Aftreden Indira Gandhi nu defenitief EEG landen: betere coördinatie noodhulp achtergrond SI r ■kJ Meer afluisterzaken in Bondsrepubliek MIES 25 EN HALF GEVAAR VOOR CRISIS LIJKT AANZIENLIJK VERMINDERD WEKELIJKS Europarlement wil deelneming EEG aan Londense top Sociaal-economisch „Herfst'' Teken aan de wand Schrijversbond stoot I auteur Kornilov uit Kieshervorming in VS voorgesteid WOENSDAG 2 3 MAART 3 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND menie il (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. De Labour-regering is bereid concessies te doen aan een andere parlementaire fractie, met behoud van wederzijds zelfres pect.” Dit zei gisteravond premier James Callaghan tijdens een televisie-interview, kort nadat hij nieuwe voorwaarden van de libera len had ontvangen. tollen ezoek ibom itiel dat en aan ■terrein isteren :ht. De dat het slechts teking genii derlan 'enis in Tie van isteren rlandse Kruis ddelen vastge schip- andere g wor- sygin proef uroa in e kern- ■ant op nsie in estigen ie rege r kern- iftigd □rd- en gevon- wergif en. Het ruime lortvel katten na het tselijke vogek iet een- Doorn i inten- abnor van de jaar in imende ■t gras muur door Nico Scheepmaker print san en ideur BUENOS AIRES (UPI). In de vroege morgen van 24 maart 1976 denderden de AMX-tanks van het „Magdalena”-regiment door de straten van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Daarmee begon voor het Zuidamerikaanse land een nieuw tijdperk: presi dent mevrouw Maria Estela Peron verdween en er kwam een militaire junta. Die stelde zich tot doel het vernietigen van de guerrillabewegingen in het land en het weer op poten zetten van de economie. Op dat ogenblik stond Argentinië op de rand van een bankroet, niet in de laatste plaats wegens de alom verbreide corruptie. 1 Regering-Callaghan wil toch concessies doen Balans van een jaar Argentijnse junta i15 ton ht aan Bij an een >aarde- restant roots te ■rwerkt ■chtend van de >y Jen- Het is nu waarschijnlijk dat de rege ring vanavond om tien uur, wanneer de stemming over de conservatieve motie van wantrouwen plaatsvindt, niet ten val zal worden gebracht. Callaghan gaf in het vraaggesprek voor het eerst openlijk toe dat hij aan het hoofd stond van een minderheidsregering en bereid was „op lange termijn openbare afspraken” te maken met andere politieke fracties. Het wordt het meest waarschijn lijk geacht dat hij met de liberalen (die dertien zetels hebben) in zee zal gaan opgetreden in het aanvankelijke enthou siasme voor snelle algemene verkiezin gen. Ook van hun zijde worden nu stem men gehoord dat het misschien beter is deze tot de herfst uit te stellen. De zoon van Indira Gandhi, Sanjay, heeft laten weten dat hij zich uit de actieve politiek zal terugtrekken „Er zijn andere ring van de Verenigde Staten er onlangs toe de militaire hulp aan dat land van 36 naar 15 miljoen dollar terug te schroeven. Argentinië weigerde daarop elke hulp, evenals Brazilië en Uruguay. De stootkracht van het leger zal onder een dergelijke beslissing nauwelijks lij den. Wel zet het de mensen aan het denken. Het is een teken aan de wand. De meningen over hoe de Amerikaanse maatregel uitpakt, zijn uiterst vaag Sanjay Gandhi, die evenals zijn moeder in de eigen deelstaat verslagen werd, was een van de invloedrijkste figuren in de Congrespartij. Hij was leider van de jeug dafdeling van de partij. Sanjay zette zich vooral in voor de sterilisatie en de verbete ring van de huisvesting van de krotbewo ners. Waarnemers geloven, dat de 30-jarige zoon van mevrouw Gandhi mede de oor zaak vormt voor de grote nederlaag van de Congrespartij. Hij was niet erg geliefd bij de bevolking. Junta-leider Videla HAMBURG (DPA). In de Westduitse Bondsrepubliek zijn gisteren nog meer gevallen van het afluisteren van personen aan het licht gekomen. Volgens de „Süd- deutsche Zeitung” zou minister van Bin nenlandse Zaken Maihofer in de commis sie voor Binnenlandse Zaken van de Bondsdag nog vijf gevallen van afluiste ren bekend hebben gemaakt. De 49-jarige schrijver veronderstelde gisteren dat hij uit de bond was verwij derd vanwege zijn actieve inzet voor de mensenrechten en de verschijning van boeken van zijn hand in