VLUCHTELINGENHELPERS KLAGEN: Spoorweg-nostalgie De Gaay Fortman als eerste op PPR- lijst voor Senaat Studie over schending mensenrechten in opspraak door banden met Z.-Afrika en dan dit noq „Jeugdrecht moet snel *1 Meerderheid Kamer voor Europese verkiezingen vernieuwd’' „Gebruikte pacemakers slechts zelden opnieuw gesteriliseerd I J -a R Fabriek in reactie op geruchten over zwendel MAART DINSDAG 2 2 19 7 7 2 BINNEN- EN BUITENLAND D J l 5 *J i Zelfstandig Geen cent Terug van vakantie I - 41 Quotering Europese wegen Voor de zomer (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Een ambitieuze, vijf delen tellende studie over de schending van de mensenrechten overal ter wereld, uitgegeven door Martinus Nijhoff in Den Haag, is in opspraak gekomen door banden van de initiatiefnemers voor deze studie met het propaganda-apparaat van de Zuidafrikaanse regering. Speciale bewaking Havenstaking Kleine volken Verdronken Medicijnen op vaalt (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „We moeten een verkilling van het vreemdelingen beleid constateren. De laatste jaren was er een praktijk gegroeid die meer houvast aan de asielzoekers leek te bieden. Maar door een aantal recente beslissingen van de overheid is vrijwel alles, met dramatische gevolgen, op losse schroeven komen te staan.” Zwendelaars gepakt Siësta Intrekken Voor de gek gehouden Uitgesteld Amin en Thatcher I (Van onze parlementsredactie) WEERRAPPORTEN r 1 1 NOS-voorzitter Erik Jurgens is door het partijbestuur op de zevende plaats gezet en de huidige fractie voorzitter Agterberg op de elfde. De landelijke kerngroep van de PPR zal zaterdag een definitieve beslissing nemen over de volgorde van de lijst. In PPR-kring wordt het niet uitgesloten geacht dat er nog wijzigingen in de volgorde van de kandidaten worden aangebracht. De voordracht van het partijbestuur is: 1. Bas de Gaay Fortman; 2. Boy Trip; 3. Dick van Kleef; 4. Cees Faber; 5. Constant van Waterschoot. 6. Wouter van Dam. 7. Erik Jurgens. 8. Dolf Coppes. 9. Hans van der Wilk. 10. Hylke Tromp. 11. Marinus Agterberg. DEN HAAG (ANP). Zo alle negen landen van de Europese Economische Gemeenschap besluiten dat in mei of juni volgend jaar de leden van het Europees Parlement voor de eerte maal recht streeks worden gekozen, dan zullen deze Europese verkiezingen in Nederland eer der samenvallen met de gemeenteraads verkiezingen van 31 mei dan met de ver kiezingen voor de Provinciale Staten op 29 maart. Staatssecretaris Brinkhorst zei gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken dat het „niet goed doen lijk” is cm, althans als men de Europese Dit zei gisteren voorzitter H. Meijers van de Samenwerkings Kommissie voor Vluchtelingen (SKV) in Den Haag. De gevallen waarop hij doelde, betroffen de geruchtmakende uitwijzing van twee Chi- lenen en een Zuidafrikaan. De SKV, die het oneens is met het vluchtelingenbeleid van staatssecretaris Zeevalking (Justitie), heeft in een brief aan de staatssecretaris en het parlement tien voorstellen gedaan om de positie van de asielzoekers te verbe teren. Uitgangspunt daarbij is dat de rechtspositie van vluchtelingen die in ons land hun toevlucht zoeken verbeterd moet worden. 