Driekamp van SBIJ BREUK TUSSEN STISA EN werd groots festijn KERNGROEP OUD-IJMUIDEN Val van zes meter hoogte Prijzenkast leeggeroofd Haven !t Stisa vergadert in De Schouw Voetbaltoernooi voor scholen dit jaar ook met meisjes harde visie op rebellie tegen taboes In de Vishal Nederlands Dans Theater in de Stadsschouwburg r „Mais ne nous delivrez pas du mal” „Het zijn smerige manipulaties van gemeente" h OUD IJMUIDEN AAN VOORAVOND STADSVERNIEUWING dj VF.LSEN NU ALS EERSTE IN DE REGIO Auto gestolen WOENSDAG 2 3 MAART 5 19 7 7 Bouwvakker gewond Zwarte Piet Harde lijn Aandacht voor Velsen-Noord Filmhuizen in de Umond Wil o PT J URM Marian Nijdam: „Onbegrijpelijk” is Henk van der Linde harde lijn. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) Samenwerkingsmodel met duidelijke richtlijnen Stichting Samenle- houdt het cultureel Velsen-Noord Op de agenda v loon daken Een groep oudere SBIJ’ers doet zater dag in de sporthal in Brunssum mee met ief van :um en enaars rhoren dat de iut bij morden tegen- ag een itten. een in 1 geëx- weekte srdaad Lij pro- toppen liddels naatre- .‘peil te an het Ie ver- sen om eerder en 60 ?na en a twee ten en ers uit Op de agenda staat verder de benoe ming van een tweede secretaris in het Stisabestuuh, het verslag van het eerste kwartaal 1977 en het concept-antwoord op het concept Rijksbijdrageregeling so- ciaal-cu'ltureel werk aan de staatssecre taris van' het ministerie van CRM. lig voor is en zich door de gemeente er laat inluizen dan geef ik geen adviezen meer.” Het Paas-voetbaltoernooi start op bei de voetbalcomplexen Schoonenberg en Waterloo op maandag 3 april. Gerrit Mettes na een vergeefse wan hopige poging de zaak te redden voor de belangrijke datum van 30 maart waar bij hij Van der Linde alle voor de hand liggende lof toezwaaide voor zijn werk zaam aandeel in hetgeen er uiteindelijk toch was bereikt: Ik voel me met de rug tegen de muur gezet IJMUIDEN. Tussen 19 en 22 maart is een auto gestolen van een 45-jrige IJmuidenaar. De auto stond geparkeerd in de Vechtstraat in IJmuiden. De ont vreemde personenwagen is een groene Fiat 124. tal de ij zijn et van jksmu- edelijk lescha- grijkste staking verbod itie van sender zullen renhui i geslo ur niet tur stil- Vër- rhtélij- trans- chauf- dat hij id zijn jonge nsdag nadat lit het st van ichatte stelen. reft de extra eladen nee te gering t goed uffeur ikheid boven den bij us de leurde an de trans eerder railers wallen ladden Dit jaar gaat het toernooi er dus heel anders uitzien. Naast de onderlinge wed strijden voor de jongens op Schoonen berg worden de velden van Waterloo beschikbaar gesteld voor de - nu - twaalf en naar verwachting het dubbele aantal meisjeselftallen om daar te spelen. Nadat vorig jaar was gebleken dat van de lagere schooljeugd ook heel wat meisjes de ambitie hadden in een voet baltoernooi te spelen, heeft een soort subcommissie van de commissie scholen voetbal zich ingespannen om deze wen sen te realiseren. Alle openbare scholen werden geënquêteerd en twaaf ploegen schreven in. Inmiddels zijn ook deb ij- zondere scholen benaderd en ook van deze scholen worden nog inschrijvingen verwacht, door drie leden van de subco- missie: Bart Jansma van de Theo Thijs- senschool, Jan Kieftenbeld van de F. J Ossendorpschool en Jan Willem Brons veld van de Pleiadenschool. Het was J. H. Porck, die als vertegen woordiger van de gemeente deel uit maakt van het dagelijks bestuur van de Stisa, die in de rondvraag terugkwam op de hartekreet van de bewoners van Oud IJmuiden die door Mettes was vertolkt maar leek te zijn gesmoord in de over tuigende redenering van Henk van der Linde. „Wij hebben in fractieberaad”, aldus Porck, ons nog eens rustig beraden over de taak van de Stisa. Duidelijk is mij gebleken dat de bewoners van Oud IJmuiden prijs stellen op goed overleg met de gemeente. Als wij als Stisa een conflict hebben met de gemeente dan mogen we dat niet uitspelen over de rug van een groepering. Het wijkcomité be staat uit gewone eenvoudige