UITSTEL VOOR JAN PETERS in de wacht slepen •'fe Arie Haan gepikeerd dat hij niet is geselecteerd JUBILEUM REAL IN SOMBERE TIJD Petrosjan blunderde tototips treffers en missers Oranje moet punt 99 P F «Br Ir* BELGIE ZAL VOORSPRONG VERDEDIGEN Bijdragen Leen v.d. Lugt s Slecht veld Raadsel 44-, - 19 DINSDAG 22 MAART SPORT 19 7 7 18 »g Pfaff 1 ’74-’75 ’75-’76 ’76-’77 2-2 1 Guy Thys: Bevreesd Bent Larsen had maandag reden om enigszins verdrietig te kijken. De Deen had de achtste partij in de tweekamp met Lajos Portisch (Hon) origineel en gedurfd opgezet en dwong zijn tegenstander zo op een terrein, dat Larsen kent als geen ander. De Hongaar toonde echter aan er ook wel iets van te begrijpen en zo ontwik kelde zich een duel op hoog niveau. Waar schijnlijk wel het beste, dat er tot nu toe in Rotterdam te zien is geweest. Na 41 zetten werd dè partij afgebroken met een eind spel, dat bijzonder gecompliceerd is en waarin Portisch de beste kansen lijkt te hebben. Larsens remisekansen zijn echter niet te onderschatten. Toch was de Deen, die een achterstand van 3-4 heeft, pessi mistisch. Vandaag zal blijken of dat terecht is. De negende partij in de schaaktwee kamp tussen Poloegajevski (SOV) en Mecking (bra) is maandag in Luzern, (Zwi) afgebroken na de 42e zet van Poloe gajevski. De stand in de tweekamp is 4'/i- 3% voor de Rus. Peters heeft duidelijk laten weten, dat hij in geen geval de zaak wenst te force ren. „Het is niet alleen in mijn eigen belang, maar zeker ook in dat van het team dat ik alleen speel als ik honderd percent fit ben. In zo’n belangrijke wed- Bovendien heeft Robbie Rensenbrink in het afgelopen weekeinde in de competitie- De middenvelder van Anderlecht con cludeert: „Het wegvallen van verdedigers als Martens, Van Binst en Van den Daele verzwakt België zoals Nederland veel minder waard zou zijn als Ruud Krol, Johan Neeskens en Hugo Hovenkamp niet beschikbaar zouden zijn”. Maar voor Arie Haan is doorslaggevend dat Nederland momenteel over veel meer individueel talent beschikt dan België: „Dat Nederland nu niet één club meer in de EG-strijd heeft en België nog twee, zegt niets over de kracht van de nationale elftallen”, analyseert Haan. En hij voegt eraan toe: „De Belgische topclubs drijven bijna volledig op buitenlandse spelers. Wat zou Anderlecht op Europees niveau presteren als je Rensenbrink en de andere drie Nederlanders uit het elftal haalt. En RWD Molenbeek drijft op het talent van de Denen Nielsen en Olsen, van de Neder lander Boskamp en de Duitser Wissman. De buitenlandse voetballers spelen in het Belgische voetbal een veel dominerender rol dan de buitenlanders bij de Neder landse clubs.” Zijn grote grief is: „Je wordt door de bondscoach of door één van zijn secon danten op één wedstrijd beoordeeld. Als je in die ene wedstrijd toevallig iets min der draait, kom je niet meer in aanmer king. Maar mijn vorm is bij Anderlecht juist zeer constant geweest. Na het beha len van de Europa Cup hebben we inder- Volgens de linies van het elftal inge deeld, luiden deze namen: Bovendien heeft Arie Haan vastgesteld dat de taktiek die het Oranje-team op Wembley etaleerde essentieel verschilde van de strijdwijze van het Nederlands elftal in West-Duitsland tijdens de WK. „In West-Duitsland speelde we vrijwel steeds aanvallend. We drongen de tegen standers zover