PROF. H. J. VAN ZUTHEM ONDERZOCHT MODERNE BEDRIJFSKWAAL: Amateur-revolutionairen spelen rechtse reactie in de kaart ANKARA IS VUILSTE STAD TER WERELD I in Italië 60 en ?rk t! er verk Communisten worden al beschouwd als Los Angeles overtroffen KV It 'W establishment" - V 'F VRIJDAG 2 5 MAART 19 7 7 15 rant «1 (Van onze redactie buitenland) ROME. Eindelijk is de hemel op aarde gevallen: de revolutie’ Dat was de aanhef van een van de vlugschriften die onlangs werden uitgedeeld voor de 60.000 studen ten uit alle delen van Italië die een protestmars door Rome hielden. .jj Parkeerplaatsen Belangrijk 4 Verschil (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Laat het Twentse bedrijfsleven experi menten in medezeggenschap opzetten om via verbetering van het sociaal beleid het ziekteverzuim te drukken”. Dat is de kern van het voorstel dat prof. H. J. van Zuthem in mei of juni zal voorleggen aan de Stichting Project Beperking Ziekteverzuim Twente. „Daar na is het woord aan de bedrij ven”, zegt hij, er waarschu wend aan toevoegend: „Het zou werkelijk funest zijn, als ze een afwachtende houding zou den aannemen”. Volksverlakkerij BUM J.' i i tL ’Medezeggenschap kan arbeidsverzuim drukken irlem. Ti PROF. H.J. VAN ZUTHEM I lllllllllllllt ‘7J (Door drs. Frans van Has self) Van Zuthem: „Ziekteverzuim heeft te maken met begrippen als verant woordelijkheid en vervreemding. Als je dat weet, vind ik dat je wel wat meer kunt doen dan afwachten wat uit een De „amateur-revolutionairen” die met pistolen, molotov-eocktails en stenen de politie te lijf gingen, auto’s vernielden en café’s in brand staken, hebben geen flauw idee dat ze daarmee de rechtse reactie in de kaart spelen, maar dat maakt de situa tie in Italië juist zo gevaarlijk. Het is duidelijk dat ze zich hebben laten manipu leren, maar niemand weet, of kan aanto nen, door wie. Wat is er aan de hand met de_Italiaanse studenten? De onmiddellijke aanleiding voor de recente onlusten was een, inmid dels weer ingetrokken, circulaire van de minister van onderwijs, Franco Malfatti, waarin hij enkele vernieuwingen invoerde met betrekking tot de academische gra den en tot het examenpakket. Op zich was dat niet opzienbarend, maar de minister beging de fout het vóór te stellen alsof het een verdere stap was op weg naar de universiteitshervorming waar nu al jaren naar wordt uitgekeken. Tegen deze vorm van zoethouderij brak het protest los, eerst in Palermo, en al snel ook in Rome, waar de studenten op 2 februari de uni versiteitsgebouwen bezetten. Vandaar tot het „recht op onderhoud” is maar een kleine stap: een gemeenschap die de studenten geen werk weet te ver schaffen moet ze dan maar zonder werk onderhouden. En als er vooi’ het verkrij gen van een studieloon een minimumcij- bedrijfsleven bereid zal zijn naar ver betering van het sociaal beleid te streven”. „Wat moet je nu doen in deze regio om het sociaal beleid in de bedrijven te verbeteren? Een van de methoden is, de organisatiestructuur te veranderen in de richting van medezeggenschap Dat hebben wij uit het rapport van Lanting geleerd, hoewel het er niet expliciet in staat. Hij heeft geen recht- Het uitgangspunt voor een project zou dus kunnen zijn: experimenten met medezeggenschap leiden tot ver betering van het sociaal beleid, en deze verbetering leidt weei' tot daling van het ziekteverzuim (het verband tussen sociaal beleid en verzuim is al meerma len aangetoond). „Tegen de bedrijven zeggen we: bent u bereid om met ons in deze theorie te stappen”, aldus Van Zuthem, die vindt dat er op het gebied van ziekteverzuim niet te weinig is onderzocht, maar wel te weinig is geëx perimenteerd verzuimcommissie komt. We dachten wel te mogen stellen dat ziekteverzuim niet te bestrijden is zonder structuur verandering’’. Het zag er in allé opzichten uit als in 1968: de optochten, de vergaderingen, de eindeloze, verwarde discussies. Ook het ludieke element ontbrak niet: een groep die zich „Indiani Metropolitan!”, stadsin dianen, noemde, stelde een aantrekkelijk actieprogramma op, dat onder meer de vervanging inhield van het foeilelijke monument van Victor Emmanuel op het Romeinse forum door een speelvijver, de inzet van de Hercules (Lockheed) trans portvliegtuigen voor het