Europees Sociaal Fonds richt aandacht op economisch zwakke gebieden in EEG VERKLARING CARTER WEKT BEZORGDHEID RABIN Regering Suriname zal niet aftreden Oegandese ballingen in VS verenigen zich T® caravan en roodenberg bv rekreatie ijmuiden Pleidooi van Carter voor burgerrechten 4 i 99 4 r TOCH EEN VISUM ONDANKS VERLIES MEERDERHHEID IN PARLEMENT: 9. Amin tot Anglicaanse bisschoppen: Kerk loopt geen gevaar 60 EIEREN HOLLEN Ook tweede kaping in Japan mislukt K I BHH VRIJDAG I R MAART 10 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker ers ma fen od an /al ne 1 in ill ;d ?rij mse CAIRO (Reuter). De leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie Jasser Arafat, heeft gisteren gezegd dat de PLO niet de bedoe ling heeft haar streven op te geven, een seculiere staat te vestigen in heel Palestina. De verwezenlijking van dit streven houdt in dat Israel verdwijnt. Arafat zei voorts echter dat de PLO „niet hoopvol is dat er een Palestijnse staat komt”. De uitlatingen van Arafat waren gericht tot de vergadering van de Palestijnse Nationale Raad (PNR), het Palestijnse parlement in ballingschap. De vier uur durende toespraak van de PLO-leider was vermengd met scherpe kritiek aan het adres van de Verenigde Staten. Besprekingen K.1 V trijfel De Nederlandse oud-m inis ter maakte VREDELING Arafat ARAFAT aan eigen staat in Palestina Arafat kritiseerde de Verenigde Staten 9 9 AMIN 1de 'ïij- lim an- jen en. sje nd- snte icht r en arig ver- den ove !ing gen laar seft oor jro- i/an ■en. ;gel ien zer- Deze ontmoeting gaat vooraf aan de vergadering van de Commissie Ontwikke lingsamenwerking Nederland Suriname (CONS), die naar alle waarschijnlijkheid in de tweede helft van april in Den Haag zal plaatsvinden. Wanneer voor die datum Op zijn eerste persconferentie gaf oud-minister Vredeling een teleurstel lende toelichting op de herziening van het fonds dat nu voor het overgrote deel 90 percent Wordt besteed aan pro- Politieke waarnemers wijzen er verder op dat de regering er ongetwijfeld naar zal streven dat de wet „Algemene Ziekte kosten Verzekering” in haar periode nog wordt gerealiseerd, evenals de wet op het instellen van een onafhankelijk kiesbu reau. Realisatie van de wet „AZV” is door de regering in het vooruitzicht gesteld en het zou stemmenverlies opleveren als de wet niet voor de verkiezingen door het parlement zou zijn aangenomen. Het instellen van het onafhankelijk kiesbu reau is vöorgeschreven in de grondwet van Suriname. Volgens waarnemers betekende de her haling door Arafat van de doelstellingen van de PLO dat de voorstanders van een harde lijn succes hebben gehad bij besprekingen in informele sfeer. Hij gaf geen verdere bijzonderheden, maar men gelooft dat er een paar dui zend Oegandese ballingen in Noord- Amerika wonen. In een brief aan de secretaris-generaal van de Afrikaanse conferentie van ker ken, Kanunnik Burgess Carr, zei Binai- sa dat de nieuwe vereniging „gelijk zal zijn aan de beweging van vrije Fransen uit de Tweede Wereldoorlog Deze Fran sen streden onder De Gaulle tegen de Duitsers. NAIROBI (UPI). Oegandese ballingen in de Verenigde Staten hebben meege deeld dat zij een groep vormden om te proberen president Idi Amin uit zijn macht te ontzetten. Dit heeft de Keniase radio „De stem van Kenia" gemeld. De voormalige Oegandese procureur-generaal Dodfrey L. Binaisa zei dat ballingen in de VS hadden besloten een „vereniging van vrij Oeganda” te vormen om „hun hulpbronnen te mobiliseren teneinde de bevrijding van hun land van het despoti sche bewind van president Amin te bevrijden”. duidelijk dat het ESF maar in zeer beperkte mate als instrument bij de bestrijding van de werkloosheid in de Europese Negen kan worden gebruikt. Juist tegen de achtergrond van de massale werkloosheid zes miljoen mensen in de gehele Gemeenschap maakte de aanpassing van het Sociaal Fonds, waartoe de Commissie heeft besloten, een