Interim-bondscoach Jan Zwartkruis over interland tegen België: opstelling In de Catalaanse Week SURPRISE VAN seizoen BELG BRUYERE Amateurs: verlies met perspectief Remises Timman en Sosonko Krol: „Mijn laatste Thijs kiest voor 44-2 Van der Kuylen vervangt Peters Krappe zege n JF r. cBirdy~ toorjaangeveqde mode iii huisfynidtextiel r een miljoen gulden aan prijzen 1 99 Bankzitter Liesblessure SPORT Beide teams moeten winnen (Van onze sportredactie) ERNEMING Ruud Krol (ADVERTENTIE) Elke week 18 Birdy tafelgarnituren t.w.v. 27,50 Die veranderingen brachten de rust in het team niet terug. Een schot van Heffernan De belangrijkste reden van de wens van de 27-jarige aanvoerder van de Ajacieden om te vertrekken is het gebrek aan kwali teit in de hoofdstedelijke ploeg. „Maar zelfs als er nog vier goede spelers zouden worden aangetrokken”, zo benadrukte hij, „dan blijf ik bij mijn besluit”. Krol het zich er niet over uit of hij reeds aanbiedingen uit het buitenland had ont vangen. Ik zeg niet dat ik ze wel heb, maar ik zeg ook niet dat ik ze niet heb”, luidde zijn voorzichtige commentaar. Al na vijf minuten was Let de opgeko men linkervleugelverdediger Henry van Het zal overigens niemand - dus ook de Belgen niet - verbazen dat het concept van Oranje op de aanval gericht is. Johan Cruijff en de zijnen hebben immers een punt achterstand op België en alleen een overwinning geeft hen weer een onbe wolkt uitzicht op Argentinië, waar vol gend jaar de wereldtitelstrijd wordt afge- „Beide ploegen moeten inderdaad win nen”, gaf Zwartkruis toe. „En dat is natuurlijk geen goede uitgangsstelling. De Belgische bondscoach Thys kent ons uiteraard net zo goed als ik de Belgen ken. Ik ben wel blij dat ik destijds in West- Duitsland naar Van Gooi ben gaan kijken. De kranten hebben toen wel geschreven dat Van Gooi geen vrij zou krijgen van FC Köln, maar achteraf is toch gebleken dat ik een goede neus heb gehad werd vier minuten later door Spierings niet goed behandeld en de inkomende Delamere had de bal voor het inschieten (2-1). De Ieren slaagden er niet in grotere schade aan te richten, waardoor Neder land toch opgelucht adem kon halen. Andersson. Sosonko kwaïn remise over een met Foerman. Met de vraag wie bondscoach moet wor den, wil ik me niet bemoeien. Er komt van mij wel een rapport over mijn erva ringen, maar verder is het een zaak van de bond. Feit is natuurlijk wel, dat bij de besluitvorming rekening moet worden gehouden met de wensen van de spelers. De jongens willen voor alles een vakmen. Daarbij gaat het dan niet om de vraag of er een harde of soepele lijn moet worden gevolgd. Dat is namelijk een kwestie, die door spelers individueel verschillend wordt bekeken.” mann (W-Dld)Wockenfuss (W-Dld) rem; Torre (Phi)Karpov (Rus) 0-1; Sosonko (Ned)Foerman (Rus) rem. De eindstand: 1. Karpov 12 punten; 2. Timman 10; 3. Foerman 9; 4. Sosonko 8%; 5. Olafsson, Csom, Hübner en Liberson 8; 9. Gligoric en Miles 7'A; 11. Andersson en Keene 7; 13. Torre 6‘A; 14. Hermann 5; 15. Gerusel 4‘A; 16. Wockenfuss 372. Debutant Jan Ceulemans (links) met Ludo Coeck Het wordt de 108ste officiële inter land tussen Nederland en België. Nederland won de twee laatste duels, die voor het Europees kampioenschap golden, met 5-0 in Rotterdam en met 2- 1 in Brussel. Guy Thijs tobt niet met geblesseerde spelers. „De zestien geselecteerden zijn voor honderd percent in staat een vol ledige wedstrijd te spelen. Gerets heeft in de laatste weken veel pijn gehad van een liesblessure, maar hij kan zich vol