In Deense gevangenis RAMP IN ROEMENIE DE JONGSTE IN RECENTE REEKS Experimentele leef r en werkgemeenschap Cassino's leveren nog maar drie percent van nationale inkomen MONACO: SLUITENDE BEGROTING EN GEEN ENKELE WERKLOZE Volvo maakt meer winst Vliegtuigbom in Zuidelijk Flevoland is groot succes X Rustige reactie Carter op rede van Breznjev I I I WOENSDAG 2 3 MAART 19 7 7 21 20 1 Grote diepte Zakenman Belasting KOPENHAGEN. De gevan genis van Ringe op het Deense eiland Funen kan bogen op enke le interessante nieuwtjes: onlangs trouwden er twee gedetineerden, in de eigen supermarkt zijn voor behoedmiddelen te koop, de bewoners koken hun eigen potje en de bewaarders dragen hetzelf de „uniform" als hun pupillen spijkerbroek en t-shirt. Hoofd boven water Nederland (Van onze correspondent) UTRECHT. De recente aard beving in Roemenië is de jongste in een reeks elkaar snel opvolgen de bevingen, die de laatste tijd verschillende landen hebben getroffen. Alleen al in 1976 maak ten aardschokken een eind aan de levens van ongeveer 200.000 mensen. Meer dan twee miljoen mensen werden dakloos en er waren bijna een miljoen gewonden. 1 MONTE CARLO (UPI). Thuisgekomen uit de Tweede Wereldoorlog met het oorlogs- kruis ging prins Rainier, erfge naam van de troon van Monaco, zich afvragen wat hij in een ver anderende wereld zou kunnen doen met het kleine maar mooie stuk van de Rivièra, waarover hij eens de scepter zou zwaaien. X: Aarde beeft per jaar zo’n in de zeshonderdduizend keer i 'Uis 58 5 Klein als het was had Monaco meer land 9 t danen kan zich geen nostalgie veroor loven. Ringe is echter geen „open” gevangenis. Het terrein is omgeven door een vijf meter hoge muur, maar dat is voor de buiten wacht dan ook het enige teken van onvrij heid. Binnen hebben de gevangenen, ver deeld over zes gebouwen, elk een eigen kamer van acht m2 plus gemeenschappe lijke recreatieruimten met o.a. kleurente levisie. De sport- en spelfaciliteiten zijn zo goed, dat de „normale” inwoners van het stadje Ringe zo’n 150 kilometer ten westen van Kopenhagen er regelmatig van komen meegenieten. De gevangenis is bedoeld voor mannen en vrouwen tussen de 17 en 28 jaar. Beide sexen mogen elkaar in hun kamers opzoe ken en daarbij ook de deur achter zich op slot doen. Alle gevangenen werken in de diverse ateliers van het instituut. Ze verdienen gemiddeld acht gulden per dag, welk geld uitbetaald wordt via hun eigen rekening bij het gevangenis-bijkantoortje van een grote Deense bank. Met dat geld moeten ze in de supermarkt van de gevangenis hun eigen voedsel kopen. Elke gedetineer de maakt ook zijn eigen maaltijden klaar. Deze beklemtoning van persoonlijke verantwoordelijkheid is mede gekozen, omdat de populatie hoofdzakelijk bestaat - uit mensen die wegens drugvergrijpen zijn veroordeeld tot straffen van gemid deld vijf jaar. »gen uur. i/aar- Jdige Statistisch kan worden berekend dat eenmaal in de zoveel tijd op een bepaalde plaats een vrij zware beving kan worden verwacht. Dit komt omdat de randen van de breuklijnen voortdurend in beweging zijn. Op een gegeven moment worden de spanningen op de raakvlakken te groot en moet er een nieuw evenwicht met minder spanning worden gezocht. Die verschui vingen in de aardkorst gaan gepaard met hevige schokken: de aardbevingen. De spanning tussen de raakvlakken kan zowel op grote diepte als vlak aan de oppervlakte ontstaan. De aardbeving die dit weekeinde Roemenië trof was er een op grote diepte: 120 kilometer onder de aardkorst. Een gelukkige omstandigheid, want een beving die vlak aan de opper vlakte plaatsvindt, heeft veel verwoes tender gevolgen dan een op grote diepte. Zo’n aardschok treft een veel groter gebied. Aardbevingen die de landen rond de Middellandse Zee treffen zijn moeilijk te voorspellen. Dit „voorspellen” van aard bevingen is de laatste jaren intensief De aardbeving in Roemenië heeft in een straal van ongeveer 100 kilometer rond Boekarest, dat het dichtst bij het episch centrum (middelpunt) van de aardbeving lag, grote schade aangericht. De opper vlakkige beving die vorig jaar november