M Volk wil losmaking van Damiate r«lx«n I 3 gehaat Curasao \\4 STATUS APARTE SRI» Eene|plaatS:van|grooten omvang c* Voorjaarsreis naar Hoog-Sauerland 1 vermande zonen bv D fl k ifc 20 t 0-1 ,rrnit) r Een boek als een monument- een tijdsdocument: Soort Messias Uitkijken Begrijpelijk De echte Betico Solisten IIB /I r s 1 V V tl a V4 y t 1 DONDERDAG 17 YC n <a iarden 1 1 door Hans Romho'uts N akkommodatie: inbegrepen: reistijden: a. X, Inlichtingen bij al onze kantoren NOURIS Loodglatersbedrljf installeert ook BADKAMERS incl tegelwerk 023-372900 Land erk installateurs e - ledinge Op woensdag 1 juni 1977 organiseert DAMIATE PERS weer een 7-daagse voorjaarsreis naar het plaatsje Fredenburg in Hoog-Sauerland. Dit arrangement is speciaal samengesteld voor onze lezers, reissom: Hl ORANJESTAD. Eén ding is duidelijk bij het referendum dat morgen op het Antilliaanse eiland Aruba wordt gehouden over onaf hankelijkheid. Aruba zou graag met Nederland in een federatie verbonden blijven er zijn in het koninkrijk nauwelijks sterker Oranje-gezinde inwoners te vinden maar het wil koste wat kost een eind maken aan wat hier genoemd wordt de overheersing door Curasao. •c/4AR M J i .Z/ f ARUBA MAAKT ZICH OP VOOR REFERENDUM OVER ONAFHANKELIJKHEID ling op MEP-voorman Betico Croes, de machtigste man van Aruba =RS (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) Die wil van het volk wil de eilanders- c Verkrijgbaar bij de boekhandel Honderd jaar IJmuiden en het Noordzeekanaal 1876-1976 uiiai'i Theun de Vries Dick Schaap Siebe Rolle ‘Eene plaats van graaien ontvang boeit reeds vanaf de eerste bladzijden.’ Haarlems Dagblad ‘Een werkelijk prachtig boekwerk dat een kostbaar bezit is, zowel voor de IJntuidenaar als voor iedereen die geïnteresseerd is in Honderd jaar IJmuiden en het Noordzeekanaal.' Umuider Courant niettemin is het een bijzonder boek, dat een sociale hel oproept die al te graag vergeten wordt.’ De Volkskrant der. an lettes 1 week 395 - per persoon; voor 1-persoons kamers - beperkt aantal - geldt een toeslag van 35 - per persoon Kinderen tot en met 12 jaar. mits op de kamers van de ouders ondergebracht, betalen 260.-. 2-persoons kamer met douche/bad en toilet in een eerste klas pension op enkele minuten lopen van het centrum van het dorpje Fredenburg Telefonisch via nr. 31 31 50 IHoyman Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur). botenvol werden aangevoerd en dan op transito werden gezet. Betico Croes - op grote delen van het eiland beschouwd als een soort messias - geeft zijn slogan: „Niet het land dat er koloniën op nahoudt bedrijft kolonialis me van het ergste soort, maar het land dat afstand wenst te doen van zijn kolo nies onder oplegging van een staatkundi ge structuur die niet overeenstemt met de wil van het volk.” ‘Deze goed verzorgde uitgave biedt veel interessant iliustratie-matenaal, een goed geschreven doorlopende tekst en een massa documentatie-matenaal.’ De Havenloods wie er in de buurt is. Vroeger kon je over de politiek zeggen wat je wou.” ‘Het is in een vlot leesbare stijl geschreven en door de vele illustraties ook een uitnemend kijkwerk Het Parool ‘Eene plaats van grooten omvang is een kostelijk boek dat in het huis van geen enkele IJmuidenaar mag ontbreken!’ iJmuiden ‘Het is kort gezegd een fraai familie album van IJmuiden’ NRClHandelsblad L De scholen werden dit jaar uitgenodigd om op 18 maart de Arubaanse vlag te hijsen, ’t volkslied te laten spelen en ’n toespraak te laten voorlezen. Deed men dat niet - zo liet men de schoolhoofden telefonisch weten - dan zouden de subsi dies aan die scholen wel eens ingetrok ken kunnen worden. Nederlanders die we spraken, noemden de sfeer er de laatste tijd niet beter op geworden. „Je moet tegenwoordig uitkijken wat je zegt en De eerste druk was reeds na 3 weken uitverkocht De tweede druk is deze maand nog voor 39,50 te koop Vanaf 1 april a.s. 49,50 ‘Een imposant boekwerk waarin 232 pagina's tekst inclusief enorm veel illustratie-materiaal een gedetailleerd overzicht geven van de afgelopen honderd jaar.’ Haarlems Weekblad van Curasao. Aruba is nooit het middel punt van slavenhandel geweest. De oor spronkelijke Indiaanse bevolking heeft zich kunnen handhaven. Men is trots op het eigen land. Curasao is altijd een smelt kroes geweest van allerlei rassen, met name Afrikaanse, die dankzij de Neder landse handelsgeest in het verleden met Betico Croes trekt zich van Vos’ opmer kingen niets aan. „Ik doe dit allemaal uit liefde voor het eiland. Het is mijn plicht de bevolking te helpen tegen de dominerende invloed van Curasao nu, en vooral straks. Ik denk dat de tegenpartij in Willemstad straks nog - vlak voor het referendum - plotseling met propagandastunts komt. Ik heb horen fluisteren dat Aruba een gelij ke vertegenwoordiging krijgt in de Antilli aanse federatie. Ik zeg: dat zijn leugens”. Ter sprake komt een rapport dat prof. Jeukens van de economische hogeschool in Tilburg op verzoek van de landsrege ring heeft gemaakt, als aanzet tot veran deringen in de staatsrechtelijke structuur (decentralisatie en grotere zelfstandigheid van de eilanden). Betico Croes: „Jeukens maakt het nog erger dan het al was Hij maakt uiteindelijk de macht van Curasao nog groter” Croes streeft er niet naar onmiddellijk en eenzijdig de onafhankelijkheid van Aruba af te kondigen. Hij ziet wel in dat dat een onzinnige daad zou zijn. Croes: „Het tijdstip van Aruba's onafhankelijk heid hangt af van de snelheid waarmee Vorig jaar bracht een Arubaanse delegatie, onder aanvoering van Betico Croes. een bezoek aan Nederland om te pleiten voor onafhankelijkheid van het eiland. Hier enkele van de demonstranten met spandoeken. Nederland gaat werken aan de onafhan kelijkheid van de Antillen. Wij roepen dan vlak voor, of uiterlijk gelijktijdig met die onafhankelijkheidsverklaring onze eigen independentia af. Er zijn nog heel wat zaken te regelen. Wij hadden graag met Nederland apart in een federatie willen zitten, maar Nederland wil dat niet. Wat moeten wij nou met Curasao of met die verre Bovenwindse Eilanden?”. NEDERLANDSE OPTIEK CENTRALE Haarlem. Damstraat 4 (tussen de Waag en Grote Kerk) Tel 320421 (Zaterdag tot half vijf geopend) Gezien tegen deze achtergronden is de roep om onafhankelijkheid van Aruba - los van Curacao - begrijpelijk. Of het verstandig en uitvoerbaar is, is weer een heel andere zaak. Men zegt: „In 300 jaar koloniaal bewind heeft men nooit wat aan nation-building van de Antillen gedaan. En nu zou dat dan in twee dagen moeten gebeuren. Niemand heeft ons ooit de gele genheid geboden om van de andere eilan den te houden. Eustatius, Saba en St.