BOERSMA: TELEURSTELLING ALS GEEN ECHTE OPLOSSING WORDT BEREIKT PANAMESE TANKER GEBROKEN Politie vindt 62 TELEFONISCHE KETTING A CTIE VOOR KOFFIEBOYCOT Visseizoen open op 28 mei Huider voor SieMatic keukens kilo hasjiesj f Damiate Pers TOEN! iipers Per spoor heel Nederland door Voor de halve prijs op reis Wijzigingen in regering- Giscard mogelijk Absolute meerderheid voor Indiase oppositie V 77/77/111 n BB Op zaterdag 26 maart 1977 of zondag 27 maart 1977 Van Thijn: Wij trekken onze consequenties over Van Agt NA VERKIEZINGSNEDERLAAG NODIG Menten-debat Verkoop van vreemde valuta in Oeganda stopgezet „STUNT” Bezwaren 4 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 2 2 MAART 19 7 7 D I V- politiek door de congrespartij Tevens heeft premier Gandhi haar greep op het land volledig verloren ZIJLSTRAAT 97 TEL. 310181 HAARLEM NOURIS is gei ov< no kri de no gel NEW De (Vervolg van pagina 1) Minister Boersma, die afgelopen nacht tegen kwart voor twee als laatste het Catshüïs verliet, was, evenals vorige week, somber over de overlevingskansen van het kabinet. „Ik ben altijd teleurgesteld als er geen échte oplossing wordt bereikt”, zei hij. Boersma vindt dat PvdA en CDA ook na de verkiezingen moeten samenwerken. „Dat zal erg moeilijk worden als het kabinet valt, maar ik wil dat niet op voorhand uitsluiten. Er is geen zinnig woord over te zeggen”, aldus Boersma Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARIJS. Na de verkiezingsnederlaag van afgelopen zondag zoekt nt van de stemmen de sterksten gebleken. Op nationaal niveau mag t zich niet stelsel, de Franse regering naar een „truc” om het bij de parlementsverkiezingen van volgend jaar alsnog van de socialisten en men de sterksten gebleken. Op nationaal niveau mag communisten te nnen Die waren in de gemeenteraden met 52 percent van de stemmen de sterksten gebleken. Op nationaal niveau mag dit zich niet herhalen, zo vindt de regeringscoalitie. En afgezien van de vraag of en te deze truc kan liggen in de invoering van het proportionele kiesstelsel, is het president Giscard er allereerst om begonnen zijn regeringsequipe er weer zo vertrouwenwekkend mogelijk te laten uitzien. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag" aanbieden. Een dagkaart 2s klas kost u nu slechts f 15,—(i.p.v. f 29,—) een kinderkaartje (4 t/m 9 jaar) f 7,50. MP DELHI (Reuter,AFP). oppositionele Janata- partij en haar bondgenoten heb ben bij de algemene verkiezingen in India een absolute meerder heid behaald Daarmee is op een wel zeer flagrante wijze een eind gekomen aan de 30-jarige over heersing van India’s nationale r I ■r? MM (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) l kil j. zoals internationale conferenties, staats bezoeken en ontvangsten. Ged. Oude Gracht 82 Haarlem (Centrum) Soendaplein - Haarlem (Noord) Californiëplein - Haarlem (Schalkwijk) Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Mevrouw Gandhi, wier familie het poli tieke toneel sinds 1947 bepaalde, za) naar verwachting in de loop van de dag aftre den na de grote nederlaag van haar partij Kameruitspraken betreffende een wette lijke regeling van de ontwikkelingsscha- de, waarbij ook het op termijn gestelde in te voegen artikel in de onteigeningswet wordt betrokken, de intrekking of verwer ping van het amendement-De Bekker en het koppelen van de uitoefening van het voorkeursrecht aan de nieuwe bepalingen van de onteigeningswet. overgenomen door de hoofdredactrice van het weekblad Margriet, mevr. Hannie ter Horst, die mevr. Faber complimen teerde met haar actie. Zelf startte Mar griet enige weken terug ook een actie. Aantjes zei zich wel te kunnen indenken dat de uitlatingen van Van Agt van zater dagavond enige onrust hebben gewekt. Maar, zei hij, ik wees dat men zich van socialistische zijde veel te weinig reali seert welke diepe sporen hun grievende Maar liefst acht ministers en staatsse cretarissen werden in de steden waar zij zich voor het burgemeesterschap kandi daat gesteld hadden door een socialist of een communist verslagen. Dienen deze ministers de laan uit te worden gestuurd? Als Giscard hiertoe overgaat, ontdoet hij zich van een belangrijk deel van