Turkije trof omvatte een gebied van meer dan 500 kilometer. In de Amerikaanse staat Nevada is men er enige tijd geleden in geslaagd de komst van een beving op enkele dagen nauwkeu rig te voorspellen. Dit gebeurde dan ook in een klein gebied. In streken met een beperkte omvang kan men ook grote aardschokken voorkomen. Dit gebeurt door het pompen van water in de breuk of het aanbrengen van explosieven. Vanuit de toren van het paleis van de Grimaldi’s, gelegen op een rots die zijn voorvaderen zeven eeuwen geleden had den veroverd, keek Rainier neer op de beroemdste speelzaal ter wereld, de kurk waarop de economie van het vorstendom al een eeuw dreef. De oude villa’s en tuinen zijn bijna allemaal verdwenen en vervangen door hoog-oprijzende flatgebouwen en hotels. Het 110 jaar oude Casino is er nog steeds, maar op geraffineerde wijze is in de rots eronder „Loew’s Monte Carlo”, een nieuw luxe hotel, annex-speelzaal gebouwd, dat op de Amerikanen mikt. Het afbreken van de oude villa’s is de Monegasken natuurlijk wel aan het hart gegaan, maar een prins met 23.000 onder in maart 1976 schudde de aarde in Gro ningen. In Haren sprongen de ruiten en in de hele provincie zwaaiden de lampen heen en weer. Hetzelfde gebeurde vorige week, maar in mindere mate, in de omge ving van Amersfoort en Leusden. Er kwa men ook meldingen binnen uit Soest en de Brabantse dorpen Eersel en Heeswijk. Het vreemde was echter dat in beide gevallen de seismologische apparatuur Hoewel men in Nederland dus niet bang hoeft te zijn voor catastrofale aardschok ken, heeft ons land er wel een ander vreemd verschijnsel bij. Een van de opmerkelijkste verhalen die in het zuiden van Frankrijk de ronde doen, is dat over de manier waarop prins Rainier de band heeft verbroken tussen zijn staatje en het gokken, zodat de speel tafels nog maar drie percent van het nati onale inkomen aandragen, en hoe hij de economie versterkt voor het geval de internationale omstandigheden de toe vloed van toeristen afremmen. „We hebben net de Holiday Inn overge nomen”, zegt de prins in het kantoor, dat niet alleen zetel van de regering, maar ook hoofdkantoor van de zaak die „Monaco BV” heet, is. Monaco is zó aantrekkelijk voor indivi duele burgers, dat er geen reclame voor hoeft te worden gemaakt. Afgezien van het klimaat wordt er geen belasting gehe ven op inkomen verdiend of onver diend huizen of grond. De uitzonderin gen op deze regel gelden Fransen die zich niet vóór 1957 in Monaco gevestigd heb ben en Amerikanen en Zwitsers, wier regeringen hun in het buitenland wonen de burgers belasting laten betalen, los van de in het land van adoptie geldende belas tingwetten. nodig en de enige manier waarop dat verkregen kon worden was door droog legging. Op deze manier zijn er een kunst matig strand, een groot sportstadion, zwembaden en een kinderspeeltuin op nieuw land bijgekomen. Er zijn plannen voor een mengeling van lichte industrie en huizen op een terrein dat Fontvielle heet en waarvan de prins hoopt dat alles har monieus zal opgaan in het kleurrijke land- schap. „Maar nu is de landreclamatie ten ein de. We zitten op een diepte van 100 meter”, aldus Rainier Uit de begroting blijkt dat Monaco per jaar net iets minder dan vier miljoen dollar besteedt aan het onderhoud van de monarchie en het huis van de prins. Ringe opende (en sloot) zijn deuren in januari 1976 voor een proefperiode van voorlopig twee jaar. Men mikt er op het resocialiseren van de gevangenen door hen persoonlijke verantwoordelijkheid te laten dragen. Uit een tussentijds verslag blijkt dat het systeem in de praktijk vol doet. In Monaco zijn al twintig banken (voor 4.500 Monegasken en 19.000 andere inge zetenen) en 2000 bij de Kamer van Koop handel ingeschreven firma’s gevestigd. Minister Notari heeft net de laatste hand gelegd aan zijn begroting voor ’77, die hij omschrijft als een „voorzichtig budget”, grotendeels door bezorgdheid over de wankele economische omstandig heden in aangrenzende landen. Het vor stendom beschikt volgens hem over „vol doende middelen” om de aanzet te geven tot uitvoering