Van belang voor waterkwaliteit in hele gemeente BOMEN ONDER HET MES Vrouw door AANZET TOT LITERAIR CAFE? Politienieuws r „tuinman” opgelicht fr 4 Jr/Jl b— I 5tS Inwonertal nam vorig jaar verder af V R IJ D A G 1 8 MAART 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK (Van een onzer verslaggevers) Kosten (Van een onzer verslaggeefsters) Gezinnen 36-44 Woningen Thema-avond Cijfermateriaal Primeur EN DAT VOOR 109.- draagbaar. In Sahara-kleur. Moet u ge woon hebben. S W| gh-, F blemen moesten worden opgelost in verband met de hoogteverschillen in het duingebied. De noodzaak tot het aanleggen van een rioolstelsel in het duinge bied blijkt volgens het rapport dui delijk uit de waargenomen water kwaliteit van de Kerkheek, de Bol lenbeek én de Noorddorperbeek. Deze belangrijke waterlopen die het overtollige regenwater afvoe ren naar lager gelegen poldergebie den, zijn door lozingen van afval- Huisaansluitingen water, overlopen septictanks enzo voort dermate verontreinigend, dat de waterkwaliteit als absoluut on betrouwbaar moet worden be schouwd. Dit heeft tot gevolg, dat ook de waterkwaliteit van de ge meentelijke vijvers, die worden ge voed door deze waterlopen, te wen sen overlaat. De riolering van het duingebied is dus niet alleen van belang voor het tuingebied maar voor heel Heemskerk. HEEMSKERK. Na een jaren lange voorbereiding is de dienst ge meentewerken gereed gekomen met een rioleringsplan voor het duingebied in de gemeente, waar van de kosten worden geraamd op 2% miljoen gulden. In een lijvig rapporren een boek werk met tekeningen worden mi nutieus de te treffen voorzieningen omschreven. Vele technische pro- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een heel weekend lang van donderdag 24 tot en met zondag 27 maart besteedt sociëteit Alpha aan de Moensstraat aan dacht aan het boekenweekgebeuren. Daarmee wil de soos niet alleen de stilte die op plaatselijk niveau rond dit soort vieringen pleegt te hangen doorbreken, maar eerder nog hoopt men er een aanzet in te kunnen vin den voor de start van een literair café. BEVERWIJK. De bevolking van Beverwijk blijft afnemen. Omvatte de gemeente in januari 1976 nog 37.551 inwoners, begin dit jaar konden nog maar 36.952 ingezetenen'worden geteld. w» t EINDE- JURK puur India katoen. Miljoenenplan voor riolering Heemskerks tuinbouwgebied ADVERTENTIE Beverwijk wordt (Van een onzer verslaggeefsters) in- steeds kleiner de GEN CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM Zaterdag 26 maart komt de coöpera tieve vereniging „Het Muziektotaal” b. a. op De Zondag 27 maart word het boeken- weekprogramma van Alpha toepasselijk besloten met een festival voor zondags dichters. Iedereen die in z’n vrije tijd poëzie produceert of denkt te produce ren. kan z’n beste werkstukken vanaf 15 uur ten gehore komen brengen. Vrijdag 25 maart kan beschouwd wor den als een thema-avond rond het ver schijnsel „de vrouw in de literatuur” of, in engere zin, het feminisme. Daar „er kende” feministen als Anja Meulenbelt niet bereid waren met hem in discussie te treden, is alleen de anti-feministische columnist en schrijver Maarten ’t Hart in de Alpha Soos vertegenwoordigd. Gehoopt wordt op een grote opkomst van feministen uit Beverwijk en omge ving, om zo de discussie wat pieer in evenwicht te brengen. Aanvang: 20.30 uur. Tevens valt een optreden te ver wachten van het Prettig Gestoorde Vrouwenkoor uit Amsterdam, die met groot animo maar weinig oefening ge voelige werkjes ten gehore brengen. 18-471 vrouwen. Uitgesplitst naar bur gerlijke staat gaat het om 15.535 ongehuwden, 18.748 .gehuwden. 