5 5 5 4 6 4 5 4 6 3 3 9 0.1 4 5 1 9 0 0 0 0 32 1 10 0 o o o 4 0 0.6 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 o De vijf organisaties die samenwerken in de SKV, willen verder dat een beslissing op een asielaanvraag niet langer dan een maand in beslag mag nemen. „De huidige praktijk is onaanvaardbaar. Gemiddeld wordt zeven maanden over een procedure gedaan die in een land als Denemarken in één tot drie weken wordt afgewerkt.” UTRECHT (ANP). Vitatron Medical b.v. in Doetinchem, fabrikante van onder meer pacemakers („hartgangmakers”) heeft gisteren meegedeeld, dat ze in de periode 1 augustus 1975 tot 15 januari van dit jaar 463 gebruikte pacemakers opnieuw heeft gesteriliseerd. Daar stond een produktie van 20.001) van die apparaatjes tegenover. De Duitse Groothandel is volgens Vitatron een zelfstandige firma die ook deze „handel” buiten Vitatron om heeft bedreven. van werkge- Een meerderheid van de Kamer (com missie) toonde zich bereid het verdrag over de rechtstreekse verkiezingen goed te keuren. Maar omdat dit verdrag niet precies hetzelfde zegt als het eerder door de Kamer goedgekeurde verdrag waarbij de gemeenschappelijke markt is opgericht (het Verdrag van Rome) rezen er bij de Kamerleden nogal wat vragen. Het Verdrag van Rome zegt dat de Euro pese parlementariërs volgens een in alle negen landen hetzelfde procedure zullen worden gekozen, het verdrag over de Europese verkiezingen zegt dat de verkie zingen worden gehouden volgens de nati onale bepalingen. Terwijl de Sunday Times afgelopen zondag schreef, dat de 3000 pagina’s tellende uitgave, oplage 6000 exempla ren, door Zuid-Afrika is gefinancierd, ontkent dr. Veenhoven dat. „De gelden voor deze uitgaven zijn afkomstig van mensen uit het zakenleven, vooral in Amerika”, vertelde dr. Veenhoven ons gisteren. „Ik kan u verzekeren dat er geen cent Zuidafrikaans geld aan te pas is gekomen. Dat leek mij voor deze uit gave politiek niet verstandig”. Van de 6000 exemplaren (30.000 boe ken) die uitgeverij Martinus Nijhoff heeft laten drukken,zijn 4000 door de stichting van dr. Veenhoven gratis toe gezonden aan universiteiten, kerken, persorganen en andere „meningsvor mers” over de hele wereld. De overige Opnieuw gesteriliseerde pacemakers krijgen een extra code- cijfers (waaraan valt af te lezen dat hij nieuw is). Maar volgens Vitatron gebeurt de hersterilisatie vaak in het ziekenhuis zelf en dan blijft de extra codering achterwege. De fabriek krijgt soms gebruikte pacemakers ter sterilisatie aangeboden. Dat kan zowel „operatietechnische” als „fysieke” oorzaken hebben. Maar Vitatron steriliseert gebruikte pacema kers alleen opnieuw, als ze de fabriek minder dan zes maanden geleden verlaten hebben. Voor die tijd worden ze eerst op dezelfde manier gecontroleerd als nieuwe pacemakers. Koningin Juliana en prins Bemhard zijn gistermiddag op de vliegbasis Soes- terberg teruggekeerd van hun jaarlijkse wintersportvakantie in Lech. regen geh. bew geh. bew geh. bew zw. bew. motregen geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. 1. bew motregen Lbew zw. bew. mist regen zw. bew. zw. bew. geh.bew. licht, bew. regen regen h.bew. 1. bew. geh. bew. zw.bew. zw. bew. regen h.bew. regen zw.bew. zw.bew onbew. h.bew. 1. bew. regen mist zw.bew. onbew. onbew 3 4 4 0 5 -4 3 2 5 3 5 2 0 11 4 2 9 -8 5 11 14 -5 3 4 10 7 16 11 15 3 2 0.6 0.2 5 0.3 1 2 2 8 0 0 De SKV is het ook niet eens met het beleid van staatssecretaris Zeevalking om het totale aantal vluchtelingen dat in een jaar in ons land kan worden toegelaten vast te leggen, de zogenaamde quotering. Elf West-Europese landen zijn plannen aan het uitwerken, die beogen de Europe se wegen veiliger te maken. Men wil op alle wegen in die landen dezelfde ver keersborden plaatsen Ook wil men waar