J. Schoon (87): Witte Jan schoot beter dan Cruyff OVER IJMUIDEN GESPROKEN Eenvoudig blijspel niet Hoogovens onverdienstelijk gespeeld Automobilist Uitgebreid sportprogramma van VAK op koninginnedag rijdt door na aanrijding W. van Gastel al 40 jaar in dienst van stand Theater Amsterdam STUDENTEN MET „BABYSIT" donderdagavond in Wijk aan Duin Paasvakantiefeest Kinderkermis in De Lichtboei WOENSDAG Brand-6 Brand-7 'n winkel vol kleur DECORETTE „ENGELENBERG” VELSEN Over het algemeen staan studenten er om bekend op het gebied van toneel voor geen kleintje te zijn vervaard, zodat dergelijke gezelschappen al meer malen produkties van grote artis tieke waarde wisten uit te brengen. Vooral wanneer het een bepaald lustrum betreft behoeft bij deze categorie kennelijk zelden op geld te worden gekeken en is men aldus in staat een gerenommeerd regis seur met de artistieke leiding te belasten. Voor kostbare kostuums en decors gaat men in dergelijke gevallen evenmin opzij, met als re sultaat dat er in Delft of Nijmegen nog wel eens een royaal gemon teerde voorstelling kan worden be keken, waarbij noch het experiment, noch het klassieke drama wordt ge schuwd. VELSEN IJMOND I 7e 10 20 )0- 11- Jan ik in ert kei an ol- 555 iW as- lag ADVERTENTIE :nd ran eer 4a. dia en um De M. en De 19 is Mevrouw Van Gastel speldt haar man de jublleumspeld met briljant op, terwijl de heer Alkemade rechts toekijkl. DOELSTRAAT 29 - TEL. 312206. ige The en en en Na deze geschenken regen bestond er ge legenheid om de jubilaris en zijn familie persoonlijk te feliciteren, waarvan de vele aanwezigen graag gebruik maakten. HEEMSKERK. Zaterdag 26 maart organiseert De Lichtboei een kinderker mis. Kinderen in de leeftijd van 4-12 jaar mogen een gokje komen- wagen. Er zijn leuke attracties, zoals balgooien, en ring werpen. De kermis begint om elf uur en duurt tot 14 uur. 1de in ike jor u.: „EJ >rd 13) in tms 0.15 me ag J0- n- id at 11 of U. ?ns ui- an bij tel. ol- tje le- u. I fe ite pr ie el. an int lar nd i. le- sr- lat tad jen ze de ig- jrk jen aei 10- 00, 1S- do. Oen M. n- er 11- •h- 15. 11- .00 lid 10 u. door Maarten van den Oever Jaap den Kan en ik, toen als jongen van veertien of vijftien nog leerling van de Ambachtsschool. Het is niet juist dat er op de gashouders werd gespo ten en dat men liet branden wat brandde. Er is wel degelijk op de brandhaard gespoten en dat men liet branden wat brandde. Er is wel dege lijk op de brandhaard gespoten en ook op het gebouw Tivoli. Ik herin ner me dat ik daarbij op de plee van Tivoli zat, die buiten achter het ge bouw stond. Zo konden we op de zijkant van Tivoli spuiten. Het ge bouw is desondanks geheel afge brand, evenals een paar huizen aan de voorkant van de straat, voor de houthandel dus, waar de families v.d. Plas en Heiligers (de latere loodgie ter) woonden. Op het terrein van de Gasfabriek is wel gespoten op een grote partjj hout. Ik herinner me dat dit „aangebrande” hout op vrijdag 12 juni in het openbaar werd verkocht.” (Reacties op deze rubriek: schrifte lijk bureau van dit blad, telefonisch 023-378601). De heer M. P. Koex te Santpoort: „Een lezer vertelde over een felle brand aan de IJmuiderstraatweg, bij de Zaanlandse Houthandel. Die naam is niet juist. De Zaanlandse Houthan del was gevestigd in de Kalverstraat< eerst in een schuur van Kocx, daar na in een grote