uiterst magere indruk. Ook zouden de Amerikanen de Saoedi- Arabische koning Feisal vermoord heb ben, omdat de vorst erop stond dat Jeru zalem aan de Arabieren werd terugge geven. zenden mensen zouden zijn omgekomen. „Er is geen reden voor ongerustheid”, aldus Amin, die er aan toevoegde dat „imperialisten en zionisten zijn doel waren”. (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Aan de kaping van een Boeing 727 van een binnenlandse Japan se luchtvaartmaatschappij is gistermid dag snel een einde gekomen. Een maand nadat ik dit stuk geschreven had, en nadat een onbekend aantal lezers gevolg had gegeven aan de opwekking een ansicht met de hartelijke groeten te sturen aan Irma en Viktor Gurvits, kregen de laatsten plotseling bericht dat hun visum- aanvrage alsnog was ingewilligd. Ik heb daar tot nu toe over gezwegen, maar nu kan ik toch metterdaad melden dat Irma en Viktor Gurvits met hun twee kinderen en zijn moeder in het Westen zijn aange komen. Dat is naar de vaste overtuiging van Eddy Geiman mede te danken aan u en aan de publiciteit, want hij schat dat een maand net de tijd is die de ambtelijke molen ginder nodig heeft voor een diame trale omwenteling. Dr. Michael .Sjtern is nu, na twee jaar gevangenschap, vrijgelaten om redenen van „socialistische menselijkheid, zijn hoge leeftijd en zijn gezondheidstoe stand”, zo meldde het persbureau Tass. Dat is mooi, maar kort geleden nog werd hij, ondanks zijn hoge leeftijd en zijn gezondheidstoestand in een overwarmde strafcel geplaatst zonder bovenkleding, en op een minimumrantsoen van eten en drinken. Hij was toen maar een maand jonger dan nu. Hij werd trouwens op 31 december 1974 tot acht jaar werkkamp veroordeeld op de beschuldiging dat hij in zijn 25-jarige artsenpraktijk ten onrechte van zijn patiënten geschenken had gekre gen: „775 roebel, drie zakken aardappe len, twee ganzen, een haan en 60 eieren”. Want dankbare patiënten kwamen wel eens met iets aanzetten. Niet voor de eigenlijke reden (dat hij weigerde zijn zoon August toestemming te weigeren naar Israel te emigreren), maar voor die haan en die zestig eieren kreeg hij dus acht jaar werkkamp. Deze farce van so cialistische menselijkheid doet me denken aan „Mary Hartman, Mary Hartman”, waarin bij die massamoord op vijf gezins leden nadrukkelijk ook steeds de twee geiten en acht kippen worden vermeld die door de moordenaar werden omgebracht en fS ad rel in, de mse een De litie eral van md- te i en ren ide ben an uit in, or cs- je- of o- 0, ie K („II n, is si in j is de laar erd. md. icia- ring >ilig. 966, :ern- als j die uke- it er n. jks rd- de len ;m in lor en. an im rd- ite m. rd De moeilijke situatie voor de regering- Arron is ontstaan door het aftreden van de KTPI-ministers Soemita (Landbouw) en Soeperman (Sociale Zaken). Zij dien den woensdag hun ontslag in, nadat het parlement minister Soemita in staat van beschuldiging had gesteld in verband met het aannemen van steekpenningen bij de uitgifte van grond. omdat die Israel jaarlijks met 2,5 miljard dollar aan hulp steunen om zo het voort- bestaan van de joodse staat te garande ren. Het Amerikaanse beleid voor het Midden-Oosten is gebaseerd op de Ameri kaanse oliebelangen. Israel is de garantie dat deze belangen beschermd worden, zo was Arafat van mening. Irma had verteld dat zij achter de ande ren aan was gehold (de trein stond op een kilometer afstand, zal het een halve kilo meter geweest zijn, in ieder geval ver genoeg om iedereen te dwingen te rennen met hun chaotische bagage), om alle spul len die zij onderweg verloren weer op te pikken. Eenmaal in de trein bleek na de ordening van de bagage dat een radiootje en een camera ontbraken, ook dat nog. de regering-Arron zou zijn afgetreden, zou minister Cambridge demissionair zijn, hetgeen zeer vertragend zou werken voor de financiering van de verschillende ontwikkelingsprojecten, zo meent men in Paramaribo. Aangenomen