Jenkins deelt standpunt van Nederlandse Tonnen (aan) hasj in rook op geëist Israel verwerpt PLO-programma Zaïre wil meer JANATA-PARTIJ KRIJGT EINDELIJK KANS regering Grote nederlaag SPD in Hessen Positie Callaghan 1 I hulp van VS niet rooskleurig „Minimum aan correctheid" Cl I KI OVER BIJWONEN EEG VAN ECONOMISCHE TOPCONFERENTIE Aanval Thatcher wellicht toch te vroeg HET PANNETJE I HET SCHAALTJE KOTELETTEN Amerikaanse justitie vervolgt Agee niet KMI J LI IM MAART 3 DINSDAG 22 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND Verlanglijst. 4 (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Roy Jenkins, de Britse voorzitter van de Euro pese Commissie in Brussel, is het volledig eens met de Neder landse regering en de Tweede Kamer, die vinden dat de Euro pese Gemeenschap moet wor den uitgenodigd voor de econo mische topconferentie die begin mei in Londen wordt gehouden. NEW DELHI (Reuter, ANP). De Janata (Volks)-partij, een bun deling van niet-communistische partijen onder leiding van een man van in de tachtig, leek er gisteren zeker van te kunnen zijn India’s nieuwe regering te mogen vormen, na de verkiezingen die premier Indira Gandhi van de Congrespartij haar parlements zetel kostten. Decentralisatie Persoonlijkheden (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse premier Callaghan had gisteren weinig reden tot optimisme. Het meest recente opinie-onderzoek wees uit dat de conservatieven bij een algemene verkiezing 50 parlementszetels rijker zullen worden. En hoewel gebleken is dat zulke getallen de neiging hebben aanzienlijk te slinken wanneer de kiezers inderdaad ter stembus trekken, is er geen twijfel aan dat de Labour-regering een kritieke fase heeft bereikt. Drie factoren 1 BREZNJEV HAALT FEL UIT NAAR VS Politiemannen poken in de Thaise hoofdstad Bangkok met een lange bamboestok in een brandende stapel hasj. Het gaat om een hoeveelheid van 5!4 ton, die door de De vier partijen die zich in het Janata- regering het afgelopen jaar in beslag werd genomen. Een partij van 4% ton wacht nog op het verzengende vuur. Allon herhaalde de Israëlische weige ring om met de PLO rond de tafel te gaan zitten. Een officiële Israëlische woord voerder had eerder op een persconferen tie verklaard dat het nieuwe programma in slechts één opzicht afwijkt van eerder aangenomen Palestijnse beleidsmaatre gelen. De Cubaanse leider Fidel Castro heeft gisteren in Dar-Es-Salaam ontkend dat zijn land een rol speelt bij de gevechten in Zaïre. Castro noemde de huidige Zaïrese president Moboetoe een „slappe en wan hopige” man die de gevechten gebruikt als „een voorwendsel om militaire bij stand te verkrijgen van het imperialisme zodat hij kan voortgaan met het onder drukken van het Zaïrese volk”, aldus radio Tanzania. De Janata-partij baseerde haar cam pagne voornamelijk op herstel van de democratie door een einde te maken aan De Amerikanen hadden als reden voor de stagnatie van de afgelopen twee jaar opgegeven de presidentiële verkiezingen. „Er zijn nu echter twee maanden voorbij sinds een nieuwe regering aan de macht kwam, maar er zijn nog weinig tekenen dat (bij de Amerikanen) de wens bestaat een einde te maken aan de stagnatie,” zo zei Breznjev. Wat betreft de situatie in de wereld verklaarde Breznjev dat reactionaire krachten uit de kapitalistische wereld erop uit zijn de progressieve ontwikkelin gen in Afrika en Azië op alle mogelijke manieren tegen te houden. Als voorbeel den hiervan noemde de partijleider „de openlijke interventie door NAVO-landen in de aangelegenheden van Zaire en de lastercampagne tegen Angola”. subversieve centra wenden voor steun die zij in eigen land niet kunnen krijgen.” Parlement. Vergroting van de bevoegd heden van het Europese Parlement werd tot voor kort door de Franse regering tegengehouden met het argument dat dit parlement niet rechtstreeks werd geko zen, dus geen sterke bevoegdheden kon krijgen. Andersom verzetten de Fransen zich destijds tegen rechtstreekse verkie zingen van het Europese Parlement, met het argument dat het toch vrijwel geen bevoegdheden had, dus