Kremlin wil Salt-gesprek met Vance achtergrond „TUSSEN 5000 EN 6000 Botswana in moeilijke positie POLITIEKE GEVANGENEN f--1 ML? I VAN GOGH STELEN MOTIE VAN WANTROUWEN VERWORPEN i OVER DEELNAME AAN ECONOMISCHE TOP IN LONDEN: Amerika en Vietnam gaan onderhandelen Amnesty International over Argentinië: I DONDERDAG 2 4 MAART 3 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND itrale bezet (Van onze redacteur in zuidelijk Afrika, Karl Breijer) GABORONE. Botswana is voorlopig weer uit de wereldpers verdwenen. Het is stil geworden in het land van premier Sir Seretse Khama. Enkele weken geleden was dit nog anders. Honderden zwarte mensen uit Namibië, Rhodesië en Zuid-Afrika kwamen te voet, liftend en soms als illegale passagiers van de goederentreinen naar dit arme, uitgemergelde land, ingeklemd tussen door blanke minderheidsregimes beheerste gebieden. Botswana is weliswaar 570.000 vierkante kilometer groot, maar bestaat feitelijk alleen uit „bush” en woestijn. roofd okkt rake mana erlasl Belangrijke rol uziek muziek ogram nau tol us Mil rateuis tol ontpar ilksmu- se. L« ■rkwar ek. Het gt ook ons. Veel veranderd (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. Premier James Callaghan heeft eieren voor zijn geld gekozen en afspraken gemaakt met de liberalen, die hem en zijn partij in staat moeten stellen om tenminste tot het eind van deze zitting van het parlement in oktober aan de macht te blijven. In ruil daarvoor heeft hij de liberalen een mate van medezeggenschap toegezegd die net niet neerkomt op het aangaan van een coalitie. Onrustbarend (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Niet alleen de Nederlandse, maar ook de Belgische regering is van plan de omstreden vraag op welke wijze de EEG vertegenwoordigd zal zijn op de westelijke economische top met Amerika en Japan, begin mei in Londen, op een kernachtige manier aan de orde te stellen zodra de regeringsleiders van de Europese Negen morgenmiddag aan hun Romeinse top beginnen. ,aresl |fe. 1 Tindemans komt met nota EEG-ianden Afspraak met Liberalen Een kop in de krant van gisteren: „Kun stenaars wilden Van Gogh stelen”. Wist u dat er mensen zijn die alleen de koppen in de krant lezen, en daarna de onderschrif ten bij de foto’s, en daarna pas de showpa- gina? Toch kan je met een krantekop vaak nog alle richtingen op. Het zou best aardig zijn om een jubileumkrant te maken aan de hand van de koppen in de vorige jubileumkrant, van 25 of 50 jaar geleden. Je geeft een aantal medewerkers en gastschrijvers de opdracht om een stuk te schrijven van die en die lengte met als enig richtsnoer die koppen. Daar kunnen heel verrassende dingen uit komen. Neem nu alleen die al genoemde kop: „Kunste naars wilden Van Gogh stelen”. Daaruit zouden de volgende stukjes voor die jubi leumkrant kunnen voortvloeien: Amsterdam, woensdag. Twee jonge kunstenaars hebben getracht een olieverf schilderij van Van Gogh te stelen. Zij hadden zelf deelgenomen aan een ten toonstelling in het Stedelijk Museum en trachtten bij het afbreken van deze expo sitie tegelijk met hun eigen spullen de van de wand gehaakte Van Gogh mee naar buiten te smokkelen. Dank zij de oplet tendheid van een suppoost ging het feest echter niet door. Een van de kunstenaars zei tegen de politie: „Ach, het museum heeft er zoveel, en ik heb er niet eentje. Dus dacht ik, in het kader van de nivelle- ringspolitiek, kom... Die ene missen ze toch niet”. Amsterdam, woensdag. Twee Franse beeldhouwers hebben met behulp van een takelwagen geprobeerd het bronzen beeld van Vincent van Gogh op het Museum plein te „kidnappen”. Zij hadden het beeld al van zijn voetstuk getakeld, toen de gewaarschuwde politie arriveerde en beiden voor een verhoor meenam naar het bureau. Daar bleek dat de Fransen van mening waren dat Nederland zijn recht op Van Gogh verspeeld had. Van Gogh was eigenlijk een Fransman geweest die zijn beste werken in Frankrijk maakte. Het was hun bedoeling het beeldhouwwerk mee te voeren naar Auvers, en het daar bij wijze van verrassing op het plein in het