zijn eigen aanhang. Geruchten gingen al over het vertrek van Michel Durafour, gedelegeerd minis ter bij de ministeries van economie en financiën, die zijn burgemeesterszetel in behandeling van Van Agt tijdens het Menten-debat bij het CDA heeft nagela ten Een blijk van spijt daarover zou meer bijdragen tot een goede verstandhouding dan alle tot nu toe ondernomen pogingen om elkaar in de grondpolitiek te vinden, aldus Aantjes. De grote verliezer na de gemeenteraads verkiezingen is' immers president Giscard d’Estaing zelf. Naar men hoort, zal hij dan ook meer en meer zijn redelijk succesvolle premier Barre in het zoeklicht van de publieke belangstelling plaatsen, om zich zelf met het „hogere” bezig te houden. In het kamp van de winnaars, de socia listen en communisten, houdt men zich stil en kijkt men toe. De communisten blijven volhouden dat de kloven in de regeringscoalitie gekunsteld zijn, en Chi rac en Giscard de grootste vrienden. Deze koppigheid verhult een andere angst: de angst voor de kloof in het eigen linkse kamp, voor het geval sommige socialisten toch meer voor de opening naar links van president Giscard zouden gaan voelen dan voor de omstreden verklaringen van communistenleider Marchais. ten mewouw Gandhi gisteravond nog eens pijnlijk duidelijk dat ze uit haar functie was verdreven door een golf van afkeer van de noodtoestand die het land bijna twee jaar lang van democratische besluitvorming beroofde. De noodtoe stand werd gisteren haastig door het kabi net ingetrokken toen het duidelijk werd dat de congrespartij een gevoelige klap kreeg. De twee agenten zagen tijdens een con trole in een auto die bij een café stond twee handkoffers op de achterbank lig gen. Zij waarschuwden de recherche. 1 1 1 1 Loodglatursbedrljf installeert ook KEUKENS incl. tegelwerk 023-372900 Land. erk. installateurs Wc lin aai va: I gei OV( mo de je elk Ifll pa vai ere gel k< et IS 01 SJ 111 gl P< g< d 1 n g h c a o k 1 c v i NAIROBI (UPI). In Oeganda is giste ren de verkoop opgeschort van buiten landse valuta aan reizigers. De maatregel is voor onbepaalde, tijd van kracht. Hij is vermoedelijk bedoeld om de wijdverbrei de zwarte handel in buitenlandse valuta tegen te gaan en afgekondigd wegens de slechte economische toestand waarin het land verkeert. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft de opening van het visseizoen 1977-1978 bepaald op 28 mei. Sportvissers zullen op de eerste dagen van het nieuwe visseizoen uiter aard de „oude” (tot 1 juni 1977 geldige) viskaart mbeten kunnen tonen. De, gesloten tijd voor snoek wordt gehandhaafd, zodat voor 1 juli eventueel gevangen snoek onverwijld in hetzelfde water moet worden teruggezet. ka da blr de bi g( dr er zo hi d: •w v< ee v la d s ei k P d z< n s 1! V 1 spi ko wc wa sp< eei pei gel an dit vo dit ha KENNEMERLAAN 1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.02550-22756 PURMEREND (ANP). Twee opletten de politieagenten uit Purmerend hebben ervoor gezorgd dat de recherche van deze plaats de hand heeft kunnen leggen op 62 kilogram hasj en wat cocaïne, een partij die op de illegale markt vermoedelijk 100.000 gulden zou hebben opgeleverd. Deze zag even later drie mannen bij de auto verschijnen, die de koffers er uit haalden. Eén van hem vertrok even later met de koffers in een taxi. Toen deze taxi werd aangehouden bleken de koffers 35 kilogram hasjiesj te bevatten. De passa gier werd aangehouden, evenals de twee mannen die samen met hem de koffers in ontvangst hadden genomen. Eén van hen deed een poging per auto te ontvluchten maar werd op de Coentunnelweg aange houden. Hij had een enveloppe met wat cocaïne bij zich. (ADVERTENTIE) Na afloop van het kabinetsberaad gaf de Rijks Voorlichtings Dienst het volgen de communiqué uit: „Het kabinet heeft hedenavond beslo ten nota’s van wijzigingen in te dienen op de ontwerpen van de onteigeningswet en de wet voorkeursrecht gemeenten. De wij ziging van de onteigeningswet betreft de inlas van een beperkte bepaling met betrekking tot de inkomstenschade, die eerst over een aantal jaren in werking zou treden. Aanvaarding van een dergelijke bepa ling zou gepaard dienen te gaan met rond 