordt gevraagd de fout te herstellen, met andere woorden de „Umlaut” van de bordjes te ver wijderen. gulden extra geval hadden was een Naarmate de Nazi’s hun greep op Europa verstevigen, bloeit de hoerentent van Madame Kitty op tot een luxe bordeel. „Salon Kitty” in Berlijn wordt het refpunt van hoge Nazi-officieren en partijfunctionarissen. Een onschuldig ontvangstcentrum waar de paladijnen van Hitler zich laten verwennen door charmante gastvrouwen. Totdat een fa natieke SS-Gruppenführer Salon Kitty gaat gebruiken om de betrouwbaarheid van de bezoekers te testen. Hij laat de ordinaire prostituees vervangen door lieftallige jonge meisjes die niet alleen bedkunsten verstaan! maar ook hun trouw zweren aan de Führer. De nieu we „inboedel” van huize Kitty krijgt ook een ander onderkomen. Een villa aan de rand van de stad, waarvan alle vertrek ken voorzien zijn van afluisterappara tuur. Het eerste slachtoffer van de Grup- penführer is een kapitein van de lucht macht, een regelmatige bezoeker van de Salon. Hij vertrouwt de fraai gevormde Margarita toe dat hij het Hitler-regime beu is en plannen heeft om naar de Geallieerden over te lopen, de afluister apparatuur kost hem de kop; hij wordt opgehangen wegens hoogverraad. Marga rita. die verliefd was geraakt op de ongelukkige kapitein, besluit zich op de gemene Gruppenführer te wreken. Zij verleidt hem en hij onthult zijn ware bedoelingen. Met het afluistermateriaal De nieuwe Nederlandse speelfilm „De Peetmoeder” valt deze week te bezichti gen in Kennemer 2. Of de kennismaking de moeite waard is, is te betwijfelen: de resencenten hadden voor de Manders Manders produktie geen goed woord over. Noch het scenario van Kees Man ders sr„ noch de regie van Tom Manders jr. vonden genade in de ogen van de Nederlandse filmcritici. Enfin, wie toch benieuwd is naar dit brokje „puur Hol lands amusement” kan zeven dagen lang in de bioscoop aan de Zeestraat terecht. Kennemer 2 heeft „Ilsa, de wolvin van de SS” op het programma staan. De vrouw in kwestie geeft leiding aan een medisch nazikamp, waar onsmakelijke experimenten op vrouwelijke gevange nen worden uitgevoerd. Voor de mannen heeft ze andere methoden in petto: die mogen het kamp schoonhouden en haar bed delen, waarna ze erop kunnen reke nen gecastreerd te worden. Een Ameri kaanse student weet tenslotte Ilsa in zijn ban te krijgen. Hij overmeestert haar, bevrijdt de gevangenen en doodt de bewakers. Kort daarna wordt echter het gehele kamp door de SS aangevallen en vernietigd om de oprukkende geallieerden geen bewijzen over de Nazi-wreedheden in handen te spelen. Vrijdagavond 25 maart is er in pavil joen Koningsveld een film- en dia- avond. Er worden amateurfilms ver toond over de tribunebouw van WB. het nieuwjaarsfeest en de uitstapjes naar Brussel en Denemarken. Blij stond ze ermee op Spaarnberg toen de familie Wüste van een bui tenlandse reis terugkwam en het per soneel zoals aewoonlijk ter begroeting aanwezig was. Mevrouw Wüste stap te uit haar rijtuig, zag de jurk van de werkster, werd rood van woede en riep uit: „Wat doe jij met miin japon? Onmiddellijk naar huis. Ga je kleden zoals een werkster betaamt Kort daarop meldde de werkster zich opnieuw, in haar werkjak en in een oude rok. Het leek nu goed zo. Maar mevrouw Wüste zou nooit verèeten wat er gebeurd was. iets anders getrokken dat leuker” lijkt. Een speelse huisgenoot die heel veel beweging behoeft maar in ruil