van een ambitieus ontwik kelingsplan met een looptijd van tien jaar. De experimentele gevangenis van Ringe i was ook aan de personeelskant een proef neming. De 68 bewaarders hadden voor de helft geen andere ervaring in het werk dan een spoedcursus van drie maanden.' „Wij hebben het personeel met opzet voor een deel gerecruteerd uit mensen zonder ervaring in andere gevangenissen, omdat die met een frisse kijk op de zaak zoude beginnen”, vertelt directeur Andersen. Op strategische punten zitten aan een video-systeem gekoppelde foto” electrische cellen. Alles wat groter is dan een kat en door de golfbaan probeert heen te „breken” stelt het alarm in werking. Op een centrale video-post kan de dienst doende bewaker verder de hele gevange nis overzien via een gesloten tv-systeem. LELYSTAD (ANP). Bij grondwerk zaamheden voor het nieuwe industrieter rein De Vaart tussen Lelystad en Almere (Zuidelijk Flevoland) is een vliegtuigbom gevonden. Het projectiel, dat 250 pond weegt, is door de explosievenopruimings dienst onschadelijk gemaakt. Ringe zal volgend jaar officieel verslag uitbrengen van het experiment, maar vol gens Andersen staat het succes nu al vast'. „Het eerste jaar heeft onze stoutste ver wachtingen verre overtroffen”, zegt de directeur trots. De onderneming heeft meegedeeld dat iets meer dan tweederde van de concern^ omzet op markten buiten Zweden toe stand is gebracht. Volvo verkocht vorig jaar 283.000 personenwagens, wat 11.000’ minder was dan in 1975. Verder werden er 27.000 vrachtwagens afgezet. Aldus vorm de de autoverkoop 77 procent van de concernomzet. Al met al is prins Rainier een zaken man van formaat geworden. Hij won een krachtmeting met wijlen Aristoteles Onassis geen kleine tegenstander. Hoe hard er ook touw getrokken werd tussen deze twee, de zaak eindigde in alle pais en vree en de scheepsbelangen van Onassis hebben hun hoofdkantoor nog altijd in Monaco. Een van de gevolgen van Rai- niers zege is dat de Kroon nu een meer- derheidsaandeel heeft in de „Societé des Bains de Mer”, die het casino-monopolie heeft en de rijkste onderneming van het prinsdom is. „Het toerisme is elders in de wereld min of meer afhankelijk van omstandig heden”, zegt prins Rainier, die daarbij wel beseft dat gokken even kwetsbaar is, daar de vele Britten die Monaco frequen teerden, hun inzetten nu doen in Londen. Het vorstendom mikt er nu op het natio nale inkomen zodanig door plaatselijke belasting te vergroten, dat het zich kan bedruipen als het niet meer zou kunnen rekenen op de 140.000 toeristen per jaar. Er is één wolkenkrabber die in een onbewaakt ogenblik is gebouwd en die een deel van het zicht wegneemt. „Daar zijn we van geschrokken en wat mij betreft is het tijdperk van de hoge bouw sels daarmee afgesloten”, vertelt minister van Financiën Pierre Notari. Een paar oude wijken zijn trouwens aan vernieu wing toe. Prins Rainier, die in april 21 jaar met de voormalige filmactrice uit Hollywood Grace Kelly getrouwd zal zijn, zou een troonrede kunnen samenvatten in een zin die de meeste andere staatshoofden hem zouden moeten benijden: „Wij hebben een sluitende begroting en geen werkloos heid”. De mediterane zone loopt van de Azo- ren (Atlantische Oceaan) in oostelijke richting langs de landen rond de Middel landse Zee (Algerije, Marokko, Italië. Joego-Slavië en Griekenland) over Tur kije .via Iran. Pakistan, de Himalaya, Bir ma, Sumatra en Java naar de Molukken. Een aftakking van deze zone strekt zich uit over geheel China. In deze twee aard- bevingsgordels komt ongeveer 90 percent van alle aardbevingen voor. De Russische partijleider had gisteren gezegd dat de uitlatingen van de Ameri kaanse president over de mensenrechten de relatie tussen beide landen wel eens doen verslechteren. Carter vertelde de Congresleiders dat hij „enkele hoopvolle tekenen” zag in de redevoering van de Russische leider. Hij zei dat de relatie tussen de twee landen beter kon worden, als de Verenigde Staten bereid zijn in goed vertrouwen te onderhandelen. Monaco weet welke industrieën het zou willen aantrekken om meer inkomsten