Voorbereidingen voor Speliade in volle gang Opkomst vrachtauto’s was begin van het einde Vergunning voor koelcel Verkoop of erfpacht nog altijd discussiepunt Jeugddienst in Nieuwe Kerk Fancy Fair in de Bosbeekschool 99 Zomerfeest in eerste helft augustus Ruiten van school Bontjas gestolen PvdA-bijeenkomst over Rooie Vrouwen Pastoor spreekt over Israel ingegooid »!WV1 DINSDAG M AART 19 7 7 IJMUIDEN-VELSEN Vis per spoor Speculatie Wachten Naar Uitgeest 7 7 Nota over gronduitgifte in Velsen komt binnenkort in gemeenteraad Inmiddels is het voorjaar 1977 en nog ris vervoer maakte van spoorlijn naar IJmuiden „gouden lijntje ZOU 1848 Het was niet de scheepvaart maar 7905; liet station van Velsen, toen het nog een belangrijke functie vervulde. (Foto part, bezit van fam. M. P. Kocx-Zonne- een de Mevrouw Van de Merwe zal spreken op uitnodiging van de afdeling IJmui- den-Velsen van de PvdA. Tijdens de bijeenkomst die om acht uur ’s avonds begint, zal ook de kandidaatstelling voor de Eerste Kamer worden besproken. VELSEN, In de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat wordt zondag 27 maart een jeugddienst gehouden om zeven uur ’s avonds. Het jongeren koor The Young Chapel uit Den Haag komt de dienst opluisteren onder leiding van dirigent Gerard Breas. De kerkdienst wordt geleid door Ds. D.S. Quak uit Vianen. Organist is W. van Laar. VELSEN De gemeente Velsen is druk bezig met de voorbereidin gen voor het opstellen van een nota over de uitgifte van grond en de nota begint nu al zoveel vorm te krijgen, dat ook het aftasten van de politieke mogelijkheden voor de nota gestart is. Op de nota zit de gehele gemeenteraad met smart te wachten, omdat er na de behande ling een eind gemaakt kan worden aan de onzekerheid bij het uitgeven van grond. Het programma is in grote lijnen ai gereed. Er staat een dag in het teken van de natuur (groene dag), een dag van het vuur (rode dag) en een dag van het water (blauwe dag). Verder is er een dag in spookj essfeer waarop de kleur wit domineert; de tegenvoeter zwart staat centraal op de dag van de spoken. Spelletjes vormen ook een belangrijk onderdeel van de Speliade-aetiviteiten. Zo moeten de kinderen via eenvoudige cryptogrammen een woord maken. En daarvoor kunnen zij weer letters kopen door het winnen van behendigheidsspe len. Verder kan de jeugd zich amuseren met het oplossen van raadsels. Boven dien worden de dagtochten per bus ge prolongeerd. Er zijn tochten uitgestip peld naar Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Duinrell in Wassenaar. De Speiliade 1977 wordt afgesloten met een kinder- circus. Met deze situatie was eigenlijk nie mand gelukkig en het CDA sprok zelfs van de slechtst mogelyke manier van gronduitgifte die er is. Maar als tijdelij ke oplossing aanvaardde de raad dit uitgangspunt. Men wilde de afspraken van 1974, die bij de samenstelling van het college gemaakt waren, niet schen den. Er zijn twee manieren om grond die gemeente-eigendom is aan een ander over te doen voor bebouwing. De eerste mogelijkheid is eenvoudig de grond aan de belangstellende te verkopen waarmee je als gemeente afstand hebt gedaan van elk recht op die grond. De tweede moge lijkheid bestaat in het uitgeven in erf pacht waarbjj de grond wel eigendom van de gemeente blijft maar een ander erop bouwen kan en ook recht op het gebouwde kan laten gelden. Bij het uitgeven van grond in erfpacht kan speculatie voorkomen worden, om dat de grond eigendom van de gemeente blijft en de gemeente als eigenaar