ledig inzetten. Die lies hindert hem daarbij niet”. Guy Thijs heeft het elftal in zijn hoofd. „Ik zal daar onverhoedse dingen voorbehouden niet meer aan tornen. Officieel zal ik donderdagmid dag de elf spelers en de vijf bankzitters bekend maken”. DUBLIN (ANP). Het Nederlandse amateurteam heeft de kans op plaatsing voor het eindtoernooi om het Europees kampioenschap in eigen hand gehouden. Het team van bondscoach Arie de Vroet verloor in Dublin de eerste wedstrijd tegen Ierland, de enige tegenstander in de kwalificatieronde, met 1-2. Op het slechte veld, dat ook ondermaats was verlicht, hadden de amateurs, onder wie enige ex-profs, de zaak overigens al in deze eerste wedstrijd kunnen regelen. Jos Bruyère BAD LAUTERBERG (DPA). Jan Timman en Gennadi Sosonko hebben gis teren in de vijftiende en laatste ronde van het internationale schaaktoernooi in Bad Lauterberg remise gespeeld. Tim man, die het toernooi op de tweede plaats afsloot achter wereldkampioen Kar pov deelde met zwart het punt met Ulf Dezelfde kaart was ook weggelegd voor de Ier King. rings (BW) verkeerde in een uitstekende vorm. De problemen kwamen echter in de twintigste minuut. Volkomen onnodig speelde middenvelder Ad Brekelmans terug op zijn doelman. Hughes onder schepte de bal en zorgde voor de gelijkma ker (1-1). Op dat moment brak het zelfvertrou wen in het Nederlandse team. De Vroet wisselde spits Menninga voor Van Rens- wouw en Brekelmans voor Van Lokven. Trouwens, dit duel tussen de aartsriva len heeft toch al een aparte sfeer en ook alle elementen in zich die het publiek zullen aanspreken. Daar kan je niet en daar moet je ook niet onderuit willen. Ik geloof dan ook dat het een lekkere pot wordt die ik met het volste vertrouwen tegemoet zie. Ik heb de Belgen de laatste tijd voldoende in actie gezien om te kun nen weten wat ons te wachten staat. Maar dat geldt natuurlijk andersom ook." ANDORRA (AFP). De Belg Joseph Bruyère, de meesterknecht van Eddy Merckx, heeft wereldkampioen Freddy Maertens gisteren de leiderstrui ontno men door de tweede rit van de Catalaan se Week, van Montblanc naar Andorra over 206 kilometer, met voorsprong te winnen. 3 De uitslagen van de partijen uit de vijf tiende ronde zijn: Andersson (Zw)Tim man (Ned) rem; Miles (Eng)Keene (Eng) rem; Olafsson (IJsl)—Hübner (W-Dld) rem; Csom (Hong)Liberson (Isr) 1-0; Gli goric (Joeg)Gerusel (W.-Dld) rem; Her- Buuren (RVC), die uit een vrije trap van de tegenvallende Jaan de Graaf zijn ploeg aan een voorsprong hielp (0-1). Nederland had de wedstrijd volledig onder controle, maar een slechte afwerking hield de hoop bij de Ieren levend. Daarom startte de thuisploeg, gesteund door 1500 toeschou wers, de tweede helft furieus. Er leek niets aan de hand, want doelman Henk Spie- Ook de voor Jan Peters opgeroepen Willy van der Kuijlen was nog niet beschikbaar. Het winnende doelpunt werd kort voor rust gescoord door de in de spits opererende Ruud Geels. Hij pas seerde de één helft bij Dovo in het doel staande Jan van Beveren. De opstelling van Nederland was: Spie rings (BW); Cruyssen, Wisse en Brands (allen RKC) en Van Buuren (RVC); Bre kelmans (RKC), Van Lokven (TOP), Henk de Graaf (IJsselmeervogels) en Van der Ley (Vaassen); Jaan de Graaf (IJsselmeer vogels), Menninga (ACV), Van Renswouw (Minerva) en Hazëlhof (Hubert Sneek); scheidsrechter: Nielsen (Den); toeschou wers 1500. Op 10 mei behoeft de thuiswedstrijd slechts met 1-0 te worden gewonnen om kwalificatie te bewerkstelligen. Enig negatief punt was dat rechtsachter