overvliegen van jongeren naar het zonnefeest in Peru, de aanleg van een hectare park per hoofd van de Romeinse bevolking en meer van zulke aardige, maar onpraktische ideeën. Daardoor werd het duidelijker dan ooit tevoren dat de universiteit de aansluiting met de maatschappij miste: volgens een recent onderzoek van het gespecialiseerde instituut Doxa is een kwart van alle afge studeerden sinds 1970 nog steeds op zoek naar werk. Dat betekent overigens met ogenst» oyen Ti „In het rapport komt ook naar voren, dat allerlei mensen uit de regio bedrijfsleiding, personeelschef heb ben bevestigd dat de kwaliteit van het sociaal beleid een belangrijke factor in het verzuim is. Op grond hiervan mag worden verwacht, dat het Twentse chalkwi; punt u in ma.i acht 12 rullen va 2P (kuna Er zulla De twee afstudeerrapporten die in het kader van het oriëntatieonderzoek naar ziekteverzuim zijn verschenen, hebben in zekere zin bemoedigend materiaal opgeleverd. „Uit het onder zoek van Mulder is gebleken, dat men niet wenst te leven met een ziektever zuim van 10 procent, dat men dat te Het is dan ook tekenend dat de eerste rellen in Rome plaatsvonden toen Lucia no Lama, leider van de grote linkse vakfe- deratie GGIL, de studenten de les kwam lezen op het terrein van de bezette univer siteit. Ónder de kreet „Via via la nuova polizia” (weg met de nieuwe politie) raak ten de studenten slaags met de indruk wekkende ordedienst die Lama had mee gebracht en gaven zo de echte politie aanleiding om in te grijpen en tegelijk de universiteitsgebouwen te ontruimen. Het sociaal beleid en het organisatie beleid zijn volgens Van Zuthem de belangrijkste bedrijfsgebonden facto ren in het zgn. grijze verzuim. Veelzeg gend vindt hij in dit verband het ver schil in ziekteverzuim tussen beamb ten en arbeiders. „Ziekteverzuim heeft naar ons idee veel te maken met betrokkenheid bij het bedrijf: ik heb daar een taak en mijn stem telt mee. Het heeft te maken met de gelegenheid krijgen om verantwoordelijkheid te dragen. Met geïnformeerd zijn. Met het luisteren naar de mening van de men sen en het stimuleren van hun meningsvorming. En met het feit dat ze ook financieel merken dat ze bij het bedrijf betrokken zijn En toch verschilde de stemming hemels breed van toen. Negen jaai' geleden leek alles mogelijk: de jongeren van Berkeley, Nancy, Amsterdam en Rome gingen de wereld overnemen, de verbeelding zou aan de macht komen, een nieuwe maat schappij stond voor de deur. Dat optimis me heeft plaats gemaakt voor een verbit terde ontevredenheid. Er is te weinig ver anderd aan de Italiaanse universiteiten. Wel werden ze toegankelijk voor iedereen die van welke middelbare school ook af kwam, wel kwamen er vormen van stu denteninspraak, maar de studieprogram ma’s, de structuren, het personeel bleven grotendeels dezelfde en vormden een taaie wand van behoud waarop het stu dentenprotest langzamerhand stuk liep. De Jongh vult aan: „De bereidheid om met andere structuren te oefenen, moet aanwezig zijn, anders kun je het wel vergeten”. Hij benadrukt dat die bereidheid wel wat meer dient te zijn dan een tactische opstelling. Er moet een „kiemgrond” onder zitten, een positief mensbeeld. Anders is er het risico dat na een eerste tegenslag het experiment door het management wordt teruggedraaid onder het excuus: We hebben het toch geprobeerd, en je ziet: het werkt niet”. In de zomer is er in Ankara geen vuiltje aan de (droge) lucht. Zou het klimaat er ook nog vochtig zijn, dan zou er 's winters zowat helemaal £een leven mogelijk zijn, maar ook nu al wordt rekening gehoudeii met de kans op massale sterfte, vroeger of later, en met uitsterving van de stad nog deze eeuw als er geen radicale maat regelen worden getroffen En voor de linkse partijen, maar met name voor de communisten, ligt hier een bijzonder delicate taak. Als zij nu de rege ring niet weten te stimuleren tot actie, verspelen zij hun geloofwaardigheid en niet alleen bij de studenten. Dan kunnen ze zich ook niet geloofwaardig verzetten tegen de stijgende roep om „wet en orde” en mogen ze zich ten slotte niet verwonde ren als zij zelf het slachtoffer zouden worden van de repressie. zijn. K Vorhoc Jm. T artikel! kunstr I van 1 hoog vindt. Dat is een belangrijk