op dat Rijsbergen en ik meestentijds op de middenlijn speelde. Maar in het Wembley-stadion was het heel anders. Daar speelde het Nederlands elftal vanuit de verdediging. Dat zal tegen de Belgen moeilijker worden, omdat op het veld in Antwerpen de bal niet zo gemakkelijk rondgespeeld kan worden en omdat de Belgen meer zullen jagen dan de Engelsen.” Verdedigers: Bastijns (Club Brugge), Volders (Club Brugge), Gerets (Standard Luik), Renquin (Standard Luik), Broos (Anderlecht), Meeuws (Beerschot. Aanvallers: Jan Ceulemans (Lierse), Van Gooi (FC Köln), Wellens (Molenbeek). Uit de 22 die Guy Thys aan de FIFA had dienen over te maken zijn verdwenen: Lambert (Club Brugge), Munaron (Ander lecht), Teugels (Molenbeek), Leekens (Club Brugge), Van der Eycken (Club Brugge). Wouter Ceulemans (Lierse). De bejubelde tijden van Di Stefano en Gen to zijn voorbij. Real Madrid kan alleen nog maar een greep in het verle den doen en wijzen op de nog nimmer geëvenaarde reeks van vijf overwin ningen in het Europacuptoernooi der landskampioenen (1956 tot en met 1960). In 1966 werd de al enorm uitge breide prijzenkast verrijkt met een zes de Europacup. De toekomst ziet er somber uit voor Real. Steunpilaren als Paul Breitner en de 33-jarige Pirri heb ben aangekondigd Real Madrid te ver laten. Nieuwe talenten hebben zich nog niet aangekondigd en over versterking van buiten wordt niet gesproken. De president van Real Madrid, de 81- 4-0 2-0 2-1 1-1 2-2 1-2 Op het jubileumprogramma staat verder een groots banket met de pro minenten uit FIFA- en UEFA-kringen, een filmopus onder de titel „de geschie denis van de vijf Europacups” en een epos van de clubchroniqueur onder de titel „Over de Adelijke Grootheid, de sportieve en menselijke Voorbeeldig heid van Real Madrid”. Maar de 60.000 leden, met aan de top de „witte” president zoals Breitner hem onlangs noemde laten zich het jubi leum niet ontnemen. Toch ziet Arie Haan wel gevaren voor het Nederlands elftal. „Dat veld in Ant werpen waarop gespeeld moet worden, is verschrikkelijk slecht en beslist in het nadeel van de technisch sterkste ploeg. Het veld is zó hobbelig - wij hebben het met Anderlecht ook ervaren - dat Neder land de bal niet zo gemakkelijk rond zal kunnen laten gaan als op de perfecte grasmat van het Wembley-stadion. Dat rondspelen van de bal houdt in Antwer pen dan ook enorme risico’s in”, waar schuwt Haan. En met die woorden illustreert Haan duidelijk dat het hem een raadsel is, dat hij niet in de Oranje-selectie zit. De Anderlecht-speler wil zijn bedenkingen tegen de selectie van bondscoach Jan Zwartkruis ook wel kwijt. „Eerlijk gezegd heb ik er wat moeite mee als je ziet dat er in die selectie vijf verdedigers en zes aan vallers en maar drie middenvelders zijn opgenomen. Alleen Johan Neeskens, Jan tje Peters en Willy van de Kerkhof zijn uitgesproken middenvelders. Maar wat moet Zwartkruis doen als één van die drie door een blessure niet beschikbaar is, of uitvalt. Dan moet hij een verdediger als Dusbaba op het middenveld zetten, want Rep, Geels, René van de Kerkhof, Kist, Rensenbrink en Cruijff zijn allemaal uit gesproken aanvallers.” 