Filmfestival zoekt naar Van luminisme tot pure abstractie Betrokkenheid bij het alledaagse bestaan Snip en Snap het leukst andere opzet m ralstoriM 5 Last van succes wordt Stephen Bishop af en toe te veel j ■br maart Anneke van der Mandele in gebouw Noord-Holland V Xj Schilder Han Krug overleden Boek van de maand in teken van bijbel. Zij doet't met Ralston HM m WOENSDAG 2 3 KUNST 19 7 7 IN I Bob Gésinus-Visser Yahya Youssef u Bessel Kok ratsten^ AMSTERDAM. „In het begin werd ik wel opgebeld door die zakenjongens, zo van Hé, Steve, ken je me nog? Dan proef je toch een zoete wraak, althans een beetje, want zo wraakzuchtig ben ik nou ook weer niet. Maar het zijn dezelfde lui die ik zeven jaar lang heb proberen te overtui gen van de kwaliteit van mijn liedjes en er niets van wilden weten.” door John Oomkes R - Knoeiwerk i 3 z -5 u, CEES STRAUS (ADVERTENTIE) Stephen Bishop: gedrag F (ADVERTENTIE) u 9 i Gésinus- Visser Bob stilleven Een van Aan het woord is Stephen (spreek uit: Stieven) Bishop, gebrild, donkerharig. 25 jaar, klein van stuk en beschikkend over een smeltend, hoog stemgeluid Onderwerp van gesprek is een sleutelbe grip in de carrière van menig artiest: succes. Bishops verhaal wijkt dan ook in hoofdzaak weinig af van dat van iedere musicus, die door het eerste succes zoda nig is overrompeld dat hij lichtelijk van zijn stuk is gebracht. Ralston is verder makkelijk m gebruik, strijkt lekker zuinig uit en droogt in n wip. Je bent er mee klaar voor je t weet Daar komt bij dat Ralston verf wordt geleverd in honderden frisse kleuren Logisch toch? Ralston is immers de beste verf voor de veeleisende doe het zelver. Een en ander valt af te leiden uit de stapel catalogi, die zijn tentoonstelling in Galerie De Stadhouder, Stadhouderska de 134, als een soort bewijsstukken bege leidt. Nu hangt er werk van Yahya Youssef, in deze contreien geen onbekende en al vaker gerecenseerd. Hij schildert mathe matisch abstract, maar nu is voorname lijk zijn grafiek te zien. Van Vreeswijk maakt deze plastieken van uitgezóchte stenen en werkt ze met grote finesse af, waardoor hij tot een opvallende kwaliteit komt. Tot en met 15 april alle werkdagen van 13-17.30 uur, zaterdags na afspraak, want dit is een middaggalerie). eigenlijk niets zo menselijks als de liefde, niet? Ik probeer liedjes vanuit mijn hart te schrijven, meer niet. Ik ben de meeste country rock beu. wil de mensen eigenlijk naar meer subtiele muziek laten luisteren. Vandaar dat de produktie van Careless een enigszins versierde, aantrekkelijke indruk maakt.” UTRECHT. (ANP) Snip en Snap heb ben met ruim 55 percent van de 22.000 inzendingen het Blijheidsfestijn gewon nen, dat maandag in de Utrechtse Jaar beurs is gehouden. Zij ontvingen daar voor een bronzen blijheidsbrenger in de categorie groepen. Met ruim 27 percent waren de Mounties tweede. Gedurende de winter is dit echtpaar te vinden in Zuid-Frankrijk, waar hij dan les geeft aan amateurs uit alle windstre ken in een oud klooster in Marnhac, een gehucht in de buurt van het stadje St. Geniez d’Olt. Bessel Kok leraart daar namens „Maison de Rouergue”, een cul turele instelling. Het zomerhalfjaar hebben ze nu dus hun galerie in hun eigen winkelwoon huis, waarachter Marie Kok keramiekte- De grafica die afkomstig is uit Assen delft, roept de sfeer van alledaagsheid onder meer op met kranteknipsels, frag menten van nieuwsberichten die in een soort collagevorm worden weergegeven. Zo’n nieuwsbericht vormt dan de aanlei ding voor een nadere toelichting op een algemeen geldend onderwerp dat in lichte mate gestyleerd wordt neergezet. Heel vaak is de toeschouwer binnen de ruimte van de tekening aanwezig: maskers of (veelvuldig voorkomende) profielen bepa len dan het perspectief. Dit geeft tot resul taat dat niet alleen de maakster haar maatschappelijke betrokkenheid toont maar de toeschouwer daarin ook laat deelnemen. teel exposeert bij de