van de grond ook een vinger in de pap heef! bij de verkoop van hetgeen op die grond gebouwd is. Het Staatsvissershavenbe- drijf in IJmuiden geeft al jaren grond in erfpacht uit. Daar is de opzet ervoor te zorgen, dat op de schaarse grond van het Staatsvissershavenbedrijf alleen be drijven komen, die op de een of andere wijze bij de visserij betrokken zijn. In de gemeenteraad van Velsen is een keuze voor erfpacht of grondverkoop een al jaren bediscussieerde zaak. Al in 1968 is er in de gemeenteraad uitgebreid over dit onderwerp gesproken. Alle be sprekingen leidden er toen toe als ge meente Velsen het besluit te nemen gronden aan geïnteresseerden te verko pen een besluit, dat sinds die tijd niel gewijzigd is. meentebestuur van Velsen is een hinder wetvergunning aangevraagd om in de St. Eustatiusstraat nr. 2 in Santpoort een opslagbedrijf voor vleeswaren en diep- vriesprodukten op te richten. dan aan de nota de laatste hand wordt gelegd. Mogelijk zal de gemeenteraad nog voor de zomer een beslissing nemen. Dat het een moeilijke beslissing zal wor den is wel zeker. Zowel voor grondver koop als voor uitgifte in erfpacht zal moeilijk een meerderheid te krijgen zijn. En van deze beslissing kan wel eens de samenstelling van het college van Vel sen na de verkiezingen van 1978 afhan gen. altijd is de nota gronduitgifte niet ver schenen. Wel is er inmiddels een nieuwe wethouder en een nieuwe directeur voor Openbare Werken, die de zaak opnieuw hebben aangepakt. Als een van de eerste zaken, die zij tot een oplossing wilden brengen gold de al meer dan twee jaar beloofde nota. Ze hebben daar, mede onder druk van de politieke partijen, die hun geduld ook begonnen te verliezen haast achter gezet en het ziet ernaar uit DRIEHUIS Uit de garderobe van de, manege aan de Driehuizerkerkweg in Drieburg is in het afgelopen weekeinde een bontjas gestolen ter waarde van ƒ230. Op het stadhuis kunnen bezwaren te gen dit plan mondeling worden inge diend op woensdag 30 maart om elf uur ’s morgens. Tot 15 april bestaat de gele genheid schriftelijk bij het college be zwaren in te brengen. Ook het personenvervoer van en naar de plaats die op Amerikaanse wijze, zoals men toen zei, groeide was voor de spoorwegen een grote bron IJMUIDEN Op uitnodiging van de Braambosgemeente houdt paspoor W. A. Eman van de Oud-Katholieke Gemeente in Den Helder een inleiding over zijn reis naar Israël. Pastoor. Eman komt zijn belevenissen vertellen op dinsdag 29 maart om acht uur ’s avonds. Hij zal zijn praatje illus treren met dia’s. De bijeenkomst heeft plaats in ’t Braambos, Zeeweg 264 in IJmuiden. Belangstellenden zijn van harte welkom. VELSEN De voorbereidingen voor de Speliade, het jaarlijkse zomerfees* voor de kinderen, zijn in volle gang. Het festijn wordt dit jaar gehouden in d« laatste twee weken van de zomervakan tie van de lager scholen, van 1 tot en met 12 augustus. Binnen de PvdA, altijd ai een politie ke partij, die een duidelijke voorkeur voor erfpacht aan de dag heeft gelegd, is een groeiend verzet tegen het destijds genomen raadsbesluit gerezen en dat verzet is zelfs zover gegaan, dat de laatste jaren een deel van de fractie in der aad resoluut tegen elke grondverkoop stemt. