sluizen @dd havens n College blijft Tapijtcentrale in’t oog houden Grootmeester bij damclub Noord-Holland het best bedeeld met spoorwegen Hoogovens beloont idee rampen aan |^KEUR B.V.^I BOUWMARKT I I Tegenstanders klampen zich vast aan adviezen van provinciale diensten Santpoortse EHBO kan In de Vishal 0 stenen en steenstrippen WONINGBOUW AAN MINISTER VAN HOUTENLAAN GS blij met structuurplan Verkeer en Vervoer N - KOUDENHORN 54 V R IJ D A G 1 8 MAART 19 7 7 IJMOND 13 I Gehakketak (Van een onzer verslaggevers) 1 zaterdags van tel. 023-321212 Diverse soorten handgevormde tegen concurrerende prijzen! HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn niet ontevreden over het structuurplan Verkeer en Vervoer van minister Westerterp. Het college hoopt al leen dat de nodige financiën ook op tijd beschikbaar zullen komen. Ge deputeerde drs. J. van Dis Hzn is van mening dat de provincie Noord- Holland er van alle provincies het beste is afgekomen, wat betreft de railverbindingen. ^xx^^ (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/VELSEN. De Dienst Milieuhygiëne van Noord- Holland en de Provinciale Planolo gische Dienst (PPD) hebben in hun adviezen aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland over de bebou wing van de Minister van Houten laan in Velsen-Zuid gewezen op enkele haken en ogen die aan het bouwplan kleven. Openingstijden: dagelijks van 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur Ns V ARIE VAN DER VEER. is 59 - ADVERTENTIE DE 14,60-13,83; voor bijzonderheid Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. Het Watch lengte lengte BEVERWIJK. Het enige vrouwelij ke lid van de Beverwijkse Damclub, Cisea Butter, die nu in Haarlem woont, krijgt sinds enkele maanden scholing van de Amsterdamse dam-grootmeester Wim van der Sluis. Die scholing begint vruchten af te werpen. By de dameskam- pioenschappen van Nederland heeft Cis ka zich naar de tweede plaats opge werkt. Wim van der Sluis is nu zelf lid geworden van de Beverwijkse Damclub en deze week speelde hij zijn eerste party in de onderlinge competitie. omtrek te horen, hetgeen nogal wat reacties uit de omgeving opleverde. Voor slachtoffers speelden de LOTUS-mensen van de bekende vereniging uit Heemstede aangevuld met enige mensen uit Hoorn. In het theorielokaal van Frans van Sprang was er inmiddels door de verbindingsdienst van het Rode Kruis een radiopost ingericht zodat men via portofoon cc aktic kon leiden. Op het rampterrein was er een plaats gereserveerd waar dokter Strik de urgentie bepaalde en de slachtoffers door het personeel van het Rode Kruis naar de verzamelplaats gewonden liet vervoeren, daar werden onder leiding van dok ter Geysselman eventueel noodzakelijke verbandcorrecties aan gebracht. De slachtoffers werden naar het ziekenhuis afge voerd. Helaas bleek één van de slachtoffers 'Overleden” te zijn. De oefening kan ondanks dat toch zeer geslaagd genoemd worden. Het waaraan sterdam Tijdens de hoorzitting lichtte hij dit bezwaarschrift nader toe. Hij hamerde voortdurend op het advies van de Dienst Milieuhygiëne waaruit bleek dat de nieuwe bewoners veel last zullen onder vinden van de treinen die achter hun huis voorbij rijden. Volgens hem zou ook geluidwerende voorzieningen niet mogen baten. Dit vele malen herhaalde argument ontlokte bij de voorzitter van de hoorzitting, mr. H. H. Knopper. chef van de eerste afdeling van de provincia- AVAVAV.W.V.V.V.V.V.V.V AWAV.V.VASVAV.V.V.V.V AVAV.W.'.V.V.V.V.V.V.V.V AV.V.W.V.V.V.V.V.V.V.V.