Lubbers: „Niet blind staren op tijdelijke verbetering Maandblad PW: Schipholstation vordert gestaag Nederlandse telers lijden schade door importen Veiling voorman verwijt EEG slappe houding Verhuizen? ClKSB Invoerstop van Nederlandse varkens blijft „Topsalarissen ambtenaren ]l matigen’ „Minder jongeren bij beroepsbevolking’ Om vang schromelijk onderschat'' I 1 MH BEWINDSMAN HOUDT REKENING MET TERUGLOPEN VAN WERKGELEGENHEID een miljoen gulden aan prijzen 1976 was goed jaar voor Rolls-Royce Suikerverwerkende industrie krijgt een nieuwe CAO Beleidspakket Veranderingen Gering aanbod doet theeprijs stijgen Andere index Op lange termijn SER-rapport over arbeidsmarktpositie DINSDAG 22 MAART 17 19 7 7 ECONOMIE 16 Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) dan niets te bespeuren. Conclusie: wordt sterk onderschat. DEN HAAG (ANP). Uit overwegingen van algemeen politieke belangen lijkt de EEG niet de wil op te brengen, de fruitinvoer uit landen van het zuidelijk halfrond en de groente-invoer uit niet-EEG-landen langs de Middellandse Zee te beheersen. Voorzitter mr. J. Huyts van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen gaf van ochtend deze visie op het EEG-beleid en pro testeerde tegen deze naar zijn oordeel veel te slappe houding. De fruitinvoer van het zuide lijk halfrond, zo zei hij, schaadt de Nederland se telers in perioden van eigen overvloed en van de groente-invoer uit het Middellandse- Zeegebied hebben vooral onze kasgroentente lers last. Verhuizen geeft al rompslomp genoeg. Kom daarom even bij ons langs. Dan krijgt u snel en gratis de oplossing voor uw aansluit- en plaatsings- x. problemen en eventuele keuze van gasapparaten. •F-F-F- F S»>« W'* ij De constructie van het koepel dak van het spoorwegstation op Schiphol is thans gedeelte lijk klaar. Op de foto: een kijk je door het geraamte van het stationscomplex gelegen tegenover de noordhal van onze nationale luchthaven. DEN HAAG (ANP).„Wij mogen ons niet blind staren op de verbetering van de werkgelegenheid van de afgelopen maanden, daar deze immers hoofdzake lijk is voortgekomen uit een wellicht tijdelijke opleving in de bouw.” Minister Lubbers van Economische Zaken heeft dit gistermiddag opgemerkt in een bij eenkomst in Den Haag ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Cen traal Instituut Voor Industrie ontwikkeling (CIVI). (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Een andersoortige berekening leert dat de werk loosheid in de afgelopen jaren veel sterker is gestegen dan uit de gangbare cijfers kan worden afgeleid. Als men bij de berekening namelijk de duur van de werkloosheid betrekt, dan is deze van februari 1974 tot december 1976 niet anderhalf, maar twee en een half s 9 (ADVERTENTIE) Isen ex- lan- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 i Hij wees op de zwakke positie van de Neder landse industrie en voorspelde, dat de groei van Het probleem voor de werklozen is niet alleen hun werkloosheid zelf, maar vooral ook de duur ervan. Als de ruim 217.000 mannen en vrouwen die in december 1976 bij de arbeidsbureaus stonden ingeschre ven allemaal nog maar een of twee maan den werkloos zouden zijn, kon er eigenlijk nauwelijks van een werkloosheidspro bleem worden gesproken. Een dergelijke korte tijd is meestal nodig om van baan te verwisselen. Een groot aantal kortstondig werklozen wijst alleen maar op een grote arbeidsmo biliteit. Pas als er veel mensen langdurig Volgens schattingen van het ministerie was de gemiddelde werkloosheidsduur Of de concurrentiepositie van het bedrijfsleven gunstiger zal worden bij het gekozen