B Leidseplein toch voor Bouwes Weer staking in Italië I Vivisectie niet Giscard wil de coalitie Instituut Hersenonderzoek kan blijven voortbestaan meer verplicht voor studenten verstevigen I I Wiesenthal steunt anti-Interpol Plan Vermaning eist rectificatie van officier Aantrekkelijke kniebuiging mode? I 1 cc T JU s r PEUGEOT een wonder op2wielen Voorstel B. en W.: KLM en zomertijd IN UTRECHT Dl w hu s w CC VU-BEZETTING OPGEHEVEN V raag uw Peugeot-dealer naar routekaartjes voor leuke fietstochten in uw eigen streek. L cc 'DONDERDAG 2 4 MAART 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 4 DO Vc cc mi D< zo Ee da Oi t.r P< IJ onze Amsterdamse redactie) Honderdduizenden doen T. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG/SALISBU- RY. In Zuid-Afrika en in Rho desië verwacht men dat de zwar te nationalistische guerrillabe- - Q O ge pri w c/5 Fe Je Je va Tv La S AMSTERDAM Ondanks het feit dat de onderhandelingen tussen de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, dr. Klein, enerzijds en het Neder lands Instituut voor Hersenon derzoek anderzijds nog volop gaande zijn, staat nu toch in ieder geval vast dat dit voor Nederland unieke instituut kan blijven voortbestaan. Het instituut, meer dan 70 jaar oud, gaat zijn werk voortzetten onder de vlag van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen. wegingen een grootscheeps offensief zullen beginnen na de bezoeken van de Russische presi dent Podgorny en van de Cubaanse premier Castro aan zwarte staten in zuidelijk Afrika. o W’ 4 ac m AL? Z.-Afrika en Rhodesië verwachten groot guerrilla-offensief (ADVERTENTIE) vlieg zijn. Polyester/katoenen (Van ai We Heeir van i gaat, straa nieuv ovens zoals gesloi stemi verkc teits Het instituut kwam in moeilijkheden èn in de publiciteit toen in augustus 1975 Giscard is van mening, dat de regerings coalitie - Gaullisten, onafhankelijke repu blikeinen en centrumpartijen - nog steeds in staat is de algemene verkiezingen van 1978 te winnen, als zij de bevolking maar kan overtuigen „van de kwaliteit van haar liberale politiek.” Een ander aspect van de safari van de Russische president is, zo wordt in diplo matieke kringen gezegd, de Chinese invloed in Afrika in te dammen. Een Amerikaanse organisatie, de „nati onale commissie voor de eerbiediging van de wet en de sociale rechtvaardigheid Dat zag staatssecretaris Klein niet zo zitten. Het Herseninstituut moest zijn onderzoekingsactiviteiten dan maar hele maal stopzetten, want geld voor nieuw bouw was er in ieder geval niet, en geld voor uitbreiding van het instrumentarium door het binnenhalen van apenonderzoek óók niet. Gevolg: drukke gesprekken in Den Haag, protesten tegen de sluiting en adhesiebetuigingen voor de pogingen het instituut te behouden, zowel van individu ele onderzoekers over de gehele wereld als van de universiteiten en andere weten- De Zuidafrikaanse minister van defen sie, Botha, verklaarde dat na Zaïre waar schijnlijk Zambia het doelwit wordt van de Russen en Cubanen. schappelijke instellingen in binnen- en buitenland. Ook de vakbonden protes teerden Dit centrale thema wordt opgebouwd rond vijf werkgroepen, waarin onderzoe kers met zeer verschillende achtergrond werkzaam zijn: biologen, biochemici, fysi ci, ingenieurs en psychologen. De reorga nisatie is op het ogenblik in volle gang en de status van het Herseninstituut is in ieder geval voor de komende vijf jaar geregeld. In deze vijf jaar hoopt men in ieder geval een definitieve oplossing voor het instituut te vinden Naar je werk en wéér naar huis. 20 UJ Q O UJ cc In Zuidafrikaanse bladen wordt mel ding gemaakt van de aankomst van grote ladingen Russisch oorlogsmateriaal in het noorden van Mozambique. Hiertoe zou den behoren de luchtdoelraketten Sam, Mig-21-vliegtuigen en tanks van het type T-54. De safari van Podgorny en Castro wordt ook argwanend gevolgd door presi dent Moboetoe van Zaïre (voormalig Kon go). In een vraaggesprek met het Zaïrese persbureau