wordt dan ook dat de regering niet voor eind april zal aftreden, waarna dan eind juli de verkie zingen zullen worden gehouden, drie maanden eerder dan wettelijk is voorge schreven. Arron zei dat er naar zijn weten niet gesproken kan worden van een minder heid van de regeringscoalitie in het parle ment. Volgens de premier moet de ver houding in de volksvertegenwoordiging eerst bewëzen worden. De Surinaamse minister van Economi sche Zaken Bruma zei gisteren dat de meerderheid die de oppositie zegt te heb ben eerst bewezen moet worden. „Dit bewijs zal in het parlement geleverd moe ten worden en zolang dat niet is gebeurd, gaat de regering door met regeren”, aldus Bruma. Hij herinnerde eraan dat vlak voor de onafhankelijkheid van Suriname de oppositie ook steeds verklaarde over een meerderheid te beschikken, maar toen het op stemmen aankwam bleek die meerderheid een minderheid te zijn. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De uitgaven van het Europees Sociale fonds, dat beheerd wordt door de Nederlandse Europese commissaris ir. Henk Vredeling, wor den voortaan meer gericht op econo misch zwakkere gebieden in de EEG zoals Zuid-Italië en Ierland. Dat is de belangrijkste koerswijziging waartoe de nieuwe Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de EEG, heeft besloten. Irma vertelde Eddy Geiman door de telefoon vanuit Rome dat het afscheid van de Sovjet-Unie hun niet al te moeilijk was gemaakt. De oudste zoon van 16 jaar werd aan de grens door een militair afge snauwd met de term „zjidovskaja morda” („jodensmoel”), en toen de jongen van twaalf jaar bewonderend opkeek naar een zwaar gedecoreerde officier, beet deze de jongen toe: „Als ik kon zou ik je vermoorden!”. Bovendien werden de kof fers met de persoonlijke bezittingen oudergewoonte pas vijf minuten voor het vertrek van de trein naar'het Westen aan de eigenaars teruggegeven, dat wil zeggen met alles eruit, zodat iedereen met half open, haastig volgepropte koffers, gedeel telijk met de spullen nog onder de arm, naar de trein moest hollen, want als je die mist moet je weer een dag op het perron wachten, zonder zekerheid dat er de vol gende dag plaats voor je zal zijn, terwijl de procedure toch hetzelfde blijft. Binaisa, die zijn land enkele jaren geleden ontvluchtte, beschuldigde Amin van „barbaarse daden” en „massa moord jegens christenen”. Hij zei dat hij telegrammen had gestuurd aan de lei ders van de VS, West-Europa en Arabi sche landen. Daarin drong hij er bij hen op aan „het bewind van Amin te iso leren”. Een andere poging tot kaping van een Japans vliegtuig mislukte gisteren in een nog vroeger stadium, doordat passagiers de met een mes gewapende kaper onscha delijk maakten. moord op christenen en leden van de Acholi- en de Langistam, waarbij dui- Het toestel, dat met 178 inwoners op weg was van Tokio naar het eiland Sen- I dai, werd vlak na de start in de Japanse hoofdstad gekaapt door een gewapende man, die de piloot sommeerde heen en weer te vliegen tussen Tokio en Sendai totdat de brandstof op was. De piloot keerde evenwel terug naar Tokio en een bemanningslid wist de kaper te over meesteren en in de toiletruimte op te sluiten. Daar pleegde de man zelfmoord door vergif in te nemen. Zijn wapen bleek een speelgoedpistooltje te zijn. Amin verzekerde de tien bisschoppen dat hij geenszins „antichristelijk” is, dat hij niet zal toestaan dat de kerk ineen stort, en dat vrijheid van eredienst gewaarborgd zal blijven. Er zijn nog twaalf Anglicaanse bisschoppen in Oeganda, na de dood van aartsbisschop Loewoem, de uitwijzing van bisschop Brian Herd en de vlucht van vier andere Anglicaanse bisschoppen. Amin lichtte de Libische zaakgelastig de, Mohammed El Bahi, in over de situa tie. Hij zei dat het in Oeganda rustig was ondanks berichten over een massa- Vier maanden geleden, op 16 november 1976, schreef ik over het gezin Gurvits: man, vrouw