Cruyssen van de voortreffelijke Deense arbiter Nielsen de gele kaart kreeg. De knieblessure van Peters bleek dins dagmorgen nog altijd dermate ernstig dat bondsarts Frits Kessel niets anders kon doen dan de kleine middenvelder naar huis te sturen. Door die beslissing raakte Zwartkruis in een uitermate precaire si tuatie. Goede vervangers als Van Hane- gem en Haan kon hij niet oproepen, omdat hun namen niet op de lijst van 22 spelers stonden die vroegtijdig aan de FIFA (de wereldvoetbalorganisatie) moest worden gestuurd. Hoe die lijst er precies uitziet, is niet bekendgemaakt. Maar uit betrouwbare bron kon worden vernomen dat noch De Kromme noch Haan van die groep deel uitmaken. In zijn laatste en ook belangrijkste wed strijd als interimbondscoach hoeft Zwart kruis zich geen zorgen te maken voor het gevaar dat zijn spelers de tegenstander zullen onderschatten. Eerder heeft dit euvel de sportofficier danig parten gespeeld. Ijsland en meer nog Noord- lerland hebben van deze Nederlandse fout geprofiteerd. „Die onderschatting is natuurlijk niet goed te praten, maar logisch was die wel. Iedereen, pers, clubs en spelers, dachten dat die wedstrijden verplichte nummers waren. De jongens hebben toen tol moeten betalen en daar om kan er nu gewoon geen sprake zijn van onderschatting. Ze kennen ook de reali teit. Als we verliezen staan we drie punten achter. En iedereen weet dat de toekomst van het Nederlands voetbal in grote mate afhangt van de kwalificatie voor Argenti nië en dus ook van de wedstrijd van zaterdag”, aldus Zwartkruis. ZEIST. Het eerste oefenduel op het KNVB-sportcentrum tegen de zaterdag- eersteklasser Dovo is gisteren door de oranje-selectie met 1-0 gewonnen. In de équipe van bondscoach Jan Zwartkruis ontbraken Johan Cruijff en Johan Nees- kens, die respectievelijk voet- en hals- klachten hadden. )64 van achteren, demarreerde en bracht daarna met een voorsprong van bijna een halve minuut de étappe op zijn naam. De onverwachte ontknoping van deze zware bergétappe bezorgde „knecht” Bruyère wel de leiderstrui. De derde étappe, van daag, gaat van Puiggerda naar San Hipo- lito de Voltrega over een afstand van 180 kilometer en omvat twee beklimmingen. Uitslag tweede étappe: 1. Jos Bruyère (Bel) 206 km in 6 uur 21 minuten en 45 seconden; 2. Freddy Maertens (Bel) op 29 seconden, 3. Eddy Merckx (Bel) z.t, 4. Mariano Martinez (Fra) op 32 seconden, 5. Rene Leuenberger (Zwi) z.t., 6. Joaquim Agostinho (Port) z.t., 7. Miguel-Maria Lasa (Spa) op 42 seconden, 8. Pedro Torres (Spa) op 58 seconden. Zo kort voor zijn definitieve afscheid wil de bondscoach de gelegenheid om enkele vingers op wonden te leggen niet voorbij laten gaan. Over zijn vertrek liet hij overigens geen onzekerheid bestaan. Zwartkruis daarover: „Die lijst met 22 namen heb ik inderdaad niet bekendge maakt en ook nu wil ik niet zeggen welke spelers daarop staan. In het verleden heb ik namelijk onprettige ervaringen opge daan met het vrijgeven van die namen. Als de afvallers bekend werden, kreeg ik altijd te maken met teleurgestelde jon gens en dat wilde ik nu hoe dan ook voorkomen. Het was voor mij ook geen Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Guy Thijs heeft afgelopen zondag al gezegd, dat hij Wellens wel goed heeft zien spelen in het duel van RWDM tegen Feyenoord, maar dat de vorm van Wellens niet zo groot is. Daarmee gaf hij duidelijk aan, dat hij de jeugdi ge Ceulemans een debuut gunt. Ook Van Gooi („We hebben als bond niets aan FC Köln hoeven te betalen”, aldus Thijs) ziet