gege ven”, aldus Van Zuthem. fer van 27 bij de examens wordt gevraagd (het hoogste cijfer is 30) dan moeten de professoren geen verschillende cijfers meer geven, maar aan iedereen een 27 toekennen. Intussen wordt de stad langzamerhand berucht. Sommige diplomaten krij gen reeds een gevarentoe lage of'speciale winterva- kanties als ze in Ankara worden gestationeerd, en ze zijn huiverig hun fami lie bij zich te houden. Ter wijl de meesten hunner nog betrekkelijk goed af zijn, resideretfd op de heu vel Cankaya, vanwaar men ’s winters de lichten van de in vuil gedompelde benedenstad totaal niet meer kan zien Ook Van Zuthem noemt het een voorwaarde, dat de ondernemingslei ding erkent dat de werknemers hun eigen werksituatie willen kunnen bepalen en ook invloed willen uitoefe nen op het ondernemingsbeleid in het algemeen. „Het management moet ver trouwen hebben in de mogelijkheden van de mensen. Het wantrouwe het niet durven delegeren, dat is het kli maat waarin naar onze opvatting het ziekteverzuim kan gedijen”. Zinloos vindt Van Zuthem de gedachte om de ziekmelding wat min der makkelijk te maken door weer drempels in te stellen. „Drempels hou den alleen de beweging tegen, maar het wegvallen van drempels is niet de oor zaak van de beweging”, zegt hij. „Beter is het, de werknemer zodanig te moti veren. dat hij geen behoefte heeft aan arbeidsverzuim". Elektrische verwarming zou de ideale oplossing zijn, maar het land kampt reeds met een acuut elek- triciteitstekort. Benzine verwekt minder roet, maar nauwelijks minder zwavel. Eén fabriek heeft zich toegelegd op de pro- duktie van zwavelvrije brandstof, maar dit is nog maar een druppel op een gloeiende plaat. Op het ministerie van industrie wordt gewerkt aan ont werpen voor filters in de schoorstenen en er zijn plannen voor lagere hui- ISTANBOEL. De Turkse hoofdstad Ankara is naar alle waarschijn lijkheid de stad met de hevigste luchtvervuiling ter wereld en in dit opzicht is ze vermoedelijk de afgelopen winter Los Angeles voorbijgestreefd. Is de verontreiniging van Los Angeles te wijten aan zijn drie miljoen auto’s en zijn industrie, die van Ankara kan voor 80 per cent worden terugge bracht op de huisverwar- ming en de zeer ongunsti ge ligging tussen drie ber gruggen, waardoor de wind nauwelijks toegang heeft een ligging inder tijd door Ataturk op stra tegische gronden uitge kozen. Nu het recht op studie zo weinig voldoe ning geeft, wensen de studenten het ten minste omgevormd te zien in een recht op af studeren: het eisenpakket dat uit de recente vergaderingen te voorschijn kwam bevatte onder meer een originele kijk op de academische examens. t)e pro fessoren, zo stond er, dienen voortaan af te zien van vragen stellen. Ze moeten zich beperken tot „het aanhoren van een ver slag van de verrichte studies ofwel van de redenen die de studie verhinderd hebben”. heeft a at of iea middel, in stri 7456 >t muzi tet. T Hij beklemtoont, dat de verschillen de groepen die met ziekteverzuim te maken hebben artsen, overheid, management, bonden, ondernemings raden bereid moeten zijn met elkaar het probleem aan te pakken, „anders zie ik er niets van komen”. Het moet ook een aanpak zijn die samen met de betrokken werknemers wordt opgezet en uitgevoerd. „Een aanpak over’ de hoofden van de mensen heen lijkt me niet erg heilzaam”. sagelm jpC.ldV lamsmi él. 01 Een van hun kopstukken, Giorgio Amendola, drukte het dezer dagen beel dend uit. Hij zei: „We zijn al aan Chili toe, zonder dat we zelfs nog maar in de rege ring zitten”. *N bK uw we »l. 08 streeks verband tussen medezeggen schap en ziekteverzuim kunnen aanto nen, maar via het sociaal beleid is er waarschijnlijk wel sprake van beïn vloeding”. dat de andere drie-kwart ook werk heeft overeenkomstig de behaalde academische graad: met name in het achtergebleven zuiden is het aantal advocaten of latinis ten dat werkzaam is als straatveger of busconducteur niet meer te tellen. Zo zijn de universiteiten parkeerplaatsen gewor den voor jongeren op zoek naar een baan. Het „recht op studiegeldt nu welhaast voor iedereen, maar het biedt steeds min der waarborg voor de toekomst. En omdat de nieuwe lichtingen van studenten, afkomstig uit arbeiders- of kleine midden- standsgezinnen, veel