1931 weduwen en 738 gescheiden inwoners. Uit de percentsberekeningen blijkt dat 48,9 pct. van de Beverwijkse be volking in de burgerlijke stand is opgenomen als zijnde rooms-katho- liek. Drieëndertig percent van de in woners is volgens deze gegevens niet gelovig. Ten opzichte van 1967 zijn deze percentages niet opzienbarend veranderd. Wel is in diezelfde periode het aantal hervormden flink terugge lopen en wel van 16,4 tot 9,9 percent. v ,i. Alpha Soos haakt in op boeken week-gebeuren Een jury bestaande uit G. Bonnema (voorzitter), wethouder Camfferman en de boekverkopers Henstra en Van der Velde scheidt het kaf van het koren. Het is niet uitgesloten, dat de best beoordeel de gedichten door Alpha gebundeld en uitgegeven zullen worden. Meedoen is daarom in elk geval de moeite waard. Aan dit festival is voorts een ludieke boekenveiling verbonden, waarvoor ie dereen zijn overtollig leesvoer aan de sociëteit af kan staan. Ook is het moge-' lijk de lectuur af te geven aan de geluidswagen, die Alpha woensdagavond om meer ruchtbaarheid aan het boeken- weekprogramma te geven door Bever wijk laat rijden. Alle soorten drukwer ken zijn van harte welkom. Tenslotte is het hele weekeinde een boekenstand in de soos ingericht met werken van onder meer Dorrestijn en Maarten ’t Hart. Waarschijnlijk zullen ook grammofoon platen te verkrijgen zijn Zover heeft men het echter niet laten komen. De boomchirurgen, potige man nen met gevaarlijk uitziende motorzagen in hun handen, geluidswerende blauwe oorkleppen op en vettige overalls aan, zijn tot en met het einde van de volgen de week nog te zien en te horen. zijn afgetakeld, tot het moment daar wds, dat Huize Akerendam het zonder de eeuwenoude reuzen zou moeten doen. Het grootste probleem wordt natuur lijk nog waar die paar miljoen gulden vandaan moeten komen die de uitvoe ring van het plan gaat kosten. Volgens het college van B. en W. heeft de gemeente van de provincie in dit opzicht, niet veel te wachten. Wel is er in IJrnond-verband een lijst van grote wer ken samengesteld die de draagkracht van de gemeenten te boven gaan. Geza menlijk willen de IJmondgemeenten bij het rijk aankloppen om een extra uitke ring. Men vindt dat men van het rijk nog wel iets tegoed heeft omdat men in het verleden het totale IJmondgebied tot ontwikkeling heeft gebracht nagenoeg zonder extra tegemoetkomingen van het rijk, zoals deze nu worden toegekend aan groeigebieden. ontwikkelingskernen. te saneren steden, enzovoort. De mening is min of meer, dat het rijk nog wel een schuld aan het IJmondgebied te vereffe nen heeft. Heemskerk zou de riolering van het tuinbouwgebied op de lijst van grote IJmondiale werken geplaatst willen zien. - met de mededeling, dat hij haai’ tuintje met compost wilde ophogen. De compost kostte dan 17,50 per zak. De vrouw gaf toestemming en het eind van het liedje was. dat er maar liefst tweeëntwintig lege zaken bij het opgehoogde tuintje lagen. Dat betekende een rekening van ƒ385 De vrouw betaalde, maar verzocht de „handelaar” wel z'n naam en adres bij haar achter te laten. Dat was geen punt en de man vertrok om z’n rijbewijs uit z’n auto te halen opdat de vrouw de gegevens gemakkelijker zou kunnen ovememen. Uiteraard kwam de oplich ter niet meer terug. De vrouw kreeg uiteindeliik argwaan en waarschuwde de politie. De politie op haar beurt wijst erop, dat nu het voorjaar nadert ook dit soort oplichters weer actief worden. Zij heb ben het vooral op oudere mensen ge munt. die ze dan volkomen trachten te overdonderen. Aansluiting op een riool is een factor In. de onroerendgoedbelasting. Omdat ei in het tuinbouwgebied geen mogelijkheid was tot aansluiting betaalde men daar minder onroerendgoedbelasting omdat die factor als het ware werd afgetrok ken. Als het rioolstelsel er wel is moet men uiteraard ook die factor in de onroerendgoedbelasting gaan betalen. In elk geval zal men binnenshuis voor de kosten komen te staan van aansluiting op het rioolstelsel ter vervanging van de voorzieningen via welke nu het afvalwa ter wordt geloosd. Om zo weinig mogelijk