en twee zoons van 16 en 12 jaar, wier visumaanvraag voor Israel door de Russische autoriteiten steeds werd afgewezen omdat de vader van de vrouw de Sovjet-Unie niet wenste te verla ten. Hij had papieren getekend dat hij er geen bezwaar tegen had dat zijn dochter met haar gezin (plus nog haar schoonmoe der) zou emigreren, maar hij zelf wou nu eenmaal niet, voelde zich te oud om te verkassen, en zag ook het nut er niet van in. Maar de autoriteiten zeiden: zolang niet iedereen gaat, krijgt niemand een visum. Wat heeft de term „familiehereni ging” voor zin, als de ouders in de Sovjet- Unie blijven? De familiehereniging school in dit geval in de hereniging van de kinderen, want vijf jaar geleden kreeg Eddy Geiman, de broer van Irma Geiman die met Viktor Gurvits getrouwd is, met sneltreinvaart een visum toen hij betrokken was bij geplande demonstraties tijdens het bezoek van Nixon aan Moskou. Het was op zijn verzoek dat ik in deze rubriek over dit grote kleine familiedrama schreef, want de ouders die niet wilden emigreren (en daardoor hun kinderen en kleinkinde ren, ongewild, in de weg zaten) en het gezin dat weg wilde naar Israel, woonden samen in één woning. En u weet hoe dat gaat in de USSR: zodra je een visum voor Israel aanvraagt word je ontslagen, dus die mensen kwamen elkaar in huis dikwijls tegen. De PLO-leider bevestigde gisteren dat er contacten zijn geweest tussen vertegen woordigers van de Palestijnen en Israëli sche ijveraars voor vrede. Hij zei dat de organisatie niet bevreesd is voor dergelij ke contacten, omdat zij volledig vasthoudt aan het streven een seculiere staat te vestigen. Arafat verwierp het idee van de vor ming van een Palestijnse regering in bal lingschap. De Egyptische president Anwar Sadat en andere gematigde Arabi sche leiders zijn voorstander van een dergelijke regering, omdat de Palestijnen gramma’s voor beroepsopleiding en omscholing. Dit jaar worden de uitgaven van het Sociale fonds, een van de drie fondsen van de EEG, op zo’n twee mil jard gulden begroot. Amin heeft gisteren de Anglicaanse bisschoppen in zijn land verzekerd dat de kerk in zijn land geen enkel gevaar loopt, zo meldt Radio-Kampala. Waar nemers in Nairobi menen dat de bis schoppen om het onderhoud met de president hadden verzocht omdat ze vrezen dat het leven van de vier miljoen christenen in Oeganda op het spel staat. Volgens sommige geestelijken „wordt systematisch geprobeerd de christenen uit te roeien”. De regeringspartijen hebben nu nog negentien zetels in het parlement. De oppositie beschikt ook over negentien zetels, terwijl het vroegere VHP-lid Hin- dorie een eenmansfractie vormt. De oppo sitiepartijen hebben de regering in een brief gevraagd de consequenties te trek ken uit het feit, dat ze niet langer op een meerderheid in het parlement steunt. daardoor makkelijker zouden kunnen deelnemen aan internationale conferen ties zoals de voorgestelde Geneefse besprekingen. Waarnemers bij de vergadering in Cai ro zeggen dat zich sinds het congres zater dag begon, duidelijk drie stromingen bin nen de PNR hebben af getekend. De eerste, die voornamelijk bepaald wordt door de aanhangers van het „afwij- zingsfront”, is tegen een politieke oplos sing van het conflict in het Midden- Oosten, omdat de Palestijnen dan van buitenaf bevoogd zouden worden. De tweede stroming is voorstander van een nauwere samenwerking tussen de PLO en de Arabische staten die aan Israel grenzen. Voorts is zij van mening dat de Palestijnen een verandering van het Ame rikaanse beleid moeten afwachten voor zij hun eigen beleid bepalen. De derde stroming, die door een meer derheid gevormd wordt, benadrukt dat de Palestijnse eisen duidelijk naar voren moeten worden gebracht om te voorko men dat de Palestijnen de schuld krijgen van een eventueel mislukken van de vre despogingen voor het Midden-Oosten. De waarnemers zijn van mening dat de positie van de haviken in