planologische dienst in Haarlem-Schalkwiik. Han Krug werd in Den Haag geboren waar hij de Haagsche academie volgde en lid werd van het Schilderkunstig Genoot schap Pulchri Studio. Hij lithografeerde bij Mouton en Co in Den Haag van 1908 tot 1910 en was daarna decorateur tot 1914. Later legde hij zich toe op schilderen. Hij kreeg naam met zijn landschappen en bloemstillevens; illustraties van vele kin derverhalen in dagbladen en tijdschrif ten, en zijn strand- en zeegezichten. Han Krug exposeerde ook veel in het buiten land, onder andere in 1936 op de kunst- olympiade in Berlijn, in Los Angeles waar hij in 1930 voor een ex-libris-inzending werd onderscheiden door The Bookplate International Association, in Medan en in Kaapstad x (Tot en met 31 maart, op werkdagen van .9-17 uur.) Dit boek geeft een overzicht van de invloed van de bijbel op de samenleving door de eeuwen heen. Samenstellers van „Woord in beeld” zijn onder anderen prof. Mönnich en Michel van der Plas. Voor de illustraties van het boek heeft men geput uit de bouwkunst, de schilderkunst, de literatuur en vele verschillende bijbel- drukken. „Het woord in beeld” zal van 7 april af in de boekhandel verkrijgbaar zijn. De oplage bedraagt 103.000 exemplaren. „LE SCARABEE VERT” is een nieu- AMSTERDAM (ANP). Omdat dit jaar het feit wordt herdacht dat vijfhon derd jaar geleden in ons land het eerste gedrukte boek, de Delftse bijbel, ver scheen, heeft de Commissie voor Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek besloten in april de uitgave „Het woord in beeld” als Boek van de maand uit te brengen. •3u, issa ‘oon md g’. OVER STICHTING Het drukhuis zal eind van deze week in de boekenbijlage ter gelegenheid van de boekenweek, een verhaal verschijnen. Het is namelijk een bijzondere instelling, een soort „leer huis” voor typografen en grafici. Maar Het drukhuis, Herengracht 229, is tevens een galerie waar grafici kunnen expo seren. Bij de vrouwelijke artiesten stond Cor ry van Gorp met bijna 30 percent van de uitgebrachte stemmen op de bovenste plaats gevolgd door Martine Bijl (18 pet), Ria Valk(17) en Maru Dressehuys (15). In de categorie der mannelijke artiesten moesten grappenmakers als Toon Her mans (15 pet) en Wim Kan (ruim 13) de eer laten aan André van Duin, die met PCT DE BRONZEN BLIJHEIDSBREN GER WON. Het festijn was georganiseerd door een weekblad, dat zijn lezers had gevraagd zich uit te spreken over de artiesten die hun het afgelopen jaar het meeste plezier hadden bezorgd. „Je hebt gelijk als je zegt dat Careless niet dé Stephen Bishop toont. Ik heb twee kanten. Een vrolijke, zonnige en een som bere. De laatste zal op een volgend album meer aan bod komen. Meer dan je nu verwacht.” Tot zolang moeten we het met Careless doen. Een album dat vooral de onbezorgdheid („Veel is niet autobiogra fisch. Ik schrijf niet om allerlei zaken van me af te schrijven”) uitstraalt, naast het feit dat Bishops liedjes zich gemakkelijk in je geheugen vastzetten. Een gegeven dat elke componist vertrouwen in de toe komst moet kunnen geven. Geheel en al zorgenvrij lijkt Bishop niet te zijn. Tijdens ons gesprek raakt hij even een kladblok aan, dat naast hem op de bank ligt. Als hij de verbazing op mijn gezicht leest, haast hij zich te verklaren: „Een lijst met aantekeningen voor inter views, in Amerika moet ik soms tien per dag doen. Ik heb ze nu niet nodig, voel me nu wel zeker.” Laat de lijst toch even zien. Dan, alsof hij voelt dat een nadere verkla ring gewenst is: „Gelukkig, heb ik nu wel weer het gevoel aan mezelf toe te komen. Het componeren lijdt zelfs helemaal niet onder mijn huidige drukke bestaan; vier dagen geleden heb ik nog een liedje geschreven. Wil je ’t horen?” En Stephen Bishop zingt zachtjes: „I’m puttin’ on the Charm.. RG - i - ROTTERDAM. Voor het Rotterdam se Film International Festival dat tot en met woensdag nog nadraaivoorstellingen geeft, zijn 11.424 losse kaarten