schuur aan de over kant. De houthandel aan de IJmui derstraatweg was die van Van Heij- ningen.” ZO VER is men voorlopig bij het ,>Vel- sens Studenten Toneel” echter nog niet. Dinsdag presenteerde dit ensemble zich opdracht, vaktrappen of gooien en een speurtocht door Velsen-Noord. VELSEN NOORD. Van de Velsen- Noordse Aktiviteiten Kommissie” (VAK) is aan de plaatselijke besturen van sportverenigingen en schoolbesturen een uitgebreid sportprogramma vororgelegd voor de viering van Koninginnedag 30 april waaraan de jeugd van 7 tot en met 9 jaar, 10, tot 12 jaar en 13-15 uur, zowel meisjes als jongens kunnen deel nemen. De organisatie van dit sportgebeuren is bij de heer H. van Wijnen, directeur- technisch leider van de gymnastiekvere niging „Wijkeroog”. Op diverse plaatsen in dit gemeentedeel worden de verschil lende activiteiten voorbereid met onder andere hindernisbaan, evenwichtsboom, korfgooien, stapspringem zaklopen met HEEMSKERK. De Lichtboei heeft in de paasvakantie voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar een aanta1 ae 'lei- ten op stapel star a. flc v ces slaat in het teken van dc lente. Men begint woensdagmiddag G nril om 14 uur. Zaterdagmiddag 9 april kunnen de kinderen zelf meegeb-ac i':e eieren ver sieren en verven. Ook dan begin men om 14 uur. GEBOREN: A. A. Dudink-Wernke. z„ IJmuiden; E. A. Post-van der Heijden, z„ Krommenie; E. J. Bosman-Qakkelaar, d., IJmuiden; A. Koole Poldervaart, z„ Haarlem; Dekker-voor den Dag, z., IJmuiden. OVERLEDEN: J. Fopma, 74 jr., echtgenoot van: K. Zwaagstra, IJmuiden; H. de Jong, 74 jr., echtgenoot van: C. E. de Jager, IJmui den; W. Verkalk, 68 jr., weduwe van: A. P. Tuinzaad, IJmuiden; G. Maarse, 86 jr., weduwnaar van: C. J. Groeneweg, IJ muiden. UIT DE opvoering hiervan is gebleken dat het „Velsens Studenten Toneel” uit nog voornamelijk ongeroutineerde krachten bestaat, die onder meer nog moeten leren op welke manier een klein hiaat in de tekstkennis dient te worden opgevangen. Regisseur Michiel de Graaff weet echter wel enigszins van wanten, gelet bijvoorbeeld op zijn verdienstelijke mise en scène, terwjjl h(j ook in staat bleek sommige tafereeltjes met een ze kere flair te laten uitspelen. IJMOND. In het Ontvangstcentrum van Hoogovens is W. van Gastel ui) Uitgeest dinsdag in de bloemen gezet Het was die dag precies 40 jaar geleden dat hij in dienst trad als timmermans- leerling bij de bouwkundige buitendienst van Hoogovens. Nu is de jubilaris op zichter bij de afdeling Huizenbezit Breesaap. WAT DE spelers betreft kampten Saskia de Graaff en Hans Boudewijn duidelijk met hun overigens benijdens- waardige jeugd, zodat zij het bedaagde ouderpaar nauelijks aannemelijk kon den maken. Laatstgenoemde trachtte zijn uitbeelding enige autoriteit te verle nen door een bekakt spraakje, waarmee echter niet kon worden voorkomen, dat de vlotte Irene van Liemt als Irene meer op zijn zuster dan op een dochter leek. Regisseur Michiel de Graaff had ook de titelrol nog voor zijn rekening genomen, terwijl de bezetting verder werd rondgemaakt door Aimée Doudart de la Crée, Ben Venema en Inge Lether. IN HET programma werd het publiek ook nog verzocht de eventuele foutjes te vergeven, waar de kritische toeschouwer eveneens gaarne gevolg aan wil geven Men amuseerde zich kennelijk en meer hebben regisseur en spelers met deze voorstelling