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 1974 kreeg Velsen een nieuw college en werd de afspraak gemaakt, dat de kwestie grondverkoop of uitgifte in erf pacht in de nieuwe zittingsperiode van de gemeenteraad opnieuw aan de orde zou worden gesteld. Het college zou een nota over alle voors en tegens van beide systemen maken, waarna het besluit van 1968 herzien of bekrachtigd zou kunnen worden. De problemen zijn vooral genezen doordat ook in principe werd afgespro- kan dat er tot de behandeling van die nota geen grond meer door Velsen uit gegeven zou worden. Alleen de onder- handelingen, waarmee de gemeente op dat moment bezig was zouden worden afgerond en deze stukken grond zouden ook nog voor verkoop in aanmerking komen. In oktober 1974 werd er dus een lijst samengesteld van alle lopende on- derhanidelintgen en vanaf dat moment was het wachten op de nota om als inwoner aan grond te komen. van inkomsten. Men deed alles om de klanten ter wille te Zijn. Het is gebeurd dat enige IJmuider vishande laren na een uitgaansavond in Haar lem de laatste trein misten. Ze zoch ten de stationschef op, vertelden wie ze waren, zeiden niet op een dubbel tje te kjjken en mochten kort daarna op de stookplaat van een locomotief klimmen, die speciaal voor hen nog eens naar IJmuiden reed. IHJMUIDEN —Marijke van de Mer we, kandidate voor het Tweede Kamer lidmaatschap van de PvdA, houdt op dinsdag 29 maart in gebouw Velser- duin een inleiding over „de Rooie Vrou wen en de verkiezingen”. De programmaboekjes met alle we tenswaardigheden over het grootse zo- mergebeuren, worden aan het einde van het schooljaar aan alle kinderen van de lagere scholen uitgereikt. De organisato ren van de Speliade hebben de gemeente Velsen opgedeeld in zes wijken, te weten Santpoort-Noord, IJmuiden Oost, IJmui- Dat wachten duurde echter al gauw langer dan een jaar en de voorbereidin gen voor de nota gronduitgifte bleken heel wat meer voeten in de aarde te hebben dan verwacht. En op een gege ven moment kon men als gemeente uitgifte van grond niet langer meel uitstellen. Er waren inwoners, die een huis wilden bouwen en een lapje grond op het oog hadden, die er niets voor voelden op op een nota te wachten. Eind 1975 vond de gemeenteraad daarvoor een tijdelijke oplossnig. „De grond werd hen verhuurd in afwachting van een beslis sing over grondverkoop of erfpacht”. SANTPOORT-NOORD. Van de de pendance van de IJmond-MTS aan de Dinkgrevelaan in Santpoort-Noord zijn het afgelopen weekeinde elf ruiten inge gooid. Bovendien is een poging tot in braak gedaan in het hoofdgebouw van de IJmond-MTS aan de Roos en Beek- laan in Santpoort. De politie heeft nog geen spoor van de daders. de visserij die IJmuiden uit zijn po verheid tilde. Toen het rijk het nodig vond ordenend op te treden kwam, in 1899, de rijksvisafslag tot stand. IJ muiden kreeg een nieuw, groot stati on in de directe nabijheid. En de spoorlijn werd belangrijk. In 1897 had IJmuiden al bijna zeven miljoen kilo vis laten vervoeren. In 1899 werd het anderhalf miljoen meer, in 1900: 10.792.084 kilo, in 1901: 14.032.797, in 1904: 25.598.08b in 1912: 54.402.682, in 1915: 92.349.019. Een deel werd per boot vervoerd, maar het leeuwen aandeel ging toch via de spoorwegen. Het topjaar werd 1916102.385.488 kilo, waarvan met de trein werd ver voerd 82.990.887 aan verse vis, 521.642 aan gedrogode en gezouten vis, 2.614.299 kilo aan haring. den West, Zeewijk, Oud-IJmuiden en Velsen-Noord. Het organiserend comité hoopt dat er dit jaar weer net zo veel kinderen deelnemen aan de festiviteiten als vorig jaar. Toen hebben bijna elf duizend kinderen en kleuters plezier be leefd aan het zomerfeest. Voor de leiding tijdens het feest doen de organisatoren weer ’n beroep op vrij willigers. Deze medewerkers moeten voor de