centrum neer te zetten. Auvers is, zoals de lezers weten, het stadje waar Van Gogh het fatale schot loste dat een eind aan zijn leven maakte. Amsterdam, woensdag. Twee kunste naars zijn op heterdaad betrapt toen zij via de achteringang van Madame Tus saud in de Kalverstraat het wassen beeld van Vincent van Gogh op een gereed staande bakfiets wilden laden. Een bezoe ker, die het wat vreemd vond dat wel de geluidsband bij Van Gogh normaal werk te (waarop onder meer het schot te horen valt dat een einde maakte aan Van Goghs leven), maar dat de kunstschilder zelf verdwenen was, waarschuwde de portier, die naar de achteruitgang snelde en daar de bakfiets nog juist de voet dwars kon zetten. De beide kunstenaars, leerlingen van de Academie, bleken in opdracht van de ontgroeningscommissie Van Goghs wassen beeld te hebben moeten ontvreem den om de kunstenaar „een wassen oor aan te naaien” ter vervanging van het oor dat Van Gogh bij zijn leven afsneed. Daar na zou het „complete beeld” weer worden teruggezet. Twee andere eerstejaars, die opdracht hadden in Parijs de Venus van Milo om ongeveer dezelfde redenen te ontvoeren, hebben daar nu in overleg met de politie van afgezien. Amsterdam, woensdag. Op een pers conferentie ter gelegenheid van de ope ning van de Huishoudbeurs in de Nieuwe RAI, hebben de toegepaste kunstenaars Gerrit Wimmers en Joop Altink een warm pleidooi gehouden voor wederinvoering van het soort steelpannetje dat Vincent van Gogh op zijn schilderijen afbeeldde. Van het bekende schilderij „Le petit poêle a frire” dat zich in de Hermitage in Lenin grad bevindt, hadden de kunstenaars een exacte replica gemaakt, aan de hand waarvan zij betoogden dat het boeren steelpannetje zoals Van Gogh dat in zijn Nuenense tijd uitbeeldde, door de eeuwen was gevormd en pas na 1900 steeds weer vervangen werd door modéme vormge- vingen, die minder met de praktijk en het nuttig effect van de steelpan te maken hadden, dan met de commerciële behoefte weer iets anders te brengen. De Van Gogh-stelen die Wimmers en Altink terug willen, met de sierlijke bocht in de steel, bleken inderdaad prettig in de hand te liggen, en het hoeft dus geen verwonde ring te wekken dat de Pannenfabriek Email uit Steenderen daarop heeft inge speeld en nu een „nieuwe oude” steelpan op de markt brengt die de merknaam... Vincent heeft meegekregen! ■osygin op 100 de eer- ■nd. De ikt van itse en iet pro- or een t-Unie hoger •en een van de Callag en een •ollege tenten, bijeen- I door- Behalve België en Nederland willen ook Luxemburg en Ierland dit als eis in Rome op tafel leggen. Voor de Londense top, waarop tal van problemen aan de orde komen die tot de competentie van de EEG kunnen worden gerekend, heeft gastheer premier Callaghan alleen die landen uit- MOSKOU (Reuter). Het Kremlin heeft gisteren laten weten bereid te zijn serieuze besprekingen te voeren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance over het beperken van de strategische bewapening. Dit ondanks het standpunt van president Carter over de mensenrechten in samen levingen als de Sovjet-Unie. Diplomaten in Moskou zien dit als de boodschap die vervat is in een zorgvuldig gekozen samenvattend bericht van het persbureau Tass, dat in het partijblad Pravda gepubliceerd werd. Carter kwam met zijn aankondiging nadat hij gesproken had met zijn speciale commissie die afgelopen maandag terug keerde van bezoeken aan Vietnam en Laos. Het voorstel tot hervatting van de onderhandelingen is gedaan door de Viet namese premier Pham van Dong. Den Haag, Brussel en Luxemburg bera den zich nog op hun reactie in Rome als zou blijken dat een redelijk compromis haalbaar is. De Europese Raad direct ver laten, zoals de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer in een motie uitsprak, lijkt niet waarschijnlijk, zeker niet als Nederland in zo’n demonstratie alleen zou staan. Veeleer wordt overwogen dan te zeggen dat Nederland (en anderen) niet zullen deelnemen aan de voorbereiding binnen de EEG van het Londense overleg, zoals Den Uyl al heeft