mensen die keuringscommissie de film in zijn geheel verbood. Het argument: >,Het thema op zichzelf al uiterst gewaagd, is tot op de bodem uitgebuit en levert een werk op, dat de commissie beschouwt als een van de ongezondste die zij heeft onderzocht op grond van perversiteit, sadisme en kiemen van morele en mentale afbraak, die in de film liggen opgesloten. De inbraak is gepleegd in de nacht van maandag op dinsdag. Men is bin nengekomen door een glasruit uit de sponningen te lichten. De prijzenkast die in de hal stond werd naar het handen- arbeidlokaal gesleept en leggehaald. De bekers werden meegenomen. Uit een ander lokaal verdween een pick-up. De Stisa wordt gezien als de schakel met de gemeente. De functie van de Brulboei is -gericht op het functioneren in de wijk. Bij de totstandkoming van het Samenwerkingsmodel is gebruik ge maakt van de deskundige adviezen van eerder genoemde heer C. van Someren, een stadsvernieuwingsconsulent wiens werkterrein ligt verspreid over de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Zee land. AAN DE DINSDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 207 kisten kabeljauw: 1527 kisten koolvis; 640 kisten schelvis; 512 kisten wijting; 87 kisten diversen. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 44 ƒ61.000,-; VL 73 53.200,'-; VL 142 40.560- (tweede gedeelte); UK 25 1.1.00,-: UK 4 800.-; UK 23 en UK 200 5.200,; UK 78 en UK 48 7.400,- UK 135 en UK 145 6.700,-. In het Samenwerkingsmodel is om schreven welke partijen bij de activitei ten van het wijkcomité betrokken zijn. Het overleg zal gesfchieden in een werk groep die gevormd wordt door: de wet- houdeh van Openbare Werken (tevens Zoals door de organisatoren wordt verteld heeft de gemeente vlotte mede werking gegeven om dit meisjestoernooi te organiseren. Het enige probleem dat zich nog voordoet is het gebrek aan Onbarmhartig sloeg de vlam in de pan tegen het einde van een vergadering die tot dan redelijk rustig was verlopen. Toen aan het begin van die vergadering het samenwerkingsmodel ter sprake kwam merkte kerngroepmedewerker Gerrit Mettes op dat men bijzonder blij was met „het stuk” waar nu eindelijk eens zwart op wit stond hoe diverse adviseurs in nauwe samenwerking met Stisa voor contact met de gemeente en de Brulboei voor het functioneren in de wijk gestalte zouden krijgen. „Maar”, zo merkte Mettes op, „er moet nu zo lang zamerhand wel eens iets gaan gebeuren. De bewoners zijn het wachten zat. De behoeften van de buurtbewoners komen in het samenwerkingsmodel niet tot uit drukking”. de kampioenschappen turnen van de N.C.S. De deelnemers hebben zich tij dens de selectiewedstrijden van decem ber j.l. geplaatst. VELSEN Voor het eerst in de geschiedenis van het schoolvoetbal staat deelname dit jaar ook officieel open voor meisjeselftallen die door lagere scholen kunnen worden afgevaardigd. Als eerste gemeente in deze regio is het juist Velsen waar het traditionele Paas- toernooi ook wordt opengesteld voor de enthousiaste meisjesteams, die vorig jaar nog hun wedstrijden op een plantsoen moesten s pelen omdat geen gemeente velden beschikbaar werden gesteld. PRIJZEN IN GULDENS. Per 40 kg.: Kabeljauw één 140-90: kabeljauw twee 184-106 kabeljauw drie 152-114; kabeljauw vier 134-114; kabel jauw vijf 134-78; koolvis één 58-46: koolvis twee 57-52; koolvis drie 64-57; koolvis vier 47-41; schelvis één 104-80; schelvis twee 75-70; schelvis drie en vier 62-50; wijting drie 84-56; bot 20; lom men 80: kleine leng 90-78; hammen met kop 182-120; haai 92-71; poontjes 4540; schartong 68. VELSEN In het Filmhuis Velsen, het Alpha-filmhuis in Beverwijk draait deze week de film „Mais ne nous déli - vrez pas du mal” van Joel Séria. De film is de eerste van deze filmer en sloeg in 1971 op het festival in Cannes in als een bom. Zozeer zelfs, dat de Franse controle. Hij heeft geen beslissingsbe voegdheid. Wanneer deze projectleider geen volledige dagtaak heeft aan het werk in Oud IJmuiden dan kan worden overwogen hem (tijdelijk) elders