3-3 0-3 1-1 2-0 0-1 2-2 4-1 0-0 2-1 2-1 1-1 2-2 0-2 0-0 1-1 1-3 0-1 0-2 1-1 0-2 0-3 0-2 0-1' 1-1 tip 3 3 1 1 3 1 3 2 1 1 1 3 1 daad even in een moeilijke periode geze ten, maar ik durf te stellen dat juist ik en Ludo Coeck Anderlecht door die inzin king hebben heengeholpen. Wij zijn steeds goed blijven spelen.” Zwartkruis is er echter wel de man naar om in een zo vroeg mogelijk stadium te willen weten waar hij precies aan toe is en hij zal dan ook alleen maar akkoord kun nen gaan met dat tweede uitstel als de kans op een positieve beslissing erg groot is. Natuurlijk weet Haan ook: „Johan Cruijff speelt wel vaak achter zijn aanval, maar ongetwijfeld zal Zwartkruis de succes-formatie van Wembley zoveel mogelijk in stand houden en dat betekent dat Cruijff weer tussen Rep en Rensen brink zal spelen. Met deze selectie heeft Zwartkruis zijn plannen wel duidelijk gemaakt: hij wil op de aanval spelen. Maar tegen een fanatiek Belgisch elftal heb je juist een sterk middenveld, met brekers, nodig”. wedstrijd van Anderlecht tegen Standard Luik de vleugelverdediger Gerets nog weer eens volkomen dolgedraaid, zodat ook de kandidatuur van deze Gerets op losse schroeven is komen te staan. Trou wens, vorig jaar keeg de Standard- verdediger in de interland in Rotterdam ook geen voet aan de grond tegen Rensen brink. Arie Haan: „Maar nu Van Binst niet beschikbaar is, heeft Guy Thys geen betere vleugelverdediger om Rensenbrink af te stoppen”. (Van onze sportredactie) ZEIST. Er is nog geen beslissing genomen over het al dan niet meespelen van Jan Peters in het kapitale WK- kwalificatieduel van het Nederlands elf tal met België, zaterdagavond in Antwer pen. De kleine middenvelder, die na zijn succesvol optreden in de vriendschappe lijke interland tegen Engeland bijna zeker was van een plaats in de basis formatie van interimbondscoach Zwart kruis, tobt nog steeds met de knieblessu re, die hem zaterdag tijdens de confronta tie van NEC met Eindhoven aan de kant hield. Peters meldde zich volgens afspraak maandag toch voor het trai ningskamp van Oranje in Zeist, waar bondsarts Frits Kessel zijn knie direct aan een nauwkeurig onderzoek onder wierp. Resultaat van dat onderoek was, dat de beslissing over het meespelen van de Nijmeegse middenvelder tot vandaag is uitgesteld. Hij voegt er onmiddelijk aan toe: „Ze hebben eigenlijk ook alle reden met angst en vrees te denken aan een nieuwe con frontatie met Nederland, want voor Bel gië komt deze kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap op een bijzon der slecht moment. Zelden waren er zoveel potentiële kandidaten voor het nationale elftal geblesseerd of in slechte vorm. De Anderlecht-spelers Van den Daele en Van Binst spelen al wel, maar zijn nog niet in een vorm voor een inter landwedstrijd. En ook Martens van RWDM is niet beschikbaar door een meniscus-operatie. Dat betekent dat bijna de complete defensie vervangen moet worden. Bovendien is nu ook de Brugge- aanvaller Raoul Lambert afgevallen en de Anderlecht-speler Van der Eist heeft in de Europa-Cupwedstrijd tegen Southamp ton weliswaar het beslissende doelpunt gemaakt, maar ook hij is beslist niet in vorm”, somt de Nederlandse „gastarbei der” van Anderlecht op. De Belgische trainer Guy Thys heeft maandagmiddag de namen bekend gemaakt van de zestien voetballers, die hij heeft aangewezen voor de Derby der Lage Landen van aanstaande zaterdag. werden won Düsseldorf er twee en eindigden de overige vier telkens in een gelijkspel. Hamburger SV, met Steffenhagen en Blankenburg, ontmoet Schalke ’04. Beide ploegen kunnen de punten voor toekomstig Europa Cup-voetbal goed gebruiken. Hamburg zit reeds bij de laatste vier in het E.C.