- Maarten moeten erg mooi zijn. Wij weten het zelf niet”. Omdat Curacao het hoofdeiland van Nederlands-West-Indië was en is, met Wil lemstad als hoofdstad, werden daar de belangrijkste transacties afgesloten. En waar zoals men weet overeenkom sten worden afgesloten op variabel gebied, is er de bekende strijkstok waar van alles aan blijft hangen. Curacao, zetel van de landsregering, eigende zich allerlei voordelige zaken toe, vooral ook omdat men qua getalssterkte de toon aangeeft. Duidelijk is dat er wel veel kreten gelan ceerd worden tijdens de propagandabij- eeenkomsten, maar dat de bevolking toch wel bang is voor wat in de toekomst komen gaat. Er is trouwens ook een stem ming van enige vrees voor dreigementen rond het referendum. De MEP zou straks precies weten wie wel of niet stemt. Men noemt als voorbeeld de bedreigingen rond de zogeheten viering van de 18e maart (vorig jaar werd op die datum een eigen Arubaanse vlag en een eigen volkslied geïntroduceerd en dat wordt op die dag gevierd). Voor de Arubanen staat de uitslag van de volksraadpleging, die bij wijze van opiniepeiling wordt gehouden onder de officiële vlag van de eilandsraad, vast: Aruba wil onafhankelijkheid, Aruba wil niet in een Antilliaanse federatie met Curacao. Men wil zo spoedig mogelijk een eind hebben aan de uitbuiting door en bevoorrechting van de Curacaoëna- ren. Het referendum wordt dan ook dui delijk tegen de zin van 'de Antilliaanse landsregering gehouden. Want in Cura cao wil men Aruba wel degelijk als fede- ratiepartner houden, omdat dit eiland met zijn 62.000 inwoners (grootte zoiets als Texel) dank zij de olie en vooral het toerisme, een bloeiend bestaan leidt. Op onze vraag of het Betico Croes naar het hoofd gestegen is, zegt Vos: „Ik weet niet of het hem naar het hoofd gestegen is, of dat dat alles verborgen was. Niemand kent de echte Betico. Ik denk dat ik hem vrij aardig door heb: hij is iemand die het graag voor het zeggen heeft. Betico Croes wil de baas zijn, maar geen ver antwoordelijkheid dragen. Daarom is hij geen gedeputeerde, maar adviseur.” De kaperkapiteins van drie eeuwen geleden, die op niet al te zachtzinnige manier de stranden van „onze West” opstapten, laten nu anno 1977 een verwar de toestand achter. De Antillen vormen namelijk bepaald geen eenheid. Het enige dat de Benedenwindse en Bovenwindse Eilanden bond, was een lap rood-wit- blauw dundoek. Maar geografisch, cultu reel en noem maar op, zijn ze gescheiden door 1000 kilometer heldergroen Carai- bisch water. We hebben op Aruba nogal wat vooraanstaande figuren gesproken, maar die zijn praktisch geen van allen ooit op de Bovenwinden geweest, laat staan de gewone man. Die gewone man komt trou wens ternauwernood van zijn eigen eiland af, en daar raak je dan de kern van alle moeilijkheden. Als je voormannen als Betico Croes, als Watty Vos - sinds kort rivalen, nadat ze lang in de Partij MEP hebben samenge werkt - vraagt: maar hoe willen jullie je met zo'n klein eiland staande houden, dan roepen ze om te beginnen dat Nederland nou ook zo groot niet is; dat er heel wat mini-staatjes te vinden zijn, zoals Monaco, Liechtenstein, Granada en Seychellen; en tenslotte dat zij, de Arubanen, niet om losmaking van Nederland hebben gevraagd. Ze vinden dat de onafhanke lijkheid hun opgedrongen is. En als het dan toch moet, dan liever helemaal zelf standig. Toen Aruba nog maar een onbeteke nend eilandje was in de Antilliaanse federatie, was er niets aan de hand. Maar nu Aruba zich dank zij de golven Ame rikaanse toeristen die Cuba niet meer in konden een redelijke vorm van wel vaart heeft veroverd, liggen de zaken anders. De Arubanen pikken het niet meer dat op Curacao alle belangrijke landsinstellingen te vinden zijn, zoals revalidatiecentra, opvoedingshuizen, rusthuizen, enzovoort. Vooral voor bezoekers-familieleden van de andere eilanden geeft dat extra kosten. Vertrek maandag 28 februari om 7.30 uur s morgens vanaf het Damiate gebouw in de Waarderpolder en om 