Knoop blijft Menten noemen VOORZITTER PVDA EN LIJSTTREKKER PPR en dan dit noq „BIJ CHRISTEN-DEMOCRATEN GEEN SPRAKE VAN VERDEELDHEID” regering veel moeilijker geworden” „Samenwerking PvdA en CDA in nieuwe „moordenaar” Beperkte toelating tot pedagogische academies bepleit te Hoofdredacteur Accent presenteert boek over affaire-Menten GE I Ki V< MAART 19 7 7 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG W< l 7 Hulp aan Roemenie I Wel waard (Vervolg van pagina 1) Volgens fungerend CDA-fractievoorzitter Wim Aantjes hoeft de kabinetscrisis niet te betekenen dat een voortgezette samenwerking na de verkiezingen tussen socialisten en christen-democraten van de baan is. „Een verstoorde verhouding is nog geen afgebroken verhou ding”, zo zei Aantjes gisteravond. Aantjes onderschreef de woorden van Den Uyl, dat het niet aan de Kamer is om nu de schuldige voor de crisis aan te wijzen. Verantwoordelijk Kosygin Dieren vergiftigd in de gevangenis Oefen bom Op bezoek Stadsmuur Verbazing Bloedgeld” Slijtage L een pee tele len o Ambassadeur Kernproef Lichtpuntje (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „Samenwer king tussen CDA en PvdA in een nieuwe regering is veel moeilijker geworden. De PvdA zal zich daar over de komende maanden diep gaand moeten beraden”, aldus mw. len van den Heuvel, voorzit ter van de PvdA in haar reactie op de val van het kabinet-Den Uyl. Ook mw. Ria Beckers, lijst trekker voor de PPR, zei verdere samenwerking „met een CDA zoals dit zich nu opstelt”, niet zo te zien zitten. „Met een CDA dat heeft gekozen voor grootgrond bezitters, projectontwikkelaars en beleggingsmaatschappijen is niet samen te werken”, zei zij. Knollen Kroonprins Vastgelegd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Hans Knoop, hoofdredacteur van het weekblad Accent, voelt zich gerechtigd Menten een „moordenaar” te noemen. Dat zei hij gistermiddag in het nieuwscentrum Nieuwspoort bij de presentatie van zijn boek „De Zaak Menten”. In het verleden is volgens hem genoeg aangetoond dat auteurs en journalisten „mis dadigers” tegen wie een proces liep of zonder dat zelfs van dat laatste sprake was als „moordenaar” konden bestempelen, zonder juridische gevolgen. Als voorbeeld noemde hij Simon Wiesenthal. „Die man z’n boeken zijn ook nooit in beslag genomen, laat staan dat hij veroordeeld is. Dat wil overigens niet zeggen dat ik voor mijn uitspraak niet verantwoordelijk ben of niet aangesproken kan worden”. jK Verwijderen g 5 Beschadiging aU H p se h ie U O -r. C w Ti 1 HANS KNOOP CDA-fractieleider Aantjes ziet nog wel samenwerking met socialisten Fractieleider Aantjes. het weer Vooruitzichten voor vrijdag: LEERRAPPORTEN IEN VAN DEN HEUVEL o 23 0 r-'- PvdA-fractieleider Van Thijn legde de verantwoordelijkheid voor de kabinets crisis bij de KVP en met name bij de KVP Hier en daar een bui en enige stijging van temperatuur Knoop wilde over dit punt niet al te veel uitweiden, omdat de president van het Amsterdamse Gerechtshof morgen uitspraak zal doen in kort geding, dat Pieter en Meta Menten hebben aange spannen. Zij hebben onder meer een verbod tot publikatie gevraagd, omdat zij vinden dat Knoop in zijn boek op stoel van de rechter is gaan zitten. „We willen de indruk vermijden, dat we met deze presentatie de rechtbank willen manipuleren’,, aldus Knoop. 14 12 15 ken.” Mevrouw Van den Heuvel zei verder vol vertrouwen het oordeel van de kiezers af te wachten. „Woordbreuk is immers nog nooit beloond" PvdA niet omdat ze de KVP en AR niet als gelijkwaardige partners heeft behandeld, maar ook het CDA niet omdat het bij de kabinetsformatie akkoord is gegaan met de regeling van de grondpolitiek en nu pas op het laatste moment tegen het voorstel van de gebruikswaarde nee heeft gezegd”. Heel anders reageerde FNV-voorzitter Wim Kok, die zei de dag van de crisis een „zwarte dag voor alle werknemers” te vinden. Hij beschuldigde minister Van D’66-fractieleider Terlouw had