in te zetten. De vergoedeing die de man voor zijn werkzaamheden ontvangt is vastgesteld overeenkomstig een advies van het Mi nisterie' van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening en bedraagt 250,- per aanwezige woning die beschikbaar is voor de tijd dat het projekt duurt. De functie van het wijkcomité komt onder meer tot uitdrukking in de kern groepen die daaruit zijn geformeerd en die zich zullen belasten met de volgende taken: het zorgen voor snelle communi catie, het voorbereiden van de vergade ringen van vt wijkcomité, het voorberei den van de vergaderingen van het wijk comité, het onderhouden van de contac ten met de gemeente en verantwoording aan het Wijkcomité. Dinsdag aangekomen: Adele-J, Oxelo- sund, IJmuiden Teutonia, Rotterdam; Berlow Trader, Rochester; Dunec, Lon den; Kolobrzeg-2, Gdynia; Finnmaster, Hamina; Jutta Flint, Maldon, Zaandam; C.V. Stadhound. Norfolk; Border Chief tain, New Castle; Merumac, Philadelphia; Pluto, Dundee; Hektos, Hamina; Wil- ly-B, Linden; Tor Britannia, Gothen burg; River Taw, Rotterdam; Bavaria, Genua; Medina, London; Trier, Itaqui; Kent Srore, Cont Plat, IJmuiden; Gena- F, Gunnesa; Epsilongas, Dongas, IJmui den; Germa Star, IJmuiden; Dinsdag vertrokken: Fol.um Supllier, Skagen; Pericles, Paramaribo; Almaria Secunda, Cadaff; Alca, Klaipeda; Koza- ra, Conarky, IJmuiden; Stella Atlantic, Malmö; Castor, Rotterdam; Vyborgskaya- Storona, Archangel; Schonebeek, Rot terdam; Aeolian Sun, Vlissingen; Teuto nia, Bremerhaven; J.V. Clyne, Eng lishman en Linesman, en Maersk 2, Eko- fisk; Gazelle, Boston, Zaandam; Paasch- borg, Antwerpen; Grinna, Gothenburg; Leif Ericsson, Stavanger; Ulla Thol- strup; Arklow, IJmuiden; Benlow Tra der, Wisbech Coral Abelia, Lissabon; Ca- rabeka 1, Helsingborg; Asperon, Rotter dam, Valkness, Hamburg; Woensdag aangekomen: Frendo Nor den Barrow; Kopalna Wirek, Sagunto, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Kentshore,, Cont. Plat, IJmuiden; Jutta Flint, Col chester, Zaandam; Hella, Goole; C.V. Staghound Bremerhaven; De film handelt over twee jonge meis jes, die hebben besloten kwaad te doen. Ze lezen op de nonnenkostschool verbo den boeken, doen dagelijks een slechte daad en als de zomervakanties aanbre ken hebben ze de kans om alle geboden bewust te overtreden. De gevaarlijke spelletjes brengen hen tenslotte tot moord. Als de meisjes begrijpen, dat ze daarmee een grens hebben overschreden steken zij zichzelf op een ouderdag van de school in brand. De film draait woensdag en donderdag s avonds om'half negen in het Witte Tejater voor het Filmhuis Velsen en zondagavond in het Alpha-filmhuis. Er wordt gesproken over het eindrap port van de sociale werkgroep van de Velsen-noordse Aktiviteiten Kommissie, over de resultaten van de enquete naar de behoefte aan bejaardenwoningen in Velsen-Noord over de mogelijkheden van vrijetijdsbesteding voor jongeren van 16 jaar en ouder in dit gemeentedeel en over een follow up van de eind vorig jaar gehouden informatie- en ontmoe- tingsbijeenkomst met het gemeentebe stuur. scheidsrechters. Hoewel het hele toer nooi onder auspiciën van de KNVB plaats heeft, zijn alleen scheidsrechters beschikbaar voor de jongens. De organi satoren van het meisjestoernooi vragen dan medewerkers of medewerksters om de meisjeswedstrijden te leiden. Men kan zich hiervoor opgeven bij J. W Bronsvxeld, die op de dependance van de Pleiadenschool is te bellen op nummer 10646. Op dit nummer kunnen belang stellende scholen ook informatie krijgen of hun elftallen opgeven. Een dermate scherp oordeel over een film is uitzonderlijk. Séria schildert in zijn film twee jonge meisjes af, die volledig geïsoleerd staan. Thuis waar hun ouders in een andere wereld leven en op school, waar ze zich niet willen neerleggen bij de normen die de strenge, formele opvoeding hen oplegt. Hun hou ding is rebellie tegen de godsdienstige en zedelijke taboes die hun omgeving hen opdringt. Deze taboes doorbreken zij even rigoreus als de strengheid, waar mee