daarvoor wel ets te bieden heeft. Marjan en Herta zijn meteen de beste maatjes. En zonder zich zelfs de tijd te hebben gegund om even in de tijdelijke vrijheid iets sanitairs te produceren ver dwijnt Herta weer achter de tralies van het asiel. Nog steeds blij kwispelend. Er kennelijk heel erg van overtuigd dat er na donderdag echt wel gegadigden ko men opdagen. Het lijkt onwaarschijnlijk dit dit jonge Duitse „Madel” zich daarin vergist. Zelfs voor de kiachtpatser Max, de Groenendaler, die verleden week met KWISPELdoor aan de hol ging stonden de liefhebbers in de rij. Max bleef in IJmuiden. Gezin met vijf kinderen. Geen gebrek aan sparring-partners. Het mag een buitenstaander mis schien wat overdreven in de oren klinken maar bier vraagt liefde. In de brouwerijen wordt de grootst moge lijke zorg aan het bier in wording besteed. De uiterste hygiëne wordt betracht, men neemt de tijd om het bier maandenlang in de koele legkel- ders te bewaren tot het ogenblik gekomen is dat men er zeker van kan zijn dat het een volmaakt produkt is. Dit alles is noodzakelijk omdat bier een levende materie is, die met zorg en toewijding behandeld moet wor den wil men er ten volle van kunnen genieten in Hagelingerweg 36, Santpoort Wie het arm had werd door de rijke families geholpen, met levens middelen, kleding en kol^n. De be woonsters van de grote huizen waren goed op de hoogte van de noden en ontfermden zich ieder over een eigen kring van behoeftigen. Als een ast- mapatiënt alleen door uitzending naar Davos levenskansen had dan ging hij erheen, al bezat hij geen cent. Wie een eigen ne~ing wilde onzetten kon op de buitenplaatsen elti'd een rom ge’d lenen, waarvoor heel we’nig en vaak geen rente be hoefde tn worden be'aald. Mevrouw Wüste hielp haar dorp bovendien aan een bewaarschool een naaischool, een bibliotheek. Ieder jaar was er een prachtig aardbeienfeest voor de kin deren. Een aantal Santpoorters be waart daar nog goede herinneringen aan. ..weldoenster oude stijl”. Nog gaa' verhaal rond van de werkster uit ae „Kippenbuurt” die een kwart eeuw op Spaarnberg had geholpen, voor de gebruikelijke gulden per dag. Bi haar afscheid kreeg ze niet de vijf die anderen in zo n ontvangen. Want ze keer hooghartig Mr. De Groot heeft burgemeester en wethouders van Velsen van zijn bevindingen op de hoogte gebracht en er opnieuw op aangedrongen de teks' van de straatnaambordjes te rectifi ceren. De nagedachtenis van me vrouw Wüste moet op correcte wijze levendig worden gehouden, is z 'n mening. Daar heeft „de weldoenster van het oude Santpoort” of zo men wil „de weldoenster oude stijl van Santpoort” recht op. Men lette op de door de heer De Groot gebruikte nuance. Dat m"- vrouw. Wüste een weldoenster was staat buiten alle twijfel. Ze was echter geheel volgens de nonnen van haar tijd, althans zoals de voprac" «taanden die zagen, normen die nie mand nu meer zou accepteren. de Groot Lzn, ook al iemand die veel belangstelling voor Santpoorts heden en verleden had. Mr. De Groot vond het merkwaar dig dat de naam Von Gotsch. m tegenstelling tot die op de straat naambordjes, steeds zonder „Umlaut” werd vermeld, te meer omdat de barones toen nog in leven Was en ongetwijfeld zou hebben gereageerd als de spelling op oorkonden en ge denkstenen onjuist was geweest. Want zo was ze wel. Mevrouw Wüste had een afgedankte japon aan de juffrouw van haar bewaarschool gegeven. Deze had de jruk gedragen tot er