scherpe kritiek op de positie van Van Agt. „Hij was informateur bij de kabinetsformatie, minister van justitie en vice-premier in het kabinet, lijsttrekker en kandidaat- premier voor een nieuwe politieke groepe ring.” Als die vermenging van functies en belangen niet had plaatsgevonden dan was volgens Terlouw het conflict niet ont staan of in elk geval opgelost. Piet Bukman, voorzitter van de NCBTB zei dat boeren en tuinders door de wets voorstellen „helemaal in de achterste rij” waren komen te staan. Hij zei te menen dat de zaak van de grondpolitiek van een dermate groot gewicht was dat het kabi net hierop wel mocht vallen. „Ik ben er niet blij mee dat het op deze manier is gebeurd, maar de zaak van de grondpoli tiek was het aftreden van het kabinet wel waard”. KNBTB-voorzitter Joris Schouten zei dat de voorgestelde grondpolitiek de eer ste stap zou zijn naar nationalisatie van de grond. Hij zei dat de agrariërs bang waren voor de toekomst, ook als de vergoeding van de gebruikswaarde zou zijn aange vuld „met de nodige plussen”. Volgens de heer Schouten is een breder beraad nodig over de vraag hoe voor boeren en tuinders de grond in ons land betaalbaar en finan cierbaar blijft. De werkgeversorganisaties lieten weten niet erg bedroefd te zijn over de val van het kabinet. „Men heeft alle controversië le wetsontwerpen opgestapeld tot de laat ste maanden van de rit. Daarmee lag de conflictstof hoog opgestapeld. Het lijkt ons verstandig eerst de verkiezingen af te wachten en dan verder te gaan”, aldus het VNO, dat overigens de gang van zaken die tot de crisis heeft geleid een „trieste” noemt. De voorzitter van de KNOV, Perquin, zei gisteravond „dat een kabinetscrisis altijd een ernstige zaak is, maar ik zou een huichelaar zijn als ik zei dat ik de val van dit kabinet betreur”. Het NCW zei gisteren geen commentaar te willen geven In een poging verlichting te brengen voor burgers die in Roemenië door de recente aardbeving schade aan persoon lijke eigendommen hebben geleden, is door leden van de Roemeense gemeen schap in Nederland een Comité Hulpver lening Roemenië opgericht. Deze steur, komt naast hetgeen reeds door de over heid aan hulp is verleend. Het comité heeft een girorekening geopend onder nummer 3773373. Het geld zal dienen om hulp te bieden in de persoonlijke sfeer Premier Kosygin van de Sovjet-Unie is gisteren in de Finse hoofdstad Helsinki aangekomen voor een „vriendschapsbe- zoek” aan Finland van vijf dagen. Kosy gin wordt vergezeld door de minister van buitenlandse handel Patolitsjev en andere hoge economische functionarissen. Op tal van plaatsen in de noord- en oost-Achterhoek zijn dode vogels gevon den die het zeer giftige landbouwvergif parathion binnen hebben gekregen. Het gif wordt de laatste weken op ruime schaal gespoten op weilanden en sportvel den. Ook zijn tot nu toe drie dode katten gemeld die moeten zijn gestorven na het eten van vergiftigde muizen. Plaatselijke vogelwerkgroepen hebben dode vogels voor onderzoek opgestuurd naar het een traal diergeneeskundig instituut in Doom De laatste weken is op de gronden inten sief met parathion gewerkt om de abnor male plaag van emelten (larven van de langpootmug) te bestrijden. De dit jaar in zeer grote hoeveelheden voorkomende larven berokkenen schade aan het gras Sinds een drietal weken zit de Nederlan der George de Neef in een gevangenis in Mogadisjoe in Somalië. Het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat dit gisteren bekendmaakte, zegt dat de Nederlandse regering inmiddels ook het Rode Kruis heeft ingeschakeld om te bemiddelen Waarom de heer De Neef wordt vastge houden is nog onduidelijk. Hij was schip per op het zeiljacht Julie 2. Drie andere bemanningsleden van dit vaartuig wor den ook vastgehouden. Het anderhalf meter lange projectiel dat maandagavond bij werkzaamheden aan een insteekhaven op het industrieterrein van Almere werd gevonden, is gisteren met trotyl tot