7.50 uur vanaf de parkeerplaats Sportfondsenbad Fredenkspark De terugreis wordt gemaakt op dinsdag 7 juni (aankomst ongeveer om 20.30 uur te Haarlem). In een witboek over de status-aparte, dat door twee Arubaanse ambtenaren werd samengesteld, wordt als voorbeeld aangehaald dat de nieuwe rechtshoge school ook weer naar Curacao werd getrokken. De grootte van de Nederlandse Antillen rechtvaardigde geen twee van die instituten. Maar met name de Arubaanse ambtenaren konden de extra kosten en moeite niet opbrengen om van de rechts hogeschool de profiteren, de Curacaoëna- ren wel. Men heeft toen maar besloten ook op Aruba zo’n rechtshogeschool op te richten. Eilandbewoners kijk maar naar het perfide Albion zijn in hun volkenkun dige soort solisten. De wereld houdt daar op, waar de branding zich laat horen. Die kleine wereld heeft zijn eigen wetten en gewoonten, zijn eigen trots ook. En dan moet niet een nabijgelegen, iets groter eiland proberen de ander de wet voor te schrijven. Zo is de situatie in grote lijnen wat de verhouding Curacao-Aruba betreft. Vandaar de roep onder leiding van oud-mavo-leraar Betico Croes om losmaking van het gehate Curacao, waar men alleen op eigen voordeel uit is. Voor de buitenstaander lijkt het een onzinnige stellingname onafhankelijk heid van zo’n klein eiland, dat men bij wijze van spreken kan rondlopen ware het niet zo warm Voor de Arubanen is het een serieuze zaak Zij vormen etnisch een andere groep mensen dan de bevolking Busvervoer Haarlem-Fredenburg v.v.; volledige ver zorging op basis van vol-pension; lunchpakket en consumptie op de heen- en terugreis, reisleiding. reis verzekering en annuleringsverzekering. Ook inbegrepen zijn de dagelijkse uitstapjes per eigen bus en deelname aan activiteiten (kegelen, sjoelen en kienen) tijdens de avonduren raad met het Bestuurscollege (vergelijk baar met onze gemeenteraad en college van wethouders, waarboven daar een eilandsgezaghebber staat) morgen peilen, via het referendum. Betico Croes, die we meemaakten tijdens een propagandabij- eenkomst in de Eagles Club van Oranje stad - overblijfsel van een decadent vroe ger Shell-verblijf - bespeelt het volk van Aruba via radio, tv en rechtstreekse con tacten. Betico Croes heeft zichzelf in feite tot de machtigste man van Aruba gemaakt. Aangezien zijn partij, de MEP, de absolu te meerderheid heeft in de eilandsraad, heeft die politieke groepering het voor het zeggen. Alle gedeputeerden (vergelijk baar met onze wethouders) zijn MEP- leden. Over hun bekwaamheden juicht men niet op het eiland. Nu heeft Betico Croes een handige zet uitgehaald: hij heeft zichzelf - door zijn eigen partijleden bestuurders natuurlijk, dus, zo zegt hij, volkomen legaal - laten benoemen tot adviseur van het Bestuurscollege. Hij con troleert alle besluiten. De gedeputeerden moeten doen wat Croes voorschrijft. Als Croes weg is, ligt alles stil. Vandaar dat men op Aruba zegt: B. C. staat gelijk aan Bestuurs College, staat gelijk aan Betico Croes. Men begrijpt dat alle sleutelposities op het eiland in handen zijn van MEP- aanhangers. Velen zijn het erover eens dat er veel te veel ambtenaren zijn en dat veel van die ambtenaren bepaald niet over de kwaliteiten beschikken om hun werk goed te doen. De alsmaar groeiende invloed van Betico Croes op het eiland benauwde tenslotte een deel van de intellectuele top van de MEP. Het kwam tot een uitbar sting. Gomez, Richardson en Watty Vos stapten uit de MEP en werken nu aan de organisatie van een nieuwe partij, de Ruba. Vos: „Er was geen