het westen. Zowel de voorzitter van de Europese commissie, de Engelsman Roy Jenkins, als de voorzitter van de ministerraad van de EEG (de Engelse minister van Buiten landse Zaken David Owen) moet volgens het parlement kunnen deelnemen aan het overleg van staats- en regeringsleiders van de Verenigde Staten, Japan en Cana da, en de vier grote EEG-landen, te weten Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Italië Vooral de Nederlandse regering is, zoals bekend, verontwaardigd over het feit dat Frankrijk zich tegen deelneming van de EEG aan het Londense overleg verzet met het argument dat er toch geen besluiten worden genomen tweemaal per jaar een fundamenteel debat van de ministers van Ontwikke- lingszaken zou gehouden worden, waar gesproken wordt over de prioriteiten die de gemeenschap aan haar ontwikkelings hulp wil geven. Verder kan ik mededelen dat ze over zeven weken met „Een van de acht” stopt, dat ze dan gaat nadenken over de vormge ving van een wekelijkse „late night show” op de televisie, en de AVRO vóór 1 okto ber zal mededelen of ze zo’n wekelijks late-avondprogramma ziet zitten, per 1 januari Unie is lelsinki iapsbe Kosy- ter van andere i. wegen om het volk te dienen dan alleen in het parlement zitting te nemen.” Er is veel leed tussen het glitter, dat merkt u. Die amandelvormige ogen onder de zwarte gleufhoed behoorden overigens toe aan Maria Helmers van het weekblad Privé, ook beroemd van de Hammond Brothers: Uit concurrentieoverwegingen meld ik u daarom dat Mies, sinds ik haar in een speciaal voor haar boek geschreven gedicht „de broekpakkoningin van alle kijkers” noemde, met opzet, om mij te pesten, in lange jurken rondloopt, zo ook maandag, en dat ze aan een kettinkje om haar hals een gouden rondje ter grootte van een halve gulden droeg, met aan de ene kant JOOST en MARIEKE, en aan de andere kant JANNEKE en MIESJE erop gegraveerd. De namen van haar vier kin deren. En dat ze er zorg voor draagt, bij het thuiskomen het medaillonnetje om te draien, zodat de namen van de twee ande re kinderen zichtbaar zijn dan bij het weggaan Want daar wordt nauwkeurig op gelet l LUXEMBURG (ANP). Het Europees parlement heeft gistermiddag in Luxem burg eenstemmig aangedrongen op deel neming van de Europese gemeenschap aan de Westelijke economische topconfe rentie op 6 en 7 mei in Londen. lebben ie 2000 erodes, ;n stuk emuur lermen „muur I als de leen de NEW DELHI (UPI, Reuter). Indira Gandhi is gisteren teruggetreden als pre mier van India. Zij sprak haar beste wensen uit voor de oppositie, die na de verkiezingsoverwinning de nieuwe rege ring zal gaan vormen. Mevrouw Gandhi zei, dat haar respect voor het Indiase volk onveranderd blijft en dat zij de verkiezingsnederlaag aanvaardde als een deel van een democratisch proces. Zij hoopte dat het land sterker zal worden en de bevolking een beter leven zal krijgen. Tengen loor de ersoon- den, is emeen ulpver. i steun e over comité onder nen on sfeer trijfël Gisteren heeft mevrouw Gandhi enkele uren na het accepteren van haar aftreden nog een verbod op 26 politieke partijen opgeheven. Indira Gandhi is er vandaag niet bij als de Congrespartij haar opposi tieleider gaat kiezen voor het parlement. Zij heeft namelijk haar zetel verloren BRUSSEL (ANP). De landen van de Europese gemeenschap zullen hun nood hulp in de toekomst veel meer op elkaar af gaan stemmen dan tot nu toe het geval was. Daarover is gisteren, in de Europese ontwikkelingsraad in Brussel, in princi pe overeenstemming bereikt. Leen vertelde dat het aanvankelijk m de bedoeling had gelegen, dat Michel van der Plas het boek samen met Mies zou schrij ven. Maar op een avond, toen Van der Plas al heel wat werk ervoor verzet had, kwam hij somber gestemd bij de Timps op bezoek om te zeggen dat hij er toch maar van afzag. Hij had eens een blik geworpen op de plank waarop al zijn eigen werken stonden, en had toén tot zijn afgrijzen ontdekt dat hij bijna uitsluitend andermans verhalen had geschreven. Het werd de hoogste tijd, vond hij, dat hij nu eens iets helemaal vanuit zichzelf op papier zette! zulle» dage» prinse zal ont ■rs Var van d( »n Ara et paai i door Ameri- ewis is ■retaris eweest. dkeurt. oon is