% ••••••••••••••••••••••••a AV.V.WAV.V.VAW.V.VAV Gedeputeerde Staten zijn ook blij met de aangekondigde voorzieningen voor het autoverkeer. Het college wijst daar bij op de Wijkertunnel en de mogelijke extra autotunnel bij Amsterdam, die in het structuurschema zijn opgenomen. De heer Van Dis vond het echter jammer dat rijksweg 80 was geschrapt, voor wat betreft de verbinding Aalsmeer-Vinke- veen. De gedeputeerde verwachtte een hard gevecht om een geldelijke bijdrage van het Rijk in de kosten van een rondweg om Uithoorn. waren deze nieuwe gegevens mr. N. S. J. Koeman uit Am- zich vastklampte tijdens de openbare hoorzitting die donderdagmid dag in het provinciehuis in Haarlem werd gehouden over de bebouwing van de westzijde van de Minister van Hou tenlaan. Mr. Koeman had namens 230 bewoners van Velsen-Zuid een bezwaar schrift ingediend tegen het besluit van GS om een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van woningen aan'de Van Houtenlaan. De Milieudienst wijst op de geluids overlast die veroorzaakt wordt door de treinen die langs de nieuw te bouwen woningen voorbij razen. De PPD laat in haar advies doorklinken dat een derge lijke ingrijpende wijziging van het be stemmingsplan die nodig was voor het bouwplan, een normale bestemmings planprocedure rechtvaardigt- Ten on rechte is, aldus de PPD, gebruik ge maakt van de snellere artikel 19-proce- dure. kwam de ware aap weer eens uit de mouw. Een van de bewoonsters van de Van Houtenlaan mevrouw G. C. Wee- nink kreeg de gelegenheid haar hart te luchten. Zij keerde zich fel tegen het bouwplan omdat hiermee het visite kaartje van de gemeente”, zoals zij deze laan beschouwde, kapot zou worden ge maakt. Het was voor haar onbegrijpelijk dat bij de ontwikkeling van het plan geen inspraak was gegeven aan dé om wonenden. Uit haar reactie concludeerde de voorzitter dat zij tegen de bouw van woningen als zodanig geen bezwaar had, maar wel tegen het type en het aantal huizen dat aan de laan zal verrijzen. En dat was voor mr. Koeman weer aanlei ding om uit te leggen dat de homogeni teit onder de 230 bezwaarmakenden niet honderd percent is. „De motieven om zich tegen het plan te kanten lopen uiteen. Ik kan u echter verzekeren dat de meeste bewoners die het bezwaar schrift steunen, tegen elke vorm van bebouwing zijn omdat een fraaie groen strook wordt opgeofferd.” In het kader van\ de samenwerking in rampomstandigheden is er een grote oefening georganiseerd door de EHBO-vereniging Santpoort op het terrein van machinefabriek „De Hofgeest”. Rickmerswerft in Bremerhaven bouwt sedert 1834 schepen en op het gebied van de visserij heeft het bedrijf zijn sporen verdiend en dat dateert van 1895 toen twee stoomtrawlers voor Duit se rekening gereed kwamen, de Wange rooge en de Spiekeroog. Een jaar later volgden de Langeoog en de Baltrum en dat was in de beginperiode van de Stoomtrawler. Van 1916 tot 1940 leverde de Rick merswerft 20 stoomtrawlers aan Duitse rederijen en toen na de tweede wereld oorlog het bedrijf weer hervat werd kwamen in 1949 twee stoomtrawlers ge reed en dat waren de Auguste Kampf voor de rederij Carl Kampf te Bremer haven en de Ernst Groschel voor Grundmann&Groschal eveneens te Bre merhaven. Daarna werden steeds grotere stoomtrawlers gebouwd, stuk voor stuk schepen die uitstekend hebben voldaan- Gedurende de eerste jaren na de tweede wereldoorlog werden bijna uitsluitend stoomtrawlers gebouwd voor de Duitse visserijbedrijven welke veel verliezen hadden geleden. In het