VOORTBESTAAN SPELERSKERN NU UITERST ONZEKER nieuw Strijkkwartet voldeed aan taak 1 Verkadeplaatjes oud en meer dan nostalgisch tijdsbeeld IN MEMORIAM HEIN STEEHOUWER Moeilijkheden rond subsidie Perspekt 0 l - lijken onoplosbaar Eerste filmpje Willeke gaat naar Cannes v. SUÈDE-NAPPA- en LEDER KLEDING BI IR I Wand-en Vloertegels BOEIENDE EXPOSITIE IN RAADHUIS VAN BLOEMENDAAL VRIJDAG 2 5 M'A ART 19 7 7 17 KUNST 16 te Iet 023- 24 12 66 49.75 jpt' De grootste speciaalzaak in j Door Ko van Leeuwen. Persoonlijk optimisme. Waarschuwing CRM. HAARLEM. De Technische Theatergroep Perspekt kan voor het seizoen 1977/78 niet meer rekenen op subsidiëring zoals dat tot nu toe het geval was. Tijdens een subsidiëntenoverleg, donder dagochtend op het Provinciehuis tussen CRM, de provincie Noord- Holland en de gemeente Haar lem, werd van de kant van CRM duidelijk gemaakt dat er voor Perspekt geen rijkssubsidie meer te verwachten is uit de sector kunst. CRM wil echter alles in het werk stellen om buiten deze sec tor geld vrij te maken om de groep financieel te steunen voor zijn activiteiten op het gebied van de theatertechniek. Daarbij is een bedrag genoemd van 150.000 gul den. Een en ander zou betekenen dat het in stand houden van de spelersgroep van Perspekt onmo gelijk zal zijn. Wanneer dat het geval is, zal dat voor een aantal werknemers bij het gezelschap bijvoorbeeld de acteurs ont slag inhouden. HIPPE TERLENKA BROEKEN vanaf 49.75 KHAKI en LEGERGROENE X KATOENEN PANTALONS vanaf iverveen; I Binnen Perspekt heerste donderdag- ADVERTENTIE) CEES STRAUS •noemd r j toe (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE TFI. 321823 4, F ót Dagelijks verse asperges in zeven variaties Verse Ganzelever Verse Coquille St. Jao'ijs Wanneer er van CRM een bedrag van 150.000 gulden zou komen om de thea tertechnische kant van Perspekt te subsi diëren, dan zou dat voor het gezelschap een totale subsidie betekenen van onge veer drie ton. Voorop gesteld dient te worden dat Haarlem en Noord-Holland hup bijdragen in dat gevel niet terug schroeven. Maar, het bedrag van drie ton blijft ver beneden het geraamde begro tingstekort en is in elk geval te weinig om de spelersgroep te laten voortbestaan De voorkeur voor planten en dieren die de schrijvers van de albums hadden, wordt alleen door Cecile.Hessels gevolgd. ADVERTENTIE i Toch lijkt realisme het enige uitgangspunt om die verschillen zo tastbaar mogelijk aan te geven, het vormt een waarheidsge trouw gegeven, een objectiviteit in subjec tiviteit. Zij koos „Blonde duinen” uit. Toevallig is dat een gegeven dat in ons milieu nog de minste veranderingen heeft ondergaan. Betekent dat, dat Haarlem bereid is meer geld voor Perspekt uit te trekken? .Van de Water: „Dat is op dit moment niet bekend. Maar we zullen moeten proberen meer dan een trendmatige verhoging tot stand te brengen. De bedoeling Perspekt te redden is bij ons in elk geval aanwezig”. aspecten is redding mogelijk. En met elkaar zullen we alles in het werk moeten stellen om ook het artistiek functioneren van de groep te kunnen behouden. Vooral ook omdat dat erg belangrijk is om hun technische ontwikkeling te toetsen". DEN HAAG. (ANP)Het eerste filmp je, dat Willeke van Ammelrooy onlangs heeft gemaakt, is aangemeld voor verto ning op het filmfestival van Cannes, dat van 12 tot 27 mei wordt gehouden 17 uur, ook op zondag maar op maandag gesloten). Toch is Perspekt geen duur gezelschap Jarenlang is er zuinig met geld omge sprongen en het zijn vooral de salarissen waaraan dat te merken was. In een posi tief susidiëringsadvies zegt de Raad voor de Kunst op 3 maart tot CRM: „Perspekt is niet alleen van landelijke én regionale betekenis voor wat betreft zijn voorstel lingen, maar ook van groot belang voor alle theatergroepen op het gebied van theatertechnische kennis. Deze laatste zou eerder meer dan minder beschikbaar moeten komen voor ieder die op zoek is naar nieuwe mogelijkheden op theater technisch terrein. De begroting is zuinig opgesteld, maar doordat men eindelijk eens