meer haast hebben met het vinden van een baan dan de vroegere elite, moest het systeem wel tot grote spanningen leiden. Professor Carlo Salinari, van de univer siteit van Rome, is bepaald geen conserva tief man: lid van de communistische partij sinds 1938, actief in het verzet, sinds vorig jaar september deken van de faculteit der letteren. Hij noemt dit soort eisen „infan tiele volksverlakkerij” en, beklaagt zich dat de universiteit op deze manier „onbe stuurbaar” wordt. Van zijn standpunt uit begrijpelijk, maar hij verzuimt eraan toe te voegen waai' men moet zoeken naar de oplossing van de problemen, niet zozeer van de universiteit, als wel vooral van de studenten. En dat toont nu duidelijk waar om de studenten zich door iedereen verla ten en verraden voelen. In 1968 leek het nog alsof ze de linkse partijen en de vak beweging achter zich hadden in hun strijd tegen de bestaande orde. Nu maken ook de communisten voor hun gevoelens deel uit van het „establish ment”. Door hun welwillende houding maken zij het voortbestaat van de christen democratische minderheidsrege ring mogelijk, en omwille van de lieve vrede hebben zij iedere vorm van opposi tie opgegeven De vakbonden verdedigen met hand en tand de bestaande werkgele genheid en de prijscompensatie, die enkel ten goede komen aan degenen die al wer- n ou >s enb tenhan lemerla or binm wit 2577C nderda TRAVE 9 t.m. bruinkool, de goedkope brandstof die Turkije zelf voortbrengt, maar die ver oorzaakt dat de lucht ’s winters 37 maal meer zwaveldioxyde bevat dan een normaal mens kan verdragen. Een bewoner van Ankara krijgt dage lijks nog iets meer benzop- hiren naar binnen dan de gebruiker van één pakje sigaretten. Gevolg: 54 op elke 100 patiënten in de Ankarese ziekenhuizen lij den aan ziekten van de ademhalingsorganen chronische bronchitis, ast matische longontsteking, longkanker. Elders in het land is dat 23 percent. De gynaecoloog Ziya Durmus heeft uitgerekend dat het aantal miskramen en voortijdige geboorten ’s winters tweemaal gro ter is dan in andere steden en dat de kinderen ook te licht in gewicht worden geboren Ankara, in 1922 een marktcentrum met 20.000 inwoners, is nu een stad van twee miljoen, het dub bele van wat de planners hebben voorzien. Eigen lijk zou de hele stad moe ten worden verplaatst en reeds wordt ernstig reke ning gehouden met de noodzaak een aantal woningcomplexen af te breken en er parken, waaraan de stad een drin gend tekort heeft, voor in de plaats te brengen. Daarnaast ziet men de oplossing in de aanleg met Roemeense techni sche steun van reusach tige centra voor centrale verwarming buiten de stad (dus eigenlijk „gede centraliseerde verwar ming”). zenbouw alsmede voor het weren van al het particu liere autoverkeer dat overigens slechts voor 20 percent „schuldig” is. ken, maar de werklozen, en vooral dege nen die op zoek zijn naar een eerste arbeidsplaats, in de kou laten staan. Dat is de diepste grond van de teleurstelling die de laatste tijd tot uitbarsting begint te komen iwerk. 6 él. rit Eigenlijk had de stichting de hoogle raar alleen maar gevraagd zich te bekommeren om een experiment met verzuimcommissies in Twentse bedrij ven, dat men nog steeds niet van de grond had kunnen krijgen. Maar prof, van Zuthem en zijn medewerker dr. E. D. J. de Jongh hebben zich wat ruimer georiënteerd. De laatste zegt: „We gelo ven dat de oorzaken van het ziektever zuim zó diep liggen, dat ze niet door verzuimcommissies alleen kunnen worden verholpen" Over zulke maatregelen wordt voortdurend gedeb bereerd, maar het bleef tot nu toe grotendeels bij the one en bij plannen Hoofdschuldige is de Het gaat om de kwaliteit van de werksituatie, zegt hij. „Dan kun je niet volstaan met werkstructurering en werkoverleg. Dan denk ik daarbij aan meer dingen. De rol van de onderne mingsraad bijvoorbeeld. De positie van de leiding en de benoeming van de leiding. De wijze van leiding geven. Een belangrijk punt in het stelsel van het kweken van vertrouwen is het toe zicht op de leiding door de raad van commissarissen. Dan is het natuurlijk wel zaak, dat de werknemers een aan tal commissarissen kunnen benoemen en ter verantwoording kunnen roepen”. W ■WT 4 A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15