teamgeest meer in de MEP, geen gerichte samenwerking. Ik ben ook voor onafhankelijkheid van Aruba, maar dat moet je goed voorbereiden. De MEP komt alleen met holle leuzen. Toen minister De Gaay Fortman hier kwam, had de MEP geen project-dossiers en dus stonden we met lege handen. De groep die zich nu heeft afgescheiden, wilde wel wer ken, maar het werd ons door de anderen onmogelijk gemaakt. Weet je wat het is: Betico Croes omgeeft zich met mensen die hem niet adviseren. Hij bepaalt op welke plaats ze op de kieslijst komen (in juni zijn er algemene verkiezingen). Hij beslist over alles. Dat frustreert de ambtenaren. Er gebeurt zo veel buiten hen om”. Die Nederlanders (als ze vanaf 1 januari van dit jaar op Aruba zijn gestationeerd) stemmen morgen met de Arubanen en de buitenlanders die op Aruba geboren zijn, mee. Dat laatste is een bijzonder aspect. Normaal bij verkiezingen op de Antillen kan dat niet, maar men beschouwt hen al als toekomstige onafhankelijke Aruba nen. Bovendien is het mogelijk bij het referendum, dat overigens geen enkele rechtskracht heeft, te stemmen bij vol macht, iets dat sinds kort voor normale verkiezingen niet meer kan. De organisatie van het referendum, dat al op 1 juli 1976 door de eilandsraad van Aruba werd aangekondigd, is opgedragen aan het Bestuurscollege. Dat BC stelde een referendum-organisatiecommissie in, met als voorzitter de secretaris-generaal van alweer de MEP, mr. John van der Kuyp, ambtenaar belast met de leiding van de afdeling wetgeving en constitutio nele zaken van het eiland. Deze commissie stelde ook de twee vragen van het referen dum vast: wilt u Aruba onafhankelijk, of wilt u Aruba opgenomen zien in een Antil liaanse federatie? Rond die vraagstelling is ook nogal het een en ander te doen geweest. Van de oppositiepartijen wilde de PPA maar één vraag: Aruba onafhankelijk ja of nee. En de AVP wilde meer vragen over diverse federatievormen. Tegen de PPA, die sinds dinsdag pas een advertentiecampagne tegen het referendum is begonnen, voerde men aan dat er bij één vraaagstelling geen duidelijke uitspraak was, en tegen die van de AVP dat het volk in verwarring gebracht zou worden als er te veel vragen op het formulier stonden. Wat de controle van de stembusuitsla gen betreft: aanvankelijk zou de gezag hebber het hoofd van het stembureau zijn, zoals gebruikelijk bij verkiezingen. De heer Tromp stemde eerst toe, maar liet later weten zich er „bij nader inzien” niet mee te bemoeien. De gezaghebber is, moet men weten, dienaar van eiland, landsrege ring en koninkrijk. De heer Tromp heeft zich inmiddels ziek gemeld. Nu is een ambtenaar hoofd van het stembureau. «s:<„ Nederland wil liefst zo snel mogelijk onafhankelijkheid geven aan de Antillen, waarmee dan het laatste restant van onze koloniale geschiedenis tot een eind is gekomen. Nederland wil echter geen afzonderlijke onafhankelijkheidseisen steunen van een van de eilanden. Of dat dan Curasao (160.000 inwoners) is, dan wel Aruba (62.000), Bonaire (10.000) of een van de bovenwindse, 1000 kilometer ver der gelegen piepkleine eilanden Saba (850), St.-Eustatius (18.000) of St.-Maarten. Nederland wil bij wijze van spreken in één klap af van zijn koloniale verleden, ook al willen de koninkrijksleden-overzee dat misschien helemaal niet. Zoals men hier op Aruba steeds maar weer de woor den van het PvdA-kamerlid Fransen her haalt: „De Antillen krijgen van ons onaf hankelijkheid. Desnoods sturen we jullie die per post,,. EcV tX--

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17