aangekondigd. genodigd die ook vorig jaar juni aanwezig waren op de economische top in Porto Rico: Amerika, Japan en Canada, alsme de uit Europa Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Engeland zelf. De Romeinse top kan in meer dan één opzicht een antwoord geven op de vraag hoeveel de kleine en zelfs de financieel gezonde EEG-landen meetellen binnen de Europese Gemeenschap. Het zal in aan zienlijke mate van de kleine landen zelf - en in de eerste plaats van Nederland en België - afhangen in hoeverre die ant woorden duidelijk zullen zijn. De vluchtelingen kwamen op sommi ge dagen met honderden tegelijk over de grens en vroegen om politiek asiel. Vélen waren gevlucht voor de politie in de zwarte woonstad Soweto en voor de acties van de Rhodesische strijdkrach ten in het grensgebied. De vluchtelingen waren, zo vertelde mij een ambtenaar in Francistown, de tweede stad van Bots wana, tussen de 13 en 30 jaar oud. Zij hadden veelal maar één wens: een oplei ding tot guerrillastrijder. De vluchtelin genkampen waren overal: in een op 400 mensen berekend kamp woonden op een gegeven ogenblik bijna 800 vluchte lingen. Deze commissie, bestaande uit leden van Labour en de liberalen, zal van nu af aan een gemeenschappelijk overleg ple gen over wetsontwerpen voordat deze bij werden naar de Zambiaanse hoofdstad Loesaka gebracht, waar zij in guerrilla- kampen van de ZAPU-organisatie van Joshua Nkomo verblijven. In Gaborone wordt gezegd dat deze recruten dienen om Nkomo’s leger op dezelfde sterkte te brengen als het leger van zijn rivaal en bondgenoot in het Patriottische Front, Robert Moegabe. Zijn ZANU-guerrilla’s konden de laatste veertien maanden acties tot op 60 kilo meter van de Rhodesische hoofdstad Salisbury uitvoeren. Geschat wordt dat over de dood van zeventien gevangenen in de gevangenis in Cordoba, die volgens de officiële lezing bij een vluchtpoging zijn doodgeschoten. „Wij willen niet betrokken worden bij deze oorlog,” zeggen politici, „maar wij kunnen niet verhinderen dat guerrilla’s ons land als doorgang naar Zambia gebruiken.” En ondanks het feit dat inmiddels de eerste Russische wapens via Mozambique in Gaborone arriveer den, probeerde de vice-president van Botswanan, dr. Q. K. J. Masire, de mach tige buurman Zuid-Afrika gerust te stel len: „Zuid-Afrika heeft niets te vrezen. Botswana wil zelfstandig en onafhanke lijk blijven en niet in Russische handen vallen en marxistisch worden.” Ook nu nog worden de vluchtelingen in Botswana vriendelijk opgenomen. De meesten van hen ontvangen zolang zij in dit land blijven een maandelijk se steun van 20 pula (dat is rond 54 gulden). Maar erg zeker is hun bestaan toch niet. Kort geleden nog waarschuwde staatspresident Sir Seretse Khama: „Onze liberale politiek tegenover de vluchtelingen begint een zware finan ciële last te worden, die wij alleen niet meer kunnen dragen”. Inmiddels hebben West-Duitsland, de VS en Engeland financiële bijdragen gestuurd. Ook de Wereldraad van Ker ken beloofde verdere financiële en mate riële hulp. Amnesty vraagt de Argentijnse rege ring een onderzoek van de Verenigde Naties toe te staan naar de rechten van de mensen in Argentinië, een lijst te publice ren met de namen van alle gevangenen en onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar verdwenen personen; stappen te nemen om de veiligheid van de vluchtelin gen te verzekeren. De missie spreekt haar waardering er over uit dat ze door leden van de Argen tijnse regering te woord is gestaan. Maar het onderzoek van de missie was ernstig belemmerd door de voortdurende aanwe zigheid van zeker 20 politie-agenten, die mensen die contact met de missie zochten intimideerden, ondervroegen en in twee gevallen arresteerden. moord. Als voorbeeld noemt het rapport de moord op twee Uruguyaanse senato ren en de Bolivaanse ex-president Juan Torres. zond in leroofd len. De eesterd >onden >p zoek ee uur 1 wenen levrijd. a is to viaan» nhedei moetet on eei pers de Ieder worder iet eei rdt van eft een en mee aketten gepas SSN-i ernkop van de die van