06.00 uur (onze tijd) waren de resul taten voor 505 zetels van net 542 zetels tellende parlement bekend De uitslagen waren toen Janata-partij 255; Congres partij 146; DMK (Tamil-partij) 10; Conges voor democratie 25; CPI-M 18; CPI-pro- Sovjet 7; Onafhankelijken 35 De meeste van de nog te bezetten zetels vertegenwoordigen het noorden waar de oppositie de regerende congrespartij een verpletterende nederlaag heeft bezorgd Mevrouw Gandhi was volgens ingewij den koel en kalm ondanks haar persoon lijke nederlaag in het district Rae Bareli. Ze leek Kennelijk verzoend met de gedachte te moeten aftreden Een mede werker zei gisteren ,Het moet er vandaag of morgen van komen De juichtonen van oppositionele overwinningsdemon- straties in het noorden van het land maak- en haar eigen vernederend verlies van een parlementszetel. De niet-communistische Janata (volks)-partij en haar bondge noten waaronder Jagjivan Rams congres voor democratie (CFD) en de marxistische-communistische partij (CPI-M) bereikten een absolute meer derheid van 272 zetels in het Indiase Lagerhuis, toen de uitslagen voor 96 zetels nog moesten binnenkomen. Vanmorgen De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren: Haarlems Dagblad: PORTSMOUTH (UPI). De Paname se olietanker „Claude Conway” is van morgen voor de kust van de Amerikaanse staat North Carolina in tweeën gebroken. Twaalf opvarenden worden vermist, en 22 bemanningsleden konden zich aan de wrakstukken van het schip, dat geen lading had, vastklemmen. Vijf opvaren den raakten gewond en werden per heli kopter naar het vasteland overgebracht. De twee delen van het schip dreven drie kilometer van elkaar op het kalme water. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij de N.S.- Stationsloketten. doen van al te absolute uitspraken, daar mee kennelijk doelend op hei optreden van Van Agt op de televisie Aantjes zei dat uil de uitspraken van Van Agt en Boersma grotere verschillen worden afge leid dan met de werkelijkheid overeen komt. Die uitspraken hebben meer betrekking op de gevolgde procedure dan op de zakelijke standpunten. Onder een nu a) wekenlang durende hoogspanning, moeten de uitspraken wederzijds niët altijd met een goudschaaltje worden gewogen, aldus Aantjes. waarbij de verontwaardigde huisvrouwen een kaart naar Margriet konden sturen. Mevr. Faber zou niets tegen een prijs verhoging hebben als deze de arbeiders in Zuid-Ameiika ten goede zou komen. Premier Barre zou zo meent men zijn kabinet kunnen oplappen met techni sche ministers. Men hoort de namen van Alain Peyrefitte, die al vele ministeries onder president De Gaulle leidde, en die juist tot lid van de Académie Francaise gekozen werd. Of aan de burgemeester van Bordeaux, oud-premier Chaban- Delmas. Deze is echter weer geen vriend van gaullistenleider Chirac, wat tot gevaarlijke spanningen zou kunnen leiden. Saint Etienne verloor. Hij trad te zamen met premier Barre het presidentieel paleis binnen en verliet het in zijn eentje door de zijdeur. Op de dag van afstempeling kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. „Maar”, zegt ze, „dat is niet het geval. De koffie-opbrengst zou volgend jaar mini maal zijn vanwege de vorst in Brazilië. Maar die lui die daar de touwtjes in han den hebben, trekken die touwtjes gewoon wat strakker aan. Ze verkopen de koffie mondjesmaat, waardoor die hier nog duurder wordt.” Met de koffieboycot wil mevr. Faber bereiken dat de Nederlandse huisvrou wen bewuster gaan kopen. Goedkopere koffie van de markt of een goedkoper merk.” Ook denkt de Zaandamse dat er van de kant van de fabrikanten en van overheids wege wel wat gedaan kan worden. „Ja, ze zouden het in pondspakken kunnen doen en aan de verpakking zelf kan misschien nog wat gebeuren.” En mevr. Ortmans: „Ze zouden ook de invoerrechten op deze koffie tijdelijk kunnen laten vallen. Dat gebeurt ook met Afrikaanse koffie.” Mevr. Faber stelde ook de Consumen tenbond van haar actie op de hoogte. Hier gaf men als commentaar: „we kunnen ons wel voorstellen dat de mensen wat willen doen aan die hoge koffieprijzen. Helaas kunnen we niet voorspellen dat zo’n actie enig effect zal hebben. De werkelijke oor zaak