ikou. Daarmee bracht hij de inflatie, die in 1975 nog ongeveer duizend percent bedroeg, terug tol 350 over de periode dat de junta aan de macht is. Op het ogenblik bedraagt de inflatie acht tot tien percent per maand Maar doordat de lonen waren bevroren, is de koop kracht van de Argentijnse bevolking gedaald tot minder dan de helft van die van vorig jaar Daar komt bij, dal de junta, m haar strijd tegen de corruptie' en haar streven naar efficiency, veel mensen heeft ontslagen De Europese commissie, het „dagelijks bestuur” van de EEG, zal nog vóór 1 juli van dit jaar hiervoor gedetailleerde voor stellen aan de raad voorleggen. Met dit principebesluit is een vooral Nederlandse wens in vervulling gegaan Drs. Jan Pronk, de Nederlandse minister voor Ontwikkelingssamenwerking, heeft hierover, geruime tijd geleden, al een memorandum bij de Europese minister raad op tafel gelegd De Nederlandse minister vond het eigenlijk maar een dwaze geschiedenis dat, zodra er ergens in de wereld een ramp gebeurde, elk EEG-land op eigen houtje hulp ging verlenen. Er moet een inventa ris gemaakt worden van de hulpverle- ningscapaciteit van elk EEG-land, zodat de gemeenschap als geheel weet wat voor hulp ze kan bieden. Als er dan hulp nodig is dient er op Europees niveau een coördi nator te zijn, zodat er zo efficiënt mogelijk gewerkt kan worden, zo luidt het Neder landse standpunt. Een Nederlandse wens was ook dat de gemeenschapshulp zich zou uitstrekken niet alleen tot natuurrampen, maar ook tot rampen „die door mensen veroorzaakt worden." Voorbeelden daarvan zijn de burgeroorlog in Libanon en de financiële steun die verstrekt werd aan de buurlan den van Rhodesië, toen die landen moei lijkheden Ondervonden van de door de Verenigde Naties voorgeschreven boycot van Rhodesië. In de „ontwikkelingsraad” werd giste ren ook besloten dat er voortaan een of steeds tot het alledaagse. In de gevange nissen zitten naar schatting vierduizend mensen vast om politieke redenen Zekerheid over dat aantal is er niet, omdat het onduidelijk is of iemand is gearresteerd of ontvoerd en of hij een misdadiger was of politiek verdacht. Toen de junta aan de macht kwam, schafte zij de politieke partijen af, zette het parlement aan de dijk en schortte vakbondsvrijheid en recht van staking op. Ze trok een burger-minister van Economische Zaken en Financiën aan om de economie van het land weer op te vijzelen: José Martinez de Hoz. Callaghan voorspelde dat het huidige regeringsbeleid zou leiden tot een stabili sering van de inflatie tegen het midden van dit jaar en dat begin volgend jaar een daling van de prijzen te zien zou zijn. In hoeverre dit partij-politieke propaganda was aan de vooravond van een potentieel dodelijke stemming in het parlement, was moeilijk vast te stellen. Wel hebben de conservatieven grote bezwaren gemaakt tegen de televisie-uitzending (die overi gens al was vastgesteld voordat de motie van wantrouwen werd ingediend) en nog meer tegen een tweede uitzending, morge navond, wanneer Callaghan telefonische vragen van Britten zal beantwoorden Daar zal dan gedebatteerd worden over concrete punten van de Europese ontwik kelingspolitiek, zo zei prof. Brinkhorst, de Nederlandse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, die minister Pronk in Brus sel verving. Het is waai',, dat het bioed met gulst door de straten van Buenos Aires of van de grote provinciesteden Het straatru moer overstemt dikwijls het gehuil van sirene’s en zelfs van bomontploffingen Maar ze zijn er wel, evenals de gewapen de mannen in burger, die mensen liefst ongemerkt ophaten Niemand durft een schatting te maken hoe vaak dat gebeurt Waar die mensen naar toe gaan is eveneens een raadsel Ze verdwijnen gewoon De junta beweert, dat de guerrilla- activiteit m Argentinië vrijwel met meer .bestaat In elk geval hebben veiligheids troepen en politie het afgelopen jaar bij botsingen 1422 mensen doodgeschoten, van wie 1233 guerrillastrijders zouden MOSKOU (DPA). De Russische auteur Vladimir Kornilov is uit de schrij versbond van zijn land gezet. Hij is er twaalf jaar lid van geweest. Nu, een jaar later, zegt de drie man sterke militaire junta onder leiding van president luitenant-generaal