salarissen heeft durven opvoeren die niet meer ver beneden het bestaansmini mum liggen, lijkt het accres groot. De inkomsten bedragen ongeveer één derde van de lasten: een mooier resultaat dan vrijwel alle gesubsidieerde gezelschappen kunnen tonen" Gisteren is onze redactie plotseling een van haar oudste en trouwste mede werkers ontvallen: Hein Steehouwer, jarenlang hoofd van onze Kunstredac tie en in wijde kring vooral bekend en gewaardeerd als criticus voor de beel dende kunst. Hij overleed tijdens een korte rustperiode die hij zichzelf had gegund als voorbereiding op zijn 58e verjaardag van zaterdag. Volgens Perspekt is het voortbestaan van het spelersgezelschap alleen mogelijk wanneer het bedrag van ruim vijfenhalve ton, nodig volgens de taakstellende begro ting, op tafel komt. Alles wat daar bene den blijft betekent verdwijnen van het gezelschap, zoals dat nu vijf jaar lang functioneert. Overigens blijft deze begro ting aan de krappe kant wanneer zij ver geleken wordt met het tekort volgens de wens begroting voor het seizoen 1977/78, dat een bedrag van 705.976 laat zien. Dat overleg op korte termijn heeft nu dus plaats gehad CRM zou nog mogelijk heden zien om tot een beperkte subsidië ring te komen vanuit de theatertechnische hoek, maar verder zijn de zorgen voor Perspekt verder toegenomen, al is ieder een overtuigd van het belang van Per- spekts voortbestaan was slechts schijn. In werkelijkheid was hij een open boek voor degenen die zijn idealen en zijn levensbeschou welijke rijkdom met belangstelling tegemoet traden. Een mysticus meteen onbegrensd geloof in het onzichtbare en onbereikbare, waarheen hij voort durend op weg was via de onbegrijpe lijke verbindingswegen tussen kunst en eeuwigheid, tussen kunstenaar en de bronnen van diens roeping. Enkele jaren geleden schreef hij een boek over de kring van meta- realistische schilders, voor wier werk en visie hij een bijzondere belangstel ling had. Tevergeefs zoekt men in dat boek naar een persoonsverduidelij- king van de schrijver. Zijn ontwape- nende bescheidenheid weigerde het hem, zichzelf op te trekken aan de prestaties van anderen. Zo was hij een journalist in optima forma, een bemid delaar tussen mensen en levenswaar den, zichzelf op de achtergrond hou dend en rusteloos bezig zijn kennis en visie weg te schenken. Hein Steehou wer was een geroepene, een voortreffe lijk journalistiek talent en daardoor een pijler van de redactionele kwaliteit die ons blad aan zijn lezers verschul digd meent te zijn. Helaas is aan zijn nimmer voltooide werk een tragisch en abrupt einde gekomen. Wij, zijn colle ga’s maar ook onze lezers en geheel kunstminnend Kennemerland zullen hem op schrijnende wijze missen. Onze diepe deernis gaat vooral uit naar zijn vrouw, die hem met een zeldzame een stemmigheid in ambities en opvattin gen terzijde heeft gestaan en met hem de volledige opoffering van het privéle- ven aan zijn journalistieke functie deelde. Zonder dit offer zou het Hein Steehouwer niet mogelijk zijn geweest de wereld zóveel te geven. J. LODEWIJKS („De plaatjes van Verkade toen en nu” tot en met 2 april, dagelijks geopend van 14- Toch ziet wethouder Van de Water Per spekt nog niet verdwijnen. Hij zegt daar over: Ik hoop beslist dat zoiets niet gaat gebeuren, maar ik moet toegeven dat ik dit zeg vanuit een persoonlijk optimisme Laat ik zeggen voor de theatertechnische Blijft de vraag of de schilders van de Verkade-albums de sfeer van hun tijd juist wisten te treffen Ze waren immers de illustratoren van een in wezen commer cieel opgezette boekenserie die ook de verkoop van de produkten van de Zaanse koekfabriek moest bevorderen. Al heel snel gingen de albums echter hun eigen leven leiden en thans denkt eigenlijk nie mand meer aan die binding met het „moe derbedrijf". De illustraties zijn kunst geworden, dat onderstrepen deze zes kun- i stenaars nog eens duidelijk. Als theater gezelschap geeft Perspekt al jarenlang een waardevolle bijdrage aan het cultureel klimaat in Haarlem. De Raad voor de Kunst onderstreept in