erd i Hano- beslat De hoe- ran een ie inzit- testelde iburgi) i, door r water van de Het financiële gewicht van Nederland binnen de EEG, waarop minister Duisen berg doelde toen hij onlangs in Brussel zei dat Den Haag ook minder scheutig kan zijn als het erop aankomt anderen in Europa bij te staan, speelt bij dit alles een belangrijke rol. Botswana zelf heeft geen leger. Tot nog toe werd het land beheerd en gecon troleerd door de zgn. „Police Mobile Unit”, die onder bevel staat van de zoon van het staatshoofd, lan Khama. Deze eenheid was 500 man sterk en wordt nu op 700 gebracht. „Maar het is onmoge lijk om met deze paar politiemannen een gebied te controleren dat zo groot is als Frankrijk,” zeggen politie-officieren. namens kleine WASHINGTON (Reuter/DPA). De Verenigde Staten en Vietnam zullen de Parijse onderhandelingen hervatten over normalisering van de wederzijdse betrek kingen. Dit heeft de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter bekendgemaakt. ;e Hart ditmaal aag een i bijeen n in die n wordt a. Vorig n, maar ran pre- nodig is dit je rode w is nu handen ■en niet «rekend ■derlan- jenezen jaar is te hart- w actie - maken infarct Dagenlang konden blanken zich nau welijks op de „Mali”, de hoofdstraat van Gaborone, laten zien. Het wemelde er van wantrouwende, verbitterde jonge zwarte mensen. De meesten van hen „Er is een voldoende mate van identiteit van belangen”, zei Callaghan, „om (met de liberalen) een gemeenschappelijke com missie op te zetten.” De Belgische regeringsleider zou over wegen de Europese Raad een bondige nota voor te leggen, waarin het probleem op kemachtige wijze wordt samengevat. Van België is - al lang geleden - de sugge stie afkomstig de EEG op topconferenties, “zoals die in Londen, te laten vertegen woordigen door de premier van het land dat in de EEG het voorzitterschap vervult (in dit geval is dat Engeland) en door de voorzitter van de Europese Commissie. Met de komst van de vluchtelingen en de achtervolging van guerrillastrijders door de Rhodesische troepen van lan Smith op het grondgebied van Bots wana, is er echter veel veranderd in dit land. Het toerisme, een der belangrijk ste bronnen van inkomsten, loopt enorm terug. De Zuidafrikaanse blan ken zijn te bang geworden om naar Botswana te komen. De afgelopen weken hebben Russische commentatoren in bedekte termen laten weten dat voortgang bij de Salt- besprekingen in gevaar kan komen als Carter zich blijft uitspreken ten gunste van dissidenten in Oost-Europa. De diplo maten in Moskou meenden evenwel dat het overzicht in de Pravda suggereert dat Moskou de Salt-besprekingen ziet als een probleem dat moet worden opgelost en dat kan worden behandeld - zoals Wash ington ook heeft beklemtoond - zonder verwijzing naar de gevoelige kwestie van de mensenrechten Al zes uur voordat de eigenlijke stem ming over de door de Conservatieven ingediende motie van wantrouwen plaatsvond (verworpen met 322 tegen 298 stemmen), kondigde de premier in het parlement aan dat er een overeenkomst met de liberalen was bereikt. trijfël A door Nico Scheepmaker^^ Direct nadat het 2O-jarig bestaan van de Verdragen van Rome - oprichting van de EEG en Euratom - zal zijn herdacht (de Italiaanse president Leone spreekt een korte rede uit) wil de Belgische premier Leo Tindemans zijn collega’s uit Frank rijk, West-Duitsland, Italië en Engeland confronteren met de dringende wens van de kleine EEG-landen dat ook zij in Lon den vertegenwoordigd willen zijn. het parlement worden ingediend. De com missie zal worden voorgezeten door Michael Foot, die ook de leider van de Labourpartij in het parlement. Verder heeft premier Callaghan de con cessie gedaan om directe verkiezingen voor het Europese parlement toe te staan, met binnen die opzet een systeem van evenredige vertegenwoordiging, wat voor de liberalen een belangrijk punt is. De afspraak betekent overigens niet dat van nu af aan alle liberalen als blok moeten meestemmen met Labour-voorstellen, of omgekeerd. Leden van beide partijen blij ven de vrijheid behouden