begin van de jaren vijftig begon de motortrawler bij de Duitse visserij z’n intrede te doen. Een gering aantal was voor de oorlog gebouwd en de eerste motortrawler die bij de Rickmerswerf gereed kwam was de Gusetav Wahrendorf in 1954 die als bouwnummer 270 op stapel was gezet. Een nieuw opgerichte rederij, de Ge- meinwirtschaftlliche Hochseefischerei te Bremerhaven bracht dit schip in de vaart, groot 640 bruto ton en uitgerust met een motor van 1400 pk. Van dit type zagen daarna nog 6 motortrawlers Duitsse rekening het licht. Een dat Britse rede- Ir. P van Rijn, onderdirecteur techni sche dienst van Hoogovens, die het géld- bedrag overhandigde, vertelde dat dank zij de uitvoering van het plan het pro ductieproces niet wondt verstoord. Het materiaialrendement en de kwaliteit van de producten zijn verbeterd. De heer Van Rijn, tevens voorzitter van de cen trale ideeëncommissie, benadrukte nog maals het belang van de Ideeënbus om tot optimale bedrijfsresultaten te komen. Hij deed een oproep aan alle medewer kers om juist in deze tijd mee te blijven denken. Gisteren werd ook een bedrag van 1650,- uibgekeerd aan de heer A. L. M. Roozekrans uit Santpoort-Noord. Hij had een plan gelanceerd waardoor de verzending van de producten soepeler verloopt. In scène was gezet, dat er een ontploffing plaats vond tijdens het lassen van containers. Een lekkende gasfles bleek de oor zaak te zijn. De slachtoffers vluchten alle kanten heen, en velen van hen zakten op het terrein in elkaar. De leden van de EHBO-vereniging waren al spoedig ter plaatse om eerste hulp te verlenen. Inmiddels was ook de commandant van het Rode Kruis dokter Geysselman gewaarschuwd, hij zorgde ervoor dat er binnen een half uur door de colonne een verza melplaats voor de gewonden werd ingericht in de bollenschuur van de Gebr. Nijssen. Er waren 25 slachtoffers die her en der verspreid lagen, het gekreun en gekerm was tot ver in de In antwoord op vragen van het raads lid drs. A. Eiff (WD), die het college wees op het verbod op het industrieter rein detailhandel te plegen, merken B. en W. op dat vóór dat tot maatregelen kan worden overgegaan officieel detail handel dient te worden vastgesteld. Uit een onderzoek ter plaatse is de gemeente gebleken, dat in het pand gedeelen in gebruik zijn als magazijn en kantoor, terwijl tevens ruimte wordt benut voor het tentoonstellen van tapijt, dat ook kan worden gekocht. B. en W. delen de heer Eiff mee, dat het treffen van maatregelen aan de orde zal worden gesteld in de raadscommissie. Overigens wordt de komst van de wo- ninginrichtingbranche langs de Parallel weg door het college positief benaderd. Wel wil men voorkomen, dat detailhan- delsbedrijven uit het stadscentrum van Beverwijk verhuizen naar het industrie terrein. Verplaatsing van dengelijke be drijven kan afbreuk doen aan de functie van het centrum. IJMUIDEN. Het idee voor een technische verbetering in warmbandwal serij 2 van Hoogovens is donderdagmid dag beloond met een bedrag van 3500-. De som geld werd gedeeld door de heren T. D. van Dubbelen uit Heerhugowaard en G. J. Kraak uit Beverwijk die het lumineuze idee hadden ontwikkeld. De uitslagen warenR. Adelaar-W. v.d. Sluis, 0-2; D. v. As - H. J. Winter, 1-1; A. Roemeling - B. Beentjes 0-2; A. v. Son - N. Adelaar 1-1; S. Lippes-Ciska Butter 0-2; N. J. Leemberg - P. de Munk 2-0; Th. Zoon - H. A. Staal 1-1; C. Nijman - J. Graanstra 0-2; H. de Groot-A. J. Diemeer 0-2; L. v.d. Mey - J. Speerstra 1-1. Hij kwam Uit tegen koploper R. Ade