ontploffing gebracht. De mijnopruimingsdienst stelde vast dat het projectiel een oefenbom was met slechts enig explosief materiaal in de ontsteking Koningin Juliana heeft gisterochtend op Paleis Soestdijk de voorzitter van de Europese Commissie, de Brit Roy Jen kins, ontvangen. Israëlische oudheidkundigen hebben een deel ontdekt van de muur, die 2000 jaar terug, ten tijde van koning Herodes, Jeruzalem omgaf. Het gaat om een stuk van 150 meter van de 15 meter dikke muur die destijds de stad moest beschermen tegen aanvallrs. De zogenaamde „muur van Herodes” stamt uit dezelfde tijd als de tweede joodse tempel, waarvan alleen de bekende „klaagmuur” nog over is. H< ring sten van val De AR-voorman sprak in zijn speech tegen, dat er sprake zou zijn van verdeeld heid in CDA-kringen. Tot verbazing van de progressieven bracht Aantjes zelfs de CDA-ministers dank voor het feit dat zij de eenheid hadden weten te bewaren. „De samenhang binnen het CDA is sterker gebleken dan velen hebben verwacht of gevreesd”. Aantjes’ opmerkingen wekten te meer verbazing, daar het gisteren een publiek geheim was. dat zeker de AR ministers Boersma en De Gaay Fortman zich met grote tegenzin achter hun KVP collega’s hebben gesteld Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Mr. H. van Mierlo (D’66) zei eraan te twijfelen of de progressieve ministers er verstandig aan hadden gedaan hun ont slag aan te bieden. Staatssecretaris Schaefer van Volks huisvesting zei het van Van Agt en de zijnen een rotstreek te vinden het kabinet op deze wijze te laten vallen. Hij zei dat er afspraken geschonden zijn. „Het zal dan ook mede afhankelijk zijn van de wijze waarop men in de PvdA de daar begrijpe- Knoop zei het volstrekt oneens te zijn met de uitspraak van mr. Simon, oud- verdediger van Menten. Mr. Simon heeft Knoop eveneens met een kort geding gedreigd en de auteur verweten het tip geld van Justitie als een soort „bloed geld” te hebben aangenomen. Verder kent volgens mr. Simon het boek van Knoop te veel onzorgvuldigheden. Zoals hij in zijn boek geschreven heeft, legde Knoop uit dat hij het van minister Van Agt verkregen geld verdeeld heeft onder vier verschillende „charitatieve instel lingen”. Verder zei hij over het conflict tussen hem en mr. Simon, dat hij bij een eventuele herdruk van „De Zaak Men- CNV-voorzitter Lanser was het wat dit laatste betreft met Kok eens. Hij zei de indruk te hebben dat de val van het kabi net niet alleen het gevolg was van het conflict over de grondpolitiek. „Het kabi net was al enige tijd aan het slijtageproces onderhevig.” Lanser zei te hopen dat het CDA en de progressieven zich in de komende dagen en in de verkiezingsstrijd zullen beheersen en niet polariseren, om daarmee de weg naar een nieuwe samen werking open te houden. Hij zei het niet met Kok eens te zijn dat het CDA als hoofdschuldige moet worden beschouwd. W Carl gres de 1 vooi niet T< kies heid Was wor min hebi V deg de tot i nan kiez C; het< ston mist mist mist geh. bew. mist geh. bew. mist mist mist zw. bew geh. bew onbew. zw. bew geh. bew. regen zw. bew. geh. bew. mist zw. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. motregen h. bew. onbew zw. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. zw. bew h. bew 1. bew. h. bew. zw. bew zw. bew zw. bew mist onbew onbew onbew. 10 11 12 6 11 7 11 9 10 10 6 20 12 7 14 10 14 12 4 15 4 12 5 8 13 15 17 19 16 11 24 19 4 20 15 17 17 20 1 2 0.2 3 0.1 1 0.1 0.1 2 0 2 0 0.2 0.1 0 7 0 0 0 3 33 0 0.6 4 3 0 0 0.2 0 1 0 0 0 0 0 16 ono ono ono ono nno o no ono ono no o windst. wmdst. o o ono no n nw ozo ono nw ozo no ono wzw nw windst. zo ono windst. no zzo w w windst. nnw z n windst. zzw ozo 5 4 3 5 3 5 4 3 4 3 4 11 6 6 5 5 6 4 5 2 5 5 4 5 3 6 3 3 13 -4 5 16 10 -3 8 6 9 Samuel Lewis is benoemd als Ameri kaans ambassadeur in Israel. Lewis is beroepsdiplomaat en is staatssecretaris voor internationale organisaties geweest Als de senaat de benoeming goedkeurt, volgt