schuwingen geven aan weggebruikers, over zaken als slecht weer dat op komst is en ongelukken die zich verderop hebben voorgedaan. Betere wegbewijzering en inlichtingen via de radio over verkeersza ken in heel Europa staan ook op het programma. De elf landen zijn: Finland, Zweden, Groot-Brittannië, België, Neder land, de Bondsrepubliek, Frankrijk, Oos tenrijk, Zwitserland, Italië en Joego slavië. r z V t i 8 8 Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis v A s V h< b b w b b 10 10 10 9 10 9 10 9 9 9 6 18 13 6 11 9 9 10 3 14 5 15 7- 8 8 13 22 17 12 14 6 13 16 18 4 17 11 18 17 22 22 26 n A g g k n n E s fa g het weer Overigens meende de staatssecretaris dat er geen sprake is van strijdigheid, omdat in het verdrag over de Europese verkiezingen een overgangsregeling is getroffen (die zo spoedig mogelijk moet worden beëindigd). DEN HAAG. Het partijbestuur van de PPR heeft Bas de Gaay Fort man als eerste geplaatst op de lijst van kandidaten voor de Eerste Kamer, die dit jaar tegelijk met de Tweede Kamer op 25 mei wordt ver nieuwd. Tweede op de aanbevelings lijst staat minister Trip van Weten schapsbeleid, die heeft aangekondigd niet als bewindsman te zullen terug keren. i Verkilling ontstaan in vreemdelingenbeleid Maan op 7.56 uur onder 23.04 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.50 uur en 18.06 uur Laagwater 1.38 uur en 14.01 uur De meningen over het hergebruiken van pacemakers lopen nogal uiteen. Een Duitse hoogleraar heeft gezegd, het geldver- kwisting te vinden, een nog maar kort gebruikte pacemaker niet na revisie en hersterilisatie opnieuw in de borst van een patiënt in te planten. In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht worden in principe géén „tweedehands” pacemakers gebruikt. Dat gebeurt alleen in uitzonderingsgevallen als de pacemaker terug gaat naar dezelfde patiënt en als vaststaat, dat infectie niet de reden was waarom hij de eerste keer moest worden verwijderd. Sinds gisterochtend is het Amsterdam se hoofdbureau van politie aan de Elands- gracht onder speciale bewaking gesteld. Bij de twee ingangen zijn marechaussees geposteerd, bewapend met pistoolmitrail- leurs. Voorts zijn met zandzakken borst weringen aangelegd en is het gebouw afgezet met hekken. Volgens een woord voerder van de politie gaat het om een voorzorgsmaatregel in verband met het feit dat. vijf van een overval op een Suri naamse sociëteit verdachte Zuidmoluk- kers op het hoofdbureau in de cel zitten. In de meeste Britse havens is gisteren een wilde staking uitgebroken. De 24- u mistaking is bedoeld als protest tegen de sluiting van de binnenhaven van Pres ton, in Lancashire, waardoor 200 havenar beiders werkloos zullen worden. De haven maakte vorig jaar 1,5 miljoen pond ver lies. De veerdiensten tussen Engeland en het continent worden niet door de staking getroffen. verkiezingen wil laten samenvallen met nationale, deze op dezelfde dag als de Statenverkiezingen te houden. Voor samenvallen pleiten een waarschijnlijk hogere opkomst voor de Europese verkie zingen en kostenbesparing, ertégen het lang moeten bezetten van de stembureaus en geringere duidelijkheid voor de kie zers. Overigens moet de EEG-raad nog een datum voor deze verkiezingen vaststellen, hetgeen waarschijnlijk pas zal gebeuren als alle negen parlementen het verdrag over de Europese verkiezingen hebben goedgekeurd of vaststaat dat zij het zullen doen. „Wij hebben onze medewerkers aden geselecteerd op bekwaamheid”, aldus dr. Veenhoven. „Er