laar en het werd een boeiende, partij die tenslotte werd gewonnen door de Am sterdammer. Maar hij moest wel dege lijk al zijn damtalent inzetten. R. Ade laar blijft op de ranglijst de leiding behouden met een behoorlijke voor sprong op zijn directe belagers Graan stra en A. J. Diemeer. BEVERWIJK. De raadscommissie voor jeugdzaken gaat maandagavond 28 maart tijdens een openbare vergadering in het Stadskantoor het plan om de speeltuin „Munnikenweide” op te knap pen bespreken. Voorts zal de stand van zaken inzake de nieuwe huisvesting van buurthuis De Lichtboei worden bespro ken. De vergadering begint half acht. Hierover ontstond enig juridisch ge hakketak tussen de vertegenwoordigers van de gemeente Velsen, de heren C. Vreugdenhil en J. Bakker, en de heer Koeman Van gemeentezijde werd bena drukt dat er in Velsen een zeer groot tekort is aan huizen. „De woningnood maakt de uitvoring van de bouw van de woningen aan de Minister van Hou tenlaan zeer urgent,” aldus Vreugdenhil die ontkende dat artikel 19 door Velsen te pas en te onpas wordt gehanteerd. Hij werd in zijn verweer gesteund door voorzitter Knopper die begrip wilde op brengen voor de noodsituatie waarin Velsen verkeert. ,De feiten liggen er. Velsen kan wat woningbouw, betreft geen kant meer op nu ook de uitweg naar de Velserbroekpolder is afgesneden. De versnelde procedure is hier op een juiste wijze toegepast,” aldus mr. Knop per. De heer Van Dis is blij dat de railver bindingen vanuit het hart van Amster dam (Museumplein) naar Almere, het Gooi en Schiphol-Den Haag een plaats hebben gekregen in het structuurplan. Niet minder verheugd is hij over de opneming in het schema van de door verbinding van de Schipholspoorlijn naar Purmerend en verder (via de Wes telijke Ringspoorlijn om Amsterdam). Vreugde is er bij het college ook over de mogelijkheid, die wordt opengehouden om voor 1990 aan de lijn Purmerend- Enkhuizen een zijtak aan te léggen, waarmee een stuk nieuwbouw bij Pur merend zou kunnen worden ontsloten. In het structuurschema wordt als streefdatum voor de totstandkoming van de lijn naar Almere 1985 genoemd. In 1990 zou de Almerelijn naar Lelystad moeten zijn doorgetrokken. In de ruim telijke plannen wordt rekening gehou den met de doortrekking van de Alme relijn naar Groningen. Deze plannen zouden pas na 1990 in uitvoering kunnen worden genomen. Voor de verre toekomst houdt de re gering. nog rekening met de komst van zeer snelle treinen (sneller dan 160 kilo meter per uur). Daarvoor zou in Europees verband een speciaal op hoge snelheden berekend railnet moeten worden aangelegd. De regering wil de mogelijkheid open houden voor een der gelijke supersnelle railverbinding tussen Amsterdam-Rotterdam-Belgische grens en Amsterdam-Rotterdam-Utrecht-Duit- se grens. Voor de Noordelijke Randstad is verder nog van belang de aansluiting van Amstelveen op het Amsterdamse tramnet. Hij waarschuwde de indieners van het bezwaarschrift dat handhaving van het oude bestemmingsplan onaangenaam kan zijn voor de huidige bewoners van de laan. In het bestaande plan wordt namelijk ais bestemming aangegeven passieve recreatie en spoorwegdoelein- den. Met dit laatste kan de NS die de grond in bezit heeft alle kanten op. Pas aan het slot van de hoorzitting •■••••••••«■••■■■■a jOcOOOOOOOOOOOC MbOO>XJOC*JOOOOOQi >OÖOOOC ajooOOC ■"■jckjOOOOOC ■jOOUUOOC -••••••••••••••••■■a <jrw_a jOOOOOOOl •_xxxtoooooc jr_«jOOOOOOOi <a2aZM”a“XjOC 9 joOOQOOOi jOCO.jOOOC 9ijOOlOjOO wjooOOOOL. I ..•••••«•••«■•«■■a 99 9 I i Ma .