verkocht. Incidentele bezoekers, passe partout- houders. critici en andere genodigden hebben er in tien dagen tijd 28.400 stoelen bezet. De opbrengst van de kaartverkoop was ƒ60.000. BET IS EEN RIJK SCALA dat Amsterdam in zijn galerieën te bieden heeft. Natuurlijk, er zijn bepaalde trends in een bepaalde tijd. Voor een deel worden die trends bepaald door de galeriehouders, voor een deel volgen ze een trend, die „in de lucht” zit. Momen teel is dat de nieuwe figuratie. Maar ook is er nog altijd werk te zien van heden daagse schilders, die geheel buiten de trend vallen. Ze zijn er vanaf luministen tot aan pure abstracten. verkrijgbaar bij de vakhandel Het is niet verwonderlijk, dat hij zo werkt. Hij is namelijk in 1898 in Haarlem geboren en kreeg, na zijn opleiding aan de Haagse Academie voor beeldende kunsten en in Parijs zijn eerste expositie in 1927 bij Kunsthandel Du Bois in Haar lem en daarna in galerieën in de hele westelijke wereld, tot vandaag de dag aan toe, want hij werkt nog altijd hard. Aan die verbreiding van zijn werk is niet vreemd, dat "hij lange tijd in diplomatie ke dienst is geweest en daardoor bijna als wereldreiziger leefde. 1 (Tot en met 21 april alle dagen behal ve ’s maandags en vrijdags van 17-22 uur, want het is een avondgalene). Hij heeft een heel bijzondere techniek. In hout steekt hij in vorm en tegenvorm reliëfs van meestal langwerpige vlakjes, die ritmisch zijn gerangschikt. Soms zijn het er veel, een andere keer enkele. Op een van de vormen (houten planken dus) wordt kleur zodanig aangebracht, dat er een schaduwwerking schijnt te ont staan. Vervolgens wordt een blad dik en absorberend papier tussen de vormen geperst. Op die manier drukt hij een aantal, ondanks de eenvoud, zeer boei ende bladen in kleine oplagen. op, zodat een niet overal gerechtvaardig de poëzie gaat meespreken. Bepaalde politieke thema’s lopen daardoor wellicht de kans dat ze niet overkomen in al hun zeggingskracht die in aanvang bij de teke- nares aanwezig moet zijn. Waarschijnlijk overwint hier een al te dichterlijke opvat ting. Thema's als het sterven, de eenzaam heid worden daarentegen weer gortdroog neergezet, in een wat platte stijl die nau welijks enig detail gedoogt. Soms ook ligt de bedoeling er te dik bovenop, zoals in de bladen die verwijzen naar de gevaren van de wintersport in de vorm van been- en bekkenbreuken, compleet met de aanwe zigheid van. rolstoelen. De etsen (een deel met aquatint) die hier in het gebouw worden getoond, zijn erg homogeen van techniek. Van der Mandele werkt op een betrouwbare wijze die mis sers uitsluit. Ze gaat zich ook niet te buiten aan extreme technische opvattin gen wat weer als nadeel heeft dat haar werk als geheel in figuurlijke zin ietwat kleurloos overkomt. Iets meer lef en een ruimere toepassing van de mogelijkheden die zo gemakkelijk voor de hand moet liggen, kan dit werk op een heel hoog peil brengen gels beschildert op een heel aparte manier. Ze beschildert die tegels op een voudige figuratieve manier, met een hang naar absurde humor. Je komt een ei met een ritssluting tegen, een gestrek te hand met vijf vingers, waarvan de ringvinger in de knoop zit, een kikkertje dat belust loert naar een mug op een meisjesborst en andere grapjes. componist de steun van een keur van musici genoten. Als een van hen, de anders zo publiciteitsschuwe Eric Clap ton, bij het verschijnen van Bishops eer steling eind vorig jaar, een zeer lovende aanbevelingsbrief aan de Britse muziek- pers richt, worden de oortjes alom gespitst. De last van een plotselinge aandacht weegt tamelijk zwaar voor Bishop, die nog steeds lichtelijk verbaasd reageert op de belangstelling voor zijn persoontje en de manier waarop hij vooral door de Amerikaanse business in de watten wordt gelegd. „Af en toe wordt het me te veel. Alles wordt nu voor me geregeld. Ik was eraan gewend dat ik alles zelf moest doen. Nu worden mijn koffers en