een advies aan CRM vooral het landelijk belang van het gezelschap, maar er valt niet te ontkennen dat Perspekt zich vooral binnen Haarlem heeft ontwikkeld als een uniek gezelschap. De gemeente Haarlem heeft daar ih dé vorm van subsidiëringen aan bijgedragen, maar zou misschien Exclusief assortiment Oudhollandse Makkumereigentijdse Engelse-, en moderne Italiaanse tegels voor bad-, eetkamer, toilet, gang, open haard, bar etc Voor grote keus en persoonlijk advies: Het Makkumer Tegelhuis Pnnsengiacht675,Amsterdaiu 020 te69it naïef aandoende romantiek van voor de 1 Het is ,:es iiHiiue.il durendi kleuren film „Rust" met Maartje Seijferth en Leontien Ceulemans. Willeke van Ammel rooy regisseerde het werkje niet alleen, ze schreef er ook het draaiboek voor. Het verhaaltje gaat over het feit, dat als ande ren je verleden gebruiken, dit verleden ongewild opnieuw gaat leven Minister Van Doorn van CRM heeft met „Rust” ook het korte filmpje „Duizend Zielen" van Rimko Haanstra voor „Can nes” aangemeld De subsidieverhouding voor Perspekt zag er tot op heden als volgt uit: het rijk voorzag in zeventig percent, de provincie Noord-Holland in ongeveer twintig en de gemeente Haarlem in tien percent van het noodzakelijk geachte bedrag. Al in sep tember 1976 liet het ministerie van CRM weten dat het geen mogelijkheden zag het Haarlemse gezelschap beleidsmatig in te passen, zodat voor het seizoen 1977/78 geen geld meer beschikbaar zou zijn. Alle gelden voor toneel en mime zijn over de bestaande gezelschappen verdeeld en Perspekt is daarbij niet inbegrepen. Wat dus overblijft is een zoeken naar een andere oplossing. Ditmaal geen experi mentenpot of overbrugging, maar moge lijk subsidiëring vanuit de hoek van de theatertechniek Ook voor grote maten Zijlstraat 29 - Haarlem - Tel. 023-310766 Tussen Zijlbrug en Nassaulaan het secunde-interval onwillekeurig de geest van Franck oproept, bereikte het Amsterdams Strijkkwartet een optimaal klankevenwicht en drong zo op aangrij pende wijze door tot de serene kern van dit kleinood. Met versterking van René van Ast zette het kwartet zich na de pauze aan de ener gieverslindende voordracht van Schu- bert’s gigantische, unieke Kwintet in C, dat werd voltooid in oktober 1828 en aan vankelijk zonder succes aan uitgever Probst werd aangeboden. Vanaf de dra matische opzet is door het Amsterdams strijkkwartet met uitstralende vitaliteit en vaak turbulente hartstocht gemusiceerd, teneinde de orkestraal vervatte partituur (twee celli!) in al zijn facetten van bewo genheid te doen herleven. Ook in deze interpretatie sprong weer het Adagio naar voren, waarin een bijna onaardse vervoering tot stand komt door het effect van die stokkende dialoog tus sen viool en cello tegen het mysterieuze strijkers-décor. Ondanks het feit, dat de enorme lengte van deze compositie op het laatst bij de vijf musici zijn fysiek- technische tol ging eisen, dient, gehoord de grote lijn die in de vertolking steeds te volgen bleef, de overdracht als geheel zonder meer als respectvol te worden aan gemerkt JAAp STORK Bij de gelegenheid is Haarlem ook gevraagd bij het opstellen van de priori teiten voor de gemeentebegroting voor 1978 rekening te houden met een verho ging van het subsidie. En wel zodanig dat deze per saldo gelijk wordt aan de bijdra ge die de prpvincie Noord-Holland ver strekt Paul Höhner koos Texel uit, nu in de zomerperiode verworden tot een ordinair toeristenoord, vroeger waarschijnlijk heel wat charmanter. Höhner gaat van dit zes tal nog het verst in zijn artistieke interpre tatie, het foto-realisme dat bijvoorbeeld bij een Ite Siegers (album De IJssel) is te zien, is bij hem nauwelijks aanwezig Tot slot van het advies aan de minister van CRM zegt de Raad voor de Kunst: „Overleg op korte termijn met de mede- subsidiënten van Perspekt om een rege ling te treffen teneinde het voortbestaai van de groep te waarborgen lijkt de Dage lijkse Raad noodzakelijk Het zou zijns inziens terecht zijn indien u de mede sub- sidiënten erop zoudt wijzen dat alle voor gaande