-gebeuren, en Schalke (een vereniging met enorme schulden en ontzettend hoge spelerssa- larissen) jaagt op een dergelijk toer nooi om van de miljoenenschuld ver lost te worden. Duidelijk steekt het Arie Haan dat hij geen deel meer uitmaakt van de selectie voor het Nederlands elftal. Bij de wereld kampioenschappen in West-Duitsland speelde hij alle wedstrijden van het Nederlands elftal mee. „Ik heb het niet precies bijgehouden, maar ik heb zo’n 26 of 27 wedstrijden voor het Oranje-team gespeeld. Na de WK in West-Duitsland heb ik er een stuk of negen gemist. Maar het doet me niets meer. Wat is de zin van het Nederlands elftal?”, vraagt hij zich gekwetst in zijn trots af. De beroemdste club van Spanje, Real Madrid, viert deze week zijn 75- jarig bestaan onder meer met een internationaal toernooi waaraan de nationale ploegen van Argentinië, Iran en de winnaar van de Afrikaanse beker, de Algerijnse vereniging Mou- loudia Chaaebai, deelnemen Toch zul len de Spanjaarden het jubileumfeest niet van harte vieren. Want uitgere kend dit seizoen gaat het zowel spor tief als economisch slecht met de „koninklijke”. Momenteel bezet Real Madrid de voor zijn doen zeer matige negende plaats op de ranglijst van de Spaanse eerste divisie, de club werd al in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen uitgeschakeld door Club Brugge (0-0 en 0-2) en ook het toernooi om de Spaanse beker bracht slechts teleurstelling. Real Madrid zou vol gend seizoen wel eens kunnen ontbre ken in de Europese bekertoernooien. België-Nederland SC Cambuur-Veendam PEC (Z)-Volendam Vitesse-Fortuna SC SW-FC Den Bosch Excelsior-SC Amersfoort FC Dordrecht-Helmond Sport FC Vlaardingen-Wageningen M.V.V.-Willem II Heracles-Heerenveen MSV Duisburg-Fortuna Düsseld. Hamburger SV-Schalke ’04 Borussia M.G.-Eintracht Br. Arie Haan kwalificeert dat als „bra- vour om de vrees te verbloemen”. De 28- jarige Nederlandse middenvelder van Anderlecht weet wel beter: „Voor de Nederlanders bij Anderlecht, Jan Ruiter, Robbie Rensenbrink, Peter Ressel en voor mij, is die kwalificatiewedstrijd tussen België en Nederland tot nu toe geen moment gespreksstof geweest. Maar ik heb bij veel Belgische clubs gemerkt dat de Belgen juist veel over die wed strijd praten. En ik kan maar tot één conclusie komen: bij de Belgische spelers bestaat er een enorme angst voor Neder land. Ze zijn de 5-0-nederlaag van vorig jaar in Rotterdam nog niet vergeten en het schitterende voetbal dat Nederland op Wembley heeft vertoond heeft daar nog een schepje bovenop gedaan”, stelt Haan vast. I Ane Haan (rechts), tijdens een duel bij het toernooi Amsterdam 701 ten val gebracht door Ajacied Pim van Dord Zonder de overige wedstrijden van het toto-formulier ook maar iets te kort te doen gaat de meeste belang stelling natuurlijk uit naar de eerstge noemde wedstrijd hierop: België- Nederland. Deze wedstrijd met een rijk verleden spreekt zeer tot de ver beelding. De Rode Duivels, of witte, gezien het tenue dat men momenteel draagt, kunnen zich speciaal tegen Nederland tot het uiterste oppeppen, en zorgen voor uitslagen die gezien de krachtsverhoudingen niet te verwach ten waren. In het kader van