AZAP, verklaarde Moboetoe dat de Russische leiders zich al sinds de onafhankelijkheid van zijn land in 1960 inspannen voor het leggen van een gordel vanonveiligheid rond het Zaïrese gebied. Volgens Moboetoe worden de Katange- zen, die de provincie Sjaba zijn binnenge trokken, geleid door Cubanen. Deze Katangezen zouden uitgerust zijn met Russische wapens. Hoi bewo verre uitwe door steld, probl lange de P: gen, mono zi j m eens Die gund. in pli aan autos ciaal al a a Hoog bele geter; straal ven. vluch van verke verst 7) Vo< een l onstu had verkl PEN herer mees risser zends wezij gaat. o—- ■J) En bachl nieuv „Om< zucht wone haald Jarer redel: word Heem gevor PARIJS (Reuter). President Giscard d’Estaing van Frankrijk heeft gisteren op een bijeenkomst van het kabinet de partij en van de regeringscoalitie aangeraden hun geschillen bij te leggen en samen een program van actie op te stellen voor de komende parlementszitting. Dat is de bes te manier om aan de macht te blijven, zei hij. (ADVERTENTIES) fiets UI 20 uj Q Q UJ 20 UJ Q O Zondags met z'n allen naaroma ’(Kost helemaal niets. spurt UJ 20 UI O king wil”. Hij voegde daar aan toe: „Het nauwer aanhalen van de banden van samenwerking met de Afrikaanse landen is een belangrijk en integraal deel van onze algemene koers wat betreft ons bui tenlands beleid”. Podgorny kwam woensdag in Dar es Salaam, in Tanzania, aan voor besprekin gen met president Nyerere; besprekingen die zich volgens diplomatieke kringen zul len concentreren op de vergroting van de Russische wapenleveranties aan de zwar te guerrillabewegingen. VE meen docht in I over de si zestij als bewo Velse dreig centr SCHIPHOL. (ANP)In tegenstelling tot andere jaren zal de zomerdienstrege- ling van de KLM dit jaar niet op 1 april, maar op 3 april aanstaande ingaan. Dit in verband met de invoering van de zomer tijd die dag. De klokken in Nederland zullen tot 25 september één uur vooruitgezet zijn Voor de KLM-dienstregeling betekent dit dat van 3 april tot 25 september alle vertrek- en aankomsttijden op Schiphol één uur later liggen. De KLM heeft voor deze oplossing gekozen omdat de aanpassing aan de zomertijd op de thuishaven Schip hol veel minder problemen geeft dan het handhaven van het bestaande schematijd op Schiphol. In dit laatste geval zouden namelijk alle vertrek- en aankomsttijden op de meer dan honderd KLM-stations in het buitenland bijstelling behoeven. UJ Q O UJ 20 ssstS o c/J Leef fijn de zomer tege moet in deze makkelijke. effen japon. 100% katoen. □C in army, camel, écru en *5 zwart. Maat 36 t/m 46. Het Russische staatshoofd zei in zijn toespraak bij aankomst op het vliegveld van Dar es Salaam dat Rusland in zuide lijk Afrika „vrienden zoekt en samenwer- WASHINGTON (AFP). De „nazi-jager” Simon Wiesenthal heeft zijn steun verleend aan een plan, dat tot doel heeft de activiteit van Interpol (de internationale organisatie tot uitwisseling van inlichtingen tussen de politie van verschillende landen) in de Amerikaanse staat Florida te doen verbieden. (Van onze redacteur Amsterdam) AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft opnieuw' een voor stel van B. en W. ontvangen om de grond aan het Kleine Gartmanplantsoen, waar op nu nog het Huis van Bewaring en het voormalige kantongerecht staan, uit te geven aan de Zandvoortse hoteleigenaar Nicolaas Bouwes. Het tegenplan van het planbureau Bouw-es-wat-anders is daar mee voor het college van de baan. Dit blijkt uit het ontwerpvoordracht die het gemeentebestuur gisteren heeft gepubli ceerd. es-wat-anders invloed gehad op de verde re planontwikkeling, „waardoor Bouwes zijn schetsplan aanzienlijk heeft gewij- zgid,” aldus B en W. in hun voorstel; „het huidige schetsplan biedt duidelijke aan knopingspunten voor de ter plaatse meest gewenste stedebouwkundige ontwikke ling." Het stuk grond waarop Paradiso staat, is niet meer in het bouwplan van Bouwes opgenomen. Het gemeentebestuur zal een onderzoek instellen naar de