VAN AGT: 1 en dan dit noq Oordeel Mentens schuld of onschuld komt alleen de rechter toe „POLITIEKE WIL AANWEZIG OM ERUIT TE KOMEN" Noodkreet hoogleraren over situatie anesthesie 99 99 I een miljoen gulden aan prijzen MR. L. VAN HEIJNINGEN IN GEDING TEGEN HANS KNOOP: Kamer akkoord met verlaging van opkomstleeftijd Volgens enquête: Progressieven in trek bij kiezers een miljoen gulden aan prijzen „OP ZEER KORTE TERMIJN IN TEKORTEN VOORZIEN” V MAART 19 7 7 1 8 VRIJDAG BINNEN- EN BlHTENI.ANn 2 Marihuana Zware straffen Geen verbod Bmr Hosenball 1 Gewapende overval Doodvonnissen vernietigd Beatrix en Claus naar Japan Si? C 0 03 0 0 0 0 0 I. Renaissance-schiiderij Stralingsslachtoffers Padden krijgen vrij baan Eindhoven: weinig heroïne Professorenmoord ,s =5 .s a i- o H Wiegel WIEGEL Os-i. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) het weer Vooruitzichten voor zondag: Menten. Het boek is al in de handel, maar nog niet officieel verschenen. De uitspraak is bepaald op 24 maart. i Gistermorgen is bij een gewapende overval op een postagentschap in de Nij meegse wijk Malvert een bedrag van ruim 60.000 gulden buitgemaakt. Twee man nen, gekleed in blauwe overalls, drongen via een achterdeur het kantoor binnen. Eén overvaller hield een kantoormeisje onder schot, terwijl de andere de brand kast leeggraaide. Het Zuidafrikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren de doodvonnissen vernie tigd van twee militante Afrikaanse natio nalisten uit Namibië (Zuidwest-Afrika), wegens onregelmatigheden" van de zijde van de politie tegenover de verdediging Een rechtbank in Londen heeft gisteren het beroep afgewezen dat de in de VS geboren journalist Mark Hosenball had aangetekend tegen een uitwijzingsbevel van minister van Binnenlandse Zaken, Merlyn Rees. Hosenball heeft tegen de uitspraak beroep aangetekend. Prinses Beatrix en prins Claus zijn van plan om van 17 tot 20 mei op terugreis uit Peking een bezoek te brengen aan Japan, waarbij zij zullen worden ontvangen door de keizerlijke familie Dit heeft de Rijks- voorlichtingsdienst gisteren bekendge maakt. In het proces tegen twee dissidente schilders is gisteren in Leningrad acht jaar dwangarbeid geëist. Oleg Volkov en Joeli Roebakov bekenden dat ze vorig jaar in Leningrad leuzen tegen de over heid hebben geschilderd. Zij worden tevens beschuldigd van diefstal, grove straatschenderij, ernstige beschadiging van staatseigendom en het toebrengen van „morele schade” aan de stad en haar historische monumenten. Het Westduitse ministerie van Gezond heid ziet geen reden de saccharine te verbieden, zoals de Verenigde Staten en Canada hebben gedaan. Het wil proberen de gegevens ter inzage te krijgen, die in de VS tot het verbod aanleiding hebben gegeven. UTRECHT (ANP). „Indien op zeer korte termijn geen activiteiten worden ontwikkeld met als doel in de gesigna leerde tekorten te voorzien, is het onver mijdelijk dat de anesthesie in de uitvoe ring en ontwikkeling der genees- en heel kunde een bottle-neck gaat vormen zo dit niet reeds het geval is”. Plaatselijk een regen of hagelbui. Iets kouder met hier en daar lichte vorst in de nacht. 7 0 0 ten, maar zij hebben er verder geen rucht baarheid aan gegeven. De hoogleraren constateren, dat er een groot tekort is aan personeel op de afde lingen anesthesiologie van de academi sche ziekenhuizen in ons land en dat er wat dit betreft sprake is van een noodsitu atie. Het gaat daarbij om zowel tekorten aan anesthesisten, arts-assistenten en ver pleegkundigen als om tekorten aan overi ge personeelsleden. AMSTERDAM (ANP). „Toen ik zag dat Menten ai bij voorbaat door headlines (koppen in kranten) was veroordeeld, ben ik bewogen de zaak die ik liever niet had gewild, toch