de moeite van het kiezen niet waard was. Janata haalt de Mahatma Gandhi aan, waar deze heeft gewaarschuwd tegen het klakkeloos overnemen van het Westerse systeem van industrialisatie zonder het aan te passen aan de omstandigheden en vereisten van India. De partij vat haar economische en sociale standpunt samen onder de noemer „Gandhiaans Socia lisme”. De partij vindt dat de wijze waarop de Congrespartij een sterilisatieprogramma invoerde, een schending was van de men senrechten en in feite voorbijschieten de aan het doel door afkeer op grote schaal. moeilijke situatie. Enerzijds willen zij niet de blaam op zich laden de huidige wanke le Labourregering in stand te houden. Anderzijds wijzen opiniepeilingen uit dat zij bij algemene verkiezingen een gevoeli ge nederlaag kunnen lijden die hun posi tie in het parlement belangrijk zal onder mijnen, zodat zij bij een overwinning van conservatieven of socialisten niet op veel sympathie kunnen rekenen. trijfël door Nico Scheepmaker Breznjev benadrukte dat het in de Sovjet-Ünie niet verboden is anders te denken of opbouwende kritiek te uiten. ,Het is iets anders wanneer verscheidene personen die met onze maatschappij heb ben gebroken, actief ageren tegen ons socialistische systeem, wetten schenden en zich naar buitenlandse imperialistische Met uitzondering van de socialisten onder leiding van George Fernandes, staan de partijen in Janata in theorie ter rechterzijde van de Congrespartij van mevrouw Gandhi. Ideologische verschil len liggen in het huidige India verre van duidelijk. ten aanzien van het zeer explosieve vraagstuk van geboortenbeperking in een land waarvan de bevolking van ruim 600 miljoen zielen met dertien miljoen men sen per jaar groeit, wil Janata dat gezins planning deel is van een algemene bevol kingspolitiek die ook onderwijs, gezond heidszorg en stijgende kosten van levens onderhoud omvat. JERUZALEM (AFP).De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Jigal Allon, heeft gisteren het politieke pro gramma van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) verworpen. Allon ver klaarde voor de Israëlische radio dat de resoluties zoals die zondag werden aange nomen door de Palestijnse Nationale Raad (PNR), het parlement in balling schap, „de somberste verwachtingen heb ben overtroffen. Wij verwerpen het pro gramma in zijn geheel”, aldus de minister. Premier Callaghan bevindt zich dan ook in de politiek weinig aantrekkelijke positie te moeten sjacheren met fracties om zijn regering op de been te houden. De liberalen, met dertien zetels in het parle ment, hebben laten weten dat zij niet geïnteresseerd zijn in een coalitierege ring waarin zij één of meer kabinetsposi- ties willen bekleden. Hun eisen zijn het stoppen van een verdere socialisering van de economie, directe verkiezingen voor het Europese parlement, een gematigder vorm van werknemersinspraak bij genationaliseer de bedrijven, en hervormingen in de belastingstructuur. Bovendien willen zij dat alle afspraken met Callaghan open baar worden gemaakt. Maar de liberalen bevinden zich in een Enkele dagen geleden bezocht Jen kins de Westduitse Bondskanselier Schmidt. Hoewel hij over de inhoud van zijn gesprek met de Bondskanselier geen mededelingen wilde doen, zei Jen kins na dat gesprek „opgewekter” te zijn geweest dan ervoor, over de moge lijkheid van een oplossing van het con flict over de economische topconfe rentie. Op zondagmiddag 27 maart zendt de NOS onder de titel „Even geduld a.u.b.” een boekenweekprogramma in spelvorm uit, dat vorige week vrijdag al is opgeno men. Ik weet dat toevallig omdat ik, door een reeks van misverstanden, samen met de dichter Gerrit Komrij in de jury zit. Er is een tv-panel, bestaande uit Adèle Bloe- mendaal, Elles Berger, Viola van Emme- nes en Ageeth Scherphuis; een schrijvers- panel, bestaande uit Herman Pieter de Boer, Henk Bemlef, Cees Buddingh’ en Simon Vinkenoog, en een van de dringen de vragen die deze deelnemers kregen voorgelegd, was deels van literaire, deels van culinaire aard, namelijk: wat zat er in het pannetje van