ligt zover, van ons weg en is zo ingewikkeld, dat je daar praktisch geen invloed op kan hebben. Maar de veront waardiging is begrijpelijk.” KVP-fractievo.przitter Andriessen heeft gistermiddag op een besloten bijeenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Deventer de vrees geuit dat de progressieven beetje bij beetje de grond in overheidshanden willen brengen. Hij zei dit streven verwerpelijk te vinden. D’66-fractievoorzitter Terlouw noemde het in Nijmegen onbegrijpelijk dat Van Agt een nieuwe stap in het grondpolitiek- conflict vraagt van de progressieve partij en. Juist het CDA-zóu nu een stap moeten doen om het conflict op te lossen, aldus Terlouw. De minister van Justitie en de minister van Landbouw en Visserij hebben als ondertekenaars van hun ernstige bezwa ren tegen het ministerraadbesluit doen blijken en beraden zich op de politieke implicaties van dit besluit. Ook de overige christen-democratische ministers hebben blijk gegeven dit beraad op prijs te stellen, waarna het communiqué besloot met de mededeling dat het kabinet vanmiddag om 12 uur bijeen zou komen. PvdA-fractievoorzitter Van Thijn zei in een reactie minister Van Agt eigenlijk niet meer zo te zien zitten in een eventueel tweede kabinet-Den Uyl na de verkiezin gen. Hij vond dat minister Van Agt zater dag met het op scherp zetten van het conflict over de grondpolitiek binnen het kabinet een zware verantwoordelijkheid op zijn schouders had genomen. „Hij moet maar eens in alle rust bekijken wat hij heeft aangericht. Als het kabinet over deze zaak valt, zullen wij daar ongetwij feld de consequenties uit trekken”, aldus Van Thijn. De fractievoorzitter was niet erg opti mistisch over de kansen van het kabinet. Als het valt, zou het volgens Van Thijn de eerste keer zijn dat een kabinet valt na een meerderheidsbesliseing. In een dergelijk geval achtte hij een Kamerontbinding niet zinvol meer. „Het staatsrecht schrijft voor dat in dat geval binnen drie maanden vervroegde verkiezingen moeten volgen, maar de verkiezingen zijn toch al binnen twee maanden gepland. Er zijn verschil lende andere staatkundige varianten mogelijk”. Van Thijn wilde niet ingaan op de vraag aan welke hij de voorkeur gaf. Hij wil eerst overleg met zijn fractie plegen. Op een CDA-bijeenkomst in Culemborg heeft Aantjes er maandagavond voor gepleit dat de eerstverantwoordelijke politici in het kabinet de grootst mogelijke terughoudendheid betrachten bij het Kan de president op deze manier bij voorbeeld ook zijn minister voor indus trie, graaf d’Ornano, als door een valluik laten afgaan, die op alle punten in Parijs verloren had? Dit kan de president niet, omdat d’Ornano de pion van de president zelf was, naar voren geschoven op het schaakbord van de Parijse verkiezingen als zet tegen de macht van het gaullisme, dat ten slotte in de persoon van oud- premier Chirac toch won. -- -- -™ (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM. Met ingang van morgen wordt de koffie gemiddeld 78 cent per half pond duurder. De zoveelste verho ging binnen een paar jaar en nog is vol gens de deskundigen het einde niet in zicht. „Een krankzinnige situatie”, zegt minister Lubbers van economische zaken. Maar ’t kan zeker niet anders, want de bewindsman gaf toch zijn fiat aan deze prijsverhoging. Voor mevr. Faber-Brouwer, Rembrandstraat 14, is de maat eehter vol. „We moeten niet langer met ons laten manipuleren”, zegt het wijkraadslid van de Koogse groepering ONS. En mevr. Faber voegde de daad bij het woord. Zoals De Typhoon gisteren meldde bel de zij vijf kennissen, verspreid door het hele land, met het verzoek met ingang van woensdag een week lang geen koffie te drinken. De vijf kennissen belden op hun beurt ieder weer vijf kennissen en als het goed is, zit vandaag heel Nederland te bellen. „Of het lukt weet ik eigenlijk pas zeker op het moment dat ikzelf vanuit Groningen een telefoontje krijg. Mevr. Faber werd in haar actie gesteund door haar vriendinnen, mevr. M. A. H. Ortmans-Hanssen en mevr. G. Fraaij-Winter. Ook zij belden gisteren al vijf kennissen. Daarbij werd het initiatief ft V» 9

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4