subsidies verloren zouden zijn wanneer zij niet met u naar een adekwate oplossing zochten. De vernieuwing van de theaterkunsten is ermee gemoeid”. middag dan ook een gedrukte stemming. Zakelijk leider Chris de Jong: „Er viel weinig te verwachten. Het wonder waarop iedereen hoopte is in elk geval niet gebeurd. Haarlem neemt in elk geval geen genoegen met wat door CRM is medege deeld en wil het uit de mond van minister Van Doorn zelf horen. Er is op korte termijn een gesprek met hem aange-* vraagd”. meer kunnen doen. Eind januari heeft de theatergroep de gemeente Haarlem nog gewezen op de waarschuwing van CRM dat er voor het volgend seizoen geen geld meer voor Perspekt beschikbaar zou zijn Verdween de „bonte wei” geheel, aan de duinen is heel weinig veranderd. Integen deel, in vergelijk met voor de oorlog is het areaal slechts toegenomen, al zal hiei' en daar wel een fraai vergezicht hebben moe ten plaatsmaken voor een der onestheti sche torenflats langs de kuststrook. Cecile 1 Hessels was getroffen door veranderin- j gen in de flora en fauna zoals de griel die steeds zeldzamer is geworden en nu is teruggekeerd in de huiskamer, in opgezet te staat. i rw smr i VOOR HEDENDAAGSE MODE Jeans en jackets van LEVI’S LEE LOIS TRIPPER WRANGLER MARATHON enz - KLEINE HOUTSTRAAT 2a HAARlEM jenbare aderinc ren. da gedeei jord er meente ie Eyr e kaan oor eer Rust was iets dat Hein Steehouwer in zijn lange journalistieke loopbaan bepaald vreemd was. Volkomen ver vuld van zijn werk als schrijvend bemiddelaar tussen alle facetten van de beeldende kunst en zijn lezerspu bliek, bracht hij een bijna ongelooflij ke journalistieke produktie voort, kwantitatief zowel als kwalitatief, waardoor hij de kunstrubriek van ons blad op een niveau van landelijke bekendheid bracht. Opgewekt en harmonisch van aard als hij was, vond hij ook vooral waar- de^pg en vriendschap bij degenen wiw werk hij ambtshalve critiseerde. Nooit bitter of kwetsend, altijd gemoti veerd, eenvoudig en begrijpelijk gear gumenteerd, golden zijn recensies en artikelen als een door velen aanvaarde maatstaf van kunstbeoordeling. Met een nauwlettende verantwoordelijk heid ging hij dag in dag uit voort met de introduktie van artistieke prestaties en evenementen bij zijp grote lezers schaar, terwijl hij ook op het gebied van kunstliteratuur talrijke beoorde lende en toelichtende artikelen publi ceerde. Zijn grote collegialiteit en menslie vendheid, gevoed door een diepe per soonlijke belangstelling voor het men selijke en bovenmenselijke mysterie, gaven hem een aparte plaats in het redactionele team. Zijn geslotenheid HAARLEM. Een wonderschoon pro gramma had het Amsterdams Strijkkwar tet met medewerking van René van Ast, cello, in petto voor het druk bezochte concert in de Tuinzaal van het Concertge bouw, gisteravond. Debussy’s opus 10, voorafgegaan door Wolf’s Italiënische Serenade, alsmede Schubert’s opus 163 in C behoren tenslotte tot het mooiste, wat er aan muziekliteratuur is voortgebracht. Jeannelotte Hertzberger en Jan Hulst, viool, Rena Scholtens, altviool, Ben de Ligt, cello en later ook René van Ast zagen zich hiermee tegelijkertijd voor een uiter mate veeleisdende taak geplaatst, vanwe ge de immense artistieke en technische voorwaarden waaraan bij de uitvoering van deze meesterwerken voldaan moet worden De zuidelijke charme en lichtvoetigheid in de Italiënische Serenade Man Hugo Wolf kon als, overigens ragfijn door het kwartet getroffen, inleiding tot het eerste monumentale gedeelte beschouwd wor den. Zeer temperamentvol was de aanpak van Debussy’s Qua tor uit 1893 in de boek delen, gepronoceerder nog dan de voor schriften „animé et trés décidé” en mou- vementé et avec passion zouden doen ver moeden. In de weergave van het Ahdantino, dat met zijn karakteristieke „uitbouw" van land doet: een prachtige boot met donker bruine zeilen steekt af tegen helgekleurde spinakers die tegenwoordig op de meren zijn te zien. De sluizen bij Terhornsterzijl toen en nu verraden een veel drastischer ingreep, daar is