wedstrijden voor de voorronden van het WK. voetbal in Argentinië, is dit de eerste wedstrijd tussen beide kanshebbers in een poule waarin ook Noord-Ierland en Ijsland zijn ingedeeld. Zowel Nederland als België hebben een wedstrijd achter de rug tegen beide overige kandidaten waaruit België vier en Nederland (door gelijk te spelen tegen de Ieren), drie punten wist te halen. Voor Nederland wordt het dus zaak minimaal een gelijkspel mee te nemen, om later in eigen land toe te slaan. België gaat in principe van een gelijkspel uit en zal defensiever ingesteld zijn om de voor sprong van dit punt vast te houden. Kwalitatief is Nederland, ondanks de toenemende klasse van de Belgen, beter. Vooral uit technisch oogpunt zal het verschil groot zijn, maar de inzet van de Belgen zal dit geheel compense ren. De routine van Nederland zal ech ter nodig zijn om de zo gevreesde twaalfde man, de toeschouwers, tot rust te brengen. Een gelijkspel zit er voor onze landgenoten zeker in, en winstkansen zijn niet denkbeeldig. Excelsior grijpt zijn laatste kans tegen SC Amersfoort en zal bij winst, met meer dan twee doelpunten ver schil, de derde periode-titel behalen. Om tot dertien wedstrijden te komen zijn drie Duitse Bundesliga- wedstrijden toegevoegd. De absolute topper, Borussia M.G.-Eintracht Br. is één van hen. Tot op heden ontmoetten zij elkaar tien keer op de Bokelberg, een serie waaruit B.M.G. zeven keer als winnaar tevoorschijn kwam en drie gelijke spelen op het scorebord kwamen. MSV Duisburg is de enige ploeg die dit seizoen op eigen veld nog niet heeft verloren. De ploeg van Kees Bregman ontvangt Fortuna Düsseldorf dat na een zeer slechte start in de midden moot is terecht gekomen. Toch levert dit Fortuna altijd grote problemen op voor Duisburg. Van de zes wedstrijden die tussen beide in Duisburg gespeeld Middenvelders: Coeck (Anderlecht), Van der Eist (Anderlecht), Courant (Club Brugge), Cools (Club Brugge), Verheijen (Lokeren). Volgens Bernabeu, die sinds 1913 lid van Real Madrid is en de club sedert 1943 leidt, is de bezetting van het jubi- leumtoemooi overeenkomstig de wereldwijde roem van Real. Het is de wens van Bernabeu „dat er niet alleen in Europa, maar ook in de werelddelen Amerika, Afrika en Azië over Real Madrid wordt gesproken.” De lauwerkrans van Real Madrid, zesvoudig Europacupwinnaar, veer- tienvoudig Spaans kampioen en win naar van de wereldbeker, is verwelkt. GUY THYS IS BEVREESD” Doel: Piot (Standard Luik), (Beveren). strijd als die van zaterdag mag je toch geen risico’s nemen”. Bondsarts Kessel deelt die mening uiteraard, maar na zijn onderzoek was hij toch van mening dat Peters nog een kans moest krijgen. „Van daag hebben wij zijn knie kunnen behan delen en morgen kijken we weer verder. Afhankelijk van de ontwikkeling van de blessure bekijken we dan of hij bijvoor beeld dinsdagmiddag al mee kan doen in de oefenwedstrijd tegen Povo”. Het ligt in de bedoeling dat vandaag de knoop wordt doorgehakt, al bestaat altijd nog de mogelijkheid Peters later in de week nog aan een test te onderwerpen. Donderdag spelen Johan Cruijff én de zijnen namelijk nog een oefenwedstrijd Op de zesde competitie-dag verloor Ajax thuis met 1-3 van Sparta. Daarna tien wed strijden op eigen terrein zonder puntenver lies en nu 1-1 tegen FC Twente. FC Twente speelde zijn laatste vier wed