zijn communisten onder en ook mensen van rechts. Zelf ben ik een vriend van Zuid-Afrika. Ik voel mij verbonden met de Boeren, net als met de Vlamingen, de Zuidmoluk- kers en de Papoea's. Allemaal kleine volken in een minderheidspositie”. Maar volgens dr. Veenhoven staat zijn liefde voor Zuid-Afrika los van zijn inspanningen voor de stichting „Plural Societies”. De leraar is in Den Haag vooral bekend als oprichter en voorzit ter van de VABOO, een bond van ver ontruste ouders en opvoeders. Uit het water van de Da Costakade in Amsterdam is gistermiddag het stoffelijk overschot opgehaald van de zeventienjari ge scholier George Zeegers. De jongen, die leerling was van het Barlaeusgymnasi- um in Amsterdam, werd sinds zaterdag nacht 26 februari vermist. Hij verdween toen spoorloos na een schoolfeest. Vol gens de recherche is George Zeegers door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. De jongen was ’s nachts tegen half twee door de rector van de school naar huis gestuurd, omdat deze vermoedde dat de jongen een fles drank had gestolen. Later bleek dat dit niet het geval was. Weer in binnen- en buitenland De Haagse leraar dr. W. A. Veenho ven, oprichter en voorzitter van de stich ting die het tijdschrift uitgeeft en samen steller van de vijfdelige studie, was van 1964 tot 1968 secretaris van de Nederlands-Zuidafrikaanse meenschap (NZAW). „De voorstellen op zich zijn niet nieuw, maar het gaat om zaken die dringend geregeld moet worden”, aldus de heer Meijers. De SKV wil onder meer dat vluchtelingen niet meer zo gemakkelijk aan de grens kunnen worden terugge stuurd omdat hun verzoek als „kennelijk niet gegrond” wordt aangeduid. „Dit is gebeurd in zeer érnstige gevallen waarbij het wel degelijk om vluchtelingen ging.” Vitatron reageerde met deze mededeling op berichten in de Duitse pers over zwendel met gebruikte pacemakers. De Duitse organisatie van ziekenhuisartsen heeft daar aan de bel getrok ken na een anonieme tip over een groothandel in medische apparatuur. Ernst Guenther Lehmann Gmbh, die gebruikte pacemakers (gefabriceerd door Vitratron) tegen de nieuwprijs zou verkopen. De firma zou daarvoor tegen een stevige provisie medewerking hebben gekregen van artsen, die pace makers verwijderden bij patiënten bij wie het apparaatje moest worden vervangen en zelfs bij overleden patiënten. 's De medicijnen, die afgelopen zondag door spelende kinderen waren gevonden in een vuilnisschuit in Utrécht, zijn afkomstig van een huisartsenpraktijk. Een plastic zak met monsters wegge daan bij het opruimen van een kelder was per abuis tussen gewone vuilnis geraakt. Sommige van de medicijnen had den dodelijk kunnen zijn voor de kin deren. Het Noordlimburgse Gennep lag eens aan een belangrijke spoorlijn tussen Nederland en Duitsland. Zowel de spoor lijn als het station zijn nu verdwenen. Maar in deze tijd van nostalgie heeft een aantal inwoners van Gennep het plan opgevat op de plek waar eens het station stond een momument op te richten. Een 54 jaar oude Duitse rangeerlokomotief is opgekocht en wordt nu bij stukjes en beetjes opgeknapt. DEN HAAG (ANP). Het jeugdrecht moet snel worden vernieuwd. Problemen als verlaging van de leeftijdsgrens voor de meerderjarigheid, het geleidelijk verkrij gen van rechten voor minderjarigen en het recht om een conflict tussen ouders en jeugdigen voor te leggen aan een rechter, zijn zaken die snel ter hand moeten wor den genomen. De Landelijke Stuurgroep Jeugdwel- zijnsbeleid heeft een