facettenbe- leid, zal afhangen van de bereidheid de kosten van de selectiviteit in de groei in mindering te brengen op de loonkostenontwikkeling. Dit kan onder meer door een drempel aan te brengen in het prijscom- pensatiemechanisme. ta zijn gemaakt, leveren onzekerheden op. Zo is het nog moeilijk vast te stellen, of het streven naar selectieve groei de industriële groei inderdaad zal bevorderen of juist afremmen. De kosten van de selectiviteit in de groei dienen in mindering te worden gebracht op de loonkostenontwikkeling. Onzeker is ook, welke resultaten het „aanzien- van degenen die langer dan 12 maanden werkloos waren in augustus 1973 20,3 maanden en in mei 1975 22 maanden. Er waren geen nauwkeuriger cijfers beschik baar. Er is nu een index gemaakt, waarin het aantal werklozen met een werkloos heidsduur van meer dan 12 maanden op 22 maanden werd gesteld. Deze index kwam voor 1976 op 244, tegen 100 in februari 1974. Gebleken is dat de stijging in werklo zenmaanden veel groter is dan de officiële stijging van de aantallen werklozen: 244 tegen 150. Hoffmann maakte indertijd berekeningen over 1970 tot en met 1974. Bezorgd was mr. Huyts over de manier, waarop in ons land de verhoudingen in bedrijfstakken en bedrijven zullen veranderen. Hij vreesde dat de tegenstelling tussen de beheerders van het kapitaal en de leiders van de arbeid zoveel aandacht zal krijgen, dat andere belangen uit het oog worden verloren. Als de machtsverhoudingen binnen de ondernemingen en in de bedrijfstakken verschuiven door een wetgeving die erop gericht is de belangen van de in de bedrijven samenwerkende mensen beter te beveiligen, aldus de voorzitter, dan zal men er aan moeten denken dat de veiling geen onderneming is die ten doel heeft kapitaal winstgevend te maken. De wezenlijke belanghebbenden in het veilingwezen zijn tienduizenden telers, hardwer kende mensen, wier inkomen soms niet dat van een werknemer bereikt. Door de aard van de bedrijfstak werken ze niet in loondienst, maar als zelfstandigen. De veiling is een direct en uiterst belangrijk verlengstuk van hun bestaansbasis. Voorzitter Huyts uitte zijn geloof in de toekomst van de Nederlandse tuinbouw, wanneer die de zaken goed aan pakt. Dat geloof viel echter wel samen met de verwach- mogelijkheden die er in de Nederlandse industrie aanwezig zijn om nieuwe wegen in te slaan, dat wil zeggen nieuwe hoogwaardige produkten te gaan vervaardigen. Als er mogelijkheden sluimeren in de hoofden of de brandkasten van de ondernemers dan moet worden nagegaan, waarom deze moge lijkheden niet worden verwezenlijkt. Dit aan het licht te brengen zou een nieuwe taak voor het CIVI kunnen zijn, dat daartoe zou moeten worden uitge breid en bijgestaan door een adviesraad, waarin overheid en bedrijfsleven vertegenwoordigd zijn, aldus minister Lubbers. LONDEN (ANP). Op de Londsense theeveiling zijn de prijzen gisteren aan zienlijk gestegen. In vergelijking met vrijdag moest 1,70 tot 3 per kilo meer worden betaald. Thee van eerste kwali teit noteerde bijna 12,85 per kilo. De gemiddelde prijs kwam uit op ongeveer 9. Half maart vorig jaar werd 2,85 per kilo betaald. de industriële produktie in de komende jaren onvoldoende zal zijn om meer arbeidsplaatsen te doen bezetten. De groei van de industriële produk tie zal worden overvleugeld door de toeneming van de arbeidsproduktiviteit. Eerlijkheidshalve verklaarde mr. Huyts erbij, dat de EEG op andere punten wel effectieve-maatregelen geno men heeft tegen een te grote overvloed van tuinbouwpro- dukten. Hij kwam tot de conclusie, dat de werk loosheid in die periode niet 3,3 