te krijgen dan de BTW, belasting op bedrijfswinst, heffingen op financiële transacties, postzegelaccijns, registratie- opcenten en accijnzen van dezelfde hoog te als in Frankrijk waarmee Monaco een douane-unie heeft opleveren. De „aardschokken" kunnen dus onmo gelijk echte aardschokken zijn. Wat dan wel de oorzaak van de bevingen is geweest, is ook voor de seismologische dienst van het KNMI een raadsel. De oorsprong moet in ieder geval boven gronds hebben gelegen. Deze breuk is duidelijk verticaal en de aardschollen schuiven niet onder en boven elkaar. Bovendien is het gesteente van dien aard dat het eerder breekt: de spanningen lopen dus niet zo hoog op en daarmee worden grote aardschokken voorkomen. De sterkste aardbeving die Nederland ooit trof was die in het Noord- brabantse Uden in 1932: deze had de kracht van zes op de schaal van Richter. De circumpacifische zone loopt rond de Grote Oceaan. Hiervan maken de volgen de landen deel uit: Japan, Alaska, Califor- nië, Mexico, Peru, Chili, Nieuw-Zeeland, Nieuw-Guinea, en de Filippijnen. van het KNMI in Winterswijk geen enkele uitslag gaf, terwijl de apparatuur zo ver fijnd is dat de bevingen in Roemenië en Italië wel geregistreerd werden en ook andere, veel kleinere schokken worden opgevangen. De nadruk ligt op de exploitatie van Fontvielle en een congrescentrum van tien miljoen dollar, aan de bouw waar van al begonnen is. Volgens de minister heeft Monaco wonderwel het hoofd boven water weten te houden in een tijd van internationale economische terug gang, verergerd door de energiecrisis. Het nationale inkomen van 1976 bedroeg 100 miljoen dollar, met een batig saldo van vier miljoen. Er zullen weinig regeerders zijn die zozeer betrokken zijn bij elk facet van het bestuur dan Rainier en Monaco is zijn heerser meer schuldig dan de meeste andere landen rechtstreeks aan hun bewindslieden kunnen toeschrijven. De aardbevingen die Europa de laatste tijd treffen, hebben ook de gemoederen in Nederland geschokt. In Nederland komen echter nauwelijks bevingen voor en dan alleen nog zeer lichte. De meeste schokken komen voor in het zuidoosten van ons land. Daar loopt een uitloper van de Neder-Rijnse breuk, die tussen Keulen en Aken ligt. Dezer dagen keek prins Rainier, die de troon in 1949 besteeg, tijdens een inter view opnieuw uit over de baai en het was duidelijk dat hij met tevredenheid terug zag op 28 jaar bewind. Voor Fontvielle zoekt Monaco naar hoofd- of dienstkantoren van internatio nale ondernemingen, hoofdkantoren van scheepvaartmaatschappijen, makers van precisie-instrumenten en dergelijke. „Monaco was een wintersportcentrum”, vertelt de prins. „In de zomer kwam men niet, het weer was te heet en we waren er niet op berekend. Toen begonnen we onze wintertoeristen te verliezen aan de ski oorden. Wat het toerisme betreft moesten we van Monaco iets maken dat het hele jaar door aantrok. We zijn daar dermate in geslaagd, dat we een slappe tijd van nog maar anderhalve maand hebben. En daar houden we ons op het ogenblik mee bezig.” Van het casino uit waaierden de villa’s en tuinen die de zomerverblijven van de rijken en de twee hotels die tot de beste van Europa gerekend werden: Hermitage en Hotel de Paris. Hier logeerden de doua- rières met hun diamanten paruur die ’s avonds in groepjes het plein naar het casino overstaken. 1 Jaarlijks beeft de aarde ongeveer 600.000 maal. Bevingen die op de schaal van Richter een waarde van acht hebben, dus zeer hevig zijn, komen ongeveer één keer per jaar voor. Zowel de aardbeving in China (meer dan 100.000 doden), als die in de Filippijnen (5000 doden) van het afgelopen jaar hadden deze sterkte. Bevingen met een sterkte tussen de zeven en de acht zijn er ongeveer tien keer per jaar. Aardschokken van die kracht waren de oorzaak van de ramp in Guatemala (7.5 in 1976) en die van Roemenië (7.2). Een iets minder krachtige beving van bijna zeven, doet de aarde gemiddeld 100 keer per jaar schudden. Dat overkwam vorig jaar onder andere Italië en Turkije. Voor alle bedrijven zijn strenge milieu- beschermende voorschriften