hun ontluikend gevoelsleven wordt ingesnoerd door het gezag dat hen op voedt. Voor de functie van „projectleider” wordt de voorkeur gegeven aan een functionaris die een onafhankelijke posi tie inneemt. Uitgangspunt is hierbij dat de man het vertrouwen van beide par tijen moet genieten. Zijn hoofdtaak zal bestaan uit coördinatie en voortgangs- IJMUIDEN. Bij een inbraak in de MlVO-school in de Heidestraat zijn een aantal prijsbekers en een platenspeler buitgemaakt. IJMUIDEN. In sporthal Zeewijk organiseerde de Sportbond IJmuiden (SBIJ), in samenwerking met de Neder landse Culturele Sportbond de jaarlijkse „Nationale driekamp voor de gymnastiek- jeugd”. Dit keer namen aan deze wed strijd bijna 400 jongens en miesjes van 8 tot 12 jaar deel. VELSEN Een van woede briesende welzijnswerker Henk van der Linde en een duidelijk geëmotioneerd diep teleurgesteld kerngroepslid Gerrit Mettes verlieten afgelopen nacht klokslag twaalf uur de bestuurs vergadering van de Stichting voor Samenlevingsopbouw (Stisa). Van der Linde weigerde pertinent nog één advies uit te brengen aan de kerngroep die deel uitmaakt van het wijkc<pnité Oud-IJmuiden. Bleek ook niet ge voelig voor de smeekbeden van Mettes om in ieder geval op 30 maart aan wezig te zijn. De dag waarop in aanwezigheid van wethouder J. W. Meijer de buurt zal vergaderen en waarbij onder meer het samenwerkingsmodel ter sprake zal komen op grond waarvan de gemeente Velsen en de bewo ners van Oud-IJmuiden het eens zullen moeten worden over het herstel van het oude hart van IJmuiden. Datzelfde samenwerkingsmodel was dankzij de adviezen van Van der Linde nog net op tijd gereed gekomen. „Als het namelijk aan de gemeente had gele gen”, aldus de professionele Stisawerker. „dan was er helemaal niets op tafel gekomen. Mijn taak is te waken voor de belangen van de wijk. Al meer dan anderhalf jaar wordt er door de ge meente, en het maakt niet uit of dat nu Ockeloen of Meijer is, een tactiek ge voerd die er op gericht is de kerngroep los te weken van het wijkcomité. Het zijn smerige manipulaties van de ge meente. Daar waarschuw ik de kern groep voor. Als die daar niet gevoelig voor is hoeft ze op mij niet meer te rekenen. Ik ben coach voor de wijk bij de gemeente. Mijn taak is adviseur. De tactiek die de gemeente voert is geraffi neerd. Als de kerngroep daar niet gevoe- in wezen geen boodschap hebben aan. docomenten in drievoud. Wij moeten ze begeleiden maar ook kunnen loslaten. Als het wijkcomité zoekt naar een harmo nieus model met de gemeente dan moe ten wij ons realiseren dat zij baas zijn in eigen huis”. Uit een telefoongesprek met mevrouw Groen die deel uitmaakt van het wijk comité had Porck, begrepen dat gevoe lens van enig onbehagen over de „Harde lijn” van Van der Linde waren gesigna leerd. Voor Henk van der Linde was deze ontboezeming aanleiding al zijn gram te bundelen. In een weigering om de kern groep ook verder nog maar één advies te geven. Voor voorzitster Marian Nijdam een onbegrijpelijke zaak: „We hebben hier aan het begin van de avond over gesproken, toen leek er niets aan de hand. Wat is er in de laatste twintig minuten in wezen veranderd aan de situatie?”. J. H. Porck (verbaasd en geschrok ken): „Achteraf had ik liever het puntje van mijn tong gebeten dan te zeggen wat ik heb gezegd. Maar ik dacht dat we als volwassenen om tafel zatenen dat we eerlijk en open kunnen overleg gen. Zijn dit nu de consequenties van „openheid”. De meisjes - circa 370 in totaal - voerden in groepsverband een drietal oefeningen uit; lange, lat, evenwichtsbalk en vrije oefening. Het puntentotaal van deze drie oefeningen bepaalde per groep de plaats in de eindrangschikking. Twee leeftijdsgroepen stonden hierbij centraal: 8-10 jaar en 10-12 jaar. Bij de jongste meisjes behaalden vijf groepen van SBIJ een derde prijs, terwijl twee groepen het tot een tweede plaats brachten. Eerste prijzen waren er hier voor Delft en Dordrecht. Bij de oudere meisjes waren er vier tweede prijzen 'voor groepen van SBIJ, alsmede