niet beoogd JAN VAN DAM hier in de Stadsschouwburg met een opvoering van Bob van Leersums blij spel „Babysit” en zoals trouwens reeds in het programma te kennen werd gegeven, beoogden de spelers met deze voorstel ling niet meer dan een gezellige avond Hogere aspiraties zouden overigens met een dergelijk stuk onbereikbaar zijn ge weest, want van dit blijspel gaan ei namelijk nog meer dan dertien in een dozijn. De auteur nam hiervoor immers slechts genoegen met een reeks traditio nele verwikkelingen en misverstanden, gebaseerd op een montere jongeman die in de veronderstelling verkeert als baby sitter te moeten fungeren, terwijl hij in werkelijkheid voor een avond een bijna volwassen jongedame onder zijn hoede krijgt. Deze Rex maakt van de gelegen heid gebruik zijn liefje voor een onge stoord herdersuurtje in het vreemde huis te inviteren, maar dat blijkt dan weer een getrouwde dame te zijn, die prompt door haar jaloerse echtgenoot wordt achtervolgd. Uiteraard keert ook de vader van de „baby” onverwacht in zijn woning terug, waar dan de gebrui kelijke perikelen het gevolg van mogen zijn. Niet onvermakelijk, maar allemaal weinig origineel. Afdelingschef P. F. Alkemade prees in een hartelijke speech de inzet van de jubilaris en vooral de wijze waarop hii de belangen van de individuele huurders ten opzichte van de onderneming weet af te wegen; al kan de heer Van Gastel natuurlijk n et iedereen tevreden stellen. Na zijn lovende woorden nodigde de ’i-.r e mevrouw Van Gastel uit om haar man de gouden jübileumspeld met briljant op te spelden. Zelf over handigde hij het bij dit jubileum beho rende gouden armbandhorloge en een gratificatie. Namens de collega’s sprak W. van Duin de jubilaris toe. Op ludieke wijze werden een aantal cadeaus via een geïmproviseerde verwarmingsketel naar de jubilaris en zijn echtgenote doorge speeld. Braadkuiken, worsten, bokkingen en salades kwamen uit alle roeken en gaten van de ketel vandaan. Tot slot werd het echtpaar Van Gastel een pick- up-installatie en een fiets aangeboden lat. 27 sn él BEVERWIJK De naam van „Thea ter Amsterdam” is in het afgelopen seizoen al eerder in het donderdaga- vondprogramma van buurthuis Wijk aan Duin voorgekomen. Zo verzorgde dit ge zelschap al een cabaretprogramma onder de titel „Grande Théatre” en gaven zij een voorstelling van het toneelstuk „De Herbergierster”. Zij hebben met deze twee voorstellingen bewezen een thea tergroep te zijn met klassen en vakbe kwaamheid. De werkgroep, die deze avonden orga niseert, is dan ook bijzonder blij om donderdagavond 24 maart, weer met een optreden van dit „Theater Amsterdam” voor de dag te komen. Deze maal zullen zij een programma brengen onder de titel „The Piccadilly-show”. Evenals het „Grande Théatre” inder- tijdd is ook dit een gevarieerd program ma, dat misschien nog het beste met cabaret aangeduid kan worden. Het programma bevat een aantal pakkende en vaak humoristische sketches. Maar ook zullen diverse liedjes te beluisteren zijn. Hét geheel zal in ieder geval een boeiend en gevarieerd programma zijn. Zeker de moeite van een bezoek waard. De avond begint om 8.00 uur, maar uiteraard kunt u ook al eerder terecht voor een kop koffie. Een kop koffie dat overigens bij de toegangsprijs van slechts 3.00 inbegrepen zit. Bejaarden en slecht ter been zijnde mensen Mun- nen gehaald en