van kracht en zij mogen ook een bepaald lawaaini- veau niet overschrijden. Prins Rainier mag zich een milieubeschermer van het eerste uur noemen. Hij is voorzitter van de Internationale Commissie voor de Weten schappelijke Exploitatie van het Middellandse-Zeegebied en zegt dat het voorkomen van vervuiling zijn liefhebbe rij is. Het is niet de bedoeling dat Ringe vooropgesteld dat het experiment ,na__ twee jaar wordt verlengd op den duw ook andere veroordeelden zal opnemetu». Uitgangspunt blijft dat reclasseringsrap- porten goede hoop moeten bieden op uiteindelijke terugkeer in de maat schappij. In de gangen van de detentieblokken - wordt door de bewakers geen wacht gelo pen, de hoofdingangen zijn onbemand en observatietorens ontbreken geheel. Desondanks is Ringe geen peuleschilletje voor uitbrekers in spe. bestudeerd. In de Verenigde Staten, Rus land, China en Japan zijn er al goede resultaten mee bereikt. Een voorwaarde voor een min of meer nauwkeurige voor spelling is echter dat de breuklijn makke lijk te herkennen is. De San Andreas- breuk, die loopt langs de Californische kust, dwars langs en door San Francisco en Los Angeles, is daar een voorbeeld van. Deze breuklijn is vanuit de lucht te zien. Dit is echter niet het geval in het gebied rond de Middellandse Zee. Het voorspellen van aardbevingen is mogelijk, omdat er, voordat er een grote aardschok komt, veranderingen in de seismische golven optreden die veroor zaakt worden door het voortdurend in beweging zijn van de aardschollen. Ook eigenschappen van in het gebied aanwe zig gesteente veranderen. Met deze gege vens in de hand kan men met vrij grote zekerheid stellen dat er een aardbeving op komst is. De precieze datum is echter niet aan te geven. De vliegtuigbom is volgens deskundi gen in de Tweede Wereldoorlog vermoe- delijk gedropt tijdens een noodlanding. In de oorlog liep de vluchtroute voor gealli eerde vliegtuigen dwars over het IJsseL meergebied, omdat het luchtdoelgeschut van de Duiters daar verscheidene grote mazen vertoonde in verband met de reik wijdte van de kanonnen. Dientengevolge werd het Ijsselmeer een druk bevlogen gebied, zowel voor toestellen op de heen reis, die bij eventuele aanvallen al snel hun bommenlast lieten vallen, als voo’r vliegtuigen die naar huis terugkeerden. In het IJsselmeergebied zijn in die vijf jaar enkele honderden bommenwerpers en jagers, veelal van geallieerde zijde, neer gestort en later gelokaliseerd, zowel door vissers als bij droogleggingswerkzaamhe- den van Oostelijk en Zuidelijk Flevoland. In Flevoland zijn nu reeds veertig tot vijftig wrakken geborgen. Veelal treft men in het poldergebied nu nog granaten (van luchtdoelgeschut) en kogels aan. Aardbevingen worden veroorzaakt door het plotseling horizontaal of verti caal verschuiven van bepaalde delen van de aardkost ten opzichte van elkaar. Hoe wel er over vrijwel de hele wereld bevin gen worden waargenomen, zijn er toch duidelijk twee gordels waar te nemen waar aardbevingen met een zekere regel maat en vrij grote sterkte voorkomen. Die twee gordels zijn de circumpacifi sche zone en de mediterane zone. GOTHENBURG (Reuter). Het Zweedse automobielconcern Volvo heeft over 1976 een winst vóór belastingen van 582 miljoen kroon geboekt over een omzet van 15,74 miljard kroon. Over het vooraf gaande jaar bedroeg de winst vóór belas tingen 501 miljoen kroon over een omzet van 13,69 miljard kroon. Voorgesteld wordt het dividend onveranderd vast te stellen op zes kroon per aandeel. Voor de „junior high school” in Zuid-Miami in de Amerikaanse staat Florida is deze drie ton wegende betonnen rugbyspeler geplaatst. Hij is gemaakt door de beeldhouwer Dan Seiler. WASHINGTON (UPI'AFP). De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren vrij rustig gereageerd op de scherpe verklaring die de Russische par tijleider Leonid Breznjev gisteren heeft gegeven over verdediging van de mensen rechten. Carter zei tegen congresleiders: „Sommige mensen zijn al bezorgd als Breznjev moet niezen.” i ’-V W F J 'v

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21