kleuterspeliade minstens zestien jaar zijn en voor de leiding over de lagere schooljeugd minstens zeventien jrar. Voor de medewerkers geldt een be scheiden financiële vergoeding. Opgave van vrijwilligers aan de projectleidster van de Speliade. mevrouw A. C. M. Lammersen-De Schepper, Corantijn- straat 24, Santpoort-Noord. telefoon 023- 377464. zoals Craandijk het in zijn „Wande lingen” weergaf - „temidden van dui nen en bosjes: het houten stations- gebouwtje avn Sandpoort”. In het dorp Velsen stopte de trein aanvan kelijk niet. Dat nam het oude dorp de nieuwe Hollandsche Ijzeren Spoorweg Maatschappij zeer kwalijk. De inwoners moesten naar Beverwijk lopen (en dat deden ze, al mokkend) om de trein te nemen. Een halve eeuw geleden kon de toenmalige burgemeester van Velsen, de oud-journalist R. G. Rijkens, nog schrijven: „De vreemdeling die onze gemeente binnenkort met de nieuwe elektrische spoor kan eerst genieten van de mooie natuur en zich dus enigszins verbijsterd gevoelen over al die haltes in IJmuiden, die de indruk wekken van in een edintuurbaan om een wereldstad te reizen. Dat zal IJmuiden in de toekomst stelling worden”. Toen de burgemeester met een knipoog naar het geschrevene zijn pen neerlegde zal hij nog even op zijn vingers hebben nageteld waar de trein zoal stopplaatsen had in de gemeente Velsen. Hij had er beide handen bij nodig: 1. het station Sant poort, 2. de halte Driehuis-Wester- veld, 3. de halte Zeeweg, 4. het stati on Velsen-IJmuiden Oost, 5. De halte Casembrootstraat, 6. de halte Juliana- kade, 7. het station IJmuiden, waar bovendien nog het aparte visstation was. En op de andere lijn, naar Beverwijk, bezat Velsen-Noord een eigen stopplaats die halte Hoogovens werd genoemd. Als een gehaaste rei ziger ooit het artikel van burgemees ter Rijkens heeft gelezen zal hij on getwijfeld minder aan dé edintuur- baan van een wereldstad dan wel aan het parmantige boemeltje van Pur- merend hebben gedacht. In het verleden was het bijna vanzelf sprekend, dat alle gemeentegrond ver kocht werd, als er ergens gebouwd ging worden. Het nadeel, dat aan verkoop was verbonden was echter dat grond- speculoties mogelijk waren. Iemand kon een stukje grond van de gemeente ko pen, er eenhuis op bouwen en het geheel met een dikke winst aan een ander doorverkopen. Voor Velsen was dit een doorn in het gemeentelijk oog vooral omdat de bouwgrond in de ge meente erg schaars is en de gemeente die bouwgrond zoveel mogelijk voor haar eigen inwoners wilde bestemmen. De gronden voor de nieuwe woningen in Velsen-Zuid zijn nog verb ocht, maar de grond aan de -Minister Van Houtenlaan zal pas uitgegeven kunnen worden als vaststaat wat het wordt: verkoop of erfpacht. IJMUIDEN Er is een tijd geweest dat men de rails naar IJmuiden met bladgoud had kunnen bedekken om duidelijk te maken wat ze voor de spoor wegen betekenden. Die bron van inkomsten droogde geleidelijk op toen de vrachtauto zeer geschikt bleek voor het vervoer van vis, ook op verre afstan den. Hetzelfde lol onderging het reizigersverkeer. Na de Eerste Wereldoorlog kwam de autobus als concurrent. Deze werd in tdom gehouden zolang particu lieren als ondernemer optraden, zodat de spoorwegen er niet teveel hinder van hadden. Na de Tweede Wereldoorlog begon de autobus steeds meer terrein te winnen. Daarbjj kwam de onstuimige groei van het aantal particuliere auto’s. De dwarslyn van Santpoort naar IJmuiden kost de spoorwegen nu handenvol geld. Vandaar dat voor de tweede maal, zoals in deze krant van 