gebracht worden. Daar voor dient u zich natuurlijk tevoren bij buurthuis Wijk aan Duin op te geven. Ook kunt u daar kaartjes in de voorver koop krijgen. Het adres is: Buurthuis Wijk aan Duin, Wilgenhoflaan 2C, tel. 20944. De scholen worden ingeschakeld om een „werkrooster samen te stellen, dat tevens wordt aangewend om de behaalde resultaten in de diverse activiteiten vast te leggen en daardoor prijswinaars te kunnen aanwijzen. Deze spelen worden gehouden van 10.00 uur tot ongeveer 13.00 uur. Voor dit gebeuren is het belangrijk de medewerking verzekerd te krijgen van diverse verenigingsbestuur- ders en helpers(sters) als juryleden. Voor de kinderen van 4 tot 7 jaar wordt in buurthuis „De Mei” aan de Geelvinck- straat van 10.00 uur af de kindermusical Karina” opgevoerd door de medewer king van „Club 500”. VRAAG: „Als u Witte Jan met Cruyff vergelijkt, danJan Schoon aarzelt geen seconde met zijn ant woord: „Cruyff kan goed voorzetten geen twijfel aan. Maar hij heeft niet zo’n schot als Witte Jan indertijd, lang niet.” Waarop we vragen of Jan Schoon regelmatig van voetbalwed strijden op de televisie geniet. „Nou”, zegt hij, ^ik wil er wel naar kijken, maar vaak Zet ik de tv af en luister ik naar de radio. Het is me allemaal Ie wild, te dol tegenwoordig. Dat komt omdat ér geld achter zit. Al die profvoetballers zijn gewoon slaven. Ik maak me veel te druk als ik zie hoe gemeen er vaak wordt gevoet bald. De scheidsrechter laat dan nog gewoon doorspelen ook. Nou, als ik zoiets zie maak ik me zo kwaad dat het niet goed voor me is op deze leeftijd. Af dat ding, denk ik. Meneer, bet is een ramp als je in deze tijd goed kunt spelen. Ze schoppen je het veld uit.” „NEEM NOU VROEGER”, zegt Jan Schoon. „Je speelde alleen maar voor de tevens een gepensioneerde onder wijzer uit Haarlem die altijd veel voor de jeugd deed. Het moest dus ook op dit adres goed zitten. Toen Schoon had aangebeld zei de man echter: „Ik doe niet mee. Mijn beste leerlingen heb ik naar de verdomme nis zien gaan door dat vervloekte voetbal.” JAN SCHOON is voor dat lot ge spaard gebleven. 15 april wordt hij achtentachtig en hij heeft het best naar zijn zin in de Generaal de Wetstraat waar zijn natje en droogje uitstekend worden verzorgd. „Dat van de bal in de soep is niet waar”, vertelt hij nog vlug even. We speel den met EGK op het Slagersland in Santpoort (nu de Terrasweg). Nog altijd gaat het verhaal rond dat op een zondagmiddag een bal door het raam van een huis ging en precies in de soeppan terecht kwam. O, u kent het verhaal. Nou, het is fantasie. Wat wel waar is: we gingen op paard en wagen van kolenboer Schipper naar de uitwedstrijden. Op de kolen wagen werden dan banken gezet. Daar zat je prima op en je kon je verloofde nog meenemen ook.” illusies had toen de Stormvogels daar een poosje later op bezoek kwamen. Alleen doordat Jan Schoon in de bagger bleef steken kon tegenover de zestien IJmuidense doelpunten van die dag tenminste de Hoornse eer worden gered. De jongens van het Fort van de lichting 1909. Achterste rij, derde van links, Jan Schoon: .,Daar heb hartstikke fijn en vrij gediend’’. HAARLEM. Een automobilist dinsdagavond omstreeks tien over half twaalf doorgereden nadat hij op de krui sing van de Nieuwegracht en de Zij hui zen een aanrijding had veroorzaakt. Die ontstond omdat de automobilist die op de