maal groter was geworden, maar 4,5 maal. Deze trend heeft zich sedert het begin van de econo mische crisis onverminderd voortgezet, aldus „PW”. Dat betekent in feite dat de omvang van de werkloosheid systema tisch schromelijk wordt onderschat, aldus het blad. che ral- De rei de 101,50 19,30 75.60 51,90 117,00 92,50 109,00 1,80 175,00 41,00 7,10 123,50 48.00 75,00 153,00 83,00 70,50 55,10 58,80 39,20 98.80 179,00 128,70 144,00 27.20 127,50 77,70 178.00 65,90 76,20 54,00 65,80 57,00 50.50b 722,00 51,00e 76,80 8150 72,50 35,50 24,00 148,70 33,00 60,50 91,50 81,50 67,80 2,30b 185.00 137,50 150 00 82,60 209,00 72.80 84,00 16850 15450 34,00 178,50 84,90 97.60 69,70 37,40 102,50 108,00 94,30 70,30 217,50 33,50 152,50 270,00 179,20 73,00 42,40 62,00 305,00 470,00 191,00 101,50 515,00 pompen-kompressoren Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 lijke” sociaal-economische beleidspakket zal heb ben, dat in de structuurnota wordt gepresenteerd. Met name betreft dat de extra stimulering van de investeringen met ongeveer acht miljard gulden tot en met 1980. De vraag is, of voldoende bedrij ven financiële middelen en commerciële moge lijkheden hebben om op deze stimulansen in te haken. rd 155,00e 6,70 13,00 vormen, is hun aandeel in het werklozen bestand thans meer dan een derde. Juist in de sectoren waarin naar verhouding veel jongeren voorkomen, ondergaat de werkgelegenheid een vrij sterke vermin dering. Dit ondersteunt, aldus het rap port, dat de werkloosheid onder jongeren voornamelijk moet worden toegeschreven aan de algemene teruggang van de werk gelegenheid. De industriële werkgelegenheid zal dan ook in vrijwel alle bedrijfstakken verder teruglopen. De chemie en de voedings- en genotmiddelenindustrie kunnen daarbij een gunstige uitzondering vormen. Er zijn „belangrijke” onzekerheden omtrent de resultaten van het industriële beleid, waarvoor de regering een aanzet heeft gegeven in de structuur nota. Die onzekerheden liggen op het gebied van de ontwikkeling van de wereldhandel, van de prijzen van grondstoffen en energie en van de inflatie. Echter ook de beleidskeuzen, die in de structuurno- De werkloosheid werd volgens de methode-Hoffmann herleid tot het aantal werklozenmaanden (het aantal werklo zen werd vermenigvuldigd met de duur van hun werkloosheid. Als men dit elke maand doet komt er een reeks tot stand, waarop een ander indexcijfer kan wor den gebaseerd, dat een enigszins betrouwbaar beeld geeft van de veran deringen in de omvang van de werkloos heid. v xuvl mxuvi nail, xiicicxi uw w dl wil Helix keer zo groot geworden. En van een daling sedert het najaar 1976 valt de omvang van de werkloosheid De minister merkte verder onder meer op, dat de problematiek van de sociale voorzieningen in de jaren 1976 en 1977 aan het oog wordt onttrokken, doordat de regering de te forse reserves in de fondsen heeft kunnen inzetten ten gunste van de lagere premies. Dat zal echter naar de stellige overtuiging van de minister slechts een tijdelijk De handel had gisteren een nerveus verloop. Er was erg veel vraag en het leek erop of iedereen kocht. Het aanbod van 54.160 kist (2708 ton) werd nagenoeg geheel verkocht. Eind december bedroe gen de voorraden van de groothandel in Engeland nog maar 20.450 ton (recentere cijfers zijn niet bekend) vergeleken met normaal 23.000 tot 25.000 ton. De produk tie van thee is in dit jaargetijde gering. Eind april of begin mei komt de oogst van Sri Lanka op de markt. Thee uit Oost- Afrika wordt pas in het derde kwartaal aangeboden. De nieuwe Singer Futura ’s Werelds eerste naaimachine met een elektronisch