- r 1 v.v.w.% w, 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 vX:X<-:;X-X-X<-X%<<«X<<<^ WAV. WAV rijen m 1955 bij Rickmers 6 traw lers van dit type bestelden die echter met met een dieselmotor werden uitge rust maar voorzien werden van een oliegestookte Schotse ketel met een 3 cil triple expansie machine van 1400 pk. In 1955 werd als eerste van de serie opgele verd de Coldsteamer aan de Standard Steam Fishing Company te Grimsby en in datzelfde jaar volgde de Royal Lincs toebehorende aan de Great Grimsby& East Coast Fishing Company te Grims by. De overige vier schepen kwamen in 1956 in bedrijf: de Lord Beatty van de Lord Line te Huil, De Northern Eagle van de Northern Trawlers Ltd te Grims by, de Black Watch van de Loyal Steam Fishing Company te Grimsby en de Statham van de Crampin Steam Fishing eveneens te Grimsby. schip op de foto is de Black GY.23, groot 687 bruto ton. De over alles bedraagt 62,10 m, de tussen de loodlijnen 55,20 m, de breedte 9.75 m en de holte 4,57 m.De zes schepen zijn enkele jaren gelede- over gegaan naar de Britisch United Trawlers Ltd en twee zijn er in 1976 voor de sloop verkocht en dat waren de Royal Lincs en de Lord Beatty. Identiek aan deze Engelse stoomtrawlers zijn de vier motortrawlers die van 1956 tot 1958 door de Rickmerswerft zijn gebouwd voor de Nordsee Deutsche Hochseefischerei te Bremérhaven- CuxhavenAchtereenvol gens waren dat de Essen, de Saarbruc- ken, de Bielefeld en De Regensburg. De schepen komen niet meer voor in het Duitse visserijbedrijf. Zij werden enkele jaren geleden voor de sloop verkocht. AAN DE DONDERDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 4710 kg. tong; 58 kisten tarbot en griet; 150 kisten kabeljauw; 40 kisten wijting; 583 kisten schol; 72 kisten schar en 45 kisten varia. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: Tarbot 16,45-14,68; grote tong 11,03-10,65; grootemiddel tong 12 13-11,67; kleinmiddel tong 13,50-12,90; tong één 14,60-13,83; tong twee 12.59-12.22- Per 40 kg: Tarbot 444-301; groet 284- 184; kabeljauw één 1Ö4-86; kabeljauw twee 104-98; kabeljauw drie 152-135; kabeljauw vier 144-104; kabeljauw vijf 110-60; schol één 77-50,80; schol twee 90-60: schol drie 87-59; schol vier 104- -58; wijting drie 98-59; schar 86-48; ham men met kop 132-118; tongschar 225-165; bot 22-20; steenbolk 22-20; DE BESOMMINGEN WAREN: UK 4 f800,-; UK 25 2500,-; UK 135, UK 145 ƒ4200,-; UK 200 1680,-; IJM 18 2-260,-; IJM 27 1400,-. Verder waren er twee kotters uit Goedereede en Texel welke tezamen be- somden 125.000,-. Een van de typen woningen die de Stichting Eigen Woningbezit wil neerzetten aan de Minister van Houtenlaan. Het andere type wordt in de gemeente al gebouwd bij brandweerkazerne in Velsen-oost. Ie griffie, de vraag namens wie mr Koeman nu eigenlijk het woord voerde. „Bent u nou bezig de belangen te behar tigen van de nieuwe bewoners of hoe zit dat?”- Waarop mr. Koeman ’t advies van de PPD in zijn betoog naar voren schoof en van leer trok tegen het - zijns inziens - willekeurige gebruik van arti kel 19. Die procedure maakt het moge lijk om binnen een vrij korte termijn een bestemmingsplan te wijzigen. Koe man noemde de toepassing van het arti kel in dit geval een schoolvoorbeeld van oneigenlijk gebruik. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het college van B. en W. blijft de ontwikkelingen in de zaak van de Tapijtcentrale aan de Am- bachtstraat nauwgezet volgen. De Ai»

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13