Kniertje? Nu hadden we eerst een keertje „droog” proefgedraaid met studenten Nederlands, die als antwoord op deze vraag met gissin gen kwamen als „soep”, „vis” (want die werd immers zo duur betaald) en „stamp pot”. Maar dat werd door ons allemaal af gekeurd. Want hoe luidt immers de tekst van Herman Heijermans in het 21e en laatste toneel? Mathilde Bos, de vrouw van de reder, roept (onzichtbaar): „Kaps! Kaps!” De toneelaanwijzing luidt dan: „De boekhouder staat op, verdwijnt een ogenblik, keert terug met ’n schaaltje en een geëmailleerd pannetje”. Kaps, de boekhouder, legt vervolgens Kniertje’s willoze handen, om schaaltje en pannetje, en sloft naar z’n kruk, waarna Kniertje het kantoor uitstromp.elt. Daaruit blijkt niet, zoals u ziet, wat er in dat pannetje zit. Er is ook geen enkele voorstelling bekend waarin de regisseur Kniertje de deksel van het pannetje liet optillen om haar daarna verheugd te laten uitroepen: „Ha, lekker, kaantjes!”, of zoiets. Of, na een blik vol walging in het pannetje: „Ik bid niet voor bruine bonen!” Ik noem maar een paar mogelijkheden. Berend Boudewijn, die het tv-programma presenteert en heel, heel lang geleden „Op Hoop van Zegen” ook nog heeft geregis seerd, herinnerde zich dat het pannetje domweg leeg was in de praktijk (zoals koffers die meegezeuld worden op toneel en in tv-spelen ook altijd zichtbaar leeg zijn). Blijkbaar reikte de invloed van Sta nislavski in Nederland nog niet zo ver, dat er metterdaad voor elke voorstelling een kwak verse „boerenkool” werd klaarge maakt, die onzichtbaar maar o zo aanwe zig in het geëmailleerde pannetje moest meespelen. Enfin, toen zei Gerrit Komrij, met die ingebouwde echoput in zijn stem, tijdens de proefopname dat er natuurlijk twee koteletten in het pannetje zaten, en dat sloeg als grap zó in, dat we besloten het erin te laten. Jenkins, die gisteren sprak met de ministers Van der Stoel, Lubbers, Dui senberg, Pronk en Van der Stee en met staatssecretaris Brinkhorst, zei niet geheel wanhopig te zijn over de moge lijkheid dat de „grote” deelnemers aan de economische top alsnog besluiten de EEG (mede als vertegenwoordiger van de kleinere EEG-landen) uit te nodigen. De partij is grotendeels ontsproten aan het brein van Jayaprakasj Narayan, de oude pacifistische hervormer die in 1975 een massale beweging voor het aftreden van Indira Gandhi leidde en daarmee uitlokte dat zij de uitzonderingstoestand instelde. De keuze van de leider van de Janata- partij lag voor de hand: Morjari Desai, de 81-jarige tegenstander van mevrouw Gandhi. Hij kwam uit de gevangenis een paar uur voordat de verkiezingen werden aangekondigd. Zij verloor 7,4 percent en is in verreweg het grootste deel van de Hessische gemeenten haar leidinggevende positie kwijt. De CDU won niet minder dan 11% percent en is op „gemeentelijk vlak” nu met 44,8 percent de grootste partij. In de stad Frankfurt behaalde de Union zelfs de absolute meerderheid. wat genoemd werd het autoritaire bewind van de Congrespartij. De partij zegt te geloven in decentrali satie van economische en politieke macht. Zij wil zich verre houden van staatskapitalisme en prioriteit geven aan het particuliere initiatief op landbouw- en industriegebied. MOSKOU (UPI/Reuter). De Russische partijleider Leonid Breznjev heeft de Verenigde Staten gisteren beschuldigd van inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van de Sovjet-Unie. Breznjev zei dat zich geen normale betrekkingen tussen beide landen kunnen ontwikkelen wanneer de VS door blijven gaan met deze acties. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek wil Janata echte niet-gebondenheid aan enig machtsblok Onlangs zijn er teken van verbetering in de Indiaas- Amerikaanse relatie te bespeuren geweest en een Janata-regering zou die tendens vermoedelijk aanmoedigen. Een woordvoerder van het radicale Palestijnse „afwijzingsfront” heeft, zo meldt het persbureau UPI, het nieuwe politieke programma van de PLO verwor pen omdat daarin een compromis oplossing voor het vraagstuk van het Midden-Oosten zou worden verwelkomd. Dus toch koteletten! Hoewel.zitten die dan in het pannetje, of liggen ze op het schaaltje dat Kaps aan Kniertje aanreikt, samen met het pannetje? Hebt u trouwens ooit een voorstelling gezien waarin Knier tje met zowel een pannetje als een schaal tje van het toneel af slofte? Nu ze er over nadacht meende Hermine Heijermans zich te herinneren dat haar vader deze scène zelf zo regisseerde, dat het schaaltje onder de deksel in het pannetje hing. Het zou een typisch voorbeeld zijn van de „eigenaardige preciesheid” van haar vader (die ook blijkt uit het feit dat het pannetje geëmailleerd is, want alleen de rijken hadden geëmailleerde pannen, de armen hadden ijzeren pannen), dat Mathilde eraan denkt dat Kniertje de koteletten niet uit het pannetje kan eten, reden waarom zij er een schaaltje bij doet? „Of je de schale bij gelegenheid anreikt”, zegt Kaps, blijkbaar pannetje èn schaaltje wat slordig samenvattend tot „schalen” Zou Mathilde Kniertje echt een schoon schaaltje meegeven om daarop de koteletten te kunnen opeten? Dan had een bord meer voor de hand gelegen. Ik zelf voel toch het meest voor de gedachte dat de koteletten (twee) op het schaaltje lig gen, en niet in het pannetje. In het panne tje zit bouillabaisse. De felle redevoering van de Russische leider was volgens waarnemers een direct antwoord op de acties voor de naleving van de rechten van de mens van de Ameri kaanse president Jimmy Carter. Vorige week nam de Tweede Kamer unaniem een motie aan, waarin de rege ring werd gevraagd de EEG- jubileumraad in Rome, eind deze week, te boycotten wanneer met name de Franse regering zich blijft verzetten tegen een EEG-deelname aan de top in Londen, waarvoor tot nu toe de Verenig de Staten, Frankrijk, West-Duitsland, Canada, Italië en Groot-Brittannië zelf zijn uitgenodigd. Tijdens zijn officieel bezoek aan Den Haag vertelde commissie-voorzitter Jen kins gisteravond dat er tussen de Com- Zo willen de Fransen op het ogenblik de EEG niet laten deelnemen aan de economische topconferentie in Londen, omdat daar geen beslissingen zullen worden genomen, de regeringsleiders zullen alleen „van gedachten wisselen". Anderzijds wensen de Fransen de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, niet aan de econo mische top m Londen te laten deelne men, omdat de EEG-ministerraad voor De vraag wat er in Kniertje’s pannetje (of eigenlijk het pannetje van vrouw Bos) zat, was daarmee natuurlijk nog niet opgelost. En daarom besloot ik Hermine Heijermans, de dochter van de schrijver, op te bellen, in de hoop dat zij, als argeloos meisje, thuis wel eens aan pa gevraagd had wat er nu eigenlijk in dat pannetje zat. „Koteletten”, zei Hermine Heijermans onmiddellijk, „dat zegt Mathilde toch?” En jawel, de grap van Gerrit Komrij bleek onderbewust op grote kennis van de Nederlandse literatuur te stoelen, want in het 19e toneel zegt de vrouw van reder Bos: „Laat ’r nog effe ,wachte, Cló/ mens, ’k Heb ’n paar kouwe kotelette - die ’r op zulle knappe. De tweede groep waar de Labourrege ring haar voordeel mee kan doen om het hoofd boven water te houden, is die Van de Noordieren (acht zetels). Hun verlang lijst bestaat uit betere veiligheidsvoor zieningen, betere vertegenwoordiging in het parlement, en een mate van zelfbe stuur zoals korte tijd bestond in het nadien weer ontbonden Stormont- parlement in Belfast. De Sovjet-Unie streeft naar goede betrekkingen met de VS maar staat er dan wel op dat de regering in Washington begrip toont voor de Russische situatie en „een minimum aan correctheid” opbrengt bij haar optreden jegens de Sovjet-Unie. „Er zijn bepaalde factoren die een verdere verbetering van de Russisch- Amerikaanse relaties direct in de weg staan,” aldus Breznjev in een toespraak (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. De verkiezingen voor gemeenten en provinciale raden in de Westduitse deelstaat Hessen hebben een schok bij de Sociaal-Democratische Par tij (SPD) veroorzaakt. De Janata-partij is ontstaan uit het wanhopige verlangen een einde te maken aan dertig jaar bewind van de Congres partij. De partij