het met Ceulemans wel zitten (Van onze sportredactie) BRUSSEL. Als de oefenwedstrijd van het Belgisch elftal tegen een mili tair team vanmiddag in het Brusselse Heuselstadion goed verloopt, zal de Belgische bondscoach Guy Thijs zaterdagavond met hetzelfde team tegen Nederland in het veld komen. Daarin zitten dan twee debutanten, Joseph Volders van Club Brugge en Jan Ceulemans van Lierse SK. MH Op het middenveld heeft Guy Thijs weinig problemen. Coeck, Cools, Cou rant en Van der Eist voetballen op Europees topniveau. Thijs heeft bovendien Verheyen achter de hand, maar hij zal de voorkeur geven aan het eerste viertal. „Verheyen zou ik ingezet hebben om Cruijff te schadu wen. Maar wie kan een man als Cruijff, die zo beweeglijk is, die zich overal manifesteert, eigenlijk afdek ken. Als ik Verheyen zou inzetten, ben ik eigenlijk een man kwijt. En als het er op aan komt, kan je Cruijff toch niet aan banden leggen. Daarom geef ik er de voorkeur aan Verheyen tot bankzitter te verheffen. Zwartkruis weer: „We benutten trou wens de zogenaamde leermomenten toch veel te weinig. Het gebrek aan continuï teit bij de begeleiding van het Neder lands elftal is daar ook een bewijs van. Algemeen klassement: 1. Bruyère, 9 uur 21 minuten en 12 seconden, 2. Maertens op 27 seconden, 3. Merckx op 29 seconden, 4. Martinez op 40 seconden, 5. Felix Suarez (Spa) z.t., 6. Agostinho z.t., 7. Lasa op 50 seconden, 8. Pollentier (Bel) op 56 seconden. Het stadion van Deurne is nog niet helemaal uitverkocht. Er zijn nog 7000 staanplaatsen beschikbaar. De reeds aangekondigde tv-uitzending zal alleen plaats kunnen vinden als alle plaatsen verkocht zijn. Niemand twijfelt er overigens aan dat dit niet zal geschie den. Er zullen ongeveer 15.000 Neder landers de wedstrijd bijwonen, die om acht uur begint en wordt geleid door de Italiaanse scheidsrechter Sergio Gonella. vraag wie ik in plaats van Peters moest oproepen. Ik was erg tevreden over mijn selectie voor de wedstrijd tegen Engeland op Wembley, en ik wilde dan ook door gaan met die groep spelers. Van der Kuy len hoorde toen ook bij die groep.” Op de voor de hand liggende vraag of Van der Kuylen nu ook in de basisopstel ling zou staan, of dat er door het wegval len van Peters in de beginformatie met spelers zou worden geschoven, wilde de bondscoach uiteraard geen antwoord geven. „Ik maak mijn opstelling pas zater dagmiddag bekend, al zal ik de spelers natuurlijk wel eerder inlichten. Koude oorlog? Ach, ik geloof daar niet zo in, maar je moet natuurlijk niet al dagen van tevoren via een opstelling een deel van je tactiek prijsgeven”. Deze étappe, de zwaarste in de ronde met vier bergen van de eerste categorie, heeft verschillende mislukte ontsnap pingspogingen gekend. De beslissing moest dan ook vallen tijdens de beklim ming van de Engolasters, op de top waar van de finish van de étappe zou zijn. De beklimming werd ingezet door het gesloten peloton, maar onder de impulsen van de „azen” (Merckx en Maertens hoofdzakelijk), waaierde de hoofdmacht op de hellingen van de Engolasters uiteen. Aan de kop vormde zich een groep met Merckx, Maertens, De Meyer, Bruyère en anderen. Op acht kilometer van de eind streep ging Merckx zichtbaar aan de lei ding van de kopgroep. Op dat moment echter kwam Joseph Bruyère verrassend Eerst grappend: „Als we zaterdag winnen, ben ik hier natuurlijk niet meer weg te branden". Vervolgens serieus: „Nee, ik heb niet bij de KNVB gesolliciteerd. En het zou toch een verschutting voor de bond zijn als we nu geen