te doen”. Aldus Mentens advocaat mr. L. van Heijningen gisteren in het kort geding voor de Amsterdamse rechtbank dat het echtpaar Menten had aangespannen tegen Accent- hoofdredacteur Hans Knoop, de uitgeefster van Accent en H. J. W. Becht's Uitgever smaatschappij, welke laatste een boek van Knoop heeft uitgegeven over de zaak- Fractieleider Terlouw van D’66 stelde dat de Tweede Kamer door de regering niet elegant is behandeld. „Maar ik vind uitstel verantwoord, omdat blijkt dat men serieus bezig is”. PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman verweet de toe stand niet aan de regering maar vooral aan de „obstructie van de KVP-fractie”. Volgens de Gaay Fortman „vraagt Van Agt telkens aan Andriessen om toestem ming en moet hij daar voortdurend op wachten”. De PPR-fractieleider sprak van een „verpletterende situatie”, waarin het gezag van het kabinet is ondermijnd. Aan de storm van kritiek was een zeer korte verklaring van minister Van Agt, die was vergezeld van de ministers Van der Stee (Landbouw) en Gruijters (Ruim telijke Ordening) voorafgegaan. Van Agt liet de Kamer weten helaas niet in staat te zijn het regeringsstandpunt inzake de grondpolitiek te geven. sen in de verschillende academische zie kenhuizen in ons land. Daaruit blijkt bijvoorbeeld, dat het tekort aan forma tieplaatsen voor anesthesisten in oplei ding (de arts-assistenten) in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht 24,5 is, in Nijmegen 14,75 en in Leiden 20,5. DEN HAAG De officiële leeftijd voor de opkomst in militaire dienst zal voortaan 19 jaar zijn. Dienstplichtige jon gens zullen daarentegen in de gelegenheid worden gesteld om zelf te benalen of zij liever op hun 18de of 20ste jaar in dienst willen gaan. De Tweede Kamer ging daar gisteren met algemene stemmen mee akkoord. De raadsman van Knoop en de uitgeef ster van Accent, de b.v De Lage Landen, Minister Van Agt zwaaide gisteren uitbundig naar een bekende tijdens het debat over de grondpolitiek. De advocaat van de uitgeverij Becht, mr E. A. P Engels, concludeerde dat het geding niet spoedeisend is en het echtpaar Menten niet ontvankelijk in zijn vorde ring De gegevens die in het boek staan, zijn absoluut niet nieuw Maandenlang heeft Menten de publikatie getolereerd, het boek is niet meer dan een recapitulatie der feiten, aldus mr Engels 15 14 13 13 13 11 13 13 12 12 9 13 18 16 15 13 16 17 3 19 11 16 15 13 11 15 23 19 19 15 5 14 17 To wlnnon In do Nationale Puzxelaktie Nationaal Fonda Bator Leven 1 J r 1 c I V 6 16 17 0.3 0 0 2 0 0 0 0.1 04 4 0.1 4 0 6 2 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0.2 0 5 5 5 5 6 5 6 6 7 4 5 8 6 8 6 3 8 7 0 4 3 9 5 7 5 6: 12/ 7 3 9 1 5 5 5 3 5 5 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De progressieve drie (PvdA, PPR en D’66) zouden, als er nu verkiezingen werden gehouden, 5 percent winnen vergeleken met twee weken gele den, en op 44 percent van de stemmen komen Het CDA zou gelijk blijven (33 percent). De WD zou van 17 naar 16 percent teruggaan. Dit blijkt uit het veer tiendaagse verkiezingsonderzoek van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek (NNS). Zo luidt een zinsnede uit het nog niet in de openbaarheid gebracht rapport basis filosofie en personeelsbehoefte universi taire anesthesiologie-afdelingen, dat de zeven hoogleraren in de anesthesilogie in ons land eind vorig jaar al hebben opge steld. De hoogleraren (onder wie prof. dr. B. Smalhout uit Utrecht en prof. dr. J. A. Crul uit Nijmegen) hebben het rapport aangeboden aan ondermeer staatssecre taris Hendriks (Volksgezondheid) en aan de colleges van bestuur van de universitei- De hoogleraren geven in hun rapport een overzicht van het aantal aanwezige en het aantal benodigde