Nieuwegracht reed, geen voorrang verleende aan een auto die van rechts uit de zijhuizen kwam. Nog twee andere auto’s werden bij den aanrijding betrok ken. De automobilist parkeerde zijn wagen op de hoek van de Kinderhuisvest en de Nieuwegracht en nam de benen Toen de politie de man aanhield, nadat aan de hand van het kentekennummer zijn adres was opgezocht, bleek dat het om een 31-jarige Haarlemmer gaat. Een auto, die stond op de parkeer plaats tussen de Tempelierstraat en de Raamsingel is ontvreemd. De wagen, die een waarde van vijftienhonderd gulden vertegenwoordigd, was eigendom van een 27-jarige Haarlemse analiste. JAN SCHOON, linksback in beide wedstrijden en nog heel wat daarna, weet zich er nog alles van te herin neren. Als we hem opzoeken in de Generaal de Wetstraat te Haarlem- Noord is hij bezig het straatje achtei het huis te maken. Zijn leeftijd: ze venentachtig. „Even m’n handen was sen en m’n pantoffels aandoen”, zegt hij. Zodra hij in zijn gemakkelijke stoel zit vertelt hij het ene verhaal na het andere. „We hadden een reus achtig goeie ploeg. Naast mij (ik stond linksback maar speelde zowel linsk als rechts) stond Bram Schnei ders; zijn vader werkte bij het Staatsvissershavenbedrijf en werd la ter directeur daarvan. Halfbacks wa ren Bijl en Huijer. En dan de voor hoede. Kijk, die jongens konden alle maal geweldig hard lopen. Oldenburg en Hijer bijvoorbeeld waren minne kereltjes maar ze renden als een trein. En dan Witte Jan. Dat was een klasse apart.” HET IS AL BIJNA vijfenzestig jaar geleden maar Jan Schoon weet nog dat het ene tegenpunt eigenlijk zijn schuld was. De jongens van Hoorn waren doorgebroken en keeper Piet Boeree riep: „Val aan, Jan.” Links back Schoon wilde spurten maar bleef in de bagger steken. Het was een drassig terrein waarin je her haaldelijk tot je enkels wegzakte. Als back kwam je aan de rand van het voetbalveld valkbij de school en daar had je een hele toer om niet in het water te glijden. Goed, de jongens van Hoorn hadden hun tegenpunt maar zo heel veel maakte het nu ook niet uit. Want Stormvogels won uit eindelijk met 1-16. ER WAS AL AARDIG WAT ge voetbald in de Breesaap (in de buurt van het café-pension van Lubbers) en ook wel op het veld bij het café van Braam, wanneer de nettenboetsters dit terrein tenminste niet nodig had den. Maar Michels, bankwerker bij de Hera en De Nobel die iets met de krant te maken had vonden dat er een echte, sterke club in IJmuiden moest komen. Door hun toedoen zag Stormvogels het levenslicht, in juni 1912, in het zaaltje van de weduwe v.d. Outenaar aan het Enschedeplein. DE IJMUIDENAREN vonden hun formatie meteen al zo formidabel dat ze direct in groot verband wilden spelen, in de Nederlandse Voetbal bond. Geen sprake van, zeiden de machtige heren van de grote bond, tonen jullie eerst maar wat jullie waard zijn. Dat toonden de IJmuide- naren. Stormvogels moest in de Noord-Hollandsche Voetbalbond spe len. De club had zich verzekerd van een goed terrein bij de boerderij van Gerritsen. Voor de competitie werd de eerste wedstrijd thuis tegen Sport uit Hoorn gespeeld. Het werd een debacle voor de jongens uit het noorden. Keeper Piet Boeree bleek niet te passeren. Maar dat was nng niet het ergste. IN DE VOORHOEDE van de IJmui- denaren stond een man die het wel bij de doelverdediger van de tegen partij