geen dragen meer aan was. De juf had het restant met andere oude spullen door de werkster laten meenemen. Die had dringend een jurk nodig. Ze zag kans de oude japon nog eens op te knap pen. Luxor aan de Breestraat komt deze week ook met een vrij recente film op te proppen, en wel „Bestemming Cassan dra” met in de hoofdrollen grootheden als Sophia Loren. Richard Harris, Eva Gardner en Burt Lancaster. Het verhaal gaat over een man, die bij een aanslag op het Amerikaans laboratorium van de Internationale Gezondheidsorganisatie in Genève longënpest heeft opgelopen. Voor hij door de Amerikanen die er alles ovor over hebben hun gevaarlijke proefnemin gen geheim te houden, wordt opgespoord, blijkt dat hij contact heeft gehad met verschillened passagiers van de expres- trein Genève-Stockholm. Hij overlijdt korte tijd later. De acties concentreren zich nu op de trein, die zonder stoppen naar Neuren- Derg wordt geleid waar een medisch team aan boord komt en gewapende bewakers de passagiers hermetisch van de buitenwereld afsluiten. Besloten wordt, dat de trein voor een quarantaine- periode van drie weken naar het Poo1- se isolatiekamp Janow zal gaan. Daar dit kamp alleen bereikbaar is via de in uiterst slechte staat verkerende Cassan- dra-spoorbrug, vermoeden enkelen van de passagiers boos opzet. Hetgeen be waarheid wordt als de brug het onder het gewicht van een deel van de wagons begeeft. De overige passagiers overleven het avontuur. In de zondagmatinee vertoont Luxor „Samson contra de piraten”, een specta culaire avonturenfilm waarin Samson het opneemt tegen de woeste pira1;enlei- der Moerad, hem verslaat en daarmee het Caraïbische gebied van een van zijn ergste plagen verlost. Toch een weldoenster. Zoals „De Vrouw en haar Huis” in 1919 schreef: Maar de oud-Santpoorter bleef twijfelen. Tenslotte richtte hij zich tot het Centraal Bureau voor Genea logie in Den Haag. Na twee maanden kreeg hij het antwoord dat hem ge heel en al in het gelijk stelde. Dit is wat het bureau hem meldde: „Dc door u bedoelde mevrouw Wüste te Santpoort was de op 5 au,gustus 1848 te Freienwalde geboren Alexandra Emma Elenore Gotsch de dochter van August Jo hann Gottfried von Gotsch en van Susanna Christina Hofstede. De schrijfwijze van deze familienaam is zonder „Umlaut”. Voo lóPELdc was er de. e we.k in ieder geval reden om even trots te kwispelen. Dé 13-jarige Marjan Ellen van der Plas kwam ae redactie binnen wandelen met...jazeker met Tobias, het langharige blafbeest dat in december in „KWISPELdoor” stond. Tobias maakt het uitstekend en Marjan knipt trouw elke week de pennevrucht van KWIS PELdoor uit. Eigenlijk was dat wel een reden om Marjan deze week mee te nemen op de wekelijkse wandeling. Herta vindt al die belangstelling uit stekend. Holt uitgelaten door het buiten verblijf van het asiel. Als ze er uit mag wordt het bezoek persoonlijk begroet. Stuk voor stuk krijgt iedereen een om helzing en een paar stevige likken. Herta is de Duitse herder ten voeten uit .Een klein beetje ondermaats en een iets te spitse snuit. Wie daar om maalt is een kniesoor. Voor de rest is hei dolle pret. Herta is nog zo lekker jong dat ze lichtelijk loopt te zwabberen. Af en toe spitst ze heel pedant haar oren. Maar die fladderen in de wind als ze met Marjan aan de hol gaat. Op een afgeslo ten terrein - dat is de speeltuin die wekelijks voor dat doel beschikbaar is vriendelijk dank! - gaat de riem af en dan