bestemmings- mogelijkheden daarvan. Over de weg naar de finish Een mooie beker is nooit weg. trim C/5 X— CO Intussen hebben de leiders van de aan het bewind zijnde christen-democratische partij hun pogingen hervat om doorslag gevende parlementaire steun te krijgen voor het omstreden principe-akkoord met het internationale monetaire fonds (IMF). Het IMF heeft zich bereid verklaard de Italiaanse staat 530 miljoen dollar te lenen mits aan bepaalde stringente voorwaar den wordt voldaan. Zo zou het IMF erop staan dat de Italiaanse regering haar poli tiek ter bestrijding van de inflatie voortzet. Podgorny blijft tot morgen in Tanzania. Daarna gaat hij naar Zambia en Mozam bique, in het kielzog van premier Castro, die nu op weg is naar Angola. Castro heeft in Mozambique een akkoord gesloten; details zijn niet bekend. Wel wordt gezegd dat „Cuba zijn banden van solidariteit en samenwerking met Mozambique zal aan halen”. UTRECHT. (ANP)— Studenten aan de rijksuniversiteit in Utrecht, die principië le bezwaren hebben tegen het doen van proeven op levende dieren, hoeven niet langer bang te zijn voor een nul als exa- mencijfer, als zij vivisectie weigeren. De Universiteitsraad heeft gisteren een motie aangenomen, waarin onder meer staat, dat deelneming aan het onderwijs waarbij vivisectie wordt toegepast, niet verplicht wordt gesteld vozor studenten met gewe tensbezwaren daartegen. Deze studenten krijgen „proefdiervrije” mogelijkheden om aan de exameneisen te voldoen. Indiener van de motie was het U- Raadslid dr. Margadant. De tekst was opgesteld door de werkgroep „biologische experimenten" van de Utrechtse Biologen Vereniging. In de motie wordt verwezen naar de enkele maanden geleden aangenomen Wet op de Dierproeven. Hierin wordt alleen gesproken over gewervelde dieren. In de nu aangenomen motie wordt die beperking niet gemaakt. In de motie werd bewust het weaken met dode of gedode dieren buiten beschouwing gelaten, omdat de onderwijsproblemen dan veel groter zouden worden. Binnen de univer- siteit is nu een discussie op gang gekomen over de vraag, wanneer een dier nu al dan niet dood is. Daarbij wordt gewezen op proeven met dieren, waarvan de hersenen zijn vernietigd, zodat er alleen sprake is van een hersendood. (NCLE)” heeft een verklaring uitgegeven met de volgende „feiten”, die aan het licht gekomen waren bij een onderzoek naar de activiteit van Interpol: Interpol zou in samenwerking met de Amerikaanse cen trale inlichtingendienst CIA inlichtingen ingewonnen hebben over buitenlandse regeringen, die er niet van op de hoogte gesteld werden, dat deze inlichtingen gebruikt zouden worden door Ameri kaanse inlichtingendiensten. Interpol zou, hoewel zij een particuliere organisatie is, toegang hebben gehad tot geheime dos siers aangaande Amerikaanse burgers. Tenslotte zou Interpol de uitwijzing van nazi-oorlogsmisdadigers, die zich in Latijns-Amerika hebben gevestigd, ver hinderd hebben. Volgens Wiesenthal zijn sinds 1946 elf van de veertien top-functionarissen van Interpol, die haar hoofdzetel in Parijs heeft, oud-nazi’s geweest, die deel hebben uitgemaakt hetzij van de SS, hetzij van de Gestapo. In 1972 was de directeur van Interpol een voormalig SS-officier, genaamd Paul Dickopf. mag best leuk Niet met de wagen, maar op een tweewieler. trap directeur prof dr. J. Ariëns Kappers een jaar voor het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zijn ontslag aanvroeg en kreeg. Als zijn opvolger wilde men gaarne prof. dr. H Kuijpers uit Rotterdam bij het ministerie voordragen Prof. Kuijpers wil de wel, maar had enige voorwaarden gesteld. Die waren: een nieuw gebouw hetgeen nauwelijks een weelde genoemd mag worden garanties voor het budget en faciliteiten om het eigen onderzoek met apen Kuijpers levens werk voort te mogen zetten ASSEN (ANP). De amateur archeo loog Tjerk Vermaning heeft de officier van justitie in Assen mr. C. J. van Epen- huysen tot 26 maart de tijd gegeven voor rectificatie