en ander neergelegd in een reactie op de Nota Jeugdwelzijn van een interdepartementale werkgroep. De stuurgroep bepleit ook een meer samenhangend beleid van de ministeries van CRM, Justitie en Volksgezondheid en Milieuhygiëne. De stuurgroep onder schrijft in grote lijnen de uitgangspunten van de nota. De communist Marcus Bakker en de democraat Hans van Mierlo constateer den dat de wet waarbij het Verdrag van Rome is goedgekeurd, strijdig is met de wet waarbij het verdrag over de Europese verkiezingen zal worden goedgekeurd. Deze zin en het feit dat dr. Veenhoven en sommigen van zijn medewerkers erkende voorstanders zijn van het apart - heidsbewind van premier Vorster, vor men in feite de enige aanleiding voor de opschudding over de „Case Studies”. Volgens insiders zijn de bijdragen in het algemeen van goed gehalte. Dr. Veenho ven vertelde ons, dat hij waarderende reacties heeft ontvangen van onder meer prof. Wertheim (China-kenner en fervent bestrijder van het Soeharto- regime in Indonesië) en van kardinaal Willebrands. De districtsrecherche van de rijkspolitie in Nijmegen en de gemeentepolitie van die plaats hebben gisteren vijf mannen uit Nijmegen en omgeving aangehouden in verband met fraude, verduistering en oplichting op grote schaal. Uit de eerste onderzoeken is gebleken dat met de zwen del honderdduizenden guldens zijn gemoeid. Het totaal zou wel tegen een miljoen kunnen lopen, aldus de politie. In Griekenland bleef gisteren meer dan de helft van de winkels gesloten. Winke liers en winkelbedienden staakten voor het behoud van hun siësta. Door ’s mid dags door te laten werken en ’s avonds te laten sluiten wil de regering bezuinigen op het energieverbruik. De nieuwe openings tijden moeten Griekenland ook meer op een lijn brengen met de werktijden elders in Europa, in verband met. een toekomstig EEG-lidmaatschap. De winkeliers zien m deze regeling een bedreiging voor de klei ne winkels en het personeel is bang het voortaan zonder lunch thuis te moeten stellen. Het getal van 750 vluchtelingen die per jaar in Nederland asiel kunnen krijgen, dat de staatssecretaris onlangs in een interview noemde, vindt de SKV volstrekt onduidelijk. „Op 7 februari hebben we een brief van premier Den Uyl over deze kwestie gehad. Daarin stond dat de quotering alleen gold voor vluchtelingen die in een bepaald jaar naar Nederland werden overgebracht. We namen dus aan dat niet alle vluchtelingen die asiel wilden hebben, daar onder zou den vallen, omdat velen op eigen initiatief in Nederland hun toevlucht zoeken. Op 28 februari schreef staatssecretaris Zeeval king echter dat het uitgangspunt van de regering was dat alle asielzoekenden onder de quoteringsmaatregel vielen. We weten dus niet waar we aan toe zijn”, aldus SKV-voorzitter Meijers. „Het vluchtelingenwerk wordt in toene mende mate geconfronteerd met weige ringen om de schorsende werking van een ingediend beroep tegen uitzetting te verle nen”, aldus de SKV. Het gevolg is, zo stelt de organisatie, dat voortdurend Kamerle den en de pers ingeschakeld moeten wor den om te zorgen dat de beslissing tot uitzetting alsnog wordt ingetrokken in afwachting van de behandeling van het beroep. De samenwerkingscommissie hoopt binnenkort met de staatssecretaris in dis cussie te kunnen treden over de bestaande meningsverschillen. 