trad naar buiten met een vanzelfsprekendheid die zelfs haar aan hangers verbaasde, direct nadat mevrouw Gandhi twee maanden terug de nu gehouden verkiezingen had aangekon digd. Afgezien van Desai beschikt Janata over een aantal sterke persoonlijkheden in haar leiding. Enkele hiervan zullen waarschijnlijk ministerposten gaan bekleden Onder hen zijn vice-voorzitter Charan Singh, een gestreng en ervaren bestuurder die premier van de deelstaat Oettar Pradesj is geweest, Chandra Sek- har, die uit de Congrespartij trad voor de uitzonderingstoestand En Soebramani- am Swami, een jong lid van de Jan-Sang- partij die in het buitenland tegen de uitzonderingstoestand heeft geageerd. WASHINGTON/DAR ES SALAAM (Reuter/UPI/DPA).Zaïre heeft de Ver enigde Staten gevraagd meer militaire steun te verlenen in de strijd die de Zaïre se regeringstroepen voeren tegen Katan- gese gendarmes, die vanuit Angola het land zijn binnengevallen. Vorige week ontving Zaïre de eerste lading uit Ameri ka. De waarde van beide leveringen bedraagt ruim 2,5 miljoen gulden.. missie en de Nederlandse regering (en Tweede Kamer) een vrijwel volledige overeenstemming van inzichten bestaat over de meeste Europese problemen, vooral over de kwestie van de Europese vertegenwoordiging op de economische top in Londen. De Franse regering heeft zich tot nu toe verzet tegen deelname van de EEG aan de Londense top, met argumenten die doen denken aan het Franse verzet tegen de versterking van het Europese Volgens het blad heeft Agee dit vrijdag te horen gekregen. Agee, auteur van een omstreden werk over de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA), bevindt zich in Engeland Hij heeft de aanzegging gekre gen dat hij dat land moet verlaten, omdat hij de Britse nationale veiligheid in gevaar zou hebben gebracht. De Labourpartij heeft op het ogenblik 309 zetels in het parlement (maar zes leden zijn absent wegens ziekte). De conserva tieven hebben, zonder de steun van ande re fracties, 278 zetels. Met de aanhang van andere fracties kunnen zij 313 stemmen bereiken. Daarnaast zijn er nog zeven „onafhankelijken” (twee afvallige Labourleden, één liberaal, en vier Noord ieren). Sommige politieke waarnemers zijn van mening dat de regering het morgen zal kunnen redden, zij het met een minimale meerderheid van stemmen. De vraag in dat geval is wat er dan veranderd zal zijn. De regering heeft in dat geval alleen bewezen dat op eenzelfde wankele basis verder geregeerd kan worden, en de con servatieve leidster Margareth Thatcher zal tot de ontdekking komen dat zij haar handschoen te vroeg in de ring heeft geworpen. NEW YORK (AFP).De voormalige CIA-agent Philip Agee heeft van het Amerikaanse departement van Justitie de mededeling gekregen, dat hij niet wegens schending van de wetgeving inza ke spionage zal worden vervolgd, als hij terugkeert naar de Verenigde Staten, aldus meldt de „New York Times” De partijleider verklaarde dat er drie factoren zijn die de toekomstige Russisch-Amerikaanse betrekkingen kunnen bepalen. Als eerste noemde hij de overeenkomsten die beide landen tussen 1972 en 1974 hebben ondertekend, voorts de huidige „stagnatie” en ten derde de goede mogelijkheden voor verdere ont wikkeling. de Commissie geen mandaat heeft vast gesteld, zodat de commissie niet namens de EEG beslissingen zou kunnen nemen. Over dat argument zei Jenkins in Den Haag: „Ik kom wel vaker op vergaderin gen, ook van de Europese Ministerraad, waar geen enkele beslissing wordt genomen”. tot het 16de congres van de Russische vakbonden. Als- voorbeelden daarvan noemde de Sovjet-leider de campagne in het Westen over de „zogenaamde militaire bedreiging” van de Sovjet-Unie en de openlijke pogingen van officiële Ameri kaanse instanties zich te mengen in de Russische binnenlandse aangelegen heden. bondgenootschap aaneensloten, zijn Desai’s Oppositiecongres ontstaan na een breuk in de Congrespartij in 1969 de Socialistische Partij, de Centristische Indiase Volkspartij en de Hindoeïstische, nationalistische Jan Sangh.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3