brein, die u al het werk uit handen neemt. Zo hoeft u maar een knopje in te drukken en de steek die u nodig heeft komt automatisch in beeld. Geen moeilijk gezoek meer naar handeltjes, geen ingewikkeld gedoe met sjablonen, ’t Is alleen nog maar een kwestie van één druk op de knop. De Futura: het nieuwe brein waar Singer achter staat. Winkelprijs 1.799,-. DEN HAAG (ANP). De invoer van Nederlandse varkens in andere EEG- landen zal in ieder geval deze week nog verboden blijven. Het permanent veteri nair comtié van de EEG, dat gisteren in Brussel vergaderde, heeft nog niet willen adviseren tot opheffing van het invoerver bod, dat de Europese commissie heeft uitgevaardigd wegens het voorkomen van varkenspest in ons land. Het veterinair comité heeft zich wel bereid getoond komende maandag de zaak opnieuw te bezien. De handhaving van de EEG-invoerstop betekent volgens produktschapsvoorzit- ter Meyer, dat Nederland deze week met 110.000 varkens blijft zitten. Slechts een bescheiden hoeveelheid bacon kon nog naar Engeland. Bovendien krijgen de werknemers in januari, juli en december de prijzen volle dig gecompenseerd met een minimum van 200 (januari, juli) en 210 (december). Verder wordt onder meer de vakantie toeslag minimaal 1650 en de jeugdva- kantie een dag langer. Dat blijkt uit een bekendmaking van het ministerie van Binnenlandse Zaken na afloop van de gisteren gehouden verga dering van de centrale commissie voor overleg in ambtenarenzaken. Tijdens die vergadering is bovendien overeenstem ming bereikt over de salarismaatregelen voor de rijksambtenaren: ze krijgen 2,5 percent opslag met een minimum van 500,- en daaroverheen nog één percent; hun vakantietoeslag stijgt van 7,8 naar acht percent en de toeslag van 30,- per maand van 1 juli 1976 wordt in de salaris schalen verwerkt. Dit alles met ingang van 1 januari 1977. De matiging van de topsalarissen, door minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken in het centraal overleg voor gesteld namens het kabinet, verwierf de instemming van de algemene, christelijke en katholieke centrales van overheidsper soneel. De centrale van hogere functiona rissen bij de overheid en het ambtenaren centrum zijn teeen ij geen werk kunnen vinden is er sprake van een probleem. De omvang van dat pro bleem kan volgens „PW” dan ook pas worden gemeten als niet alleen naar het aantal maar ook naar de duur wordt geke ken. Daarbij kan worden uitgegaan van „werklozenmaanden.” De econoom L. Hoffman, redacteur van het blad Economisch-Statistische Berichten, heeft dat voor het eerst gedaan. Dit wordt betoogd in „PW”, een nieuw maandblad voor personeelswerk en arbeidsverhoudingen, op basis van cijfers die werden verkregen van het ministerie van Sociale Zaken. De gegevens, die het ministerie maandelijks publiceert, heb ben betrekking op aantallen werklozen, verdeelpl naar beroepsgroepen en gecorri geerd voor seizoensinvloeden. Volgens het blad laten deze cijfers alleen „het topje van de ijsberg” zien. ting, dat er in die toekomst ook harde jaren zullen zitten. Hoe er naar zijn mening verder gewerkt moet worden, vatte de voorzitter als volgt samen: de glassector moet doorgaan met de interne versterking, de sector van het harde fruit moet weer gaan geloven in eigen kunnen, de vollegrondsgroenteteelt en de champignonteelt dienen op de huidige grondslag verder te bouwen. Voor de klein fruitteelt zag mr. Huyts slechts beperkte kansen, en wel op de markt voor het verse produkt. Op lange termijn staat de tuinbouw, als hij de zaken zo aanpakt, sterk, op korte termijn, aldus de voorzitter, is hij uiterst