formatieplaat- mr. Moszkowicz, zei dat de dagvaarding onduidelijk is en aan alle Kanten rammelt Als de president de vordering van het echtpaar Menten zou toewijzen, zou de absurde situatie ontstaan dat Knoop en Accent zelfs nadat in hoogste instantie Menten gestraft zou zijn en zou komen vast te staan dat hij werkelijk een oorlogs misdadiger is, in enige publikatie daarvan met door Knoop en Accent melding gemaakt zou Kunnen worden Er wordt gesproken van „een historisch document” Ik zou wachten tot de zaak afgelopen is, aldus pleiter Hij noemde het voorts kwalijk dat over de toenmalige minister van Justitie Van Maarseveen in een artikel in Accent „over het graf heen een schop na wordt gegeven”. Op 4 april dient de zaak voor de bijzon dere strafkamer van de rechtbank Amsterdam voor de eerste keer Wat nu dreigt te gebeuren, als de voortekenen niet bedriegen, is verschrikkelijk, zei mr. Van Heijningen. Als het boek verschijnt wordt al bij voorbaat een schuldig uitge sproken, dat door geen enkel feit wordt gestaafd Een schilderij van de Venetiaanse renaissance-schilderPaolo Caliari („II Veronese”) dat in 1975 werd gestolen, is eergisteravond in de buurt van Brindisi in Italië teruggevonden. Het schilderij is gevonden in een boerderij. Volgens de politie waren er aanwijzingen dat het naar een Arabisch land zou worden vervoerd. Het schilderij verkeert in goede toestand. Bij de stad Lapeer in de Amerikaanse staat Michigan heeft de politie op een boerderij 2,7 ton marihuana gevonden. De marihuana was volgens de politie bestemd voor arbeiders van „General Motors” in Pontiac, in de buurt van Lapeer. Een Japans parlementslid van de socia listische oppositie heeft de regering gevraagd acht kerninstallaties op veilig heid te laten onderzoeken. Sedert 1966, zegt hij zijn 75 personeelsleden van kern installaties gestorven. De meesten als gevolg van straling. Er waren er 32 bij die aan kanker overleden en drie aan leuke mie. De Japanse regering ontkent dat er slachtoffers aan straling zijn gevallen. 1. bew. onbew. 1. bew. 1. bew Ibew. zw. bew. l.bew. zw. bew zw. bew. h. bew. zw. bew 1. bew. onbew. zw. bew h. bew 1. bew. regen regen mist zw. bew zw. bew h.bew. zw. bew zw bew. geh.bew l.bew onbew onbew. 1. bew. zw. bew. mist zw. bew mist 1. bew. gehl. bew zw. bew zw. bew Het Arnhemse gemeentebestuur heeft een gedeelte van de Meandersingel voor het autoverkeer laten afsluiten om de gro te aantallen padden die in deze tijd van het jaar naar hun water trekken te sparen. i Raadsleden hadden op deze maatregel aangedrongen. In vorige jaren werden tientallen padden gedood door het ver keer. In Eindhoven is momenteel nauwelijks nog heroïne te koop Dit heeft een woord voerder van de gemeentepolitie van de Brabantse stad gistermiddag gezegd. Een soortgelijke situatie zou zich volgens hem voordoen in de andere grote steden in Nederland De prijs van heroïne is door deze ontwikkeling aanzienlijk gestegen. Er worden in Eihdhoven al prijzen van zeshonderd gulden per halve gram betaald. Deze situatie is volgens de woord voerder mede veroorzaakt door de grote heroïne-vangst onlangs in Rotterdam. Toen ongeveer 130 kg in beslag werd genomen Mr. Van Heijningen zei over de zoge noemde professorenmoord in Lemberg in juli 1941 „daarvan maar te zeggen dat Menten dat gedaan heeft en een dergelij ke conclusie te publiceren, dit kan met worden getolereerd zonder enig, bewijs” Weer in binnen- en buitenland Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Mr. Van Heijningen stelde dat Knoop in vrije nieuwsgaring gegevens heeft ver gaard. Daartoe heeft hij het recht al zijn ze niet aangenaam voor de betrokke ne. Het gaat om de wijze waarop, aldus mr. Van Heijningen. Het gaat eron\ of Menten erbij betrokken is geweest Je mag niet schrijven dat iemand een dief is, dat oordeel over schuldig of onschuldig komt alleen aan de rechter toe. Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar voor het Nationaal Fonds „Be ter Leven" Om te trim men of om boodschappen te doen. Voor school, va- kantiè en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500,Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats Tot de taken van een universitaire anesthesiologie-afdeling behoren de patiëntenzorg, het onderwijs en de re search. Wat betreft de patiëntenzorg aldus het rapport is het werkterrein de laatste tijd enigszins verlegd. Naast het geven van de anesthesieën wordt de bemoeienis van de anesthesist met pijnbe strijding, intensive care en reanimatie steeds intensiever. Maar zo stellen de hoogleraren van genoemde taken is in de meeste universitaire anesthesiologie- afdelingen tot nog toe slechts de patiën tenzorg enigszins redelijk georganiseerd, echter door middel van „roofbouw op de wetenschappelijke staf en assistenten”. De van oorlogsmisdaden verdachte Menten en zijn vrouw vragen de president Knoop en de beide uitgeverijen te veroor delen om zich terstond te onthouden van enige voor publikatie bestemde medede ling, op welke wijze dan ook, van inhoud en strekking zoals gedaan in artikelen, in acht nummers van Accent. Met name van mededelingen van welke aard dan ook waarin de kwalificatie „oorlogsmisdadi ger”, „massamoordenaar”, „rover of iets dergelijks” over Menten voorkomt. Mr. Van Heijningen merkte op dat in het rapport-Tjarda (over de voorbereidingen door het openbaar ministerie van de mislukte arrestatie van Menten) wordt gezegd dat enerzijds Knoop belangrijk materiaal heeft aangedragen, maar ook de autoriteiten hinderlijk voor de voeten heeft gelopen en dat nog doet Knoops advocaat mr M Moszkowicz merkte later daar tegen op dat dit door de Amsterdam se procureur-generaal, mr J F Hartsui ker is gezegd Na een wat verwarrend debat over de orde besloot de Kamer tenslotte om de grondpolitiek voorlopig van de agenda af te voeren. Zodra de regering volgende week aan de Kamer haar eindconclusies heeft voorgelegd, zal de Kamer opnieuw beslissen wanneer het debat wordt voort- gezet. Op verzoek van vooral D’66-leider Terlouw werd daarbij uitdrukkelijk de mogelijkheid opengehouden dat het ant woord van de regering nog volgende week donderdag in discussie zal komen. De motie van afkeuring van de WD werd ten slotte verworpen met slechts de stemmen voor van WD, SGP, GPV, DS’70, Boeren partij en Nooteboom (Onafh Het tekort aan formatieplaatsen voör dé stafleden zelf (de anesthesisten) is in Utrecht 12, in Nijmegen 6,75 en in Leiden Daarnaast is er een groot tekort aan speciale verpleegkundigen op de anesthesiologie-afdelingen: in Utrecht is volgens het rapport een tekort van bij voorbeeld 39 formatieplaatsen. De zeven hoogleraren wijzen erop, dat het aantrekken van nieuw personeel veel problemen oplevert, omdat de beloning in academische ziekenhuizen over het alge meen slechter is dan in gewone ziekenhui zen. De academische ziekenhuizen kun nen de concurrentie niet meer aan, zo zeggen zij. Onderzoek wordt in het rapport zeer belangrijk genoemd Om de bestaande achterstand ook internationaal in te lopen en om de ontwikkeling van de geneeskun de in de meeste van haar taken niet te belemmeren, is het volgens de hooglera ren ondermeer noodzakelijk dat er meer middelen voor anesthesioligische re search ter beschikking worden gesteld. Momenteel wordt gewerkt aan de oprich ting van een inter-universitair instituut voor anesthesiologie, zo blijkt uit het rap port. Het is volgens de hoogleraren dan ook van belang, dat in verband hiermee per instituut