strijden telkens 1-1. Thuis tegen PSV en Sparta en uit tegen FC Den Haag en Ajax. FC Amsterdam sinds 12 december zonder uit-nederlaag verloor nu met 2-0 bij AZ’87. MW verloor tegen Helmond Sport zijn eerste punten van dit seizoen op eigen ter rein. De laatste nederlaag dateert van 17 april 1976, toen met 0-2 van Roda JC werd verloren Excelsior maakte in zijn laatste drie wed strijden telkens één doelpunt. John v.d. Spek maakte ze alle drie en alle drie door middel van een penalty. Haarlem speelde op eigen terrein zes keer tegen Feyenoord. Hieruit haalde men 1-11 punt met de doelcijfers 1-10. De 0-3 van Feyenoord betekende de grootste uit- overwinning sinds 1 september 1976 toen Eindhoven met 0-4 verslagen werd. Verschillende ongeslagen series kwamen in de eerste divisie tot een eind. SC Cam- buur, na acht, Fortuna SC en Groningen na zes, en Wageningen na vijf, verloren allen afgelopen zondag. Heracles, achttien wedstrijden achtereen zonder overwinning, kraakte Wageningen met 4-0. De laatste grote overwinning, even eens met 4-0, dateert van 16 mei 1976 via SW. Go Ahead Eagles gebruikte in het seizoen 1974-1975 in totaal 22 spelers. Nu, nog geen twee seizoenen later, zijn nog maar zes van deze spelers bij deze club actief. Veertien werden er verkocht, één ging terug naar de amateurs (V.d. Ley), en één stopte. De Graafschap ontmoette Roda JC tot op heden vier keer op eigen terrein. Alle wed strijden eindigden in een gelijkspel. Johan Zuidema kwam in de eerste kompetitie-helft niet tot scoren bij Ajax. In de tweede kompetitie-helft gaat het beter. Hij scoorde in de laatste vijf wedstrijden vier goals. jarige voetbalmonarch Santiago Ber nabeu, geeft de Spaanse pers de schuld van de val van zijn club. De journalis ten maken met hun kritische verhalen de spelers nerveus en houden geen rekening met de vele blessures, die een normale opstelling veelvuldig in de weg stonden. Resultaat van deze „oor log” was dat de Spaanse sportpers een etentje van de club, waarbij het jubi leumprogramma bekend gemaakt zou worden, wilde negeren. (Van onze sportredactie) BRUSSEL. De luchthartigheid waarmee de Belgische bondscoach Guy Thys ogenschijnlijk toeleeft naar de interland tegen Nederland, zaterdagavond aanstaande in Antwerpen, maakt op Arie Haan niet de minste indruk. Bij herhaling heeft Thys de afgelopen weken geprobeerd iedereen ervan te overtuigen dat hij „geen Oranje- complex” heeft: „Die overwinning van het Nederlands elftal op Wembley zegt me totaal niets. We zullen de Nederlanders zeker niet zo gemakkelijk laten spelen als de Engelsen dat deden”, zei de Belgische bondscoach onder andere. IL CIOCCO (ANP). - De achtste krachtmeting in de schaaktweekamp tus sen Tigran Petrosjan en Viktor Kortsnoi had een nogal schokkend verloop. De Armeniër had een schitterende stelling opgebouwd en leek vervolgens glansrijk te gaan winnen. Maar Petrosjan beging op de 33e zet een van zijn langzamerhand legendarische blunders. Hij gaf de kwali teit weg, waardoor Kortsnoi in de afge broken stelling duidelijk op winst staat. De stand in de tweekamp is 3,5 - 3,5 een afgebroken partij. tegen Xerxes. Omdat de overige leden van Zwartkruis’ selectie geheel fit zijn, zitten er aan een eventueel nieuw uitstel geen onoverkomenlijke problemen vast.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19