hij Malcolm Toon op. Toon is benoemd tot ambassadeur in Moskou. lijk aanwezige woede kan bedwingen, hoe ons land in de toekomst wordt bestuurd.” Schaefer had kritiek op de houding van minister Van Agt. „Wat is hij nu precies? Minister van Justitie, lijsttrekker van het CDA of loopjongen van Andriessen?” Schaefer zei CDA en VVD nog niet samen te zien regeren en hij sprak het vermoe den uit dat de PvdA en VVD wel zouden moeten gaan overleggen. Frankrijk heeft op het atol Mururoa in de Stille Oceaan een ondergrondse kern proef genomen, zo meldt een krant op Tahiti. Het ministerie van Defensie ij Parijs wilde het bericht niet bevestigen „omdat het niet de gewoonte van de rege ring is mededelingen te doen over kern proeven.” CPN-fractievoorzitter Bakker zei dat nu deze combinatie van progressieven en CDA zo duidelijk bankroet is gebleken, niet geprobeerd moet worden dezelfde ongelukzalige combinatie te herstellen. Als na de verkiezingen gekozen wordt voor de acht-acht-plus oplossing van de PvdA en PPR, dan wordt het acht van Van Agt en acht onder Van Agt, aldus Bakker. na deze al weken van te voren geplande persconferentie”, aldus Knoop. Hij sprak speciale dank uit aan het adres van mr. Rohling, oud-raadsheer- commissaris, die hem had overtuigd en aangemoedigd door te gaan met het schrijven over de zaak Menten. „Als Menten zelf geen publiciteit had gezocht voor commerciële doeleinden, was er nooit een zaak Menten geweest”, voegde hij daar aan toe. De PvdA-voorzitter zei over de crisis verder o.m.; „Voor de derde keer sinds 1945 speelt de grondpolitiek een doorslag gevende rol bij de val van een kabinet. In 1958 werd het kabinet-Drees door Romme ten val gebracht, in 1966 stuurde de KVP van Schmelzer het kabinet Cals- Vondeling weg en nu is gebleken dat weer de KVP stelselmatig pogingen dwars boomt om speculatie in grond tegen te gaan en om de gemeenschap meer zeggen schap te geven in het gebruik van goed dat juist voor de levensomstandigheden van mensen zo belangrijk is.” Mevrouw Van den Heuvel verweet het de KVP het juist nu nu de regering een aantal wetsontwerpen voor maatschap pijhervorming aan de orde heeft laten komen het met voorbijgaan aan alle bij de formatie gemaakte afspraken te heb ben laten afweten. „Bij dit alles is er één lichtpuntje: blijkbaar zijn er ook christen democraten die wél bereid zijn samen met de progressieven problemen aan te pak Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp, omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Wiegels eerste reactie op de crisis was kort: „Wij hebben ervoor gestreden dat dit kabinet verdwijnt. Wij zijn er dan ook dankbaar voor dat dit nu is gebeurd.” De WD-leider zei dat de voornaamste oor zaak van de val van de regering was geweest het geweldige gebrek aan ver trouwen tussen de partners. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Van Kemena- de (Onderwijs) vindt dat de opleidingsin stituten voor onderwijzers de pedagogi sche academies en voor kleuterleidsters ■het komende studiejaar niet meer studen ten moeten toelaten dan dit jaar. De aan leiding voor zijn verzoek is de ongunstige situatie op de arbeidsmarkt voor onder wijsgevenden. Het overschot aan onderwijzers in het lager onderwijs wordt voor 1980 geraamd op bijna 4300. Voor bijna 1300 afgestu deerde kleuterleidsters zal in 1980 geen werkkring binnen het onderwijs zijn. De presentatie had plaats in een gezel schap van een groot aantal voormalige politie- en justitieautoriteiten, die in het verleden met de zaak Menten te maken hebben gehad en die volgens Knoop de sporen daarvan nog steeds dragen. Hij doelde met name op mr. Rohling, mr. Besier, oud-advocaat-fiscaal, P van IJzendoorn, oud-commissaris van poli tie te Bloemendaal en Velsen en ook mr. Kwint, oud-burgemeester van Velsen. Weer in binnen- en buitenland Agt ervan dubbel spel te hebben gespeeld. „Bij de formatie had hij de verantwoorde lijkheid voor de