2000 worden door de uitgeverij in de handel gebracht, voor 83,75 pond ster ling per serie van vijf delen. Een woord voerder van de uitgeverij zei gisteren niet tevoren op de hoogte te zijn geweest van de banden van dr. Veenhoven met de Nederlands-Zuidafrikaanse Werkge meenschap, maar in deze banden ook geen reden te zien om de uitgave achte raf te betreuren. Tegenover de Sunday Times verklaar de de Britse socioloog Chris Milliard: „Ik voel me volslagen voor de gek gehou den”. Overigensis de Zuidafrikaanse propagande in het werk „Case Studies on Human Rights and Fundamental Freedoms” moeilijk te vinden. Er staan drie artikelen in over Zuid-Afrika; één voor de apartheid, één ertegen en één min of meer daar tussenin. In de inlei ding schrijft dr. Veenhoven echter: „Zij (de 92 artikelen) tonen aan dat discriminatie op andere dan raciale gronden dus op grond van afwijkende godsdienst taal, levensstijl of politieke overtuiging de oorzaak is van veel meer menselijke ellende en ontzegging van mensenrech ten dan discriminatie op grond van bio logische verschillen”. Het internationale tribunaal over de zaak van de Russische arts dr. Michail Sjtern, dat deze week in Amsterdam zou worden gehouden, is uitgesteld tot 8 en 9 september. Dit heeft het organiserend comité meegedeeld. Het uitstel is bedoeld om meer informatie te krijgen over Sjtern en anderen „om zo volledig mogelijke dossiers aan te kunnen bieden aan rege ringsdelegaties”. Woensdag 23 maart Zon- en maanstanden Zon op Zon op 6.36 uur onder 18.58 uur De president van Oeganda, veldmaar schalk Idi Amin, is geïnteresseerd in „alles omtrent mevrouw Thatcher”, de leidster van de Britse, conservatieve, oppositie. Amins „speciale adviseur in Britse zaken”, Bob Astles, is onder meer gevraagd na te gaan: hoe oud mevrouw Thatcher is, en hoe lang, of zij getrouwd is en kkideren heeft, en hoeveel; of zij uni versitaire graden heeft behaald, hoe het staat met haar ervaring in de politiek en vooral in verband met buitenlandse zaken; welke contacten zij onderhoudt in kapitalistische en communistische landen en welke landen zij heeft bezocht. Ook. moet de heer Astles uitzoeken of mevrouw Thatcher „intelligent genoeg is de Britse economie uit de huidige crisis te halen” Twee Britse academici, die bijdragen leverden over het racisme in hun land, hebben te kennen gegeven zich „geno men” te voelen door de Stichting voor de bestudering van Pluralistische Gemeen schappen. Deze stichting heeft de 92 opstellen in de omstreden uitgave verza meld. Volgens de Londense Sunday Times van 20 maart is de Stichting, die ook het Engelstalige tijdschrift Plural Societies uitgeeft, een verlengstuk van de Zuidafrikaanse regeringspropa- ganda. Vooruitaichten voor donderdag Weinig verandering in het heersende weertype. Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. De regering streeft er naar, nog voor deze zomer, maar wel na de Tweede- Kamerverkiezingen, het parlement een wetsontwerp voor te leggen dat de Euro pese verkiezingen in Nederland regelt. Gezien de in verschillende landen bestaande traditie om op zondag te stem men, lijkt het ’t meest waarschijnlijk dat in Nederland op donderdag wordt gestemd, maar dat de uitslag, om de stem ming in andere landen niet te beïnvloe den, tot zondagavond geheim wordt gehouden. Want mr. Brinkhorst was het eens met de GPV-er Verbrugh, dat het „ondenkbaar” is dat in Nederland op zon dag wordt gestemd. c a ■cf Ie P iÉ O ono o ono zo ono o o no o nnw windst. nw ono zzw ozo o w w w o wnw zo nno no windst. nw ono n n ozo nno zzo o nnw windst. w z zw n windst. ozo

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2