Jorge Videla, de eerste doelstelling vrijwel te hebben verwezenlijkt. Het proces van het economisch herstel is nog in volle gang. Vrede en rust zijn volgens de militairen in Argentinië teruggekeerd. Die propageerde het particulier ondernemerschap en ontbond staatson dernemingen en -monopolies, hij slaag de in het aantrekken van buitenlands kapitaal en het verkrijgen van leningen (1300 miljoen dollar), liet de prijzen hun vrije loop en bevroor de lonen Verwacht wordt dat de 81-jarige leider van de Janata-partij, Morarji Desai, de nieuwe premier zal worden. Een kans is er ook nog voor Jagjivan Ram, leider van het Democratische Conges, dat uit de Congrespartij van Indira Gandhi is gestapt. De leider van de Janata-partij, Morarji Desai, krijgt van een vol geling een bloe- menguirlande omgehangen. Dat gebeurde gisteren in zijn residentie in New Delhi. David Steel, de leider van de liberalen, had gisteren al een gesprek van ruim een uur met Callaghan. Vandaag liet hij na overleg met zijn mede-liberalen een brief van vier pagina’s bij Callaghan bezorgen, waarin zijn voorwaarden nader werden gedefinieerd. Als Callaghan daarmee akkoord gaat, zullen de liberalen in ieder geval gedurende enige tijd bereid zijn om de kant van Labour te kiezen bij eventuele volgende moties van wantrouwen. Hoewel niet bekend is voor hoelang een dergelijke afspraak van kracht zal zijn, wordt aangenomen dat het premier Cal laghan voornamelijk te doen is zijn rege ring gedurende het lopende parlements- jaar, dat in de herfst wordt afgesloten, aan de macht te houden. Dat zou hem dan de kans geven de volledige regerings be groting in te dienen en de Britten ervan te overtuigen dat zijn regeringsbeleid steek houdt Aan conservatieve zijde is in de afgelo pen 24 uur ook een merkbare aarzeling Onlangs publiceerde de Vereniging voor de Mensenrechten, waarin Argen tijnen uit alle lagen van de bevolking zijn vertegenwoordigd, een lijst met driehonderd namen van mensen, die worden vermist, zijn gearresteerd of op de een of andere manier vast worden gehouden om politieke redenen. In veel gevallen zouden de veiligheidsdiensten die mensen hebben meegenomen „voor verhoor”. Daarna verscheen een rappoiit van Amnesty International met zware kri tiek op het bewind van Videla Volgens de Methodistische bisschop Carlos Gattinoni in Buenos Aires is de Argentijnse regering evenwel helemaal met zo blij met het grote aantal verdwij ningen. „Als de autoriteiten zeggen niet te weten waar iemand is, betekent dat, dat ze het werkelijk niet weten aldus de bisschop. „Er bestaat een groot aan tal njksdiensten. die een hoop vrijheid genieten en mensen op eigen houtje in de gevangenis zetten, zonder dat de rege ring er weet van kan hebben." Het ver schil tussen arrestatie en kidnapping is dikwijls uiterst vaag Zorg om de naleving van de mensen rechten in Argwrtinte bracht de rege Wat de Britse begroting betreft die vol gende week dinsdag zal worden inge diend, liet Callaghan los dat er een belas tingverlaging te verwachten viel en dat het de middenstand financieel gemakke lijker gemaakt zou worden. Genoeg mis schien om eventuele tegenstemmers in het parlement vanavond nog een onrustige nacht te bezorgen. Niettemin gaf de pre mier toe dat „iedere stem” zou tellen. De Labourregering heeft zich dan moe ten waarmaken in onderhandelingen met de vakbonden wanneer de zogenaamde „derde fase” van de afspraken over een loonstop afloopt. Premier Callaghan gaf toe dat deze derde fase aanzienlijk moei- lijker zal zijn zijn Van 1969 tot de val van de regering van Maria Estela Peron vielen bij dat soort botsingen 1381 doden. Hoewel onder de slachtoffers een aantal voor mannen van de guerrilla is, is de guerrilla-activiteit, van links (de Monto- neros) of rechts (de beruchte AAA de Argentijnse Anticommunistische Alli antie, waarvan de minister van Sociale Zaken onder mevrouw Peron. Lopez Rega, de belangrijkste leider zou zijn), met afgelopen Volgens de officiële cijfers stierven het afgelopen jaar 152 mensen door de handen van de guerrilleros: 95 politie mannen. 