grondpolitiek op zich genomen. Als je dit bedenkt, wordt het bizar te zien dat hij zijn afspraken niet is nagekomen”, aldus Kok. De FNV- voorzitter zei het te betreuren dat veel belangrijk werk is blijven liggen. Hij zei te vrezen dat er nu helemaal niets van terecht zou komen. De boeren en tuinders in Nederland en ook de ondernemers zijn niet rouwig om de val van het kabinet. FNV en CNV hadden er meer moeite mee. Directeur De Metz van uitgeverij Becht had vóór hem al gezegd dat het „sub judice”-beginsel uit de tijd was en moest worden afgeschaft. Dat de officië le presentatie van het boek vlak voor de uitspraak in het kort geding toch door gang had gevonden, was naar het oor deel van Hans Knoop een gerechtvaar digde zaak. „Als het aan de Mentens had gelegen had ook deze presentatie verbo den moeten worden, maar de rechtbank heeft een uitspraak bepaald twee dagen Slagers in Hamburg hebben bijna 15 ton paardevlees als rundvlees verkocht aan nietsvermoedende huisvrouwen. Bi) inspectie werd in een koelhuis van een groothandelaar in vlees 5,6 ton paarde vlees gevonden. De 5,6 ton was het restant van een partij van 20 ton. Het grootste deel van het paardevlees werd verwerkt in hot dogs - De Jordaanse kroonprins Hassan en zijn echtgenote prinses Sarbath zullen volgende week een bezoek van drie dagen aan Nederland brengen. Het kroonprins* lijk paar, dat maandag aankomt, zal.ojit moetingen hebben met de ministers Vat der Stoel en Pronk, de president van dt Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra en Ara bische ambassadeurs. Verder zal het paai in audiëntie worden ontvangen dooi koningin Juliana. ministers Van Agt en Van der Stee, onder tekenaars van de wetsontwerpen over de grondpolitiek. „Van Agt en Van der Stee onttrekken zich aan de verplichtingen die zij bij het tot stand komen van het kabinet op zich genomen hebben, door hun wet sontwerp niet te verdedigen. Zij zijn ver antwoordelijk voor de val van het kabinet.” Er is door deze crisis, volgens Van Thijn, een streep gehaald door de samen werking van progressieven en CDA, Van Thijn noemde de vier hervormingsvoor stellen grondpolitiek, wijziging in de ondernemingsraden, vermogensaanwas- deling en de investeringsrekening toets stenen voor de samenwerking, het ging niet om „examens” voor het CDA. Volgens VVD-fractieleider Wiegel had den de CDA-ministers een morele binding (net de afspraken die bjj de kabinetsfor matie zijn gemaakt. Van Agt had zich tijdens de kabinetsformatie al vastgelegd. Voor Wiegel was het dan ook duidelijk geworden dat naast een dreigende ontbin ding van het kabinet de laatste weken ook sprake was van verdeeldheid binnen het CDA. Noch de PvdA, noch het CDA kunnen in dit conflict als winnaars of verliezers worden aangemerkt, vond Wiegel. „De PPR-fractieleider Bas de Gaay Fort- I man zei dat het kabinet terecht heeft I besloten zijn ontslag in te dienen. „Men I stond voor de keuze tussen een zich ver- I wij deren van het eigen in de regeringsver- I klaring uiteengezette kabinetsprogram en I de reeds in eigen kring gemaakte afspra ken”. Volgens de radicale voorman ligt de schuld geheel bij de CDA-ministers omdat de progressieven met overleg en samenwerking tot het uiterste hebben Wil len gaan. DONDERDAG 24 MAART Zon- en maanstanden Zon op 6.33 uur onder 18.59 uur Maan op 8.27 uur onder uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.23 uur en 18.41 uur Laagwater 2.08 uur en 14.30 uur ten” wat het honorarium van mr Simon betreft een kleine correctie zal aan brengen. Er was ook een uitnodiging gegaan naar minister Van Agt, aan wie Knoop het eerste exemplaar van „De Zaak Menten” had willen aanbieden. „De minister zal deze uitnodiging ervaren hebben als een nieuwe actie in het kader „Beschadiging Lijsttrekkerschap CDA”. Maar door de moeilijkheden in het kabinet was het natuurlijk voor hem onmogelijk te komen”, aldus Knoop. E-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2