een aantal extra hoogleraren of lectoren kan worden aangetrokken. De hoogleraren stellen zich voor met deze ontwikkeling te beginnen in twee universitaire centra, bijvoorbeeld dit jaar nog in Leiden en Nijmegen. In het boek staat volgens pleiter dat Menten heeft gezegd dat hij relaties bij politie en justitie had die hem hadden getipt (over zijn op handen zijnde arresta tie). Op de flap van het boek wordt gezin speeld op Mentens geld, zijn invloed en autoriteiten die hem dekken. Binnen de Nederlandse verhouding is het een soort „Watergate-schandaal”, aldus pleiter Een écht Moulinex Espresso-ap- paraat. de droom van iedere kof- fiekenner. Daarmee maakt Mouli nex het mogeliik om op koffie- avontuur te gaan Zonder moeite maakt u voortaan thuis de heer lijkste espresso en andere koffie- fantasieén Kompleet met 2 espressokopjes. Winkelwaarde 195,-. Een geschenk van Mou linex B.V. te Gouda Belangrijk noemde mr Moszkowicz het dat de Nederlandse burger niet het idee krijgt dat er iets in de doofpot wordt gestopt. Er zullen nog meer publicaties komen, dat is onvermijdelijk, in Accent en andere media. Kritiek kwam er ook, zij het minder scherp, van de woordvoerders van de regeringspartijen. PvdA-fractieleider Van Thijn verklaarde deze ontwikkeling „niet voor mogelijk gehouden te hebben”. Voor hem had het uitstel maar één zin: het voorkomen van een crisis. „Sinds de oor log hebben PvdA en KVP driemaal con flicten gehad over de grondpolitiek. Het zou erg triest zijn als dit opnieuw tot een crisis zou leiden”. AR-leider Aantjes, zei namens de drie CDA-fracties de gang van zaken een „slechte zaak” te vinden, maar noemde het toch minder slecht dan wanneer het kabinet helemaal geen oplossing zou kun nen vinden. Wat dat betreft was voor hem de opmerking van minister Van Agt dat er een goede kans op een oplossing is vol doende. „Of het voor ons een aanvaardba re oplossing wordt, is een andere zaak. Dat beoordelen we pas als we de oplossing kennen". M CÜ Tf Q, W CM ïs gf z 2 Z zzo zzw z zzw z z Aantal uren zon: 2 tot 8; minimum temperatuur.- omstreeks 2 graden; maximum temperatuur: omstreeks 9 graden; kans op een droge periode van tenminste 12 uur 80 percent; kans op een geheel droog etmaal 50 percent. WEERRAPPORTEN zzo I) n ozo wzw z zw n zzw w zo nnw w.st. z zzw wzw wnw w.st. wzw n w.st. zzo o nnw zzw zO nw ZATERDAG 19 MAART Zon- en maanstanden Zon op 6.45 uur onder 18.53 uur Maan op 6.18 uur onder 18.45 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.34 uur en 15.49 uur Laagwater 11.35 uur en 23.57 uur aan tegen minachting van parlement (Vervolg van pag. 1) De kritiek op het regeringsbeleid loog er desondanks niet om. Wiegel stelde dat de houding van de regering dicht aan ligt tegen „minachting van de volksvertegenwoor diging”. De werkelijke waarde van het kabinet is volgens hem nu weer eens gebleken. De communist Bakker sprak van een „schandelijk geknoei” en verweet minister Van Agt de zaak te blokkeren. „Ik beschouw het parlement niet als een regiment dat je elke dag op herhalingsoefening kunt sturen”, aldus Bakker. Houding regering ligt dicht „Intensief beraad over de vraag of en in welke vorm de negatieve ontwikkelings- schade (een vergoeding voor verliezen bij onteigening) in de wet moet worden opge nomen, is nog niet afgesloten. Van Agt gaf ronduit toe, dat het kabinet in grote moei lijkheden verkeerde, maar hij bleek niet bereid aan te geven op welke concrete punten de partijen tegenover elkaar ston den. Van Agt vertelde dat de regering hoopt in de loop van de volgende week met haar eindconclusie te komen. Volgens hem is in het kabinet in elk geval „de politieke wil” aanwezig om eruit te komen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2