gewassenscha de te veroorzaken zou het zaak zijn in het najaar met de werkzaamheden te beginnen. Of dit literaire café (dat zich een plaats zou moeten verwerven naast het al bestaande politieke café van Alpha er ooit komt, is afhankelijk van de reacties op het boekenweekgebeuren. De pro- grammaomroep heeft in elk geval al z’n best gedaan door een opzet uit te den ken, waarbij zowel de liefhebbers van show- en amusementswerk als puur- literair geïnteresseerden aan hun trek ken lijken te komen. HET GERATEL VAN DE motorzagen overstemt momenteel het verkeersgeraas op de Beverwijkse Velserweg. Vier per soneelsleden van de Utrechtse boomchi- rurg Copijn behandelen nu al een paar dagen de eeuwenoude linden in het park rond Huize Akerendam. Het sterk ver waarloosde bomenbestand in het park was dringend aan een opknapbeurt toe, want het zou, zonder de tussenkomst van de heren chirurgen, steeds verder Wat de kosten voor de bewoners van het tuinbouwgebied betreft het volgende. Aansluiting op het rioolstelsel is ver plicht bij de wet. Er is nog geen beslis sing genomen over de vraag of men de huisaansluitingen moet berekenen vanaf de grens van bet perceel of van het huis. Dat kan voor degenen die ver van de weg af wonen nogal verschil gaan uitmaken. V-... Donderdag 24 september wordt Al pha’s boekenweekprogramma spectaculair geopend door Hans Dorrestijn, die vanaf 20.30 uur zingt en voorleest uit eigen werk. Dorrestijn heeft inmiddels drie liedj esbundels gepubliceerd, te weten „Als de balken gaan verzakken”, „Bof kont” en „Zes Hollandse taferelen’ Daarnaast verscheen van hem de lp „Bofkont”, en werden de liedjes die hij schreef voor de Stratemakeropzeeshow neergelegd op twee Ip’s en de bundel „Je bent een liegbeest”. Opzien baarde Dorrestijn recentelijk met zijn „antihondenboek”, waaruit hij de aardigste passages zal voorlezen. Aansluitend worden vraaggesprekken gehouden met Ytzen Henstra van boek handel Phoenix en Jos van der Velde In het statistisch overzicht wordt ingegaan op de bevolkingsopbouw naar leeftijd, geslacht, burgerlijke staat, godsdienstige overtuiging, ge zinsverband, nationaliteit en woon omgeving (wijk). Deze gegevens, die tot voor kort altijd deel uitmaakten van de in een later stadium ver schijnende gemeentelijke jaarstatis tiek, zijn ten gerieve van de mogelij ke gebruikers nu afzonderlijk gepu bliceerd. Het ligt in de bedoeling van het sociografisch bureau, de gegevens over de loop van de bevolking (ge boorte, sterfte, vestiging en vertrek) in het afgelopen jaar eveneens afzon derlijk te rangschikken. Dit overzicht, samen te stellen aan de hand van een computeruitdraai die in goed samen spel tussen de afdeling bevolking van de gemeente Beverwijk en het cen trum voor automatisering Noord-Hol- land tot stand komt, kan binnen niet al te lange tijd worden verwacht. Gemeten naar het aantal panden (11.589, exclusief leegstand) komt Be verwijk met z’n 36.952 inwoners ge middeld ook aan iets van 3,3 inwo ners per pand. Uit de cijfers blijkt bewoning door twee personen (29,2 pet) het meest voor te komen, op de voet gevolgd door vierpersoonsbewo- ning met 23,4 percent. Het sociografisch bureau heeft bij de samenstelling van het overzicht gebruik gemaakt van een indeling van Beverwijk in tien wijken, te weten het Centrum, Vondelkwartier, Oranjebuurt, Kuenenkwartier, Wa rande, Noordwestelijk tuinbouwge bied, Oosterwijk en Zwaansmeer, Meerestein en Bollenland, Wijk aan Zee en De Pijp en Wijkerbroek. Van deze wijken blijkt de laatste verreweg het dunstbevolkt te zijn: er wonen 484 personen. Met 7797 zielen behoort daarentegen het Kue- nenkwa^tier tot de dichtsbevolkte wijk. Overigens worden daar ook de meeste woningen gevonden: 2707 panden tegen 143 huizen in De Pijp en Wijkerbroek. uit Amsterdam naar de Alpha Soos. Zij presenteren een clown en poëtische