deed. Negenmaal. Dat was Jan Blinkhof, beter bekend als Witte Jan. Zijn clubgenoten voegden er evenveel goaltjes aan toe zodat de uitslag 18-0 werd. Geen wonder dat Hoorn weinig je plezier en je had er ontzettend veel voor over. Een trainer hadden we niet. Echt oefenen was er nooit bij. Er waren toen ook weinig jeugd- elf-tallen om het spel al jong goed te leren. Je moest er alles zelf voor doen. Ik weet nog hoe ik met het echte voetbal in contact kwam. Ik woonde op de Hagelingerweg in Santpoort, in een van de drie bij elkaar staande huizen van boer Schuit. Aan de Brederoodscheweg (nu de Middenduinerweg) stond het huis van Meester Mulder. Hij had mensen in pension. Daarbij was een jongen wiens broer in het Amsterdamse RAP speelde. De club kwam tegen HFC voetballen en die jongen en ik mochten voor niks kijken. Bovendien kreeg hij voor een gulden een voetbal mee die maar een wedstrijd was gebruikt. Zo konden we echt gaan voetballen in Santpoort, in het Beu kenbos van De Vries. OP DEN DUUR ben ik lid gewor den van een Haarlems clubje dat op het weiland speelde waar nu het Soendaplein is. ’t Oude cafeetje daar deed dienst als kleedhuis. Maar al gauw ging ik naar Duitsland. Kijk, mijn vader was polderwerker. Hij onderhield de terreinen van de rijke gasten. Toen kwam de nieuwe Pacht wet en m’n vader kon een stuk grond kopen in de polder, waar nu het industrieterrein van Bleeker is. We teelden er groente op. Ik zie me nog gaan over een lastig paadje om op de weg te komen naar Beverwijk. Daar bracht ik honderd groene kolen heen en ik kreeg er honderd halve centen voor. Na een jaar zei ik tegen mijn vader: weet u nou wat u verdiend heeft? Dat komt nog, antwoordde hij. het land wordt wel beter. Ik zei: ik ga werk zoeken in Duitsland. Nou merkte mijn vader op, over veertien dagen sta je weer voor de deur, maai hier heb je een tientje, dan kun je kleren kopen. HET WERDEN GEEN veertien da gen maar drie goede jaren. Toen moest Schoon terug om te loten vooi de militaire dienst. Hij lootte ei prompt in en werd op hiet Fort van IJmuiden geplaatst: „daar heb il>- hartstikke fijn en vrij gediend. „Na zijn diensttijd deed hij velerlei grondwerk, rietmatten maken, hulp postbode, aardbeien en bonen pluk ken en wat verder op de tuinen moest worden gedaan. Na de Tweede Wereldoorlog ging hij in de bouw, meest bij Nells - en dat beviel hem best. NA STORMVOGELS heeft Jan Schoon nog in een Santpoortse club gespeeld, EGK ofwel Eendracht Geeft Kracht. Toen de vereniging drin gend geld nodig had ging hij collecte ren, met Gerrit Bremerkamp en Jan Vis. Schoon nam de Hagelingerweg voor zijn rekening. Hij belde aan bij de Engelsman die als trainer van de Golfclub optrad. Deze gaf de voor die tijd vorstelijke bijdrage van een tientje. Aan de Hagelingerweg woon- ymuidcn—Q wat vertel je me nou? De heer C. J. de Visser te IJmui den: ,,De brand aan de IJmuider straatweg was niet bij de Zaanlandse Houthandel maar bij de houthandel Van Heijningen. Het is omstreeks 1924, in het begin van maart, ge beurd. De brand werd ontdekt door mevrouw Borst-Post, ’s nachts om half vier. Borst was tweede machinist bij de gemeentewaterleiding. Me vrouw Borst sloeg meteen alarm bij mijn vader, die eerste machinist was. Met het blussen werd behalve door Borst begonnen door mijn vader.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7