de raad ver sterkt is door zowel de moord op de linkse Libanese leider Kamal Djoemblat (woens dag) als door een verklaring van president Carter vorige week inzake het Midden- Oosten. Carter verklaarde toen voorstander te zijn van een regeling waarbij Israel de mogelijkheid behoudt zich buiten zijn erkende grenzen te kunnen verdedigen. Hij noemde toen echter de Palestijnen niet. In een verklaring die hij woensdag aflegde herhaalde Carter dat Israel het recht moet hebben te bestaan evenals permanente en veilige grenzen. Voorts zei hij echter dat het Palestijnse vraag stuk centraal moet staan bij een uiteinde lijke oplossing en dat de Palestijnen een thuisland moeten krijgen. Israëlische kranten trokken uit Carters opmerking de conclusie dat de Ameri kaanse president opriep tot de creatie van een Palestijnse staat. Premier Rabin zei zich over Carters tekst bezorgd te maken. Officiële kringen wezen er op dat Carter noch het woord „staat” noch het woord „onafhankelijk” had gebruikt toen hij zijn verklaring in Clinton (Massachusetts) aflegde. Vredelings voorstel, dat nog moet wor den goedgekeurd door de Europese ministerraad, voorziet voorts in het weg werken van de huidige administratieve rompslomp en in voorfinanciering van projecten in economisch zwakke gebie den, die tot nu toe vaak projecten moes ten laten vallen omdat voor-financiering onmogelijk bleek. Vredeling wil het Europese Parlement nauwer bij de besluitvorming betrekken. De bestrijding van de werkloosheid wil Vredeling aanpakken via het overleg met de regeringen, werkgevers en vak bonden in de Negen. Waarschijnlijk vindt dit zogenaamde tripartite overleg weer in de herfst van dit jaar plaats. In zijn jongste radiorede zei Amin dat Amerika oorlogsschepen naar de Indis che Oceaan zond die gereed zijn om zijn land aan te vallen. Hij voegde er aan toe dat Amerika ook een militaire luchtba sis in een Afrikaans land had gevestigd, vanwaar het slechts een uur vliegen naar Oeganda is. Hij zinspeelde daarbij kennelijk op Kenia. t Eerder had hij de VS beschuldigd van het sturen van militaire vliegtuigen naar de luchtbasis Nanyuki in Midden-Kenia. Voorts verklaarde hij de afgelopen weken herhaaldelijk dat Washington een invasie voorbereidde teneinde zijn bewind omver te werpen. De VS ontken den dit. (ADVERTENTIE) Knaus Komfort - Knaus Luxus - Eifelland - Wo!f Induslriestraat 50 (tussen haring en vissershaven) telefoon 02550-14441 -18142,1Jmuiden PARAMARIBO (SNA). De Suri naamse regering is niet van plan af te treden, ondanks het feit dat de NPK- regeringscoalitie haar absolute meerder heid in het parlement heeft verloren na het uittreden van de Javaanse KTPI- p ar tij. Op een persconferentie in Para maribo verklaarde premier Arron giste ren dat er geen enkele reden voor de regering bestaat om af te treden of even tueel het parlement te ontbinden. Het Surinaamse nieuwsagentschap SNA meldt van goedingelichte kringen te hebben vernomen dat de regering-Arron zeker niet voor eind april wil aftreden. In de eerste helft van die maand zal de Surinaamse minister van Opbouw Cam bridge belangrijke besprekingen in Nederland voeren met minister Pronk van Ontwikkelingsamenwerking. CARTER NEW YORK (Reuter). President Jim my Carter van de Verenigde Staten heeft gisteravond in een rede tot de permanente gedelegeerden bij de Verenigde Naties in New York, een krachtig pleidooi gehou den voor burgerrechten overal ter wereld. Hij zei dat geen land onheuse behandeling van zijn burgers een zuiver binnenlandse aangelegenheid kon noemen. Carter, die reeds eerder kritiek heeft geoefend op de behandeling van anders denkenden in de Sovjet-Unie, Zuid-Korea en elders, verklaarde dat de Amerikaanse verantwoordelijkheid en steun voor bur gerrechten een toegewijde plicht en niet slechts politiek opportunisme was. „PLO blijft vasthouden 1$$ vk A ld j

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3