een derde prijs. VELSEN Het Nederlands Dans Theater’ treedt donderdagavond in de Stadsschouwburg te IJmuiden op. Uitge voerd worden „November stops”, een ballet van Jiri Kylian op muziek van Tora Takumitsu, el Error” van Carlos Orta en een nieuw werk van choreo graaf Kylian, „Symfonie in D” van Jo seph Haydn. Dit ballet voor acht dansers en acht danseressen zal worden begeleid door het Nederlands Balletorkest onder leiding van dirigent Jan Stalen, terwijl Tom Scherik voor de kostuums en het toneelbeeld verantwoordelijk is. Het programma wordt besloten met „Con certo Glissando”, een nieuw ballet van Nils Christe. Henk van der Linde reageerde daarop door te stellen dat de gemeente het er in 1976 bij had laten zitten. Op dit moment werd gepoogd het wijkcomité de zwarte Piet toe te spelen. „Daar waarschuw ik voor. „Wat door Stisa en Brulboei tot stand is gebracht hati de gemeente beho ren te doen. Het in gebreke blijven van de gemeente is door het wijkcomité onder de aandacht avn de Stisa gebracht. Door middel van adviezen hebben wij jullie het gereedschap gegeven en hebben daardoor de kerngroep behoed voor uitglijden”. Mettes leek er vrede mee te hebben en de vergadering ging over tot het volgende punt van de agenda. MK’. VELSEN. De vingsopbouw „Stisa” in Velsen dinsdag 29 maart een algemene bestuurs vergadering, ditmaal in centrum De Schouw in ’s avonds om acht uur. neemt Velsen-Noord een aparte plaats in. De jongens gymden een individuele wedstrijd, eveneens drie onderdelen: lange mat, kastspringen en brug gelijk. Bij de jongens van 8-10 jaar was de eerste prijs voor J. Korteweg (SB Delt). Tweede werd J. Riekwel (SB Haarlem) en R. Bonte (Schiedam). Bij de oudere jongens luidde de uitslag als volgt; 1. H. Bakker (Dordrecht), 2. R. Bannink (SBIJ) en 3. S. den Dunnen (Papen- drecht). Na de middagpauze werd er een re creatief progrhmma voor alle deelne mers verzorgd door de jeugd- en kam- peereornmissie van SBIJ. Later in de middag werd de driekamp afgesloten en hield voorzitter Chr. Van Dijk van de bondscotnmissie gymnastiek van de N.C.S. een toespraakje. IJMUIDEN. Het Samenwerkings model dat tot stand is gekomen uit samenwerking van buurtbewoners van Oud IJmuiden, de Stisa. de Brulboei en de heer C. van Someren stadsvernieu wingsconsulent van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning is te beschouwen als de basis waarop de stadsvernieuwing van het ou de hart van IJmuiden zal moeten wor den gerealiseerd. Het is een aftreksel van de uitgangspunten zoals die ener zijds door het wijkcomité, anderzijds door de gemeente op papier zijn gezet. Voor de definitieve vorm van dit model zal op 30 maart een buurtvergadering worden belegd. DRIEHUIS. Een 22-jargie bouw vakker uit Den Bosch is dinsdag van een hoogte van zes meter naar beneden ge stort. De man brak een arm en ver wondde zijn linkerknie. Het ongeluk gebeurde bij het in aan bouw zijnde verpleegtehuis aan de Nico- laas Beetslaan in Driehuis. Op de werk vloer van de tweede verdieping was een houten schot weggehaald dat diende om een uitsparing in de vloer te bedekken. De bouwvakker was hier niet op geat tendeerd en stapte pardoes in het gat. Zijn val van zes meter werd gebroken door een stang van een werksteiger. De man is door de Ongevallendienst overgebracht naar het Zeeweg Zieken huis. Na behandeling kon hij huiswaarts keren. voorzitter), een nog aan te stellen pro- jektleider, tenminste drie leden van het wijkcomité Oud IJmuiden en de voorzit ters van de functionerende sub-werk- groepen. In deze .werkgroep zullen be slissingen wórden genomen die worden voorgelegd aan B. en W. en/of gemeen teraad. Het uiteindelijke doel is dat er een totaalplan met uitvoeringsschema voor de hele wijk op tafel komt. Dit totaalplan zal de onderdelen regelen die direct dienen te worden uitgevoerd en zal anderzijds aangeven aan welke on derdelen prioriteit gegeven zal worden als een bestemmingsplan in voorberei ding is.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5