voor de krenkende woorden die hij ten aanzien van Vermaning heeft gebezigd in zijn requisitoir tijdens het strafproces tegen Vermaning op 7 fe bruari. Op 15 februari heeft Vermaning een schriftelijke klacht bij de officier van jus titie in Assen ingediend waarop hij tot nu toe een volgens hem nietszeggend ant woord heeft gekregen. De heer Verma ning heeft nu een termijn vastgesteld omdat hij meent dat vijf weken voldoende moeten zijn om te reageren. Zo niet, dan gaat hij verder in beroep bij de minister van Justitie en desnoods bij de koningin, zegt hij in een perscommuniqué. De heer Vermaning stond terecht ver dacht van oplichting. Hij zou vervalste prehistorische werktuigen hebben ver kocht aan de provincie Drente. Tegen hem werd vier maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft bij tussenvon nis de zaak geschorst tot 3 juni voor het horen van meer getuigen-deskundigen Deze commissie de zgn commissie- Casimir kwam in februari 1976 met een rapport op tafel, waarin gesteld werd dat het instituut verschillende onderzoeks- componenten bevatte waarvan de kwali teit in nationaal en internationaal opzicht vaststond Het voorstel was, deze compo nenten te bundelen in een voor Nederland uniek onderzoeksthema, dat tevens grote maatschappelijke relevantie bezit, name lijk: „Rijping en aanpassing van het zenuwstelsel”. Wiesenthal, die thans in de VS is heeft verklaard, dat Interpol geweigerd heeft mede te werken aan de identificatie van oorlogsmisdadigers, die overal verspreid onder valse identiteit leven. Nóg meer gesprekken volgden. Zelfs in de Tweede Kamer vond het instituut steun via de motie-Van Kuijen en een amendement van Kolthoff. Tot slot kwam er een zgn. evaluatiecommissie, die tot taak kreeg de mogelijkheden te onderzoe ken om het wetenschappelijk werk door gang te laten vinden binnen het instituut. 9, M'n schoonzusje gaf ril qq echt niet, hoor, dat die uJ zoveel moois hebben. 2 Ik koop nu eigenlijk al ROME. (Reuter)Circa anderhalf mil joen arbeiders zijn gisteren in Rome en de nabijgelegen provincie Lazio in staking gegaan uit protest tegen de anti- inflatiemaatregelen van de Italiaanse regering die de loonsverhogingen wil beperken. De stakende arbeiders willen ook dat er meer geld wordt gestoken in het arme zuiden van het land. In Rome bewaakte de rellenpolitie giste ren de voornaamste gebouwen in het ver laten centrum. Duizenden mensen waren naar de St. Jan van Lateranen, een beken de Romeinse basiliek, getrokken om daar in de buurt protestbetogingen te houden. Adele Koh, echtgenote van de pre mier van Zuid-Australië, Don Dustan, draagt een japon met een zeer diepe split die een paar aantrekkelijke benen onthult, terwijl zij de Britse koningin Elizabeth begroet die Aus tralië bezoekt in het kader van haar zilveren jubileum. Het plan Bouw-es-wat-anders, dat door zes samenwerkende architecten van naam is uitgewerkt, is volgens B. en W. financieel niet haalbaar, als gevolg van de beperkte subsidiemogelijkheden van het grote aantal sociaal-culturele voorzienin gen dat erin is opgenomen. Het plan- Bouwes omvat slechts een appartemen tenhotel, winkels, cafées, bioscopen en een ondergrondse parkeergarage. Wel hebben de denkbeelden van Bouw- AMSTERDAM (ANP). De bezetting door studenten van de zaal universiteits raad aan de Vrije Universiteit in Amster dam is gistermiddag opgeheven. De stu denten besloten hiertoe in een vergade ring van hun vakbond, de SRVU. De bezetting heeft achttien uur geduurd. Goed voorde spieren,goed voorde pondies geniet Voor de kwaliteit, 24 en de prijzen natuurlijk. Daar kan ik zelf m’n kleren niet voor maken. C/5 Haarlem Gr Houtstraat 180 Winkelcentrum Schalkwijk Rivièradreef 26 Alkmaar: Laat 161 Makkelijk '-japon, effen afgezet met mille fleur motief. In khaki, army. Maat 36 t/m 46. UJ -cc w Q - - m’n kleren bij MS Mode. Voor de kwaliteit, l| QC CO I CO UJ CC X UJ O L? Xz J i UJ cc g UJ

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4