kwetsbaar. Vooral het thans extra-grote risico van prijsval bij overvloed maakte hem bezorgd. De EEG, zo meende voorzitter Huyts, dient er in de eerste plaats voor te zorgen dat concurrentie uit derde landen geen ernstige prijsstoringen veroorzaakt. Kleine invoeren kunnen al veel marktbederf teweegbrengen. Het zal zaak zijn voortdurend attent te blijven op Oost- Europa, het Middellandse-Zeegebied en het zuidelijk hal frond, en als het om geconserveerde produkten gaat ook op het verre oosten. UTRECHT (ANP). Vakbonden en werkgeversorganisaties hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieu we CAO voor de 8.000 werknemers in de suiker- en chocoladeverwerkende indus trie. De werknemers krijgen er 1 januari ’77 een procent „reeël” bij en op 1 juli nog een driekwart procent. LONDEN (AP). Rolls-Royce Motors maakte gisteren bekend in 1976, vóór betaling der belastingen, een winst te heb ben gemaakt van 9,1 miljoen pond, of 3,3 miljoen meer dan in 1975. De stijging van de winst zou in de eerste plaats het gevolg zijn van de daling van het pond sterling. Vooral in de laatste negen maanden van het afgelopen jaar waren de verkopen in het buitenland van de fabriek belangrijk gestegen. En daarmee de winst, aldus de bekendmaking. DEN HAAG (ANP). Vertegenwoor digers van drie van de vijf centrales van overheidspersoneel hebben gisteren in principe ingestemd met een matiging van de salarissen boven 112.000,-. 5 DEN HAAG. De beroepsbevolking zal steeds minder gaan bestaan uit jonge ren. Dit blijkt uit een rapport over de arbeidsmarktpositie van jongeren van de Sociaal-Economlsche Raad (SER). Momenteel maakt 24 percent van de jon geren deel uit van de beroepsbevolking. In 1970 was dit nog 29 percent en de verwachting van de SER is, dat in 1980 nog maar 22 percent van de jongeren deel zal uitmaken van de beroepsbevolking. In 1990 is dit 18 percent en rond de eeuwwisseling nog maar veertien per cent. Het gemiddelde onderwijsniveau van jongeren stijgt sinds 1967 voortdurend. Van de jongeren in de beroepsbevolking heeft een steeds kleiner percentage uit sluitend basisonderwijs genoten, een gro ter percentage uitgebreid onderwijs en een even groot percentage middelbaar onderwijs. Uiteraard komen onder de werkende jongeren relatief weinig perso nen voor met een hogere opleiding. De leeftijdsopbouw van het nieuwe, schoolverlatende arbeidsaanbod veran dert als gevolg van de langere onderwijs periode. Het aandeel van de jeugdigen onder hen neemt af, het aandeel van de jong-volwassenen neemt toe. De vraag naar jongeren is vooral een vervangingsvraag: soms direct, meestal indirect moet de aanstelling van jongeren zorgen voor de bezetting van arbeids plaatsen van mensen die het arbeidspro ces hebben verlaten. Na 1973 is er nog nauwelijks een uitbreidingsvraag, die jon geren ten goede zou komen, aldus het rapport. De vraag naar jongeren pleegt bij uit breiding van de totale werkgelegenheid sneller te stijgen dan de gemiddelde toe name van de vraag naar personeel en bij vermindering van de totale werkgelegen heid sneller te dalen dan de gemiddelde vraag naar personeel. Bij inkrimping van het personeelsbestand wordt de vervan ging van vertrekkend personeel door nieuw aanbod zo veel mogelijk beperkt. Hieruit blijkt, dat de jongeren in on evenredig sterke mate worden getroffen door de werkloosheid. Terwijl zij onge veer een kwart van de beroepsbevolking soelaas geven. Ombuigingen blijven erg hard nodig. De regering heeft nog onvoldoende inzicht in de veel sterker gestegen” „Werkloosheid in feite

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17