definitieve rege ling voor de functie van bondscoach weten te vinden. Vroeger waren in het Nederlands voetbal alleen de clubs belangrijk en hing Oranje er maar een beetje bij. Na de wereldkampioenschap pen in West-Duitsland is men 180 graden om gegaan. Toch hebben wij van die WK, geloof ik, nog te weinig geleerd.” ZEIST. Met veel pijn en moeite heeft interim-bondscoach Jan Zwartkruis de rust in en rondom zijn selectie voor het laatste duel tijdens zijn bewind weten te handhaven. Door het wegvallen van Jan Peters, de held van Wembley, werd de Amersfoortse oefenmeester geconfron teerd met een tekort aan middenvelders. En Zwartkruis had in feite maar één alternatief, de PS V’er Willy van der Kuy len. Hoewel de Eindhovenaar ongetwij feld geïrriteerd was geraakt door het feit dat hij niet als eerste keus naar Zeist was geroepen, reageerde hij direct positief op het verzoek om alsnog naar het KNVB- sportcentrum te komen. Ook PSV gaf zonder meer de nodige medewerking. Zwartkruis kon opgelucht ademhalen en de voorbereiding op de WK- kwalificatiestrijd van zaterdag tegen België in goede harmonie voortzetten. werkt. Maar ook de Belgen kunnen zich in deze thuiswedstrijd geen verliespunt per mitteren, willen zij niet in de return tegen Nederland (26 oktober) alsnog de kans lopen in het zicht van de haven te stranden. ZEIST. Ruud Krol zal Ajax en Nederland aan het eind van dit seizoen verlaten. Daarover liet de aanvoerder van de favoriet voor de landstitel in het KNVB-sportcentrum geen twijfel bestaan. „Ik heb de zaak in handen van ome Cor (Coster) gegeven”, zei hij, „het is mijn laatste seizoen bij Ajax. Ik wil een nieuwe uitdaging in het buitenland aan gaan. Veel heb ik er bij Ajax nog niet over gezegd. Wel heb ik er met Van Praag over gesproken. Die had begrip voor mijn standpunt”. Guy Thijs stuurt vanmiddag de vol gende elf in het veld tegen de militai ren: Doel: Christian Piot; Achter: Eric Gerets, Hugo Broos, Walter Meeuws en Joseph Volders; Midden: Ludo Coeck, Julien Cools, Paul Courant en Fran cois van der Eist; Spits: Jan Ceule mans en Roger van Gooi. Guy Thijs krijgt geen complexen van de wedstrijd tegen Nederland. Dinsdag zei hij lachend: „Ik tel slechts de wed strijden die voor de voorronden van het wereldkampioenschap zijn gespeeld, die tegen Ijsland en Noord- lerland. Dat vriendschappelijke gedoe (België zeer slecht tegen Italië en Nederland grandioos tegen Engeland) doet me niets. In dat soort duels is er geen volledige inzet. Nederland bij voorbeeld mocht doen en laten wat het wilde op Wembley van een zeer zwak Engels elftal. Allez, we staan een punt voor. Als we winnen zijn het er drie”. Guy Thijs heeft duidelijk gekozen voor een 4-4-2-opstelling. Hij maakt daar ook geen geheim van. Hugo Broos zal als voorstopper fungeren, en Walter Meeuws is „laatste man”. Gerets krijgt de taak Rensenbrink af te stoppen. Dat is hem in het duel Anderlecht- Standard Luik vorig weekeinde niet best gelukt, maar „elke wedstrijd is anders en hij zal ervan geleerd heb ben”, zegt Guy Thijs. De Limburger Volders afkomstig uit Tessenderlo en begonnen bij ander- lecht zal voorkeur krijgen boven Standardspeler Renquin, die door een ferme schorsing (hij kreeg onlangs een rode kaart) niet in staat is geweest echte wedstrijden te spelen gedurende de laatste weken. De ter elfder ure opgeroepen Willy van der Kuylen wordt in het sportcentrum in Zeist welkom geheten door interim-coach Jan - Zwartkruis. FANS 1 Ia bv

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23