mijn gitaar voor mij gedragen, doet men de autopor tieren voor me open en zo. Ik stribbel maar niet meer tegen; ik heb genoeg aan mezelf.” „Wat ik met mijn liedjes probeer te bereiken? Inderdaad hebben negen van de tien de liefde als onderwerp, maar is dat niet met alle componisten zo? Er is EL g klaarmaakt; je vriendinnen zien je niet meer staan.... Twee maanden voordat Art Garfunkel (1975) twee van mijn composi ties opnam, was ik het met mijn vader eens die schreef dat ik maar naar San Diego moest terugkeren en erkennen dat ik het verkeerde vak had gekozen. John Jarvis (nu faam vergarend als toetsenman bij Rod Stewart) en ik woonden toenter tijd op een goedkoop flatje en zaten door gaans op zwart zaad. Het was zo moeilijk om aan werk en geld te komen, onvoor stelbaar”” Garfunkels elpee (Breakaway) levert Bishop eindelijk in voldoende mate erkenning op. Zijn songs vinden meer aftrek en hij maakt zijn platendebuut. Anneke van der Mandele weet het drammerige karakter dat geëngageerde kunst nog wel eens pleegt te hebben op een handige wijze te omzeilen. Onderwer pen die qua inhoud al genoeg overtui gingskracht hebben, laat ze voor zichzelf spreken. Ze poetst ze als het ware extra Over het algemeen zijn de reacties lovend, soms zelfs zozeer dat enkele kritie ken achteraf best als hoestekst - een overi gens steeds minder voorkomend ver schijnsel - dienst hadden kunnen doen. Careless - zo heet het - bevat elf sublieme liedjes, die in melodieusheid en frisheid de composities van een Paul Simon naar de kroon steken en in afwerking op het softrockniveau staan van Bread of Gal lagher Lyle. Maar voordat Stephen ein delijk elf van zijn inmiddels tot een totaal van 600 composities aangegroeid oeuvre met behulp van Clapton, Chaka Khan (Rufus). Art Garfunkel, Victor Feldman, Andrew Gold en een dozijn gereputeerde sessiemuzikanten (waaronder Bread’s Larry Knechtel, John Jarvis, Jim Gordon en Craig Doerge) in zwart vinyl zag geperst, doorstond hij met pijn en moeite de zeven magere jaren. Stephen, al op jeugdige leeftijd overtuigd van zijn moge lijkheden, keerde zijn geboortestad San Diego de rug toe en toog - amper achttien jaar oud - naar Los Angelos, waar hij bij elke uitgeverij, manager en platenmaat schappij aanklopte. „Ik moet toen erg naïef zijn geweest, natuurlijk”, zegt Bishop er nu van. „Aan de andere kant moet je de juiste mensen kennen, contacten leggen, wil je een kansje krijgen. Het liep erg stroef, een echte kans bleef uit. Je gaat steeds meer aan jezelf twijfelen, het uitblijven van erkenning werkt op den duur verlam mend. Je houd je zelf op een gegeven ogenblik zelfs voor dat je niets meer bracht tot sterk aansprekende vereen voudigingen van de grondpatronen. Vaak zijn het trapsgewijs uit elkaar voortspruitende volumen, waarin kanti ge lijnen en bolle vormen het meest opvallen. Ze doen soms aan bloeiwijzen van schubbige planten en vruchten denken. Bij de opnames van zijn debuutalbum, Careless, heeft deze jonge zanger- Het festival heeft 74 binnen- en buiten landse critici naar de Maasstad gebracht, 16 Nederlandse regisseurs, 41 buitenland se regisseurs en acteurs en twee Neder landse filmverhuurders (Goedings en Koppies, de rest had geen belangstelling). De manifestatie, die een budget had van 340.000, heeft in 392 filmvoorstellingen 102 hoofdfilms, plus videotapes en een doorlopend programma met jazz-films te zien gegeven. Onder supervisie van Huub Bals heeft de organisatie 108 medewer kers gehad, dus ongeveer voor iedere hoofdfilm een medewerker. Bovengemelde cijfers wekken de indruk dat ook het zesde Film Internatio nal Festival in grote lijnen geslaagd is, en dat is in grote lijnen ook beslist het geval. Maar het aantal tegenslagen dat de orga nisatie en de bezoekers moesten incasse- 'ren (20 van de met veel ophef aangekon- digde gróte regisseurs en acteurs lieten het afweten, om uiteenlopende oorzaken kwam een aantal