is er geen houden meer aan. Herta holt en dolt door het lange gras. Komt .e’mor::a .1 als ze wordt geroepen maar gunt zich geen moment rust. Iedere aanhaling wordt begrepen als een uitno diging voor een partijtje vrij worstelen. Met de tong heel erg ver uit de kaken holt ze achter stukken hout aan. Ze vergeet die echter netjes terug te bren gen. Dat wil zeggen ze raapt ze wel op maar haar aandacht wordt dan al weer De nadiruk in deze films ligt vooral op de politieke visie van Ivens, omdat juist die politieke idealen van hem een be langrijk onderdeel ultmaken van zijn gehele oeuvre. De volgende films kan men zien: „De Brug” uit 1927; „Indonesië Calling” uit 1946; „Spanish Earth” uit 1937; „Le ciel, la Terre" uit 1965 en „Nieuwe Gronden” uit 1934. Er zijn ditmaal twee voorstellingen in het Film huis: om negen uur en om kwart voor elf. Om negen uur draait men drie films en om kwart voor elf de resterende twee. Geen rechtgeaard verslaggever te.’ we reld zal z.c.i nie- lcwilj z.jn aai' ue krant eigenlijk niets meer of minder is dan een ciegc.ijk s„u.; pakpaple vcor het dagelijkse huisvuil. Etensresten, aard appelschillen. U kent dat wel. Maar nee, er zijn nog mensen die trouw artiKeitjes en plantjes uit de kolommen knippen om ze vervolgens in chronologi sche volgorde op te bergen of in te plakken. Woensdag aangekomen: Cam Ayous, Dakar; Toltek, Lissabon: Twadika, Bremen; Car Expressa Har wich; Altair, Hamina; Lachs, Hamburg; Kent Shore Cont Plat, IJmuiden; Plock, Freetown; Maquinda, Gibraltar, IJmui den; Westfalia, Le Havre, Gazelle Norrsundet; Jutta, Flint, Ipswich: Jana Weston, Londen; Linda, Port Jero me; Rhexenor, Djakarta; Marie Heles- kov, Rendsburg; IJmuiden: Frank Pais, Havana;' Pluto, Tananger; Hoegh, Breeze, Rotterdam; Signet, Tholstrup, Arklow, IJmuiden.; Verleden jaar nam mr. De Groot contact op met B. en W. van Velsen. Deze schreven hem terug dat „blij kens de ter beschikking staande gege vens” dé spelling Von Gotsch de juis te was. Ze zagen dan ook geen aan leiding in te gaan op het verzoek de straatnaam te wijzigen. Nu is „ter beschikking staande gegevens” een ruim begrip. Mr. De Groot was zo overtuigd van de juistheid van zlin zienswijze dat hij op onderzoek ging. Het bevolkingsregister leek hem in het ongelijk te stellen. In 1894 werd aangetekend dat J. R. Wüste. komen de uit Amsterdam, zich aan de Bloe- mendaalseweg (zoals de Wüstelaan toen heette) had gevestigd met zijn echtgenote Olga Alexandra Emma Eleonore von Gotsch. Met „Umlaut” dus. Woensdag vertrokken: Willmary, Great Yarmouth; Lord Has tings, Hamburg; Vedette, Caen; Xileno,- Noordzee; Mermaid, Noordzee; Torquay Noordzee; Dundas, Noordzee; Tor Bri tannia, Gotenburg; Zienia Lubelska, Kongo; Siwaholm, Holborn;Guinea Golf, Bremen: Gazelle, Boston; Per Knut, Gent: Car Express, Hull; Hamburg, Christoval; Election, Londen; Kenrix, Kingslynn, IJmuiden, European Clear way, Noordzee; Toltek, Dagenham; Vis- sersbank. Larvik; Parkesgate, Londen, IJmuiden: Kent Shore. Cont Plat, IJ- muiden; „Moge het vele vrouwen gegeven, zijn iets dergelijks tot stand te brengen tot het geluk van de mensen.” En „De Prins der Geïllustreerde Bladen” bij haar dood in 1924: „Mevrouw Wüste, geboren baronesse Von Gotsch, de milde bewoonster van Spaarnberg; ze deed zeer veel aan liefdadigheid.” (NB: ziet u die „Um laut” in de tekst van De Prins?). ADVERTENTIE o

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7