33 militairen en 24 directeuren of afdelingschefs van bedrijven Ontvoe ringen en slachtpartijen horen nog Tenslotte kan ik u melden dat het een uiterst leesbaar en vaak vermakelijk boek is en dat ik in jaren niet zo lang en hard heb moeten lachen als om de volgende scene, waann Leen Timps sociahstische vader voor het eerst in het huis m Laren wordt rondgeleid „Als hij, heel oud al, het nieuwe huis van Mies en Leen komt bezichtigen en overal wordt rondgeleid tot in de tuin met het zwembad, en Leen vraagt ten slotte En pa, wat vind je ervan’, >s het enige wat hij antwoordt: „Ja jongen, er moet nog veel veranderen in de maatschappij Beschuldigingen, dat Argentinië de rechten van de mens bij voortduring schendt, wijzen de militairen van de hand als „een vertekend beeld van wes terse journalisten" Voor 1.2 miljoen dol lar heeft de junta zelfs een Noordameri- kaans bureau voor public relations inge huurd om haar image te verbeteren Er worden reizen georganiseerd voor bui tenlandse journalisten, die „het echte Argentinië” willen leren kennen Zo zouden in 1973 in een hotel leden zijn afgeluisterd van de Griekse sociaal- I democratische verzetsbeweging PAK. In Hamburg zouden in twee gevallen perso nen zijn afgeluisterd, die behoorden tot het Landsbureau voor Grondwetswetbe- scherming. Maandagmiddag is in Laren het boek „Mies, 25% jaar TV” ten doop gehouden, dat door Mies Bouwman en Joris van den Berg samen geschreven is. Tot de spre kers behoorden minister Van Doorn die het eerst mocht omdat hij weer haastjerepje naar Den Haag terug moest (hij kreeg een extra exemplaar van het boek mee voor Den Uyl) en Rinus Fer- dinandusse. Ware beroemdheid had deze uit het verhaal van Mies gedestilleerd, hoe zij en haar man Leen Timp in Londen opeens Ingrid Bergman zagen passeren Zonder haar te durven aanspreken, had den ze enige tijd opgewonden achter Ingrid aan gelopen. Rinus: „Toen was het wachten alleen nog op de man die in het café zou vertellen: prachtige stad, Lon den! Eerst kwam Ingrid Bergman voorbij, daarna Mies Bouwman, en toen heb ik ook nog twee mooie regenjassen gekocht!” Ik herinner me niet meer hoe het ver haal van Rinus Ferdinandusse over de Belgen die een knoop in hun geslachtsdeel leggen om het voorspel niet te vergeten, in zijn pleitrede voor Boek en Mies te pas kwam, maar dat kwam misschien doordat ik ondertussen naarstig om mij heen naar VARA-vertegenwoordigers speurde. Want u weet, Mies werd in een sfeer van „moedwil en misverstand” door de VARA „losgelaten”, waarna ze bij de AVRO terecht kwam. Onderlinge kinnesinne kan in zo’n geval als zoutzuur door de Hilver- sumse gelederen vreten, zoals Mies dat in het boek via een uitspraak van een collega aardig karakteriseert: „Je maakt rotpro- gramma’s meid, maar het fijne ervan is dat je erin gelooft”. Maar VARA- voorzitter André Kloos was er wel dege lijk, evenals bijvoorbeeld Koos Postema, en natuurlijk Joris van den Berg, hoofdre dacteur van de VARA-gids en mede auteur van het boek. Er waarde ook een geheel in zwart broekpak gestoken jonge vrouw met zwarte gleufhoed en amandel vormige ogen door het pand, die de eman cipatie kranig in beeld bracht door de haar begeleidende fotograaf precies aan te geven welke coryfeeën hij vanaf welke plaats op de kiek moest zetten. Leen Timp kwam geïmponeerd vertellen dat hem gevraagd was zich naast Koos Postema op te stellen voor een foto, terwijl hij in de kwart eeuw dat hij aan de zijde van Mies door etherland schrijdt, niet anders gewend is dan dat hij als niet ter zake dienend wordt weggeretoucheerd van foto’s waar Mies op staat. WASHINGTON (DPA). President Carter van de VS heeft gisteren het Con gres een voorstel gedaan tot wijziging van de kieswet. Hij wil dat een president voortaan rechtstreeks wordt gekozen en niet meer via kiesmannen. Tot dusver kozen de Amerikanen 538 kiesmannen, die volgens bevolkingsdicht heid over de 50 deelstaten en de hoofdstad Washington verdeeld zijn. Om gekozen te worden, moest een presidentskandidaat minstens 270 kiesmannen op zijn hand hebben Voor deze wijziging is een aanvulling op de grondwet nodig. Verder wil Carter, dat de verkiezingscampagnes nog meer dan tot nu toe met belastinggeld worden gefi nancierd en dat de registratie van de i kiezers wordt vereenvoudigd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3