praktisch niets meer van de oude en nu weemoedig makende sfeer van terug te vinden. Heel erg is het gesteld met „De Vecht”: in Utrecht bijvoorbeeld verdween het Zwarte Water volledig onder het verkeers geweld. Toch kan het ook anders. In Maarssen-dorp moet het gevelfront langs de kade een halve eeuw geleden in een aanmerkelijk slechtere staat hebben ver keerd, want Jan Burgerhout trof er nu heel mooi gerestaureerde 17e-eeuwse pan den aan die vroeger een 19e-eeuws ui ter lijk moeten hebben gehad. De sfeer bij het Amsterdams Koffiehuis in Abcoude heeft een wat ambivalent karakter gekregen; hier is nog wel het een en ander bewaard gebleven maar de zandweg is nu een geas falteerde baan geworden. Wethouder M van de Water, Culturele Zaken Haarlem, zegt over de magere resultaten van het overleg van donderdag ochtend: „Ik kan niet anders zeggen dan dat wij hebben vernomen dat CRM niet langer kan volhouden wat zij tot nu toe heeft gedaan. Dat er vanuit de hoek van de kunst geen subsidie meer mogelijk is voor Perspekt. We zijn met elkaar bijeen geweest en we hebben onze goede wil getoond, samen met rijk en provincie. We willen graag wat doen, maar het gaat om enkele tpnnen en dat kunnen we nooit oplossen Vóór 15 april hebben we een gesprek met minister Van Doorn gevraagd, samen met de provincie. Op voorhand hebben we al ruimte daarvoor gereserveerd bij zijn secretaresse, zodat er werkelijk tijd voor beschikbaar zal zijn”. zien geeft met de volop aanwezige soms romantiek van voor de Tweede Wereldoorlog Voor de deelnemers aan deze expositie is de wereld van nu een kille aangelegen heid alleen nog een heimwee naar de tijden van vroeger oproept Soms zijn het subtiele aanwijzingen die aangeven wat er j allemaal verloren is gegaan Zoals Sjoerd i Bakkei bijvoorbeeld met het album Fries- t Hein Steehouwer in gesprek met de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey, tijdens diens 75ste verjaardag, twee jaar geleden. BLOEMENDAAL. Behalve fotogra fen voelen ook beeldende kunstenaars zich geïnspireerd door de plaatjes uit de Verkade-albums die weer volop in de belangstelling zijn gekomen. De Neder landse Kunststichting heeft een reizende tentoonstelling samengesteld met het werk van een zestal deelnemers die ieder een verschillend album met steeds drie plaatjes uitkozen en nagingen wat er van die afbeeldingen nog is terug te vinden. De resultaten variëren van een spectacu lair verschil tot eigenlijk niet eens zo grote veranderingen. Nu zijn ook niet alle aquarellisten van deze tentoonstelling op een overdonde rend effect uit, het gaat hen er ook niet om te laten zien welke andere visies in de schilderkunst op hetzelfde onderwerp zijn ontstaan. De meesten houden zich echter wel aan een heel realistische stijl die hoe dan ook toch contrasteert met de nadrukkelijk-duidelijke opvattingen van de tekenaars H. en C. Rol, Voerman jr., Wenckebach en Koning. De tentoonstel ling is momenteel op haar reis door het land ondergebracht in het souterrain van het gemeentehuis van Bloemendaal aan de Bloemendaalseweg in Overveen. Jam mer genoeg zijn daar niet de bijbehorende albums aanwezig, al biedt een inwoonster van de gemeente een aantal antiquarische albums tijdens de expositie aan Zes boeken werden uitgekozen voor dit „vergelijk” (De Kunststichting biedt nog twee andere albums). Joop Dam voelde zich aangetrokken tot „Onze groote rivie ren”, misschien wel het meest romanti sche album dat gemaakt is. Van de bekendste zee-armen is al praktisch niets meer over. De Beer is nu een dorre zand plaat waar ooit een van onze schitterend- j ste vogelreservaten was Het uitzicht op de machtige wateren nabij het Hellegat maakte plaats voor een der ongetwijfeld imposante Deltawerken Hier kom je de koele sfeer van de' moderne vormgeving tegen die zo n typerend onderscheid te Hoeveel er in een halve eeuw kan veran deren: Jan Burgerhout trof in Utrecht een drukke straat aan waar J. W. R. Wencke bach nog het Zwarte Water heeft geschil derd. 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17