naar eigen inzicht te stemmen. Zoals te verwachten, was de manoeu- LONDEN (Reuter/UPI). Amnesty International schat dat in Argentinië 5000 a 6000 mensen om politieke redenen gevangen zitten. Verreweg de meesten hebben geen proces gehad en zijn even min in staat van beschuldiging gesteld. Foltering van gevangenen komt op grote schaal voor in gevangenissen, kazernes en politiebureaus. Sinds de militaire staatsgreep van een jaar geleden zijn tussen de 2000 en de 5000 mensen spoor loos verdwenen. vre van premier Callaghan een bittere pil voor de Conservatieven. Volgens een opi niepeiling, gehouden nadat de kabinets crisis optrad, wees uit dat de Conserva tieven op dit ogenblik 21 punten voorlig gen op Labour. In andere politieke kringen werd gesproken van „goedkoop gesjacher waar geen principes aan te pas zijn gekomen.” Moeilijk is vast te stellen wie er het meest bij gebaat is. De Labourregering heeft in ieder geval uitstel van executie gekregen en zijn levensduur weten te redden tot het najaar en de voorspellingen zijn dat de nationale economie in die tussentijd zich voldoende hersteld zal hebben om Labour een nieuwe kans in eventuele dan te hou den algemene verkiezingen te geven. De Liberalen hebben, voor het eerst sinds vijftig jaar, weer een mate van medezeggenschap in de nationale politiek verworven, maar het kan zijn dat dit ten koste gaat van hun aanhang. Het is de vraag of hun opportunistische alliantie met Labour een verlies bij latere verkie zingen kan tegenhouden. Oo k de toestand van vluchtelingen uit Latijnsamerikaanse landen als Chili en Uruguay is volgens de missie onrustba rend. Ze zijn het slachtoffer van intimi datie, ontvoering, foltering en zelfs Met West-Duitsland is Nederland immers het enige EEG-land met een over schot op de betalingsbalans. Als besloten wordt de EEG als geheel in Londen aan wezig te laten zijn, is de volgende stap dat de Negen ook een gemeenschappelijke opvatting over het gewenste economisch beleid uitwerken. „In Argentinië wordt aangenomen dat een groot deel van de mensen die verdwij nen onofficieel terechtgesteld wordt”, aldus een rapport dat Amnesty gisteren publiceerde over de mensenrechten in Argentinië. Het rapport is opgesteld door een missie die eind vorig jaar in Argenti nië een onderzoek instelde. Leden van deze missie waren onder meer Robert Drinan, lid van het Amerikaanse huis van afgevaardigden en lord Avebury, lid van onderworpen zijn aan wreedheden, grof heden en intimidatie door de bewakers. Volgens Amnesty wordt van o.a. de vol gende martelmethoden regelmatig gebruik gemaakt: electrische schokken; onderdompeling in water tot stikkens toe, aframmeling met vuisten, knuppels en geweerkolven; trappen; branden met sigarettepeuken; onthouding van voedsel, water en slaap; desoriëntatie; sexueel mis bruik. Voorts heeft de missie haar twijfels aart zo ie Roe worden hitecte ud van meenst itonden huizen waar ■rd. Dt jn. De Britse premier Callaghan (links) toont bij het verlaten van zijn ambtswoning in Downing Street evenveel vreugde als de leider van de liberale partij, David Steele, elders in Londen. het ZANU-leger in Rhodesië een dikke 2000 man telt. In Francistown zijn nog steeds ZAPU-officieren gestationeerd, die elke kandidaat voor het leger van Nkomo intensief ondervragen. Zij bewe ren dat de sterkte van de ZAPÜ- strijdmacht groter is dan die van ZANU. Sommige zwarte diplomaten in Gaboro ne vrezen dat het op den duur tot een botsing zal moeten komen tussen de beide groeperingen. redt regering-Callaghan het Britse Hogerhuis. Hun bevindingen zijn duidelijk in tegenspraak met de uit spraak van de Argentijnse president Jor ge Videla „dat er geen Argentijnen vast zitten vanwege hun politieke overtui ging”. In heel Argentinië komt het gere geld voor dat niet geïdentificeerde lijken worden aangetroffen, aldus het rapport. De meeste politieke gevangenen zitten vast krachtens de staat van beleg. Uit de getuigenverklaring van ex- gevangenen blijkt dat ze voortdurend

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3