mu ziek in „Mary had a little lamb”, welk spel dan tevens zijn allereerste opvoe ring beleeft. (Een primeur dus). De groep bestaat uit Michael Evans (clown), Martien Groeneveld (viool, sax, hondharmonica, piano) en Klaus van Velzen (Klarinet, baritonsax, fluit en tuba). Men begint omstreeks 21 uur. van de Beverwijkse Boekhandel, die bei den tevens hun lievelingswerk zulen meenemen om er wat uit voor te dra gen. Het nu verschenen statistisch over zicht van de stand van de bevolking levert flink wat interessant of ver makelijk cijfermateriaal op, samenge bald in maar liefst achtentwintig ver schillende tabellen. Men kan daaruit leren, dat de best vertegenwoordigde leeftij dscategorie in Beverwijk de groep zeventienjari- gen is met maar liefst 731 personen. Het minst bedeeld zijn de 78-jarigen, die met z’n honderdvijftienen zijn. In totaal telde de gemeente op 1 januari 1977 precies 18.481 mannen tegen Het gebied waarvoor nu een riolerings- plgn is ontworpen omvat het tuinbouw gebied ten westen van de Rijksstraat- weg, een gedeelte van de Rijksstraatweg en het gebied ten noord-oosten van de Jhr. Geverslaan-Mozartstraat en ten oos ten van de Rijksstraatweg. Het uitbrei dingsplan Houtweg is buiten beschou wing gebleven omdat de riolering in dit gebied via het bestemmingsplan tot stand komt. In het betreffende gebied is de water huishouding in verband met de agrari sche belangen goed geregeld. Daarom kan worden volstaan met alleen het ontwerpen van een leidingstelsel voor de afvoer van het afvalwater. Hierdoor ontstaat een riolering volgens het zoge noemde gescheiden stelsel met een bo vengrondse afvoer van het regenwater. In verband met de aanwezigheid van nutsleidingen is het veelal niet mogelijk het hoofdriool in die berm te projecte ren aan welke zijde de meeste huizen staan. Dit heeft tot gevolg, dat veel huisaansluitingen van het riool af de wegverharding moeten kruisen. Aanhouding. In Heemskerk is gis- teren len 15-jarig .knaapje aangehouden r die bekend heeft, op 23 februari een steen door de ruit van een sigarenhandel in de Van de Broekestraat in Beverwijk te hebben gegooid en er met wat sloffen sigaretten vandoor te zijn gegaan. In beslag genomen. De politie Be verwijk heeft gisteren de auto in beslag genomen van een 42-jarige plaatsgenoot. De wagen was niet verzekerd,, had geen kentekenbewijs, bezat tvier gladde ban den en had een lekke uitlaat. Zigeuners. Twee zigeunermeisjes hebben gisteren Heemskerk onveilig ge maakt. De kinderen 12 en 13 jaar oud werden door een bewoonster van de Kerkweg plotsklaps in de huiskamer aangetroffen. Ze leverde de meisjes over aan de politie, die het tweetal op haar beurt naar hun verblijfplaats terug bracht. Voor de cijferaars is het wellicht aardig om te weten, dat de gemeente het fraaie aantal van 9888 gezinnen omvat, waarvan 3544 tweepersoons huishoudens en 163 gezinnen met ze vend) of meer kinderen. Overigens bedraagt de gemiddelde gezinsgrootte momenteel 3,30 personen. Een andere dan de Nederlandse nationaliteit hebben 1974 inwoners: 1273 mannen en 701 vrouwen. De meesten van hen zijn tussen de vijf entwintig en vijfenveertig jaar oud. BEVERWIJK. Een 69-jarige woonster van de Olieslagerslaan is giste ren het slachtoffer geworden van de louche praktijken van een „handelaar in jjompost”. In ruil voor wat aarde haar tuin betaalde de vrouw 385. oplichter is spoorloos. In de loop van de dag belde „handelaar” bij de bejaarde vrouw aan Dit blijkt uit het statistisch over zicht van de stand van de bevolking per 1 januari 1977, dat door het sociografisch bureau Beverwijk- Heemskerk is samengesteld aan dc hand van door de gemeentelijke af deling bevolking verzameld cijferma teriaal. 6 I Op de luchtfoto (van fotopersbureau C. de Boer) een over&cht van het te riole-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9