belangrijke films te ver vallen en de programmaveranderingen gaven het festival bij tijden een tot wan hoop drijvend chaotisch aanzien) was toch dermate groot dat de Rotterdamse kunststichting, die verreweg de meeste organisatiegelden fourneert, zich toch zal gaan bezinnen op een andere opzet Organisator Huub Bals: „Op deze manier doe ik het in elk geval nooit meer. Misschien dat het festival weer kleiner zal moeten werden, ik weet het niet. De Rot terdamse kunststichting moet hej maar zeggen. Maar als ik op zo’n achtste festi- valdag al die dodelijk vermoeide mensen zie, wil ik toch ophouden de misdadiger te zijn die dat allemaal op z’n geweten heeft”. we galerie met een aparte functie, Frans Halsstraat 41. Ze wordt gedreven door het kunstenaarsechtpaar Bessel Kok en Marie France Adam. Deze galerie is niet bedoeld om de groten dezer eeuw te exposeren. Kunstenaars of x groepjes kunnen er terecht als ze er iets voor voelen om mee te doen in een kunstwij- kwinkel in een „gewone” buurt. Het gaat dus om een sociaal-culturele functje. Bessel Kok geeft er vaak les aan ama teurs. van stiefvader stimulerend. ZO’N LUMINIST is eigenlijk Bob Gésinus-Visser, in feite dus terugverwij zend naar het begin van deze eeuw. Je kunt hem ook een late impressionist noemen, die eveneens gebruik maakt van pointillistische gegevenheden, struc- tuurtegenstellingen in zijn penseel- schrift, allemaal middelen die hij gebruikt om tot een heel zonnige sfeer te komen - met hier en daar een dreigende lucht of een voorbijtrekkend buitje - in meestal Franse landschappen. Maar ook zijn stillevens met fruit en zijn bloem stukken ademen dezelfde blijmoedige sfeer. „Dat ik doorgezet heb, heeft volgens mijn moeder te maken met het gedrag van haar tweede echtgenoot. Die man deed alles om me te laten merken dat ik zijns inziens knoeiwerk afleverde. Hij verhin derde vaak dat ik op mijn kamer oefende in het gitaarspelen. Onlangs speelde ik in het stadion van San Diego voor twaalfdui zend mensen; hij hoorde ervan en kon het gewoon niet geloven.” DEN HAAG (ANP). De schilder en graficus Han Krug is zondag op 86-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden, naar eerst thans bekend is geworflen. De crematie heeft woensdag op „Ockenburg” in Den Haag plaats. HAARLEM Qua onderwerp richt Anneke van der Mandele haar blik niet veel verder dan de banaliteit van het alledaagse leven. Het gewone bestaan kan voor haar echter genoeg gegeven» aandragen die de moeite waard zijn om ze uit te beelden. Zoals haar werk dat momenteel geëxposeerd wordt in Gebouw Noord-Holland (J. J. Hamelinkstraat 4-6 in Haarlem-Schalkwijk) laat zien, gaat ze trouwens verder dan het omringende alleen in bevestigende zin weer te geven. Ze commentarieert haar onderwerpen op een wat droge manier, maar soms ook met een nauwelijks onverholen glimlach om de absurde trekjes in het menselijke bestaan. Van Bessel Kok die in enkele technie ken schildert, hangen er nu collages, bestaande uit fragmenten van kleur- prenten, aangevuld met gouaches als binding. De keuze van de fragmenten bepaalt natuurlijk de aard van de expressie. Bij hem is die keuze romantisch-dramatisch. Als deze colla- gevoorstellingen geschilderd waren, zou hij ongetwijfeld surrealist zijn. Eigenlijk jammer dat hij deze collages niet gebruikt als studiebladen waarnaar éch te olieverven ontstaan. Dan zat er meer van hemzelf bij en minder leentjebuur bij de familiebladen. Deze exposjtie wordt begeleid door werk van Jos van Vreeswijk, een jonge beeldhouwer uit Utrecht. Hij werkt bij zonder serieus aan plastieken van half- abstracte aard, afgeleid van insecten, een baring, foetussen en soms geheel abstract een beeld ajs metamorfose. In al dit' werk zijn de vormen terugge- Songs vanuit het hart geschreven Strand met dikke vrouwen, een ets van Anneke van der Mandele die ze momen- idrie -3 u; a (uw

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11