18 maart is gemeld, plannen worden bestudeerd om het personenvervoer radicaal stop te zetten. Het was allemaal begonnen met de spoorlijn van Haarlem naar Uit geest die op 1 mei 1867 werd geopend toen polderjongens sinds twee jaar het Noordzeekanaal aan het graven wa ren. Er waren nogal wat protesten uit Santpoort gekomen, toen al, om dat het Ijzeren paard al fluitend en rook uitblazend dwars door de prach tige Neethof zou rijden. Maar protes ten hielpen ook toen niet altijd. Trouwens, van Haarlem naar Am sterdam kon men per trein al sinds 1839, naar Leiden sedert 1842 - het werd tijd ook in deze streek de diligence definitief op stal te zetten. Dat gebeurde dan ook. De trein stop te meteen al in Santpoort, bij - zoals Van Heden het in 1872 in zijn „On kruid” beschreef - „een klein station waarop de naam Zandpoort” of - Toen IJmuiden ten doop kon wor den gehouden, op die wat het weer betreft naargeestige eerste november van 1876, kwam ook koning Willem III met de trein, een extra trein die in Velsen stopte vanwaar zijne ma jesteit met een boot naar IJmuiden ging. Waren de wensen van het dorp Velsen voor een eigen stopplaats sinds jaren in vervulling gegaan, IJ muiden moest nog een poosje wach ten. Tot 1883. Toen kreeg het station aan de Kanaaldijk, bij sluizen dus, omdat IJmuiden door de scheepvaart zou gaan groeien en bloeien. SANTPOORT. De lagere Bosbeek school aan de Burg. Enschedélaan in Santpoort zal aanstaande zaterdag, 26 maart, op de school een Fancy-Fair houden. Het doel hiervan is geld bijeen te brengen voor de aanschaf van een stencilapparaat. De Fancy Fair is open voor ieder die belangstelling heeft. Ouderen mogen ballen gooien, sjoelen, spijkers slaan en gokken met het rad van avontuur. Da kleintjes kunnen onder meer grabbelen, touwtje trekken en zich met poppen kastspel amuseren. Apart in het gebouw wordt een rom melmarkt gehouden, terwijl ook een ruimte wordt ingericht voor de verkoop van plantjes, lekkernijen en handwerk- producten. De Fancy Fair in de Bosbeekschool duurt van ’s morgens tien uur tot ’s mid dags vier. In zijn in 1848 gepubliceerde „droom" aan de hand van een bro chure over de noodzaak Amsterdam enen kortere verbinding met de Noordzee te geven had Simon Visse ring een visoen van dat station in IJmuiden gehad: „Het ruime, deftige stationsgebouw welks enige fout is dat het er wat heel Grieks uitziet”. De spoorwegen hadder er we! voor opgepast die fout niet te maken: het stationnetje had met zijn houten per- ronnetje allesbehalve allure. De trein stopte er voor het eerst op 1 novem ber. Het zeven jaar oude IJmuiden zag de officiële gasten naar Hotel Nommer Eén gaan. Het ontfermde Zich over de machinist die zijn tijd elders moest zoekbrengen. Toen de man wat zwaaiend en nog hikkend weer naar zijn locomotief liep vroeg hij wie gedurende zijn afwezigheid aan de spoorbaan had geknoeid. Hij was gekomen via enkel spoor. Nu zag hij het dubbele spoor dat pas drie jaar later zou worden aangelegd. Bij het vijftigjarig bestaan van IJmuiden wees de voorzitter van de vishandelvereniging, J. C. Slis, erop dat IJmuiden zijn grote opkomst aan twee factoren te danken had: aan zijn „natuurlijke ligging” waardoor het op praktisch alle visserijhavens van het vasteland een voorsprong kreeg en aan de snelle spoorverbin dingen met landen als Duitsland, Bel gië, Frankrijk en Zwitserland. Maar de vrachtauto stond toen al op vele plaatsen startklaar in de garage. r zjaaa

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5